- - - - -

Praktica MTL5B a ostření na nekonečno

#1 fotograf302

Publikováno 19 srpen 2019 - 12:14:32

Dobré ráno. Mám tento strojek a dosud fungoval výborně. Neprováděl jsem žádné změny. Až najednou jsem jej o víkendu uchopil do pazour, a když chci zaostřit, tak otáčím až na doraz a obraz se na klínové matnici nesrovná. Jako kdybych měl otáčet ještě dál. Ale ono už není kam.

Zkusil jsem i jiné objektivy a děje se to samé. Naopak jsem je vyzkoušel na jiném těle a jde to skvěle. Problém je tedy ve stroji. Napadlo mne, že zrcadlo leží na takové podložce, která by měla jít poštelovat. Co kdybych zkusil sundat objektiv, otevřít vrata a nechat zrcadlo nahoře a otočit šroubkem? Pak zkusit znova zaostřit. Může to být tím?

Ale s ničím jsem dosud nehýbal. Je možné, že se pozice zrcadla pokazila sama od sebe? Nebo to může být ještě něčím jiným?

#2 Pavel K

Pavel K

Publikováno 19 srpen 2019 - 12:53:25

Je zvláštní, že se to stalo samo od sebe. V tom případě bude uvolněný ten štelovací šroubek u zrcadla, nebo jiná část zrcadla, nebo matnice. Nejdřív je potřeba zjistit, co je uvolněné.

#3 fotograf302

Publikováno 19 srpen 2019 - 13:13:18

To je skvělé, děkuji za odpověď. A jak lze zjistit, zdali to je zrcadlem či matnici?

#4 Pavel K

Pavel K

Publikováno 19 srpen 2019 - 21:06:51

Lepší by bylo, aby to zkontroloval někdo povolanější. Nevím, jak to konkrétně v této Praktice vypadá. Zkontroloval bych ten šroubek a doraz při zvednutém zrcadle, zda nevaklá. Dále, jestli nevaklá vlastní zrcadlo na kovovém držáku a jestli nevaklá matnice. Hlavně opatrně, nějakou plastovou nebo dřevěnou tyčinkou, ať to nepoškodíš. Ale pokud něco uvolněné bude, tak už je to opravdu pro odborníka.

#5 fotograf302

Publikováno 24 srpen 2019 - 19:26:14

Děkuji za odpovědi. Zrcadlo drží na držáku a matnice drží na místě. Se šroubkem, který nastaví doraz nahoru nebo dolů, lze otáčet. Stačilo málo pootočit a pozvednout doraz zrcadla a už se na matnici objevuje ostrý obraz na nekonečno. Stačilo velmi málo, například tak 1/8 otočky a už to bylo seřízené. Navíc tím lze otáčet velmi volně. Možná to, že stačí málo, v konjunkcni s tím, že se šroubek otáčí lehce, se to mohlo rozščtelovat i samo. Přeci jen možná bude dobré navštívit odborníka, protože nevím, zda se to má takhle volně otáčet. Sotva se toho dotknu a jede to.

#6 kapros1

kapros1

• LocationJenčice

Publikováno 25 srpen 2019 - 21:16:33

Tyto dorazy byly vždy zalakované, proto aby se samy nemohly přestavět třeba vlivem otřesů v dopravních prostředcích a pod.  Stačí kapka řidšího laku na nehty a bylo by do budoucna po problémech.