Přejít na obsah


Fotka

"Obtisknutý" krycí papír

RolleiVady Krycí papír

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
24 odpovědí na toto téma

#1 Qulck

Qulck

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 146 příspěvků(y)
Reputace: 32

Publikováno 30 srpen 2018 - 09:59:11

Zdravím všechny,

 

chci se zeptat, jestli se někdo nesetkal s tím, že by se vám na svitkový film "obtiskla" struktura krycího papíru. Včera jsem vyvolal Rollei Retro 80s, celý nafocený jako IR a už pouhým okem jsem je vidět jakási struktura podobná ne úplně čistě bílému papíru. Vidět je to zejména v jednolitých plochách jako obloha, voda apod. Struktura se de facto shoduje se strukturou krycího papíru ze strany s popisy (s tou bílou). Když jsem se na to zaměřil víc, jsou tam vidět dokonce tečky, které ukazují na krycím papíru, že se blíží příslušné číslo snímku. Foceno Yashicou Mat 124, netěsnost vylučuju, protože se mi to nestalo ani předtím ani se dvěma svitky poté. Je to navíc všude stejně pokažené, není to nikde víc nebo míň, takže asi můžu vyloučit i chybu při zakládání nebo naopak před navíjením do cívky, to by bylo třeba jen na začátku nebo na konci. Voláno v rodinalu a úplně čerstvém ustalovači. Chyba procesu to taky nebude, vyvolaný je to jinak hezky.

 

Máte někdo nápad, čím by to mohlo být?

 

Díky moc za rady.

 

 


  • 0

#2 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 30 srpen 2018 - 10:07:11

Známý fenomén. Vzniká zejména u dloho prošlých, špatně skladovaných (vysoká teplota, chemické vlivy) svitků či nevhodně potisknutých/barvených krycích papírů.
  • 0

#3 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 30 srpen 2018 - 11:05:07

škoda,  že  už  se  220 filmy  téměř  nedají  sehnat :-(


  • 0

#4 Qulck

Qulck

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 146 příspěvků(y)
Reputace: 32

Publikováno 8 říjen 2018 - 09:09:53

Update: Včera jsem vyvolal druhý svitek Rollei retro 80s koupený spolu s prvním. Chyba je zcela shodná s předchozím svitkem, takže to bude nejspíš skutečně vada filmu. Prošlý nebyl, skladován v lednici. Nebo by mohlo mít vliv, že to balí do papírových obalů a v ledničce to může navlhnout? Každopádně jsem se dočetl, že Rollei retro 80s, 400s a superpan navíjí na cívky a balí ve Fomě, zatímco IR400 a všechny RPX dělá Ilford. Na druhou stranu se mi to s Fomapany nikdy nestalo (tam se dějí jiná kouzla...). Trošku mě to mrzí, včera mi to pokazilo fakt hezký záběry a přešla mě chuť ty retra a superpan dál kupovat. Což je škoda, protože to jsou celkem levný filmy pro IR použití a krásně reagují na filtry, na rozdíl od některých jiných, kde žlutý a oranžový funguje skoro jen jako ND filtr.


  • 0

#5 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 8 říjen 2018 - 09:21:35

Spoustě lidí se tohle s Fomapany stalo. Jak už jsem psal, mě osobně ještě u filmů se starším typem krycích papírů (zvenku černé). U nového typu (zvenku bílý) zatím ještě ne.


  • 0

#6 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 8 říjen 2018 - 10:00:44

O víkendu jsem  vytahal  z mrazáku vzorky od  všech  filmů  "Rollei", co mám ,   abych  je v brzku všechny vyzkoušel.  Bohužel jsem nedávno zjistil,  že obtisk  barvy  krycího papíru  v  emulzi  jsou u superpanu  200 staršího,   baleného z výroby  v  zatavených  alu/papír  futrálcích (a před zamrazením  zataveny  mnou  do  igelitových obalů),  tak  relativně  čerstvého,   dodaného v  plastových kontejnercích a  igelitových zipsáčcích, a v nich zamraženy.  

Mám  tedy  za to,  že  na vině  je  barvivo na krycím pásu.   Nu což...   jestli jsou  v háji  všechny  rollei filmy,  co mám nasyslené,   budu  testovat  všechny  SF čudlíky, co mám.   Ale  v zásadě to nasštve,   že jsem  léta ingoroval  rady  některých vezdejších ve smyslu "pokud  svitkový film,   tak  jedině  čerstvý!".

p.s.   s  výjimkou  snad  jen  Ilfordů a Kodaků,   ty zatím, postupně  tahány z mrazáku,   vady nevykazují,  ač  některé  jsou  již o dost starší.  Abych to  zaklepal  a  nezakřiknul!


  • 0

#7 Qulck

Qulck

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 146 příspěvků(y)
Reputace: 32

Publikováno 8 říjen 2018 - 10:29:26

Spoustě lidí se tohle s Fomapany stalo. Jak už jsem psal, mě osobně ještě u filmů se starším typem krycích papírů (zvenku černé). U nového typu (zvenku bílý) zatím ještě ne.

 

Rolleie nyní prodávané už mají zvenku krycí papír bílý. Spíš to Foma prostě balí dřív než inkoust na krycím papíru řádně zaschne. Škoda, škoda, charakteristikou mi ty filmy přišly fakt super :-)


  • 0

#8 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 8 říjen 2018 - 14:12:00

Mrzelo by mě hodně, kdyby se to u Fomy dělo i teď, po změně těch papírů. Může to někdo potvrdit přímo u Fomapan papírů (tedy ne Rollei)?

 

Mimochodem pochybuju, že by to balili do papíru ještě za mokra. Problém bude buďto ve složení barviva, které časem degraduje emulzi, nebo v povrchu papíru (není dostatečně hladký) a rolička je přespříliš utažená, což vede k tomu, že se struktura papíru spolu s potiskem (čísla a čáry) vmáčkne do emulze. Může to být i obojí najednou.

Každopádně mě Foma s tímhle štve, nedá se na ni spolehnout. Pár měsíců jsem střední formát nedělal (v podstatě od debaklu s výše popsanými problémy), ale příště se poohlídnu asi po čerstvém Ilfordu raději než po Fomapanu. Akorát ta cena...


  • 0

#9 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 8 říjen 2018 - 14:40:23

za mě:  raději  jeden  kvalitní  trix  než  tři  levné  špulky  s  obtisky.  


  • 0

#10 Qulck

Qulck

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 146 příspěvků(y)
Reputace: 32

Publikováno 8 říjen 2018 - 14:41:12

Mrzelo by mě hodně, kdyby se to u Fomy dělo i teď, po změně těch papírů. Může to někdo potvrdit přímo u Fomapan papírů (tedy ne Rollei)?

 

Mimochodem pochybuju, že by to balili do papíru ještě za mokra. Problém bude buďto ve složení barviva, které časem degraduje emulzi, nebo v povrchu papíru (není dostatečně hladký) a rolička je přespříliš utažená, což vede k tomu, že se struktura papíru spolu s potiskem (čísla a čáry) vmáčkne do emulze. Může to být i obojí najednou.

Každopádně mě Foma s tímhle štve, nedá se na ni spolehnout. Pár měsíců jsem střední formát nedělal (v podstatě od debaklu s výše popsanými problémy), ale příště se poohlídnu asi po čerstvém Ilfordu raději než po Fomapanu. Akorát ta cena...

 

Rollei retro 80/400 a superpan nejspíš skutečně balí Foma. Na začátku krycího papíru je uprostřed díra, kterou myslím dělá snad jedině Foma. Ale nejsem si jistý, dlouho jsem jí nepoužíval. Pokud to tak ale je, dávalo by smysl, že by používali stejný papír.


  • 0

#11 Qulck

Qulck

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 146 příspěvků(y)
Reputace: 32

Publikováno 8 říjen 2018 - 14:46:12

za mě:  raději  jeden  kvalitní  trix  než  tři  levné  špulky  s  obtisky.  

 

To je sice pravda, ale s tri-x si v IR spektru moc nezafotíš... 


  • 0

#12 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 8 říjen 2018 - 17:09:51

 

za mě:  raději  jeden  kvalitní  trix  než  tři  levné  špulky  s  obtisky.  

 

To je sice pravda, ale s tri-x si v IR spektru moc nezafotíš... 

 

To je sice pravda, ale so starym Rollei si v IR spektre nezafotis zrovna tak ...


  • 0

#13 Qulck

Qulck

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 146 příspěvků(y)
Reputace: 32

Publikováno 8 říjen 2018 - 17:25:12

Retro 80s a Superpan v IR bez problémů. Fotil jsem oba jako ISO 6 až 12 podle intenzity světla a vyšly moc hezky. Osobně se mi líbí víc než IR400. Teda až na ty defekty. A aby nedošlo k mýlce, IR spektrem jsem myslel 720+ nm, byť samozřejmě vím, že to ještě skutečně IR není.
  • 0

#14 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 816 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 266

Publikováno 8 říjen 2018 - 19:57:43

nono mam tu nejake t-max-y s nechcenymi cislami a vzormi..ani ten kodak neni svaty ;) 


  • 0

#15 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 8 říjen 2018 - 21:22:13

nono mam tu nejake t-max-y s nechcenymi cislami a vzormi..ani ten kodak neni svaty ;)

Kodak svaty bol vzdy. To ale az Kodak Alaris obcas kupoval krycie papiere od Fomy :D
Hod kamenom, tak sa z hory ozyva.


  • 0

#16 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 8 říjen 2018 - 21:27:00

Retro 80s a Superpan v IR bez problémů. Fotil jsem oba jako ISO 6 až 12 podle intenzity světla a vyšly moc hezky. Osobně se mi líbí víc než IR400. Teda až na ty defekty. A aby nedošlo k mýlce, IR spektrem jsem myslel 720+ nm, byť samozřejmě vím, že to ještě skutečně IR není.

Rozsirena spektralna citlivost k IR oblasti je prve, co film strati. Povedal by som, ze filmy s ciselkami a pruzkami od krycieho papiera, to bude ten pripad.
Ale neviem vsetko a ked tvrdis, ze to funguje bez problemov, opravim (si) paradigmu.
Dnesny digitalny svet vsetko na kravske vemeno obracia.


  • 0

#17 past

past

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 173 příspěvků(y)
Reputace: 20

Publikováno 8 říjen 2018 - 22:47:08

-- NORMAL --

Aha, tak doteď jsem si myslel, že jsem u toho posledního Fomapanu 400 udělal něco blbě já, že vidím na filmu otisknutý krycí papír. Čerstvý film, bílý krycí papír.


  • 0

#18 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 9 říjen 2018 - 05:06:55

Jak moc čerstvý? Tohle začíná vypadat na diversi konkurentů našeho domácího výrobce.
  • 0

#19 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 9 říjen 2018 - 07:51:57

-- NORMAL --
Aha, tak doteď jsem si myslel, že jsem u toho posledního Fomapanu 400 udělal něco blbě já, že vidím na filmu otisknutý krycí papír. Čerstvý film, bílý krycí papír.

Opravdu doporucuji tyhle zmetky, pokud nejsou expirovane, hromadne reklamovat, jinak s tim Foma nic neudela.
  • 0

#20 Doktor

Doktor

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 179 příspěvků(y)
Reputace: 48

Publikováno 9 říjen 2018 - 07:52:44

Před cca dvěma týdny jsem nafotil Fomapan 400, který jsem asi týden předtím koupil. Už nemám krabičku, takže se nepodívám na emulzní číslo ani datum spotřeby, vždycky to při nákupu ale kontroluju, takže určitě nebyl nějaký starý. Žádný problém s obtiskem krycího papíru jsem neměl.


  • 0

#21 Qulck

Qulck

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 146 příspěvků(y)
Reputace: 32

Publikováno 9 říjen 2018 - 08:09:43

 

Retro 80s a Superpan v IR bez problémů. Fotil jsem oba jako ISO 6 až 12 podle intenzity světla a vyšly moc hezky. Osobně se mi líbí víc než IR400. Teda až na ty defekty. A aby nedošlo k mýlce, IR spektrem jsem myslel 720+ nm, byť samozřejmě vím, že to ještě skutečně IR není.

Rozsirena spektralna citlivost k IR oblasti je prve, co film strati. Povedal by som, ze filmy s ciselkami a pruzkami od krycieho papiera, to bude ten pripad.
Ale neviem vsetko a ked tvrdis, ze to funguje bez problemov, opravim (si) paradigmu.
Dnesny digitalny svet vsetko na kravske vemeno obracia.

 

 

Spíš jsme si nerozuměli, protože já se nebavil o nějakých zamražených a před desítkami let expirovaných filmech, ale o filmech koupených někdy v červnu u škody a hozených ze zvyku do ledničky. V srpnu a v říjnu vytažené, nafocené a do druhého dne zpracované. A vyloženě čísla tam obtisknutá nejsou (nebo nejsou vidět), jen u toho prvního jsou tu a tam vidět ty vodící tečky, problém je hlavně obtisknutá struktura papíru.


  • 0

#22 xMilda

xMilda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 272 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 93

Publikováno 13 srpen 2019 - 11:49:55

Hmm, tak mám podobnou negativní zkušenost u svitku Rollei RPX 400. Koupeno v červnu, skladováno v lednici, obtisknutý krycí papír na třech snímcích ... na jednom viz fotka je to vidět hodně intenzivně, sousední dva snímky v menší míře, přesto nepoužitelné. Mám ještě jeden nafocený svitek z této šarže, tak uvidím, jestli to byla záležitost jen jednoho kusu.

negativ-kryci-papir.jpg


  • 0

#23 Miro2

Miro2

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 25 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 1

Publikováno 13 srpen 2019 - 14:05:58

Na podobnou chybu jsem narazil u starých svitkových PAN 100, nešlo o obtisknutí struktury balícího papíru, ale spíše textu (znaků) na krycím papíře. Vypadá to trochu jako vodotisk. Naštěstí na filmech nemám nic extra důležitého, dostal jsem je k jednomu foťáku. Byly prošlé někdy od r. 2000.

Ze začátku jsem si myslel jestli není problém v tom, že nedávám pozor při přetáčení na další snímenk a okénkem mi na film svítí ostré světlo (fotil jsem Flexaretem S), u Fomy 100 a 400 (čerstvé) jsem tento problém nezaznamenal.


  • 0

#24 beluna

beluna

    Nováček

  • Předplatitel
  • 195 příspěvků(y)
  • LocationPraha, Pardubice
Reputace: 59

Publikováno 13 srpen 2019 - 14:08:32

U Fomapanu 100 to byl problém určité šarže. Ten samý jako na fotce výše. Bohužel už jsem neměl krabičky, ale stejně bych to do Fomy neposílal, když jiné reklamace ignorovali. Šlo to do koše a s jejich filmy končím.


  • 0

#25 Runner

Runner

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 203 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 19

Publikováno 14 srpen 2019 - 08:14:50

Kdysi se mi to stalo i s čerstvými svitkáči neopan 400. Očíslovaný celý film od potisku. Tohle asi moc nejde ovlivnit. Naopak kodak ektachrome 100 sw i 15 let po expiraci úplně v pohodě.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních