Přejít na obsah


Fotka

Nyktofobie ve fotografické praxi


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
35 odpovědí na toto téma

#1 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,222 příspěvků(y)
Reputace: 901

Publikováno 28 March 2019 - 09:27:20

Vážení kolegové. Závěry vědecké studie, jejímž cílem bylo zjistit příčiny radikálního odklonu většiny fotografů od tradičního klasického fotografického procesu přinesly nesmírně zajímavé informace. Chorobný strach ze tmy, Nyktofobie, jehož výskyt můžeme identifikovat již od nejútlejšího dětství, kdy jsou děti tmou systematicky strašívány najatými chůvami, či dokonce vlastními militantně emancipovanými matkami. Utrpení tmou, připomínající kasematy, vyvolávající v dětských dušičkách panické ataky, provázené usedavým pláčem za zcela opovržlivého nezájmu okolí, způsobuje nevratné psychické trauma, přenášející se do věku, kdy začínají objevovat kouzlo fotografického procesu. Zahlédnou-li pak v temné komoře blikavé červené světlo, napadají je mimovolně asociace na pekelný oheň a vyvolávají u nich panický strach, že po vezdejším putování pojedou rovnou do pekel, plni hříchu z fotografování na film a užití ďábelských postupů, tmou provázených. Pomyšlení vleklé výčitky svědomí způsobují nevratný odklon k číslicovému fotografickému záznamu, který je možné cele provozovat za denního, či umělého osvětlení. V pekle jsou vynalézaví, vymysleli technologii, přinášející stále nové a nové modely DSLR "fotografických" záznamových zařízení, inteligentní mobilní komunikační zařízení s fotoaparáty nevyjímaje. Trh se tak stává stále větší a větší, pekelné modely se předstihují ve svých úžasnostech, klasická technika se už jenom nalepuje. Víc, víc . . . ! Ťukám do klávesnice zrychleným tempem, věty z polovice seškrtávám s pocitem, že je toho moc a nemá to žádný smysl. Chlap rohatá s nabuzenou grupou z #MeeToo za krkem . . . ! Až přijdete do bran pekelných, uvidíte, že tam vládne nekonečná pohoda a relax. Karty, chlast všeho druhu, za přítomnosti nádherných spoře oděných volnočasových aktivistek, které jsou připraveny Vám vyjít kdykoli vstříc. Žádné WiFi, bez pixelu, jen obří kotle bublající zlatavým řepkovým olejem nejvyšší kvality. U vstupu v oddělené šatně klece plné až po okraj digitální techniky, v pravidelných intervalech vyvážené do přilehlé drtičky, kde jsou zaměstnávání výhradně uživatelé DSLR zrcadlovek a chlebaři z profese.Každý přístroj, byť sebedražší, je po vyjmutí Li-Ion zdrojů položen na kovadlinu a za pomoci velké železné palice úderem znehodnocen. Usedavý pláč pracovníků, svírajících hystericky V.I.P. modely digitální techniky, ve snaze je uchránit před fatálním koncem vyvolává salvy smíchu, pokud je v tu chvíli brána pekelná krátce otevřena. Smekněme v tiché účasti svůj klobouk nad poutníkem digitálního světa, který s vyděšeným výrazem nekontrolovatelné posedlosti mačká spoušť již po tisíckrát, ve snaze zachytit stupidní vzpomínku vlastní byť jen limitované přítomnosti v místě neopakovatelné malebné fotografické scenerie. Ano, vážení kolegové, je to diagnosa: Nyktofobie . 

"Starý Jezevec" Erik

 

 

 

 

 


  • 4

#2 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 28 March 2019 - 12:52:11

Pane kolego mohu poprosit o odkaz na generátor náhodných vět?


  • 0

#3 patriot

patriot

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 109 příspěvků(y)
Reputace: -7

Publikováno 28 March 2019 - 13:46:45

Respektujte pravidla českého pravopisu, pak se ptejte!


  • 0

#4 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 28 March 2019 - 14:07:34

Pane, jste internetový troll!


  • 0

#5 patriot

patriot

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 109 příspěvků(y)
Reputace: -7

Publikováno 28 March 2019 - 14:11:02

Pane, jste temnokomornický nadutec!


  • 0

#6 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 28 March 2019 - 14:56:48

Nepište o mě nepravdy! Nemám temnou komoru!


  • 0

#7 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,798 příspěvků(y)
Reputace: 2,155

Publikováno 28 March 2019 - 15:02:51

.
a tma
  • 0

#8 patriot

patriot

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 109 příspěvků(y)
Reputace: -7

Publikováno 28 March 2019 - 15:19:00

Nepište o mě nepravdy! Nemám temnou komoru!

Omlouvám se a upřesňuji, jste nadutec bez temné komory.


  • 0

#9 Kjuba

Kjuba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 170 příspěvků(y)
Reputace: 16

Publikováno 28 March 2019 - 15:25:02

patriot: Mohu se Vás prosím zeptat, proč je zde nutné respektovat pravidla českého pravopisu k tomu, aby se mohl člověk ptát? V tomto fóru se reaguje pouze na pravopisně a stylisticky vybroušené příspěvky? Jsem tu od založení fóra a nikdy jsem si toho nevšiml. Možná mi něco uniklo. Děkuji
  • 0

#10 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,281

Publikováno 28 March 2019 - 15:46:54

hele, nechte si šermovačku na ksichtoknihu :-)


  • 0

#11 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,377 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1,122

Publikováno 28 March 2019 - 15:52:20

Kjuba: proč je zde nutné respektovat pravidla českého pravopisu?...

 

A proč ne i tady? Jinde je respektuješ, tady máš pohov?

 

Protože je to dorozumývajýcý nástroj a vyzytka tázajýcýho.

Dotčeňy upozorněňým na chibný pravopys bívajý zejména ťy, kerý ho neovládaj.... a než by se ho naučyly, sou nad něj povzneseňy.

 

(Ptáš se taky: "A proč je zde třeba respektovat pravidla silničního provozu?")

Chybný pravopis se nepokutuje, proto ho můžeme mít na háku?

 

A to si odpustím filozofování o vztahu k mateřštině, kultuře a vzdělání vůbec.


  • 2

#12 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 28 March 2019 - 16:36:19

Pěkně se nám to tu rozproudilo. Ale musím dát JirkoviM zapravdu :-)


  • 0

#13 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 28 March 2019 - 16:41:44

Bylo by fajn trochu vychladnout... Taky občas sklouzávám ke stylu "grammar nazi" nad některými příspěvky, jdoucími do extrému, případně ztrácejícím kvůli chybám smysl. Jenže tady šlo o chybějící čárku, navíc v pozici, kdy to ani v nejmenším nenarušovalo smysl dotazu (což se u čárek někdy stát může, ale tady zkrátka ne). 

A v tomto kontextu mi reakce patriota přišla pořádně přehnaná (v rámci tlumení vášní jsem vynechal některá výstižnější označení) :-(


  • 0

#14 Kjuba

Kjuba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 170 příspěvků(y)
Reputace: 16

Publikováno 28 March 2019 - 16:55:41

JirkaM: No, to si asi nerozumíme. Já jsem původní příspěvek patriota pochopil tak, že je nejdříve třeba respektovat pravidla pravopisu, a pak až se ptát. Tedy jsem usoudil, že pokud se tu někdo bude na něco ptát a jeho příspěvek bude obsahovat pravopisné chyby, tak mu nebude odpovězeno. Vy s tím taky souhlasíte v této podobě?

Já si tedy neumím představit, že bych měl tu drzost něco takového někomu zde na fóru napsat. Jednak mi to fórum nepatří, a ani nejsem jeho administrátor ani moderátor. A ani lidsky si něco takového neumím představit.

Jinak jsem pro snahu udržovat nějakou úroveň psaného textu, ale vymáhat ji tímto způsobem.....? No nevím. To mi moc rozumné nepřijde. Pro mě je spíš důležitý obsah. To ale můžeme mít každý jinak.
  • 1

#15 Kjuba

Kjuba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 170 příspěvků(y)
Reputace: 16

Publikováno 28 March 2019 - 16:58:25

Btw. To srovnání s pravidly silničního provozu bylo míněno vážně? Zřejmě ne, protože důsledky nedodržování pravidel v těchto dvou případech nejsou moc srovnatelné, že?
  • 0

#16 beluna

beluna

    Nováček

  • Předplatitel
  • 195 příspěvků(y)
  • LocationPraha, Pardubice
Reputace: 59

Publikováno 28 March 2019 - 17:49:25


  • 0

#17 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 28 March 2019 - 18:52:35

A přitom jsem se ptal jenom na generátor náhodných vět, jelikož bych chtěl také psát takové krásné fejetony jako kolega starý jezevec. Bohužel ale nejsem tak literárně zdatný. A byl jsem za to napaden trollem, kterému jinak chyběly argumenty do diskuze - jediné na co se zmohl bylo ono pověstné "grammar nazi".


  • 0

#18 patriot

patriot

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 109 příspěvků(y)
Reputace: -7

Publikováno 28 March 2019 - 19:42:30

Poněkud krkolomé vysvětlení, ale budiž, generátore!


  • 0

#19 faajn

faajn

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 411 příspěvků(y)
  • LocationOstrava-Wroclaw
Reputace: 79

Publikováno 28 March 2019 - 19:44:44

Co nám to zase dneska přimíchali do vody?! Že jsou všichni od božího rána tak podráždění. A tím nemyslím jen zde na temné, kde mne to o to více mrzí a udivuje :/
  • 1

#20 patriot

patriot

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 109 příspěvků(y)
Reputace: -7

Publikováno 28 March 2019 - 20:09:46

Odpověď hledejte v příspěvku pana Kuracha!


  • 0

#21 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 28 March 2019 - 20:45:41

Nahodou to zamyslenie pana Kuracha je skvele! Staci ho dokoncit a moze sa prihlasit do sutaze o cenu Mlok 2019.

Ked som bola decko, najviac som sa bala tmy, ticha a samoty. Odkedy sa venujem klasickej fotografii, tma, samota a ticho su luxus, v akom sa najlepsie tvori.
  • 2

#22 beluna

beluna

    Nováček

  • Předplatitel
  • 195 příspěvků(y)
  • LocationPraha, Pardubice
Reputace: 59

Publikováno 28 March 2019 - 21:08:24

O strachu ze tmy a tmě vůbec vyšel v Novém Prostoru moc zajímavý článek s panem Urbišem. Červené světlo a tma jsou zdraví prospěšné :D V odkazu alespoň úvod rozhovoru.
http://novyprostor.c...ky/497/tma-leci
  • 0

#23 Ivanovicz

Ivanovicz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 492 příspěvků(y)
  • LocationLiberecko
Reputace: 110

Publikováno 29 March 2019 - 08:44:32

Jeden profesionální fotograf v.v. mě naopak varoval, že dlouhodobý pobyt v červeném světle temné komory způsobuje šílenství. Uváděl příklady fotolaborantů, kteří měli vážné nervové problémy. Prý červené světlo nějak narušuje nervovou soustavu.

Možná to tak bylo dříve, kdy se zakázky nezvětšovaly a nevyvolávaly v automatech, ale ručně, a laborant trávil každodenně pracovní dobu v ochranném osvětlení. Otázka ovšem je, zda to psychické trauma bylo skutečně způsobeno červeným světlem. Mohlo to být klidně způsobeno těmi stovkami cizích fotografií, na které byl pracovník nucen se denně dívat...


  • 1

#24 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 29 March 2019 - 08:51:20

jo tmy se nebojím, ale společně s některými kusy nábytku mi na podzim odešla i manželka a tu jsem stál před úkolem hledat děvče nové a ouha! nové děvče si žádá moderních komunikačních prostředků!
tedy i já byl nucen ten automatický fototelefon používat
no, jde to - blbě se to drží, nic to nevydrží, ale jde to
nejsilnější pocit ovšem je lítost nad ostatními uživateli - jak by byly jejich snímky snímky svěží, kdyby věděli, co je pohled, nadhled, pohled, nač je změna ohniskové vzdálenosti a proč tam mají korekci expozice!
pak by se ani oni tmy nebáli, červené světlo nevy jímaje
:-)

  • 0

#25 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,281

Publikováno 29 March 2019 - 09:31:00

ad "Prý červené světlo nějak narušuje nervovou soustavu."

Nesouhlasím.   Čas  strávený v útulných místnůstkách s tlumeným červeným osvětlením přináší návštěvníkovi uvolnění a psychickou pohodu.  A  nemusí to být zrovna fotografická temná komora. 


  • 1

#26 Orfanic

Orfanic

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 205 příspěvků(y)
Reputace: 75

Publikováno 29 March 2019 - 10:32:41

Neda mi to a zareaguji. V posledni dobe si vsimam, ze prispevky p. Kuracha velice casto vzbudi vlnu nevole, ci primo fyzickeho nesouhlasu. Bohuzel. Jedna se o prispevky skvele formulovane, promyslene, nesouci vnitrni sdeleni ktere si zada zamysleni.

Temnokomornictvi (podle vzoru Cernokneznictvi) a jemu predchazejici okamzikolapani je pro me uzasnou formou relaxace, zpomaleni, prepnuti mozku do zcela jineho rezimu. Zadne "Rychle a zbesile" ale ted jsi jenom ty a svetlo. Nic vic, nic min. Je to uzasne dobrodruzstvi, vzruseni, ocisteni od vseho toho marastu okolo. Vim, ze kdyz tomu dam vse, tak mozna predam neco z TOHO dal. Ne ze by se mi to nekdy podarilo, ale ten pocit, ze treba jednou...

Zkratka a dobre. Temnokomornictvi neni pravo, ale vysada.
  • 2

#27 Ivanovicz

Ivanovicz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 492 příspěvků(y)
  • LocationLiberecko
Reputace: 110

Publikováno 29 March 2019 - 10:58:49

ad "Prý červené světlo nějak narušuje nervovou soustavu."

Nesouhlasím.

To samozřejmě můžete. Já jen přidal takový "odlehčený, nevážný postřeh" k tomuto "odlehčenému, nevážnému vláknu".

Mchm. původcem této informace je pan Ernest T., kdo je Liberečák, ten ví...


  • 0

#28 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 29 March 2019 - 11:01:54

Neda mi to a zareaguji. V posledni dobe si vsimam, ze prispevky p. Kuracha velice casto vzbudi vlnu nevole, ci primo fyzickeho nesouhlasu. Bohuzel. Jedna se o prispevky skvele formulovane, promyslene, nesouci vnitrni sdeleni ktere si zada zamysleni.

 

 

Hm, tak přesně takhle "argumentují" dnešní pseudoaktivisté - napíší cosi, co je upřímně řečeno totální blábol, ale okecají to  "hlubokým vnitřním sdělením". 

No, dost lidí to baští, osobně jsem ale bohužel už asi moc starý na to, abych blábol neoznačil za blábol :-(


  • 0

#29 Ivanovicz

Ivanovicz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 492 příspěvků(y)
  • LocationLiberecko
Reputace: 110

Publikováno 29 March 2019 - 11:21:15

Àpropos, nebyli to právě temnkokomorníci, kteří tak volali a sténali po elektronickém, suchém procesu, který by je z tmavých kobek osvobodil, aby se mohli plně soustředit na tvůrčí proces, netíženi těžkopádnými fotochemickými postupy? Suchý sen mokrých fotografů?  :-P


  • -2

#30 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 30 March 2019 - 04:50:27

To byli temnokomorničtí zaprodanci a zrádci .
  • 1

#31 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 30 March 2019 - 07:59:56

Každý den, každá chvíle, kdy se gnädiger Herr, Herr Altdachs von Salzberg zu Dachsbau podělí o svou moudrost, jest velikým svátkem. Je třeba si velikánů vážit o to více, že někdy popatří ze svých nebeských výšin na nás, zemské červíčky.


  • 1

#32 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 30 March 2019 - 08:00:43

ad "Prý červené světlo nějak narušuje nervovou soustavu."

Nesouhlasím.   Čas  strávený v útulných místnůstkách s tlumeným červeným osvětlením přináší návštěvníkovi uvolnění a psychickou pohodu.  A  nemusí to být zrovna fotografická temná komora. 

Krásně napsáno :-).


  • 1

#33 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 30 March 2019 - 15:51:20

Že by mi červené svetlo narušovalo  nervovú sústavu sa nebojím! Ja totiž používam žltozelené svetlo :mrgreen: .


  • 0

#34 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 31 March 2019 - 08:17:19

ad "Prý červené světlo nějak narušuje nervovou soustavu."

Nesouhlasím.   Čas  strávený v útulných místnůstkách s tlumeným červeným osvětlením přináší návštěvníkovi uvolnění a psychickou pohodu.  A  nemusí to být zrovna fotografická temná komora. 

 

Když budeme to téma brát chvíli zcela seriózně, tak bych doporučil zkusit se zavřít do temné komory denně na minimálně 5 hodin  - nejspíš by ty pocity uvolnění nejdéle do měsíce zmizely... Právě o tomhle byly ty zmíněné problémy laborantů (taky jsem o něčem podobném četl).

Docela věřím, že v amatérské praxi, kdy je člověk v temné komoře jen občas, to na někoho může působit i pozitivně. Sám jsem měl v tomto směru pocity neutrální, nijak mi to nevadilo, ale ani bych nemluvil o nějakých velkých pocitech pohody. Ale popravdě představa, že bych takto trávil čas den po dnu, týden po týdnu ve mně moc příjemné představy nebudí :-(


  • 0

#35 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 31 March 2019 - 08:49:51

Áno, s týmto súhlasím. Aj ja som strávil v komore, v mojom prípade kúpeľke, množstvo času. Aj keď mám rád túto prácu, niekedy už toho bolo toľko, že som to robil len nasilu a z povinnosti, teda súhlasím s tým, že taký laborant, ktorý bol denno-denne zatvorený v komore, aj keď bola na rozdiel od mojej kúpeľky zariadená inák a priestrannejšia, mohol mať nábeh na nervové problémy. Preto to robím len zo zábavy, a priznám sa, že dnes už takmer vôbec, a to z toho dôvodu, že takmer nikto nechce papierové fotky. Tá digitalizácia posunula pohľad ľudí na fotografiu niekam inde. Dnes fotka ľuďom stačí v mobile či smartfóne, a kvalita, hm, o tej sa už nedá ani hovoriť, nikoho nezaujíma, len keď sa na tom obrázku vidí.


  • 0

#36 Dalis

Dalis

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 97 příspěvků(y)
  • LocationŠtramberk
Reputace: 86

Publikováno 2 April 2019 - 08:16:19

S používáním fotografie je to jako s používáním tužky. Někdo s ní napíše nákupní seznam, někdo milostný dopis a někdo Máj. Je to nástroj a každé jeho užití je v pořádku. A my jsme holt milci tohoto nástroje a cesty s ním spojené. Každý ze svých pohnutek...


  • 3




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních