Přejít na obsah


Fotka
- - - - -

Kde servisovat "východní" foťáky?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
8 odpovědí na toto téma

#1 lukee

lukee

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 265 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 4 září 2018 - 18:56:40

Říkal jsem si, že bych zkusil nechat oživit Zenita E a Pentacon ZI. Ptal jsem se pana Blažka a neví o nikom, kdo by tyhle mašiny ještě servisoval. Nějaký nápad, jak/kde to zprovoznit? Lze vůbec v domácích podmínkách s patřičným nářadím a návodem?

 

Zenit - chybí jako by spřažení natahování závěrky s posunem filmu, páčkou můžu natahovat jak chci, cívka vpravo se otáčí ale závěrka se nenatahuje. Strojek samospouště pustit jde. Ručka expozimetru asi měří špatně, když dám foťák senzorem přímo do světla lampy, rafička se posune cca jen do polovičky stupnice, čili hádám, že by špatně měřil a velice přeexponovával. Plátno závěrky očividně propouští světlo.

 

Pentacon - jde natáhnout (přitom v něm vrže), při natahování se zrcadlo sklopí dolů, takže se zpřístupní obraz na matnici. Plátno závěrky očividně prosvěcuje, když dám foťák bajonetem k lampě. Některé časy vypadá, že fungují" 1/50, 1/100, 1/200, 1/1000 (závěrka proletí a nějakou škvíru tam nechá). Na 1/2 první lamela proletí, ale nechá trčet cca 1/3 plátna v obraze, druhá lamela se zavře až po uvolnění spouště. 1s, 1/10, 1/20 nefunguje, steně tak Bulb nefunguje.

 

Kdo by tyhle stroje mohl ještě poladit/opravit?


  • 0

#2 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 816 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 266

Publikováno 4 září 2018 - 19:16:16

skus napisat sem http://www.matunak.sk


  • 0

#3 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 066 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 4 září 2018 - 21:07:36

Uvažovat o opravě je dnes naprosto nerentabilní, plně funkční Zenit E je k mání skoro zadarmo a o focení Pentaconem D nebo F bych asi neuvažoval, děravé plátna májí dnes už prakticky skoro všechny. Když už něco se závitem, tak staré Pentax Spotmatiky jsou úplně jiná liga a prodávají se za směšné ceny oproti tomu, co stály nové


  • 2

#4 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 5 září 2018 - 04:55:43

Zcela neužitečný příspěvek:

 

Já mam contaxa D s plátny jak z výroby a ten pohled na matnici s fasetou, ten je takřka božský, tschudlikář plesá.


  • 0

#5 Pavel K

Pavel K

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 291 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 5 září 2018 - 08:06:09

Pokud má Contax D plátna v pořádku, je téměř jisté, že už byly vyměněna. To je ta nejlepší možnost, pokud člověk sežene kus s kvalitně vyměněnými plátny. Vyměnit špatná plátna je u Contax/Pentaconů relativně snadné, ale i tak to asi nebude levné, pokud se do toho někdo pustí.


  • 0

#6 taz

taz

    Tlampač (grafoman)

  • Administrators
  • 1 252 příspěvků(y)
  • LocationLiberec
Reputace: 212

Publikováno 5 září 2018 - 09:04:04

Říkal jsem si, že bych zkusil nechat oživit Zenita E a Pentacon ZI. Ptal jsem se pana Blažka a neví o nikom, kdo by tyhle mašiny ještě servisoval. Nějaký nápad, jak/kde to zprovoznit? Lze vůbec v domácích podmínkách s patřičným nářadím a návodem?

 

 

Pošli je Kejvalovi http://www.kejval.wz.cz/


  • 0

#7 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 066 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 5 září 2018 - 09:19:35

Zcela neužitečný příspěvek:

 

Já mam contaxa D s plátny jak z výroby a ten pohled na matnici s fasetou, ten je takřka božský, tschudlikář plesá.

Poslední dobou - když procítám různá fóra - mám dojem, že za staré fotoaparáty se považují jen takové, se kterými se dá fotit....


  • 0

#8 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 5 září 2018 - 11:28:02

Dostatečně nakochaný tschudlíkář může i fotografovat, ale má i aparáty, se kterými je to snazší.


  • 0

#9 lukee

lukee

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 265 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 5 září 2018 - 16:43:28

Václav: ano, věděl jsem to od začátku, že se to nebude rentovat. Ale jak jsem zmínil v mém jiném vlákně, jsou to foťáky po dědovi, který mi je daroval. Takže to nechat stát v polici nebo ještě hůře hodit do koše, se mi to zkrátka nechce. Koukám na ten Contax D a vypadá to úplně stejně jak ten můj Pentacon (do čudlíku), ve foťácích z východu, se závitem a s jejich historií se takřka nevyznám, takže díky za osvětu - jediný východní funkční kus co vlastním je Praktica MTL5B se kterou se mi fotí fajn. Zkusím kejvala - dík za tip.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních