Přejít na obsah


Fotka

C-41 doma / chémia pre laby


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
77 odpovědí na toto téma

#1 lomihnat

lomihnat

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 106 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 52

Publikováno 24 říjen 2019 - 07:55:03

Zdravím, chcel by som poprosiť o názory a rady ohľadne domáceho vyvolávania c-41. 

 

Mám v pláne začať fotiť viac na farebné filmy (momentálne nafotím ca 20 filmov ročne, všetko 120), preto hľadám možné riešenia, ako to urobiť kvalitne a tak, aby ma to finančne nezruinovalo. Moje skúsenosti s minlabmi sú prevažne negatívne (otalčky prstov na filme, prach, škrábance, v jednom mi nastrihali film v prostriedku políčka a tak podobne...). Skúšal som volať doma s kitom tetenal, vyvolal som tak v priebehu rokov desiatky filmov, veľká spokojnosť, ale vždy ma škrelo, že nefotím toľko, aby som ten kit úplne využil a po využití možno jedej pätiny kapacity mu skončila trvanlivosť...

 

Napadlo ma preto kúpť si nejaké balenie vývojky pre minilab, napríklad toto: https://www.penta.cz...bnp_d20654.html Pokiaľ tomu správne rozumiem, je to koncetrát na 10 litrov. Vždy by som si namiešal toľko vývojky koľko potrebujem, vyvolal by som, čo mám a zbytok by som uskladnil. 

 

Bielič si dokážem namiešať doma, ustalovač sa dá požiť klasický na ČB (je to naozaj tak?) a stabilizátor by som objednal tiež v nejakom podobnom balení (nechcem sa patlať s formaldehydom).

 

Mám iba niekoľko otázok:

  • Ako dlho vydrží koncetrát vývojky po otvorení? Dodržal by som podmienky skladovania + zastrieknutie Protectanom
  • Dá sa v procese c-41 naozaj použiť klasický ustalovač, teda rozdeliť blix na dva kroky 1) bielenie 2)ustálenie?
  • Podlieha skaze aj stabilizátor? Existuje keď tak nejaká náhrada, ktorá by neobsahovala formaldehyd?
  • A má to podľa vás vôbec zmysel, počítam s tým, že by som nafotil asi tak 40-50 filmov ročne.

Ďakujem predom za všetky rady a názory. 

 

 


  • 0

#2 Nicole

Nicole

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 142 příspěvků(y)
Reputace: 14

Publikováno 24 říjen 2019 - 07:59:47

Ten Tetenal nemusíš namíchat celý najednou, ale jen kolik potřebuješ, zbytek zastříknout plynem a uložit do lednice.


  • 0

#3 Glerin

Glerin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 157 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 10

Publikováno 24 říjen 2019 - 12:41:11

Kit od Tetenalu (koncentráty) skladovat jdou, on i namíchaný chvilku vydrží a zvládne víc filmů, než je uváděno.
Pak je jen otázka, co s negativama dál.
  • 0

#4 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 24 říjen 2019 - 13:50:20

tie balenia 4x10 litrov doma asi nespotrebujes
  • 0

#5 Nicole

Nicole

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 142 příspěvků(y)
Reputace: 14

Publikováno 24 říjen 2019 - 18:21:04

tie balenia 4x10 litrov doma asi nespotrebujes

Však ten koncentrát se nezkazí, prý vydrží pod butanem roky nebo se na něj může složit více lidí.


  • 0

#6 Nicole

Nicole

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 142 příspěvků(y)
Reputace: 14

Publikováno 24 říjen 2019 - 18:26:54

 

  • Dá sa v procese c-41 naozaj použiť klasický ustalovač, teda rozdeliť blix na dva kroky 1) bielenie 2)ustálenie?

Ano, je to tak, jestli se nepletu tak odděleně to má třeba sada Rollei Digibase.


  • 0

#7 lomihnat

lomihnat

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 106 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 52

Publikováno 24 říjen 2019 - 18:49:38

 

tie balenia 4x10 litrov doma asi nespotrebujes

Však ten koncentrát se nezkazí, prý vydrží pod butanem roky nebo se na něj může složit více lidí.

 

 

No o to mi ide, naozaj to vydrží roky? Nemá niekto info z prvej ruky? V pdf info na stránkách kodaku sa o tom nič nepíše, možno je nejaké info priamo na fľaši?


  • 0

#8 lomihnat

lomihnat

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 106 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 52

Publikováno 24 říjen 2019 - 18:50:39

tie balenia 4x10 litrov doma asi nespotrebujes

 

Jasné, nevšimol som si, že je to na 4x10, nemusí to byť priamo toto balenie, dá sa kúpiť aj inde menšie.


  • 0

#9 Nicole

Nicole

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 142 příspěvků(y)
Reputace: 14

Publikováno 24 říjen 2019 - 20:22:50

 

tie balenia 4x10 litrov doma asi nespotrebujes

 

Jasné, nevšimol som si, že je to na 4x10, nemusí to byť priamo toto balenie, dá sa kúpiť aj inde menšie.

 

Kde mají menší balení? Velmi mne to zajímá, časem chci určitě na minilabovou chemii přejít. Obávám se ale, že to menší balení co máš namysli nebude vývojka ale startér.


  • 0

#10 Glerin

Glerin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 157 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 10

Publikováno 24 říjen 2019 - 20:48:33

Případně třeba toto:

https://www.macodire...ress-kit-for-5l


  • 1

#11 Nicole

Nicole

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 142 příspěvků(y)
Reputace: 14

Publikováno 24 říjen 2019 - 21:13:42

Případně třeba toto:

https://www.macodire...ress-kit-for-5l

Já myslela samostatnou vývojku, ale je to sympatická sada, myslím, že jsem se na to už kdysi dívala. 


  • 0

#12 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 24 říjen 2019 - 22:56:11

Skuste napr. Fuji robi vyvojku 2x5 litrov s vysokou regeneraciou, toto vyuzijete skor ako tie obrovske balenia. Mne to rozhodne roky nevydrzalo, ale mozno niekto ma ine skusenosti. Okrem toho pamatajte na starter pri nakupe vyvojky.
  • 0

#13 lomihnat

lomihnat

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 106 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 52

Publikováno 2 listopad 2019 - 15:49:48

Ďakujem všetkým za rady, nakoniec to vidím tak, že zostanem pri tom C-41 kite, možnože by som ušetril pár korún, ale neviem, či by to stálo za to. 

 

Stále by ma ale zaujímalo, či existuje nejaká náhrada za stabilizátor, ktorá by bola bez formaldehydu, neviete niekto?


  • 0

#14 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 2 listopad 2019 - 17:33:37

v ziadnom kite a ani profi chemii uz formalin nenajdete, co je pre zivotnost materialu - najma E6 chyba!
  • 0

#15 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 2 listopad 2019 - 18:05:56

Uz sa to tu rozoberalo, ten Kodak je vynikajuci.
Jedno A+B+C je na 10 litrov koncentratu. Na rozdiel od praskovych (CB) vyvojok ide obsah kazdeho dielu delit. Ale ani to netreba, ak sa rozriedi kazdy zvalst a pred upotrevenim zmiesa. Treba vsak takyto roztok este nastartovat pomocou startera + vody. Ak si pamatam dobre, na liter praxovneho roztoku treba 768ml regeratora, 30ml startera a doplnit vodou. Az takto sa ziska pracovny roztok. Ten potom ide regenerovat regeneratorom. 18 az 21 ml na meter kinifilmu,
Bez bielica to nepojdem, ani bez ustalovaca. Pravidla su trosku odlisne a ani nie su na presnost take haklive.
Keby sa niekto pytal, co to znamena RA - to je Rapid Access a BNP oznacuje sadu pre pomale procesory. Vyvojka je pre oba typy rovnaka, preto je tam to RA/BNP.


  • 2

#16 PeHa72

PeHa72

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 1 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 11 duben 2021 - 07:03:31

Zdravím, mám trošku problém. Když si sadu tetenalu na jeden litr rozdělím na půlku 5x500 ml tak v půllitru nevyvolám dva filmy, tedy ne v plastimatce.


  • 0

#17 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 11 duben 2021 - 11:23:59

Zdravím, mám trošku problém. Když si sadu tetenalu na jeden litr rozdělím na půlku 5x500 ml tak v půllitru nevyvolám dva filmy, tedy ne v plastimatce.

Riesenim je nakup Jobo 1520. Ide do nej za podmienok, co popisujes, 485 ml.

Dalsim, podla mna kvalifikovanym riesenim, je doriedit ten polliter destilkou do pozadovaneho objemu. Kolko potrebujes? 550 ml? Takato chyba sa prejavi na kazdej vrstve linearne, mozno vsak dojde k nepatrnemu posunu farieb (je to negativ, vzdy treba nejaku filtraciu farieb), naprava spociva v predlzeni vyvolavacieho casu. Z 3:15 na 3:30? Zacal by som svoj vôastny vyskum.


  • 0

#18 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 818 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 269

Publikováno 11 duben 2021 - 11:47:34

alebo rotacne? to tusim 1520 spotrebuje 270..


  • 0

#19 stamir

stamir

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 70 příspěvků(y)
  • LocationCífer, Slovensko
Reputace: 35

Publikováno 11 duben 2021 - 16:18:10

kým som nekúpil JOBO 2520 (JOBO MULTI TANK 2) tak som aj v plastimatke volal rotačne

len sa nepamatám množstvá.... ale myslím, že 500ml bude dosť - predpokladám, že hovoríme o dvoch filmoch v plastimatke namotaných v dvoch cievkach nad sebou 

vyskúšaj s nejakým lacným ČB filmom v 1/2 litri vývojky, myslím, že to bude fungovať


  • 1

#20 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 11 duben 2021 - 17:49:58

Ale bude, ja takto 2 filmy v pol litri vývojky a v Plastimatke vyvolávam bežne.


  • 1

#21 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 12 duben 2021 - 08:18:27

Teda dúfam, že neexistujú rôzne "várky" Plastimatiek. Najjednoduchšie a najspoľahlivejšie je natočiť do cievok nejaké nepoužiteľné filmy, vložiť ich do Plastimatky a naliať pol litra vody. Hneď uvidíš, či je v tanku dostatok tekutiny alebo nie. Je to istota a nemusíš tŕpnuť, či máš dosť vývojky.


  • 0

#22 tomasnovotnyjr

tomasnovotnyjr

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 388 příspěvků(y)
Reputace: 78

Publikováno 12 duben 2021 - 10:54:45

Já si nedávno koupil Tetenal Magic Box kit. Je to po 250ml. Nevíte někdo jakou má kapacitu? Koupil jsem si dvě, takže mám 500ml. Vyvolal jsem 2 filmy. Mám pocit, že 1l stačí na cca 16 filmů.


  • 0

#23 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 122 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 12 duben 2021 - 12:35:34

Já si nedávno koupil Tetenal Magic Box kit. Je to po 250ml. Nevíte někdo jakou má kapacitu? Koupil jsem si dvě, takže mám 500ml. Vyvolal jsem 2 filmy. Mám pocit, že 1l stačí na cca 16 filmů.

 

Porovnaval jsem vyvolavaci casy Magic Boxu vs. stndardniho Tetenal C41 kitu a jsou v te teplote 30°C shodne.. oni to tam uvadeji takto fikane jako primarni postup, pricemz u C41 kitu uvadeli primarne 38°C. To znamena, ze koncentrace te chemie bude shodna a spojenim 2 magic boxu dostanes 500 ml standardniho roztoku pro 8 filmu (popr.10, kdyz jsi setrilek a nevadi ti lomo). Furt to financne ale nevychazi moc vyhodne. 


  • 0

#24 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 12 duben 2021 - 20:04:33

Sorry páni, aj keď mám komplet chémiu na C41, a môžem si namiešať čo chcem, síce nemám žiadny automat, ale mám komplet zariadenie na udržanie teploty atd, farebný negatív doma nerobím. Za dva ojra v labe za pol hodiny aj zo skenom filmu? nemám čo riešiť. Kým si pozriem vo vedľajšom kumbalku platne a dám si kávu či zmrzlinu to mám vyvolané a naskenovane na kľúči, poprípade aj hotové fotky. Nemám čo riešiť. Sorry, ale po dlhoročných skúškach, testoch atd., som to vyriešil takto. A ak chcem klasickú farebnú fotku, dám si ju urobiť v labe, kde na to majú mašiny. Ospravedlňujem sa ale farbu robiť doma na kolene je opruz, a už som z toho vyrástol. Viem to, robil som to, ale už nebudem, výsledok snahy nie je adekvátny vynaloženej námahe.


  • 0

#25 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 12 duben 2021 - 20:40:48

Drahy sokolvideo.
Paci sa mi tvoj pristup. Je dobry.
Ale.
Skusme pomoct ludom, ktorym dava zmysel robit "to"  vlastnymi rukami. Napriek tomu, ze vacsinou si to tito ludia davaju spracovat, tu a tam, proste pre potechu, radi by to obcas sami.
Vela zdaru, priatelia, som skoro presvedceny, ze C-41 je jednoduchsi proces, ako CB. C-41 ma ustalene niektore parametre, velmi dobre sa vie, co od toho ocakavat, problemom je iba obstaravacia cena. Ale setrit ide, ked sa viacero ludi da dokopy a minilabovu chemiu nakupia spolu.
Proces sa vola Kodak Flexicolor C-41RA.


  • 0

#26 tomasnovotnyjr

tomasnovotnyjr

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 388 příspěvků(y)
Reputace: 78

Publikováno 12 duben 2021 - 21:17:32

Díky za info. Mám Cinestill ohřívač, takže to dělám při 38. A dělám to hlavně pro zábavu. Vím, že v labu je to rychlejší i levnější. Ale je to nuda.
Navíc ohřívač využiju i při ČB. Hodí se zkrátit si vyvolávací časy o trochu.


  • 0

#27 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 13 duben 2021 - 09:22:54

Keko súhlasím, kto sa chce baviť, nech sa baví, "kdo se baví nezlobí", prajem veľa úspechov

 

Tomasnovotnyjr, ak som dobre zaregistroval, tak ten Tetenal Magic Box Kit pre 250ml je len na jeden film. Možno sa mýlim, radšej si to prever.


  • 0

#28 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 122 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 13 duben 2021 - 10:07:22

Keko súhlasím, kto sa chce baviť, nech sa baví, "kdo se baví nezlobí", prajem veľa úspechov

 

Tomasnovotnyjr, ak som dobre zaregistroval, tak ten Tetenal Magic Box Kit pre 250ml je len na jeden film. Možno sa mýlim, radšej si to prever.

S jednorazovym holicim strojkem se taky oholis jen jednou a vyhodis?

 

Jak by u toho roztoku dokazali uridit tu pouzitelnosti pro n (=1) filmu jinak nez koncentraci? A pokud by byla koncentrace jina, tak nelisil by se cas volani (pri rovnake teplote) od casu, ktery se uvadi u standardniho kitu pro n (>1) filmu?


  • 0

#29 tomasnovotnyjr

tomasnovotnyjr

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 388 příspěvků(y)
Reputace: 78

Publikováno 13 duben 2021 - 14:47:55

Na jeden film je to množství. Ačkoliv i těch 250ml je pro většinu tanků málo. Nicméně předpokládám, že chemie je stejná jako z většího kitu. Čili by mělo 500ml stait na cca 8 filmů. Jen bych to rád ověřil.


  • 0

#30 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 13 duben 2021 - 15:59:16

Narazil som na to len náhodou, a nakoľko ma to nezaujíma, tak som to ďalej neskúmal, len ma zarazilo, že na jeden film to bolo dosť drahé. Je ale možno, že som to zle pochopil a skutočne sa v tom dá vyvolať viac filmov, ale len po jednom a v tanku, pre ktorý toto množstvo vývojky stačí.


  • 0

#31 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 13 duben 2021 - 17:32:49

Tetenal Magic Box kit 250ml je urceny pre jeden jediny film.


  • 0

#32 tomasnovotnyjr

tomasnovotnyjr

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 388 příspěvků(y)
Reputace: 78

Publikováno 13 duben 2021 - 18:22:51

Podle me v tom jde vyvolat vic filmu.
  • 0

#33 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 13 duben 2021 - 20:05:52

Podle me v tom jde vyvolat vic filmu.

Nepochybne, ale zamer vyrobcu bol poskytnut tovarisovi fotolaboratoria vyvolat v sadicke jeden film. Aspon tejto sadicky sa to tyka celkom urcite:
https://tetenal.com/...stry/magic-box/


  • 0

#34 tomasnovotnyjr

tomasnovotnyjr

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 388 příspěvků(y)
Reputace: 78

Publikováno 13 duben 2021 - 20:18:57

Tak to je všem asi jasný. Jen, že instrukce na krabičce "for one 135 film" asi neznamená, že byste to měl po vyvolání jednoho filmu vyhodit.
Jen, že je to pro takový začátečníky, aby z toho pochopili, že množství tekutiny stačí na jeden 35mm film.


  • 0

#35 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 13 duben 2021 - 20:39:02

Tak to je všem asi jasný. Jen, že instrukce na krabičce "for one 135 film" asi neznamená, že byste to měl po vyvolání jednoho filmu vyhodit.
Jen, že je to pro takový začátečníky, aby z toho pochopili, že množství tekutiny stačí na jeden 35mm film.

Toto vies, alebo si to prajes?

Nik ti nebrani v raz pouzitej sade pri predlzeni casu vyvolat film dalsi, ci dokonca styri. Ale pozehnanie k tomu od nikoho necakaj.


  • 0

#36 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 13 duben 2021 - 21:17:22

Už si toho moc nepamatuju, ale pro dodržení stahdardního procesu, jsme na každy další film přidavali předepsané množství regenerátoru.
... Tedy pokud si to nebral sám procesor, že.
  • 0

#37 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 122 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 13 duben 2021 - 21:33:11

Už si toho moc nepamatuju, ale pro dodržení stahdardního procesu, jsme na každy další film přidavali předepsané množství regenerátoru.
... Tedy pokud si to nebral sám procesor, že.

diky za vzpominku. a kde mas v Tetenal sadach regenerator?


  • 0

#38 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 122 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 13 duben 2021 - 21:42:04

 

Tak to je všem asi jasný. Jen, že instrukce na krabičce "for one 135 film" asi neznamená, že byste to měl po vyvolání jednoho filmu vyhodit.
Jen, že je to pro takový začátečníky, aby z toho pochopili, že množství tekutiny stačí na jeden 35mm film.

Toto vies, alebo si to prajes?

Nik ti nebrani v raz pouzitej sade pri predlzeni casu vyvolat film dalsi, ci dokonca styri. Ale pozehnanie k tomu od nikoho necakaj.

 

 

takze znova pro ty, kdo moc nectou - zkontrolujte casy volani C41 tetenal kitu 1l pro 16 filmu, resp. 8 filmu v 500 ml a porovnejte to s casy pro ten Tetenal magic box.. vtip je v tom, ze Magic box uvadeji casy primarne pro teplotu 30st. C (nejspis aby zamerne zmatli vazene kolegy na tk.cz), pricemz standardni tetenal kit je uvadi pro 38st. ale alternativne i pro 30st. a ty se shoduji s casy magic boxu, takze jde o stejnou koncentraci aktivnich latek a tudiz vydatnost pracovniho roztoku bude rovnaka. pozn. vsechny uvadene casy jsou pro rotacni volani, takze je jen otazkou "polohy vyvojnice" jestli volam ty filmy v tanku vertikalne  preklapenim co 15  veterin nebo horizontalne fakt rotacne


  • 1

#39 tomasnovotnyjr

tomasnovotnyjr

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 388 příspěvků(y)
Reputace: 78

Publikováno 13 duben 2021 - 21:44:18

Kdybych to věděl, tak se tady na to neptám. To dá rozum.
Jen předpokládám, že i tenhle 250ml kit je jen zmenšený kit pro 1l, 5l, 10l...
Čili bych řekl, že když v jednom litru vyvolám dejme tomu 16 filmů, tak v 0.5l vyvolám 8.
Ale na to právě jsem se tu ptal.


  • 0

#40 tomasnovotnyjr

tomasnovotnyjr

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 388 příspěvků(y)
Reputace: 78

Publikováno 13 duben 2021 - 21:46:53

A zase ti kdo čtou se tam dočtou, že popsaný proces při 30 stupních je jen přepočet procesu při 38 stupních. Ten je popsán o pár stránek v návodu dál. 


  • 0

#41 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 13 duben 2021 - 21:50:30

Pro domácí kutily regenerace nahrazena úpravou času, proc ne? Rád bych "viděl" kozistenci vysledků. Zejména pak z toho minikitu.
  • 0

#42 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 14 duben 2021 - 09:39:50

Kdybych to věděl, tak se tady na to neptám. To dá rozum.
Jen předpokládám, že i tenhle 250ml kit je jen zmenšený kit pro 1l, 5l, 10l...
Čili bych řekl, že když v jednom litru vyvolám dejme tomu 16 filmů, tak v 0.5l vyvolám 8.
Ale na to právě jsem se tu ptal.

Da sa predpokladat, ze tie sady budu co do zlozenia rovnake a ak sa da v litri vyvolat 16 filmov, potom by bolo logicke vyvolat v stvrtlitri stvrtinu.

Ja iba spekulujem, aj to iba preto, lebo sa zatial nenasiel nik s realnymi skusenostami, co by to vyvratil, ci potvrdil.

Kazdopadne, je to zaujimava informacia aj pre mna.
 


  • 0

#43 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 14 duben 2021 - 17:08:45

Hm, niečo podobné poznám u inverzie. Na Fomu bola vývojka, ktorá bola skutočne len na jeden film. Keďže som si ju vážil, viem, že bola podstatne jednoduchšia a obsahovala minimálne množstvo chémie, čo sa vyvažovalo predĺžením prvého vyvolania. Po vyvolaní jedného 15 metrového 16mm filmu (respektíve DS8) sa vylievala. Tu by som si nedovolil túto vývojku naliať do tanku s druhým filmom, mám to vyskúšané. Môže byť, že u tejto sady je to podobne.


  • 0

#44 tomasnovotnyjr

tomasnovotnyjr

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 388 příspěvků(y)
Reputace: 78

Publikováno 22 duben 2021 - 08:20:14

Oficiální informace od Tetenal:
Magic Box Kit je stejná chemie jako Colortec C41 - 16 filmů na 1l.
Takže si to už může spočítat každej.
A kdo ne, tak jsou to 4 filmy na tech 250ml - akorát, že většina tanků potřebuje cca 270+ml.


  • 0

#45 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 122 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 23 duben 2021 - 07:51:40

neuvěřitelné 

 

a teď si tipněte (nebo předpokládejte), co se stane s vodou při -15°C


  • 0

#46 PetoG

PetoG

    Nováček

  • Předplatitel
  • 274 příspěvků(y)
  • LocationTrebišov (SK)
Reputace: 40

Publikováno 23 duben 2021 - 09:14:18

neuvěřitelné 

 

a teď si tipněte (nebo předpokládejte), co se stane s vodou při -15°C

Predpokladám, že zmrzne, ale tipujem, že nič. A zmrzne až keď ňou zatrasieš. :cool:


  • 0

#47 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 23 duben 2021 - 11:31:40

bude na tohle téma workshop? 


  • 0

#48 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 23 duben 2021 - 12:09:12

neuvěřitelné 

 

a teď si tipněte (nebo předpokládejte), co se stane s vodou při -15°C

Neviem, ale Whisky Glenfiddich 15 rocna nezamrzne ani ked potrasies.
Fridex.


  • 0

#49 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 23 duben 2021 - 14:24:15

Vážený kolego Keko, matně si vzpomínám, že nezletilá dvanáctiletá  Aberfeldy - 40 Volt i její mladší, teprve desetiletá Glenmorangie, 40 Volt - rodné sestry čistého adrenalinu "Puggy Engine" s vrchním topičem jménem John Dewar, specialistou na klonování DNA, při konzumaci v několikametrových sněhových návějích nejevily sebemenší tendenci ke ztuhnutí. Světlu vstříc ! "Starý Jezevec" Erik


  • 0

#50 Nicole

Nicole

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 142 příspěvků(y)
Reputace: 14

Publikováno 24 duben 2021 - 17:44:31

Ahoj, mám vývojku Kodak Flexicolor na 10 l, ale nemám startér... Dá se bez něj nějak obejít nebo ho musím také sehnat? Napadlo mě použít jako startér vyčerpanou vývojku z Tetenal Colortec C-41, ale zřejmě jsem ji již vylila (barvu jsem už asi rok nevolala), takže tahle možnost padla.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních