Přejít na obsah


Fotka

Nevytápěná fotokomora - topení infrapanely?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
4 odpovědí na toto téma

#1 bourvil

bourvil

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 106 příspěvků(y)
Reputace: 35

Publikováno 15 November 2018 - 12:17:16

Ahoj,

 

chtěl bych se zeptat, předělávám bývalou uhelnu na fotokomoru. Jelikož je to nevytápěný prostor tak řeším jak místnost vytopit aby se v ní dalo v zimě pracovat. Jako vhodná varianta se mi jeví vytápění pomocí stropního infrapanelu - místnost není veliká - má přibližně 2,5 x 2,5 metru a tudíž by stačila 400W verze. Původně uvažovaná varianta s přímotopem se mi ve spojení s ventilací nezdá příliš rentabilní a tohle by mohlo být efektivní a relativně nenákladné řešení

 

Máte prosím někdo nějaké zkušenosti? Výhodou infratopení je, že neohřívá vzduch ale povrchy (a vzduch se ohřívá od povrchů) a nevznikají také tepelné proudy a nevíří se tedy ani prach.

 

Za reakce díky

 

Michal


  • 0

#2 Santos

Santos

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 34 příspěvků(y)
  • LocationPezinok ,SK
Reputace: 18

Publikováno 15 November 2018 - 12:38:41

Nič lepšie asi nebude ak nechceš priestor konštantne temperovať.

Prídeš, zapneš za 5 minút teplo a žiadne alebo len minimálne vírenie prachu .

Určite dobrá voľba


  • 0

#3 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 15 November 2018 - 12:58:36

Infratopení jsem používal ve své původní sklepní TK. Jak už píše kolega přede mnou, lepší řešení asi není.


  • 0

#4 PetoG

PetoG

    Nováček

  • Předplatitel
  • 274 příspěvků(y)
  • LocationTrebišov (SK)
Reputace: 40

Publikováno 15 November 2018 - 15:05:28

Infratopenie je super na takom mieste, kde nie je možné vykúriť celý priestor. Veľké haly, prievan atď. Netreba čakať na vykúrenie. Zapneš a je teplo. Ale teplo je len tam, kde to žiari. Ak to na teba bude svietiť len z jednej strany tak z druhej budeš mrznúť. Vedeli by to vyriešiť dva žiariče, alebo vhodne umiestnené zrkadlo.
  • 0

#5 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 15 November 2018 - 16:50:50

já to vždy kombinoval

olejový radiátor, není špatné mít ohřátý i vzduch a potom slabší infra

radiátor v koutě, infra jsem sehnal s přepínáním od 300 wattů,stařičký a na nejslabší výkon skoro viditelně nesvítí a právě těch 300 bylo na můj hřbet akorát a hřálo mně to do zad

stropní moderní infra neznám

pro zajímavost i jakékoli kuchyňské zařízení s odkrytou spirálou položené na zemi funguje výborně, kupříkladu sendvičovač s odstraněnými plotnami, nebo nějaký grilek z osmdesátých let za padesát korun z bazaru

a topíte hned

samozřejmě je třeba dát elektricky pozor na odkrytou spirálu či nějaké vedení

-

jestli je jinak v komoře chladněji, budeš potřebovat ještě ohřev s regulací pod misky

-

připomenu, zátěž kolem 2000w na stejné fázi s klasickým zvětšovákem může způsobit drobný rozdíl v osvitu, když vám mezi zkoužkou a zvětšováním topení sepne (poklesne-stoupne napětí)


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních