Přejít na obsah


Fotka
- - - - -

Odlepený gumový grip - oprava


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
5 odpovědí na toto téma

#1 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 5 September 2019 - 07:32:39

Pár dní jsem se teď kacířsky bavil opravou DSLR Sony A100, kde poslední věc byl hnusný odlézající gumový grip. Ale taková věc se vyskytuje i na novějších klasických fotoaparátech, tak by moje zkušenost mohla snad někomu pomoci.

 

Grip na plastové tělo z výroby nalepili tenkou oboustrannou páskou. Bohužel předchozí majitel byl prase s upocenýma mastnýma rukama. Mastnota a hnus se vpily do té gumy, ta se nafoukla a začala odlézat. Samozřejmě lepidlo pásky na promaštěné gumě taky nedrží.

 

Grip jsem serval dolů, zbytky pásky z těla očistil a co teď s gripem? Naložil jsem ho na 3 dny do technického lihu. Ten z toho vysál mastnotu a hnus. Čirý líh se barevně změnil na něco jak močka. Každý večer jsem ho vytáhnul ven a vyžmloulal v hadru. Nakonec už vypadal čistě a nechal jsem ho venku vyschnout (líh se napije do gumy a ta se nafoukne tak o 15% velikosti).

 

Po vyschnutí už měl přesně původní velikost a jen jsem ho nalepil páskou 3M 9088 zpět.


  • 3

#2 Phill

Phill

    Nováček

  • Předplatitel
  • 116 příspěvků(y)
  • LocationJihlava
Reputace: 12

Publikováno 7 September 2019 - 20:29:37

Vidím, že nikdo nereaguje, asi jsem jediný kdo tě pochválí :). Dík a dotaz.

Mám pár věkem nabobtnalých gumových polepů, jeden třeba na jinak docela hezkém objektivu objektivu. Ta finta s naložením do lihu fakt vrátí původní velikost? Myslel sem, že je to u gumy nevratný proces.


  • 0

#3 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 8 September 2019 - 09:14:47

Ten grip byl normálně nafouklý, že se o několik mm nemohl vlézt zpět na původní místo. Jistotu jsem neměl, jen mě napadlo že ho naložím do lihu, ten z toho dostane mastnotu a mohlo by se to zmenšit zpět. No a ono to zafungovalo. Jen to pak chce nechat vyschnout, aby se líh odpařil. Když byl lihem nasáklý, tak byl  minimálně tak o 15% větší než když jsem ho sundal z foťáku. Jak vyschnul tak se smrsknul a pěkně pasuje zpět.


  • 0

#4 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2,080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 8 September 2019 - 10:36:54

Ten grip byl normálně nafouklý, že se o několik mm nemohl vlézt zpět na původní místo. Jistotu jsem neměl, jen mě napadlo že ho naložím do lihu, ten z toho dostane mastnotu a mohlo by se to zmenšit zpět. No a ono to zafungovalo. Jen to pak chce nechat vyschnout, aby se líh odpařil. Když byl lihem nasáklý, tak byl  minimálně tak o 15% větší než když jsem ho sundal z foťáku. Jak vyschnul tak se smrsknul a pěkně pasuje zpět.

A teď už jen nějak zařídit abych nebyl prase s upocenejma mastnejma rukama  ...   :)


  • 0

#5 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 8 September 2019 - 18:35:02

Tak já hlavně nečekal že mi dorazí chudáček s nefunkční spouští = bylo nutno stroj rozebrat, dostat se k mikrospínači spouště a opravit to. Kontaktol aplikovaný špendlíkem zabral, to už mám za ty léta u mikrospínačů ověřeno. Ale nečekal bych uvnitř pod kryty drobečky, špínu. Pod každou gumovou krytkou konektoru takový ten žlutohnědý bordel z mastných pracek. Zrcátko špinavé, na matnici prach. Fotím teda taky celkem často a ruce se mi taky potí, ale tohle sem prostě nemohl nazvat jinak než prase s upocenýma mastnýma rukama.


  • 0

#6 Tomas80

Tomas80

    Nováček

  • Předplatitel
  • 38 příspěvků(y)
  • LocationSlovensko
Reputace: 7

Publikováno 9 September 2019 - 08:23:28

To s tým liehovým kúpeľom je skvelý nápad, to by mi nikdy nenapadlo, že to bude fungovať. Nabudúce keď bude vhodný adept, tak to vyskúšam, ďakujem za návod!


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních