Přejít na obsah


Fotka

Důvěra v expozimetr


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
6 odpovědí na toto téma

#1 fotograf302

fotograf302

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 174 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 29 květen 2019 - 20:33:55

Dobrý den. Mám Zenit TTL a expozimetr Leningrad 7. Jelikož jsem vůbec nevěděl, jak dobře měří expozici zmiňovaná zařízení, provedl jsem test. Leningrad mi ukázal při DIN 21 a GOST 90, což odpovídá ISO 100, mimo jiné hodnoty například 1/250 a f/5,6. Tak jsem tyto údaje nastavil na Zenitu a namáčkl spoušť. Světe div se - ručička v hledáčku ukázala přesně doprostřed mezi + a -. Že by ten Leningrad nebyl ani trochu vysvícený? Uchopil jsem pak do pazour Canon EOS 1000D s pevnou padesátkou, přepnul na manuální režim a též nastavil tyto hodnoty. Ukazatel expozice kolísal mezi 0 a -1/3 expozice, tedy velmi malá odchylka. A pak jsem uchopil aplikaci v telefonu a tam byl rozdíl o dva stupně. Při cloně f/5,6 jsem dostal čas 1/60. Nevím, jak je to možné, a co si o tom myslet. Mám při daných výsledcích věřit raději fotoaparátu a ručnímu expozimetru či provést nějaké další testy nebo postupovat úplně jinak? A jak například? Děkuji!


  • 0

#2 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 29 květen 2019 - 20:49:24

koupit jeden externí expozimetr moderní konstrukce

stačí bazarový, představuje to 2-4 tis korun (dlouho jsem nenakupoval-nevím přesně)

-

ideálně třeba starší 

https://www.fotoskod...lashmate-cerny/


  • 0

#3 Ivanovicz

Ivanovicz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 492 příspěvků(y)
  • LocationLiberecko
Reputace: 110

Publikováno 29 květen 2019 - 21:44:44

Ten selén je po letech sázka do loterie, ale v pořádku být klidně může. Mám Leningrad-3 a ještě před 2 roky ukazoval správně... Selen ničí nejen dlouhotrvající osvětlení, ale i jiné vlivy jako vlhkost nebo teplota. V Zenitu TTL je fotoodpor na bázi CdS (sirníku kademnatého), ten je stabilnější (i když to neznamená, že se neopotřebovává). Pokud se dva nezávislé zdroje (téměř) shodují a potvrzují Leningrad, je pravděpodobné, že Leningrad ukazuje správně.

Pro klid duše si od někoho zapůjčte "moderní" expozimetr a porovnejte.

 

Co se týče té mobilní aplikace, by mě zajímalo, z čeho vyvozuje expoziční údaje? Z vestavěného fotoaparátu?


  • 0

#4 gjan

gjan

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 136 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 30 květen 2019 - 02:41:00

Porovnávali jsme měření spolehlivého expozimetru, mobilu a fotoaparátů a zjistili jsme, že měření mobilu není správné.
  • 0

#5 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 30 květen 2019 - 07:45:57

ještě jedna možnost jsou luxmetry, nejsou tak drahé a vypadne z nich nějaká hodnota dopadajícího světla plus pomocná tabulka - , kde je napsáno kolik luxů je kolik EV při jaké citlivosti a druhá, pokud to člověk neví z paměti, jakou kombinaci času a clony které číslo EV znamená

ALE 

nevím, jestli to také není slepá ulička, neboť moje expozimetry ukazují ev rovnou,ale selský rozum by tuhle možnost připustil


  • 0

#6 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 30 květen 2019 - 10:55:47

Také bych se zamyslel nad tím, jaký "prostor" expozimetr, fotoaparát a mobil měří...

Vždy bude rozdíl mezi naměřenými hodnotami při měření odraženého světla např. s teleobjektivem (menší se základním objektivem) - ještě větší v měřících režimech bodovém, se zvýrazněným středem nebo celoplošným,  externím expozimetrem (ev. bodovým), mobilem (u toho se asi ani neví, jakou má "nastavenou citlivost"), atd....

Už vůbec nikdo neví, co měřící systém s naměřenými hodnotami udělá (jak je zpracuje, podle jakého programu).


  • 1

#7 fotograf302

fotograf302

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 174 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 31 květen 2019 - 21:29:07

Děkuji za odpovědi. V prvé řadě bych si spíše moderní expozimetr zapůjčil, než že bych jej rovnou pořizoval. Ač jsou bazarové ceny příznivější, vydal jsem se teď až příliš. Pořídil jsem během dvou týdnů v podstatě celou temnou komoru + chemii a filmy. To je tak, když člen vaší rodiny, někdejší amatérský fotograf, aniž by se zeptal, hodí všechno své vybavení do kontejneru (včetně foťáku - Zenit TTL mám odjinud). Jen tak. Když jsem se to dozvěděl, měl jsem slzy v očích. Ani na bazar to nedal... Nezbývá než nebýt taky takový a vážit si toho, co seženu sám, a pracovat s tím dál.

 

Moderní expozimetr zapůjčím a porovnám, ale bohužel jsem neodolal a už jsem první Fomapán založil a částečně exponoval - na základě měření Zenitu a Leningradu, která byla blízká výsledkům expozimetru z digitálu. Přesně podle toho, jak bylo řečeno, že se nezávislé zdroje shodují. Třeba budu překvapen! Ale samozřejmě budu zkoumat dál. Mobil jsem přestal používat.

 

Ještě jsem přišel na takovou divnou věc - když Zenit namáčku jen lehce, on přicloní a měří dost do plusu. Ale když přimáčknu ještě víc (tak, abych namáčknul silněji, než při normálním namáčknutí, ale zas ne tak silně, abych exponoval), jde ručička níž. Nevím, čím je to způsobené. Nicméně realitě a Leningradu a digitálu odpovídají ty časy se silnějším namáčknutím ("tmavší") než ty s tím jemným namáčknutím. Jemné namáčknutí mi připadá, jako nedostatečné. Musím víc tlačit.

 

Podle čeho to mobil pozná (nebo měl by poznat) nevím, podle mne jde o nějaký podivný výpočet, kdy například stroj zjistí, jak by v dané situaci exponoval integrovaný fotoaparát (ta čísla, co jsou v exifu mobilních fotek jsou kolikrát dost zvěrstva) a na základě toho vypočítá, že "kdyby citlivost byla tolik", tak by "čas a clona mohly být tolik", ale nevím. Zaráží mne však, že v recenzích tuto aplikaci spousta lidí chválí a tvrdí, že ji používají, jako solidní novodobý a zcela spolehlivý expozimetr.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních