Přejít na obsah


Fotka

Štochlův krajinářský speciál?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
3 odpovědí na toto téma

#1 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 11 March 2019 - 09:43:12

Ahoj všem, měl bych jeden zvídavý dotaz...

Jméno Slávy Štochla je známé víceméně všem, celkem se i ví, jakým způsobem a jakou technikou fotil.

Narazil jsem ale na jednu díru ve znalostech o mém jinak velmi oblíbeném fotografovi.

Je známé, že ve svém krajinářském období používal jako primární přístroj nějaký vlastní "bastl" s kazetami na 6x9 v celkem kompaktním sklopném provedení, v jedné knize bylo i uvedeno, jaké používal objektivy, ale kupodivu jsem vlastně nikdy neviděl, jak tento přístroj vypadal v reálu.

Nenarazil jste někdo na fotky tohoto stroje? Docela by mne to zajímalo jak pro obecné poučení, tak za jistých okolností i možná jako námět pro vlastní bastlení...


  • 0

#2 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,377 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1,122

Publikováno 11 March 2019 - 18:06:18

Mám jen nějaký popis zde (asi znáš):

http://www.temnakomo...e-7#entry491483

 

Nebastlil to sám.

Fotku přístroje jsem nikdy neviděl.


  • 0

#3 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 11 March 2019 - 19:01:27

Tohle znám, pak se k tomu vracel minimálně v rozhovoru v ČSF a na dalších místech. Že to nedělal úplně sám, ale spíš tvořil návrh a pak větší díl práce dělal nějaký mechanik také padlo vícekrát. 

Kupodivu si ale skutečně nevybavuji, že by byl někdy tento přístroj víc popsán (třeba jeho pistolové držáky pro teleobjektivy byly na fotkách vícekrát, ale tohle ne)...

Z dostupných informací to mělo být něco jako poslední modely Linhof Technika, které už měly kromě matnice i hledáček, jen šlo o přístroj vyloženě na 6x9, zatímco Technica byla vf, kde rollkazeta byla jen variantou, ve výsledku to tedy bylo o dost lehčí a kompaktnější. Ale je to jen odhad...

 

Beru tu otázku hlavně jako"historickou zvídavost", pravděpodobnost, že bych něco podobného zkoušel vytvořit je minimální, i když kdoví  :???:


  • 0

#4 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 11 March 2019 - 19:35:58

baby linhofky a baby graflexy tu jsou od asi 50. let, nebo kdy. hledáček měly také, ostření dálkoměrem taktéž


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních