Přejít na obsah


Fotka

Hledám dobrovolníky na testování negativní vývojky


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
143 odpovědí na toto téma

#101 Orfanic

Orfanic

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 205 příspěvků(y)
Reputace: 75

Publikováno 3 červen 2020 - 07:39:31

po skoro 3 mesiacoch sa mi konečne podarilo dostať sa do komory. V komore celý čas dosť teplo - ca 24 °C - tak som bol zvedavý ako bude na tom vývojka aj s regenerátorom. Skúšobný film mi vyšiel fajn, tak som tam vymáchal aj zbytok, neveril som, ale ca pol roka stará FV33_j skladovaná aj s regenerátorom pri tejto teplote bez problémov použiteľná... Akurát ju budem musieť zase prefiltrovať  :-P

 

na ukážku nejaké silno komprikované skeny z AIR 200 a Fomapanu 100 .

Moc pěkné, kde to je focené? Mám takový pocit, že jsem ty skály viděl v nějaké knížce.


  • 0

#102 rica

rica

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 206 příspěvků(y)
Reputace: 94

Publikováno 3 červen 2020 - 09:52:08

Moc pěkné, kde to je focené? Mám takový pocit, že jsem ty skály viděl v nějaké knížce.

 

 

Díky - je to Veľká Fatra, takéto skaly sú tam na viacerých miestach tak bohvie či sú skaly v tej knižke práve odtialto . A vôbec či sú z Veľkej Fatry  :-P


  • 0

#103 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 4 červen 2020 - 13:50:07

sice jsem to nikdy neslíbil,   ale  dávám k dispozici recept na FV33j, verze 3:

 

Třetí verze jednoduché, levné, citlivost filmu do mrtě využívající vývojky.
(Foma zřejmě kdysi pro AIR filmy znásilnila značným množstvím uhličitanu sodného microphen, resp. ID68, vyšla jim velmi rychle a velmi strmě pracující Foma FV33).   Po vyzkoušení tohoto receptu, když jsem zjistil,  že  je dobrá akorát na pérovky  a možná tak ještě na Fomapan 320 soft, jsem alkalitu podstatně snížil,  přidal koření a upravil váhový poměr vyvolávačů, a po více než roce  stabilních výsledků s první i druhou verzí na  mnoha různých filmech (většinou z rodiny Ilford ISO400) si myslím,  že  čas nazrál. 
 

První údaj o gramáži  platí pro vývojku  (stock, pracovní roztok,  který se  dále  neředí),  v závorce gramáž pro regenerátor (replenisher),  který dávám v množství  25-50ml  po  druhém a každém dalším vyvolaném filmu (podle toho,  co  se vyvolává,  po pushování hladových vícecitlivých filmů  vyšší dávku. 

 

FV33j3  vývojka (replenisher)

 

Fenidon B  0,35g (0,45g) *
Hydrochinon 4g (5g)
Siřičitan sodný bezvodý 70g (70g)
Borax 5g (7g)
kyselina boritá 3,5g (3,5g)
KBr 0,5g (-0-)
Benztriazol 0,02g (0,02g)
Polyetylenglykol 1500 1-1,5g (1-1,5g) **
voda 1000ml

 

* místo Fenidonu B lze použít Fenidon A (chytré knihy uvádějí menší životnost),   nebo Dimezone či Dimezone S (z rodiny fenidonů má prý životnost nejdelší,  ovšem  v důsledku různé molární hmotnosti  nutno dávat  1,27x více Dimezonu než Fenidonu,  takže o  pouhou špetičku více, na přesnost setin gramu se nehraje,  neovlivní to výsledek)
** Polyetylenglykol 4000 , měl by snad fungovat stejně nebo lépe než PEG1500, ale umřel mi pH metr, abych si ověřil jeho vliv na hodnotu pH vývojky.

 

V této vývojce vyvolávám a převolávám i hodně prošlé filmy při teplotě 22-24 st.C bez znatelného závoje, na Ilford filmech ISO400, jako je HP5+, PAN400, P3 a P4 Surveillance bez nezvládnutelného nárůstu kontrastu,   různě exponovaná políček těchto filmu (s odchylkou +1EV až -1EV od základní hodnoty EI) vycházejí z minimálním rozdílem  density.  Pushování o 2EV a více jedna radost.

 

V uplynulém týdnu jsem ještě zkusil po základním vyvolání ihned film namočit jako stand na 2-3 minuty do alkalické lázně (5g borax + 25g siřičitan sodný), na zvětšeninách je zřejmá vyšší hranová ostrost, dokonce i má žena podotkla, že je to ostré jak břitva.

 

Ustaluji v klasickém kyselém ustalovači,  podložka vychází čistá. 

Kdo to zkusí, posoudí si výsledek sám.


  • 9

#104 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 4 červen 2020 - 14:50:02

děkuji za recept


  • 0

#105 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 4 červen 2020 - 15:58:55

Jiří díky. Mám tu ještě asi 0,15 l  rege z Tvé zásilky a musím potvrdit, že to jede pořád stejně dobře (rozmícháno na konci října).

Jen si musím rejpnout, že na Tebe  v komoře dost často nadávám. To když zaostřuju na papír a ani s Peakem se nějakého zrna obtížně dohledávám (nutno dodat, že toto se mi děje u svitku, se kterým ale dělám častěji)  ;)


  • 1

#106 rica

rica

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 206 příspěvků(y)
Reputace: 94

Publikováno 5 červen 2020 - 09:22:19

Jiří, skúsil som od Teba verziu I a II - obe super s vlastnosťami, ktoré som už opísal minule: kontrastná vývojka s parádne prekreslenými tieňmi a parádnymi poltónmi, negatív perfektne ostrý !!!!  - - - v čom je lepšia alebo iná táto verzia III ? Ja to z receptu vyčítať naozaj neviem  :???:


  • 1

#107 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 5 červen 2020 - 11:19:49

Rico,   z receptu vyčíst rozdíl nemůžeš,   neboť  recept na první a druhou verzi jsem z ruky nedával. 

v zásadě mi šlo o to,  abych  z  negativního cine filmu Eastman 5231 (Kodak Plus-X)   nafoceného i za slunečného kontrastního světla  (a podobně i z filmu Foma AIR100) dostal  ve stínech lépe vykreslený  obrázek,  tak akorát kontrastní,  aby  šel zvětšovat  na normální  gradaci (respektive  na  MG papíry s minimální filtrací pro úpravu kontrastu).   Tudíž  verze  3 má  jiný poměr  vyvolávačů -  o  fous více  fenidonu, o fous méně hydrochinonu.  

Při testech  v minulém týdnu jsem  exponoval  vícero  filmů  v expozičním bracketingu   +- 1/2EV od N až  +-1EV od N,   i  s různou základní hodnotou EI (N),   byly v tom  hlavně filmy Ilford Pan100,  Foma AIR100,  Kodak +X,  Ilford Pan400,  Agfa APX100 a  Rollei Superpan200.   A srovnával jsem  totéž  s  kusy těchto filmů (expozičních zkoušek )  vyvolaných v náhražce Atomalu (neboli JAK, s barevným vyvolávačem),  a už to tolik do kontrastu neleze jako  v první a druhé verzi. 

Ale  jak jsem  již výše podotkl,   nemám v tuto chvíli funkční pH metr,  tudíž  zásadní srovnání  hodnoty pH nyní nemám.    

Docela podstatný rozdíl,  kterého jsem si všiml na zvětšeninách,   je v hranové ostrosti a ostrosti těch nejjemnějších detailních linek,  (např.  fousy klasů trávy),  při zařazení stand koupele v  zásaditém roztoku  hned po  vývojce,  ještě před  přerušovací lázní.    Zásaditou lázeň jsem nějak extra nevymýšlel,   pouze  5g borax + 25g siřičitan sodný v litru vody,   podobně jako  u dvoulázňových vývojek v tom  dojede vyvolávací proces  vyvolávačů, nasáknutých v emulzi, takže  2-3 minuty musí stačit,  dál se už nic neděje.  

Tu zásaditou koupel jsem zkusil i  po JAK vývojce,   funguje to též.  

U Foma AIR100 a  Plus-X při plném krmení  (tj. EI 100, resp. 125),   již krátkém vyvolávacím čase  6 minut při 21-22 st.C  a  2 minutách zásadité koupele  je  plné,  šťavnaté krytí. 

Ať si to zkusí každý sám,  budu držet palce. 

 

Snad jen  malou poznámku  pro ty,  kteří si to sami míchat  budou: 

Fenidon B  se  nesnadno rozpouští,   já používám v případě této vývojky tento postup:

1 deci  destilky (demi-vody)  60-70st.teplé,  rozpustím  kyselinu boritou, hned poté do horkého  fenidon,  míchám  skleněnou tyčinkou, případně ohřeju,   pokud  se  nechce všechen fenidon  dokonale rozpustit,  nedělám si z toho problém, při dalším míchání a  stání  se skoro vše rozpustí. Pak doleju  půllitr  studené či vlažné vody,  míchám, rozpustím siřičitan sodný,   pak hydrochinon,  Kbr,  po rozpuštění (až to není mléčné),  borax,  tohle vše ze zavařovačky omnia, ve které míchám, sliju do lahve.  Pak zase ohřeju asi deci vody  (až je fest horká),  v tom rozpustím benztriazol  a  PEG4000 (ten se rozpouští ve studené vodě neochotně,   u PEG1500 to jde snáze),   naleju do lahve k vývojce,  zavařovačku vypláchnu trochou vody a tu doleju do lahve,  doplním ji po hrdlo a zavřu.   A nechám půlden až den  stát,  ať  se  teplota sníží,   sem tam možno obrátit,  ať se to tam lépe promíchá.   Po  prvním použití stocku  žádné usazeniny,  nic na dně,  čirý roztok.  


  • 3

#108 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 5 červen 2020 - 12:11:38

Jiří díky. Mám tu ještě asi 0,15 l  rege z Tvé zásilky a musím potvrdit, že to jede pořád stejně dobře (rozmícháno na konci října).

Jen si musím rejpnout, že na Tebe  v komoře dost často nadávám. To když zaostřuju na papír a ani s Peakem se nějakého zrna obtížně dohledávám (nutno dodat, že toto se mi děje u svitku, se kterým ale dělám častěji)  ;)

Dej si před založením negativu štamprli zaostřováku!


  • 0

#109 rica

rica

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 206 příspěvků(y)
Reputace: 94

Publikováno 5 červen 2020 - 13:20:00

 

Docela podstatný rozdíl,  kterého jsem si všiml na zvětšeninách,   je v hranové ostrosti a ostrosti těch nejjemnějších detailních linek,  (např.  fousy klasů trávy),  při zařazení stand koupele v  zásaditém roztoku  hned po  vývojce,  ještě před  přerušovací lázní.    Zásaditou lázeň jsem nějak extra nevymýšlel,   pouze  5g borax + 25g siřičitan sodný v litru vody,   podobně jako  u dvoulázňových vývojek v tom  dojede vyvolávací proces  vyvolávačů, nasáknutých v emulzi, takže  2-3 minuty musí stačit,  dál se už nic neděje.  

Tu zásaditou koupel jsem zkusil i  po JAK vývojce,   funguje to též.  

U Foma AIR100 a  Plus-X při plném krmení  (tj. EI 100, resp. 125),   již krátkém vyvolávacím čase  6 minut při 21-22 st.C  a  2 minutách zásadité koupele  je  plné,  šťavnaté krytí. 

 

 

 

Ak som dobre pochopil, tak po volaní vo vývojke to ešte vymáchať v zásade ? Dá sa to aplikovať aj pri verzii I a II alebo je to len pre verziu III ? A ešte jednu otázku - vyvolávať vo vývojke " plný čas " alebo to skrátiť o tie 2-3min v zásade ? 

Keď mám na scéne štandardné svetelné podmienky a dobre to naexponujem, tak si neviem predstaviť lepšie vyvolaný negatív ako mi lezie z Tvojej FV33 teraz, a to sa týka nielen AIR filmov ale aj Fomapanov a konieckoncov aj Ilfordov.... ale ako čitam Tvoj príspevok, tak asi to fakt môže byť ešte lepšie !?! Zajtra idem na skaly, nafotím, a asi to budem volať po novom :)


  • 0

#110 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 5 červen 2020 - 13:26:12

Rico,   není důvod,  proč to nezkusit i u té vývojky, co máš doma.  Jestli zkrátit základní volací čas či nikoli,   nutno zkusit a porovnat si rozdíl oproti původnímu "zaběhlému" postupu.  Když to vyvoláš  svým odzkoušeným a spolehlivým způsobem  a dáš to na 2 minuty do lázně (viz výše),   myslím,  že  celkovou densitu to  až tak moc nezvětší,   pokud to  zkusíš  a  porovnáš a dáš své zjištění sem,  budu jen rád, když se dozvím,  jestli můj  subjektivní pocit je  jen  sebeklam, nebo fakt.   Pokud  by to  zvedlo densitu až moc,  tak  asi základní volací čas o kousek zkrátit.  O kolik,  takhle nedokážu vystřelit od boku.


  • 1

#111 rica

rica

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 206 příspěvků(y)
Reputace: 94

Publikováno 5 červen 2020 - 13:50:10

Budúci týždeň by som sa mohol dostať do komory tak jasne že to vysúšam s kúpeľom... už len jednu maličkosť a snáď nebudem vyzerať ako úplný pako - síričitan sodný dostať normálne kúpiť ? Borax môžem použiť ten čo používam vo vyhni pri kovaní a zváraní ? Fakt neviem a cez google som o siričitane našiel všetko ale to či sa dá normálne kúpiť a kde to som nenašiel :( 


  • 0

#112 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 6 červen 2020 - 07:38:23

Rico,   nepovím ti,  kde u Vás  ve městě či  na Slovensku se siřičitan sodný bezvodý koupit  dá.  Používá se i v potravinářství (konzervační prostředek, jedna z mnoha látek označovaných E),   zkus se optat někde v drogerii či  malé lékárně,  nebo velkoobchodě s chemikáliemi.  Já ho nakupuji ,  až je potřebných věcí na 15kg balík,  spolu s jinými  látkami  ve Fichema.cz,   když už  pan Jiruš v Agrecycling.cz  nefunguje.    

Ale  v každém případě,  je to  jedna  z nejvíce používaných ingrediencí v temnokomornické kuchyni,  nesmí chybět!

u boraxu záleží možná na čistotě?  nebo ne?   nevím,   já  do  temné komory  takovéto  suroviny  ve kvalitě p.a. nekupuji,  tak snad  ten, co používáš v kovárně,  bys zkusit mohl? 


  • 0

#113 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 6 červen 2020 - 08:17:41

Rica, skús Centralchem.sk, posielajú aj na dobierku

 

Jirko, mám a používam klasický Fenidon, myslíš, že by to mohlo vadiť. A ešte jeden dotaz, ten Polyetylenglykol nemám, keď ho nepoužijem zmenia sa výsledky? čo myslíš.  Klasickú FV33 som niekoľko rokov používal a bola fajn, tak by som aj skúsil tú tvoju.


  • 0

#114 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 6 červen 2020 - 09:10:01

Sokolíku,   právě  PEG s vysokou hustotou (1500 používám už  dlouho,  4000 jsem nasadil a zkusil nedávno,   fungují oba,  1500 se  snáze rozpouští)  s benztriazolem   dělá v  těch mých vývojkách  D76dj,  FV33j a  JAK(atomal klon)  to,  o co jsem se  dlouho snažil,  tj. velmi jemné a ostré pravidelné zrníčko,  ostrou kresbu,  vysokou rozlišovací schopnost (já vím,  že  klasici namítnou zcela logicky,  že ostrost  a  rozlišení jdou u filmu proti sobě) a slabý závoj i u  prošlých filmů. 

PEG4000 se dá koupit za  velmi(!) příznivou cenu tady: https://www.mach-che...orni-chemikalie

Tam mi ho zcela nedávno  koupil a poštou poslal  nejmenovaný temnokomorník,  který již zde na TK  pár let  výkřiky do tmy  aktivní není,  ale snad se zlobit nebude, když mu i takto děkuji :-D


  • 0

#115 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 7 červen 2020 - 10:16:19

Ráno jsem při zatažené a kapající obloze nacvakal  jeden Ilford PAN 400  na expoziční bracketing EI 800-1600-3200  a druhý  na bracketing  EI 1600-3200-6400  a  hned vyvolal,  první film  při 23 st. 16 minut  a druhý film při 24st. 21 minut,   každý poté na 2 minuty do zásadité koupele.  

u prvního filmu  vše pěkně provoláno (možná až víc, než by bylo nutné),  odstín podložky  mírně tmavší  (zákl.závoj)   u druhého filmu už je závoj znatelnější,   políčka  s EI 6400  s viditelně slabším krytím  v hlubokých stínech,  ale  detail  tam  je,   je to asi  maximum toho filmu.  Políčka s EI3200  okomerticky  velmi dobře krytá a plně prokreslená,  +- srovnatelná s EI1600 u prvního filmu.  Zvětšení na papír  ukáže  kontrast, tonalitu a kresbu v utopených stínech,  mokrý film jen tak proti světlu  vypadá celkem dobře,  kontrast odpovídá  měkkému rozptýlenému světlu,  tzn. nic moc. 


  • 0

#116 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 7 červen 2020 - 16:26:05

... Už je to na papíře,  visí to na šňůře a schne...


  • 0

#117 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 7 červen 2020 - 18:12:21

vzorky: Ilford PAN 400  EI 800-1600, 23 st. 16 minut

 


  • 0

#118 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 7 červen 2020 - 18:21:27

Mám vyčerpánu kvótu pro nahrávání obrázků sem,  tudíž to dávám na flickr.


  • 0

#119 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 8 červen 2020 - 07:22:06

pro ty,  kteří si tuto vývojku chtějí namíchat a zkusit,  pár  podrobností:

Poslední zde umístěné fotky (soused za plotem) jsou celkem 3, v náhledu zde: https://www.flickr.c...157714532880482

Film byl vyvolán, jak již výše uvedeno, při 23 st. 16 minut, poté na 2 minuty do zásadité koupele.

Je to sken z papíru Ilford RC MG Xpress 18x24cm,  vyvolaného v mé oblíbené vývojce (Kodak D72 +5g pyrokatechinu na 1l koncentrátu,  ředění 1+2).

Jak  velké rozdíly jsou v hustotě jednotlivých políček filmu exponovaných na EI 800-1600-3200,  napoví expoziční údaj: 

EI 800 - osvit 5,5s bez filtrace + 16,5s s filtrací Y200  (bohatě překrmené,  převolané,   normální vyvolávací čas pro EI400-800 a tento film je v této vývojce při 22st.C  max. 10 minut. 

EI1600 - osvit 5,2s bez filtrace + 10,4s s filtrací Y200,

EI3200 - osvit 4,5s s filtrem M15 + 4,5s s filtrem Y200. 

Split osvit se žlutým filtrem zařazen proto, aby byl na papíře plně vykreslen obličej  a  jasně bílý bazén.


  • 0

#120 rica

rica

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 206 příspěvků(y)
Reputace: 94

Publikováno 8 červen 2020 - 07:39:02

Jiří, Sokolvideo - díky za info, skúsim najprv v meste pozrieť v drogerke a v lekárni, skúsim v TK a starého profesora či sa tam niečo nenájde... ak nie tak skúsim ten Centralchem... a volať pôjdem až potom keď to zoženiem, som fakt zvedavý či budem vidieť nejaký rozdiel oproti samotnej vývojke.


  • 0

#121 vlkm

vlkm

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 202 příspěvků(y)
  • LocationPraha - Klánovice
Reputace: 87

Publikováno 29 červen 2020 - 06:35:01

Pekny den, namichal jsem a testnul na technickem filmu agfa - dle ocekavani dosti kontrastni vhodne na vanDyka.

Druhy pokus na vlastni emulzi na skle - vylezla skala sede, bila i cerna, negativ vypada pouzitelne.

Volano 8 minut za staleho mirneho kolebani. Timto dekuji autorovi za zverejneni predpisu.

 

Mel bych dotaz k doplnovani regeneratorem. Vyse se pise, ze je treba 33ml na film. Mysli se kinofilm 36 obrazku?

Volal jsem plany 24x30 v misce, a doplnil jsem adekvatni mnozstvi regeneratoru dle vyvolane plochy. Konkretne:

Kino 24x35x36 -> 302cm2, plan 24x30 -> 720cm2 to je zhruba 2.5 vice, takze jsem dolil 80ml regeneratoru.

Je to takhle spravne?  Az sporebuju vsechen regenerator, mam vyvojku vylit a namichat oboje znovu,  nebo se

da doplnovat dokud vyvojka nechcipne, nezcerna?


  • 0

#122 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 29 červen 2020 - 06:50:15

Re: "nebo se da doplnovat dokud vyvojka nechcipne, nezcerna?"

špatně,   tak  dlouho  nečekat!

 

Kdysi dávno se  u  regenerace D76 a jiných vývojek  psalo,  že  pracovní roztok 1l  se  vylévá po spotřebování 1l regenerátoru (tam se dávkovalo 

ml/film

 

U  mé modifikované D76dj,  která  se dávkuje podobně jako  "modifikovaný Kodak D76 regenerátor"  dle předpisu fy. Kodak  po 70ml/ film,  vývojka v l  pracovního roztoku  funguje spolehlivě  do spotřebování   3l regenerátoru. 

 

U této FV33j vývojky mám  odzkoušenu  spolehlivost a trvanlivost při dávkování 30ml/film do vypotřebování 1l  regenerátoru,   víc  jsem  nezkoušel,  při ceně  navážky  vývojky i regenerátoru  to nepovažuji za smysluplné.   Ale kdo to chce zkusit,   nechť  na vlastní riziko  zkusí,   kam  až se  dá zajít. 


  • 0

#123 vlkm

vlkm

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 202 příspěvků(y)
  • LocationPraha - Klánovice
Reputace: 87

Publikováno 29 červen 2020 - 10:36:19

OK, dekuji. Ptam se kvuli zasobam, neb se chystam na delsi fotocestu a rad bych kazdy vecer vyvolal co nafotim. Nerad bych nekde v divocine zjistil, ze jsem "zapomel vynasobit dvema".    


  • 0

#124 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 29 červen 2020 - 12:54:27

Ja mám odskúšané ako hovorí Jirinol, po spotrebovaní litra regenátora vyliať vývojku a obidva navážiť nové, a nie je to len kvôli životnosti, ale aj preto, že po vyvolaní päťdesiatich filmov je vo vývojke plno sajrajtu, aj keď som ju vždy po 20 filmoch filtroval.


  • 0

#125 rica

rica

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 206 příspěvků(y)
Reputace: 94

Publikováno 29 červen 2020 - 14:38:10

Potvrdzujem - miniem regenerátor, vývojku " dorazím " na 2-3 filmy a rozrábam nový reg aj vývojku... 

 

A potvrdzujem aj to o sajrajte, u mňa to je max 15 filmov a musím filtrovať, inak mám zaprasené negatívy aj keď sa snažím nevíriť vývojku :( 


  • 0

#126 vlkm

vlkm

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 202 příspěvků(y)
  • LocationPraha - Klánovice
Reputace: 87

Publikováno 29 červen 2020 - 16:38:09

Diky panove.


  • 0

#127 jakub.jira

jakub.jira

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 846 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 112

Publikováno 30 červen 2020 - 08:39:25

Jirko, děkuju za zveřejnění receptu. Času mám teď pomálu, ale nějak ve mě ta diskuze výše vzbudila chuť zase zkusit něco namíchat. Pokud se podaří, určitě zašlu skeny a podělím se o zkušenosti. 

Dá se pro 100ASA filmy a FV33j3 předpokládat jako základní čas těch cca 6 minut při 22 st. a zásadité lázni?

Díky, j


  • 0

#128 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 30 červen 2020 - 09:11:02

Ahoj Jakube, 

co se  týče  vyvolávacích časů,   agitace,   teploty a  různých filmů,   vše má vliv na  densitu,  kontrast,  já nemám  vyzkoušen  celý sortiment filmů,  které  se  koupit  a použít  dají,   a jako  zkušený harcovník  víš,  že  co  uživatel foťáku a zvětšováku,  to  poněkud  jiná chuť.  

Ideální stav je  vyzkoušet si  svoji kombinaci a  proces si nastavit  tak,  aby vyhovoval  tobě co nejlépe  ( a to padnou  obvykle  1-2 filmy na prvotní testy). 

Věřím,  že tato péče se  vyplatí a výsledek  Ti  bude stát za ni. 

p.s. 

"Dá se pro 100ASA filmy a FV33j3 předpokládat ..."

Eastman 5231 Plus-X není Fomapan 100,  ani  Ilford Pan100,   ani  FP4,  ani Acros 100 ...  atd. atd. atd. 


  • 0

#129 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 30 červen 2020 - 09:23:31

ještě dovětek:   v poslední dekádě filmy vůbec neskenuji,   zvětšuji  přístrojem s  velkou míchací komorou,  velmi silným zdrojem světla a barevnou hlavou  většinou na multigradační papíry,  pro mě  nejpohodlnější zvětšování je z negativů dobře krytých,  se šťavnatým kontrastem,  tuším, že  uživatelé  kondenzorových zvětšováků se slabším zdrojem světla a papírů  pevné gradace  N a  C  budou mít  raději negativy s menší densitou a kontrastem, než  ty, co vyhovují mně. Tudíž  každému  doporučuji,  ať si  svoji vyvolávací zkoušku  udělá sám  a  upraví si  postup tak,  jak  bude vyhovovat jemu (a to nejen v případě  této vývojky,  ale  obecně  pro jakýkoli film a jakoukoli vývojku.  Něco jiného je  věřit  datasheetu  výrobce filmu a vývojky,  což, jak věřím,  je podloženo   důkladným vývojem a poctivým měřením u výrobce,   a  věřit  údajům  uváděným kýmkoli v  různých internetových zdrojích,   neb každý kdokoli  může dospět k jinému výsledku,  který asi vyhovuje  jemu - ale jinému nemusí). 


  • 1

#130 MICHAL

MICHAL

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 335 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 1 červenec 2020 - 11:14:18

Jirko, jakou má asi výdrž ta zásaditá mezilázeň? Je třeba ji nějak chránit? Stačí petka+ vytlačený vzduch?


  • 0

#131 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 1 červenec 2020 - 11:24:23

Michale,  tu mám namíchanou a použitou  teprve  pár neděl  (než jsem zde recepis napsal),  prošlo tím cca 15 filmů,   takže o hranici její životnosti  nemám praktického poznání.   Vzhledem k tomu,  že je to pouze  siřičitan a trocha boraxu,  nemělo by tam být nic,  co by to mohlo kazit (snad kromě  reziduí z vyvolávačů  vytažených z emulze  filmů,  které tím prošly).   Případnou změnu pH jsem ještě neměřil,   teprve jsem  před pár dny nakalibroval nový měřák,  který z  dálné Asie poštou přišel,  ale  do komory jako takové jsem se  ještě nedostal -  ani nemám nic teď nafoceného,  práce sice  neutíká, mrcha,  ale  plevel na zahradě bují a mandelinka žere všechno, co najde!


  • 0

#132 MICHAL

MICHAL

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 335 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 1 červenec 2020 - 11:58:24

Patnáct filmů je na mne víc než dost, při té  ceně.Ukázka zrníčka je víc než jsem očekával! Jirko okoukni příležitostně hranovou ostrost.Ty moje fotky jsou malinko mázlý a  na posouzení to není. pravý ořechový! Zatím nemíchám,/nefotím/ čekám na opravu Pentaxů.


  • 0

#133 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 1 červenec 2020 - 12:45:18

Michale,   já  při tvé návštěvě  ten tvůj  film  trošku podvolal, však víš.  I přesto  jsem si  na  tom jednom  políčku všiml  velmi dobré ostrosti  vlasů  za uchem té dívenky.   Držím palce,  ať tvé Pentaxy brzy omládnou  a  s opravenými kyčelními klouby  budou zase  vesele běhat. 


  • 0

#134 MICHAL

MICHAL

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 335 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 13 červenec 2020 - 20:23:33

Otestováno, FV 33j /3 pro Eastman Kodak 5222 Double-X. /400 ISO/

 Testoval jsem na  tabulku- střední šedá. Exponoval jsem jako N-2, N-1, N ,N+1, N+2. Tedy v rozsahu 100-1600 ISO. Voláno 8 min. 20C. Vždy přednamáčím / možná není nutno, ale současně s tím temperuji vývojnici/.

Kinetika: plynule obracím prvních 30s, pak LEHCE 2x každou min. Zbytek dle Jirky.Výsledkem je ostré trixovské zrno a negativ použitelný v celém, výše uvedeném rozsahu/klidně i 3200/! Dle Jirky i mne jde o film reportážní!Kdo fotí divadlo, koncerty, noční život na ulici, nebo posezení u ohně, nesáhne s touto kombinací vedle.Taky světlý portrét nebo akt, kde zrno je tvůrčí prostředek...

 Eastman Kodak 5231 +X /125 ISO/

 Testováno jako N-2 až N+2 kdy N je rovno ISO 125 Voláno 8 min. 20C....stejně jako Double-X. Tady by mohlo stačit 7 min. Výsledkem je opět dobře krytý negativ s jemným a velice ostrým zrníčkem!!! Má dostatek polotónů i pro dívčí portrét/ ihned vyzkoušeno/! Jemnější zrno a víc polotónů jsem dosáhl jen ve svitku Acros. U tohoto filmu mi jde nejen o zrno ale i o polotóny a tak dle mne je jeho optimum na ISO 125-250 v FV 33j/3

Jirko měl jsi pravdu s kinetikou! Kinetika má být lehoučká!!! Chemie je dost brutální, ať si najde cestu do emulse sama, netřeba jí moc pomáhat! 


  • 1

#135 rica

rica

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 206 příspěvků(y)
Reputace: 94

Publikováno 6 říjen 2020 - 07:58:23

Dlho tu nič nebolo tak niečo pridám:  včera som sa konečne po dlhej dobe dostal do komory, čakala ma várka 14 filmov. Rozrobil som samozrejme novú vývojku, lebo v komore som mal FV-33 spravenú ešte v decembri 2019 - teplota v lete okolo 28°C tak som radšej rozrobil novú vývojku. Nedalo mi a skúsil som tú odležanú - fungovala perfektne a nakoniec som v nej volal všetkých 14 filmoch !!! 

Sám som sa v začiatkoch FV-33 pýtal Jirinola koľko vydrží, takže dávam do pľacu vlastnú skúsenosť: Skladovaná 1L FV-33_j + 1L FV-33 regenerátor po dobu ca 3/4 roka od decembra do októbra v šere až tme pri teplotách od ca 17 do ca 27-28°C, vyvolané v nej bolo odhadom 35 ( možno 40 ) filmov a vývojka subjektívne-okometricky funguje bezchybne = pri rovnakej teplote a rovnakých časoch okometricky rovnako kryté negatívy ako pri novej vývojke.... 

Paráda !!! 


  • 2

#136 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 8 říjen 2020 - 07:16:05

Rico, to je dobrá informace.  Díky i za e-mail s podrobnostmi. 

 

Pro přátele temnokomorníky ze Slovenska: 

 

Jelikož  se  Rica ozval i  s  prosbou o navážení   nové várky  FV33j3 a replenisheru  pro   kurýrní dovoz  na Slovensko  (Martin),  možná by i další zájemci  o tuto vývojku  ze Slovenska   mohli této příležitosti  využít   pro úsporu  nákladů na zahraniční poštovné.    Pokud  se  s Ricou dokážete dohodnout,  jestli by byl ochoten  to  rozeslat  po Slovensku,    mohu to připravit.      Pokud  zájem máte,   pošlete mi  (i Ricovi)  soukromý vzkaz.


  • 0

#137 Ivan Kozlík

Ivan Kozlík

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 116 příspěvků(y)
  • LocationZnojemsko Jemnicko
Reputace: 50

Publikováno 8 říjen 2020 - 07:48:44

sice jsem to nikdy neslíbil,   ale  dávám k dispozici recept na FV33j, verze 3:

 

Třetí verze jednoduché, levné, citlivost filmu do mrtě využívající vývojky.
(Foma zřejmě kdysi pro AIR filmy znásilnila značným množstvím uhličitanu sodného microphen, resp. ID68, vyšla jim velmi rychle a velmi strmě pracující Foma FV33).   Po vyzkoušení tohoto receptu, když jsem zjistil,  že  je dobrá akorát na pérovky  a možná tak ještě na Fomapan 320 soft, jsem alkalitu podstatně snížil,  přidal koření a upravil váhový poměr vyvolávačů, a po více než roce  stabilních výsledků s první i druhou verzí na  mnoha různých filmech (většinou z rodiny Ilford ISO400) si myslím,  že  čas nazrál. 
 

První údaj o gramáži  platí pro vývojku  (stock, pracovní roztok,  který se  dále  neředí),  v závorce gramáž pro regenerátor (replenisher),  který dávám v množství  25-50ml  po  druhém a každém dalším vyvolaném filmu (podle toho,  co  se vyvolává,  po pushování hladových vícecitlivých filmů  vyšší dávku. 

 

FV33j3  vývojka (replenisher)

 

Fenidon B  0,35g (0,45g) *
Hydrochinon 4g (5g)
Siřičitan sodný bezvodý 70g (70g)
Borax 5g (7g)
kyselina boritá 3,5g (3,5g)
KBr 0,5g (-0-)
Benztriazol 0,02g (0,02g)
Polyetylenglykol 1500 1-1,5g (1-1,5g) **
voda 1000ml

 

* místo Fenidonu B lze použít Fenidon A (chytré knihy uvádějí menší životnost),   nebo Dimezone či Dimezone S (z rodiny fenidonů má prý životnost nejdelší,  ovšem  v důsledku různé molární hmotnosti  nutno dávat  1,27x více Dimezonu než Fenidonu,  takže o  pouhou špetičku více, na přesnost setin gramu se nehraje,  neovlivní to výsledek)
** Polyetylenglykol 4000 , měl by snad fungovat stejně nebo lépe než PEG1500, ale umřel mi pH metr, abych si ověřil jeho vliv na hodnotu pH vývojky.

 

V této vývojce vyvolávám a převolávám i hodně prošlé filmy při teplotě 22-24 st.C bez znatelného závoje, na Ilford filmech ISO400, jako je HP5+, PAN400, P3 a P4 Surveillance bez nezvládnutelného nárůstu kontrastu,   různě exponovaná políček těchto filmu (s odchylkou +1EV až -1EV od základní hodnoty EI) vycházejí z minimálním rozdílem  density.  Pushování o 2EV a více jedna radost.

 

V uplynulém týdnu jsem ještě zkusil po základním vyvolání ihned film namočit jako stand na 2-3 minuty do alkalické lázně (5g borax + 25g siřičitan sodný), na zvětšeninách je zřejmá vyšší hranová ostrost, dokonce i má žena podotkla, že je to ostré jak břitva.

 

Ustaluji v klasickém kyselém ustalovači,  podložka vychází čistá. 

Kdo to zkusí, posoudí si výsledek sám.

 

 

Rico, to je dobrá informace.  Díky i za e-mail s podrobnostmi. 

 

Pro přátele temnokomorníky ze Slovenska: 

 

Jelikož  se  Rica ozval i  s  prosbou o navážení   nové várky  FV33j3 a replenisheru  pro   kurýrní dovoz  na Slovensko  (Martin),  možná by i další zájemci  o tuto vývojku  ze Slovenska   mohli této příležitosti  využít   pro úsporu  nákladů na zahraniční poštovné.    Pokud  se  s Ricou dokážete dohodnout,  jestli by byl ochoten  to  rozeslat  po Slovensku,    mohu to připravit.      Pokud  zájem máte,   pošlete mi  (i Ricovi)  soukromý vzkaz.

Prosím na co je ten polyethylenglykol 4000, nikdy jsem se s tím ještě nesetkal. Děkuji


  • 0

#138 Ivan Kozlík

Ivan Kozlík

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 116 příspěvků(y)
  • LocationZnojemsko Jemnicko
Reputace: 50

Publikováno 8 říjen 2020 - 07:53:35

Prosím na co je ten polyethylenglykol 4000, nikdy jsem se s tím ještě nesetkal. Děkuji


  • 0

#139 stanleyb7

stanleyb7

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 111 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 42

Publikováno 8 říjen 2020 - 08:40:50

Prosím na co je ten polyethylenglykol 4000, nikdy jsem se s tím ještě nesetkal. Děkuji

 

No koupit se to dá jako laxativum, u nás bohužel jen ochucené a drahé, ve USA a jinde jako generické čisté pod názvy Macrogol, MiraLax, ClearLax, Golytely...

Polyethylenglykol je polymer etylenglykolu. Při výrobě vznikají různě dlouhé polymerové řetězce a to číslo udává průměrnou molární hmotnost. Jak jsem byl dříve poučen, tak pro potřeby vývojek je asi jedno, pokud se použije PEG 1500, 3350, 4000 nebo až PEG 6000 neboť vlastnosti by měly být velmi podobné. Jak psáno výše - možná upravit pH.


  • 0

#140 stanleyb7

stanleyb7

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 111 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 42

Publikováno 8 říjen 2020 - 08:44:18

Polyetylenglykol 4000 , měl by snad fungovat stejně nebo lépe než PEG1500, ale umřel mi pH metr, abych si ověřil jeho vliv na hodnotu pH vývojky.

 

Jaké je tedy žádané pH vývojky? Mám PEG 4000 a asi brzy vyzkouším...

Edit: Našel jsem dříve ve vlákně. Kaji se.


  • 0

#141 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 8 říjen 2020 - 08:46:52

Prosím na co je ten polyethylenglykol 4000, nikdy jsem se s tím ještě nesetkal. Děkuji

Účinky  byly popsány  všemi těmi  chytrými pány,  kteří  v minulosti přihlásili k patentování své  objevy  při použití  vysokomolekulárního PEG např. v první vývojce pro inverzní proces (ale patentů pro vývojky bylo  více,  nikoli od stejného týmu,  dokonce z různých zemí).   Tak jsem si před pár lety,  kdy jsem si první patent přečetl,   začal hrát a zkoušet,  jestli je to pravda,  a  u několika  vývojek,  které  běžně  vícero let míchám  a používám,  hledal rozdíly  mezi  stejnou vývojkou bez PEG  a  s  PEG.   A kdo si hraje, nezlobí :-)


  • 1

#142 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 8 říjen 2020 - 08:49:29

kde se  dá PEG 4000   koupit  za  velmi  příznivou cenu,  jsem  uvedl v odkazu ve zdejším příspěvku č. 114.


  • 0

#143 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 8 říjen 2020 - 09:06:11


Jaké je tedy žádané pH vývojky? Mám PEG 4000 a asi brzy vyzkouším...

 

Žádané pH  vývojky?  Každá vývojka  dle  svého složení má  pH  odlišné,  více nebo méně.  Takže při přidání PEG  se snažím  o to,  aby  pH  již  ověřené vývojky  zůstalo stejné  jako  bez  něj,   abych  zásadně  neovlivnil  aktivitu vývojky ( s vlivem na gradace konkrétních filmů, s přihlédnutím ke světelným podmínkám  při expozici)  

mně vyhovuje  pro filmy  Ilford  PAN400,   HP5+,   Surveillance400  P3 a P4 pro EI 640-800   pH vývojky  FV33j3  pH  8,6 (to se jeví jako optimum i pro  FOMU AIR 200),   

Foma 100  (potažmo Foma AIR100),  Ilford PAN100   i  Eastman 5231, neboli cine Kodak plus-x,  jsou kontrastnější filmy,   potřebují  jemnější  zacházení s vývojkou,   tam pro tuto vývojku pH 8,2-8,3  stačí až až. 


  • 0

#144 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 19 říjen 2020 - 11:04:18

Rico,  tak daleko s ověřením životnosti  jeté  FV33j3 jsem se nedostal.

Včera jsem si chtěl namíchat novou,   páč poslední 1L vývojky i 2L regenerátoru jsem si dělal 30.5.2020 a od té doby  jsem v ní vyvolal 45 filmů,  poslední  v  srpnu. 

Ale  přesto jsem si tu  starou  zkusil a ejchuchu,   perfektní  (vyvolával jsem 2 kousky  nalezených v r.2012 naexponovaných filmů,   Maco PTC400 a Ilford Surveillance 400P3,   a  včera  čerstvě nacvakané  nudle na neperfo filmu Foma AIR100,  2x kino Ilford Pan100 a 1x Ilford PAN400 a svitek  Superpan 200.  

Takže ten druhý načatý litr regenerátoru  klidně mohu dojet  a pak  teprve vývojku vylít. 

Já tu vývojku nefiltruji. Moje praxe: Nejprve v dlouho stojící lahvi  vývojky  byla na dně slabá vrstvička  kalu,    vývojku jsem nemíchal,  pomalu opatrně slil,  abych nevylil ten kal,  pak jsem tu lahev  vypláchl,   vývojku nalil zpět,  dolil po hrdlo regenerátorem.   Litrová lahev s 0,5l regenerátor čistá, čirá,  bez kalu.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních