Přejít na obsah


Fotka

Ultrajemnozrnné filmy a vývojky


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
51 odpovědí na toto téma

#1 Fotograf

Fotograf

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 192 příspěvků(y)
  • LocationBlansko
Reputace: 8

Publikováno 25 září 2018 - 16:10:21

Zdravím,jakou kombinaci film/vývojka mám použit,pokud chci negativy s neznatelnou zrnitostí,nejvyšší možnou ostrostí a nejvíce detaily?
Jako film mě napadá delta 100 a jako vývojka atomal nebo Acufine,pokud máte nějaký lepší návrh,budu rád když se se mnou o něj podělíte.
  • 0

#2 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 25 září 2018 - 17:40:26

Odpověď není lehká... Chcete "konfekci", nebo půjdete i do míchaní? Máte přístup ke spec. chemikáliím a umíte s nimi zacházet?Jaké máte představy o kontrastu, mikrokontrastu? Atd. U filmů: chcete filmy pro "běžné fotografování", nebo jste schopen k danému účelu použít i velmi spec. filmy?
Myslím, že není moc lidí, kteří by mohli mít lepší přehled, než Jirin_ol nebo Bzenčák, ale i jiní. Musíte ale přesně říci, co chcete.
  • 0

#3 Fotograf

Fotograf

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 192 příspěvků(y)
  • LocationBlansko
Reputace: 8

Publikováno 25 září 2018 - 18:17:56

Rád bych konfekci,do míchání si netroufám,filmy bych chtěl na běžné focení,citlivost kolem 100 asa,v případě velmi rozměrné zvětšeniny bych použil nějakou specialitu,ale v tomto případě bych asi použil větší formát než kinofilm,kontrast ovlivňuji podle scén překlápěním,pokud by film nebyl extrémě měkký nebo kontrastní,tak to moc neřeším.Jako film bych si představoval tu deltu 100,těď zbývá najít ideální vývojku.Chci zkrátka v plné míře využít kvalit vynikajicích leica objektivů.
  • 0

#4 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 25 září 2018 - 19:46:31

Kombinace PANF+ a Perceptolu je asi tim nejlepsim, co mam vyzkouseno, co se jemneho zrna a skvele ostrosti tyce. Pri presnem dodrzeni postupu by z toho melo lezt neco, co bude nadherne ostre z kinofilmu na 30x40 cm (respektive na to mi stacil semi-stand v Excelu), akorat ja teda fotil starym dobrym radioaktivnim takumarem, ktery, stejne jako pry Leica sklicka, umi byt ostry pri docela otevrene clone, takze by snad nevadil fakt, ze film je jen padesatka a perceptol tu rychlost jeste kapinku snizuje.


  • 0

#5 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 25 září 2018 - 21:51:40

Adox CMS 25 + Adotech.

Ale naco? Pocit ostrosti a jemnozrnnost  sa vlastne navzajom vylucuju.

Ja mam osvedceny trik, Tmax 100 @ E.I. 50, podvyvolat. O vyvojke a riedeni sa da polemizovat.
Velke obrazky snad z VF aparatu.


  • 1

#6 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 26 září 2018 - 07:17:37

Je  pěkné,  že  na mě  krom Bzenčáka  pan Pentaxista ukazuje prstem,   ale  ve  své skromnosti  prstem neukazuje i na sebe. 

 

Pokud  bych neměl  podmínku  citlivost 100,   tak   Adox CMS 25  nebo  současný CMS 20S,  či  Rollei ATP (který  v kinu  asi  už  těžko lze sehnat), které jsou dobře zpracovatelné  pro půltónovou fotku  jak ve speciální (a drahé)  konfekční vývojce dodávané výrobci těchto filmů,  ale  i  v poměru 1+200 až 1+300  ředěném  rodinalu  (ovšem k  současnému  R09  se  vyjádřit neumím, co se jeho kvality a spolehlivosti týče,  už  jsem s tím dlouho nic nedělal). 

Ilford  PanF+50  je  taky  moc fajn film.   Na  EI 100 jde použít taky,  našinec  musí ovšem hodně  snažit,  aby  ukočíroval  i kontrast při vyvolání)

U filmů  citlivosti 100   u mě  vede Kodak Tmax100.

Deltu 100 moc  neznám,   fotil jsem ji  před mnoha lety jen jednou a  velké fotky  jsem z toho nedělal. Předpoklad je,  že bude  jemnozrnný a  snad  i  ostrý dostatečně při vhodném vyvolání. Ale  v čem  a jak  z konfekce,  nedokážu  poradit. 

(Pozn.:  na fotce z Delta 400  na 6x6 v  klonu atomalu a  zvětšenině 30x30  aby  zrno hledal  lupou.  Ovšem škála  šedé  je  tak  jemně odstupňovaná a široká,  že  (jak již  Keko poznamenal),   dojem  ostrosti  při pohledu z normální vzdálenosti není vůbec výrazný). 

Ke konfekčním vývojkám  nemůžu  za sebe říct  takřka nic,   krom Adox  Atomalu 49 (pouze pro účel porovnání s dlouho  sestavovanou a zkoušenou vlastní vývojkou na bázi historického receptu Agfa Atomalu s  náhradou původní vyvolávací látky atomal barevnými vyvolávači)   jsem  žádnou nepoužil už  mnoho let.  


  • 0

#7 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 26 září 2018 - 07:48:21

Teď mi docvaklo... !

Jak velké zvětšeniny chcete dělat? Ony totiž dnešní filmy (viz výše) a dobré konfekční vývojky (a pochopitelně další části zpracovatelského řetězce) vcelku hravě splní Vaše představy do (řekněme) 30x40. Budete dělat větší formáty?

A nakonec můj názor - nevnucuji: drobné ostré zrnéčko dobré fotce neuškodí! Naopak, např. to, co fotím já, ten "četnobílý retro vzhled"  potřebuje.


  • 2

#8 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 26 září 2018 - 21:47:39

Naopak, např. to, co fotím já, ten "četnobílý retro vzhled"  potřebuje.

Na mojich bezobsanych fotografiach je aspon nieco - teda to zrno :)


  • 0

#9 Fotograf

Fotograf

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 192 příspěvků(y)
  • LocationBlansko
Reputace: 8

Publikováno 28 září 2018 - 18:38:17

Ještě by mě zajímalo,jestli má cenu kupovat acufine.
Jestli je v ostrosti a jemnozrnosti lepší než perceptol.
  • 0

#10 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 28 září 2018 - 19:10:20

Ještě by mě zajímalo,jestli má cenu kupovat acufine.
Jestli je v ostrosti a jemnozrnosti lepší než perceptol.

Ale ano, na moderne filmy sa hodi viac. Treba poskusat a hlavne porobit z toho fotografie.
Casom mozno uvidis, ze zle ostris, zle clonis, pripadne naco sluzi stativ.
Nie, ze by perceptol bol horsi, ale maximum da asi iba s nemnohymi filmami. Perceptol je tzv slana vyvojka, obdoba vyvojky Microdol X. Povodne jednoducha metol siricitanova vyvojka s nejakym chloridom sodnym, ktory brani narastu velkosti zrna. Horsie vyuziva citlivost, nachylna na dichroicky zavoj. Neskor prekopana receptura a nove oznacenie - teda Microdol X a konkurencny Perceptol. Ako ale plynie cas a na trhu sa objavili filmy s tabularnymi krystalmi a hlavne osidene na striebre, vznikla potreba novych vyvojok.

Pri Acufine nepozivaj prerusovac, treba iba vyprat vodou.
Ja by som ale obratil pozornost na potrebu praktickych skusenosti.


  • 1

#11 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 28 září 2018 - 19:16:03

vrať se  k  příspěvku  pana Keka. 

Zrovna  Perceptol je příkladem,  kdy  jemné zrno v.s.  ostrost, zejména v kinofilmovém formátu,  který  se  bude  10x a více zvětšovat,   jsou v přímém souboji. 

 

Acufine i Diafine  byly  vývojky  kdys  primárně  vyvinuté  pro  rychlou novinářskou práci   s Tri-x filmem.   Diafine  se  současným trixem,  který je mnohem lepší,  než  jeho předchozí  verze,  je pořád  super kombo  pro účel  vyvolat  film  rychle,  kdykoli,  kdekoli,  bez  nároků na hlídání  teploty  a přesného času.  Acufine  dal jemnější zrno, píše se  v chytrých knihách,  podobně  jako o Ethol UFG (taky  to  vymýšleli  lidi ze  stejné laboratoře).

 

Máš-li  hodně  času,  peněz, a trpělivosti,   můžeš  nakupovat  různou konfekci,   zkoušet  a  hledat  svou kombinaci,  která ti  bude vyhovovat.  

Korespondenčně ti  asi  nikdo moc  neporadí,  co pro splnění tvé představy  bude to pravé,  když  nikdo  netuší,  jakou vlastně máš představu a cíl.  

 

Jemnozrnná a  současně  ostrá  vývojka je  svatý grál,  který  hledalo  a  vymejšlelo (a pořád  ještě vymýšlí)  mnoho  chytrých hlav,   více  či méně  úspěšně.  

Ale kde jsou ty ryby?  


  • 0

#12 Fotograf

Fotograf

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 192 příspěvků(y)
  • LocationBlansko
Reputace: 8

Publikováno 28 září 2018 - 20:30:09

Ještě jsem se chtěl zeptat,jakou vývojku z výše zmíněných i nezmíněných by mi místní odborníci doporučili pro deltu 100,abych plně využil potenciálu filmu.

Nechci totiž pokazit tento  skvělý film nevhodně zvolenou vývojkou.

Jak si delt rozumí např.s perceptolem nebo excelkou/xtolem


  • 0

#13 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 29 září 2018 - 06:39:48

Běžnými vývojkami toho moc nezkazíte. DELTU VYVOLAJÍ VŠECHNY.
Co myslíte "potenciálem filmu"? Každý asi něco jiného...
Četl jste předchozí příspěvky ?
Pokud začínáte, tak Delt a jiných filmů zkazíte desítky, stovky a tisíce - než dosáhnete "svého ideálu"... U mě je to více než 50 let tak, že už je to vždycky SKORO přesně takové, jak jsem si představoval, jenom tady tohle... mohlo být lepší.
Já jsem zdrbal kilometry filmů - vývojky o poznání méně.
Smiřte se s tím! Čím více toho zkazíte, tím dříve dojdete k cíli. Přeji Vám úspěch!
  • 0

#14 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 29 září 2018 - 07:14:52

S XTolom si rozumie. Velmi dobre.


  • 0

#15 Fotograf

Fotograf

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 192 příspěvků(y)
  • LocationBlansko
Reputace: 8

Publikováno 25 říjen 2018 - 22:29:34

Zdravím,vím že mám moc otázek,ale tolik filmů jsem ještě nevyzkoušel,abych si mohl sám odpovědět.

Zájímaly by mě zkušenosti s filmem ADOX Silvermax,četl jsem že tento film dává neobyčejně pěkně prokreslená světla i stíny bez snížení celkového kontrastu,a zrno má prý velice jemné,srovnatelné s plochými krystaly.Tak by mě zajímalo co je na tom pravdy.

Dále bych prosil o radu,jakou mám zvolit pozitivní vývojku,vhodnou pro fomabrom s pevnou gradací,která dává nejhlubší černou a mírně teplý tón,a pokud možno dlouho vydrží.Předem děkuji za odpověď.


  • 0

#16 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 26 říjen 2018 - 06:37:51

1. Pravdu zjistíš tak, že si  ten film koupíš, nafotíš, vyvoláš a nazvětšuješ. 

2  Těch vývojek  je  mrtě moc,   pokud  si  je navážíš nebo necháš navážit.   V konfekci asi  takový výběr není,  navíc to  podstatně víc poleze do peněz. 


  • 0

#17 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 26 říjen 2018 - 09:37:06

Silvermax by mohol byt film, ktory vyvolava spomienky na stare, dobre casy.

Obsahuje mnoho striebra a dava tak predpoklad vlastnosti, ktore popisujes.
Odporuca sa k nemu jedna vyvojka, ktora (ako pisu), activates the silent reserve sleeping in each SILVERMAX 21 film by expanding the photographic capabilities of the film.
Proti gustu ziadna disputa!
Ak ho budes skusat, nekupuj si jeden film, lebo z jedneho filmu figu zistis.

-------------------------------------

Uvahy pod ciarou:

Zelame si predlzenu pracovnu charekteristiku, 14 zon a Dmax>3 ? Taku, ako sme kedysi videli citujem: "u Agfa Scala"? Ja, co som sa svojho casu nieco nazvacsoval tvrdim, ze nezelame. Naco nam je Dmax>3, ked cely ten rozsah nedokazeme dostat na papier? Presnejsie: nedostaneme ho na paier tak, aby sme zachovali prirodzenu strmost? Co som sa ja navykryval, na-nadrzoval, lokalne vyvolaval, cmaral ceruzkou, dokonca po negative, parcialne zosvetloval ... (dnes este existuje metoda Split Grade) ... A to vsetko prislo s modernymi filmami s plochymi krystalmi. Stare dobre filmy mali pracovnu chrakteristiku v tvare "S", deformovali svetla i tiene, ale tie tam boli!
Takze nezenme sa do niecoho, co dobre znie a skusajme velmi prezieravo.
Dmax 3 a viac sa da pekne naskenovat, dobre to vyzera na monitore, ale vytlacit sa to normane tiez neda. To pre digitlnych oponentov.
Neskusal som, nezatracujem, ale v zivote som videl tolko prevratneho, a zo vsetkych prvratnych objavov pouzivam iba rucny mlyncek na kavu :)


  • 0

#18 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 26 říjen 2018 - 09:59:45

Určitě je pozitivní,  že  v  emulzi  je  více  stříbra,  než  v  současných konfekčních filmech  (masivní šetření začalo  koncem 80.let?),   což  se  hodí  pro  reverzní  vyvolání (ještě tak  kdyby měl čirou PET podložku).  Někdy to budu muset  zkusit pár kazet  mi  v mrazáku na tuto příležitost čeká.   Jako negativ jsem ho  zkusil,   přišel mi podobný   starému dobrému plus-x.   Ovšem  proklamace,  že  má jemnější zrnko než  filmy s tabelárními krystaly,  nevím, nevím...   ve 100 citlivosti  se asi  T-maxu 100  těžko co může vyrovnat,  leda  acros.  


  • 0

#19 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 26 říjen 2018 - 10:02:15

Na pozitivne vyvojky je spusta nazorov, casto nezasluzene budia iba malu pozornost, pritom sa spolu s papierom vyraznym sposobom podielaju na konecnom vysledku. Hlavne tie, co idu mimo rodinu a nevisia iba na stene v obyvaku.
Ak ma zvitazit ciel nad pohodlim, potom odporucam vyvojky zalozene na exotickych vyvolvacoch, napr amidol. Na liter vyvojky ide 10g amidolu a 30g siricitanu. Strmost sa upravuje a zavoj sa tlmi 10% roztokom bromidu, tak kvapku, dve ... A to je cele :) Kde vsak zozenies amidol ti neporadim. Poradim ti ale, ze prstami sa do tejto vyvojky nelezie. Okrem toho, ze ich budes mat cierne, uzenies po case rakovinu. Poznajuc rizika a pouzivajuc doslednu ochranu mas vyrazny naskok.


  • 0

#20 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 26 říjen 2018 - 10:24:11

Zase musím souhlasit s  pánom z Alžbetina Dvora.    Ovšem dovolím si podotknout,  že ne  všechny současné papíry se pro amidol hodí,  v každém případě  je to  cesta vyžadující mnoho trpělivosti,  naučit se jeho potenciál využívat.  (a použitou amidolovou vývojku do kanálu i do přírody nelít v žádném případě!)


  • 0

#21 Fotograf

Fotograf

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 192 příspěvků(y)
  • LocationBlansko
Reputace: 8

Publikováno 26 říjen 2018 - 11:13:54

Tak do míchání si moc netroufám,tu pozitivní vývojku bych chtěl určitě z konfekce,chtěl jsem prostě něco lepšího než je obyčejná lqn.

Co  třeba fomatol h? někde jsem četl že dává hlubší černou než lqn,a nebo ilford warmtone,ta dává teplý tón,a ta černá by mohla být hlubší.


  • 0

#22 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 26 říjen 2018 - 11:38:47

Nikdy som s Fomatolkou nemal problem. Lacna, spolahliva, vydatna, mozno by sa dalo odporucit filtrovanie po zamiesani. Idem zavcsovat, den pred tym zamiesam, ulozim v hnedej uzavretej flasi/lahvi. Nie tej od piva!!! Na druhy den prefiltrujem, najlepsie cez filter papierovy, na to urceny ...

Alebo si nalejes do misky vodu, vysypes obsah sackov rovno do misky a hrudky drvis pinzetou. No to uz zvacsujes prvy papier .... I tak sa da. Ibaze sa necuduj.  Mnohi astronomovia takto objavili zaujimave vesmirne telesa :)


  • 0

#23 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 26 říjen 2018 - 11:45:57

Fomatol H i  M   bejvaly  dobré vývojky.   Je to  dnes  stejný recept jako  kdysi?  


  • 0

#24 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 26 říjen 2018 - 11:47:45

Inak od veci:
V sucasnosti sa spolupodielam na zachrane mnohych CB zvacsenin ... Vacsinou ide skor o vyrobu kopii (presnejsie faximile).

Robi sa to tak, ze sa placne fotka na skener, vo PS (fujtajbl) sa upravi a vyrobi sa farebna fotografia v CB prevedeni.
No co ja sa vzdy nasmejem, kolko prachu, daktyloskopov, nedokonale rozpustenych roztokov, dopoly vyvolanych fotografii s bublinkami, nespravne ustalenych i takych, co nikdy nepresli cez lesticku - najdem.
Ale to je ludske a nic ludske mi nie je cudzie. Ved hod kamenom ten ...


  • 2

#25 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 26 říjen 2018 - 11:49:04

a líbí se mi,  že jsme od  ultrajemnozrnných vývojek  došli až k fomatolu H :-D


  • 0

#26 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 26 říjen 2018 - 11:52:12

Cesty fotografove su nevyspytatelne :D


  • 0

#27 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 715

Publikováno 26 říjen 2018 - 12:51:14

Když už je to načato, tak dotaz :

Fotol H   a   Fomatol H jedno jest ?  


  • 0

#28 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 26 říjen 2018 - 13:03:02

Fotol H?  To ještě existuje?  To  se  dělalo  v Polsku, tuším,   někdy v 80.letech, nebo  někde v přidružené výrobě JZD?  Jestli je to  to  stejné,  bys  mohl zjistit snad jen  reverzním inžinýringem,  nebo  aspoň  zvážením  sáčků a porovnáním s  fomatol H,    případně  ještě  porovnat  s  pH obou čerstvých roztoků... ale  mně by to za to  zkoumání nestálo.    Když to  vyvolává,  tak je to OK.  asi tak.  :-)


  • 0

#29 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 26 říjen 2018 - 13:06:29

už to mám,   to  dělávala kdys  Reprografia :-)     tak pokud  to  nebude ještě na šutr, tak by to měla být obdoba Fomatol H. 


  • 0

#30 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 715

Publikováno 26 říjen 2018 - 13:15:57

Vidíš, to mě nenapadlo se podívat na výrobce, já to automaticky přiřadil Fomě.

Ano, je to od Reprografie (Český Brod) a asi to ještě není ani po expiraci. Píšou tam Zpracovati do :  200330.  Teď jen jak to přečíst. Zpracovat do 20.3. 2030 nebo 30.3. 2020 ? Já to podle stavu krabičky řadil někam do minulého století. V každém případě je to uvnitř pěkně sypké. Už ani nevím, kdy a kdo mi to podstrčil, ale už mi to tu leží pěkně dlouho ... 


  • 0

#31 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 26 říjen 2018 - 13:18:49

možná jsem ti to podstrčil já někdy před  9 lety :-)   tehdy mi  kdos  dal   celej  pytel  takových pokladů,   já to tehdy rozdal,  páč  co si  nenavážím,   nepotřebuju :-D


  • 0

#32 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 26 říjen 2018 - 16:27:11

Fomatol H i  M   bejvaly  dobré vývojky.   Je to  dnes  stejný recept jako  kdysi?

Fomatol M zmizel z nabídky, nevím kdy přesně, ale je to již mnoho let.
  • 0

#33 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 26 říjen 2018 - 18:52:26

keko
Asi byste si užil v UMPRUMu... Když jsme vybírali Sudkovy fotografie do knížky, byly tam - kromě "výstavních zvětšenin a kontaktů"- i nepodárky. Fotky nedoustalované, upatlané a dokonce i fotky
s přilepenými vlasy. Pyn doktor Helbich nám potvrdil, že "Sudek nevyhodil nic...".
Nejlepší bylo, že se u některých fotografií dala vystopovat cesta, kterou Mistr dospěl k obrazu, který "pustil ven".
  • 0

#34 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 27 říjen 2018 - 12:58:46

Ak ma zvitazit ciel nad pohodlim, potom odporucam vyvojky zalozene na exotickych vyvolvacoch, napr amidol.

A tak jsem si dnes v 5 ráno řekl, že pohodlný nebudu a  udělám si pár plachetek  40x60  na  poslední  Kentmere VC Fineprint, FB,   které jsem si  z poslední role  před 2 lety nařezal.   A ještě k tomu v amidolové vývojce,   ani moc zásadité,  ani  moc kyselé...  s troškou pyrokatechinu.   A  vylézá to fajnově,  ani filtraci  jsem nemusel  zařazovat.  Ještě to pořádně vyprat,   napnout na skla a můžu  se věnovat odplevelení zahrady.  :-)


  • 5

#35 shovax

shovax

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 87 příspěvků(y)
Reputace: 26

Publikováno 12 listopad 2018 - 18:10:24

Zdravím,jakou kombinaci film/vývojka mám použit,pokud chci negativy s neznatelnou zrnitostí,nejvyšší možnou ostrostí a nejvíce detaily?
Jako film mě napadá delta 100 a jako vývojka atomal nebo Acufine,pokud máte nějaký lepší návrh,budu rád když se se mnou o něj podělíte.

 

zalezi jak moc chces parametry, ktere zminujes.

pokud opravdu moc moc moc, tak film Kodak Technical-Pan, a jako vyvojka Technidol ;) zrno nema v podstate zadne, ostry jak britva.

Pripadne jeste pry Orwo NP55, s tim ale nemam osobni zkusenost.


  • 0

#36 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 12 listopad 2018 - 20:28:56

 

 

 

zalezi jak moc chces parametry, ktere zminujes.

pokud opravdu moc moc moc, tak film Kodak Technical-Pan, a jako vyvojka Technidol ;) zrno nema v podstate zadne, ostry jak britva.

Pripadne jeste pry Orwo NP55, s tim ale nemam osobni zkusenost.

 

Problem je, ze TP sa uz nevyraba a NP55 je vlastne kinematograficka verzia nejakej NP22 (?).
Ak by sa niekto chcel zapodievat specialitami, nuz Adox ma v ponuke par zaujimavych filmov.
Inak potom perovkove filmy (Iamgelink napr.) a vyvojky typu Technidol.
Aby clovek mal ostry film a este k tomu i jemnozrnny, musi sa sklonit az niekde k ISO 25.


  • 0

#37 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 13 listopad 2018 - 07:50:38

 

Problem je, ze TP sa uz nevyraba a NP55 je vlastne kinematograficka verzia nejakej NP22 (?).

 

NP55 už se  taky  hezkých pár let nevyrábí (v současnosti se vyrábí ve Wolfenu jeho následník, ORWO UN54, moc  fajnový film,   ale   srovnávat ho přímo  s TP  nelze).  

 

Apropos,    zmínil tu  mezi  jemnozrnnými stovkami  Fuji Acros 100?


  • 0

#38 shovax

shovax

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 87 příspěvků(y)
Reputace: 26

Publikováno 13 listopad 2018 - 10:25:14

 

 

 

 

zalezi jak moc chces parametry, ktere zminujes.

pokud opravdu moc moc moc, tak film Kodak Technical-Pan, a jako vyvojka Technidol ;) zrno nema v podstate zadne, ostry jak britva.

Pripadne jeste pry Orwo NP55, s tim ale nemam osobni zkusenost.

 

Ak by sa niekto chcel zapodievat specialitami, nuz Adox ma v ponuke par zaujimavych filmov.
 

 

Ano, nevyrabi od 2003, proto jsem psal, ze to je moznost, pokud kolega Fotograf MOC chce nezretelne zrno. Na ebay bez problemu lze koupit TP. sam mam doma TP proslej 1989, ktery byl skladovany v mrazaku, a funguje jak novy.


  • 0

#39 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 13 listopad 2018 - 13:44:52

Len taka poznámočka, jemnozrný film na veľké zväčšeniny z kinofilmu bol ORWO NP15 v kombinácii s A49 riedenou 1:1. Je škoda, že tento film sa už nerobí. Ale aj s MP 22 a A49 sa dajú robiť divy. Tú novú ORWO UP54 som ešte nemal, možno niekedy sa k nej dostanem. Zaujimavé na tomto filme je, teda len podľa návodov, že sa dá rovnako dobre vyvolať ako diak. Viem, poviete že každý negatív sa dá vyvolať ako diak, ale keď film na to nie je stavaný, tak to nie je ono. Porovnával som Fomu R100 a Fomu 400, a aj keď je to pozerateľné, diaku sa nevyrovná.


  • 0

#40 matobabetak

matobabetak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 126 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 27 květen 2019 - 17:21:43

Mal by som na vas otazku ....predpokladam ze orwo A49 je jemnozrnna vyvojka, dostal som ju k technike asi 20 balickov, akoby alobal ci nejaka folia, su neporusene ale zrejme uz maju svoj vek, viete poradit na co by bola najvhodnejsia a ako ju miesat a pouzit ? pouzivam fomu 100, ilford 125 a 400


  • 0

#41 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 27 květen 2019 - 23:26:14

Pokiaľ nie je stvrdnutá, tak nerieš a používaj.


  • 0

#42 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 28 květen 2019 - 06:38:56

rozmíchej jeden sáček podle přiloženého návodu.   Pokud  nebude  obsah toho nejmenšího sáčku  černošedý  a  rozpustí se vše do čirého roztoku,   mohlo by to pracovat jak za mlada.  Pokud  ti  v  roztoku  bude  plavat  černý "popel" ,  je to v háji. 


  • 0

#43 matobabetak

matobabetak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 126 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 28 květen 2019 - 07:00:52

problem je ze k tomu ziadny navod nieje, ale obsah je sypky, ziadne hrudky


  • 0

#44 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 28 květen 2019 - 07:40:25

Zaujímavé, a ako vieš, že je to A49? a aké veľké sú tie sáčky, myslím váhu. Podľa mňa by mal byť jeden menší a druhý väčší, a v takom poradí to treba aj rozpustiť. Cvakni zopár záberov a vyvolaj trebárs časom 8 minút a uvidíš.


  • 0

#45 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 28 květen 2019 - 07:46:18

můžeš ty sáčky,  co jsi dostal,  vyfotit a dát to  sem? 


  • 0

#46 matobabetak

matobabetak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 126 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 28 květen 2019 - 12:06:53

tak tu je foto, par kusov malo zadnu stranu bez potlace, na ostatnych je obrazok s miesanym ...musim sa viac pozerat...ake doporucujete casy na fomu 100 a ilford 125 ?

Přiložený soubor  IMG_20190528_130312.jpg   110,49K   1 Počet staženíPřiložený soubor  IMG_20190528_130324.jpg   155,86K   1 Počet stažení
  • 0

#47 matobabetak

matobabetak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 126 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 28 květen 2019 - 12:12:12

tak tu je foto, par kusov malo zadnu stranu bez potlace, na ostatnych je obrazok s miesanym ...musim sa viac pozerat...ake doporucujete casy na fomu 100 a ilford 125 ?
IMG_20190528_130312.jpg IMG_20190528_130324.jpg

Přiložený soubor (y)


  • 0

#48 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 28 květen 2019 - 12:34:43

nafoť si kousek  filmu  F100 a Ilf FP4+,   vývojku rozmíchej,   nech  den  uzavřenou odstát,  pokud  tam bude "popel", přefiltruj a vzorky si  vyvolej,   nástřelový  čas  cca 7,5 min. při 20 st.cz.  Jestli to  bude moc  kontrastní a  kryté,   uber  o  kousek  vyvol. času.   Pokud  i potom to bude moc kontrastní,  jedna z vyvol.látek  (barevný vyvolávač) už bude v háji.     Pokud  to  vše bude OK,   gratuluji. 

 

jaké  orientační vyvolávací  časy  na mnoho filmů a pro mnoho vývojek, najdeš  tu: 

https://www.digitalt...s=C&TimeUnits=D

 

Samozřejmě,   v těch tabulkách není dogma,  tam je jen něco  z doporučení výrobců a něco, co tam  napsali  lidé různí,  nedočteš se,  jaká je výsledná densita a kontrast,  takže  ber to opravdu jako  počáteční nástřel,   čas a teplotu  si  upravíš  po  prvotních testech  sám  pro požadovaný výsledek.  


  • 0

#49 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 28 květen 2019 - 12:47:44

a ještě dovětek:  na  digitaltruth  pod  vyhledáváním  pro vývojku A49 nebo  Atomal49   není  jasno,  co  z toho je   původní ORWO A49,  jako máš  ty nebo ještě jeho předchůdce v papírové krabičce,  nebo pozdější  Calbe A49,  nebo  jeho  ještě pozdější a současné náhražky  Atomalu  či A49,  i když  tyto už mají úplně jiné složení a  s původní A49  mají pramálo společného,   kromě  toho,  že  vyvolávací časy  jsou zhruba stejné  a  výsledky  do určité míry obdobné.

Více je tu na TK  atomalu (A49) věnováno  v  samostatném vlákně.  http://www.temnakomo...a49#entry411203


  • 0

#50 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 715

Publikováno 28 květen 2019 - 12:48:44

Tady https://filmdev.org/popular  se najde také řada variant, většinou i s ukázkami výsledků. Jak psáno výše, nakonec je to ale vždy Tvůj proces, který se Tobě daří a nebo nedaří. 


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních