Přejít na obsah


Fotka

Zenith 80


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
5 odpovědí na toto téma

#1 stza

stza

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 27 October 2018 - 16:57:46

Zdravím všechny nadšence,

 

objevili jsme při vyklízení půdy Zenith 80 a táta mi ho dal "na hraní".

 

Našel jsem k tomu tento návod https://www.butkus.o...0/zenith_80.htm a rád bych ho vyzkoušel.

 

Netuším, v jakém je stavu a nemám mnoho zkušeností s klasickým focením - nerad bych přístroj neodbornou manipulací zničil. Máte nějaké tipy, čeho se vyvarovat a na co si dát pozor?

 

Pokud existuje místo (ideálně v Praze), kde by se dal pořídit film/případně některé součásti, pokud bude nutno něco měnit a třeba by se na něj někdo mrknul, v jakém je stavu a něco málo mi o tom řekl, budu vděčný za tip.

 

Díky,

Standa.


  • 0

#2 stza

stza

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 27 October 2018 - 16:59:38

Vypadá takto..

Přiložený soubor (y)


  • 0

#3 marbrz

marbrz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 106 příspěvků(y)
  • LocationOdkud vyjíždí vlaky co čtvrt hodinu...
Reputace: 18

Publikováno 27 October 2018 - 18:20:05

Kuk na zenita : http://www.temnakomo...7226-zenith-80/
  • 0

#4 pepafotograf

pepafotograf

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 764 příspěvků(y)
  • LocationJablůnka 397
Reputace: 333

Publikováno 30 October 2018 - 14:24:54

Tak tenhle ten strojek jsem měl krátce v roce 1988,jo to už je 30 let...Otázkou je,jak dlouho to někde leželo,zda je závěrka funkční,kazeta těsnící atd...Pokud si pamatuju,tak měl kovovou závěrku,taková roletka to byla.Byl to čistě mechanický aparát,nepotřebujíce baterie.Závěrka se natahovala na pravé straně s tím velkým kolečkem,byla spřažena s převíjením filmu,volič časů na levo,jako u Hasselbladu.Zenit 80 je v podstatě kopií Hasselbladu 1600.Samozřejmě že se do něj vkládá svitkový film,v Praze lehce sehnatelný u Škody,v Béfoto,atd...Nejdříve bych to zkusil bez filmu, jestli to vůbec cvaká-poslechově jestli časy fungují,delší časy asi budou problém,většinou u těchto strojů jsou delší než je zdrávo...Pokud se to zdá být o.k. dát tam film a zkusit nafotit 12 záběrů 6x6 a po vyvolání mrknout jesli do kazety "neteče" světlo...Pravděpodobně ale bude chtít celý aparát vyčistit,seřídit,tady už záleží na tom kde všude hlodal zub času.Servis na tuto obstarožní techniku zkusit se zeptata u Škody,popřípadě u p.Kociána,vše dohledatelné na netu...Hlavně nic nezkoušet násilně!


  • 0

#5 stza

stza

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 4 November 2018 - 15:01:14

Moc děkuji.


  • 0

#6 Miro2

Miro2

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 25 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 1

Publikováno 14 November 2018 - 18:19:08

Taky jsem tento přístroj jistou dobu vlasnil a musím napsat, že podle hesla "malé násilí není fašizmus" se s ním úplně mazlit nemůžeš. Ten můj se občas zasekl při expozici (zůstala otevřená závěrka a sklopené zrcadlo). Pomohlo s ním "jemě" praštit ze strany kde je knoflík na natahování. Pomohlo když jsem ho nechal vyčistit, ale bylo mi řečeno, že to zasekávání není chyba, ale vlastnost :)

 

Ještě doporučuju sehnat si expozimetr, pokud nemáš s focením na film žádné zkušenosti, bude pro tebe odhadování expozice složité a zbytečně zničené filmy otráví. Stačí si pro začátek stáhnout nějakou aplikaci do telefonu, pak se můžeš poohlédnout po něčem lepším.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních