Přejít na obsah


Fotka

Tetenal colortec c-41


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
46 odpovědí na toto téma

#1 slacho

slacho

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 18 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 14 listopad 2018 - 16:25:00

Dobrý deň ospravedlňujem sa za začiatočnícku otázku ale žiaľ nenašiel som na fóre odpoved ... začal som vyvolávať 35mm filmy sadou tetenal colortec c-41 kúpil som si sadu a namiešal 1L do vyvojnice na jeden film som nalial cca 3dl a po vyvolaní zlial aj vyvojku aj ustalovac do dalších 0,5l fliaš chcem sa opýtať ako ďalej postupovať po vyvolaní 2-3 filmov bude už nepoužitelna alebo sa nejako riedi s novou v tomto mám dosť guláš a nerád by som niečo pokazil teraz mám cca 7dl novej chémie a 3dl použitej na dva filmy
Viete mi to prosím vysvetlit? Sada by mala byt na 12filmov
  • 0

#2 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 14 listopad 2018 - 19:51:48

Ahoj, gratulujem ti, ze si si kupil farebnu negativnu chemiu Tetenal C-41...

Taketo nieco si nenasiel? Teda nejaky pribalovy letak, kde vsetko vysvetluju?

Len velmi strucne.

Ak rozpustis vsetky sacocky, dostanes prilusne pracovne rozroky. Ak ich neregenerujes, po urcitom mnozstve spracovanych negaticov zacnu stracat na svojej sile/ucinnosti. Preto musis pridavat na case, co funguje dobre pre spominanych 12 filmov, mozno by bielic a ustalovac vydrzali viac ..
Uplne inak sa sprava regeneracny system. Pracovny roztok sa po kazdom vyvolanom filme doregeneruje predpisanym mnozstvom regeneratora. Napr pre Kodak Flexicolor C-41 plati, ze na jeden meter filmu treba regenerovat 21ml vyvojky (pre sucasne filmy sa pouziva uz len asi 18ml, ale nikoho, kto by to mal takto nastavene som nevidel), 5ml bielica a 35ml ustalovaca. Ked sa obstarava takato chemia, nekupuju sa sady, ale kazda chemia samostatne. Navyse, nekupuju sa pracovne roztoky, ale ich regeneratory. Zvlast pre vyvojku, zvlast pre bielic, zvlast pre ustalovac. Pracovne roztoky sa (zvacsa) pripravuju z tychto regeneratorov pomocou vody a prislusnych startreov. Ani ja si presne postupy pre pracovne roztoky nepamatam, raz nastartovany roztok pri splneni niekolkych parametrov nevymiena za novy, ak raz za cas takyto ukon vykonat treba, vsetko je napisane v letakoch, ci na nadobach.
Skratene:

- ty mas neregeneracny system, ked roztoky vycerpas, zlikvidujes ich

- existuje este regeneracny system, ked sa tym zacnes zivit, je to ekonomickejsia, presnejsia a ekologickejsia volba.

 

P.S.: U nas sa pouziva slovo "regenerator", ako preklad z nemciny. V anglicky hovoriacom svete (teda zvysok Zemegule) sa pouziva slovo "replenisher", co sa preklada ako "doplnovac". Vyrazom "regenerator" sa oznacuje system, ktoremu nemci zase vravia "rejuvenator". Rejuvenatory/regeneratory sa pouzivaju v superobrych laboratoriach na znovuozivenie odpdodovych roztokov. Kodak takyto system neodporuca, ale po svete sa bezne pouzivali.
Prajem prijemny chaoticky vecer.


  • 0

#3 Clouds

Clouds

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 287 příspěvků(y)
Reputace: 21

Publikováno 14 listopad 2018 - 20:18:15

Dobrý deň ospravedlňujem sa za začiatočnícku otázku ale žiaľ nenašiel som na fóre odpoved ... začal som vyvolávať 35mm filmy sadou tetenal colortec c-41 kúpil som si sadu a namiešal 1L do vyvojnice na jeden film som nalial cca 3dl a po vyvolaní zlial aj vyvojku aj ustalovac do dalších 0,5l fliaš chcem sa opýtať ako ďalej postupovať po vyvolaní 2-3 filmov bude už nepoužitelna alebo sa nejako riedi s novou v tomto mám dosť guláš a nerád by som niečo pokazil teraz mám cca 7dl novej chémie a 3dl použitej na dva filmy
Viete mi to prosím vysvetlit? Sada by mala byt na 12filmov

Dělám to jednoduše. Set C-41 na 2,5l /vychází levněji/ si už na flaštičkách rozdělím na 5 dílků. Podle přiloženého návodu namíchám do odměrky dílky CD a pak BLIX. Mám po půl litrech vývojku a blixu. Podle návodu první dva filmy vývojka 3:15, blix 4:00 min. Další dva filmy vývojka  3:45 min a blix 6 min, další dva filmy 4:00, blix 10min. Takže v 0,5l chemie vyvolám 6 filmů, dalo by se i víc, ale raději míchám novou. Nezapomenout na 38;C .) Z balení 2,5l  vyvolám cca 30 filmů.


  • 2

#4 Glerin

Glerin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 157 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 10

Publikováno 14 listopad 2018 - 20:30:29

 

Dobrý deň ospravedlňujem sa za začiatočnícku otázku ale žiaľ nenašiel som na fóre odpoved ... začal som vyvolávať 35mm filmy sadou tetenal colortec c-41 kúpil som si sadu a namiešal 1L do vyvojnice na jeden film som nalial cca 3dl a po vyvolaní zlial aj vyvojku aj ustalovac do dalších 0,5l fliaš chcem sa opýtať ako ďalej postupovať po vyvolaní 2-3 filmov bude už nepoužitelna alebo sa nejako riedi s novou v tomto mám dosť guláš a nerád by som niečo pokazil teraz mám cca 7dl novej chémie a 3dl použitej na dva filmy
Viete mi to prosím vysvetlit? Sada by mala byt na 12filmov

Dělám to jednoduše. Set C-41 na 2,5l /vychází levněji/ si už na flaštičkách rozdělím na 5 dílků. Podle přiloženého návodu namíchám do odměrky dílky CD a pak BLIX. Mám po půl litrech vývojku a blixu. Podle návodu první dva filmy vývojka 3:15, blix 4:00 min. Další dva filmy vývojka  3:45 min a blix 6 min, další dva filmy 4:00, blix 10min. Takže v 0,5l chemie vyvolám 6 filmů, dalo by se i víc, ale raději míchám novou. Nezapomenout na 38;C .) Z balení 2,5l  vyvolám cca 30 filmů.

 

 

Můžu se zeptat, koncentrát necháváš v původních lahvičkách? Zastříkáváš plynem? Jakou máš zkušenost s životností načatého koncentrátu?

Díky moc za info.


  • 0

#5 Clouds

Clouds

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 287 příspěvků(y)
Reputace: 21

Publikováno 14 listopad 2018 - 20:45:11

Krabici s nenamíchanou chemií mám stabilně v lednici a namíchanou ani do lednice nedávám. Žádný plyn nic. Půl litru namíchané chemie dávám do 0,5l plastových lahví od cocacoly. Je tam minimum zbytkového kyslíku, žádný plyn nepoužívám, ani nedomačkávám chemii k hrdlu. Nejdýl jsem měl půl litru namíchaný cca půl roku a v pohodě, ani to nebylo v lednici. Nenamíchaná v lednici vydržela rok, dýl jsem ji neměl, ale i po roce v lednici fungovala bezvadně. Vůbec se toho neboj, je to jednodušší než čb. U vývojky se neboj ani času, když to je o 5-10 vteřin dýl, pořád se nic neděje. U blixu je tolerance ještě větší, ale dá se to dodržet při troše nácviku i na vteřiny.


  • 0

#6 Glerin

Glerin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 157 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 10

Publikováno 14 listopad 2018 - 20:53:38

Díky za zkušenost.

S barvou začínám, tak jsem využil vlákno. Dneska jsem otestoval vařič na sous vide jako udržovač teplé lázně a funguje to parádně, takže jsem připraven :)


  • 0

#7 slacho

slacho

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 18 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 14 listopad 2018 - 22:50:18

Ahoj, gratulujem ti, ze si si kupil farebnu negativnu chemiu Tetenal C-41...
Taketo nieco si nenasiel? Teda nejaky pribalovy letak, kde vsetko vysvetluju?
Len velmi strucne.
Ak rozpustis vsetky sacocky, dostanes prilusne pracovne rozroky. Ak ich neregenerujes, po urcitom mnozstve spracovanych negaticov zacnu stracat na svojej sile/ucinnosti. Preto musis pridavat na case, co funguje dobre pre spominanych 12 filmov, mozno by bielic a ustalovac vydrzali viac ..
Uplne inak sa sprava regeneracny system. Pracovny roztok sa po kazdom vyvolanom filme doregeneruje predpisanym mnozstvom regeneratora. Napr pre Kodak Flexicolor C-41 plati, ze na jeden meter filmu treba regenerovat 21ml vyvojky (pre sucasne filmy sa pouziva uz len asi 18ml, ale nikoho, kto by to mal takto nastavene som nevidel), 5ml bielica a 35ml ustalovaca. Ked sa obstarava takato chemia, nekupuju sa sady, ale kazda chemia samostatne. Navyse, nekupuju sa pracovne roztoky, ale ich regeneratory. Zvlast pre vyvojku, zvlast pre bielic, zvlast pre ustalovac. Pracovne roztoky sa (zvacsa) pripravuju z tychto regeneratorov pomocou vody a prislusnych startreov. Ani ja si presne postupy pre pracovne roztoky nepamatam, raz nastartovany roztok pri splneni niekolkych parametrov nevymiena za novy, ak raz za cas takyto ukon vykonat treba, vsetko je napisane v letakoch, ci na nadobach.
Skratene:
- ty mas neregeneracny system, ked roztoky vycerpas, zlikvidujes ich
- existuje este regeneracny system, ked sa tym zacnes zivit, je to ekonomickejsia, presnejsia a ekologickejsia volba.

P.S.: U nas sa pouziva slovo "regenerator", ako preklad z nemciny. V anglicky hovoriacom svete (teda zvysok Zemegule) sa pouziva slovo "replenisher", co sa preklada ako "doplnovac". Vyrazom "regenerator" sa oznacuje system, ktoremu nemci zase vravia "rejuvenator". Rejuvenatory/regeneratory sa pouzivaju v superobrych laboratoriach na znovuozivenie odpdodovych roztokov. Kodak takyto system neodporuca, ale po svete sa bezne pouzivali.
Prajem prijemny chaoticky vecer.


Ale ja mám tekutú chémiu nie regeneracnu v prášku prepáč mal som to napísať hneď
  • 0

#8 slacho

slacho

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 18 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 15 listopad 2018 - 06:16:17

Dobrý deň ospravedlňujem sa za začiatočnícku otázku ale žiaľ nenašiel som na fóre odpoved ... začal som vyvolávať 35mm filmy sadou tetenal colortec c-41 kúpil som si sadu a namiešal 1L do vyvojnice na jeden film som nalial cca 3dl a po vyvolaní zlial aj vyvojku aj ustalovac do dalších 0,5l fliaš chcem sa opýtať ako ďalej postupovať po vyvolaní 2-3 filmov bude už nepoužitelna alebo sa nejako riedi s novou v tomto mám dosť guláš a nerád by som niečo pokazil teraz mám cca 7dl novej chémie a 3dl použitej na dva filmy
Viete mi to prosím vysvetlit? Sada by mala byt na 12filmov

Dělám to jednoduše. Set C-41 na 2,5l /vychází levněji/ si už na flaštičkách rozdělím na 5 dílků. Podle přiloženého návodu namíchám do odměrky dílky CD a pak BLIX. Mám po půl litrech vývojku a blixu. Podle návodu první dva filmy vývojka 3:15, blix 4:00 min. Další dva filmy vývojka 3:45 min a blix 6 min, další dva filmy 4:00, blix 10min. Takže v 0,5l chemie vyvolám 6 filmů, dalo by se i víc, ale raději míchám novou. Nezapomenout na 38;C .) Z balení 2,5l vyvolám cca 30 filmů.

Lenže ja mám 3dl vyvojnicu a tu som sa práve stratil keď budem mat namiesanej 0,5l chémie ale budem používať len 3dl a keď použitú zlejem zas do tej nepoužitej koľko krát ju môžem použiť ?
  • 0

#9 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 15 listopad 2018 - 07:04:09

Glerin
Trochu odbočím...
Když jste kupoval ohřívač sous vide, nenatrefil jste na typ, který by hřál i na jenom 20stC?
Nemohu se dopátrat...
Děkuji a zdravím, jakož přeji i úspěch!
  • 0

#10 Clouds

Clouds

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 287 příspěvků(y)
Reputace: 21

Publikováno 15 listopad 2018 - 08:17:33

 

 

Dobrý deň ospravedlňujem sa za začiatočnícku otázku ale žiaľ nenašiel som na fóre odpoved ... začal som vyvolávať 35mm filmy sadou tetenal colortec c-41 kúpil som si sadu a namiešal 1L do vyvojnice na jeden film som nalial cca 3dl a po vyvolaní zlial aj vyvojku aj ustalovac do dalších 0,5l fliaš chcem sa opýtať ako ďalej postupovať po vyvolaní 2-3 filmov bude už nepoužitelna alebo sa nejako riedi s novou v tomto mám dosť guláš a nerád by som niečo pokazil teraz mám cca 7dl novej chémie a 3dl použitej na dva filmy
Viete mi to prosím vysvetlit? Sada by mala byt na 12filmov

Dělám to jednoduše. Set C-41 na 2,5l /vychází levněji/ si už na flaštičkách rozdělím na 5 dílků. Podle přiloženého návodu namíchám do odměrky dílky CD a pak BLIX. Mám po půl litrech vývojku a blixu. Podle návodu první dva filmy vývojka 3:15, blix 4:00 min. Další dva filmy vývojka 3:45 min a blix 6 min, další dva filmy 4:00, blix 10min. Takže v 0,5l chemie vyvolám 6 filmů, dalo by se i víc, ale raději míchám novou. Nezapomenout na 38;C .) Z balení 2,5l vyvolám cca 30 filmů.

Lenže ja mám 3dl vyvojnicu a tu som sa práve stratil keď budem mat namiesanej 0,5l chémie ale budem používať len 3dl a keď použitú zlejem zas do tej nepoužitej koľko krát ju môžem použiť ?

 

To je otázka, no. Teoreticky by to mohlo fungovat, když naliješ 3 dl zpět do 0,5l tak se to promíchá. Asi s tím zakvrdlat před vyvoláváním.  Nevím jinak proč by to nefungovalo.. Pracujeme vlastně pořád se stejnou konzistencí.


  • 0

#11 Glerin

Glerin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 157 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 10

Publikováno 15 listopad 2018 - 09:45:42

Glerin
Trochu odbočím...
Když jste kupoval ohřívač sous vide, nenatrefil jste na typ, který by hřál i na jenom 20stC?
Nemohu se dopátrat...
Děkuji a zdravím, jakož přeji i úspěch!

 

To jsem také hledal. U nás jsem našel jen jeden od 25°C :

https://1url.cz/BMizd

 

Tento z Německa umí od 20°C:

https://1url.cz/cMizD

 

Osobně ale 20°C často nepotřebuju, takže jsem nakonec koupil levnější Silvercrest z Lidlu, ten ale začíná na 30st. 

https://1url.cz/wMizh


  • 0

#12 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 15 listopad 2018 - 10:39:58

 

 

Dobrý deň ospravedlňujem sa za začiatočnícku otázku ale žiaľ nenašiel som na fóre odpoved ... začal som vyvolávať 35mm filmy sadou tetenal colortec c-41 kúpil som si sadu a namiešal 1L do vyvojnice na jeden film som nalial cca 3dl a po vyvolaní zlial aj vyvojku aj ustalovac do dalších 0,5l fliaš chcem sa opýtať ako ďalej postupovať po vyvolaní 2-3 filmov bude už nepoužitelna alebo sa nejako riedi s novou v tomto mám dosť guláš a nerád by som niečo pokazil teraz mám cca 7dl novej chémie a 3dl použitej na dva filmy
Viete mi to prosím vysvetlit? Sada by mala byt na 12filmov

Dělám to jednoduše. Set C-41 na 2,5l /vychází levněji/ si už na flaštičkách rozdělím na 5 dílků. Podle přiloženého návodu namíchám do odměrky dílky CD a pak BLIX. Mám po půl litrech vývojku a blixu. Podle návodu první dva filmy vývojka 3:15, blix 4:00 min. Další dva filmy vývojka 3:45 min a blix 6 min, další dva filmy 4:00, blix 10min. Takže v 0,5l chemie vyvolám 6 filmů, dalo by se i víc, ale raději míchám novou. Nezapomenout na 38;C .) Z balení 2,5l vyvolám cca 30 filmů.

Lenže ja mám 3dl vyvojnicu a tu som sa práve stratil keď budem mat namiesanej 0,5l chémie ale budem používať len 3dl a keď použitú zlejem zas do tej nepoužitej koľko krát ju môžem použiť ?

 

Ak mas namiesanych 0,5 l v nadobe az po okraj, pouzijes 0,3 l, vratis spat do 0,5 l nadoby, potom, pochopitelne, v tom pollitri vyvolas iiba 6 filmov. Samozrejme musis dodrzat pravidlo o predlzovani casov po vyvolani prislusneho mnozstva filmov (v tvojom pripade - po polovici, pretoze mas polovicu konecneho objemu).
 

Aky velky je rozdiel medzi vyvolavanim v celom litri a v polovici? Ano samozrejme, teoreticky tam rozdiel je, prakticky nezistis, pretoze do celkoveho vysledku sa zapocitava mnoho vplyvov. Jeden ale mozes priaznivo eliminovat bez problemov, polliter chladne rychlejsie, ako cely liter. Ak budes mat tank utopeny v nahriatej vode (normalna teplota vyvojky je C-41 je 37,8°C), potom bude teplota v tanku rovnaka az do konca vyvolavania.
Cas, teplota a koncentracia roztoku je kriticka iba pre vyvojku. Bielic i ustalovac (alebo ich kombinacia v niektorych modifikovanych procesoch) take haklive nie su. V oboch kupeloch/laznach prebehne reakcia az do konca s malou rezervou, oba roztoky mozno malinko skratit, ale temer neobmedzene predlzit, funguju zvacsa od 35°C, hornu hranicu som nikdy neskusal, ale 40°C nepredstavuje absolutne ziaden problem, navyse - uz pocas bielenia ide film spracovavat na svetle.
 

Ak mam porovnat vyvolavanie CB a C-41, potom C-41 je jednoduchsie. V oboch pripadoch musim dodrziavat cas a teplotu, v lete C-41 nemusim chladit, pracovny postup pre C-41 je absolutne zdokumentovany a jednoznacny, C-41 nedava priestor pte exprimentovanie - no aspon nie velky :D

C-41 je taky robustny proces, ze mala odchylka nezamena ziadnu tragediu, dnes ked sa vacsina filmov skenuje, povedal by som ze uplne ziadnu.
 

Smelo, chlapci, smelo ...


  • 2

#13 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 15 listopad 2018 - 11:04:13

Glerin
Trochu odbočím...
Když jste kupoval ohřívač sous vide, nenatrefil jste na typ, který by hřál i na jenom 20stC?
Nemohu se dopátrat...
Děkuji a zdravím, jakož přeji i úspěch!

 Pane Pentaxisto!

Ja mam Sous Vide z okolia mojho najblizsieho (nelamal som si hlavu, skratka som si zvolil obchod pomocou kruzitka na mape), jeho nazov je Klarstein QuickStick:

https://www.klarstei...htila-ocel.html

Kedze som doma, nevahal som sousaka vytiahnut, naliat do hrnca vodu, nastavit 20°C a spustit. Na displayi sousaka prebieha neustala diskusia o tom, ci je v nadobe 20,4°C, alebo 20,6°C, ale ortutovy teplomer ukazuje prijemnych a konstantnych 20,8°C. Nadoba je iba 3 litrova, teplota je vsade uplne rovnaka.

 

Takze tento Sous Vide funguje aj na 20°C!

Pouzivanie Sous Vide QuickStick nesie so sebou dodrziavanie iba niekolkych zasad: vzdy ho treba mat ponoreny aspon po ciarku MINIMUM, vzdy ho ponarat iba do ohrievacej vody (pre majitelov atomovych elektrarni -  sekundarny okruh) a do tejto vody vzdy treba naliat primerane mnozstvo octu, alebo kyselny citronovej. Takto ho uchovate stale leskly, bez vznikajucich stalaktitov. A este jednu, deti by sa s nim nemali hrat, nikdy som to nekusal, ale utopeny spotrebic na 220 nevesti dlhy zivot.


  • 0

#14 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 15 listopad 2018 - 11:07:23

Pokus trva uz asi 20 minut, teplota je konstantna.


  • 0

#15 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 15 listopad 2018 - 11:19:47

Pokus som zopakoval s novou vodou, s rovnakym vysledkom.


  • 0

#16 Glerin

Glerin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 157 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 10

Publikováno 15 listopad 2018 - 11:49:04

Na něj jsem také předtím koukal, nechápu, proč tedy píšou, že teplota je nastavitelná od 50-95 °C  :mad:

Používáš ho pak i na vaření jídla? I když ono riziko kontaminace z vařiče je minimální, potraviny jsou navíc zavakuované.

 

Je ale pravda, že s takovým ohřívačem se stává z vyvolávání C-41 velmi jednoduchá záležitost. Škoda, že u pozitivního procesu to taková legrace není a zatím končím skenem a ink. tiskem.


  • 0

#17 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 15 listopad 2018 - 12:11:52

i vyvolávání filmu  může být  pošušňáníčko.


  • 0

#18 Glerin

Glerin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 157 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 10

Publikováno 15 listopad 2018 - 12:17:34

i vyvolávání filmu  může být  pošušňáníčko.

 

Tak určitě, ono i u černobílého procesu člověka dokáže dost věci překvapit :)

Myslel jsem to spíše tak, že samotný proces není nějaký strašák. 


  • 0

#19 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 15 listopad 2018 - 12:26:43

Na něj jsem také předtím koukal, nechápu, proč tedy píšou, že teplota je nastavitelná od 50-95 °C  :mad:

Používáš ho pak i na vaření jídla? I když ono riziko kontaminace z vařiče je minimální, potraviny jsou navíc zavakuované.

 

Je ale pravda, že s takovým ohřívačem se stává z vyvolávání C-41 velmi jednoduchá záležitost. Škoda, že u pozitivního procesu to taková legrace není a zatím končím skenem a ink. tiskem.

Nuz takto. Ja ho pouzivam iba na varenie jedla.
Na druhej strane, ked jedlo pripravujem zasadne zavarene v tych sackoch na varenie, riziko je iba minimalne.
Spominany Klarstein je za 100 susnov europskych. Je to dost, ale Jobo z druhej, ci tretej ruky mi pride podtatne drahsie a o uspore priestoru ani nehovorim.
Mam doma vsetko na C-41, napriek tomu som natolko lenivy, ze si radsej zajdem ku nam do roboty.


  • 0

#20 Glerin

Glerin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 157 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 10

Publikováno 21 listopad 2018 - 13:36:52

Tak teď jsem zjistil, že firma Cinestill vydala něco jako upravený sous-vide vařič, funguje v rozmezí 0-95 °C

 

https://www.fotoskoda.cz/cinestill-tcs-1000/

https://petapixel.com/2018/09/24/cinestills-new-tcs-1000-is-like-a-sous-vide-cooker-for-film-processing/


  • 0

#21 Lubajs

Lubajs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 319 příspěvků(y)
  • LocationPdy
Reputace: 65

Publikováno 21 listopad 2018 - 16:55:44

Tak teď jsem zjistil, že firma Cinestill vydala něco jako upravený sous-vide vařič, funguje v rozmezí 0-95 °C

 

https://www.fotoskoda.cz/cinestill-tcs-1000/

https://petapixel.com/2018/09/24/cinestills-new-tcs-1000-is-like-a-sous-vide-cooker-for-film-processing/

 

Pánové, Anova má teď akci na tyhle vařítka, sleva značná provedení solidní, tak kdyby si někdo chtěl nejen udělat výborný steak, ale i přihřát vodu pro foto... :-P

 

https://anovaculinary.com/


  • 0

#22 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 22 listopad 2018 - 09:47:02

Koukám ta nejlevnější Anova Nano za 79 éček (free shipping) má teplotní rozsah taky 0 - 91 stupňů Celsia. To je slušný na sous-vide cooker.


  • 0

#23 Runner

Runner

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 203 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 19

Publikováno 24 listopad 2018 - 20:13:58

   Zdravím,

 

Vyvolává někdo vůbec barevné negativy (svitky) v Olomouci?


  • 0

#24 faajn

faajn

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 411 příspěvků(y)
  • LocationOstrava-Wroclaw
Reputace: 79

Publikováno 24 listopad 2018 - 20:30:38

Zkus jakoukoli Fuji pobočku...fotolab...alespoň tady v Ově s tím nemají problém. Je jim prý jedno jestli je to barevné kino či svitek. Akorát nebuď překvapen (jako já) když ti pak negativ předají v igelitovém sáčku :D


  • 0

#25 Runner

Runner

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 203 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 19

Publikováno 30 listopad 2018 - 19:37:16

Zkus jakoukoli Fuji pobočku...fotolab...alespoň tady v Ově s tím nemají problém. Je jim prý jedno jestli je to barevné kino či svitek. Akorát nebuď překvapen (jako já) když ti pak negativ předají v igelitovém sáčku :D

  Tak v Olomoucu se asi svitků štítí nebo co. nevzali nikde.A v jednom nejmenovaném profisetvářícímobchodě paní ani nevěděla co je c-41, tak prostě tak... :DDD


  • 0

#26 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 30 listopad 2018 - 20:49:31

 

Zkus jakoukoli Fuji pobočku...fotolab...alespoň tady v Ově s tím nemají problém. Je jim prý jedno jestli je to barevné kino či svitek. Akorát nebuď překvapen (jako já) když ti pak negativ předají v igelitovém sáčku :D

  Tak v Olomoucu se asi svitků štítí nebo co. nevzali nikde.A v jednom nejmenovaném profisetvářícímobchodě paní ani nevěděla co je c-41, tak prostě tak... :DDD

 

Mozno pani vedela, co je pre zmenu CN-16. Alebo Environeg :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

 

Nikoho neobhajujem, aj my mame kolegynu, tiez sa obcas smejeme (aj s nou samzrejme) nad niektorymi technickymi nuansami, co jej nie su jasne ... Napr. nevedala, co je to disketa. 

Ale krasne foti a este krajsie farebne filtruje. Ostava niekedy hlava stat, ako dokaze byt v tomto ohlade dokonala. C-41 ale vie.


  • 0

#27 lukee

lukee

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 265 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 1 prosinec 2018 - 09:27:49

Ahoj, řeší se tady jen vyvolání filmu nebo i fotoreprodukce na barevný papír optickou cestou? To první jde zvládnout lehce doma, otázka je k čemu to je? Když chce člověk barevné fotky, stejně to musí prohnat skenerem aby to někde vytisknul. Jak složité je pak zvládnutí pozitivního procesu doma pokud už to žádný lab nedělá fotoreprodukcí?


  • 0

#28 Clouds

Clouds

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 287 příspěvků(y)
Reputace: 21

Publikováno 1 prosinec 2018 - 10:51:11

Ahoj, řeší se tady jen vyvolání filmu nebo i fotoreprodukce na barevný papír optickou cestou? To první jde zvládnout lehce doma, otázka je k čemu to je? Když chce člověk barevné fotky, stejně to musí prohnat skenerem aby to někde vytisknul. Jak složité je pak zvládnutí pozitivního procesu doma pokud už to žádný lab nedělá fotoreprodukcí?

Barva doma na papír je snad ještě snadnější než čb. Nemusíš mít ani zahřátou chemii, ani jobo, stačí tři misky, barevná hlava a chemie. Vyzkoušíš čas osvitu, čas papíru v chemii a jedeš. Od nalití chemie mám barevnou fotku v komoře za 4 minuty.


  • 0

#29 okidoki

okidoki

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 17 příspěvků(y)
  • LocationNové Zámky, Bratislava
Reputace: 1

Publikováno 1 prosinec 2018 - 12:05:34

Tiež sa chystám na farbu a mám otázku. Je lepšie mať zvlášť vyvolávací tank na farbu a zvlášť na čb?


  • 0

#30 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 1 prosinec 2018 - 13:16:08

Tiež sa chystám na farbu a mám otázku. Je lepšie mať zvlášť vyvolávací tank na farbu a zvlášť na čb?

Vzdy je to dobre. Aj ked dobre vyplachujes.


  • 0

#31 Clouds

Clouds

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 287 příspěvků(y)
Reputace: 21

Publikováno 1 prosinec 2018 - 14:57:41

Tiež sa chystám na farbu a mám otázku. Je lepšie mať zvlášť vyvolávací tank na farbu a zvlášť na čb?

Na závěr vypláchnu tank jarovou horkou vodou a roky volám napřeskáčku barvu nebo čb v jednom tanku a je to jedno. Nic zvláštního se neděje:)


  • 0

#32 Tomlib

Tomlib

    Nováček

  • Předplatitel
  • 98 příspěvků(y)
  • LocationLiberec
Reputace: 45

Publikováno 3 prosinec 2018 - 10:35:20

Barva doma na papír je snad ještě snadnější než čb. Nemusíš mít ani zahřátou chemii, ani jobo, stačí tři misky, barevná hlava a chemie. Vyzkoušíš čas osvitu, čas papíru v chemii a jedeš. Od nalití chemie mám barevnou fotku v komoře za 4 minuty.

 

 

  Teď si mně dostal. Když si vzpomenu jak jsem před zhruba třiceti léty zvětšoval na papír Fomacolor PM 30 a vyvolával v tehdy prodávané sadě chemikálií Foma, ještě dnes se mi úzkostí sevře hrdlo. Každá zkouška byla tuším 7 minut ve vývojce a časy ostatních lázní byly podobné, to vše při teplotě tuším okolo 20°C ± 0,25, tzn. temperovaná vodní lázeň alespoň pro vývojku. Vyprat, fénem usušit a venku odhadnout korekci a znovu přivykat tmě a další zkouška. Vývojka se dala koupit zvlášť, takže jsem míchal dva litry a každou zkoušku či zvětšeninu vyvolával ve stejném množství čerstvé vývojky, tu sléval a znovu používal, protože vyčerpáním vývojky se zvyšovala filtrace na purpurové.

 Naštěstí jsem byl tehdy plný mladického nadšení, tak jsem to se zaťatými zuby snášel. Ale vzpomínám na to jako na horor. Že by se technika od těch dob až tak změnila k lepšímu?


  • 0

#33 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 3 prosinec 2018 - 13:25:18

Tak, tak, práve pre to som sa na farbu doma vykašlal a radšej si to zaplatím. A leštenie PM20 bol skutočne "príjemný zážitok", preto som to robil vonku na balkóne, lebo v byte sa nedalo dýchať. PM 30 bola už lepšia, lebo sa nemusela leštiť vo formalínovej lázni, teda po!!!

Jediná vec, ktorú som si robil doma je farebná inverzia, ale s E6 sa zatiaľ len zoznamujem.


  • 0

#34 Clouds

Clouds

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 287 příspěvků(y)
Reputace: 21

Publikováno 3 prosinec 2018 - 20:20:38

 

Barva doma na papír je snad ještě snadnější než čb. Nemusíš mít ani zahřátou chemii, ani jobo, stačí tři misky, barevná hlava a chemie. Vyzkoušíš čas osvitu, čas papíru v chemii a jedeš. Od nalití chemie mám barevnou fotku v komoře za 4 minuty.

 

 

  Teď si mně dostal. Když si vzpomenu jak jsem před zhruba třiceti léty zvětšoval na papír Fomacolor PM 30 a vyvolával v tehdy prodávané sadě chemikálií Foma, ještě dnes se mi úzkostí sevře hrdlo. Každá zkouška byla tuším 7 minut ve vývojce a časy ostatních lázní byly podobné, to vše při teplotě tuším okolo 20°C ± 0,25, tzn. temperovaná vodní lázeň alespoň pro vývojku. Vyprat, fénem usušit a venku odhadnout korekci a znovu přivykat tmě a další zkouška. Vývojka se dala koupit zvlášť, takže jsem míchal dva litry a každou zkoušku či zvětšeninu vyvolával ve stejném množství čerstvé vývojky, tu sléval a znovu používal, protože vyčerpáním vývojky se zvyšovala filtrace na purpurové.

 Naštěstí jsem byl tehdy plný mladického nadšení, tak jsem to se zaťatými zuby snášel. Ale vzpomínám na to jako na horor. Že by se technika od těch dob až tak změnila k lepšímu?

 

Před třiceti lety jsem dělal jenom čb, barva ke mně přišla až po padesátce a tudíž znám v barvě jenom proces C-41. Jak jsem psal, třeba kit Tetenal RA-4 vůbec nemusíš zahřívat, stačí natáhnout čas ve vývojce i v blixu, tzn při pokojové teplotě to dělá místo 45 vteřin cca 1,30min. Rozdíl mezi teplou vývojkou a studenou jsem nezaznamenal. Barvy kontrast stejné. Taktéž papíry jsou bez problému, je to sice jen umělá podložka, ale vypraná je fotka za minutu a suchá v létě za 5 minut. Když koupíš profi papíry, máš krásné barvy, filtraci stačí najít jednu a pak jen podle zabarvení podložky negativu přidat nebo ubrat třeba žlutou nebo modrou, nehýbat se všemi barvami, pak se to těžko hledá.  V podstatě je dnes volání barvy v komoře taková pásová spotřebka. Za dopoledne stihnu i cca 20 fotek. Do vody nasypu kyselinu citrónovou a funguje perfektně. 


  • 3

#35 Tomlib

Tomlib

    Nováček

  • Předplatitel
  • 98 příspěvků(y)
  • LocationLiberec
Reputace: 45

Publikováno 3 prosinec 2018 - 22:36:46

Před třiceti lety jsem dělal jenom čb, barva ke mně přišla až po padesátce a tudíž znám v barvě jenom proces C-41...

 

  Přiznávám, že mě překvapuje fvůj popis procesu RA-4. Musím se na to podívat, opravdu to zní jednoduše. Ale ke zvětšování barevných fotek už se myslím nevrátím, na to jsou vzpomínky ještě příliš živé. I když: " Nikdy neříkej nikdy". Magnifax ještě stále používám v čb. fotografii a barevná hlava leží ve skříni.


  • 0

#36 Clouds

Clouds

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 287 příspěvků(y)
Reputace: 21

Publikováno 4 prosinec 2018 - 04:56:31

Jednoduchý to je, zvlášť oproti tomu co popisuješ za anabáze z dřívějška. Ovšem i tady platí něco za něco. Zatímco jsi měl za cenu ohromného úsilí během doslova hodin dřiny pár fotek, tehdá ještě na kartonu, měl jsi tu pravou, dnes jmenovanou "analogovou" fotografii v plné kráse. Dnes máš na výběr spoustu papíru v rulích, Kodak, Fuji, ale je třeba se smířit s tím, že již jsme na území digitální "fotky". Ta plnokrevná filmová nádhera hlubokého obrazu a filmových barev se přesunula kamsi do RGB space a to analogu nedělá dobře. Papíry jsou totiž dělané na digitální osvit. Ano, máš sytou barevnou kontrastní fotografii, ale je to blíž výcvaku z digitálu než albumové fotografii. 


  • 0

#37 Glerin

Glerin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 157 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 10

Publikováno 4 prosinec 2018 - 13:56:42

Pro mě je hlavně problém ten papír. Nevím, jak Kodak, ale nejčastěji se teď používá ten Fuji Crystal a co jsem posledně viděl nějaké fotky z komory, říkám, si, zda to za to fakt stojí.

Je mi jasné, že cesta skenu a pigmentového tisku je mnohým proti srsti a já osobně také preferuji cestu optickou, na druhou stranu z pohledu toho papíru je dnes na trhu obrovský výběr (pro inkoust) - různé materiály, textury, povrchy, levné i luxusní, různé japonské papíry atd.

 

O možnostech "digitální" komory ani nemluvě.


  • 0

#38 Tomlib

Tomlib

    Nováček

  • Předplatitel
  • 98 příspěvků(y)
  • LocationLiberec
Reputace: 45

Publikováno 4 prosinec 2018 - 14:32:37

... měl jsi tu pravou, dnes jmenovanou "analogovou" fotografii v plné kráse...

 

 Naštěstí si moje fotografie neviděl, to snad ani nestálo za to. Když jsem udělal, po celé té anabázi, výslednou zvětšeninu, pár dnů se mi líbila a pak jsem začal pochybovat jestli by nebyla hezčí víc do modra nebo třeba v teplejších barvách, nebo světlejší, nebo tmavší, nebo jánevímco. Ach jo, to řeším koneckonců i u černobílé fotky, jen ta barva tam není, tak je hypoteticky o starost méně.

 Jak píše Glerin o digitálním tisku, já myslím že obrázku je celkem jedno jak se barvy dotanou na papír, ale mě by to nebavilo. Na rodinné události a výlety používáme digitál, ale s těmi soubory už dál nepracuju, manželka nebo děti je pošlou příbuzným a známým a končí na disku. Fotit chodím na film a to mě baví i zpracovávat ač výsledky nejsou rozhodně k chlubení. Čas od času se i něco povede a dělá mi to radost. Ta zvětšenina mi příjde víc "handmade" než tisk. Ale je to jen o úhlu pohledu.


  • 3

#39 Clouds

Clouds

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 287 příspěvků(y)
Reputace: 21

Publikováno 4 prosinec 2018 - 14:59:27

Jak píše Tomlib, hlavní problém bývá, že na papíře není ten originální pel optické cesty z negativu přímo na  papír. To je bezesporu poklad a zázrak v jednom. Ovšem jiný to tak nevnímá, jde mu především o výsledný dojem a ten dominuje. Já osobně poznám sken na papíře na sto honů a mám z něho pupeny. Zvlášť když lupou chci prozkoumávat ušlechtilost zrna a vidím jen rozbředlý blivajs. Každý je prostě nějak stavěný a mě, jak jsem zmiňoval strašně irituje to, že neexistují čistě analogové papíry a o dnešních negativech ani nemluvě. Každý dřívější Happy Color nebo Agfacolor, Konica VX disponoval neuvěřitelně sytým a lahodícím obrazem. Dnes je to všechno opět jen přizpůsobeno hlavně skenování a to je problém. Ploché krystaly to už taky nevylepší. Ztrácíme hloubku různě postavených krystalů v emulzi které právě vytvářely různé úhly osvitu zrn a tak nádherně vytvářely plastický obrázek.  Takže ty dnešní barevné papíry už jen z mála napodobí ty kdysi plnokrevné analogy. A není to jen právě v sytosti barvy, ale v celkové harmonii, přirozenosti, hřejivosti obrázku. A nad svými výtvory kterých mám již plné krabice jsem taky nedělal nic jiného než hledal co je jak blbě:) Zkrátka věčná nespokojenost je motorem tvorby. Proto věřím Tomlibe, že tvé staré fotky i když se ti zdají všelijaké mají ještě to podstatné - tu sílu čistého analogu. 

  Glerin - Vlastně jsem ještě neviděl fotku z inkoustového tisku, takže nemůžu porovnávat, máš nějaký odkaz na dobrou tiskárnu? Myslím na firmu, nebo tiskneš doma?


  • 0

#40 Glerin

Glerin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 157 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 10

Publikováno 4 prosinec 2018 - 22:04:53

  Glerin - Vlastně jsem ještě neviděl fotku z inkoustového tisku, takže nemůžu porovnávat, máš nějaký odkaz na dobrou tiskárnu? Myslím na firmu, nebo tiskneš doma?

 

Nechci tu moc zaplevelovat vlákno, takže SZ.


  • 0

#41 Glerin

Glerin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 157 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 10

Publikováno 4 prosinec 2018 - 22:20:10

SZ nejde,takže tu :)

 

Tisknul jsem dřív doma, měl jsem vcelku obyčejnou A4 foto inkoustovku Canon se 6-ti náplněma.

Na barevné fotky to bylo fajn, ČB byla bída. 

Pak jsem jí předal do rodiny, že pořídím něco lepšího, ale zatím k tomu nedošlo. 

 

Takže když tisknu digitálně, tak "externě". Vyzkoušel jsem pár firem v ČR a skončil u Dastaxu - http://dastax.cz

Rozumné ceny, rychlá služba a kvalitní tisk. Mají stroj s 12-ti pigmentovýma náplněma, takže i na ČB fotky se dá koukat.


  • 1

#42 Clouds

Clouds

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 287 příspěvků(y)
Reputace: 21

Publikováno 5 prosinec 2018 - 05:55:03

SZ nejde,takže tu :)

 

Tisknul jsem dřív doma, měl jsem vcelku obyčejnou A4 foto inkoustovku Canon se 6-ti náplněma.

Na barevné fotky to bylo fajn, ČB byla bída. 

Pak jsem jí předal do rodiny, že pořídím něco lepšího, ale zatím k tomu nedošlo. 

 

Takže když tisknu digitálně, tak "externě". Vyzkoušel jsem pár firem v ČR a skončil u Dastaxu - http://dastax.cz

Rozumné ceny, rychlá služba a kvalitní tisk. Mají stroj s 12-ti pigmentovýma náplněma, takže i na ČB fotky se dá koukat.

Díky, SZ nějak zmizely , podívám se na to. Díky  za odkaz.


  • 1

#43 lukykoutny

lukykoutny

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 8 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 0

Publikováno 12 červenec 2021 - 09:05:12

Ahoj, dovoluji si znovuotevřít toto téma, ať nemusím zakládat zbytečně nové.

 

Mám dotaz: v září 2020 jsem 2,5L kit Colortecu koupil, připravil, od té doby vyvolal asi 15 filmů, samozřejmě v čase prodlužoval dobu vyvolání, vše OK. Od cca listopadu / prosince 2020 jsem už ale nevyvolával a namíchaná chemie mi ve tmě a relativním chladu skříně stojí. Bohužel jsem v té době ještě nepoužíval Protectan sprej, takže jsem to prostě jen vždy uzavřel a vrátil do tmy/chladu.

 

Teď se mi od Vánoc nashromáždily cca 4 barevné kazety, které bych rád vyvolal. Bude ta chemie na vylití a přípravu nové, nebo se nemusím bát ji použít? Jak to případně ověřit? Žádné přebývající kousky barevného filmu nemám. :( 

Nerad bych ty filmy kvůli tomu, že už to nebude vyvolávat, poslal do kytek...

 

Díky předem za radu! :)


  • 0

#44 Sajmonus

Sajmonus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 92 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 12 červenec 2021 - 09:29:27

Vzhledem ke staří a k tomu ze chemie nebyla zakonzervována bych se asi bál. Pokud nechcete o žádný film přijít tak spis
připravte novou. Je škoda rozmíchat celých 2,5l. Příště to můžete rozdělit třeba na 5x 0,5l. Koncentráty s plynem se kazí opravdu pomalu.
  • 0

#45 Sajmonus

Sajmonus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 92 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 12 červenec 2021 - 09:33:18

Funkci barevné vyvojky prakticky nelze ověřit. Můžete tam dat ústřižek nevyvolaného filmu a koukat zda ztmavne. Pokud ano tak vyvolává, ale stále nemáte vyhráno zda vyvolává správně a stejně rychle jako v manuálu. BLIX ověříte snadno. Dáte tam jedno políčko vyvolaného černobílého filmu. Pokud obraz zcela zmizí tak funguje. Stabilizátor se nekazí.
  • 0

#46 lukykoutny

lukykoutny

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 8 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 0

Publikováno 12 červenec 2021 - 13:43:57

Vzhledem ke staří a k tomu ze chemie nebyla zakonzervována bych se asi bál. Pokud nechcete o žádný film přijít tak spis
připravte novou. Je škoda rozmíchat celých 2,5l. Příště to můžete rozdělit třeba na 5x 0,5l. Koncentráty s plynem se kazí opravdu pomalu.

 

Díky, myslel jsem si to, jen jsem se chtěl zeptat - s takovýmto "zpožděním" jsem zatím neměl zkušenost, byl to můj první set Colortecu, do té doby jsem vyvolával jen ČB a vše vyprázdnil, než jsem řekl švec. :))

 

K tomu rozmíchání do půllitrů - to jde? Pardon, ptám se jak hlupák, ale i zde, když jsem se ptal, mi bylo - minimálně u ČB chemie - řečeno, že je lepší to rozmíchat vše rovnou, nedělit a neschovávat ty původní koncentráty. Tak jsem z toho trošku překvapený. :)

 

Každopádně děkuju!


  • 0

#47 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 13 červenec 2021 - 10:04:47

 

Vzhledem ke staří a k tomu ze chemie nebyla zakonzervována bych se asi bál. Pokud nechcete o žádný film přijít tak spis
připravte novou. Je škoda rozmíchat celých 2,5l. Příště to můžete rozdělit třeba na 5x 0,5l. Koncentráty s plynem se kazí opravdu pomalu.

 

Díky, myslel jsem si to, jen jsem se chtěl zeptat - s takovýmto "zpožděním" jsem zatím neměl zkušenost, byl to můj první set Colortecu, do té doby jsem vyvolával jen ČB a vše vyprázdnil, než jsem řekl švec. :))

 

K tomu rozmíchání do půllitrů - to jde? Pardon, ptám se jak hlupák, ale i zde, když jsem se ptal, mi bylo - minimálně u ČB chemie - řečeno, že je lepší to rozmíchat vše rovnou, nedělit a neschovávat ty původní koncentráty. Tak jsem z toho trošku překvapený. :)

 

Každopádně děkuju!

 

Nelze nebo tedy nedoporucuje se rozdelovat sypke chemikalie proto asi ten odkaz na cernobilou chemii, protoze nevite jak je prasek homogene rozmichan...

 

U koncentratu (kapalnych) je to jedno ci je to barva nebo cernobila nebo jen klasicky ustalovac....

 

tetenal ma dokonce na tech krabickach napsano kolik koncentratu je potreba pro pripravu 500ml 1000ml a 2.5L ... protoze ne kazdy chce hned 2.5L .... nebo nekdo ma jen maly tank na 500ml....


  • 1




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních