Přejít na obsah


Fotka

Objektivy na zvětšováku

Pozitivni proces temna komora objektivy

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
11 odpovědí na toto téma

#1 thomasso

thomasso

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 26 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 26 květen 2019 - 13:00:06

Zdravím všechny temnokomorníky,

 

prosím o radu.Jaké objektivy se používají např.na kinofilm,které na 6x6?Zvětšovák jsem dostal s belarem 75/4,5.Prosím o vysvětlení.Se zvětšováním začínám.

 

Moc děkuji ;-)


  • 0

#2 Jorge

Jorge

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 297 příspěvků(y)
Reputace: 19

Publikováno 26 květen 2019 - 13:37:20

Ohniska vhodná shodná jsou téměř s těmi na aparátech jako základní záklaďáci.


  • 1

#3 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 27 květen 2019 - 09:56:50

Objektivy na zvacsovanie neposkytuju vela moznosti menit zobrazovaci pomer ..
Ked si zmeras uhlopriecku negativu/diapozitivu v mm, tak to je vhodna ohniskova vzdialenost objektivu.
Nie, ze by neslo zvacsovat objektivom s vacsou ohniskovou vzdialenostou, ale nevyuzijes potencial objektivu.
No a existuju velmi specialne objektivy - sirokouhle, to ked sa nezmestis v obyvacke a chces vyzvacsit co najvacsiu zvacseninu na stenu, pouzijes sirokouhly zvacsovaci objektiv. To je objektiv s ohnickovou vzdialenostou mensou, ako je uhlopriecka negativu/diapozitivu, snad ked trochu posetris.


  • 1

#4 fotograf302

fotograf302

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 174 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 27 květen 2019 - 20:11:55

Dobrý den. Zbytečně velká ohniska s menším formátem negativu také zbytečně prodlužují dobu osvitu, je to tak? Protože se musí zvětšovák vytáhnout o hodně nahoru, aby se obraz vešel na papír. A zase kratší ohniska použitá s velkým formátem nevykreslí na papír celou plochu, je to tak? Takže na kinofilm je nejlepší padesátka, je to tak? A je Anaret lepší než Belar?


  • 0

#5 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 28 květen 2019 - 03:33:06

Jeden z mojich prvych zapisov vo fotokomore u p. Horskeho v Prahe bol: na kinofilm 50-ka, na 6x6 105-ka.
Vyskusas, zistis. Co sa tyka casov od ponahlam sa po som trpezliva, uz som riesila aj cosi pod 2 sek, ale aj niekolko minutove osvity.
Anaret je lepsi nez belar ....

Ako pre koho a ako na co.

Vsetko su len informacie, ktore kym nevyskusas, Ti budu na nic. Musis vediet, co na fotke chces. A potom este zacnes skusat papiere, filtre, vyvojky .... Z jedneho policka mozes urobit X roznych vysledkov.
  • 1

#6 Fire

Fire

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationKolín
Reputace: 169

Publikováno 28 květen 2019 - 22:19:14

Chce to zkusit. Mě třeba kino s 80kou vyhovuje, bo mám tyč dlouhou dost a na padesátku mi vycházely časy příliš krátké na nějaké vykrývací cvičení.

 

Anaret má 4 čočky (konstrukce Tessar) a výsledky OK. Meogon má 6 čoček (konstrukce Double Gauss) a stojí jako tři Anarety; abys viděl rozdíl v kvalitě tak musíš mít pozitivní proces dost dobře odladěný (což pro začátek mít nebudeš, takže rozdíl nenajdeš).

 

Dobrý den. Zbytečně velká ohniska s menším formátem negativu také zbytečně prodlužují dobu osvitu, je to tak? Protože se musí zvětšovák vytáhnout o hodně nahoru, aby se obraz vešel na papír. A zase kratší ohniska použitá s velkým formátem nevykreslí na papír celou plochu, je to tak? Takže na kinofilm je nejlepší padesátka, je to tak? A je Anaret lepší než Belar?


  • 0

#7 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 29 květen 2019 - 08:08:46

Dobrý den. Zbytečně velká ohniska s menším formátem negativu také zbytečně prodlužují dobu osvitu, je to tak? Protože se musí zvětšovák vytáhnout o hodně nahoru, aby se obraz vešel na papír. A zase kratší ohniska použitá s velkým formátem nevykreslí na papír celou plochu, je to tak? Takže na kinofilm je nejlepší padesátka, je to tak? A je Anaret lepší než Belar?

 

Dobrý den. Zbytečně velká ohniska s menším formátem negativu také zbytečně prodlužují dobu osvitu, je to tak? Protože se musí zvětšovák vytáhnout o hodně nahoru, aby se obraz vešel na papír. A zase kratší ohniska použitá s velkým formátem nevykreslí na papír celou plochu, je to tak? Takže na kinofilm je nejlepší padesátka, je to tak? A je Anaret lepší než Belar?

Kazdy vyrobca ma prehladnu tabulku vyrabanych objektivov, z ktorej vycitas ich parametre.
Vacsinou je teda pravda, ze na kinofilm sa vyrabaju 50mm objektivy. Ale taka Leica vyraba napr. Fotocar 40. Nemam s tym objektivom skusenosti, ale vlastnici si pochvaluju. Ci ide beztrestne pouzit tento objektiv na Axomat, neviem.

 

Ked pouzijes 80 mm objektiv miesto 50-ky a musis preto vytiahnut hlavu zvacsovaku vyssie, nie je to dovod pre zmenu expozicneho casu. Dovod tohto predlzenia expozicie spociva v tom, ze nevyuzijes celu plochu svetelneho zdroja. Ale ak mas zmiesavaciu komoru na 6x6, zvacsujes iba kinofilm a striedas objektivy s prislusnym vytahom hlavy a zaostrenim, nemal by si mat rozdielne expozicne casy.
 

Sirokouhle ohjektivy sa nepoznaju podla ohniskovej vzdialenosti, ale uhlu zobrazovania. Preto nemozes napr pre zvacsovanie 6x6 policka pouzit veztrestne objektiv Anaret 50. Tento Anaret nie je sirokouhly. Ale siel by pouzit Rodagon-WA 60.

(Plati zasada, ze pri zvasovani musi byt zjednotena cela opticka cesta. Teda nie len objektiv, ale aj svetelny zdroj. A tu sa to rozpada na zvacsovacie sustavy s kondenzorom a s difuznou plochou. Je i tu na Temnej problematika niekolkokrat rozpisana, v skratke sa da iba urobit odporucenie: Kup si Opemus 4 (ten bez zubov na tyci) skontorluj ci ma vsetky vnutornosti a kup si nejaku tu dobru 80-ku objektiv. Neskor 50-ku. ALebo aj naopak. ALe zacni zvacsovat uz s tym, s cim si ten zvacsovak kupil. Opemus s 80-kou je dobra volba preto, lebo len co zacnes zvacsovat z kinofilmu, bude ta skriet, ze si si este nekupil nejaky ten Flexaret za par supov ... Mozno Hasselblad.)


  • 0

#8 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 29 květen 2019 - 14:22:47

Jako dosud vždy,

Keko pravdu dí.  

(jsem rozený básník, že?)

 

Na zvětšování z kinofilmu  používám  jak  50mm (při zvětšeních na formát  30x40cm a větší),  tak  80mm určený pro 6x6cm negativ (při menších formátech 13x18cm až 24x30, a když mi na té  30x40 zvětšenině moc záleží,  tak taky),   vyjímečně  105mm určený pro negativ 6x9cm (při  pidifotečkách  6x9 až  10x15cm.   Důvod  mám prostý,  málo ohebná záda,    když  je hlava zvětšováku  moc nízko nad průmětnou,   je mi to velmi nepohodlné,   cpát si do toho malého prostoru  lupu i s vlastní hlavou pro zaostřování). 

Další  důvod,  proč  preferuji  i  pro  kinofilm  80mm objektiv,  kdykoli to  poměr zvětšení dovolí (a dovolí mi hodně,  mám  dlouhou nohu zvětšováku  připevněnou na  stěně):   využívá  se  pouze  střed  zobrazovacího pole objektivu  s  nejlepším  přenosem kontrastu,  rozlišením  a  neexistující vinětací  i  při   minimálním zaclonění objektivu (clonívám na 1,5, max. 2 kroky od  plné díry).     Takže  teoreticky  i prostinký belar  75mm může na kinu dát  lepší  výsledek než  anaret 50mm :-) ).   V mé  komoře  belar  a  anaret  ovšem již  neřeším od té doby,  co jsem si ke konečně pořádnému zvěšováku pořídil i  apo rodagony a apo componon HM,  díky tomu zjistil,  jak  mizerné zvětšeniny jsem  v  letech 73-83 produkoval a  v posledních 10 letech  hodně z toho nazvětšoval znovu). 


  • 0

#9 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 29 květen 2019 - 14:24:21

už bych to  omílal  asi popáté:  stativ,  zvětšovák  a zvětšovací objektiv  se kupuje obvykle  na 3 pokusy. 


  • 1

#10 Kankrla

Kankrla

    Nováček

  • Předplatitel
  • 210 příspěvků(y)
Reputace: 40

Publikováno 29 květen 2019 - 19:07:12

Potvrzuji. :)

už bych to  omílal  asi popáté:  stativ,  zvětšovák  a zvětšovací objektiv  se kupuje obvykle  na 3 pokusy. 


  • 0

#11 Lubajs

Lubajs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 319 příspěvků(y)
  • LocationPdy
Reputace: 65

Publikováno 29 květen 2019 - 19:32:06

už bych to  omílal  asi popáté:  stativ,  zvětšovák  a zvětšovací objektiv  se kupuje obvykle  na 3 pokusy. 

 

1-2-3-4 Ne není tomu tak, mně se to povedlo až na počtvrté. :mad: :-P :-P


  • 0

#12 fotograf302

fotograf302

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 174 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 29 květen 2019 - 20:34:56

Děkuji za odpovědi. Budu to zkoušet a přijdu na to!


  • 0





Také označené jedním nebo více z těchto klíčových slov:Pozitivni proces, temna komora, objektivy

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních