Přejít na obsah

Fotka

C-41 doma / chémia pre laby

• Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
14 odpovědí na toto téma

#1 lomihnat

lomihnat

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 75 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 31

Publikováno 24 říjen 2019 - 07:55:03

Zdravím, chcel by som poprosiť o názory a rady ohľadne domáceho vyvolávania c-41. 

Mám v pláne začať fotiť viac na farebné filmy (momentálne nafotím ca 20 filmov ročne, všetko 120), preto hľadám možné riešenia, ako to urobiť kvalitne a tak, aby ma to finančne nezruinovalo. Moje skúsenosti s minlabmi sú prevažne negatívne (otalčky prstov na filme, prach, škrábance, v jednom mi nastrihali film v prostriedku políčka a tak podobne...). Skúšal som volať doma s kitom tetenal, vyvolal som tak v priebehu rokov desiatky filmov, veľká spokojnosť, ale vždy ma škrelo, že nefotím toľko, aby som ten kit úplne využil a po využití možno jedej pätiny kapacity mu skončila trvanlivosť...

Napadlo ma preto kúpť si nejaké balenie vývojky pre minilab, napríklad toto: https://www.penta.cz...bnp_d20654.html Pokiaľ tomu správne rozumiem, je to koncetrát na 10 litrov. Vždy by som si namiešal toľko vývojky koľko potrebujem, vyvolal by som, čo mám a zbytok by som uskladnil. 

Bielič si dokážem namiešať doma, ustalovač sa dá požiť klasický na ČB (je to naozaj tak?) a stabilizátor by som objednal tiež v nejakom podobnom balení (nechcem sa patlať s formaldehydom).

Mám iba niekoľko otázok:

• Ako dlho vydrží koncetrát vývojky po otvorení? Dodržal by som podmienky skladovania + zastrieknutie Protectanom
  • Dá sa v procese c-41 naozaj použiť klasický ustalovač, teda rozdeliť blix na dva kroky 1) bielenie 2)ustálenie?
  • Podlieha skaze aj stabilizátor? Existuje keď tak nejaká náhrada, ktorá by neobsahovala formaldehyd?
  • A má to podľa vás vôbec zmysel, počítam s tým, že by som nafotil asi tak 40-50 filmov ročne.

Ďakujem predom za všetky rady a názory. 

• 0

#2 Nicole

Nicole

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 74 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 24 říjen 2019 - 07:59:47

Ten Tetenal nemusíš namíchat celý najednou, ale jen kolik potřebuješ, zbytek zastříknout plynem a uložit do lednice.

• 0

#3 Glerin

Glerin

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 137 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 6

Publikováno 24 říjen 2019 - 12:41:11

Kit od Tetenalu (koncentráty) skladovat jdou, on i namíchaný chvilku vydrží a zvládne víc filmů, než je uváděno.
Pak je jen otázka, co s negativama dál.
  • 0

#4 feromarcin

feromarcin

Dost toho nakecá

• Registrovaní
  • PipPip
  • 553 příspěvků(y)
Reputace: 59

Publikováno 24 říjen 2019 - 13:50:20

tie balenia 4x10 litrov doma asi nespotrebujes
  • 0

#5 Nicole

Nicole

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 74 příspěvků(y)

Publikováno 24 říjen 2019 - 18:21:04

Však ten koncentrát se nezkazí, prý vydrží pod butanem roky nebo se na něj může složit více lidí.

• 0

#6 Nicole

Nicole

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 74 příspěvků(y)

Publikováno 24 říjen 2019 - 18:26:54

• Dá sa v procese c-41 naozaj použiť klasický ustalovač, teda rozdeliť blix na dva kroky 1) bielenie 2)ustálenie?

Ano, je to tak, jestli se nepletu tak odděleně to má třeba sada Rollei Digibase.

• 0

#7 lomihnat

lomihnat

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 75 příspěvků(y)
  • LocationBrno

Publikováno 24 říjen 2019 - 18:49:38

Však ten koncentrát se nezkazí, prý vydrží pod butanem roky nebo se na něj může složit více lidí.

No o to mi ide, naozaj to vydrží roky? Nemá niekto info z prvej ruky? V pdf info na stránkách kodaku sa o tom nič nepíše, možno je nejaké info priamo na fľaši?

• 0

#8 lomihnat

lomihnat

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 75 příspěvků(y)
  • LocationBrno

Publikováno 24 říjen 2019 - 18:50:39

Jasné, nevšimol som si, že je to na 4x10, nemusí to byť priamo toto balenie, dá sa kúpiť aj inde menšie.

• 0

#9 Nicole

Nicole

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 74 příspěvků(y)

Publikováno 24 říjen 2019 - 20:22:50

Jasné, nevšimol som si, že je to na 4x10, nemusí to byť priamo toto balenie, dá sa kúpiť aj inde menšie.

Kde mají menší balení? Velmi mne to zajímá, časem chci určitě na minilabovou chemii přejít. Obávám se ale, že to menší balení co máš namysli nebude vývojka ale startér.

• 0

#10 Glerin

Glerin

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 137 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 6

Publikováno 24 říjen 2019 - 20:48:33

Případně třeba toto:

https://www.macodire...ress-kit-for-5l

• 1

#11 Nicole

Nicole

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 74 příspěvků(y)

Publikováno 24 říjen 2019 - 21:13:42

Případně třeba toto:

https://www.macodire...ress-kit-for-5l

Já myslela samostatnou vývojku, ale je to sympatická sada, myslím, že jsem se na to už kdysi dívala. 

• 0

#12 feromarcin

feromarcin

Dost toho nakecá

• Registrovaní
  • PipPip
  • 553 příspěvků(y)

Publikováno 24 říjen 2019 - 22:56:11

Skuste napr. Fuji robi vyvojku 2x5 litrov s vysokou regeneraciou, toto vyuzijete skor ako tie obrovske balenia. Mne to rozhodne roky nevydrzalo, ale mozno niekto ma ine skusenosti. Okrem toho pamatajte na starter pri nakupe vyvojky.
  • 0

#13 lomihnat

lomihnat

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 75 příspěvků(y)
  • LocationBrno

Publikováno 2 listopad 2019 - 15:49:48

Ďakujem všetkým za rady, nakoniec to vidím tak, že zostanem pri tom C-41 kite, možnože by som ušetril pár korún, ale neviem, či by to stálo za to. 

Stále by ma ale zaujímalo, či existuje nejaká náhrada za stabilizátor, ktorá by bola bez formaldehydu, neviete niekto?

• 0

#14 feromarcin

feromarcin

Dost toho nakecá

• Registrovaní
  • PipPip
  • 553 příspěvků(y)

Publikováno 2 listopad 2019 - 17:33:37

v ziadnom kite a ani profi chemii uz formalin nenajdete, co je pre zivotnost materialu - najma E6 chyba!
  • 0

#15 keko

keko

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 507 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Alžbetin Dvor 130
Reputace: 758

Publikováno 2 listopad 2019 - 18:05:56

Uz sa to tu rozoberalo, ten Kodak je vynikajuci.
Jedno A+B+C je na 10 litrov koncentratu. Na rozdiel od praskovych (CB) vyvojok ide obsah kazdeho dielu delit. Ale ani to netreba, ak sa rozriedi kazdy zvalst a pred upotrevenim zmiesa. Treba vsak takyto roztok este nastartovat pomocou startera + vody. Ak si pamatam dobre, na liter praxovneho roztoku treba 768ml regeratora, 30ml startera a doplnit vodou. Az takto sa ziska pracovny roztok. Ten potom ide regenerovat regeneratorom. 18 az 21 ml na meter kinifilmu,
Bez bielica to nepojdem, ani bez ustalovaca. Pravidla su trosku odlisne a ani nie su na presnost take haklive.
Keby sa niekto pytal, co to znamena RA - to je Rapid Access a BNP oznacuje sadu pre pomale procesory. Vyvojka je pre oba typy rovnaka, preto je tam to RA/BNP.

• 2

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních