Přejít na obsah


Fotka

Pomoc - vyvolání 8mm

8mm film vyvolání

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
21 odpovědí na toto téma

#1 Magda

Magda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 23 October 2018 - 19:48:26

Ahoj, ahoj

nemám zkušenosti s natáčením na film, pouze s fotografováním a mám pár velice základních dotazů. Budu teď natáčet kraťoučký film na 8mm kameru a chtěla bych se zeptat, jak se film vyvolává, zda je processtejný jako u kinofilmu a jaký tank, cívku, chemikálie potřebuji. Případně kde v Praze/Ústí nad Labem bych si ho mohla dát vyvolat a zdigitalizovat, kromě Fotoškody nebo Ultralabu? Doufám, že vás neurazí takto začátečnické dotazy a dík za odpovědi:)


  • 0

#2 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 24 October 2018 - 09:03:05

Pominu vyvolání barevného filmu, popíšu jenom černobílou inverzi (Fomapan R100).

 

1. je potřeba vývojnice na 8/16mm film, bez toho to nejde. Třeba Lomo UPB nebo podobnou.

2. testovací 8 / 16mm film pro nacvičení, jak do vývojnice namotat film a to samozřejmě potmě, jen po hmatu. Na youtube je dost vysvětlujícíh videí

3. Vyvolání filmu probíhá ve 12-ti bodech. První vyvolání, praní, bělení, praní, čistící lázeň, praní, re-expozice světlem, druhé vyvolání, praní, ustálení, finální praní. Celkově jsou to asi 2h.

4. sušení se dá provést ve sprchovém koutu, kdy si nahoru nachystáme jako závěs třeba tyčku od smetáku a pro zavašení filmu použijeme háčky z tenkého drátu. Film zavěšujeme ve smyčkách (nahoru/dolu) okénky perforace na háčky. Není problém takto navěsit 15m 8mm filmu v 5-ti smyčkách.

 

Pokud je to film 2x8mm nebo DS8mm tj. šířka 16mm, je pak ještě potřeba řezačka na film, která ho podélně rozřízne na 8mm. Pak jenom konce slepit a namotat na cívku.

Následuje projekce filmu - zasloužená odměna. A nebo případné sestříhání (nicméně největší nepřítel filmaře, je přílišná láska k filmovému materiálu).

 

Kdo má zkušenosti s vyvoláváním klasického černobílého negativního filmu, tak to zvládne napoprvé. Ze začátku může být problém dostat film do vývojnice. Tady je dobré mít nachystáno vedle sebe nějakou černou plastovou krabici s deklem, kam v případě že člověk dostane nervy, to všechno hodí a půjde se vydýchat. Trénink se zkušebním filmem na světle je fakt velmi důležitý.

 

Pokud tě tento text neodradí, můžu pak radit dál ohledně chemie k vyvolání.


  • 1

#3 xjvalis

xjvalis

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 24 October 2018 - 09:49:34

Záleží jaký film máš, nejdostupnější je Kodak Vision3, který ve škodě sice koupíš, ale už ho tam nevyvoláš (nemají na to chemii), v ČT na to mají chemii, ale vyvolávají jen od 16mm. Chemie na to je ECN-2. Distributor Kodaku v ČR mi doporučil ANDEC v Berlíně, ale ten je dost drahej. Takže zbývá buď vyvolat sama, nebo najít jinýho soukromníka.


  • 0

#4 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,095 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1,079

Publikováno 24 October 2018 - 11:22:23

Přátelé jsem mile potěšen, jak i začátečníkům jsme ochotni poradit a předejít mu číhaným nezdarům a následnou ztrátou nervové soustavy s rychlým přesunem k Chocholouškovi.

  Osobně by jsem jen přidal, že není vhodné začínat s barvou. Nevíme v jakém stavu je kamera a její vnitřní měření. Foma nás může zásobit jak filmem, tak chemií. Zatímco cena filmu ( bacha na standart a super!!!!!) se dá zkousnout. Chemie vyžaduje milence multimilionáře, ale je téměř blbuvzdorná.

  Přeji hodně zdaru.


  • 0

#5 Rybinin

Rybinin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 549 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 24 October 2018 - 23:29:08

Já bych přidal vlastní zkušenosti, že barevná inverze je na vyvolání o dost snažší, než černobílá FOMA, ale radši budu mlčet, protože bychom museli druhým dechem říct, že barevná inverze se v současné blbě přechodové době sehnat nedá (Kodak teprve znovu rozjížší svůj Ektachrome, Ferrania zatím nic). Negativ je na vyvolání problematičtější s chemií (inverze je snažší, protože stejná chemie je i pro diáky). ČB inverze, jak popisoval Nakadah se vyvolá doma snadno, dělal jsem to asi dvakrát, ale je to asi dvakrát delší, než volat doma barvu. To jsem ve své době dělal i několikrát za sebou během večera. Nicméně: po tom, čím si každý člověk projde než všechno vychytá, bych fakt doporučil investovat do toho, že to vyvolá ten Ultralab, i když je to drahé. Nestojí to za tu prudu, chci li delět jeden film. Co se týče barevného negativu (asi je řeč o kazetové Super8 - v ničem jiném snad ani ty negativy nedělaj), tak tam hold Andec asi.


  • 0

#6 Clouds

Clouds

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 287 příspěvků(y)
Reputace: 21

Publikováno 25 October 2018 - 16:53:40

Taky byly doby, kdy jsem to dělal několikrát za sebou během večera. Koukám že se příště raději přihlásím jako Janička, to je odpovědí habaděj..


  • 0

#7 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,281

Publikováno 26 October 2018 - 06:34:40

Pokud se přihlásíš jako Janička  s tím,  že to děláš několikrát za sebou během večera,  tak  určitě. 


  • 0

#8 Rybinin

Rybinin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 549 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 26 October 2018 - 11:48:21

Ono je krásné si stěžovat, ale jsou to věci, které se tady v fóru řeší pořád dokola a dokola a dokola a pořád ty stejné. Je trošku problém, že někdo příjde a řekne: chci točit na 8mm a nevím, co dělat. Jako to se fakt strašně blbě radí, protože těch možností na co točit je celá řada, ale celá ta postprodukce je v dnešní době poměrně problematická. Navíc kvantum věcí lze nalézt na Googlu. V podstatě cokoliv má nějaké úskalí, hlavně co se vyvolání týče. Ale do jisté míry i sehnání filmu příp. následné scannování.


  • 0

#9 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 27 October 2018 - 16:51:31

Myslím, že když si slečna přečetla že to nebude tak snadné jako Kodak Instax, tak jí to asi přešlo. Soudím podle jejího neohlasu.


  • 1

#10 Magda

Magda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 29 October 2018 - 07:34:17

Slečna se nehlásila, jelikož na pár dní vypadla mimo civilizaci, moc se omlouvám. Vtípky s Instaxem pěkné, ale bohužel ne na místě, běžně si vyvolávám a zvětšuji fotografie, ten obor i studuju, na klauzury se teď vrhám po hlavě do 8mm, proto tak všeobecný dotaz. Kupodivu i tak mi vlákno (minimálně prvních pár komentářů) pomohlo. Nakonec jsem se dostala ke kameře, do které se zakládají super8 kazety, coz mi usnadni praci se zakladanim,ktere jsem delala pouze jednou na Krasnogorsk-3 se 16mm. A kupovat budu Kodak tri-x nebo vision, ČB. Máte zkušenosti s tím setem od Béfota, na vyvolání inverzní chemii?
  • 0

#11 Magda

Magda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 29 October 2018 - 07:44:03

Každopádně Janička několikrát za večer často lepí třeba měchy od velkoformátu, o tom byla řeč? :)
  • 2

#12 Clouds

Clouds

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 287 příspěvků(y)
Reputace: 21

Publikováno 29 October 2018 - 09:56:39

Jojo, jasně, Janička se lepí s měchy, o tom to bylo:))


  • 0

#13 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,281

Publikováno 29 October 2018 - 11:11:58

Každopádně Janička několikrát za večer často lepí třeba měchy od velkoformátu, o tom byla řeč? :)

Slečna Magda lepí  měchy  a  Clouds  se  chce přihlašovat jako Janička,  o tom to bylo.  :-)


  • 0

#14 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 29 October 2018 - 11:14:44

Co vidím tak BéFoto má set pro inverzi od Fomy. LQR vývojka, manganistanový bělič, čistící lázeň, kyselý ustalovač. Všechno to funguje, jenom bacha na ten manganistanový bělič - umí pozlobit emulzi :) když se to přežene s teplotou a časem tak emulze aj odplave do odpadu.

 

Cenu asi neřešit, je to vhodné pro někoho kdo vyvolává sem tam. Já si nakoupil chemikálie pro míchání lázní doma, za litr toho mám na hodně let. Jenom vývojku si musím koupit. Ale zase jak se LQR otevře, je lepší ho co nejdřív zpracovat. Moc dlouho nevydrží když se k ní dostane vzduch. No a místo manganistanu je na bělení lepší dichroman, jen se nedá snadno koupit :)


  • 0

#15 Magda

Magda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 29 October 2018 - 11:22:00

Ok, díky, tak snad emulze neodplave.
  • 0

#16 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 29 October 2018 - 11:35:53

Tak hodně štěstí a hlavně ať je ta kamera opravdu v pořádku. Jinak bude první kazeta jenom drahý pokus.


  • 0

#17 Rybinin

Rybinin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 549 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 19 May 2022 - 22:17:08

Mám dotaz: mám za sebou vyvolání 16mm inverze, kterou jsem už naexponoval loni v zimě (tedy nějak začátek roku 2021 myslím), pak jsem to loni v létě dal do tanku a vyvolal až dneska. A nevylezlo z toho slovy nic. Točeno na ARRI, na kterou jsem točil xkrát a i si vyvolával sám. Chemikálie jsem si mixoval těsně předtím. Uznávám, že chemikálie nejsou nejnovější (Tetenal E6), ale taky nejsou nějaké ultra staré. Film nebyl skladován v zimě, ani před exponováním, ani po. Ale ono tam není ani náznak něčeho. Tmavá emulze, žádné náznaky ničeho. Jen na krajích asi 2mm je to průhledné. Nevím o tom, že by kamera byla problemtická. Volal jsem 15m (měl jsem na cívce více, rozstříhl jsem to, zbytek někde je, ale nechce se mi to zkoušet teď). Ještě nikdy se mi tohle nestalo a to se mi stalo všechno možné už. Trošku mě to vyděsilo, protože jsem dlouho nevolal, loni mi nedopadlo vyvolání ČB Fomy, tam jsem to přikládal blbé kameře. Ale tady to není osvětlené, nic. Je to prostě tmavé, kromě krajů. Netušíte, kde se stala chyba? Mohl jsem omylem prohodit vývojky? (Nezdá se mi to) Koupil jsem nové Ektachromy Super 8 za draho a bojím se to vyvolat :) Koupím asi nové vývojky uplně, ale tohle je nějaké divné. Už jen proto, že nevylezlo naprosto nic. Už se mi stalo i že jsem film špatně otočil a byl do červenožluta. Ale tohle je krajně podrzřelé. Jedná se o WittnerChrome, ten co před lety přestali prodávat a někdy cca před 8 lety jsem nakoupil větší množství (tohle byl zbytek). Tak vám nevím...


  • 0

#18 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 20 May 2022 - 05:26:06

Zkus vzít kousek filmu a v těch stávajících vývojkách to vyvolat. Jestli to bude něco dělat. Jako problém kamery bych to spíše neviděl.


  • 0

#19 Rybinin

Rybinin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 549 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 20 May 2022 - 07:39:06

Já už jsem je vylil, dneska koupím novou a vyvolám tu svojí osmičku. Možná ve zbytku pak ten zbytek16mm. Ale nevím, proč by to vyjít nemělo. Už jsem v tom volat nechtěl po té zkušenosti. Já ty chemikálie (v koncentrátu, otevřeném) mám už asi pět let. Namíchal jsem to samo těsně před tím. Je nějaká zkušenost, že by to dělala vývojka, co je třeba stará? Že to takto dopadne? Nebo zkušenost s přehozenýma lázněma? Nevím o tom, že bych to udělal, dost jsem to hlídal, ale co já vím... Nebo to možná leželo v blbé teplotě a za ta léta to vyprchalo? Přemýšlím nahlas :)


  • 0

#20 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 20 May 2022 - 13:09:41

Ja si myslím, že prvá vývojka je v ťahu, totiž-to päť rokov otvorený koncentrát? Okrem originál R09 by som tomu neveril.


  • 0

#21 Rybinin

Rybinin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 549 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 28 May 2022 - 00:25:07

Hele, koupil jsem novou a vyvolal osmičku a zdá se to OK. Opravdu asi byla vývojka v pytli. Trošku mě mrzí, že jsem to podcenil. Ale neměl jsem takovouhle dlouhou pauzu mezi voláním nikdy.  Teď to nové mělo jednu malou vadu, která se dá přežít. Je to vidět i při projekci, ale přímo na filmu také. Takovej místy jakoby šedej povlak? Trošku to vypadá jako skvrny takové. V projekci se to projevuje místy, v rohu, takovým závojem. Nenapadá někoho, co to může dělat? Která fáze mohla být podceněná? Budu teď brzy vyvolávat další a byl bych rád, kdyby to bylo 100% :) Takhle to bylo třeba na 80%, ale jsem spokojenej. Obrázky jsou pěkné.


  • 0

#22 Martin77

Martin77

    Nováček

  • Předplatitel
  • 1 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 27 March 2024 - 20:14:27

Chemie na vyvolání 8mm čb filmu Foma?


  • 0





Také označené jedním nebo více z těchto klíčových slov:8mm, film, vyvolání

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních