Přejít na obsah


Fotka

Hledám dobrovolníky na testování negativní vývojky


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
143 odpovědí na toto téma

#1 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 20 srpen 2019 - 11:22:40

V květnu tohoto roku jsem si hrál  a  vytvořil  modifikaci vývojky,  z původního receptu Foma FV33   vznikla vývojka  podávající velmi jemnozrnný,  ostrý a brilantní výsledek  na  prošlých filmech  Foma AIR200.   Sám jsem  ji  testoval  na  Fomapanu 100, Foma AIR100, Foma AIR200,   prošlém Kodak Tri-x 400 a Agfa APX100. 

K vývojce  je  sestaven i  replenisher (regenerátor), 

Pokud  někdo má zájem,   rád  ji  poskytnu zdarma k   nezávaznému a  objektivnímu  otestování. 

Osobní předání možno v Praze na Proseku  či Neratovicích,    poštou zaslat lze  za úhradu poštovného. 

Pokud se ta  vývojka  osvědčí bez ztráty květinky,  budu moci nabídnout  k odběru. 

Ještě  udělám modifikaci  další,   která na stovkových filmech bude trošku méně kontrastní,  pro  bezproblémové zvětšování na normální gradaci,  a  znovu  otestuji,  než ji  předám dál...

 

Psát je mi možno ve zprávě,   tu  ve  vlákně  či  na e-mail  uvedený pod čarou.  Kontakt   telefonický  dám ve zprávě. 

 

Náhledové vzorky rapidně zmenšených scanů negativu Foma AIR200 (35mm film bez perforace), s laskavým  svolením autora: Rica

 

 

 


  • 6

#2 rica

rica

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 206 příspěvků(y)
Reputace: 94

Publikováno 21 srpen 2019 - 08:49:53

Tak sa pridám aj ja - pôvodne som mal v pláne hodiť to do vlákna " Co mne těší " ale tu sa to hodí viac.

 

Zač tohoto roku sa mi podarilo zohnať nejaké filmy a dotyčný mi ponúkol metráže 35mm neperforovaných negatívov Foma Air 100 a Air 200. Vravel mi, že to používali v letectve ako záznamové médium v čiernych skrinkách, že sa tie filmy normálne vyvolávali - a nevedel mi povedať nič viac. Tak som sa obrátil na kolegu Jirinola, ten mi poslal nejaké info s tým, že uvedené filmy by rád vyskúšal, že sú neperfo nevadí, má na to aparát. Výsledok testov bol taký, že bol ochotný nejaké metráže zakúpiť____  a ja som na základe jeho testov a odporúčaní začal rozmýšľať, ako by som tie filmy mohol využiť aj ja, keďže nemám kinofilmový prístroj na posun neperfo filmov. Po ca týždni úvah mi skrslo, cez nejaké adaptéry skúsiť tie neperfo filmy v SF aparátoch, svitok je tiež neperfo a tam to funguje, tak prečo to neskúsiť. Nejaké ladenie, nejaké mušky vychytať - v SF aparátoch s tými adaptérmi to funguje to perfektne !!! Na ukážku pridávam nejaké scany pre porovnanie veľkostí negatívov oproti klasickému perfo kinofilmu... 

 

Všetko neperfo je Foma Air 200, najväčší negatív - nudle - je rozmer 35 x 70 mm, fotené v Bronica GS-1 6x7 s objektívom 50mm ..... druhý negatív je ( portrétový  :)  )rozmer 35 x 42 - toto je fotené v Bronica ETRSi 6x45 s objektívom 50mm ... a to najmenšie je klasický perfo kino 36 x 25 mm :)

 

K filmom zatiaľ len toto: okrem Jirinola som asi prvý, kto testoval jeho verziu FV-33 zmienenú v jeho texte... doteraz som tieto Air filmy volal v Jirinolovej verzii D-76d_j - filmy vychádzali super, ale aby som dosiahol dobré krytie a kontrast, musel som pri Air200 ísť na ISO 120 a volať trochu dlhšie, vtedy to vychádzalo parádne. Konzultoval som to s Jirinolom, ako dopadla jeho modifikácia FV-33 ( čo je pôvodná vývojka k Foma Air filmom ) ... poslal mi info, dostal som od neho niečo na testovanie, odskúšal som nejaký expo-bracketing - - - - modifikácia vyšla Jirinolovi perfektne !!! Pri portrétoch vychádzali najlepšie výsledky pri ISO 250 a ISO 350 - perfektné krytie pri zachovaní perfektných poltónov, ostrosť super, jemnučké zrno... to isté pri krajine:  ISO 200 príp ISO 250 - kresba v tieňoch aj vo svetlách, ostrosť, zrno - - -  rovnako ako pri portréte perfektné !!!! 

FV-33_j som odskúšal aj na perfo Fomapan100 - fotená " náhodná rodinná udalosť " podvečer v šere, svetelné podmienky bieda, volal som to vo FV-33_j - - 90perc snímkov je perfektne krytých, tá vývojka tomu dala naozaj " šťavu " a snímky nie sú len ploché šedivky !!! 

 

FV-33_j - u mňa paráda !!! 

 

 

 


  • 2

#3 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 21 srpen 2019 - 09:31:55

Děkuji moc, přesně  toto potřebuji,  vidět,  jak  dopadnou negativy  focené v různých světelných podmínkách,   prosvícené negativy  jsou moc  dobrou informací.  


  • 0

#4 rica

rica

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 206 příspěvků(y)
Reputace: 94

Publikováno 21 srpen 2019 - 09:51:45

Zatiaľ by som to u seba zhrnul asi tak, že tá Tvoja FV-33 zachová poltóny a odtiene šedej rovnako dobre ako Tvoja D76-d_j ale na rozdiel od nej zdvihne kontrast a krytie, pričom ani v tieňoch ani vo svetlách nestratí kresbu - treba to brať v rozumnej miere samozrejme, kresba sa dá utopiť ľahko ...

Myslel som, že ju budem používať len na krajinu a architektúru, že na portréty bude moc tvrdá, ale ako si mi vravel, tá Air 200 asi bude možné ísť push aj do ISO400 - - - tak som to skúsil s tým expobracketingom ako som Ti posielal, a Air200 push ISO250-320 v kombinácii s " relativ tvrdšou " FV-33_j je na portréty oveľa lepšia kombinácia ako Air200 pull 120-160 + " mäkšia " D76d_j !!!!  Nehovoriac o časoch aké vychádzajú pri ISO 320 vs ISO 120, všakže  :grin:

 

Najbližšie skúsim vo FV-33_j vymáchať Ilford PAN100 a P3 400 - tie by tiež mohli vyjsť kontrastnejšie ale s dobrými poltónmi... 


  • 0

#5 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 21 srpen 2019 - 12:27:00

Chystam sa na dovolenku, kde sa mi vlastne ani nechce ist. Ani neviem, ci so sebou tahat mamcu rb, alebo mi ma stacit bakelitak kanon na kino .... kazdopadne zalozim len fomu 100. Mam sa prihlasit ako Mlha?
  • 0

#6 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 21 srpen 2019 - 12:34:39

Jirinole já to asi nechci testovat. Jako fakt. Jestli to bude taková parádní voda jako Tvá D76j, tak jsem zase ztracen a na cestě do víru zkoušení a hraní si. A já si přitom zakázal čudlíkařit a rači konečně udělat pořádnou fotku. Tak určitě. Nebo žebych to zkusil? Asi jo když jinak nedáš!


  • 0

#7 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 21 srpen 2019 - 14:04:28

Berranecku, co dáš za zkoušku,  když vývojku dostaneš  sádarmo?  

nejvýš  tak  kousek  filmu,  když  první testík  zprasíš.   Ale  nějaký kinofilm doma snad ještě máš,  a leicu snad  taky, nebo ne? 

Tahle první verze,   kterou  už  mám  já (i Rica)  odzkoušenou,   funguje parádně  na  méně kontrastních  filmech  citlivějších než  ISO200.  

Udělám ještě  druhou verzi,   poladím  poměry vyvolávačů tak,  aby  vylezl kontrast  akorát  i  na  filmech nižší citlivosti,  které do kontrastu rády,  mršky, lezou,  s čímkoli  kromě homeopatických ředění :-)


  • 0

#8 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 21 srpen 2019 - 14:08:00

Evlo,  pokud se pro to u mě zastavíš,  klidně. 


  • 0

#9 Nicole

Nicole

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 142 příspěvků(y)
Reputace: 14

Publikováno 21 srpen 2019 - 14:51:17

Také bych tu vývojku ráda zkusila. Na Fomapan 100 fotím často, někdy na nový, někdy na prošlý, podle toho co mám k dispozici, někdy fotím na nominál někdy na ISO 50, podle podmínek. Ještě mám v plánu nafotit do konce léta několik F100 a Kentmere 100 a možná i jeden až dva Pan F+.


  • 0

#10 Runner

Runner

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 203 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 19

Publikováno 21 srpen 2019 - 14:53:20

  Tady jeden dobrovolník. :)


  • 0

#11 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 23 srpen 2019 - 11:33:43

Evla

Nicole

Runner

Xcerno12

Luigiano

LuzJi

 

vážit  budu  koncem příštího týdne nebo v prvním týdnu v září. 

 

Někdo další? 

Evlo,  jak to  k tobě dostat na slovač? 


  • 2

#12 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 23 srpen 2019 - 18:07:21

Moje skusenosti: ceska a slovenska posta zatial vzdy bezpecne dorucila vsetky chemikalie na spravnu adresu. Samozrejme v suchom stave, dobre zabalene a najma bez moznosti identifikacie, ze by v balicku mohol byt podozrivy biely prasok (napr nastruhana krajcirska krieda).
  • 0

#13 Bob van Sikorski

Bob van Sikorski

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 574 příspěvků(y)
  • LocationPoděbrady
Reputace: 116

Publikováno 25 srpen 2019 - 08:10:16

Zdravím, velice rád též vyzkouším, mám tu nějaké F100, F400 a v případě žertovné nálady i jeden Retro320 ve svitku :-).


  • 0

#14 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 29 srpen 2019 - 07:17:55

Napište mi  e-mail  se zdejší přezdívkou  a plnou adresou pro  poštovní zásilku,  případně  telefonický kontakt,  pokud  si  to  chcete vyzvednout osobně. e-mail adresu mám u každého příspěvku pod čarou. 


  • 0

#15 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 2 září 2019 - 06:28:10

Než začnu navažovat  pro  distribuci,   zkusil jsem,  jestli  vývojka  namíchaná  12.3.19  (jetá v litru stocku, do včerejška s  25 filmy,  s regenerací po 33ml/film) a stojící v lahvi v komoře,  kde je od jara stálá teplota 22 stupňů,  ještě  funguje. 

I  nacvakal  jsem  kolem  baráku  5 kinofilmů (Foma AIR100, Rollei Retro 100,  Agfa APX100,  Ilford P4 400 Surveillance,  nějaký Ilford 125),   všechno  prošlé filmy,  z nich asi nejstarší ten poslední (zapomenutý v  navíječce koupené před 10 lety v UK, o němž prodejce  prozradil,  že  tu navíječku použil naposledy  někdy  po 90. roce). Vyvoláno vše  při teplotě vývojky  22 st.,   Foma AIR 100   6 minut  s menší agitací,   ostatní 100 filmy  7 minut s  normální agitací,    P4Surveillance  10 minut  s  pomalou rotací  5',   během zbytku doby  3x  překlopeno. 

Jediný film,   který  na pohled  má  zřetelný závoj,  je  poslední  uvedený  Ilford 125.

Něco  jsem  z každého filmu  po uschnutí  nazvětšoval na 18x24,   večer ty vzorky fotky naskenuji  a někam na net  umístím,  link bude následovat.


  • 0

#16 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 2 září 2019 - 09:20:18

skeny fotek  budu přidávat sem: 

https://www.flickr.c...157710465567742


  • 1

#17 beluna

beluna

    Nováček

  • Předplatitel
  • 195 příspěvků(y)
  • LocationPraha, Pardubice
Reputace: 59

Publikováno 2 září 2019 - 10:24:43

Zveřejníš předpis své modifikace? Nebo už jí máš pod patentovou ochranou? :-)


  • 0

#18 beluna

beluna

    Nováček

  • Předplatitel
  • 195 příspěvků(y)
  • LocationPraha, Pardubice
Reputace: 59

Publikováno 2 září 2019 - 20:40:53

Zajímalo by mě, čím jsi ubíral na kontrastu. V knize Fotografická chemie je FV 33 uvedena jako strměji pracující vývojka. Nad ní je recept na FV 31, která by měla být měkce pracující. Množství fenidonu, hydrochinonu, siřičitanu sodného a kyseliny borité je stejné, ale v měkce pracující vývojce je nahrazen borax disiřičitanem sodným, množství uhličitanu sodného je menší, bromidu též. Zkrátka snížením zásaditosti?
 

 

 

Přiložený soubor (y)


  • 0

#19 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 3 září 2019 - 06:39:32

Beluno,  úvahu máš naprosto správnou. 

Jestli  bude  vývojka  pracovat  velmi strmě (kontrastně),  energicky,   nebo  jemněji,   méně kontrastně,   ovlivní jednak  trošku poměr  vyvolávačů M/Q nebo P/Q,  ale  velmi  zásadně zásaditost.   FV33  ji  má  velice  vysokou.   Já  vynechal  úplně  uhličitan  sodný,   neb  ten tu  má velmi silnou pozici.   pH se doladí  poměrem  boraxu a kyseliny borité tak,  aby  v  obvyklém  vyvolávacím  čase  to dalo  kontrast  tak  akorát  (pro mě:  při zvětšování  na MG papír  difůzní (barevnou) hlavou   scénu z plenéru tak akorát  bez filtrace, tj.  gradace special -  na papírech  Ilford MG RC Xpress i  Kentmere VC Fineprint,   MG foma  trošku vedle).    Využití citlivosti, charakter zrna, ostrost  a  tonalitu   ovlivní  jak poměr vyvolávačů,  tak  koncentrace  siřičitanu sodného  a   ještě  něčeho  dalšího ve stopových množstvích :-)

p.s.   ve  FV31  není nahrazen  borax  disiřičanem sodným -   borax  je  zásada,  disiřičan  kyselá sviňa.  Kyselina boritá+soda+disiřitan,  kombinace,  která  obvykle (alespoň u mě v kuchyni,  když jsem  podle takových receptů vařil) vede ke  kiksům  (prázdný  film  jen s  lehkým náznakem obrazu). Já FV31 nemíchal,  ani  míchat nehodlám  právě z tohoto důvodu. 


  • 1

#20 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 3 září 2019 - 06:45:19

Zveřejníš předpis své modifikace? Nebo už jí máš pod patentovou ochranou? :smile:

I když  jsem  se  dobabral  zatím  ke   třem  spolehlivým  vývojkám,  které  fungují  dobře  nejen  u mě,   ale  i  k několika odvážlivcům,   kteří  je  zkusili či  používají  (občas  se  ozvou),    recepty jsem nezveřejňoval.  Stojí o to někdo?  :-)


  • 1

#21 vlkm

vlkm

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 202 příspěvků(y)
  • LocationPraha - Klánovice
Reputace: 87

Publikováno 3 září 2019 - 07:03:53

Pekny den, stal bych.

Pro me je pohodlnejsi namichat, nez jit stat frontu na poste. Posledniho pul roku jsem volal ve zde uverejnenem KALOGENu a zvolna dochazi. Tak bych mohl testnout pro zmenu neco jineho. 8-)


  • 1

#22 beluna

beluna

    Nováček

  • Předplatitel
  • 195 příspěvků(y)
  • LocationPraha, Pardubice
Reputace: 59

Publikováno 3 září 2019 - 07:13:42

Já bych o to také stál :-) Mám třeba poznamenanou tvojí modifikaci RAF PYRO-METOL-jirin-ol, tak až budu pushovat tmu a přestanu se bát pyrogallolu, půjdu do toho.


  • 0

#23 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 3 září 2019 - 07:23:32

to bylo něco jiného,   RAF pyro-metol  byla modifikace nemodifikace,   velice  nepodstatná úprava bez přidané hodnoty :-)


  • 0

#24 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 6 září 2019 - 11:23:14

aktualizace:

Předevčírem namíchána nová dávka s poněkud upraveným složením (přeci jen první verze  na  kontrastním AIR100 byla u osluněných záběrů  ještě dost kontrastní), včera vyvoláno pár kousků filmu, AIR100 i Ilford PanF+50,  podle oka negativy vypadají dobře.  Zvětšovák a min. 10x zvětšení večer napoví víc.   Jestli  i  dnešní  focení,  vyvolávání a  zvětšování  ukáže, že tato verze je lepší než první,  budu  distribuovat  tuto.  

 

Informace pro pány Belunu a VLKM: 

Složení je velice jednoduché: Fenidon B, HQ, 67g siřičitan sodný, 1g KBr (NE! do regenerátoru), tetraboritan sodný, kys.boritá, BT, PEG1500, pH 8,6-8,7  (při nižším pH než 8,6 kontrast menší,   ale nutno prodloužit  vyvolávací čas,   při vyšším pH než 8,8 je vývojka výrazně rychlejší s vyšším kontrastem,  vhodnější pro rodinu Ilford 400 filmů,  nebo pro záběry  pořizované ve vyblitém světle).

Kdo si hraje, nezlobí.


  • 4

#25 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 6 září 2019 - 22:56:32

Nová verze vývojky dává přesně to,  co jsem chtěl.  

Nazvětšováno  na  18x24  jak z plného pole negativu,   tak z některých obrázků  udělán 18x24cm výřez u Ilford PanF+ 50  z celkového rozměru 56x82cm, u Foma Air 100  z celkového rozměru 41x60cm.   Ráno to naskenuji a  dám na flickr. 


  • 0

#26 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 7 září 2019 - 06:40:06

Ilford PanF+50 (expirace 2010),  před 2 lety vytažen z mrazáku:


  • 0

#27 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 7 září 2019 - 08:59:44

Foma AIR100  (Planar 1,4/50)


  • 0

#28 vlkm

vlkm

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 202 příspěvků(y)
  • LocationPraha - Klánovice
Reputace: 87

Publikováno 9 září 2019 - 08:19:57

Dekuji za recept, jen, co je prosim BT?


  • 0

#29 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 9 září 2019 - 08:45:45

BT=benztriazole

není to  recept, jen vyjmenované ingredience. 

Recepty vývojek,  se kterými jsem se dobabral  dobrých výsledků  a  jsou o dost odlišné od  původních receptur, ze kterých jsem ideově ( :-D ) vyšel,   jsem  dosud  nezveřejňoval,   nedělám to  ani teď.  I tato vývojka  už nemá  s  původní Foma FV33 nic moc  společného,  co se  týče váhových poměrů.   Nakonec  Foma FV33  je  vlastně taky  jen  Ilford ID-68 na steroidech (silně zvýšená alkalita) :-)


  • 0

#30 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 9 září 2019 - 08:53:13

nepodařilo se mi 7.9. korektně  vložit  sken fotky  kostelíčka, pouze  výřez je OK. 

ještě  jedna fotka je  na flickru  včetně výřezu.

myslím, že jako  ukázka  toho,  co  ta vývojka  s  Foma100 emulzí  umí,   to  stačí.  

(jsou to skeny leského  Fomaspeed MG 18x24)

https://www.flickr.c...57710465567742/

https://www.flickr.c...57710465567742/


  • 0

#31 vlkm

vlkm

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 202 příspěvků(y)
  • LocationPraha - Klánovice
Reputace: 87

Publikováno 9 září 2019 - 11:21:23

Dekuji, benztriazol mi take mohl dojit 8-)


  • 0

#32 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 15 září 2019 - 12:50:46

Filmy v tankoch .... mam este pockat? Lebo zvedavost je svina!!
  • 0

#33 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 15 září 2019 - 15:56:06

po včerejšku již meruňkový zaostřovák z krve odpařen, dnes  navažuji do pytlíčků...


  • 0

#34 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 15 září 2019 - 17:01:06

po včerejšku již meruňkový zaostřovák z krve odpařen, dnes  navažuji do pytlíčků...


Ok, pockam teda. Napis mi prosim aj navod. V 1 tanku mam 2 stovky kino take skor menej kontrastne, v 1 tanku mam 2 stovky kino na ziarivom slnku, mali by byt silne kontrastne. A jeden zvitok stovku taky neutralny
  • 0

#35 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 15 září 2019 - 17:42:10

Návod?  

Postupně v destilované vodě  rozpouštět  obsah  sáčků,  v pořadí  dle označení na sáčcích.  pak doplnit na 1000ml,  lahev  uzavřít.

Platí to  stejně  pro vývojku  i  pro  regenerátor.

Regenerátor (replenisher) se  dává do  pracovního roztoku vývojky  v  množství  33ml  po každém vyvolaném filmu.    Pokud  se v průběhu času zjistí,  že  při  stejné teplotě a stejném vyvolávacím čase,  na stejném  a  obdobně exponovaném filmu,  obraz  "slábne",   doporučím  dát  dávku regenerátoru vyšší  (cca 50ml). 

 

Nadpis tohoto vlákna  zní:

Hledám dobrovolníky na testování negativní vývojky

já obvykle,  když  testuji vývojku,  kterou nemám, a ke které předem nemám  vůbec žádné informace,  si  na kousku filmu  nafotím  nějakou známou scénu bracketingem  alespoň, +-1EV,  vyvolám  nějakým  časem,  který bývá  "obvyklý",   a až  mi  film  uschne,  na papír  si  udělám  srovnávací  zvětšeninu  (ale  hodně už je vidět  pouze  průhledem na prosvětlováku, případně i s  lupou). A podle výsledku -  když se  hrubě netrefím,  zkusím  vzorek  další  s  prodloužením či  zkrácením  vyvolávacího času a/nebo agitace,  až jsem  spokojen,   vyvolávám  cenný  film. 

 

Tady mohu poskytnout pouze  nápovědu, k čemu jsem se  zatím dobabral -  je to  již  výše v příspěvku č. 15.

Myslím,  že není tajemstvím,  že  podobně,  jako  jeden má rád  holky a jiný zase vdolky,  mohou jednomu  pocitově vyhovovat  slaběji  nebo  více kryté negativy,  nižší  či  vyšší kontrast,   neb  to  opět  souvisí s  drobnými nuancemi  celého jeho vlastního tvůrčího procesu  od zmáčknutí spouště na aparátu po  zapaspartování hotové zvětšeniny.   Tudíž předpokládám,  že  i  každý ,  kdo se bude na testování podílet,   dospěje možná k lehce odlišnému výsledku,  který bude vyhovovat  jemu.   Až  teprve,  sejdou-li se  "data",   bude možné  napsat    "neutrální",  objektivně  platné doporučení.

 

Nakonec,  kdokoli se podívá třeba na  digitaltruth.com/devchart.php,   najde  tam pro  spoustu  filmů  i   mnohdy  různé  vyvolávací časy.   Možná je to  i  proto,  že  jsou tam  jednak   data opsaná z  továrních "datasheetů"  či  příbalů  konfekčních filmů,   jednak  data,  které  tam  vložili  lidé  různí,  mající různý  přístup i  chutě. 

 

Pokud  někdo  nechce  zkoušet (testovat)  a  chce  jediný zaručený návod na velmi cenné a neopakovatelné záběry,   tomu mohu  doporučit,  ať použije to, na co je zvyklý a u čeho dopředu  jasně ví,  co  může očekávat.   Nerad  bych  přejímal  odpovědnost  za to,  že se něco  zvrtne a dotyčný mě prokleje. 

Možná  vyzní tato poslední věta  jako můj přehnaný alibismus,   ale  nic jiného v této chvíli  asi  tvrdit nemohu.  

Promiňte. 


  • 2

#36 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 15 září 2019 - 17:56:10

Neberiam to ako alibizmus. Ak by som mohla chciet odporucenie, tak mam velmi rada kontrastne sceny, nezaujima ma 50 ani viac odtienov sedej, bohate staci jasna biela a jednoznacna cierna.
  • 0

#37 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 1 říjen 2019 - 08:47:00

všem,  kdož  projevili zájem o  účast,  byl  včera poštou odeslán  balíček  s  navážkami  pro vývojku 1l i  pro regenerátor 1l.

 

Samostatně oboje rozpustit na neustálého míchání  v  teplé  vodě postupně  dle  číslování  jednotlivých pytlíčků,  pro rozpouštění  1. minisáčku  použít  vodu  teplejší (do 65 st.C).  

Dávkování replenisheru (regenerátoru)  podobně,  jako  např. u  Kodak D76 a jejích variant,   zde  po  každém vyvolaném filmu do  lahve  s pracovním roztokem vývojky (stock)  nalít  25-30ml  replenisheru,   stock  dolít  po hrdlo  vývojkou  vylitou z tanku (co se tam nevejde,  vybryndat do odpadu).   Pokud  by  se  ukázalo,  že při vyvolání  x-tého filmu  stejného druhu,  stejně exponovaného,   při stejné teplotě a  vyvolávacím čase,  dochází k  slabšímu krytí,   zvýšit  dávku  replenisheru až na  50ml (max) .  Toto se může stát  u  "žravých"  vysoce citlivých filmů, zejména při  "push",  tedy převolávání.  

Vývojku  (regenerovanou)   neředit !

 

Nástřel:

mně vycházely  při 22 stupních C   vyvolávací  časy  pro  stovkové filmy   6:00 - 6:30,  pro čtyřstovky   cca  8:00 - 10:00.    Krytí  i  kontrast  mám při normální agitaci  (30s + 1x každou minutu)  akorát a více,   mně to  pro  zvětšování difůzní hlavou  LPL 5x4 zvětšovákem pro  formáty  větší než  24x30 vyhovuje.  

Doporučuji každému  udělat  si  nejprve  vyvolávací  zkoušku a podle výsledku si  pro daný typ filmu  upravit  vyvolávací  čas a agitaci,   jak komu hustota a kontrast negativu vyhovuje  pro následující proces.  


  • 0

#38 rica

rica

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 206 příspěvků(y)
Reputace: 94

Publikováno 1 říjen 2019 - 12:15:53

Neberiam to ako alibizmus. Ak by som mohla chciet odporucenie, tak mam velmi rada kontrastne sceny, nezaujima ma 50 ani viac odtienov sedej, bohate staci jasna biela a jednoznacna cierna.

 

mrkni Jirinolov nástrel, a pri tých 22 °C môžeš aj 100ky filmy máchať 10-11min .... ja to v ruke " rotujem " neustále - krytie pre mňa super, poltóny tiež... 


  • 0

#39 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 1 říjen 2019 - 13:42:01

 

Neberiam to ako alibizmus. Ak by som mohla chciet odporucenie, tak mam velmi rada kontrastne sceny, nezaujima ma 50 ani viac odtienov sedej, bohate staci jasna biela a jednoznacna cierna.

 

mrkni Jirinolov nástrel, a pri tých 22 °C môžeš aj 100ky filmy máchať 10-11min .... ja to v ruke " rotujem " neustále - krytie pre mňa super, poltóny tiež... 

 

při 22st.C  Foma 100  při 10-11 minutách  bude  hodně převolaná,  si myslím. 


  • 0

#40 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 1 říjen 2019 - 13:44:23

Evlo,  ale  pokud  opravdu  chceš  jen  černou a bílou a půltóny tě nezajímají,  tak si navaž  orig.  FV33 -  recept  viz výše,  beluna příspěvek č. 18


  • 0

#41 rica

rica

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 206 příspěvků(y)
Reputace: 94

Publikováno 2 říjen 2019 - 07:28:46

 

při 22st.C  Foma 100  při 10-11 minutách  bude  hodně převolaná,  si myslím. 

 

 

Mne to vyšlo super, Fomu 100 som vo FV-33_j volal len 2x ináč v nej volám Air filmy, ale to čo mi vyšlo bolo super aj s krytím aj s poltónmi !!!  Viac by som už síce nešiel to by bolo už fakt moc kryté, ale keď chce Evla hlavne kontrast a poltóny ju moc nezaujímajú, tak tých 10-11 min bude podľa mňa v pohode


  • 0

#42 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 2 říjen 2019 - 09:29:29

Dámy a pánové, kteří jste zkušební vzorky dostali či  brzy dostanete,      jednu   VELMI důležitou informaci  jsem  Vám  zde dosud nenapsal:

 

Vývojku  i  replenisher (regenerátor)   si připravte  v  destilované  ( či demineralizované  či ještě čistší :-) ) vodě !

Těch cca  2x 7 kaček nelitujte.  

Díky

 

Díky za pochopení


  • 0

#43 Jaro

Jaro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 603 příspěvků(y)
Reputace: 36

Publikováno 2 říjen 2019 - 09:42:37

Došlo! 

Díky  za pytlíčky, návod je  výše!

Jsem  zvědav!


  • 0

#44 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 2 říjen 2019 - 09:54:37

já taky!


  • 0

#45 rica

rica

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 206 příspěvků(y)
Reputace: 94

Publikováno 12 listopad 2019 - 09:25:03

Hádam to tu oživím trochu - minulý týždeň vyvolaná várka filmov, dopadlo to viac než dobre a len sa mi aj prakticky potvrdili " moje odhady " ohľadom tejto vývojky !!! Rozumie si perfektne aj s Fomapanom 400 aj s Fomapanom 200. F400 som použil prvý krát, exponoval som trochu " opatrnejšie ", keď som ho vytiahol z vývojky tak som ostal prekvapený aká paráda mi vyšla z vývojky...

 

F200 perfektný, F400 takisto možno ešte lepší - minule som skúšal aj F100 ale ten musím preskúšať trochu podrobnejšie, takže nejaké relevant poznatky mám zatiaľ len s FV33_j + F200 a F400 ... prikladám nejaké náhľady - brutálne komprimované ale lepšie ako nič......

 

F200 aj F400 nominal ISO - FV33_j - 21°C - 12min - mierna rotacia + - nonstop 

 

priložené snímky : prvé dva Fomapan 200...... druhé dva Fomapan 400 ...... posl dva Air200 / ISO 250


  • 4

#46 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 12 listopad 2019 - 11:31:39

Rico,  jaký formát negativu? 


  • 0

#47 rica

rica

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 206 příspěvků(y)
Reputace: 94

Publikováno 12 listopad 2019 - 11:54:34

35 x 42 ... 

 

Pošlem Ti niečo mailom .


  • 0

#48 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 12 listopad 2019 - 12:01:22

Děkuji.    35x42 mm  pro perforovaný negativ mi nesedí,   pro  neperfo 35mm film v těle a kazetě pro 6x4,5cm téměř ano (pokud  ten  film  má alespoň masku s 1mm vedením po každém kraji,  by mi vyšlo 33x42). 


  • 0

#49 rica

rica

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 206 příspěvků(y)
Reputace: 94

Publikováno 12 listopad 2019 - 12:39:21

prvé štyri sú Fomapan 200 a 400 perfo - tam je rozmer štandard 35 x 26 či koľko je presne kinofilm :) 

 

Posl dva sú Air200 neperfo a rozmer 35 x 42 - používané v Broni 6 x 4.5 bez masky - využitá celá šírka neperfo negatívu 35 mm, dĺžka v bronke vychádza 42.5mm tak to zaokrúhľujem na 35x42 :) ___  centrovanie posunu filmu zabezpečené akurát presnosťou adaptérov :) 


  • 0

#50 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 12 listopad 2019 - 12:46:47

Děkuji moc  za upřesnění,  možná je to zpráva pro nezaujaté pozorovatele důležitá,   neb  kino  a  středoformát  na ISO400 filmech  jsou  dvě odlišné disciplíny :-).  

p.s.  musel  jsi  ve  skenu hodně upravovat  kontrast,  křivky,  nebo to v takovéto tonalitě  prostě  "vypadlo"?  


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních