Přejít na obsah


Fotka
- - - - -

Lepidla, mazadla, čistidla...

čištění optiky promazání fotoaparátu lepidlo do fotoaparátu

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
69 odpovědí na toto téma

#1 AlesK

AlesK

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 80 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 20 říjen 2018 - 19:34:00

Ahoj,

sehnal jsem Rolleicord II s objektivem Triotar 3,5/75. Moc se mi líbí, ale bude chtít pořádně vyčistit a poštelovat. Nechci ale nic dělat jen tak pokus a omyl, tak by mě zajímalo, jestli máte někdo zkušenosti, nebo rady.

 

1.) Má zamlženou optiku, takže ji budu čistit. Mě se u skel zatím nejvíc osvědčil lékárenský líh a před zaschnutím rozfoukat balónkem do stran. Tohle zopakovat několikrát a čočka je jako nová. Na jednom členu mi ale zůstala mapka. To je co se týče nánosu jemnýho prachu, jak by to dopadlo s plísní například nevím.

Zamlženou optiku jsem ještě nečistil. Koukal jsem na různá zahraniční fóra a někdo tam dokonce doporučoval jako poslední krok po alkoholu, peroxid vodíku. ?

 

2.) Čištění zrcátka a matnice? Čím rozhodně ne, ideálně čím ano? :)

 

3.) Promazání ostření, nebo jiných částí. Nechci používat silikonový mazadlo, nebo něco, o čem nevím, co to udělá. Nechci aby se kvůli nějakým výparům zamlžovala optika, kazil film..., tedy jestli se to může stát, ale předpokládám, že hej.

 

4.) To samý, ale s lepidlem. Potřebuji přilepit odlepenou koženku.

 

Díky moc za rady, nápady...! ;)

 

Aleš


  • 0

#2 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 20 říjen 2018 - 20:30:48

1) mlha se podle mnohých má nechat. mapka by měla jít odstranit nadýchnutím a utřením mikrovláknovou utěrkou na optiku

2) líh. zrcadlo ale bude chtít spíš pokovit

3) lithiová vazelína

4) nejlepší je nějaký dispérzní lepidlo (herkules, dispercol,...), protože v případě potřeby se dá odlepit bez nějakého velkého porušení (kvuli servisu)


  • 0

#3 AlesK

AlesK

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 80 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 21 říjen 2018 - 05:02:57

Skvělý díky! Jen jedna věc mi není jasná, proč by někdo nechával skla zamlžený? :)


  • 0

#4 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 21 říjen 2018 - 05:33:38

protože to je chemicky vzniklá vrstva, která funguje podobně jako antireflexní vrstva, byť dost mizerná. dokonce prý jejich studiem přišel pan smakula na klasické antireflexní vrstvy tak, jak je známe dnes. nějaký negativní efekt na výsledný snímek by to mít nemělo


  • 0

#5 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 21 říjen 2018 - 08:43:51

Ještě by bylo dobré určit zda jde skutečně o bezpečnou oxidační vrstvu, nebo něco nepatřičného. Hrdě se hlásím k tomu, že jsem kdysi nejprve oxidačku vyčistil a pak si v literatuře přečetl, že jsem vúl. No zas taková tragédie to není. Objektiv (Tessar) je brilantně ostrý, jen v protisvětle se ta vyčištěná mlha vrátí na snímky. A to né zrovna malebně. ;)
  • 0

#6 AlesK

AlesK

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 80 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 21 říjen 2018 - 09:21:12

To by mě taky vůbec nenapadlo to tam nechávat. Mám rád, když se skla blýskají jako nová :) No, zajímavý poznatek.


  • 0

#7 Ctvrtek

Ctvrtek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 191 příspěvků(y)
  • LocationŽatecko
Reputace: 83

Publikováno 21 říjen 2018 - 09:39:25

1. Rád bych věřil tomu, že mléko-mlha nevadí, ale osobní zkušenost mluví jinak, ne jen moje a ne jen v jednom případě. Oxidace, olej ze clony atd. odborně pryč. Pokud odchází balzám mezi tmelenými členy (někdy takové šupinky, nebo zákal) tuším že ten tvůj objektiv je nemá, tak se toho zbavuji rovnou.

 

2. Zrcátko kup nové, na eBay jsem je kupoval do svých ,,Rollejů” a nestěžuji si. Vyjde to na 150-200kč za kus i s dopravou.


  • 0

#8 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 21 říjen 2018 - 10:15:48

Právě že "mléko/mlha" vadí. Ovšem běžná oxidace, kdy skla nejsou nijak zakalená atp., jen je na nich mírné povrchové až homeopatické "zmatnění", ne. Mám to taky odskoušeno.
  • 0

#9 AlesK

AlesK

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 80 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 21 říjen 2018 - 10:27:52

Tohle je ale už celkem "mléko", pokud to prosvítím. Je vidět, že propouští méně světla, než kbyby byla skla čirá. Navíc je uvnitř občas smítko, okolo kterýho je jakýsi možná mastný "kruh", takže proto je chci rozebírat a vyleštit.

 

Taky budu muset udělat ostření. Od asi 6m do nekonečno to jde nějak víc ztuha a ten přední díl s optikou se dál prakticky nehýbe a nedosedne úplně k tělu při nekonečnu. Zůstává asi 1-2mm odsazení.


  • 0

#10 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 21 říjen 2018 - 10:28:14

Jeden Tessar som cistil v Save. Okrem zamlzenia, zmizla aj AR vrstva a nejaka drobna vrstva epitelu na prstoch.
Tessar je teraz bez mlhy, ale zato s chlpmi od koberca, psa Fany, mojich daktylov a radioaktivneho prachu z Cernobylu.

Vrelo neodporucam,

Ale obrazky su fajn, ked nefotim silne zdroje svetla.


  • 0

#11 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 21 říjen 2018 - 10:49:26

Jako zábava a odhalení tajů mistrů jemné mechaniky a optiky je to užitečné. Ovšem nedisponuješ-li zručností, vybavením a zkušenostmi, bude lepší to svěřit odborníkovi. Jinak já jsem dosahoval výborných výsledků při čištění optiky hofmanskými kapkami. Líh:éter 3:1. V současnosti používám na běžné znečištění (kde to stačí) 80% líh. Zajímavé bylo, že se tampón u padesátiletého Biogonu lehce zbarvil do růžova (antihalačka), což se mi nikdy před tím nestalo... Tak jsem rychle přestal.
  • 0

#12 AlesK

AlesK

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 80 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 21 říjen 2018 - 11:11:27

Zkušenosti je třeba získávat, takže si to opravím sám. A nějaké nástroje pro jemný opravy mám a kde nestačí, nastoupí klasická improvizace.

 

Navíc, proto by mělo sloužit i tohle téma, aby se lidé bez velkých zkušeností mohli alespoň trochu teoreticky připravit s těmi, kteří mají jaksi větší zkušenosti z praxe :)


  • 0

#13 AlesK

AlesK

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 80 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 21 říjen 2018 - 11:37:18

Jinak na Youtube je docela dobrý kanál Fix old cameras. Docela dobře jsem se tam už párkrát dozvěděl, jak co rozebrat, případně opravit.

https://www.youtube....h?v=PvuWmXuiHMw


  • 0

#14 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 21 říjen 2018 - 12:04:07

... nojo, tohle "za nás" nebylo. :) Na všechno jsme si museli přijít sami, v lepším případě se dali "do učení". Jen obecně (není míněno osobně) - šikovnost se nedá odkoukat ani načíst. :)
  • 0

#15 AlesK

AlesK

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 80 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 21 říjen 2018 - 12:16:41

Já se od malička v něčem hrabal. Našim se nikdy nelíbilo, že co mi koupili, to jsem zanedlouho rozebral :D Jako kluk jsem chodíval na šroťáky hledat věci, který bych mohl opravovat, nebo s nima nějak experimentovat. Jemný práce mě celkem baví a právě i to objevování ;)


  • 0

#16 AlesK

AlesK

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 80 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 21 říjen 2018 - 13:04:55

...tím ale netvrdím nic o mý zručnosti, jenom, že mě to baví :)


  • 0

#17 AlesK

AlesK

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 80 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 21 říjen 2018 - 16:12:49

Tenhle chlápek je šikovnej https://www.youtube....h?v=wOWL7zlvvI4

 

Na promazání jemných mechanizmů používá obyčejný olej na šicí stroje, což je vlastně fajn nápad :)


  • 0

#18 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 21 říjen 2018 - 16:35:05

Tenhle chlápek je šikovnej https://www.youtube....h?v=wOWL7zlvvI4

 

Na promazání jemných mechanizmů používá obyčejný olej na šicí stroje, což je vlastně fajn nápad :)

 

To je ako Votrelc jednicka :)
Aj minutaz je podobna.


  • 0

#19 AlesK

AlesK

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 80 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 21 říjen 2018 - 18:25:23

Ještě jsem pořádně nezačal a už jsem v koncích :D Myslel jsem, že když rozeberu tu stranu se zaostřováním, že se to ukáže, ale na nic jsem nepřišel. Kolečko se vrací a optika nedosedá úplně k tělu. Co se mi ale trochu podařilo je, natočit to na video :)) Ono, když to dám na nekonečno, tak se dá ta optika přímačknout k tělu jakože silou, ale zase se hned po puštění odtáhne asi o ten milimetr-dva.
Si řikám, jestli má smysl rozebírat druhou stranu, nebo spíš tu přední posuvnou.

https://youtu.be/qwKMg96oNjs


  • 0

#20 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 21 říjen 2018 - 18:48:02

A je to tady! Ani jsem nečekal, že tak záhy. Nezbývá než popřát příjemnou zábavu. ;)
... Pokud se neustrne někdo z místních servisáků...
  • 0

#21 Ctvrtek

Ctvrtek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 191 příspěvků(y)
  • LocationŽatecko
Reputace: 83

Publikováno 21 říjen 2018 - 18:57:27

KIM: podobně a spíše jsem čekal opět nové záživné vlákno :D :D


  • 0

#22 AlesK

AlesK

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 80 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 21 říjen 2018 - 19:10:59

Já jsem samozřejmě rád, že se bavíte :) Spíš, jestli někdo neřešil podobný problém. I když pochybuji že ano...


  • 0

#23 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 21 říjen 2018 - 19:54:03

... já se moc nebavím, přál jsem tobě: "Jemný práce mě celkem baví a právě i to objevování"
:)
Tak nějak člověk už ví, co bude následovat, no. Není to poprvé... ;)
Malá nápověda na začátek opatrné vyčištění lecos odhalí. Později by mělo následovat promazání vhodným mazivem, na správná místa.
Co však je důležité, je užitečné znát správné postupy. Mechannik (za pár stovek) to zvládne v krátkém čase a spolehlivě. Ty se s tím budeš trápit hodiny i dny a oleštíš nejspíš dost i klávesnici a to s nejistým výsledkem... ;)
  • 0

#24 AlesK

AlesK

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 80 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 21 říjen 2018 - 20:02:45

Asi máš pravdu no. Pár starých foťáků už jsem si rozebral a vyčistil(tedy prizmu, hledáček..optiku)...ale tohle je asi trochu jiný případ. Jen kdybych věděl, co otevřít. Ono ale stačila i tahle jedna strana a hned pérka, pružinky..., no dát to zpět taky nebude úplně hrc, nebo prc :)

 

Ono to ve finále možná skončí u nějakého šikovného pána


  • 0

#25 AlesK

AlesK

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 80 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 21 říjen 2018 - 20:07:54

Mimochodem, nevíte o někom šikovném, co se v tomhle vyzná? Jsem z Kladna, takže ideálně střední čechy. Vím o nějakém servisu v Praze, ale nemám moc rád servisy, evokuje mi to autoservisy :)


  • 0

#26 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 22 říjen 2018 - 04:29:34

pan doležal, camera1@seznam.cz


  • 0

#27 AlesK

AlesK

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 80 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 22 říjen 2018 - 05:44:50

Zkusím, díky moc!


  • 0

#28 AlesK

AlesK

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 80 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 22 říjen 2018 - 07:13:55

Tak jsem tomu dal ještě šanci, rozebral jsem druhou stranu i přední stranu a přišel jsem na to, kde je problém. Ale teď mám druhý problém. S největší pravděpodobností už to nikdy nesložím dohromady, mám strašně moc různých šroubků a jeden navíc.


  • 0

#29 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 22 říjen 2018 - 07:36:47

:D Jak ze slabikáře!!

Komu není rady....

Já tedy taky do lecčeho vlezl ale vždycky jsem znal svou hranici. Kde to začalo být složitější, dělal jsem si nákres nebo fotil kroky a díly i šroubky přikládal k sobě (nejlépe orientované k adekvátním otvorům) a příslušným "plánkům", na "nekluzkou servisáckou" podložku. Taky je dobré ohlídat si "paravan" kolem. Jedna vystřelená pružinka zhatí půl dne práce...

Ale to jsem doufal, že bereš, při svých zkušenostech, jako samozřejmost.


  • 0

#30 AlesK

AlesK

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 80 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 22 říjen 2018 - 07:49:30

Jo, já to taky fotim a na stůl si šroubky rozkládám podle toho, kde jsem je vytáhl. Ale ten šroubek navíc není moje práce, ten jsem právě našel v útrobách toho předku. Jen musím zjistit, odkud je.

To já zas trošku přeháním, pro větší srandu :)


  • 0

#31 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 147 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 22 říjen 2018 - 08:25:30

Šroubky, podložky, matičky, pružinky..co zůstane na stole po složení přístroje, to tam nemusí být. Stejně by to fungovalo jenom jako kazítko.


  • 0

#32 AlesK

AlesK

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 80 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 22 říjen 2018 - 11:29:42

Tak jsem vyndal celou mechaniku s optikou v naději, že najdu kam s tím šroubkem, ale stále nemá uplatnění. Ale vypadá to jako šroubek, kterým se cosi šteluje.

 

https://ibb.co/fwHjY0


  • 0

#33 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 22 říjen 2018 - 12:35:38

Tak dnes už se začínám bavit i já. ;)

Nejsem už žádný ostříž ale připadá mi to jako šroubek 34A možná 51A (spíš ne) - stránka 11. Ale čert ví, třeba to tam předchozímu servisákovi zapadlo a pak nemohl dát dohromady toho Hassyho!! :)

http://www.suaudeau....olleicordVB.pdf

Dvojku jsem nenašel - není čas, třeba někde visí... Tohle by mohlo být jen přibližným vodítkem.


  • 0

#34 AlesK

AlesK

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 80 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 22 říjen 2018 - 12:51:02

Mrknu na to , díky :) No, nakonec jsem to musel rozebrat do mrtě, páč v tom horním objektivu je houba a šel tak těžko vyšroubovat, že sem si musel pomoct kleštěma, na který jsem dal bužírku z kabelu, abych to úplně nedoškrábal. Po půlhodinovém otáčení jsem ho nakonec dostal ven, ale ještě není vyhráno. Ten objektiv je jako celek, ale pozor, je tam miniaturní šroubek, tak snad to je ten, jak ho povolím a celé se to rozpadne na asi padesát až sto kusů.

 

Ono sice houba v horním objektivu nemá na fotky vliv, ale nemá tam co pohledávat :)

 

Ještě jednou díky za to pdf a spoluúčast :)


  • 0

#35 AlesK

AlesK

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 80 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 22 říjen 2018 - 12:58:27

Máš asi pravdu čoveče. Možná 51A, protože tam je ta tyčka s ozubeným kolečkem co přes ní jde asi film nějaká na té straně vypadlá nějaká :)


  • 0

#36 AlesK

AlesK

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 80 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 22 říjen 2018 - 13:54:21

Tak houba z vnitřních členů šla dobře lihem, ale to bílý zakalení na předním členu, tomu se nějak vůbec nechce dolu :)


  • 0

#37 AlesK

AlesK

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 80 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 22 říjen 2018 - 15:53:13

Tak horní objektiv je jako "nový" a nekonečno zdá se sedí. Ačkoli jsem si udělal zářezy, tak to má tak jemný závity, že těžko říct, jak hluboko byl původně našroubovaný.

Jinak, tu přední čočku jsem vyčistil také lihem (60%), ale chce to trpělivost :)

https://ibb.co/fB4bWV


  • 0

#38 AlesK

AlesK

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 80 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 23 říjen 2018 - 09:22:30

Tak spodní objektiv je na tom o poznání hůř, tam jsem si musel říct, že lepší už to nebude. Evidentně byla často čištěná košilí a navíc je na zadních čelech několik kazů. takový bílý tečky a těch se nešlo zbavit.

No uvidím, jak to ve finále bude vidět na fotkách...


  • 0

#39 AlesK

AlesK

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 80 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 28 říjen 2018 - 18:55:21

Zrcátko jsem si vyřízl ze zrcátka. Trošku problém je v tom, že má klasický pokovení zespod, takže zdvojuje silný zdroje světla. Až budu mít náladu, tak se možná pokusím z něj nějakým rozpouštědlem sundat zadní barvu a otočit ho.
Vtipný na tom je, že už tam jedno ručně řezaný zrcátko bylo, i když ne řezaný zrovna pečlivě :)

https://ibb.co/caKmdA


  • 0

#40 AlesK

AlesK

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 80 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 28 říjen 2018 - 19:04:43

Jinak, ten nalezený šroubek byl z prostoru pro navíjení filmu a slouží jako brzda navíječe :)


  • 0

#41 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 28 říjen 2018 - 19:12:50

je z druhé strany zrcadla nějaký nápis?


  • 0

#42 AlesK

AlesK

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 80 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 28 říjen 2018 - 21:56:35

Není


  • 0

#43 past

past

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 176 příspěvků(y)
Reputace: 20

Publikováno 31 říjen 2018 - 13:55:47

Jen k tomu čištění matnice. Řešil jsem to nedávno, pořídil jsem starou Bronicu a matnice v ní byla zažloutlá a špinavá. Na fresnelu pod ní byl rozmatlaný prach, který se za mnoho let dostal mezi matnici a fresnel. Usoudil jsem, že matnici dost možná a fresnel zcela jistě bych domácími pokusy leda zničil. Odnesl jsem to obojí prostě do nejbližší optiky. Mají tam ultrazvukovou čističku na brýlové čočky; předpokládám, že to má každý optik. Po rychlé lázni byly fresnel i matnice jako nové. 


  • 0

#44 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 31 říjen 2018 - 14:54:13

Ano, "past" má pravdu. Úplně obyčejné prosté čištění ve vlažné až teplé lázni s lihem a saponátem v ultrazvukové čističce je vysoce efektivní.
Přidám pár (bohužel sebou ověřených) varování:
Pokud dáte např. sklo přímo na dno kovové nádrže čističky, hrozí nebezpečí poškrábání. Pokud dáte předmět do plastového kelímku, který postavíte do nádrže čističky, bude čistění málo efektivní, pružnost plastu "spolyká" část energie kmitání. Takže sklo nebo kov.
Podle mě optimální postup: čistěný předmět vkládám do kádinky s čistícím roztokem - pokládám jej na gázu na dně. Kádinku postavím do nádrže čističky naplněné vodou dle návodu výrobce. Zahřívám podle potřeby, zpravidla ne více, než 50 stC.
  • 0

#45 AlesK

AlesK

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 80 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 2 listopad 2018 - 13:47:28

Já tu matnici normálně vzal lihem a hadřikem a pohoda...


  • 0

#46 AlesK

AlesK

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 80 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 7 listopad 2018 - 06:57:49

Čau kluci,

tak sem vyvolal první svitek. Ale mám trošku problém, pač mi půlka filmu chybí. Ne, že by foťák neexponoval, ale film začíná až fotkama z pozdější doby a druhá polovina filmu je prázdná. Faktem je, že jsem ještě před vyndáním hodně filmu namotal na cívku.

Co s tym? Je možný, že sem to nějak blbě založil?


  • 0

#47 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 7 listopad 2018 - 07:39:42

Samoodpověď poslední otázkou je správně. 


  • 0

#48 meCZoun

meCZoun

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 350 příspěvků(y)
  • LocationJihlava
Reputace: 50

Publikováno 7 listopad 2018 - 08:16:48

Co s tím? Jaké fotoaparát to byl? Založil jsi značku Start na filmu proti znaménku v aparátu?
  • 0

#49 AlesK

AlesK

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 80 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 7 listopad 2018 - 08:33:35

Rolleicord. Značku jsem nastavil myslím správně. Uvidím, co to udělá s dalším svitkem, ale podle toho kukátka co je vespod to vypadá, že už se film navíjí. Akorát budu muset asi ostřit víc k nekonečnu. Myslí, že to je tím podomácku vyrobeným zrcátkem, který má pokovení zespodu a navíc má asi 2mm tloušťku, takže prodlužuje paprsek (teoreticky).

Jinak díky!


  • 0

#50 Pavel K

Pavel K

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 292 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 7 listopad 2018 - 09:06:38

U Rolleicordů (minimálně předválečných, což tvůj asi je) se musí film převinout podle červeného okénka na spodku na jedničku. A až potom znulovat počitadlo na jedničku (to je tedy výraz znulovat na jedničku :-) ).


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních