Přejít na obsah


Fotka

LED "hlava" do zvetsovaku


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
245 odpovědí na toto téma

#1 Popmar

Popmar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl
Reputace: 87

Publikováno 31 leden 2019 - 11:14:09

Ahoj,

 

cca pred rokem jsem se pustil do vyroby LED multigrade svetelneho zdroje pro Magnifax 4. Uz mam za sebou nejake testovani a v dalsim pokracuju. Je tu nekdo, kdo se touto problematikou zaobira a byl by ochoten se podelit o zkusenosti? V nekolika forech jsem na to sice narazil, ale tema tomu primo venovane ne.

 

Pop


  • 2

#2 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 31 leden 2019 - 11:30:28

Na jake platforme to stavis? Ja to zvazoval postavit na Arduinu pro Durst, ale pak jsem sehnal Ilford hlavu.. o:)
  • 0

#3 Popmar

Popmar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl
Reputace: 87

Publikováno 31 leden 2019 - 11:46:28

Ano, Arduino. Modifikovany Fstop timer Brodie Tyrell s drivery a rizenim led. V hlave potom 3W LED green, royal blue, red.


  • 0

#4 Popmar

Popmar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl
Reputace: 87

Publikováno 31 leden 2019 - 13:53:57

Tady obrazek "ridici jednotky".

Přiložený soubor (y)


  • 3

#5 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 31 leden 2019 - 16:13:14

To je super :) Imho bude nejvetsi vyzva stabilita, homogenita a barva svetla ne?
  • 0

#6 Popmar

Popmar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl
Reputace: 87

Publikováno 31 leden 2019 - 17:26:59

No ... stabilita neni uplne 100% (zatim to mam osazeny levnejma cinskejma ledkama, jakmile to odladim, tak vymenim za cree), nicmene je rozhodne vyssi nez u zarovky nebo halogenky. Homogenita je lepsi nez u Meopta Color 3, kterou pouzivam. Barva svetla (resp. svetel, jde v podstate o split grade, jsou tam modre a zelene led) je v pohode. Prvni testy ukazuji, ze docilim tvrdsi gradace nez s Color 3 anebo s kondenzorem a filtry Foma, na mekke gradaci to neni az tak mekke jako Color 3, ale mekci nez s filtry Foma (ovsem dostal jsem se na hodnotui 180 ISO R /Color 3 udela dokonce 200 ISO R/, ale to je tak extremne mekky kontrast, ze v realu ho nejspis nikdy nepouziju). Ilford k dispozici nemam. Zasadni vyhodou je kalibrace na konkretni papir a moznost vyrovnani expozicnich casu pro jednotlive gradace.


  • 2

#7 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 31 leden 2019 - 18:32:30

Aj ja taky chceeeem.


  • 0

#8 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 31 leden 2019 - 18:43:13

Cool!
  • 0

#9 Popmar

Popmar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl
Reputace: 87

Publikováno 31 leden 2019 - 18:49:28

Tad momentalne zapasim s rovnanim expozice. Nevim jakym zpusobem to korigovat napric gradacemi. Jestli expozici rovnat na stredni sedou (coz bude asi neslozitejsi) nebo na stiny nebo na svetla? Marne hledam nejake "moudro", ktere by me v tom pomohlo:(


  • 0

#10 Popmar

Popmar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl
Reputace: 87

Publikováno 31 leden 2019 - 18:56:46

Aj ja taky chceeeem.

 

A krutibrko ... cca pred rokem jsem ti jeden timer slibil, ze? No, narozeni dalsiho potomka a spousta prace je pricina toho, ze se mi to uplne vykourilo z hlavy. V kazdem pripade toho "mensiho brasku" porad mam. Funkcne je to totozne s timto, jen tam chybi rizeni gradace s led zdrojem .... Tak pokud mas jeste zajem, zkusim nezapomenout :)


  • 0

#11 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 31 leden 2019 - 19:14:56

Ja som zabudol zrovna tak. Ale zaujem sa opat ozivil.
Dnes ma zaujima aj spominany zdroj s LEDkami, takze by sa mi pacilo to nove riesenie ...


  • 0

#12 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 31 leden 2019 - 19:28:59

Tad momentalne zapasim s rovnanim expozice. Nevim jakym zpusobem to korigovat napric gradacemi. Jestli expozici rovnat na stredni sedou (coz bude asi neslozitejsi) nebo na stiny nebo na svetla? Marne hledam nejake "moudro", ktere by me v tom pomohlo:(

tady bych se pro zacatek odpichnul od manualu systemu Ilford 500H a RHdesign timeru
  • 0

#13 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 31 leden 2019 - 20:25:03

kluci fajn, 
mna to tiez zaujima - pustil som sa do hlavy na Kaiser System V, bohuzial polovicka "vyrobneho timu" (ten praktickejsi clovek, co vie dobre pajkovat :-) nejako vypadol z hry..tak mi zostali plany, a nakupeny material).

 

Kazdopadne: 

Expoziciu odporucam "na svetla" - ja tak idem dlhodobo a je to fajn. Cas spravi bielu, a gradacia ciernu.

Odporucam potom rovno urobit to na clonove cisla (f-stop printing).

Do LED matrice by som okrem G-B (a Red) zahrnul aj bielu, ak sa zmesti, na nahlad a zaostrovanie je to praktickejsie.

 

ako riesite difuziu / miesanie G, B kanalu? LED je aka matrica?

(Heiland mal niekolko desiatok LED, ale na domorobo bude vyhodnejsie mat ich menej a silnejsie)


  • 0

#14 Popmar

Popmar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl
Reputace: 87

Publikováno 31 leden 2019 - 21:10:07

 

Tad momentalne zapasim s rovnanim expozice. Nevim jakym zpusobem to korigovat napric gradacemi. Jestli expozici rovnat na stredni sedou (coz bude asi neslozitejsi) nebo na stiny nebo na svetla? Marne hledam nejake "moudro", ktere by me v tom pomohlo:(

tady bych se pro zacatek odpichnul od manualu systemu Ilford 500H a RHdesign timeru

 

Ilford neznam, prostuduju. RH to resi "po svem" , ale kalibruji podle svetel.


  • 0

#15 Popmar

Popmar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl
Reputace: 87

Publikováno 31 leden 2019 - 21:35:08

kluci fajn, 
mna to tiez zaujima - pustil som sa do hlavy na Kaiser System V, bohuzial polovicka "vyrobneho timu" (ten praktickejsi clovek, co vie dobre pajkovat :smile: nejako vypadol z hry..tak mi zostali plany, a nakupeny material).

 

Kazdopadne: 

Expoziciu odporucam "na svetla" - ja tak idem dlhodobo a je to fajn. Cas spravi bielu, a gradacia ciernu.

Odporucam potom rovno urobit to na clonove cisla (f-stop printing).

Do LED matrice by som okrem G-B (a Red) zahrnul aj bielu, ak sa zmesti, na nahlad a zaostrovanie je to praktickejsie.

 

ako riesite difuziu / miesanie G, B kanalu? LED je aka matrica?

(Heiland mal niekolko desiatok LED, ale na domorobo bude vyhodnejsie mat ich menej a silnejsie)

 

Napadlo me jet "na svetla". Cetl jsem na Paladixu nejake pojednani, tam to ale nebylo az tak jednoznacne.

 

Timer mi jede na Fstop, to je jasne. Tim jsem zacal jeste bez ledek. Timer obsahuje i expozimetr. Meri az do tusim -8EV na setiny, takze se da zmerit expozicni rozsah a podle toho urcit kontrast. To je vlastne duvod, proc se v tom vrtam. Vsechno je v EV, tudiz se nemusi nikde nic slozite prepocitavat, staci scitat a odecitat:)

 

Nejslozitejsi vec na tom vsem je absolutni nelinearita LEDek. Behem par dnu zjistim, jak velky to je problem. Resp. da to "jen" vic prace s kalibrovanim.

 

Mam tam G a B ledky, k tomu jeste R, prave kvuli nahledu. Bile se tam uz nevejdou (je to jen 6x6). Mam to ted tak, ze R jedou naplno, G a B micham podle gradace. Pod zvetsovakem to vypada stejne jako kdyz se pouziva barevna hlava nebo filtry ... tvrdej kontrast - fialova, mekkej - zluta, stred - nejaka bila. Ledky maji pasmo vlnove delky velmi uzke a tak i kdyz mi to podle expozimetru svitilo mene nez barevna hlava, expozice byla vetsi (puvodne jsem chtel pouzit jen G a B led - to se ukazalo jako neprakticke)... to bylo tou chybejici R slozkou ve svetle. Takze jsem nakonec doplnil jeste o zminene R ledky. To je vlastne ted posledni zmena, v komore jsem to jeste nevidel ... ale na stole to vypada dobre :)

 

Mam ted komoru cca 8x8 cm. Je tam 5ks 3W LED green, 5ks 3W LED royal blue a 8ks 3W LED red. Po jedne G a B led v rozich + jedna a jedna uprostred, cervene nekde mezi. LEDky maji vyzarovaci uhel 120 stupnu, takze se to svetlo nakonec uvnitr "boxu" tak nejak rozsmelcuje a sviti to kompaktne. Cele to mam na 1cm hlinikove desce kvuli chlazeni (vubec se to neohriva), kolem je "box" z bileho akrylatu a jako difuzor mam momentalne 2 difuzni folie na sobe ze stareho monitoru (tam vychazel nejlepsi vysledek co se tyce rozptyleni vs. svetelny "utlum").

 

Vetsi "palba" vykonu uz je nesmysl, protoze by to svitilo moc. Uz ted je to vykonnejsi nez konvenci reseni.

 

 

Jak jsi to mel namyslene ty?


  • 1

#16 Popmar

Popmar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl
Reputace: 87

Publikováno 31 leden 2019 - 21:44:16

Tady je tabulka prvniho testovani. Testoval jsem pouze krajni stupne kontrastu. Hlava byla osazena pouze B a G ledkami. (Ted to bude s R ledkami vychazet co se tyce svitivosti uplne jinak) Veske info je napsane v tabulce. 

Přiložený soubor (y)


  • 0

#17 Heliar

Heliar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 32 příspěvků(y)
Reputace: 26

Publikováno 31 leden 2019 - 21:44:32

Používám LED hlavu už 3 roky. Je to príma, odpadá spousta problémů. První konstrukce byla s jednou RGB 100 W LED pro hlavu 4x5 (zv. LINHOF). Verze 2 má 16 Blue Led (420 nm) a 18 Green Led (asi 520 nm). Matricový systém má v sobě i 4 diody R. Bílé bych do toho , dle mých zkušeností, vnesly pouze zmatek a zabraly by místo v matrici. Použitím bílé LED se popírají výhody takovéhoto zdroje, které plynou z použití téměř monochromatických Led. Bez problémů ostřím při zeleném světle, což je výhodné i v souvislosti s barevnou korekcí objektivu (tedy alespoň mého RODAGONU).

Více jsme o tom psali v tomto vlákně http://www.temnakomora.cz/topic/8546-jak-na-expozici-s-multigradacnimi-papiry-a-split-grading/#entry514182.

Nyní mám i verzi se 4 x G Led a 4 x B Led a 2 x R Led pro zvětšovák (FUJI) 6 x 6 - funguje bezvadně.

K diodám - Royal blue mají cca 450 nm, to je moc, zasahují do zeleného spektra, nepůjde s nimi dosáhnout tvrdých gradací. Je potřeba použít UV diody (těch max. 420 nm) a ty CREE nedělá. S čínskými nemám problém. Zelené CREE - bez problémů dosahuji gradace 0. 

Řízení je procesor a PWM regulace, má to svá úskalí (8 bit rozlišení a regulace jasu), už se mi to podařilo doladit. Lze regulovat kontrast a jas. Hodiny používám stejné, jako ukázal kolega Popmar, nemají chybu. Počty Led a vlnové délky jsem napsal z hlavy, pokud by to někdo potřeboval přesně, podívám se do záznamů (už nejsem nejmladší).

Největší výhodou je přesnost a opakovatelnost výsledků. Návrat k barevným hlavám už si neumím představit, s LED je to úplně jiná práce.


  • 1

#18 Popmar

Popmar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl
Reputace: 87

Publikováno 31 leden 2019 - 21:54:46

Používám LED hlavu už 3 roky. Je to príma, odpadá spousta problémů. První konstrukce byla s jednou RGB 100 W LED pro hlavu 4x5 (zv. LINHOF). Verze 2 má 16 Blue Led (420 nm) a 18 Green Led (asi 520 nm). Matricový systém má v sobě i 4 diody R. Bílé bych do toho , dle mých zkušeností, vnesly pouze zmatek a zabraly by místo v matrici. Použitím bílé LED se popírají výhody takovéhoto zdroje, které plynou z použití téměř monochromatických Led. Bez problémů ostřím při zeleném světle, což je výhodné i v souvislosti s barevnou korekcí objektivu (tedy alespoň mého RODAGONU).

Více jsme o tom psali v tomto vlákně http://www.temnakomora.cz/topic/8546-jak-na-expozici-s-multigradacnimi-papiry-a-split-grading/#entry514182.

Nyní mám i verzi se 4 x G Led a 4 x B Led a 2 x R Led pro zvětšovák (FUJI) 6 x 6 - funguje bezvadně.

K diodám - Royal blue mají cca 450 nm, to je moc, zasahují do zeleného spektra, nepůjde s nimi dosáhnout tvrdých gradací. Je potřeba použít UV diody (těch max. 420 nm) a ty CREE nedělá. S čínskými nemám problém. Zelené CREE - bez problémů dosahuji gradace 0. 

Řízení je procesor a PWM regulace, má to svá úskalí (8 bit rozlišení a regulace jasu), už se mi to podařilo doladit. Lze regulovat kontrast a jas. Hodiny používám stejné, jako ukázal kolega Popmar, nemají chybu. Počty Led a vlnové délky jsem napsal z hlavy, pokud by to někdo potřeboval přesně, podívám se do záznamů (už nejsem nejmladší).

Největší výhodou je přesnost a opakovatelnost výsledků. Návrat k barevným hlavám už si neumím představit, s LED je to úplně jiná práce.

 

Parada, diky .. s tebou se uz asi rok pokousim spojit pres zpravy :( Jak vykonne LED mas v tom 6x6 zvetsovaku? Fotka by nebyla? Hodiny mas ty original nebo jiz upravene pro LED? Ano 8bit PWM je problem ... pokusim se zvysit rozliseni na 10 nebo 12, to by melo stacit. Nelinearita ledek je silena. 

Ano, s tema royal blue to vim, ted jsem s kontrastem na cca 60 ISOR, asi to bude stacit, ale kdyz jsem se dival na spektralni krivku Fomabrom Variant, tak to ma hrb nekde na 430nm. Uz mam objednane fialky :)


  • 0

#19 patriot

patriot

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 109 příspěvků(y)
Reputace: -7

Publikováno 31 leden 2019 - 21:59:15

Používám míchací komoru 6x6 (6x9 se mi nedaří sehnat), svítím do ní SMD RGB LED diodou 50W, řízení samozřejmě PWM. 


  • 1

#20 Heliar

Heliar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 32 příspěvků(y)
Reputace: 26

Publikováno 31 leden 2019 - 22:14:38

 

Používám LED hlavu už 3 roky. Je to príma, odpadá spousta problémů. První konstrukce byla s jednou RGB 100 W LED pro hlavu 4x5 (zv. LINHOF). Verze 2 má 16 Blue Led (420 nm) a 18 Green Led (asi 520 nm). Matricový systém má v sobě i 4 diody R. Bílé bych do toho , dle mých zkušeností, vnesly pouze zmatek a zabraly by místo v matrici. Použitím bílé LED se popírají výhody takovéhoto zdroje, které plynou z použití téměř monochromatických Led. Bez problémů ostřím při zeleném světle, což je výhodné i v souvislosti s barevnou korekcí objektivu (tedy alespoň mého RODAGONU).

Více jsme o tom psali v tomto vlákně http://www.temnakomora.cz/topic/8546-jak-na-expozici-s-multigradacnimi-papiry-a-split-grading/#entry514182.

Nyní mám i verzi se 4 x G Led a 4 x B Led a 2 x R Led pro zvětšovák (FUJI) 6 x 6 - funguje bezvadně.

K diodám - Royal blue mají cca 450 nm, to je moc, zasahují do zeleného spektra, nepůjde s nimi dosáhnout tvrdých gradací. Je potřeba použít UV diody (těch max. 420 nm) a ty CREE nedělá. S čínskými nemám problém. Zelené CREE - bez problémů dosahuji gradace 0. 

Řízení je procesor a PWM regulace, má to svá úskalí (8 bit rozlišení a regulace jasu), už se mi to podařilo doladit. Lze regulovat kontrast a jas. Hodiny používám stejné, jako ukázal kolega Popmar, nemají chybu. Počty Led a vlnové délky jsem napsal z hlavy, pokud by to někdo potřeboval přesně, podívám se do záznamů (už nejsem nejmladší).

Největší výhodou je přesnost a opakovatelnost výsledků. Návrat k barevným hlavám už si neumím představit, s LED je to úplně jiná práce.

 

Parada, diky .. s tebou se uz asi rok pokousim spojit pres zpravy :( Jak vykonne LED mas v tom 6x6 zvetsovaku? Fotka by nebyla? Hodiny mas ty original nebo jiz upravene pro LED? Ano 8bit PWM je problem ... pokusim se zvysit rozliseni na 10 nebo 12, to by melo stacit. Nelinearita ledek je silena. 

Ano, s tema royal blue to vim, ted jsem s kontrastem na cca 60 ISOR, asi to bude stacit, ale kdyz jsem se dival na spektralni krivku Fomabrom Variant, tak to ma hrb nekde na 430nm. Uz mam objednane fialky :)

 

Výkon(resp. příkon těch Led budu muset najít, asi to jsou 3 W, ono to je jedno, svítivost Led vzhledem k příkonu je velmi různá a je otázka, co z toho vyzářeného spektra využijeme. Zkusím to přes víkend nafotit, leč zvenčí to jsou plechové krabice s chladiči. Po zkušenostech v provozu jsem se rozhodl kalibraci při změně kontrastu neřešit, vychází to pro každé papíry rozdílně. Papíry jsou mnohem víc nelineární než Led, muselo by se to kalibrovat pro každé papíry (používám FOMU Var., Fomatol a ADOX). Velmi se mi naopak osvědčil pozitivní expozimetr. Začal jsem tím, který je integrován ve zmíněných hodinách, nakonec jsem ho udělal jinak. Expozimetrem změřím rozsah a z něj odvozuji nastavení gradace a potřeby lokálních úprav. Pro stanovení přesné expozice dělám proužky (ve stopách je to bezva). Pro sebe jsem dospěl k závěru, že takové přesnosti měření, abych nemusel dělat proužky, nelze dosáhnout. A v praxi mi to nechybí.


  • 0

#21 Popmar

Popmar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl
Reputace: 87

Publikováno 31 leden 2019 - 22:58:54

 

 

Používám LED hlavu už 3 roky. Je to príma, odpadá spousta problémů. První konstrukce byla s jednou RGB 100 W LED pro hlavu 4x5 (zv. LINHOF). Verze 2 má 16 Blue Led (420 nm) a 18 Green Led (asi 520 nm). Matricový systém má v sobě i 4 diody R. Bílé bych do toho , dle mých zkušeností, vnesly pouze zmatek a zabraly by místo v matrici. Použitím bílé LED se popírají výhody takovéhoto zdroje, které plynou z použití téměř monochromatických Led. Bez problémů ostřím při zeleném světle, což je výhodné i v souvislosti s barevnou korekcí objektivu (tedy alespoň mého RODAGONU).

Více jsme o tom psali v tomto vlákně http://www.temnakomora.cz/topic/8546-jak-na-expozici-s-multigradacnimi-papiry-a-split-grading/#entry514182.

Nyní mám i verzi se 4 x G Led a 4 x B Led a 2 x R Led pro zvětšovák (FUJI) 6 x 6 - funguje bezvadně.

K diodám - Royal blue mají cca 450 nm, to je moc, zasahují do zeleného spektra, nepůjde s nimi dosáhnout tvrdých gradací. Je potřeba použít UV diody (těch max. 420 nm) a ty CREE nedělá. S čínskými nemám problém. Zelené CREE - bez problémů dosahuji gradace 0. 

Řízení je procesor a PWM regulace, má to svá úskalí (8 bit rozlišení a regulace jasu), už se mi to podařilo doladit. Lze regulovat kontrast a jas. Hodiny používám stejné, jako ukázal kolega Popmar, nemají chybu. Počty Led a vlnové délky jsem napsal z hlavy, pokud by to někdo potřeboval přesně, podívám se do záznamů (už nejsem nejmladší).

Největší výhodou je přesnost a opakovatelnost výsledků. Návrat k barevným hlavám už si neumím představit, s LED je to úplně jiná práce.

 

Parada, diky .. s tebou se uz asi rok pokousim spojit pres zpravy :( Jak vykonne LED mas v tom 6x6 zvetsovaku? Fotka by nebyla? Hodiny mas ty original nebo jiz upravene pro LED? Ano 8bit PWM je problem ... pokusim se zvysit rozliseni na 10 nebo 12, to by melo stacit. Nelinearita ledek je silena. 

Ano, s tema royal blue to vim, ted jsem s kontrastem na cca 60 ISOR, asi to bude stacit, ale kdyz jsem se dival na spektralni krivku Fomabrom Variant, tak to ma hrb nekde na 430nm. Uz mam objednane fialky :)

 

Výkon(resp. příkon těch Led budu muset najít, asi to jsou 3 W, ono to je jedno, svítivost Led vzhledem k příkonu je velmi různá a je otázka, co z toho vyzářeného spektra využijeme. Zkusím to přes víkend nafotit, leč zvenčí to jsou plechové krabice s chladiči. Po zkušenostech v provozu jsem se rozhodl kalibraci při změně kontrastu neřešit, vychází to pro každé papíry rozdílně. Papíry jsou mnohem víc nelineární než Led, muselo by se to kalibrovat pro každé papíry (používám FOMU Var., Fomatol a ADOX). Velmi se mi naopak osvědčil pozitivní expozimetr. Začal jsem tím, který je integrován ve zmíněných hodinách, nakonec jsem ho udělal jinak. Expozimetrem změřím rozsah a z něj odvozuji nastavení gradace a potřeby lokálních úprav. Pro stanovení přesné expozice dělám proužky (ve stopách je to bezva). Pro sebe jsem dospěl k závěru, že takové přesnosti měření, abych nemusel dělat proužky, nelze dosáhnout. A v praxi mi to nechybí.

 

To je mi jasne ... nicmene vzhledem k tomu, ze pouzivam jen jeden typ papiru, tak bych to prece jen zkusil vic "naladit". Ani ja si nemyslim a nemam v umyslu se drzet jen toho co namerim. Pouzkovka je nevyhnutelna. Ale jde mi presne o totez, zmerit rozsah a podle toho "nastrelit" gradaci.

Ty plechy a chladice me az tolik nezajimaji, spis rozlozeni LEDek vprostoru a reseni michaci komory a treba i material difuzoru. Pokud by byl problem to nafotit, zcela si vystacim s popisem:)


  • 0

#22 Popmar

Popmar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl
Reputace: 87

Publikováno 31 leden 2019 - 23:35:19

Ja som zabudol zrovna tak. Ale zaujem sa opat ozivil.
Dnes ma zaujima aj spominany zdroj s LEDkami, takze by sa mi pacilo to nove riesenie ...

 

.. tak to bohuzel. Muzu dodat dokumentaci, fotky, software, nejake rady ... ale delat to nebudu, to by nikdo nezaplatil. Nemam na takove veci proste cas :(


  • 0

#23 Popmar

Popmar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl
Reputace: 87

Publikováno 6 březen 2019 - 19:17:35

Ahoj,

 

chci sem napsat par novych poznatku pro pripadne kutily, abych jim usetril cas.

Na radu Heliara jsem vymenil LED pro tvrdy kontrast. Misto Royal Blue (cca 445nm) jsem dal Violet (cca 425nm). Co se tyka papiru Foma (Fomabrom variant a Fomaspeed variant), tak tato zmena nema zadny vliv na vysledny kontrast. Dokonce je to horsi v tom, ze se snizila intezita svetla a zaroven doslo k vetsi expozici (zminovane papiry Foma maji na teto vlnove delce vetsi citlivost). Pokud vlnova delka Royal Blue nejak zasahuje do expozice SOFT vrstvy papiru (jak mi tvrdil Heliar), tak ale na vysledny kontrast nema zadny vliv. Dokonce podle mereni je k i mirnemu zmekceni kontrastu zapotrebi velky podil zelene slozky ve svetle, naopak je tomu u mekke gradace. Tam i nepatrne mnozstvi modreho svetla znatelne meni kontrast. Z toho duvodu jsem upgradeoval rizeni LED PWM na 16 bit. Drivery ktere pouzivam (MeanWell) pracuji zcela linearne, ale oko a expozice linearni neni. Proto pri pouziti 8bit rozliseni nebylo mozne dostatecne jemne nastavit svit LEDek v nizkych urovnich. 16bit rozliseni pouziva 65536 kroku (8bit pouze 256). Abych se z tech cisel nezblaznil, tak je i nadale k rizeni pouzito 256 kroku, ovsem program pouziva vypocetni operaci, kde do vysledne 16bit hodnoty PWM promita linearizacni krivku. 


  • 2

#24 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 6 březen 2019 - 21:26:27

Popmar
Aniž bych chtěl cokoliv komentovat nebo si cokoliv myslet o výše napsaném (rozumím pouze spojkám a interpunkčním znaménkům), naučím se to zpaměti (zařadím i "přemýšlivé pauzy") a pak dám vědět, jak na to mé okolí reagovalo ...
Fest dobré!!!
  • 1

#25 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 6 březen 2019 - 21:43:56

 

Ja som zabudol zrovna tak. Ale zaujem sa opat ozivil.
Dnes ma zaujima aj spominany zdroj s LEDkami, takze by sa mi pacilo to nove riesenie ...

 

.. tak to bohuzel. Muzu dodat dokumentaci, fotky, software, nejake rady ... ale delat to nebudu, to by nikdo nezaplatil. Nemam na takove veci proste cas :(

 

Ja sa k tomuto este vratim ...
Vedel by si mi poradit, kde co i len zacat? Kadecomu rozumiem, ale mapr pocet lediek a zdroj nakupu ... no je toho narza vela na zaciatok a to ma vzdy odradi.


  • 0

#26 Popmar

Popmar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl
Reputace: 87

Publikováno 7 březen 2019 - 00:18:16

 

 

Ja som zabudol zrovna tak. Ale zaujem sa opat ozivil.
Dnes ma zaujima aj spominany zdroj s LEDkami, takze by sa mi pacilo to nove riesenie ...

 

.. tak to bohuzel. Muzu dodat dokumentaci, fotky, software, nejake rady ... ale delat to nebudu, to by nikdo nezaplatil. Nemam na takove veci proste cas :(

 

Ja sa k tomuto este vratim ...
Vedel by si mi poradit, kde co i len zacat? Kadecomu rozumiem, ale mapr pocet lediek a zdroj nakupu ... no je toho narza vela na zaciatok a to ma vzdy odradi.

 

Nejsem typek, ktery si to bude nechavat pro sebe. Rad ti poradim s cimkoliv. Jsem presvedcen o tom, ze toto je spravna cesta. Miluju analog, ale nebranim se jakkoliv pouzit moderni techniku, abych si zjednodusil praci!!! V LEDkovem zroji vidim velke zjednoduseni! Ptej se na cokoli, rad odpovim! Proto jsem zalozit toto tema, abych mohl sdilet tento "proces" s kymkoliv.


  • 0

#27 Popmar

Popmar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl
Reputace: 87

Publikováno 9 březen 2019 - 08:16:12

Keko ...

 

Prototyp je osazen. 5xGreen, 5x RoyalBlue, 8xRed. LED jsou 3W z ebay. (cca 4Kc/ks) Vse nalepene pres chladici plosnacky na hlinikovy plech T10mm (ale je to hodne predimenzovany). Dale je tam michaci komora z 10mm bileho akrylatu a difuzor z 2mm akrylat opal. Cele jsem to provizorne nasrouboval do kondenzorove skrine Magnifax 3a, protoze je to nedestruktivni a umisteni je presne. Nasazeny to mam na Magifax 4.

Napajeni a rizeni LED je primo ze zdroje hodin (20V/2A) pres drivery MeanWell LDD. Pro green a blue 350mA, pro red 700mA. Funkcne jsou hodiny postaveny na zakladu Brodie Tyrrell (F-stop, expozicni kroky, pameti, drydown, test strip, mereni expozice, spinani konvencniho zvetsovaku, odepinani osvetleni komory, atd.) pridane je rizeni LED, nastaveni kontrastu, moznost expozice jednotlivymi barvami v jednotlivych krocich (i u test strip), kalibrace papiru, moznost pripojeni SD karty pro ukladani profilu papiru.

Priladam par obrazku.

Přiložený soubor (y)


  • 6

#28 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 9 březen 2019 - 08:28:11

Pekne ...
Idem googlit.


  • 0

#29 Popmar

Popmar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl
Reputace: 87

Publikováno 9 březen 2019 - 08:33:03

Pekne ...
Idem googlit.

Tady jsem kupoval Royal Blue: https://www.ebay.com...var=&hash=item0

Green a Red tady: https://www.ebay.com...var=&hash=item0

 

Ale je to jedno, maji to vsude mozne ... 


  • 0

#30 Popmar

Popmar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl
Reputace: 87

Publikováno 9 březen 2019 - 08:49:16

Jinak jeste na vysvetlenou. LEDky jsou 700mA. Pro Blue a Green pouzivam 350mA drivery, protoze ledky dosahovaly vyrazne kratsich expozicnich casu nez kondenzor nebo barevna hlava. Proto jsem omezil proud a tim snizil svitivost (navic to ma vetsi ucinnost), abych se dostal na "rozumne" expozicni casy. Diky tomu, ze led maji uzke vlnove pasmo (coz je zde samozrejme nejvetsi vyhoda - split grade) pri "normalnich" expozicich sviti viditelne mene. Aby bylo pod zvetsovakem videt, pridal jsem jeste cervene led. 8 protoze, je je to maximalni pocet, ktery zvladne muj zdroj (klidne bych jich dal i vic). Ty pak napajim pres 700mA driver, aby svitily co nejvic.


  • 0

#31 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 9 březen 2019 - 11:10:12

Popmar, výborné a dík za zdieľanie.
S rovnomernosťou svetla nie je problèm? Miešačka premieša? Robil si aj test (expozícia na papier bez filmu?).

Inak teda tlieskam.
  • 0

#32 Popmar

Popmar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl
Reputace: 87

Publikováno 9 březen 2019 - 18:57:25

Popmar, výborné a dík za zdieľanie.
S rovnomernosťou svetla nie je problèm? Miešačka premieša? Robil si aj test (expozícia na papier bez filmu?).

Inak teda tlieskam.

Ano, delal jsem test, sedou na celej papir, uplne stejnomerny, lepsi nez Color 3. Ledky maji vyzarovaci uhel 120°, takze se to hodne rozsmelcuje, zbytek zaridi opal.


  • 0

#33 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 9 březen 2019 - 19:22:38

Dík za info, o tomto som premýšlal.
  • 0

#34 Phill

Phill

    Nováček

  • Předplatitel
  • 119 příspěvků(y)
  • LocationJihlava
Reputace: 12

Publikováno 9 březen 2019 - 21:01:44

Můžu poprosit o link na ten zdroj? Hezky se vejde do krabičky. Děkuji.


  • 0

#35 Popmar

Popmar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl
Reputace: 87

Publikováno 9 březen 2019 - 21:06:00

Můžu poprosit o link na ten zdroj? Hezky se vejde do krabičky. Děkuji.

Na jaky zdroj???


  • 0

#36 Phill

Phill

    Nováček

  • Předplatitel
  • 119 příspěvků(y)
  • LocationJihlava
Reputace: 12

Publikováno 9 březen 2019 - 21:50:07

 

Můžu poprosit o link na ten zdroj? Hezky se vejde do krabičky. Děkuji.

Na jaky zdroj???

 

Pro napájení a řízení LED. 20V/2A?


  • 0

#37 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 9 březen 2019 - 22:18:12

Keko ...
 
Prototyp je osazen. 5xGreen, 5x RoyalBlue, 8xRed. LED jsou 3W z ebay. (cca 4Kc/ks) Vse nalepene pres chladici plosnacky na hlinikovy plech T10mm (ale je to hodne predimenzovany). Dale je tam michaci komora z 10mm bileho akrylatu a difuzor z 2mm akrylat opal. Cele jsem to provizorne nasrouboval do kondenzorove skrine Magnifax 3a, protoze je to nedestruktivni a umisteni je presne. Nasazeny to mam na Magifax 4.
Napajeni a rizeni LED je primo ze zdroje hodin (20V/2A) pres drivery MeanWell LDD. Pro green a blue 350mA, pro red 700mA. Funkcne jsou hodiny postaveny na zakladu Brodie Tyrrell (F-stop, expozicni kroky, pameti, drydown, test strip, mereni expozice, spinani konvencniho zvetsovaku, odepinani osvetleni komory, atd.) pridane je rizeni LED, nastaveni kontrastu, moznost expozice jednotlivymi barvami v jednotlivych krocich (i u test strip), kalibrace papiru, moznost pripojeni SD karty pro ukladani profilu papiru.
Priladam par obrazku.

Dobre, to chci taky :-D Ted abych se doucil neco z elektrotechniky...
  • 0

#38 Popmar

Popmar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl
Reputace: 87

Publikováno 10 březen 2019 - 02:55:23

 

Keko ...
 
Prototyp je osazen. 5xGreen, 5x RoyalBlue, 8xRed. LED jsou 3W z ebay. (cca 4Kc/ks) Vse nalepene pres chladici plosnacky na hlinikovy plech T10mm (ale je to hodne predimenzovany). Dale je tam michaci komora z 10mm bileho akrylatu a difuzor z 2mm akrylat opal. Cele jsem to provizorne nasrouboval do kondenzorove skrine Magnifax 3a, protoze je to nedestruktivni a umisteni je presne. Nasazeny to mam na Magifax 4.
Napajeni a rizeni LED je primo ze zdroje hodin (20V/2A) pres drivery MeanWell LDD. Pro green a blue 350mA, pro red 700mA. Funkcne jsou hodiny postaveny na zakladu Brodie Tyrrell (F-stop, expozicni kroky, pameti, drydown, test strip, mereni expozice, spinani konvencniho zvetsovaku, odepinani osvetleni komory, atd.) pridane je rizeni LED, nastaveni kontrastu, moznost expozice jednotlivymi barvami v jednotlivych krocich (i u test strip), kalibrace papiru, moznost pripojeni SD karty pro ukladani profilu papiru.
Priladam par obrazku.

Dobre, to chci taky :grin: Ted abych se doucil neco z elektrotechniky...

 

Ani neni treba, staci umet trochu letovat, Arduino vsechno obstara .. mozna nejakej merak pro kontrolu, ale jinak nic :)


  • 0

#39 Popmar

Popmar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl
Reputace: 87

Publikováno 10 březen 2019 - 02:56:05

 

 

Můžu poprosit o link na ten zdroj? Hezky se vejde do krabičky. Děkuji.

Na jaky zdroj???

 

Pro napájení a řízení LED. 20V/2A?

 

Kupoval jsem to vic nez pred rokem a link uz nefunguje ... staci prolitnout ebay, jsou toho tam tuny ...


  • 0

#40 Popmar

Popmar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl
Reputace: 87

Publikováno 10 březen 2019 - 03:08:39

Znova doplnuju:

 

F-stop Timer: https://www.brodie-t...org/fstoptimer/  ... to je puvodni model bez rizeni LED. Je tam veskera dokumentace. Vsem, kdo jeste nema hodiny, ktere pracuji v expozicnich cislech vrele doporucu. Zmakne to prumernej kutil.

 

Modifikovany F-stop Timer s rizenim LED (puvodni uprava - nekolik let stara): https://github.com/l...led_fstop_timer  ... to modifikoval Larry Gebhardt. Pred nekolika lety jsem se s nim spojil. Slibil, ze vypracuje dokumentaci zapojeni a postup kalibrovani. Nedopadlo to, ma moc prace. Zapojeni jsem si "domyslel" sam a postupne za podpory meho znameho (ja programovat neumim) to dodelavame, aby to bylo prakticky pouzitelne. Pokud by nekdo mel zajem a nebude moc spechat, muzu k tomu udelat nejaky schema a dodat aktualni zdrojak.

 

Pop


  • 0

#41 Phill

Phill

    Nováček

  • Předplatitel
  • 119 příspěvků(y)
  • LocationJihlava
Reputace: 12

Publikováno 10 březen 2019 - 08:43:02

Mám zájem a za schémátko budu vděčnej. Dík.


  • 0

#42 Androxx

Androxx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 76 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 4

Publikováno 10 březen 2019 - 12:00:01

Pokud bys byl ochotný pustit zdrojáky a nějaké aspoň jednoduché schéma, byl bych taky vděčný. 

 

Napadlo mě, jestli ale bude vůbec fyzicky možné naroubovat ty ledky do kondenzoru na axomatu, nemám ho teď po ruce ale logicky počítám že bude podstatně menší než v magnifaxu, tak aby se ty barvy dostatečně promíchaly a slily.

 

A ještě mě napadla jedna otázka, jak jsi zjistil že barva kterou z ledek namícháš odpovídá nějaké konkrétní gradaci? Předpokládám že spektrofotometrem to neměříš  :mrgreen: To jsi zjistil experimentálně na základě tisku škály šedé?


  • 0

#43 Popmar

Popmar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl
Reputace: 87

Publikováno 10 březen 2019 - 12:25:25

Pokud bys byl ochotný pustit zdrojáky a nějaké aspoň jednoduché schéma, byl bych taky vděčný. 

 

Napadlo mě, jestli ale bude vůbec fyzicky možné naroubovat ty ledky do kondenzoru na axomatu, nemám ho teď po ruce ale logicky počítám že bude podstatně menší než v magnifaxu, tak aby se ty barvy dostatečně promíchaly a slily.

 

A ještě mě napadla jedna otázka, jak jsi zjistil že barva kterou z ledek namícháš odpovídá nějaké konkrétní gradaci? Předpokládám že spektrofotometrem to neměříš  :mrgreen: To jsi zjistil experimentálně na základě tisku škály šedé?

 

 

Az namaluju schema tak dodam, zdrojak taky. Jestli se to vejde do axomatu nevim. Ja mam venkovni rozmer komory 10x10cm. Ten akrylat nemusi bejt tak tlustej. Mam to na 6x6, cili na kino to muze byt mensi, tim padem by stacilo i mene led. Je potreba to vyzkouset.

 

S tema barvama ... delam to obracene. Udelam pokusne nekolik kombinaci a zmerim presne gradaci. Pak se vysledky vynesou do grafu a podle krivky se dopocitaji ostatni kombinace.


  • 0

#44 Androxx

Androxx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 76 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 4

Publikováno 10 březen 2019 - 17:19:47

Super! Tohle mi přijde jako dobrá cesta. K nastavování kontrastu je ještě dlouhá cesta, takže to teď řešit úplně nebudu. Nebylo by ale lepší použít rovnou CMY ledky místo RGB, tak jako to mají barevné hlavy?


  • 0

#45 Androxx

Androxx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 76 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 4

Publikováno 10 březen 2019 - 17:30:17

A když koukám na doporučené nastavení barevných hlav pro ilford papíry,tak by teoreticky i ta cyan dioda šla vynechat, takže by stačily jen žluté a purporové. 


  • 0

#46 Tomlib

Tomlib

    Nováček

  • Předplatitel
  • 98 příspěvků(y)
  • LocationLiberec
Reputace: 45

Publikováno 10 březen 2019 - 18:42:11

A když koukám na doporučené nastavení barevných hlav pro ilford papíry,tak by teoreticky i ta cyan dioda šla vynechat, takže by stačily jen žluté a purporové. 

  Nejsem v téhle oblasti vědy nijak pevný v kramflecích, ale mám pocit, že malinko bloudíš. Vrstvy multigrade papírů jsou citlivé jedna na zelené světlo a obě na modré světlo. Pokud svítíš barevnou hlavou - tedy subtraktivní metodou, odečítáš z původního bílého světla žlutým filtrem modrou složku a purpurovým filtrem zelenou složku světla a tím řídíš vzájemný poměr modré a zelené. U hlavy LEDkami není žádné základní bílé světlo, ale LEDka emituje pouze světlo určité barvy dané chemickým složením jejího polovodičového přechodu. Musíš tedy použít LEDky té barvy, na kterou jsou jednotlivé vrstvy papíru citlivé a to jsou pouze zelená a modrá. Doufám, že neplácám nesmysly, kdyžtak mně někdo chytřejší opravte, ať neuvedu druhé v omyl.


  • 0

#47 Ivanovicz

Ivanovicz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 492 příspěvků(y)
  • LocationLiberecko
Reputace: 110

Publikováno 10 březen 2019 - 18:47:49

Je to tak. Emulze multigradačního papíru je senziblilizovaná na zelenou (složka měkké gradace) a na modrou (složka o tvrdé gradaci), takže použití modrého a zeleného monochromatického světla je pro tyto papíry přímo ideální.

Subtraktivní filtry Y a M lze použít a kombinovat z toho důvodu, že jejich propustné spektrum tvoří:

Y: zelená + červená (ale ne modrá).

M: modrá + červená (ale ne zelená).


  • 0

#48 Androxx

Androxx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 76 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 4

Publikováno 10 březen 2019 - 18:54:37

No, jistý si v tomhle směru určitě nejsem, ale přece pokud dám před bílé světlo filtr určité barvy, dál mi propustí světlo stejné barvy jako má filtr. Tj. když použiju žlutý filtr, v hledáčku uvidím žlutě, nikoliv modře.


  • 0

#49 Popmar

Popmar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl
Reputace: 87

Publikováno 10 březen 2019 - 19:20:14

Andoxx: Tomlib a Ivanovicz mluvi cistou pravdu!!! :)


  • 0

#50 Ivanovicz

Ivanovicz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 492 příspěvků(y)
  • LocationLiberecko
Reputace: 110

Publikováno 10 březen 2019 - 20:03:01

...pokud dám před bílé světlo filtr určité barvy, dál mi propustí světlo stejné barvy jako má filtr.

Ano i ne. Zrovna žlutou oko vnímá zprostředkovaně, jako složený podnět z červenocitlivého a zelenocitlivého receptoru, takže není schopno rozlišit, jestli vidí "pravou" žlutou, anebo směs zeleného a červeného světla. "Žlutý" filtr proto klidně může (a taky to dělá) propouštět vše od červené až po zelenou a zadržovat jenom modrou část spektra.


  • 2




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních