Přejít na obsah


Fotka

Dělená D 23


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
10 odpovědí na toto téma

#1 Dalis

Dalis

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 97 příspěvků(y)
  • LocationŠtramberk
Reputace: 86

Publikováno 8 March 2019 - 11:10:03

Drze založím nové vlákno, protože informace se zkušenostmi o D 23 jsou tu zlomkovitě rozptýlené na několika místech. Protože přesná metodická práce mi je izí, tak jsem si po přečtené Bzenečákova článku o dvoušichtách a zkouknutí drobných chemických zásob myslel, že tohle bude ta správná cesta pro mě. Nicméně s prvními problémy bloudím fórem a bezvýsledně pátrám po zkušenostech, které by moje bolístky pofoukaly.

Nejprve tedy základní info:

Vycházím z receptu z článku

 A. ADAMS D 23
Roztok A:
Dest. voda 750ml
Metol 7,5g
Siřičitan sodný 100g
Dest. voda do 1000ml
Roztok B:
Dest. voda 750ml
Metaboritan sodný 10g
Dest. voda do 1000ml

 

Min. 3 minuty v A potom 3 minuty v B, přerušit, ustálit, vyprat...

 

Další na fóru citovaný šikovný zdroj informací je tuto https://unblinkingey...D-23/dd-23.html

 

Potřebné téma metaboritan je v receptáři http://www.temnakomo...?hl=metaboritan


  • 0

#2 Dalis

Dalis

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 97 příspěvků(y)
  • LocationŠtramberk
Reputace: 86

Publikováno 8 March 2019 - 11:20:56

A včil dotazy a krachy.

Vzhledem k tomu, že vyvolávání v nějaké míře probíhá už v Ačku, tak mi chybí informace o životnosti. Nevíte někdo?

Mě se totiž udála tahle taškařice.

Horní snímek je tahaný v Áčku 10 min a následně 4 min v B. S občasným překlopením vývojnice. Dolní snímek je 6´A a 4´B s překlopením co 30´´. Prubnul jsem to ještě 4 a 4 min kinetikou v první minutě každé lázně pořád, v druhé minutě každé lázně co 15´´ a zbytek co 30´´. Ten je flekatý nejbrutálněji a ještě se suší.

Kde by mohla být chyba?

Díl A už má něco za sebou, cca půl roku práce. Béčko 5 RTG planů 10x30 s oboustranným polevem.

 

 

Přiložený soubor (y)


  • 0

#3 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,034

Publikováno 8 March 2019 - 12:53:45

A - cko nie je vecne, ale je tam 100g siricitanu a to je dost bohate na to aby ochranili toho metolu na pol roka.
Predpoklada sa ovsem destilovana voda a aspon zakladna ochrana pred vzdusnym kyslikom.
Naklady na vyvojku sa tak nizke, ze sa ju neoplati ani skladovat.


  • 0

#4 Dalis

Dalis

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 97 příspěvků(y)
  • LocationŠtramberk
Reputace: 86

Publikováno 8 March 2019 - 13:08:50

Skladuju to hlavně z pohotovostních důvodů. Dá se nějak odvozovat kolik negativů to Ačko zvládne? U B po cca 15 vylívám, tak jestli volit stejný rytmus...


  • 0

#5 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,034

Publikováno 8 March 2019 - 13:18:10

Skladuju to hlavně z pohotovostních důvodů. Dá se nějak odvozovat kolik negativů to Ačko zvládne? U B po cca 15 vylívám, tak jestli volit stejný rytmus...

A-cko zvladne 10 filmov s rezervou, ale treba postupne predlzovat cas.  A byt poriadny v zapisovani mnozstva vyvolanych filmov.
Problemom je, ze v tom A-cku naozaj dochadza uz k vyvolavaniu, co tu vyvojku robi "nepravou" dvojroztokovou/dvoulaznovou vyvojkou.


  • 0

#6 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,281

Publikováno 8 March 2019 - 13:37:48

Re:   "Díl A už má něco za sebou, cca půl roku práce" -   tady bych velice zpozorněl.   A podobně jako Keko si myslím,  že  je zbytečné  skladovat  roztok A,  zejména  již  občas  používaný,  tak  dlouho,   je to prostě riziko.    Jakmile  v tom projede byť jediný film,  už  to není pouze  čistý roztok  metolu a siřičitanu jako konzervantu,   ale  jsou v tom i  oxidační zplodiny a sajrajt vyplavený z emulze.    To  vydržet  spolehlivě  asi  nemůže.  


  • 0

#7 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,034

Publikováno 8 March 2019 - 14:25:55

... a preco je flakaty? Tazko povedat, ale rozhodne by som podozrieval mnozstvo vyvojky, ale aj vysku hladiny vyvojky, jej vycerpanost. To sa tyka potom aj dielu B.
Najradsej pouzivam Jobo 1520, pisu, ze pre svitkac treba 485 ml. To ja sa tam snazim narvat, co sa da. Vzdy tam zostane nad hladinou trochu vzduchu, ktory zaruci, ze sa pri preklapani roztok prelieva.

No a potom, dolezite je aspon pol minuty na zaciatku preklapat sustavne. Ja temer vzdy preklapam celu minutu.
Ale to asi vies, mozno treba trosku viac doslednosti.

 

Posledna z technik, ktora moze zlepsit rovnomernost vyvolavania je prednamacanie v temperovanej vode. Ked sa to aj pre delene vyvojky nie vzdy odporuca, treba spravit zmenu. Ak prednamacas a mas flaky, tak prestan. Ked nepredmacas a mas flaky, tak zacni ppremacat. A vysledok sa urcite dostavi :)


  • 0

#8 Dalis

Dalis

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 97 příspěvků(y)
  • LocationŠtramberk
Reputace: 86

Publikováno 8 March 2019 - 16:01:40

Málo vývojky určitě nebylo. Do JOBO 2000 jsem šoupl cca 1,5 l. Mám toho nachytaného ve velkých flaškách. Spíš to bude ta vyčerpanost roztoků. Podle článku a diskuse jsem nabyl mylného dojmu, že se to chová jak Diafine a až při dohledávání obtíží jsem začal podle diskusí odvozovat to, že se chová jinak. Každopádně právě tu nepravost s možností pomoct si při nevhodných světelných podmínkách bych rád využíval. Holt na Panoramu nějak chybí možnost clony a pomalejšího času než "pomalu". Namíchám novou várku vývojky a uvidíme. Pokusná nudle je připravená, je to rozpustit...


  • 0

#9 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,034

Publikováno 8 March 2019 - 17:13:31

Ked sa ti uz paci, co dokazu dvojroztokove vyvojky, investuj do tej Diafine. Do tej pravej. Funguje skvele a dlhodobo.


  • 0

#10 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,034

Publikováno 8 March 2019 - 18:28:15

A este jedna drobnost, Je prakticky uplne jedno, ci sa pouzije Borax (tetraboritan), ci Kodalk (metaboritan). Ucinok jedneho i druheho treba vyskusat.
Tetraboritan sa da kupit za hubicku a pouzit sa da aj v D-76.

Ja pouzivam tetraboritan.


  • 0

#11 Dalis

Dalis

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 97 příspěvků(y)
  • LocationŠtramberk
Reputace: 86

Publikováno 9 March 2019 - 22:25:40

Tak základ byl v té mrtvé vývojce. Čtyři minuty v A a čtyři v B. První minuta v obou lázních překlápěná, potom co 30´´, Včil ještě prubnu klidnější variantu s boraxem jestli nebude pro oboustraný RTG vhodnější.

Ještě mě pronásleduje otázka stran pohybů v obou lázních. Je třeba stejný rytmus? Nebo se dá pracovat s logikou, že když v B se volání světel stopne dříve tak lze pohybama ovlivňovat zejména stíny? Nebo je to téměř nerozeznatelné?

Na pokusy jsem to prubnul přes slunce a chtělo to spíš čas "rychle". Sken sice stojí za houby, ale je vidět, že kresba je všude...

Přiložený soubor (y)


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních