Přejít na obsah


Fotka

Durst Modular 70


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
2 odpovědí na toto téma

#1 tomasnovotnyjr

tomasnovotnyjr

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 388 příspěvků(y)
Reputace: 78

Publikováno 2 duben 2019 - 22:59:10

Ahoj,
asi bude následovat výčet způsobů kontroly seřízení zvětšováku, ale stejně se zeptám. Mám u tohohle dost robustního zvětšováku problém, že pokud zaostřím na střed, rozostří se kraje.
Ale pokud s ním někdo máte zkušenost, tak jistě víte, že jeho kontstrukce (zdá se mi) takřka neumožňuje mít ho nesrovnaný. Všechny pohyblivé spoje jsou dost jasně zaaretované na základní pozici.
Nemáte někdo nápad na co se podívat?
Mám tam teď Rodagon 50 a negativ mezi skly.
Díky za feedback)


  • 0

#2 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 3 duben 2019 - 00:30:16

Ahoj,
asi bude následovat výčet způsobů kontroly seřízení zvětšováku, ale stejně se zeptám. Mám u tohohle dost robustního zvětšováku problém, že pokud zaostřím na střed, rozostří se kraje.
Ale pokud s ním někdo máte zkušenost, tak jistě víte, že jeho kontstrukce (zdá se mi) takřka neumožňuje mít ho nesrovnaný. Všechny pohyblivé spoje jsou dost jasně zaaretované na základní pozici.
Nemáte někdo nápad na co se podívat?
Mám tam teď Rodagon 50 a negativ mezi skly.
Díky za feedback)

1) Neexistuje zvacsovak, ktory by nebolo treba zrovnat do kolmic. Niekomu to nevadi, ale vzdy sa oplati to urobit.
2) Rodagon 50 je objektiv na nenarocne zvacsovanie, neostrost k okrajom je jeho vlastnost. Zlepsit sa to da primeranym clonenin.

I tak mohol niekto objektiv "opravovat", to potom vedie k zhorseniu niektorych vlastnosti.

Z tvojho prispevku by sa ale dalo rozumiet, ze existuje poloha, kedy su ostre okraje a stred je neostry, ale to asi nie je tak, ze?


  • 0

#3 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 3 duben 2019 - 11:06:51

Pokud spoléháte na "základní nastavení" , hrnete se do problémů. Žádné "základní nastavení" neexistuje.

O jakou neostrost se jedná - resp. při jaké cloně a při jakém zvětšení neostrost registrujete?

Neznám konstrukci tohoto zvětšováku, ale co takhle kondenzor? (Má-li ho.)

Objektiv (jak psal Keko) může být porušený - půjčit jiný a za minutu je jasno.

P.S. Já kontroluji a upravuji "vycentrování" zvětšováku pokaždé, když jej přenáším, čistím (s částečným rozebráním) a pod. Kdyby nebylo třeba seřizovat, nebyly by na zvětšováku stavěcí prvky. K masívností to moc nesouvisí, protože např. soustružit a frézovat a brousit se dá s přesností na mikrometry, ručně nastavovat se stejnou přesností možná lze, ale musíte k tomu mít (optické) pomůcky.

P.P.S. Kdysi mi v Meoptě řekli, že způsobem, jakým je připevněna tyč k základní desce u výrobků Meopta, nelze zajistit natrvalo kolmost. (Protlačeniny, vysychání nebo bobtnání a pod...). Ale po sestavení při výstupní kontrole to už nikdo nekontroluje a neznají ani žádného fotografa, který by se tím "vědecky zabýval". Ani stavěcí prvky k zajištění kolmosti např. u MGF4A nejsou.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních