Přejít na obsah


Fotka

Axomat slejzá dólu


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
4 odpovědí na toto téma

#1 fotograf302

fotograf302

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 174 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 1 červen 2019 - 22:59:22

Dobrý den. Začínám a ještě nezvětšuji, ale při čištění a kontrole funkcí nedávno pořízeného zvětšováku jsem přišel na nemilou věc, která by mohla znepříjemnit budoucí zvětšování. Když vytáhnu hlavu Axomatu 4 po tyčce nahoru, ona do určité doby sama klesá dolů, než se zastaví. Je možné tento problém nějak vyřešit? Aby zůstala nahoře tam, kam ji nastavím? Něco utáhnout nebo vložit nějakou podložku, která by zvýšila tření? Dodám, že na tyčce nejsou žádné zuby. Děkuji.


  • 0

#2 kapros1

kapros1

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 568 příspěvků(y)
  • LocationJenčice
Reputace: 360

Publikováno 2 červen 2019 - 13:09:21

Pokud si vzpomínám, tak posuv je řešen třecím převodem po nosné tyči.  Třecí kolečko je přitlačováno do uložení pérem, jehož přítlak je do určité míry nastavitelný šroubky, které přitlačují osičku třecího převodu k jeho uložení. Také by to nemělo být příliš mastné, aby to neprokluzovalo. Jednoduchý a pochopitelný mechanismus. 


  • 0

#3 fotograf302

fotograf302

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 174 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 2 červen 2019 - 20:35:18

Děkuji, budu se muset podívat, jak vypadá to péro, ještě jsem ho nikdy neviděl, a pokusím se tedy upravit přítlak pomocí šroubků. Mastné to není vůbec. Tak hlavně, aby regulace šroubky stačila.


  • 0

#4 Phill

Phill

    Nováček

  • Předplatitel
  • 116 příspěvků(y)
  • LocationJihlava
Reputace: 12

Publikováno 3 červen 2019 - 05:05:21

Mělo by to být stejné jako na Opemus 5. Jsou tam dva silonové kroužky, které mohou být prasklé nebo jinak poškozené. Měl sem to kdysi rozebrané. Je potřeba vysnout celou tyč z toho uložení a zkontrolovat. Nejsem si teď jistý jestli se "tuhost" posuvu nenastavuje také těma dvěma šrouby na objímce.


  • 0

#5 fotograf302

fotograf302

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 174 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 3 červen 2019 - 21:58:09

Děkuji za odpovědi! Zkontroloval jsem a zjistil jsem, že nic není poškozené. Šrouby na objímce nelze více utáhnout, jedině povolit. Šroubky na přítlak péra však utáhnout šly, teď už to péro tlačí dobře. Zbývá ověřit časem, zda za nějakou dobu nebude i tento přítlak nedostatečný. O moc víc už to totiž dotáhnout nejde. To by se tam pak musela dát jedině nějaká mechanická zábrana. Viděl jsem i různé kartičky (natrhané obaly) zastrčené mezi tyčí a objímkou, ale toho jsem se chtěl vyvarovat.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních