Přejít na obsah


Fotka

Vady na negativu - textura a kruhovy flek


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
14 odpovědí na toto téma

#1 shovax

shovax

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 87 příspěvků(y)
Reputace: 26

Publikováno 28 srpen 2019 - 21:39:26

Ahoj vsem, znamy vyvolal svitek Rollei, a objevili se mu dve divne veci, jednak kruhovy flek, jinak divna textura.

Potkal se uz nekdo s necim takovym?

kiMRSim.jpg

ijExZGr.jpg


  • 0

#2 Qulck

Qulck

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 146 příspěvků(y)
Reputace: 32

Publikováno 28 srpen 2019 - 21:54:16

Interakce s krycím papírem, u těchto svitků poměrně běžné, balí to pro ně Foma, takže asi proto...


  • 1

#3 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 120 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 29 srpen 2019 - 09:26:33

poměrně běžný u hodně prošlejch nebo hodně blbě skladovanejch kusů.. pokud to byl čerstvej film, tak je to dost smutný


  • 0

#4 xMilda

xMilda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 272 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 93

Publikováno 29 srpen 2019 - 10:43:23

Mám bohužel stejnou zkušenost se svitkem Rollei RPX 400 viz můj příspěvek. Koupený v červnu ... skladováno v lednici, nafoceno v srpnu. Samozřejmě nemám žádná data o způsobu skladování od výrobce až k prodejci, ale stejně mě to momentálně odradilo od této značky. S jiným svitkem se mi to zatím nestalo.


  • 0

#5 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 626 příspěvků(y)
Reputace: 74

Publikováno 29 srpen 2019 - 11:06:49

Ty kruhy budou nejspíše s krycího pásu,to už jsem měl taky u starých nebo špatně skladovaných filmů.


  • 0

#6 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 29 srpen 2019 - 12:10:25

Může to být "obtisk" krycího papíru. U Fomy bohužel dost běžné. Jiní výrobci s tím měli v minulosti také problémy.

Trochu mě mate ta kruhová skvrna, která naznačuje jiný problém (nebo se jedná o kombinaci problémů).

Při běžném ručním vyvolávacím procesu mě napadá např.

- nedostatek agitace při vyvolávání - např. při stand developmentu,

- prošlý nebo nevhodně skladovaný film,

- prošlá nebo nevhodná chemie,

- příliš dlouhé máchání v kyselém přerušovači,

- cokoliv z výše uvedeného v kombinaci s bublinkou na filmu (žádné nebo nedostatečné klepnutí vývojnicí po agitaci).

Je v tom příliš mnoho neznámých a pokud neznáme postup vyvolávání a použité materiály, stáří filmu a podmínky skladování, těžko můžeme říct s jistotou, co přesně problém způsobilo.


  • 0

#7 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 120 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 29 srpen 2019 - 15:27:22

Von to (100%) je vobtisk krycího papíru, podle mě bez debat... jen je votázka PROČ - jestli je to takhle domrvený už z výroby nebo je to tím skladováním.

 

To ufo kolečko bych přisuzoval místu vobtisku takového toho vobskurního prázdnýho kolečka na zruinování posledního políčka, pokud to člověk přetáh na 13. snímek. https://www.facebook...44899809&type=3

Vlastně by mě zajímal vejznam tý díry na páse.


  • 0

#8 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 29 srpen 2019 - 16:15:02

Z obrazkov nie je jasne, ake vlke je to kolecko, Ale tipol by som, ze je to presne to kolecko, co je okolo kazdeho cisla policka.

Preco tam nie je cislo, je zahadou, ale o nic vacsou, ako predstava, ze je to kolecko z niecoho ineho.
Kodak ma teraz ine papieriky, zada sa, akoby boli laminovane ... Ale neviem. Nemal som cas za pol roka, co tu zmenu pozorujem, nejako papier podrobit vyskumu.
Skoda, ze vyrobcovia nerobia variantu bez akejkolvek potlace. Skratka iba cierny papier a niekde decentne oznacenie ze start.
 

 

Von to (100%) je vobtisk krycího papíru, podle mě bez debat... jen je votázka PROČ - jestli je to takhle domrvený už z výroby nebo je to tím skladováním.

 

To ufo kolečko bych přisuzoval místu vobtisku takového toho vobskurního prázdnýho kolečka na zruinování posledního políčka, pokud to člověk přetáh na 13. snímek. https://www.facebook...44899809&type=3

Vlastně by mě zajímal vejznam tý díry na páse.

 

Ta dieka sluzi pri vyrobe k zabezpeceniu polohy film na krycom paieri.
Kupil si si fil, na ktoy sa robi Flexaretom 12 obrazkov. Vsetko, co si haknutim vyuzil na exponovanie 13 policka sluzi ako technologicky odpas. Ja musim kazdy film prebalit do kazetky tak, ze cast filmu z kazetky trci. Potom musim za svetla film prilepit na leader-card. A az potom mozem film vlozit do stroja na vyvolanie.
Pri rucnom vyvolavani zaciatok a koniec filmu sluzi na zakusnutie sa clampu do filmu. Ked tam tie clampy nedas, nemas ako film zavesit, ani zatazit ...
Ak budes plakat nad 13-tym polickom, moze sa ti pokojne sta, ze ti zostane iba 11.


  • 1

#9 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 626 příspěvků(y)
Reputace: 74

Publikováno 29 srpen 2019 - 16:44:50

Na Rollei nefotím u něj nevím?Ten výřez kolečka v papírovým pásu na konci dělá Foma.Ilford,Neopan,tam to není,kdysi ještě Orwo ,Svema,Fortepan to taky neměli.


  • 0

#10 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 626 příspěvků(y)
Reputace: 74

Publikováno 29 srpen 2019 - 16:53:46

Mít jenom čistej pás to by nešlo.Čísla jsou potřebný pokud používám foták který má vzadu okýnko.Do některých se nechá dát vložka na 4,5 tak musím používat čísla který jsou mezi těma hlavníma.


  • 0

#11 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 30 srpen 2019 - 09:06:44

Slo by to ako varianta, kupovali by so si ich napr ja, ja na dvierkach ziadneho apatau nemam povestne okienko.
Ale vzdavam sa myslienky ku prosechu "okienkarov".
:D


  • 0

#12 shovax

shovax

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 87 příspěvků(y)
Reputace: 26

Publikováno 30 srpen 2019 - 09:09:13

Diky vsem za odpovedi :)


  • 0

#13 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 626 příspěvků(y)
Reputace: 74

Publikováno 30 srpen 2019 - 11:19:27

Slo by to ako varianta, kupovali by so si ich napr ja, ja na dvierkach ziadneho apatau nemam povestne okienko.
Ale vzdavam sa myslienky ku prosechu "okienkarov".
:D

Já kdysi dostal Pentacon six a nějakej kutil si tam taky udělal okýnko.Kupodivu to sním fungovalo :)  :D


  • 0

#14 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 30 srpen 2019 - 12:42:21

Ja to mám na P Sixe upravené taktiež, ale z toho dôvodu, že mám okienko prerobené na 6x4,5 cm, a aby som nemusel prerábať odmeriavanie, tak som to riešil takto. A ono to funguje, vlastne tak ako u Flexarety.


  • 1

#15 kapros1

kapros1

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 568 příspěvků(y)
  • LocationJenčice
Reputace: 360

Publikováno 31 srpen 2019 - 21:36:00

Já na svém přístroji také žádné okénko nemám, přesto se mě kroužek nedávno také ukázal. Může se to možná stát při výměně, nebo zakládání svitku za přemíry světla v plenéru. 


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních