Přejít na obsah


Fotka

Meopta, problém, akutní!


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
32 odpovědí na toto téma

#1 Jurkodak

Jurkodak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 43 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 17 březen 2019 - 14:02:18

Zdravím, jsem zrovna ve Skotsku a zasekla se mi kamera (Meopta A8G1 supra). Už se mi to párkrát stalo, ale vždy to byla chyba cívky, kterou jsem dokázal ve tmě pod kabátem spravit, teď to tak ale není. Kamera nejde natáhnout a když zmáčknu spoušť, tak to nic nedělá. Nakonec jsem se podíval dovnitř a film je v pořádku a nijak nepřekáží tak nevím. Prosím o pomoc, nerad bych přišel o 3/4 filmu co mi ještě zbývá a rád bych natočil zbytek svého pobytu zde.
Děkuji.
  • 0

#2 PetoG

PetoG

    Nováček

  • Předplatitel
  • 274 příspěvků(y)
  • LocationTrebišov (SK)
Reputace: 40

Publikováno 17 březen 2019 - 21:00:36

ťažká rada, keď to človek nevidí


  • 0

#3 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 17 březen 2019 - 21:11:24

Bez toho aniž by si vytáhl film, tu kameru stejně nerozděláš. A bez rozdělání nezjistíš v čem je chyba. Možná je to prkotina v mechanismu, ale každopádně takhle mimo na cestách, jsi v pasti.


  • 0

#4 Ivanovicz

Ivanovicz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 492 příspěvků(y)
  • LocationLiberecko
Reputace: 110

Publikováno 17 březen 2019 - 21:37:48

Navštiv místní fotobazar a kup DS8 kameru :cool:


  • 0

#5 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 17 březen 2019 - 21:43:13

A ideálně ruský tank T-34 totiž vlastně Quarz DS8-3. 


  • 0

#6 Ivanovicz

Ivanovicz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 492 příspěvků(y)
  • LocationLiberecko
Reputace: 110

Publikováno 17 březen 2019 - 21:45:31

Přesně tak (: Kvarcky jsou rozlezlé všude, tu by neměl být problém sehnat ani ve Skotsku.


  • 0

#7 Jurkodak

Jurkodak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 43 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 25 březen 2019 - 23:06:30

Tak jo, už jsem doma, kvarcku jsem sice nesehnal ale kameru se chystám rozmontovat podle jednoho videa na youtubu (i když ta kamera tam je elektrická, nikoliv natahovací).

Přesnější specifikace problému: Kamera je natažená a po zmáčknutí spouště nic nedělá, podle mě se stalo něco s pružinkou nebo se něco dostalo do ozubených kol.

Chtěl bych se zeptat jestli jste někdo takový problém někdy měli, v létě bych rád něco natočil a nevím jestli nebude rovnou výhodnější si koupit nějakou jinou (i když tohle je moje první, takže by asi skončila na výstavce, pokud by se mi ji nepodařilo opravit, protože právě ona mě dostala ke kouzli analogu).


  • 0

#8 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 066 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 25 březen 2019 - 23:13:24

Tou gramatikou se nenechte zaskočit, je to velice šikovný člověk, i když jinak tuhletu řadu Admir G zrovna nemusí...  http://8mm.wz.cz/opravna.htm


  • 0

#9 Jurkodak

Jurkodak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 43 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 25 březen 2019 - 23:26:00

Díky, na jeho stránku jsem narazil a rád si ji sem tam pročítám, ale o této rubrice jsem nevěděl. Teď jsem tam našel přesně svůj problém a řešení které tam má napsané plánuji o víkendu vyzkoušet (pro jistotu si ale k sobě vezmu nějaké zručnějšího člena rodiny). Jinak se už dívám na aukro a je tam až moc kamer, takže mám dilema jakou koupit. Buď stejnou co mám (a která mi nadmíru vyhovovala, dokud se nezasekla) nebo nějakou starší Quartzku nebo Meoptu A8G2supra, u které ale nevím s čím "novým" mám počítat.


  • 0

#10 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 26 březen 2019 - 00:34:01

Ak sa krídielko na naťahovanie volne nepretáča, znamená to, že perko nie je prasknuté. Je to mechanická kamera, veľmi jednoduchá, a preto ľahko opraviteľná, samozrejme ak nie je niektorá súčiastka zlomená, rozobrať, vyčistiť znovu namazať a poskladať. Pozor, nerozoberať stabilizátor otáčok, lebo potom je problém znovu ho nastaviť a poznačiť si polohu drapáka voči závierke, aby sa potom nestalo, že sa závierka otvorí práve v okamihu, keď dôjde k posuvu filmu. Ak to už človek robil, tak je to otázka tak hodinky práce, ak poprvée, tak treba dávať bacha, čo kde je priskrutkované a v akej polohe. Pozor, pod dráhou budú tenulinké mosadzné vymedzovacie pliešky, ktoré sa musia dostať späť, kde boli, ináč obraz bude rozostrený.


  • 0

#11 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 26 březen 2019 - 08:13:04

Kamer na aukru je dost, ale dokud to nemáš v ruce, tak nevíš kde to leželo. Jestli to bylo v suchu a teple skříně a nebo v chladu a vlhku sklepa. V A8xySuprách často zůstaly zapomenuté NiCd 225 články pro napájení expozimetrů, které když vytečou (a ony vytečou) tak zničí elektroniku automatického expozimetru. A selénové články poloautomatických expozimetrů při nevhodném skladování taky umřou. Nicméně Quarz DS8-3 jsem koupil z Aukra dvě a u obou expozimetry měří správně - asi bych když už tak znova quarzku. Jedna tam je už nějaký ten měsíc (aktuálně za 399Kč), postupně to zlevňuje.

 

Pár meopta kamer A8xy má v kamrlíku i Láda Vavřík, ale všechno to jsou více méně šroty na ND. Buď tomu něco chybí, nebo jsou zamlžené objektivy, nebo to někdo nechal v nataženém stavu, atd.

 

Quarzka se aspoň dobře rozebírá pro servis, což nemůžu říct o Meopta kamerách (vysloveně nemám rád strhávání polepů nebo odlepování hliníkových krytů, abych se dostal na šroubky).


  • 0

#12 Ivanovicz

Ivanovicz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 492 příspěvků(y)
  • LocationLiberecko
Reputace: 110

Publikováno 26 březen 2019 - 21:54:09

Nakadah: Mám dvě A8G a oběma selény kupodivu fungují. Jestli ale ukazují zcela správně, jsem ještě nezjišťoval. Zato kvarcka má selén prakticky mrtvý. Ještě jsem ale do ní nelezl, takže bližší podrobnosti neznám. Jak má kvarcka vůbec řešené spojení selén - měřák? Je před selénem clona spojená s řízením clony objektivu jako u Admir, nebo je na regulátoru clony nějaký potenciometr, který řídí proud do měřáku?


  • 0

#13 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 27 březen 2019 - 07:11:50

Uvnitř je odporový dělič který ovládá kotouček nastavení rychlosti snímání vs. citlivost filmu. Ale jinak před selénovým článkem je lamelová clona mechanicky spojená se clonou v objektivu. Pak je tam ještě 6HR voština a vícečočková deska usměrňující tok světla na selénový článek - to co vidíš zvenku. V hledáčku už je jenom galvanometr, jeho ručičku vidíš. Selénovým článkům velmi škodí výpary rtuti a pokud na ně pořád svítí světlo. Když si tu Quarzku někdo nechal roky ve vitrínce bez krytky, tak je jasno. A pak samozřejmě ještě vlhkost. Mám třeba zajímavý transfokátorový průhledový objektiv pro 8mm kamery od Chinonu. Kdyby nebyl ve vlhku ta by i dnes fungovalo měření expozice - bohužel selénový článek sežrala oxidace. Jinak opět stejná konstrukce jako u Quarzky - lamelová clona před článkem, mechanicky spojená se clonou v objektivu.


  • 0

#14 Ivanovicz

Ivanovicz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 492 příspěvků(y)
  • LocationLiberecko
Reputace: 110

Publikováno 27 březen 2019 - 12:49:36

Díky za informace. Uvažuji o nahrazení selénu fotodiodami. Není to sice totéž co selén, ale ty novější fotodiody už by měly mít zlepšenou citlivost k modré. Bude třeba vyladit zapojení, fotodioda musí pracovat v proudovém režimu, a asi i rozmístění fotodiod, aby to reagovalo správně na jejich clonění.


  • 0

#15 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 27 březen 2019 - 14:08:45

Nápad dobrý, ale spíše bude jednodušší křemíkový fotočlánek.

 

http://www.thermojet...toeye/meter.htm

 

Selénový článek má spektrální citlivost +- kopírující citlivost filmu, respektive nejvíce na žlutou okolo 600nm. Křemíková fotodioda má úplně jiný průběh a citlivost má koleno až na cca 950nm. Musel bys to omezit filtrem, což ale foťáky s expozimetrem s fotodiodou mají. A samozřejmě křemíkový fotočlánek je na tom s citlivostí stejně jako fotodioda.


  • 0

#16 Jurkodak

Jurkodak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 43 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 28 březen 2019 - 00:27:35

Tak jo, přihodil jsem quartzku a doufám že tu akci vyhraju (ne že mi to tu někdo vyfoukne) akorát mi teda vadí že nemá stejný expozimetr jako moje A8G1 supra. Jak v tom případě mám teda zjišťovat jakou expozici použít? Oko na to moc nemám.


  • 0

#17 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 28 březen 2019 - 06:29:30

To je v pohodě - kolečkem na straně si nastavíš hodnotu citlivosti filmu proti hodnotě rychlosti snímání. Dalším kolečkem nastavíš rychlost snímání. Pod objektivem je "objektiv" expozimetru a na něm ovládací páčka. Koukáš do hledáčku na scénu kterou chceš natáčet a vidíš v průhledu na straně ručičku. Meopta má ručku zespoda, Quarzka ze strany. Nastavením clonky expozimetru se snažíš aby ta ručka byla proti značce na "stupnici". S tím se ti nastavuje mechanicky spřažená i clona objektivu. Objektiv se ostří ručně, je tam mikroprismatický střed. No a jako hodně velké PLUS má objektiv i slušný transfokátor (zoom). Nehledě k tomu že i ten objektiv sám je velmi dobrý.


  • 0

#18 Jurkodak

Jurkodak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 43 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 28 březen 2019 - 09:07:02

Aha, díky. Ale nepsal tu někdo že ty expozimetry nefungují?
  • 0

#19 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 28 březen 2019 - 10:44:53

To je loterie, buď bude fungovat správně a nebo nebude. Každopádně bude třeba ověřit přesnost expozimetru. Nastavíš 18sn/vt proti citlivost filmu DIN21 (100ASA) - rychlost závěrky odpovídá v tu chvíli 1/33s. Oměříš si expozimetrem nebo foťákem nějakou rovnoměrně osvětlenou scénu při rychlosti závěrky 1/30s a citlivosti 100ASA, koukneš jaká ti vychází clona. Pak to samé provedeš pomocí expozimetru v Quarzce a uvidíš jestli clony budou sedět. Eventuelně ještě měření zopakovat při slabém a silném osvětlení (ověříš jestli sedí linearita). Akorát bacha typ umělého osvětlení.Klasická žárovka OK, ale u LEDky nebo úsporky mají jiné rozložení spektra. Ideální je denní světlo.

 

Navod k DS8-3 zde - http://kinoaparat.cz...rz-DS8-3-CZ.pdf


  • 0

#20 Jurkodak

Jurkodak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 43 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 28 březen 2019 - 10:52:36

Díky, ale ta Quartz na aukru je DS8-M, asi jsem to sem zapomněl napsat.


  • 0

#21 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 28 březen 2019 - 10:57:52

DS8-M jsou starší typy, mívaly problémy s mechanikou - na filmu pak "skákal obraz". Myslel jsem, že jsi našel tuto - https://aukro.cz/kam...kcni-6937611071 - mám už ji ve sledování dlouho.


  • 0

#22 Jurkodak

Jurkodak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 43 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 28 březen 2019 - 11:37:16

Aha, a jak moc skáče? Nemám se pokusit nějak toho přihození zbavit a raději přihodit na tu "černobílou" kameru?
  • 0

#23 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 28 březen 2019 - 12:40:20

Nedá se na to dívat...asi tak.


  • 0

#24 Jurkodak

Jurkodak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 43 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 28 březen 2019 - 16:47:38

Ok, tak jsem požádal o zrušení příhozu (snad vyhoví) a koupím si tu z odkazu.


  • 0

#25 Jurkodak

Jurkodak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 43 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 28 březen 2019 - 16:48:42

A nabídka prý nebyla nalezena, zvláštní, ve škole na mobilu mi to otevřít šlo


  • 0

#26 Jurkodak

Jurkodak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 43 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 28 březen 2019 - 16:54:36

Nějak se mi to podařilo dát do košíku, ale když to chci objednat, tak to nejde.


  • 0

#27 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 28 březen 2019 - 18:54:32

Přidej do košíku, nahoře klikni na košík, ten se otevře a pak máš volbu objednat vše. Dále už je to intuitivní.


  • 0

#28 Jurkodak

Jurkodak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 43 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 28 březen 2019 - 20:55:16

No právě když jsem klikl na objednat vše tak se nic nedělo a když jsem klikl na tu položku, tak mě to přesměrovalo na neexistující stránku, stejně jako ten odkaz, který ale ještě odpoledne fungoval. Škoda, ale našel jsem dražbu na stejnou kameru a dokonce mám pocit že je levnější.


  • 0

#29 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 28 březen 2019 - 22:16:24

Držím ti palce ať si nějakou seženeš.


  • 0

#30 Jurkodak

Jurkodak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 43 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 8 duben 2019 - 14:08:51

Tak kamera už dorazila, vypadá že funguje, ale akorát neví k čemu tam je knoflík drapáku (v návodu označenej jako č. 12)


  • 0

#31 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 8 duben 2019 - 19:46:06

Aus/Ein? Aus vypnuto, Ein zapnuto. Prostě odstavíš drapák v ploze Aus od filmu a můžeš buď natočit film zpětně kličkou a udělat prolínačku, a nebo jednoduše vypustíš natočenou pružinu s filmem uvnitř. Bez posunu drapákem se film nehne.


  • 0

#32 Geo

Geo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 21 květen 2019 - 20:48:21

Ahoj, potřebuji trošku zredukovat sbírku. Budu mít v nabídce kameru Quarz DS8, prohlížečku na S8, nějakou lepičku. atd. Kdyby někdo něco chtěl tak SZ. Dík


  • 0

#33 jenda94

jenda94

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 103 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 16

Publikováno 9 leden 2020 - 18:11:37

Zdravím ve spolek, využiji nadpis tohoto tématu ačkoliv původně pro kamery.. já potřebuji radu a pomoc k promítačce Meopta Meo 8. Při promítání druhého filmu se mi stalo to, že začala pohasínat žárovka, plynule hasla a hasla.. všiml jsem si uvnitř druhého "žhnutí" a to mezi rezistory které byly až moc blízko u sebe, přehřáli se a udělali "zkrat" nebo naopak přeřušili vedení. Najít nějaké schéma nevím jestli je možné, spíše ne.. google neporadil, resp. dá se najít fotka návodu kde je přesně pohled do prostoru žárovky a těch odporů, je to tam ale řešené jinak. Místo odporů s max. výkonem 15W tam jsou větší a trubicové, tuším že by to mohly být 25W. Je tam celkem 5 rezistorů ale v té fotce návodu jsou vidět jen ty tři větší rezistory, ty sousední mají 470 Ohm ale ty co "odešli" tak buď měli označení přesně v tom místě.. a nebo byly bez popisku. (Ty dva horní rezistory jsem já blb zapomněl zkouknout jakou mají hodnotu, a projektor mám v práci kam se dostanu někdy po víkendu). Chtěl bych poprosit někoho jak to vypadá u jeho promítačky Meo 8, stačí vyšroubovat dva šroubky u horního žebrování, třeba i vyjmout žárovku a musí to být rozeznatelné (vyfotitelné). Nebo i kdyby měl někdo návod a zdigitalizoval jej, jestli tam budou nějaké další cenné informace... budu vám moc vděčný.

 

Díky všem, Jenda

 

Přiložený soubor (y)


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních