Přejít na obsah


Fotka

Pentacon six - uprava


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
14 odpovědí na toto téma

#1 struans

struans

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 33 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 19 září 2018 - 21:25:47

Zdravim, rad by som poprosil o radu ohladom upravy sixu. Dostal sa mi do ruk jeden krasavec. No zial vyzera to na klasicky problem s prekryvanim snimok. A tak by som ho rad upravil tak aby som mohol najprv natiahnut uzavierku a potom dalsie policko filmu. Niekde som videl takto upraveny six. Na zadnej stene je dorabane okienko cez ktore sa kontroluje cislo fotky. Budem rad za akukolvek radu.


  • 0

#2 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 20 září 2018 - 08:14:56

lepší bude jít cestou klasické opravy-prohlídky + dodržovat těch pár rad, co se týká zakládání a převíjení a jsou porůznu dostupné

 

nikomu se do toho nechce

léta jsem sháněl opraváře, který by mi to provedl, nakonec proběhlo, ale asi už to nedělá


  • 0

#3 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 20 září 2018 - 08:26:29

Myslím si, že p. Blažek z NJ by mechanismus toho Pentaconu uměl dát dokupy. Jediné co neudělá je výměna pláten závěrky, došly, už je nemá. Ale převíjecí spojku Praktisixu mi uměl vyměnit a celý strojek seřídit.

 

A myslím že i p. Vait by uměl ten Pentacon upravit. Nevím jak se na to dívají ostatní, ale mě se takové nevratné úpravy příčí.


  • 0

#4 struans

struans

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 33 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 20 září 2018 - 20:10:12

moj pentacon six je v nasledovnom stave: nefunguje pocitadlo snimkov, a previjanie filmu robi vacsie medzery, na zaciatku su este celkom fajn, ale postupne sa medzera medzi fotkami zvacsuje. Na film sa vojde 11 fotiek. Skusal som to so starym filmom. Aj napriek tomu som do neho dal novy film a uvidime ako to vyjde. Snazil som sa ho tam vlozit tak ako to radia. Teda pridrzat cievku s filmom a ...

Rozmyslal som aj nad tym ze ho dam zoservisovat, len neviem ci sa to fin. oplati. ci nieje lepsie zohnat nove funkcnejsie telo.


  • 0

#5 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 20 září 2018 - 20:30:09

Mel jsem to same. Tady zadna metoda spravneho zakladani nefunguje, musi se to seridit. Delali to v Brne asi za 1500, funkcni telo se dalo sehnat za podobne penize, ale tam neni zadna zaruka, ze to nezacne delat taky. No, ale bohuzel, letos umrelapani, ktera podobne opravy delala, takze otazka je, jestli to jeste nekdo umi.

 

Pokud ano, vrele doporucuju opravit stavajici fotak, nez shanet jiny. I kdyz to bude drazsi, pak budes mit spolehlivou masinku.


  • 0

#6 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 066 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 21 září 2018 - 12:17:19

Myslím si, že p. Blažek z NJ by mechanismus toho Pentaconu uměl dát dokupy. Jediné co neudělá je výměna pláten závěrky, došly, už je nemá. Ale převíjecí spojku Praktisixu mi uměl vyměnit a celý strojek seřídit.

 

A myslím že i p. Vait by uměl ten Pentacon upravit. Nevím jak se na to dívají ostatní, ale mě se takové nevratné úpravy příčí.

Nikdy jsem P-six neupravovat tak, abych vrtal do zad otvor pro sledování čísel. Když už někdo navěří mechanice, tak doporučuju, aby si sehnal tělo policejní verze (TLs), kde je to takto upraveno profesionálně

Jinak o závadách sixů je toho tady hafo, stačí akorát trocha trpělivosti při hledání

http://www.temnakomo...out#entry462628


  • 0

#7 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 21 září 2018 - 15:30:33

Navŕtať dieru na kontrolu čísiel na filme nie je žiadny problém. Stačí vŕtačka z vrtákom a asi desať minút roboty. Viem to z vlastnej skúsenosti, nakoľko som prerábal  Pentagona na 4,5x6, a prerábať mechaniku sa mi nechcelo, tak som odpojil prevíjanie filmu a robím to ručne, ako na Flexarete. Závierka sa naťahuje klasicky.


  • 0

#8 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 21 září 2018 - 18:39:31

Ja mam skor opacny problem. Platno na uzavierke je sama diera.
Ale nevadi. Penaconsix je pekna vec na policke.


  • 0

#9 struans

struans

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 33 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 21 září 2018 - 20:24:34

Navŕtať dieru na kontrolu čísiel na filme nie je žiadny problém. Stačí vŕtačka z vrtákom a asi desať minút roboty. Viem to z vlastnej skúsenosti, nakoľko som prerábal  Pentagona na 4,5x6, a prerábať mechaniku sa mi nechcelo, tak som odpojil prevíjanie filmu a robím to ručne, ako na Flexarete. Závierka sa naťahuje klasicky.

 

a tu dieru navrtas podla coho? teda ako vies kam ju umiestnit? 


  • 0

#10 struans

struans

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 33 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 21 září 2018 - 20:25:44

Ja mam skor opacny problem. Platno na uzavierke je sama diera.
Ale nevadi. Penaconsix je pekna vec na policke.

:-P  to hej, mne sa paci ako kresli biometar, preto six 


  • 0

#11 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 21 září 2018 - 21:26:25

Natiahnuť starý film, alebo len papierový pás, pretočiť na tretie štvrté políčko, otvoriť foťák a pomerať stred čísla. Vzdialenosť od spodku nie je problém a po dĺžke vlastne tiež, nakoľko by to malo byť v strede políčka pre 6x6. Ja som musel vŕtať trochu nižšie a vpravo pre formát 4,5x6. A čo s dierou? Pôvodne som myslel, že tam namontujem okienko z  rozbitého Ľubiteľa, ale nakoniec som sa na to vybodol a jednoducho dieru prelepujem kusom čiernej izolačky. Vydrží to tak zo desať filmov a potom ju treba vymeniť, ale funguje na 100%. Viem, je to trochu barbarské, ale funguje to. A pripomínam, že po vŕtaní treba diery, aj v prítlačke dokonale očistiť a zrovnať, a samozrejme aj začierniť, aby to veľmi nesvietilo.

Biometar, alebo Flectogon 50 sú fajn skélka.


  • 0

#12 struans

struans

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 33 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 22 září 2018 - 19:33:36

Natiahnuť starý film, alebo len papierový pás, pretočiť na tretie štvrté políčko, otvoriť foťák a pomerať stred čísla. Vzdialenosť od spodku nie je problém a po dĺžke vlastne tiež, nakoľko by to malo byť v strede políčka pre 6x6. Ja som musel vŕtať trochu nižšie a vpravo pre formát 4,5x6. A čo s dierou? Pôvodne som myslel, že tam namontujem okienko z  rozbitého Ľubiteľa, ale nakoniec som sa na to vybodol a jednoducho dieru prelepujem kusom čiernej izolačky. Vydrží to tak zo desať filmov a potom ju treba vymeniť, ale funguje na 100%. Viem, je to trochu barbarské, ale funguje to. A pripomínam, že po vŕtaní treba diery, aj v prítlačke dokonale očistiť a zrovnať, a samozrejme aj začierniť, aby to veľmi nesvietilo.

Biometar, alebo Flectogon 50 sú fajn skélka.

 

a co so spriahnutou uzavierkou a posuvom filmu?


  • 0

#13 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 23 září 2018 - 08:17:32

Opatrne dotiahnuť páčkou, tak, ako pri zakladaní filmu. Alebo potom prerobiť spodnú časť tak, aby sa dal film dotiahnuť ručne.


  • 0

#14 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 23 září 2018 - 08:29:55

Opatrne dotiahnuť páčkou prevíjania, ako pri zakladaní filmu.


  • 0

#15 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 23 září 2018 - 08:30:49

Aha, čosi sa stalo, a myslel som, že som prvú správu neposlal, tak sorry.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních