Přejít na obsah


Fotka

Objektiv na magnitarus

Magnitarus emulze sklenene desky

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
12 odpovědí na toto téma

#1 AdamD

AdamD

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 9 příspěvků(y)
  • LocationPraha x Blatná
Reputace: 2

Publikováno 28 April 2019 - 13:11:05

Zdavím,

V komoře mi postává velmi zchovalý Magnitarus bez skla.

Originální objektiv Meopar se nedá sehnat, tak se chci zeptat na použitelnou alternativu.

Belar 210mm by byl vhodný?
https://aukro.cz/obj...chna-6946827342

Případně mě zajímá jak je na tom zvětšení při tomto ohnisku, tedy kolik se z toho dá vytáhnout cm. Na meoptě píšou že 4,5x, to znamená z těch 13x18 dostanu asi 60x80?

Dál jaká ohniska se dají případně použít na jaké formáty. Chápu že ta 210 bude vhodná na 13x18, takže kdybych chtěl zvětšovat menší... Existuje redukce na normální meopťácké objektivy když tam vrazím sklíčko 6x7?

Cílem je fotit na skleněné desky vlastní výroby, technika zatím není dokonalá, ale už se mi podařilo pár desek uvařit a vyvolat, velmi pomalé, ale dokonale jemnozrné. Zatím jenom malý formát do polaroid kazety. Teď bych se rád dostal ke zvětšování a postupně k větší krabici, možná pinhole.

Odpověď Magnitarus stojí zaprd pořiď Durst už jsem dostal. Nejde mi o úžasné zpracování a zpočátku neočekávám dokonalé výsledky.

Hezký den přeji.
AD
  • 0

#2 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,101 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1,080

Publikováno 28 April 2019 - 15:03:21

Bohatě bude stačit.

 

Je sice počítán na poměr udávaný výrobcem, ale použitelnost je téměř neomezená. Magnitarus je hodně používán a při přiměřené skromnosti dokáže udělat stejnou fotku a ve výsledku není znát která fotografie v čem vznikla.  Doplň si informace o sobě a on se z okolí někdo ozve a poradí. 


  • 1

#3 joey

joey

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 53 příspěvků(y)
  • LocationSK-ZH
Reputace: 13

Publikováno 28 April 2019 - 18:43:20

Akýkoľvek objektív s primeraným ohniskom, len je potrebné vytočiť redukciu.

Za neveľký peniaz sa dajú kúpiť napr. objektívy Rodenstock.


  • 0

#4 Ivan Kozlík

Ivan Kozlík

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 116 příspěvků(y)
  • LocationZnojemsko Jemnicko
Reputace: 50

Publikováno 14 May 2019 - 09:15:16

Dobrý den, potřebuji poradit s LED žárovkou do magnitarusu. Je tam původní 500w a ta strašně hřeje.

Mám k němu jen belar 105, ale když jsem dal do rámečku dva negativy 6x9 vedle sebe tak to vykreslil.

Dále

Můj má horní kondenzorovou čočku mírně vypouklou nahoru, cca 4 mm je to  normální, teď jsem skončil rekonstrukci


  • 0

#5 Kankrla

Kankrla

    Nováček

  • Předplatitel
  • 210 příspěvků(y)
Reputace: 41

Publikováno 15 May 2019 - 12:29:04

Dobrý den, potřebuji poradit s LED žárovkou do magnitarusu. Je tam původní 500w a ta strašně hřeje.

Mám k němu jen belar 105, ale když jsem dal do rámečku dva negativy 6x9 vedle sebe tak to vykreslil.

Dále

Můj má horní kondenzorovou čočku mírně vypouklou nahoru, cca 4 mm je to  normální, teď jsem skončil rekonstrukci

Ahoj.

Mám v magnitaru led žárovku, hledal jsem led globe. Nejsilnější, kterou jsem našel, byla myslím 25W, zvětšoval jsem nejvíc (z 4x5") na 40x50 cm, osvitové časy v minutách. Trošku problém je filtrace - to už leze ve velkých zvětšeních do desítek minut. :) 

Byla by lepší trochu silnější ledka - třeba seženeš.

Na kondenzor jsem se nedíval - mám to trochu nedostupné.

Míra


  • 0

#6 AdamD

AdamD

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 9 příspěvků(y)
  • LocationPraha x Blatná
Reputace: 2

Publikováno 16 May 2019 - 23:15:33

Případně mám jeden Magnitarus k odběru, spíše na díly za symbolickou cenu. Chybí jen deska, krycí rámečky a objektiv.
  • 1

#7 koaloo

koaloo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 89 příspěvků(y)
  • LocationPraha/HK/Zlín
Reputace: 14

Publikováno 17 May 2019 - 09:21:42

Případně mám jeden Magnitarus k odběru, spíše na díly za symbolickou cenu. Chybí jen deska, krycí rámečky a objektiv.

já ho mám komplet, ale docela rezavý a s rozhozeným mikroposuvem, od renovace mne odrazuje fakt, že ho stejně nemám kde použít
mám sice komoru 250x500cm, můžu ho tam sice skladovat, ale nemám tucha jak ho tam postavit abych ho mohl použít protože když ho vytáhnu, tak se zase nedostanu k miskám (+ mám vyspádovanou podlahu, takže bych měl všechno nakřivo). napadá mne leda vymyslet nějak přidělání na zeď v kombinaci s vystěhováním magnifaxu


  • 0

#8 Ivan Kozlík

Ivan Kozlík

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 116 příspěvků(y)
  • LocationZnojemsko Jemnicko
Reputace: 50

Publikováno 20 May 2019 - 11:12:03

Já mám v plánu ve své komoře jednak udělat  nad zvětšovák zvedací poklop na půdu, jednak objednám kruhový led panel za pár stovek. Teď tam mám 500W starou a ta svítí, že můžu promítat diáky.S led panelem - magnitarus do každé komory.


  • 0

#9 AdamD

AdamD

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 9 příspěvků(y)
  • LocationPraha x Blatná
Reputace: 2

Publikováno 29 June 2019 - 17:48:07

Tak jsme přišli na to, že je to ten menší typ zvětšováku Magnitarus, kdyby měl někdo zájem, tak přenechávám za symbolickou cenu...

bez desky a matnice, jinak ok


  • 0

#10 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 29 June 2019 - 20:00:35

10x15, nebo se dělal i ještě menší? Jen pro zajímavost.
  • 0

#11 Daniela

Daniela

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 197 příspěvků(y)
  • LocationPraha - Jižní čechy
Reputace: 22

Publikováno 30 June 2019 - 10:23:16

Vlastním Magnitar na 9x12 s belarem 135 mm, to je asi nejmenší typ co jsem kdy viděla, ale design je Optotechnika Přerov.


  • 0

#12 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 30 June 2019 - 19:12:44

Magnitarus z Optikotechny asi myslíte, že. S těmi formáty to bylo zajímavé - Optikotechna nejdříve dělala zvětšovák zn. Laborant ve formátech 9x12 a 13 x18, začátkem války pak ho přejmenovali na Magnitarus a vyráběli jej dokonce ve třech velikostech - pro formáty 9x12, 10x12,5 a 13x18. No a  aby to nebylo tak jednoduché, tak po válce v Meoptě vyráběli Magnitarus ve formátech 10x15 a 13x18


  • 0

#13 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 1 July 2019 - 16:16:57

O kolik byl ten laborant 9x12 menší než 10x15/13x18? Kdysi jsem ho viděl na paladixu, ale nebyl jsem si jist, moje paměť není nejlepší a už se mi stalo, že jsem v nejlepším úmyslu místo pravdy šířil bajky.
  • 0





Také označené jedním nebo více z těchto klíčových slov:Magnitarus, emulze, sklenene desky

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních