Přejít na obsah


Fotka

Měření času závěrky

závěrka čas

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
7 odpovědí na toto téma

#1 S99

S99

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)
  • LocationDobruška
Reputace: 0

Publikováno 21 August 2018 - 18:35:40

Zdravím, nejsem si jistý, jestli tady existuje nějaké vlákno věnující se této problematice, přeci jen jsem se oddigitálnil nedávno a ještě jsem nestihl projet všechny fóra. Otázka je lehká, jak změřit čas závěrky? Mám totiž několik Zenitů (jeden totiž přeexponuje i když ho nastavím podle externího expozimetru) a FEDa 5, takže všechny závěrky jsou plátnové. V historické literatuře jsem se dočetl o způsobu, jenž využívá přesné otáčky gramofonu, na kterémž jest položena žárovka s plochým článkem. Svrchu vyfotografujeme na zkoušený čas a po vyvolání a zvětšení odměříme úhel, o který se žářovka posunula během expozice. Jen by mě zajímalo, jestli už někdo nevymyslel jiný způsob.

 

Další otázka, trochu od tématu, jak se pozná, že je už ustalovač nebo vývojka unavená? Vývojka má pár filmků zasebou, ustalovač i několik papírů a rozpustil jsem je už před nějakým časem. Pokaždý teda beru odstřižek filmu a kápnu na něj vývojku nicméně i zde může existovat lepší metoda. Pokud se to tu už řešilo, tak mi stačí odkaz.


  • 0

#2 Halka

Halka

    Nováček

  • Předplatitel
  • 212 příspěvků(y)
  • LocationDevínska Nová Ves
Reputace: 57

Publikováno 21 August 2018 - 19:09:52

Pre testovanie dlhých rýchlostí sa dá použiť aplikácia pre smartfóny zo http://www.photoplug.de/ (použije sa zvuková nahrávka uzávierky, na ktorej ručne označíš začiatok a koniec expozície). Pre meranie kratších časov sa dá dokúpiť fotočlánok ("PhotoPlug"), ktorý bude emulovať mikrofón. Má len jeden senzor, takže ale nezistíš, či obe lamely bežia rovnako rýchlo, pokiaľ budeš napríklad upravovať napútie pružín.


  • 0

#3 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2,080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 21 August 2018 - 20:06:08

Něco o tom také zde http://www.temnakomo...ky/#entry437545


  • 0

#4 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,095 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1,079

Publikováno 22 August 2018 - 09:29:10

To je sice hezké, ale u štěrbinových závěrek se to nedá vyzkoušet pomocí měření času závěrky, páč od kratších času se neotvírá celá závěrka, ale běhá jen částečně otevřená. Nejlepší měření je zkouška filmem. Pokud někdo na sraz donese hodinářský olej (mě se vylil a už nemám) tak mohu ukázat rosborku, namazání a sborku  compůrky a na co je třeba dát pozor.


  • 0

#5 Halka

Halka

    Nováček

  • Předplatitel
  • 212 příspěvků(y)
  • LocationDevínska Nová Ves
Reputace: 57

Publikováno 22 August 2018 - 09:37:15

Áno, preto som tam tiež napísal "pre testovanie dlhých rýchlostí" (čo -- v retrospektíve -- znie trochu debilne, ale nenapadol ma lepší termín)


  • 0

#6 S99

S99

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)
  • LocationDobruška
Reputace: 0

Publikováno 24 August 2018 - 16:47:43

Vzkoušel jsem to i bez aplikace, zvuk jsem nahrál do Audacity, kde jde zvuková vlna zvětšit do takových rozměrů, že je krásně vidět kdy se závěrka otevře a kdy zavře a podle vzorkovací frekvence a počtu vzorků, které zvuková karta zaznamenala jsem se dostal k výsledku, že u FEDa je do času 1/60 odchylka maximálně 6%, což hodnotím celkem pozitivně. Na rychlejší časy zkusím sestrojit něco podobného, co nabízejí jako "photoplug". V podstatě to samé, na co odkázal LuzJi. Zatím děkuji za inspiraci :)


  • 0

#7 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,034

Publikováno 24 August 2018 - 17:46:57

Asi je dolezite vediet, ako asi na tom aparat s casmi je, ale po vacsine je clovek s chybou v uvahe pri merani svetla ten menej spolahlivy clanok.
Mam priatela, znameho fotografa, zuslachtovanim svojho stylu prace dospel k jednoznacnemu poznatku, ze absolutne najdolezitejsim casom je 1/15s. Tak nastavi tento cas, natiahne zavierku (alebo v opacnom poradi - niektore aparaty to vraj vyzaduju takto), prilozi ucho k aparatu a stlaci spust. No a sluchom zisti, ci je tento cas dostatocne presny.
Mozno sa to niekomu zda byt ako odlahcenie temy, ale mechanicke aparaty zvyknu robit drobne rozdiely v zavislosti na poveternostnych podmienkach. Ak ma clovek vycibreny sluch, moze uz pocas expozicie kontrolovat, ci je vsetko tak, ako ma byt.
1/15s uz odhadnem aj ja, odhadnem aj 1/60s. Mna k tomu vycvicil Zenit 80, sovietsky Hasselblad. Ten stvaral divy ...
Hlavna myslienka tohto postu je, ze pre fotografovanie na farebny, cb negativ staci casy kontrolovat sluchom, povedme podla ineho spolahliveho aparatu. Nic viac.


  • 2

#8 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 24 August 2018 - 19:56:51

na delší časy je ucho, ale padesátina a setina na velkém formátu když ji potřebuju, tu jsem si musel změřit, rychleji nejedu

 

já už si to přesně nepamatuju, ale mám dvě skla co na nastavenou padesátinu jedou setinou či naopak

to pak naštve když se ti k tomu sečte ještě jedna chyba - třeba zapomeneš přidat na měch a máš mínus dvě clony a pláč 

tak jsem si procvakal všechny skla a provedl zápisy

anebo

nebláznit a časy pod půlvteřiny vůbec neuvažovat a máš klid


  • 0





Také označené jedním nebo více z těchto klíčových slov:závěrka, čas

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních