Přejít na obsah


Fotka

Nesedí poměr stran

poměr stran vyvolávání

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
31 odpovědí na toto téma

#1 AlesK

AlesK

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 80 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 8 říjen 2018 - 22:09:06

Ahoj,

nějak nemůžu přijít na to, proč mi nesedí poměr stran papírů a filmu. Rámeček ve zvětšováku nijak strany neořezává a řekl bych, že to sedí, ale na papíře mám oříznutý strany. Zkrátka, osvit je víc širokoúhlý, než papír a na každé straně tak chybí asi půl centimetru. Papíry mám klasický Foma 10x15, film Foma 35mm.

Když chci, abych měl na fotce všechno, tak zmenším osvit, ale tím naopak vzniknou bílý pruhy nahoře a dole (neosvícený).

 

Netušíte prosím někdo oč by mohlo jít? Vsadím se, že to bude nějaká začátečnická "haluz" :)


  • 0

#2 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 8 říjen 2018 - 22:13:08

Nemáš ve zvětšováku anamorfický objektiv?


  • 2

#3 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 8 říjen 2018 - 22:25:33

hihihi, Berraneck :-)

Alesk:  

zkus si přesně  změřit  velikost  obrázku  na  tvém  35mm filmu.    Je to přesně  24x36  nebo  jinak?  pokud  jinak,  jaký je přesně  poměr  stran?  

Zkus  si změřit  papír.  Je to přesně  10x15 cm  nebo jinak?   pokud  jinak,  jaký je přesně poměr  stran?   

jsou  poměry  stran  toho filmového políčka  a papíru  stejné?   

Máš na všech okrajích  filmového políčka  tak  cenné  detaily  či  to máš  tak  dokonale  nakomponované,  že to nemůžeš  trošku  zvětšit tak,  aby  ti  obrázek  vyplnil   celou plochu  papíru  (předpokládám,  že máš  maskovací  rám,  spíš  tedy pro 10x15 cm maskovací rámeček,   a máš  stejně  bílé  okraje?   nebo  ten papírek  flákneš na průmětnu zvětšováku  jen  tak  a  máš  bezokrajové fotky?  

a promiň,   nechci  rejpat,   ale  dovolím si  otázku:  

je tohle  věc,  kterou  nelze  vyřešit  jednoduše  logickou úvahou?   


  • 0

#4 AlesK

AlesK

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 80 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 9 říjen 2018 - 04:50:10

@berranec: kdybych tam měl anamorf, tak už ho mám na kameře :D

 

@jirin: rámeček nemám, takže bezokrajový. Já nad tím takhle nepřemýšlel. Myslel jsem, že když koupím papíry se stejným poměrem jako políčko filmu, tak to bude prostě souhlasit. Zkusím to teda změřit, i když je divný měřit něco, co je, nebo by mělo být standardizovaný :)


  • 0

#5 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 9 říjen 2018 - 06:51:25

Standardizovaný rozměr papírů   10x15cm   je  10,5x14,8cm,  a  to  už  hezkých  mnoho desítek let.      Poměr  delší strany ke kratší je  tedy 1,41:1

Políčko  (osvícené) negativu 24x36 bývá o  fousek  menší,   různé kamery to mají  taky  různé,  ale  obvykle  cca 23x34 nebo 23x35mm.   Poměr delší strany ke kratší  1,48 až  1,52.  

Myslím, že je lepší  trochu přemýšlet  před  tím,  než  se  začnu ptát. 


  • 0

#6 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 9 říjen 2018 - 07:50:39

asi je moc standardizovaná doba a lidi pak žádají svoje stan dardy

jinak musím potvrdit, že kdejaká kamera formáty napříč má okno, které vymezuje osvit na negativ trošku jinačí, moje zvětšovací rámečky vyřezané laserem to odhalí!

-

hádám, že nejlepším standardem by byl vakuový rám a bezokrajové zvětšeniny


  • 0

#7 AlesK

AlesK

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 80 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 9 říjen 2018 - 09:07:25

No to je šlendrián. Tak to se omlouvám, to jsem nevěděl, že je to takhle bajvoko.

 

Každopádně díky!


  • 0

#8 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 9 říjen 2018 - 09:15:18

ano,  šlendrián je nepřečíst  si  štítek  nalepený na fomácké obálce či  krabičce  s  papíry,  kde  ten  rozměr  10,5x14,8 je  dost  výrazně vytištěn.   :-)


  • 0

#9 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 9 říjen 2018 - 09:52:04

Standartny rozmer Foma je asi iny.

Alezvysok sveta je asi takyto:

9x13       89x127 mm

10x15     102x154 mm *

13x18     127x178 mm

13x19     127x190 mm *

15x20     152x203 mm

15x21     152x210 mm

15x23     152x228 mm *

20x30     203x305 mm *

30x40     305x406 mm

30x40     405x457 mm *

40x50     405x508 mm

50x60     508x610 mm
* Pomer stran 2:3 (teda pomer stran kinofilmoveho policka)

 

Preco sa vyrobcovia albumov a hlavne fotoramikov rozhodli nerespektovat tuto skutocnost nam nie je vobec zname. Kazdu jednu velku fotografiu musim orezat, pretoze pre zakaznika je absolutne nepredstavitelne, ze by si doma pri vkladani obrazku do ramika musel pomoct noznicami.
Preco vyrobcovia sucasnych snimacich zariadeni (dozivajuce digitalne fotoaparaty a nastupujaca skupina fotografujucich elektrospotrebicov typu telefon, hodinky, kompresor...) nerespektuju ustalene obycaje nam zneme nie je tiez, preco telefony fotia do stvorcov, panoram a vseobecne obdlznikov (co model to iny rozmer) .... Kde si Europska unia snaha o jednotny tvar uhorky?
Na otazky, ze preco nema na fotografii aj nohym ci ruku sa da odpovedat zakaznikovi iba, ze mu nesuhlasi pomer stran predlohy a objednanemu rozmeru fotografie. To je taka odpoved, pri ktorej jasne vidite jeho/jej nevolu nieco pochopit, nevolu dotrhnut sa od mentalnej urovne ruzov, Resenbergov, Coco Chanel a kavicky s priatekou o drujej v Lavazza Point (tej neznejsej polovice ludstva).
Mam na to jednu odzbrojujucu odpoved. Znie: Budete si fotografie adjustovat sama? Nie? Nuz potom pracovnik vaseho oblubeneho obchodu s ramovanim sa potesi, pretoze ma este stale priestor pre svoju cinnost. Nie? Nuz skuste si aspon raz nieco nakasirovat, zarezat a zaramovat ...
Keby ze su cesty bez vymolov, lekari vam domov poslu pozvanku na preventivnu kontrolu na zaklade vasej DNA, keby vlaky nehoreli a sudcovia by svojimi rozhodnutiami znova a znova preukazovali svoju neomylnost, keby policajti vysvetlovali, ze tam a tam je znacka, co vas ma obmedzit na rychlosti, aby ste ju nabuduce neprehliadli, keby na skolach naucili vase deti, ze po obede treba umyt riad a potom nieco pomoct v zahrade, keby sa nasinec tesil do dochodku, pretoze bude mat konecne cas uzit si vysokeho dochodku, tak vtedy by som povedal, ze rozmer fotografii moze byt trosku problem ...
(Ozaj, neviete preco nesedi sifon so 40kou odpadovou rurkou do dieru v stene v mojej kupelke?)


  • 1

#10 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 9 říjen 2018 - 09:59:03

(

 

- Dobry den! Poradte mi nejaky dobry fotograficky papier ciernej a bielej farby vhodny na fotografie z mojho oblubeneho aparatu Hasselblad X-Pan, prosim.

- A budete si robit fotografie s bielym ramikom, alebo bez neho? Lebo viete, ten ramik zmeni pomer stran ...

 

)


  • 1

#11 AlesK

AlesK

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 80 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 9 říjen 2018 - 10:09:42

Pěkný povídání, no já to chápu. Jo a alba na fotky 10X15 jsem si koupil a fotky 10X15 do nich nejdou strčit. To potom můžu číst na krabičce rozměry jaký chci a přemýšlet, jestli je blbější výrobce alba, nebo papírů. Asi se budu muset smířit s tím, že je to všechno plus mínus lábus autobus...


  • 0

#12 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 9 říjen 2018 - 10:10:00

Ilford se jaksi pofomil: https://www.ilfordph..._sheet_size=909


  • 0

#13 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 9 říjen 2018 - 15:08:57

Ilford se jaksi pofomil: https://www.ilfordph..._sheet_size=909

No, to je divne, ze? Pretoze 10.5 x 14.8cm nie je 4 x 6". Resp 4x6" je zrovna tych 102x152 mm.

Ale chybu som spravil, ked som na Kodaku odchovany tvrdil, ze divne rozmery ma iba Foma ....
Alebo zeby palce v Spojenom kralovstve boli ine ako v jUeSej?
Kazdopadne to iba podtrhuje univerzalnu myslienku o tom, ze nic na svete nie je tak, akoby sa dalo sedliackym rozumom predpokladat.

 

My sa ale budeme pri vyrobe fotografii riadit rozmermi hore popisanymi, pretoze kupujeme role papiera v sirkach o "americkych" palcoch. Teda 3,5", 4", 5", 6" a 12".


  • 0

#14 Pavel K

Pavel K

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 291 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 9 říjen 2018 - 15:58:42

10,5 x 14,8 je formát A6, s palcovými formáty zjevně nemá nic společného. Holt některé formáty listových papírů nevycházejí z palcových rozměrů rolí.


  • 0

#15 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 9 říjen 2018 - 17:03:20

10,5 x 14,8 je formát A6, s palcovými formáty zjevně nemá nic společného. Holt některé formáty listových papírů nevycházejí z palcových rozměrů rolí.

Pravda, Je to A6.

Preco ale, kluci britsti, oznacuju ten papier ako 4x6"?


  • 0

#16 Pavel K

Pavel K

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 291 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 9 říjen 2018 - 17:33:57

Asi protože je to jiný format jiné řady, jen je náhodou podobný.


  • 0

#17 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 9 říjen 2018 - 20:11:28

keko - ja nechapu, proc ti vadi, ze nase kompresory foti ctvercovy format. Ja taky fotim na ctvercovy format 87 let starou masinkou a kdybych nebyl linej a lakomej, tak si ctverce zvetsuju a ramuju.

 

Takhle se musim podrizovat tyranii dvoutretinaku a podobnych.


  • 1

#18 AlesK

AlesK

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 80 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 9 říjen 2018 - 20:53:14

Mě v podstatě až tak nevadí, že to nesedí, tak prostě udělám vhodný výřez z kompozice, nebo oříznu spodek a vršek, jen jsem měl trochu depku.. :)  mě mrzí spíš ty alba, že to do toho nenarvu. Ale časem bych chtěl dělat stejně větší formáty, tedy jestli někdy vyfotím něco, u čeho to bude mít smysl :))


  • 0

#19 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 9 říjen 2018 - 21:00:28

Mě v podstatě až tak nevadí, že to nesedí, tak prostě udělám vhodný výřez z kompozice, nebo oříznu spodek a vršek, jen jsem měl trochu depku.. :)  mě mrzí spíš ty alba, že to do toho nenarvu. Ale časem bych chtěl dělat stejně větší formáty, tedy jestli někdy vyfotím něco, u čeho to bude mít smysl :))

Alba su robene asi na tych 102x152, co je sucasna masova produkcia.

Ked som zacinal ako sopliak so zvacsovakom, rezacka papiera bola povinnou vybavou. Ako vidno, plati to dodnes.


  • 0

#20 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 10 říjen 2018 - 09:01:54

 


Ked som zacinal ako sopliak so zvacsovakom, rezacka papiera bola povinnou vybavou. Ako vidno, plati to dodnes.

 

Tak tak.    a když  našinec ještě k tomu  fotí  občas na čtverec,   tak   má  plné pytlíky  odřezků na proužkové zkoušky.  

A řezačce se  stejně  nevyhne,  když  v nepozornosti  založí papír  do  maskovacího rámu nakřivo,  že...


  • 0

#21 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 10 říjen 2018 - 12:08:35

Keď Oskar Barnack začiatkom minulého storočia vymýšľal/konštruoval kinofilm, nechcel vymýšľať nejaký nový formát filmu, využil formát zavedenej 35-ťky s tým, že jednoducho otočil film horizontálne, zdvojnásobil šírku políčka z 18 na 36 mm a k tomu potom konštruoval svoj prvý fotoaparát (Ur-Leica). Formáty fotopapierov už v tej dobe boli viac menej zavedené, a preto je to, že nesedia presne pomery strán. Ono boli pokusy zmeniť formát fotiek, ale zväčša sa neuplatnili, myslím si, že tie už boli tak vžité, že nikomu sa to nechcelo meniť, a hlavne veľké firmy by boli museli investovať do novej techniky, a to sa im asi veľmi nechcelo.

Nikdy mi to nejak nevadil, lebo aj tak som nikdy nerobil na papier plný formát, ten orez niekoľko desatín milimetra z kinofilmu mi nikdy nevadil. Jednoducho minimálne zväčšenie, poprípade aj väčší výrez na papieri mi nikdy nevadil, aj keď u kinofilmu so sa snažil vždy maximálne využiť celé políčko na obrázok už pri fotení.


  • 0

#22 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 10 říjen 2018 - 20:10:51

No a pak si clovek poridi Opemu...


  • 0

#23 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 10 říjen 2018 - 20:31:45

Nechte toho, v jednom vetešnictví u nás pěkný kus leží delší než krátkou dobu, byla mi nabídnuta, ale cožpak mohu mít tolik krámů?
  • 0

#24 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 11 říjen 2018 - 08:54:04

Opema bola fajn, aj Nikon, model si nepamätám, ktorý mál tiež 24x32, ale to je to isté ako u papierov. 24x36 už bolo tak vžité, že sa tento nápad neuplatnil.


  • 0

#25 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 11 říjen 2018 - 17:42:57

Ploci - a proc bys nemohl? Jen plne funkcnich fotaku a objektivu mam asi 40 kg, nepocitaje v to vybaveni temne komory, jako tri zvetsovaky a dalsi drobnosti. Fotoveci neni nikdy dost.

 

Pokud je ve funkcnim stavu, ber to. Co to ma za objektiv?


  • 1

#26 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 11 říjen 2018 - 18:43:25

Lálálálá.. Nic neslyším.. Slepota se ovšem předstírá hůř.. Mohl a chtěl, ale fakticky nepotřeboval, peníze možno utratit za potřebnější věci nebo ještě lépe uspořit. Pravdou je, že jsem se do onoho krámu dnes chystal, sice s jiným úmyslem, ale opemě bych pohled věnoval. Objektiv je určitě belar, jen nevím který z těch dvou, ale pokud platí pro belary co pro jejich německé vzory, bude méně světelný lepší, ne?


  • 0

#27 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 12 říjen 2018 - 16:30:26

Tak pravidla o pomeru svetelnosti a kvality zrovna neznam, ono asi v dnesni dobe spis zalezi na stavu, je problem najit takovy, aby z nej nebyla citit plisen a nemel na optice spoustu mikroskrabancu. Ten, co si deda koupil za svou prvni vyplatu a fotil s nim od konce ctyricatych let ma svetelnejsi objektiv a ty diapozitivy jsou nadherne ostre i podle dnesnich standardu. Ale ten min svetelny, co jsem sehnal ja v bazaru taky ujde. Takze to je na vkusu kazdeho jednoho soudruha.

 

Jasne, muzes podlehnout chvilkove slabosti, ci snad hedonismu a koupit jidlo, ci podobny nesmysl, ale takovy fotak, to je v dlouhodobem horizontu mnohem vetsi poteseni.  I moje manzelka se smirila s tim, ze pri zvykani ryze koukame na prosklednou skrin plnou flexaret, opem, canonu, na desitek objektivu ze vsech koutu sveta, nekterych dokonce radioaktivnich... Tak to proste je, s tim se naucis zit. Co je plny zaludek ve srovnani s tim potesenim, modifikovat si Topcor pro pouziti na canonu FD? Nic. Tak vidis.


  • 0

#28 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 12 říjen 2018 - 17:19:51

Pochopil bych spíše modifikaci canonu, topcor buď nedotknutelný .
  • 0

#29 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 12 říjen 2018 - 17:21:21

A obdivovaný :-)
  • 0

#30 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 12 říjen 2018 - 21:00:56

...a nepouzitelny. Predelal jsem zadni cast obruce okolo optiky, respektive sundal a naletoval k ni pouzitelny M42 na ktery mam pro canon redukci a zamontoval zpet. Takze optika funguje dal na spolehlivem tele. Byt to super vzacne sklo, nedelam to, ale tohle je seriovka a ma slouzit, ne chytat prach.


  • 0

#31 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 12 říjen 2018 - 21:13:22

Naja, ať slouží, v této věci jsem malinko neobjektivní. Pořádný topcon by byl lákavý cíl, ale ceny jsou vysoko, takže zatím musí stačit exakta a, stydím se to přiznat, RE200.
  • 0

#32 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 13 říjen 2018 - 08:56:03

Nouze naucila Dalibora housti.


  • 0





Také označené jedním nebo více z těchto klíčových slov:poměr stran, vyvolávání

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních