Přejít na obsah


Fotka

Hledám dobrovolníky na testování negativní vývojky


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
143 odpovědí na toto téma

#51 rica

rica

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 206 příspěvků(y)
Reputace: 94

Publikováno 12 listopad 2019 - 12:59:32

Aha - to som zabudol napísať - aj minule v maily - že F200 aj F400 je perfo-kino :(

 

To je to čo Ti večer pošlem mailom - surový sken bez úprav :) Už samotný raw je fajn kontrastný šťavnatý...... žiadna šedivka !!!!! Trochu PP v editore tomu pridá šťavu - samozrejme - ale ....... veď uvidíš sám___ 


  • 0

#52 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 13 listopad 2019 - 13:30:30

Děkuji,  Rico,  za  balík se surovými skeny. Co k tomu  říct?   Jednoduše:   Ty to  s  těmi  Foma filmy umíš lépe než já! :-)...  ale  vážně:  Tonalita  moc pěkná, vše ostré,  jemnozrnné,   nenajdu  rozdíl  mezi  F200, F400 a AIR200.   Pozdravuj kočičky i modela, s ním se asi moc dobře fotí.  


  • 1

#53 rica

rica

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 206 příspěvků(y)
Reputace: 94

Publikováno 13 listopad 2019 - 14:36:12

Jiří, nepreháňaj :) To spravila tá Tvoja vývojka !!! Ale teší ma tá Tvoja pochvala, nie že nie  ;-) Ešte skúsim trochu podrobnejšie F100 perfo - minule to bolo len také o ničom exponovanie, teraz to dám trochu inak a uvidím ako ten film obstojí v Tvojej vývojke - verím že to bude super !!!

 

Model je môj tatko, ten už má skoro všetko v p...i - - - tak áno, fotí sa s ním perfektne  :grin:  :grin:


  • 0

#54 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 15 listopad 2019 - 07:37:59

Měsíc uplynul jako řeka v Labi,   tak co,  ostatní  dobrovolní testeři?   Už jste  to  rozmíchali a nějaký film vyvolali? 


  • 0

#55 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 15 listopad 2019 - 08:23:55

Přiznám se dobrovolně, že jsem ještě ani jednu z tvých vývojek nerozmíchal. Dojíždím vývojky, které jsem měl rozmíchané předtím. Hned pak vyzkouším ty tvoje.


  • 0

#56 xcerno12

xcerno12

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 15 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 15 listopad 2019 - 20:56:58

Taky ne, musim nejdriv spotrebovat rozjetou excelku.
  • 0

#57 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 26 listopad 2019 - 11:20:33

tož,  děkuji Ricovi a  Luzjimu za  milou e-mailovou korespondenci,  nevím,  jak  poděkovat  ostatním  "dobrovolníkům",  kteří  se  dosud  neozvali  nijak.   Snad bych jim mohl popřát hezké vánoce a  hodně štěstí v Novém roce.


  • 0

#58 rica

rica

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 206 příspěvků(y)
Reputace: 94

Publikováno 5 prosinec 2019 - 09:09:48

Tož ďalšia várka volaná vo FV33_j - musel som ju trochu prečistiť lebo na dne vývojky som mal usadené striebro z vyvolaných negatívov, takže teraz je vývojka čistučká-číra a pracuje tak ako má :) V prílohe pokus o report s Broňou 6x7 nabitou neperfo kinom Air200 - výsledný formát negatívu 35x70 - formát " nudle " na report ako stvorený :) Plus pár záber na klasické perfo-kino Fomapan 200... 

 

Air 200 push ISO 250 - Fomapan200 nominal ISO 200 ___ oba vo volané FV33_j 21-22Celzia čas 11.5 - 12.5 min 

 

 

Přiložený soubor (y)


  • 3

#59 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 5 prosinec 2019 - 09:39:15

taky jsem v neděli vyvolal dva kinofilmy.   Ilford Pan100 exp.2011 -   bezchybně,  zvětšování na MG RC Xpress na první dobrou,   ovšem nevím, kde  jsem udělal chybu,    před rokem  z eshopu Fomy v HK koupený  Fomapan retro 320 soft, vzorně skladovaný,  exponovaný na  EI200,    dost jsem přidal  na vyvolávacím čase,  přesto    na  filmu  téměř  nic!  


  • 0

#60 rica

rica

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 206 příspěvků(y)
Reputace: 94

Publikováno 5 prosinec 2019 - 14:07:11

Ja som asi slabo exponoval ten svoj PAN100 - nie že by sa to nedalo použiť, ale po tých Fomapanoch 100-200-400 som zvyknutý na trochu iné krytie ako je " ilfordia šedivka " ... Najbližšie ho asi " pullnem " na ISO64 a pri exponovaní mu trochu " vytnem " do plusu --- možno ešte pridám aj trochu času na volanie - tak som zvedavý čo z toho vylezie :D 


  • 0

#61 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 5 prosinec 2019 - 14:22:52

Rico,   odhadnu to:   vylezou ti  podstatně více  kryté a vykreslené stíny,   a  pokud  přidáš  na agitaci při vyvolání,  i podstatně lepší kontrast,  šedivka se konat nebude.    ILFORD Pan100  je  méně kontrastní film  jako  F100,  nemluvě o  F-AIR100 (ten je  velmi kontrastní už sám o sobě,  ten je naopak potřeba  vyvolávat  velmi jemně).  


  • 0

#62 rica

rica

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 206 příspěvků(y)
Reputace: 94

Publikováno 5 prosinec 2019 - 20:35:00

Jiří presne v to čo popisuješ dúfam aj ja :D

 

Viem že PAN100 dokáže fajn krytie aj kontrast - žiadna šedivka !!!  keď som s ním robil v Tvojej D76tke tak som vedel čo si môžem dovoliť... s FV33_j ho ešte nemám tak prejdený - tak skúšam postupne. 


  • 0

#63 kapros1

kapros1

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 568 příspěvků(y)
  • LocationJenčice
Reputace: 360

Publikováno 6 prosinec 2019 - 15:34:43

Tož ďalšia várka volaná vo FV33_j - musel som ju trochu prečistiť lebo na dne vývojky som mal usadené striebro z vyvolaných negatívov, takže teraz je vývojka čistučká-číra a pracuje tak ako má :) V prílohe pokus o report s Broňou 6x7 nabitou neperfo kinom Air200 - výsledný formát negatívu 35x70 - formát " nudle " na report ako stvorený :) Plus pár záber na klasické perfo-kino Fomapan 200... 

 

Air 200 push ISO 250 - Fomapan200 nominal ISO 200 ___ oba vo volané FV33_j 21-22Celzia čas 11.5 - 12.5 min 

 

Takhle se tedy ta vývojka vyrábí ? :-)


  • 0

#64 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 6 prosinec 2019 - 20:38:59


 

Takhle se tedy ta vývojka vyrábí ? :smile:

 

Tak se vyrábí  zaostřovák :-D
 


  • 0

#65 rica

rica

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 206 příspěvků(y)
Reputace: 94

Publikováno 7 prosinec 2019 - 19:38:37

chvíľku mi trvalo, kým mi došlo o čom je vlastne reč ;-) ;-) ;-)  no áno, dá sa to nazvať aj vývojka - požitie nejakého množstva tejto " vývojky " nejaké tie stavy určite vyvolá... S tým zaostrovákom neviem neviem, u mňa to bolo po vždy ako keby som sa díval cez zle zaostrenú klinovú matnicu ;-)  ;-) 


  • 0

#66 Nicole

Nicole

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 142 příspěvků(y)
Reputace: 14

Publikováno 12 leden 2020 - 18:11:07

Takže zatím mám otestováno na třech F100 exponovaných na ASA 50 (ještě z léta), čas 5'30'' -  5'45'', teplota a agitace dle doporučení.
Výsledky jsou velmi pěkné, velmi jemné zrno, ostře vykreslené detaily. Nemám teď funkční skener negativů, až to napravím nějaké náhledy tu také dám.
Myslím, že tak do března toho moc nenafotím, tak jeden F400 anebo Kentmere 400, nejspíš na ASA 800, na jaře ale plánuji rozsáhlejší testování :)


  • 0

#67 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 13 leden 2020 - 07:40:31

Děkuji za zprávu, Nicole,  těším se na ukázku,  až to bude nazvětšováno.


  • 0

#68 Nicole

Nicole

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 142 příspěvků(y)
Reputace: 14

Publikováno 13 leden 2020 - 11:18:37

Děkuji za zprávu, Nicole,  těším se na ukázku,  až to bude nazvětšováno.

Nějaké zvětšeniny mám, ale jelikož se má hodnotit negativní vývojka, raději bych tu dala skeny negativů. Přeci jen zvětšenina je ovlivněna tím jak má kdo vyladěný pozitivní proces, proto si myslím, že je v tomto případě vhodnější hodnotit skeny negativů. Můj skener negativů má ale ovladače jen pro Win XP a starší, což sice není problém, ale momentálně doma opravdu nemám kam dát další počítač i samotný skener, ale myslím, že během ledna to vyřeším.


  • 1

#69 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 13 leden 2020 - 11:30:22

Nicole,   dělej to tak, co ti možnosti dovolí,  o tom  žádná diskuse.  

Není to na polemiku,  můžou v tom hrát zkušenosti, preference atd. atd.   Má zkušenost mi praví,  že šikovným naskenováním a postprocesem  lze i z  prachmizerného negativu (krytí, tonalita) udělat koukatelný print,   a naopak.   Zvětšování z blbého negativu až tak jednoduché není,  z dobrého  ty  fotky padaj samy! :-)


  • 0

#70 rica

rica

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 206 příspěvků(y)
Reputace: 94

Publikováno 13 leden 2020 - 21:17:34

Rico,   odhadnu to:   vylezou ti  podstatně více  kryté a vykreslené stíny,   a  pokud  přidáš  na agitaci při vyvolání,  i podstatně lepší kontrast,  šedivka se konat nebude.    ILFORD Pan100  je  méně kontrastní film  jako  F100,  nemluvě o  F-AIR100 (ten je  velmi kontrastní už sám o sobě,  ten je naopak potřeba  vyvolávat  velmi jemně).  

 

Jiří, tak môžeš si overiť svoj odhad, skeny z posledného volania - Ilford PAN100 a FV33j ____ podotýkam že skeny sú bez akejkoľvek úpravy !!! Akurát prevod neg-to-positive... žiadne levels curves contrast a pod, ako mi to vybehlo zo skeneru tak len prevod do positivu + drastická zmena veľkosti a brutal kompresia jpg aby mi to sem prešlo.... a tak ako som dúfal - žiadna šedivka :)

 

Nicole: to o tom skenovaní vs zväčšenina to si presne opísala môj prípad :)   

Přiložený soubor (y)


  • 2

#71 rica

rica

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 206 příspěvků(y)
Reputace: 94

Publikováno 26 únor 2020 - 13:09:55

Naposledy volaná várka, čerstvá FV33_j a Fomapan 200 ISO160 21°C 11min ... fotené so slabučkým bleskom o strop - ozaj len fill in spoliehal som sa na svetlo z lampy. Vyšlo to perfekt :)

Přiložený soubor (y)


  • 4

#72 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 26 únor 2020 - 13:23:26

tohle vypadá moc, moc pěkně.  


  • 0

#73 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 26 únor 2020 - 14:47:42

Naposledy volaná várka, čerstvá FV33_j a Fomapan 200 ISO160 21°C 11min ... fotené so slabučkým bleskom o strop - ozaj len fill in spoliehal som sa na svetlo z lampy. Vyšlo to perfekt :)

Trosku to vo mne vyvolalo ten pocit, co mam, ked sa zanivam. A snivam predstavy o kutiku pre seba, bez vysavaca, snahy mat vsetko upratane ...
Vidim, ze su ludia, co sa cohosi takeho doziju :D
Za mna palec hore.


  • 0

#74 Lubajs

Lubajs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 319 příspěvků(y)
  • LocationPdy
Reputace: 65

Publikováno 26 únor 2020 - 15:04:38

Naposledy volaná várka, čerstvá FV33_j a Fomapan 200 ISO160 21°C 11min ... fotené so slabučkým bleskom o strop - ozaj len fill in spoliehal som sa na svetlo z lampy. Vyšlo to perfekt :)

ocěňuji nejen formu, pěkně volané, ale též obsah, náááádhera. :-P :-P


  • 0

#75 rica

rica

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 206 příspěvků(y)
Reputace: 94

Publikováno 26 únor 2020 - 15:29:51

Priatelia - ďakujem !!! Keď tieto zábery videl " hlavný aktér " tak hneď ochotne súhlasil aj na ďalšie fotenie, tentoraz to chcem nafotiť na formát Air200 35x70 - uvidím ako ten vyjde.

Mám " rozrobených " aj ďalších výtvarníkov zo " Starej gardy " __ len dohodnúť sa s nimi kedy a ako !!!  :shock:    Cha - keď uvidia toto tak hádam budú povolnejší  :-P  


  • 0

#76 Nicole

Nicole

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 142 příspěvků(y)
Reputace: 14

Publikováno 26 únor 2020 - 15:48:58

Na kolik vyjde Foma Air 200 10 m? A kde koupit? Mám napsat do Fomaobchodu? Chci ji otestovat :) Koukám, že se dělá i 16 mm, nevíte někdo s jakou perforací? Možná by to byl skvělý film pro Mikromu :) 


  • 0

#77 rica

rica

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 206 příspěvků(y)
Reputace: 94

Publikováno 27 únor 2020 - 08:58:16

Nicole, obávam sa že Fomu Air už nezoženieš  :???:  Najväčším odberateľom Fomy Air 100 a 200 bola podľa mojich info armáda, tí tento film používali na letecké snímkovanie krajiny ( podklady pre mapy ) a v čiernych skrinkách v lietadlách. Zdroj mi dokonca vravel - nebol si istý - že ten film bol priamo na požiadavku armády !?

Ale skús sa priamo vo Fome, možno Ti povedia niečo iné.


  • 0

#78 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 27 únor 2020 - 09:12:38

Jeden nejmenovaný temnokomorník  mi soukromě sděloval nedávno,  že se  ve  Fomě  ptal  (a to tam má blízko,  dokonce se  s kýmsi osobně zná),  a neuspěl.  

Neperforovaný 35mm Foma AIR200 mám,   cpu ho  do  Fuji GW690  na široké nudle.   Takže Nicole,   píšu si tě  do pořadníku  společně  k  APS filmům,   až dokončím  závěrky a daňová přiznání,   tak  se  do temnice a skladu  dostanu - dřív to slíbit nemohu.  


  • 1

#79 rica

rica

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 206 příspěvků(y)
Reputace: 94

Publikováno 27 únor 2020 - 09:22:05

Mne ten zdroj vravel, že posledná objednávka od armády bola tuším 2007 či tak nejak, potom že Foma výrobu Air filmov skončila. Tak asi to bude fakt.

 

Vyzerá to tak, že posl zásobu Air filmov mám ja a Jirinol___ Tiež ten 35mm neperfo používam v SF mašinkách. 


  • 1

#80 Nicole

Nicole

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 142 příspěvků(y)
Reputace: 14

Publikováno 27 únor 2020 - 18:20:21

Jirin_ol: díky :)

 

Rica: Datasheety Fomy Air 100 a 200 jsou datované 8/17 a 10/17, takže v roce 2017 se ještě určitě vyráběly. Spíš než, že se nevyrábí nechtějí těmito profi filmy konkurovat sami sobě - Fomapanům...


  • 0

#81 rica

rica

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 206 příspěvků(y)
Reputace: 94

Publikováno 28 únor 2020 - 06:33:36

 

 

Rica: Datasheety Fomy Air 100 a 200 jsou datované 8/17 a 10/17, takže v roce 2017 se ještě určitě vyráběly. Spíš než, že se nevyrábí nechtějí těmito profi filmy konkurovat sami sobě - Fomapanům...

Možné to je, bohvie aká bola pôvodne cena Air 100 - 200 .

 

Mimochodom celé toto vlákno vzniklo vďaka Air filmom :) Keď sa mi podarilo zohnať Air filmy tak som sa pýtal Jirinola či by vedel niečo ohľadne orig vývojky FV33. Vznikla FV33_j určená na Foma Air100 a 200 ale Jiřímu sa tá modifikácia zadarila tak perfekt, že odvtedy ako som dostal prvé vzorky FV33_j tak všetko volám v nej !!!


  • 0

#82 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 28 únor 2020 - 08:23:06

Jirin_ol: díky :)

 

Rica: Datasheety Fomy Air 100 a 200 jsou datované 8/17 a 10/17, takže v roce 2017 se ještě určitě vyráběly. Spíš než, že se nevyrábí nechtějí těmito profi filmy konkurovat sami sobě - Fomapanům...

 

hmmm.    Spekulaci  doprovodit  slovem  určitě,   to  teda nevím...

Jak lze podle datasheetu   (což může být považováno za součást  marketingových informací, pouhý popis  vlastností výrobku)    rozpoznat,  kdy naposledy  bylo  dostatečné množství  tak, aby se vůbec  dala šarže vyrobit,  někým objednáno,   to  nevím.  

apropos -   profi filmy?   Filmy  pro  speciální použití,  to  ano. Proč by měly konkurovat  vlastním filmům  určeným pro maloobchodní konfekci? 

 

Dokázal bych věřit tomu,  že  pokus  si  ve  Fomě  objednáš  lodní kontejner  AIR100 či AIR200 filmu,  zaplatíš  ho předem  a  v hradci budou mít  náhodou  dostatek  vhodné podložky i  vhodné želatiny,  aby  ti  to  polili,  nařezali  a  narazili  ďourky perforace,   tak  ti  to  za nějaký  čas  udělaji  (a pak  to  musí  stejně  ve skladě  uzrát,  aby to mohli  odzkoušet  a případně  pustit ven).   


  • 0

#83 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 28 únor 2020 - 09:10:05

 

Možné to je, bohvie aká bola pôvodne cena Air 100 - 200 .

 

Mimochodom celé toto vlákno vzniklo vďaka Air filmom :) Keď sa mi podarilo zohnať Air filmy tak som sa pýtal Jirinola či by vedel niečo ohľadne orig vývojky FV33. Vznikla FV33_j určená na Foma Air100 a 200 ale Jiřímu sa tá modifikácia zadarila tak perfekt, že odvtedy ako som dostal prvé vzorky FV33_j tak všetko volám v nej !!!

 

 

Podle informace, kterou jsem oklikou dostal,   stál AIR100 film  zhruba to stejné, co Fomapan 100.  

Já  děkuji Ricovi,  že  se  se mnou  o  tu  várku zachráněnou před "ekologickou" likvidací podělil  a  tím  mě  navedl  k  sestavení vývojky,  ve které se  AIR100  dá  rozumně vyvolat  (tj. bez  příliš vysokého kontrastu,   tak,  aby se z toho dalo pohodlně a dobře zvětšovat).    Po zjištění,  že recept Foma FV33  je vlastně silnou alkálií znásilněný Microphen,   to už bylo jednoduché,    upravit  alkalitu a sestavit regenerátor  tak,  aby  alkalita byla  dlouhodobě udržitelná po dobu životnosti regenerované vývojky,   a  přidat  něco,   co  zajistí  jemné, ostré a pravidelné zrnko,  mikrokontrast a čitelnost detailu v hlubokých stínech a současně  vysokou rozlišovací schopnost.

A ještě jednou děkuji Ricovi,  že mi umožnil  díky dodávce  těchto filmů  i několikaměsíční testování,  aniž  by mě to  finančně zruinovalo,   přeci jen je rozdíl,  jestli na testy padnou desítky filmů  za pár kaček,   nebo za stovku i více.

FV33j   není to stejné jako FV33, má to dokonce i  o  trošku jiný poměr  hlavních vyvolávačů,  než orig. recept (nakonec,  žádný zázrak,  takových vývojek,  jejichž  původ se dá  vystopovat  až do Rochesteru a původnímu receptu na Kodak D-76 a  byly později různými  laboratořemi  různých jiných výrobců  lehce či  zásadněji upraveny,   je opravdu mnoho)   ale  byl jsem líný vymýšlet nějaký  extra název.

A stejně jsem zjistil,   že  ta  FV33j  se nejlépe  jeví na  filmech  vyšší citlivosti,   co leze  z  Ilford PAN400  i  HP5+,  Ultrafine Extreme 400,  se mi  líbí hodně.  Ovšem,  toto je velmi subjektivní hodnocení,   proto jsem tu  FV33j  nabídl  veřejně  zde.   Od někoho jsem odezvu  dostal  (děkuji za ni),  od  někoho dosud ne.   


  • 0

#84 Nicole

Nicole

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 142 příspěvků(y)
Reputace: 14

Publikováno 28 únor 2020 - 09:50:35

Jirin_ol: Možná je Air 100 a 200 skutečně jen na objednávku, ale vzhledem k tomu, že Foma vyváží do celého světa si dovedu reálně představit, že třeba v takové Jižní Americe může třeba nějaká tamní neziskovka stále snímkovat prales na speciální film. On takový UltraCam Eagle přeci jen nebude laciná záležitost... To, že Air 100 stojí +/- stejně jako F100 ještě neznamená, že výrobní náklady jsou +/- stejné. Mi přijde zejména Air 200 lákavý díky jeho spektrální citlivosti, ale pokud na něm vydělají méně než na Fomapanech potom se jim nevyplatí ho maloobchodně prodávat, ale jak píšeš jen ve velkém množství.


  • 0

#85 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 28 únor 2020 - 10:05:20

Nicole,   s tím prodejem do celého světa  máš možná pravdu,   ale  pro obchod i pro výrobu je  asi důležitá poptávka...  Kdo by si objednával  AIR  a Surveillance filmy,   když  provozovatelé  přešli na digitální technologie?    Jak  to mají  indiáni v Peru,  fakt  netuším,  ale  ke  Kodaku  (TS Eagle filmy)  to možná budou mít o pár km  blíž. 


  • 0

#86 rica

rica

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 206 příspěvků(y)
Reputace: 94

Publikováno 28 únor 2020 - 10:06:35

Nicole, ten UltraCam lacný asi nebude, ale v konečnom dôsledku budú náklady ( čas + financie)  na snímkovanie s ním výrazne nižšie, ako snímkovanie na Air film - výroba filmu na objednávku / preprava / snímkovanie / vyvolanie / spracovanie ... aspoň si myslím !?


  • 0

#87 Nicole

Nicole

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 142 příspěvků(y)
Reputace: 14

Publikováno 28 únor 2020 - 10:25:28

Jirin_nol: Tak ke Kodaku to blíž mít budou, ale přeci jen si troufám odhadnout, že Foma bude i přes dovoz z větší dálky levnější.

 

Rica: To samozřejmě záleží na tom kolik toho nasnímkují, pro nějakou malou neziskovku by ta návratnost mohla být třeba i v řádu desítek let.


  • 0

#88 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 28 únor 2020 - 10:31:01

Zbytečná polemika,   když  o  tom vím houbeles (mluvím a píšu pouze za sebe).   Vzhledem ke kvalitě  produkce  Fomy  z posledních pár let (osobní smutná zkušenost, bohužel opakovaná když jsem se i přes předchozí znechucení nechal zviklat nízkou cenou), by u mě cenový rozdíl nehrál  podstatnou roli,  pokud  by mi šlo apriori o  jistý výsledek.  


  • 0

#89 rica

rica

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 206 příspěvků(y)
Reputace: 94

Publikováno 28 únor 2020 - 10:46:16

No ja sa do ekonomiky a pod vyznám veľké h.... - ale spojenie " malá neziskovka " a náklady spojené s niečím podobným ako je len objednávka na " custom " výrobu filmu ( asi by nešlo o pár km filmu ) mi nejak nejde dokopy.... a spojenie " .... malá neziskovka + návratnosť v řádu desítek let...." detto __ 

a ak by predsa len trvali na filme a nie na digi, tak by asi uprednostnili niekoho iného ako Fomu - - - ako píše Jirinol !!! 

 

ale ako píšem, h... sa tomu rozumiem...


  • 0

#90 Nicole

Nicole

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 142 příspěvků(y)
Reputace: 14

Publikováno 28 únor 2020 - 11:21:47

Rozhodně se nechci přít, nejspíše se skutečně nevyrábí, neboť tyto filmy již neinzerují ani na svých stránkách, ale mám pocit, že ještě tak před rokem tam o nich psáno měli.


  • 0

#91 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 28 únor 2020 - 11:41:35

Pocit.   Ano.   Správný.    Před rokem  to v katalogu  nalézt  šlo.

 

to jsi mi připomněla  prastarý vtípek: 

"Včera se mi zdálo,  že jsem se posral.

Ráno jsem se probudil. 

A  fakt."


  • 0

#92 xcerno12

xcerno12

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 15 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 8 duben 2020 - 10:09:17

Ahoj. V neděli jsem konečně namíchal vývojku FV33j2 a v pondělí v ní vykoupal první F100(kino) z metráže. Použil jsem čas 7:30 při 21st a s výsledky jsem spokojen.

 

https://www.dropbox....00_005.jpg?dl=0


  • 1

#93 rica

rica

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 206 příspěvků(y)
Reputace: 94

Publikováno 2 červen 2020 - 09:12:37

po skoro 3 mesiacoch sa mi konečne podarilo dostať sa do komory. V komore celý čas dosť teplo - ca 24 °C - tak som bol zvedavý ako bude na tom vývojka aj s regenerátorom. Skúšobný film mi vyšiel fajn, tak som tam vymáchal aj zbytok, neveril som, ale ca pol roka stará FV33_j skladovaná aj s regenerátorom pri tejto teplote bez problémov použiteľná... Akurát ju budem musieť zase prefiltrovať  :-P

 

na ukážku nejaké silno komprikované skeny z AIR 200 a Fomapanu 100 .

Přiložený soubor (y)


  • 4

#94 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 2 červen 2020 - 10:08:38

To je nádhera!  

 

Rico,   já  tu vývojku  používám  pořád při teplotách  22-24 stupňů na Ilford Pan100, Pan400,  P3 i P4,  teď jsem  udělal verzi 3 pro Kodak plus-x cine film,  který  je hodně kontrastní,  a také výrazný push a  vyvolal v ní i pár  Pan400 filmů   až na  EI2400,   zvětšoval jsem z toho buď bez filtrace na Ilford RC MG kontrastnější scény,  nebo s jemným přitvrzením filtrací c10-20 u  světelně nekontrastních scén. 

S životností mohu  souhlasit,   nedávno jsem  zkusil   lahev  hodně jetého regenerovaného stocku (a  trocha na dně regenerátoru),   bez vady.   Lahví jsem moc  netřepal,   usazeninu na dně jsem nerozvířil :-)


  • 0

#95 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 2 červen 2020 - 11:04:08

p.s. k poslední větě mého posledního příspěvku:   ta zmíněná lahev vývojky byla  namíchána a poprvé použita 5/2019,  naposledy  v 4/2020. 


  • 0

#96 rica

rica

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 206 příspěvků(y)
Reputace: 94

Publikováno 2 červen 2020 - 11:47:13

p.s. k poslední větě mého posledního příspěvku:   ta zmíněná lahev vývojky byla  namíchána a poprvé použita 5/2019,  naposledy  v 4/2020. 

 

Jiří ahoj !! Ja som sa vždy obával skladovania pri vyšších teplotách. Skoro dva mesiace sme boli na home office, všetko som mal uložené v TK v práci ale v druhej budove kde sa nedostanem, tak som bol presvedčený že tá vývojka bude mimo a budem musieť robiť novú... Rozrábal som ju v decembri min rok, naposledy volal tuším január alebo prvá polovica februára 2020, dostal som ku nej teda až teraz, a vývojka funguje super :) 

Aj mne vychádza volanie najlepšie pri 21-22°C ale skladovať pri tejto teplote som netušil ako to vyjde... 

Aj podľa toho čo píšeš to vyzerá tak, že rok tá vývojka vydrží v pohode - - to je celkom dobrá info, díky za poznatok !!! 


  • 1

#97 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 2 červen 2020 - 12:37:46


Aj mne vychádza volanie najlepšie pri 21-22°C ale skladovať pri tejto teplote som netušil ako to vyjde... 

Aj podľa toho čo píšeš to vyzerá tak, že rok tá vývojka vydrží v pohode - - to je celkom dobrá info, díky za poznatok !!! 

 

Já mám vývojky, které používám  aktuálně,  v temné komoře na stole za dřezem,   odložené pod ním v koutě.   V komoře mám  v zimě stálou teplotu cca 16-17 st.C,    včera to bylo 17,8 st.c  (takže musím ohřívat těsně před použitím tak jako tak),  nejvyšší teplota vloni v létě tam byla změřena 22,5 st.C. 

V každém případě  vývojky mám v lahvích či kanystrech až po zátku,  u regenerátoru  to neřeším,   pár minut a je znovu namícháno, kdyby už s ním bylo zle :-).   Nejdéle mi zatím vydržel  JAKK,  jak říkám  svému náhražkovému atomalu v koncentrátech,  ten mám  ještě z roku 2016,  a pořád bezvadně fachčí,  před týdnem jsem ho zase použil  (ovšem tam jsou oddělené koncentráty  A  a B,   když  v A jsou jen vyvolávače  a "koření" v kyselém konzervujícím prostředí,  v B siřičitan a zásada).  


  • 0

#98 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 2 červen 2020 - 12:40:35

Ovšem, zajímavé jest,   orig.  zapečetěný R09   v koncentrátu  umřel  před časem   ani ne po roce,  co jsem ho koupil, stejně dopadly koncentráty pozitivních vývojek slovutných výrobců  (Amaloco,  Agfa) :-(.    Prostě,  co si nenavážím a nenamíchám,  tomui můžu věřit a taky nemusím :-D


  • 0

#99 rica

rica

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 206 příspěvků(y)
Reputace: 94

Publikováno 2 červen 2020 - 13:46:52

Tvoja D76_d tiež vydrží dlho, naplnená až po hrdlo bez vzduchu, rok vydrží bez problémov. Kolegyňa volá v LC_29, tá rozrába len nevyhnutné množstvo lebo ak si dobre pamätám tak už po týždni ju môže vyliať... 

Ja som sa obával tých skladovacích teplôt, vždy som sa snažil dať to do chladu, ale asi zbytočne :) 


  • 0

#100 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 2 červen 2020 - 13:52:09

chládek a tma,   ideální  v  létě...  jihomoraváci a taliáni to tak rádi mají,  žádné pražení v poledním sluince žáru,  nejen vývojky :-)


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních