Přejít na obsah


Fotka

Rozumný skener za rozumnou cenu

skener

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
61 odpovědí na toto téma

#1 scavenger176

scavenger176

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 11 listopad 2019 - 15:56:57

Zdravím vás, potřeboval bych poradit. Už pár dní brouzdám po netu a vybírám skener, který bych si pořídil na skenování 35mm barevných negativů. Čím víc si o jednotlivých skenerech čtu, tím víc jsem z toho nešťastný, když už se pro nějaký rozhodnu, tak si přečtu recenzi, že vlastně nestojí za nic. Moje požadavky jsou vcelku jednoduché, ale téměř žádný scanner je nesplňuje :-)

 

- nepotřebuju nic s displayem a ani na baterky - bude to stát na stole vedle počítače, do počítače bude připojen kabelem.

- software moc neřeším, primárně chci, abych si tak nějak decentně potahal základní věci (expozice, kontrast)

- ALE chci, aby to na mě vyplivlo fotku v tiffu, kterou si pak dotáhnu v Photoshopu v nějakým rozumným rozlišení

- Samozřejmě chci, aby to pracovalo spolehlivě a mělo to prostě hezký výstup

 

To je asi tak všechno a vlastně se nebráním ani klasickýmu scanneru třeba od Epsonu s funkcí skenování negativů. Poraďte mi prosím a když budete mít chvíli, klidně i rozepiště jaký skener používáte a jaký s ním máte zkušenosti. Děkuji moc.

 


  • 0

#2 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 11 listopad 2019 - 16:18:09

Nikon Coolscan 5000ED nesplňuje požadavky?
  • 0

#3 DavidCz

DavidCz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 121 příspěvků(y)
Reputace: 143

Publikováno 11 listopad 2019 - 16:52:20

Starsi aps-c DSLR s manualnim makroobjektivem (ja mam 58 mm Ais Nikkor) a Negative Lab Pro? "Nascannuju" takhle nerozstrihany 36exp film za ca. 6 minut do RAW v kvalite srovnatelne se scannerem nebo lepsi. Plus potrebujes prosvetlovaci pult (LED udelatek je dnes spousta), kabelovou spoust a pripadne mezikrouzky. Plus budes muset vymyslet jak to cele poskladat dohromady aby to pro tebe fungovalo :-)


  • 0

#4 Frankiess

Frankiess

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 42 příspěvků(y)
  • LocationČeský Těšín
Reputace: 3

Publikováno 11 listopad 2019 - 18:23:41

Ahoj, dělám teď sestavu na "skenování" pomocí digitálu Olympus - dle tohoto článku: https://www.olympusp...igital-formats/  . Popis jak to ten člověk dělá je v druhé polovině článku. Vypadá to slibně. Olympus OM-D umí v hi-res režimu snímky v rozlišení 8160x6120 px. Jedná se o skládanou expozici (skládá to foťák a vyplivne RAW cca 120 MB). Ve výsledné fotce je podivuhodně nízká úroveň digitálního šumu (zkoušel jsem to). Jsem zvědavý, jak mi to bude "skenovat" svitek 6x6..


  • 0

#5 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 11 listopad 2019 - 18:33:32

A já používám třeba takový systém - https://flynngraphic...g-sans-scanner/


  • 0

#6 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 637 příspěvků(y)
Reputace: 1 299

Publikováno 11 listopad 2019 - 18:58:59

aha zaujimave, skuste tu https://www.google.c...&uact=5#imgrc=_


  • 2

#7 FPL

FPL

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 283 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 43

Publikováno 11 listopad 2019 - 19:55:13

Starsi aps-c DSLR s manualnim makroobjektivem (ja mam 58 mm Ais Nikkor) a Negative Lab Pro? "Nascannuju" takhle nerozstrihany 36exp film za ca. 6 minut do RAW v kvalite srovnatelne se scannerem nebo lepsi. Plus potrebujes prosvetlovaci pult (LED udelatek je dnes spousta), kabelovou spoust a pripadne mezikrouzky. Plus budes muset vymyslet jak to cele poskladat dohromady aby to pro tebe fungovalo :-)


Micro-Nikkor AFAIK v 58mm neexistuje. Nemyslite spise 55mm?
Uz ta 55/3.5 byla docela slusna a 55/2.8 je primo skvela - ostatne je to jedno z mala AiS skel, ktere se vyrabeji dodnes.
Pouzival jsem ji na prefocovani docela dlouho a az v posledni dobe to casteji cvakam s Laowa 100/2.8 (nebo Leitz 100/2.8 + Elpro, kdyz mi na vysledku hodne zalezi).
  • 0

#8 lukee

lukee

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 265 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 11 listopad 2019 - 20:16:02

Nějaké takové udělátko by se mi taky hodilo - k Nikonu D610 a Sigmě 105/2.8 Macro. Mám pocit, že Nikon dokonce přímo vyrábí originální adaptér pro 35mm film pro jedno z jejich Micro skel (tuším 60mm).


  • 0

#9 DavidCz

DavidCz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 121 příspěvků(y)
Reputace: 143

Publikováno 11 listopad 2019 - 20:22:57

 

Starsi aps-c DSLR s manualnim makroobjektivem (ja mam 58 mm Ais Nikkor) a Negative Lab Pro? "Nascannuju" takhle nerozstrihany 36exp film za ca. 6 minut do RAW v kvalite srovnatelne se scannerem nebo lepsi. Plus potrebujes prosvetlovaci pult (LED udelatek je dnes spousta), kabelovou spoust a pripadne mezikrouzky. Plus budes muset vymyslet jak to cele poskladat dohromady aby to pro tebe fungovalo :smile:


Micro-Nikkor AFAIK v 58mm neexistuje. Nemyslite spise 55mm?
Uz ta 55/3.5 byla docela slusna a 55/2.8 je primo skvela - ostatne je to jedno z mala AiS skel, ktere se vyrabeji dodnes.
Pouzival jsem ji na prefocovani docela dlouho a az v posledni dobe to casteji cvakam s Laowa 100/2.8 (nebo Leitz 100/2.8 + Elpro, kdyz mi na vysledku hodne zalezi).

 

 

Nebuďme hnidopiši ;-) Jo, je to ta 55mm, tak je označená, ale zase v EXIF udává 58mm, tak jsem si zapamatoval to... nevím proč to tak je. Je to ta 3.5, protože na přefocovaní jsem na plnou díru stejně neplánoval :-)


  • 0

#10 DavidCz

DavidCz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 121 příspěvků(y)
Reputace: 143

Publikováno 11 listopad 2019 - 20:27:02

Ahoj, dělám teď sestavu na "skenování" pomocí digitálu Olympus - dle tohoto článku: https://www.olympusp...igital-formats/  . Popis jak to ten člověk dělá je v druhé polovině článku. Vypadá to slibně. Olympus OM-D umí v hi-res režimu snímky v rozlišení 8160x6120 px. Jedná se o skládanou expozici (skládá to foťák a vyplivne RAW cca 120 MB). Ve výsledné fotce je podivuhodně nízká úroveň digitálního šumu (zkoušel jsem to). Jsem zvědavý, jak mi to bude "skenovat" svitek 6x6..

 

Přičemž 8160px tak leda na střední formát a i na ten to bude stačit bohatě... Na 35mm by to byl absolutní overkill bych řekl... Já scannuju na Nikon D800, 35mm na DX, páč víc nemá smysl a 6x9 na FX....


  • 0

#11 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1 122

Publikováno 11 listopad 2019 - 20:45:04

Starsi aps-c DSLR s manualnim makroobjektivem (ja mam 58 mm Ais Nikkor) a Negative Lab Pro? "Nascannuju" takhle nerozstrihany 36exp film za ca. 6 minut do RAW v kvalite srovnatelne se scannerem nebo lepsi. Plus potrebujes prosvetlovaci pult (LED udelatek je dnes spousta), kabelovou spoust a pripadne mezikrouzky. Plus budes muset vymyslet jak to cele poskladat dohromady aby to pro tebe fungovalo :smile:

... jak při tom řešíš eliminaci prachu a škrábanců?


  • 0

#12 Lubajs

Lubajs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 319 příspěvků(y)
  • LocationPdy
Reputace: 65

Publikováno 11 listopad 2019 - 21:09:01

 

Ahoj, dělám teď sestavu na "skenování" pomocí digitálu Olympus - dle tohoto článku: https://www.olympusp...igital-formats/  . Popis jak to ten člověk dělá je v druhé polovině článku. Vypadá to slibně. Olympus OM-D umí v hi-res režimu snímky v rozlišení 8160x6120 px. Jedná se o skládanou expozici (skládá to foťák a vyplivne RAW cca 120 MB). Ve výsledné fotce je podivuhodně nízká úroveň digitálního šumu (zkoušel jsem to). Jsem zvědavý, jak mi to bude "skenovat" svitek 6x6..

 

Přičemž 8160px tak leda na střední formát a i na ten to bude stačit bohatě... Na 35mm by to byl absolutní overkill bych řekl... Já scannuju na Nikon D800, 35mm na DX, páč víc nemá smysl a 6x9 na FX....

 

 

co je všechno pěkné, ale kde koupit adapter na 6x6, resp. 6x9, našel jsem jen na 35,mm...

 

např. https://www.ebay.com...SAAAOSwJAVdqts9


  • 0

#13 DavidCz

DavidCz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 121 příspěvků(y)
Reputace: 143

Publikováno 11 listopad 2019 - 21:18:15

 

Starsi aps-c DSLR s manualnim makroobjektivem (ja mam 58 mm Ais Nikkor) a Negative Lab Pro? "Nascannuju" takhle nerozstrihany 36exp film za ca. 6 minut do RAW v kvalite srovnatelne se scannerem nebo lepsi. Plus potrebujes prosvetlovaci pult (LED udelatek je dnes spousta), kabelovou spoust a pripadne mezikrouzky. Plus budes muset vymyslet jak to cele poskladat dohromady aby to pro tebe fungovalo :smile:

... jak při tom řešíš eliminaci prachu a škrábanců?

 

 

Nejsem prase, nemám tam prostě prach a škrábance ;-)

 

Dělám jen ČB, tam by scanner stejně nepomohl...

 

Mám kliku na prostor, který mám k dispozici, je téměř bezprašný. Než začnu, setřu přesto všechny povrchy. Dělám to v podstatě hned jak film uschne, nemá čas se zaprášit. Sem tam třeba na jedno políčko z celého filmu se nějaké to smítko přeci jen vloudí... málokdy je to zrovna to políčko, které postoupí do dalšího výběru. Pokud ano, většinou je snadné to vyretušovat/vyklonovat. Pokud ne, je celý ten proces tak rychlý, jednoduchý a pohodlný, že není problém to jednotlivé políčko předělat znovu a lépe...

 

Přiznávám, že ze začátku to byl trochu boj, celý proces vyladit tak, aby výsledky byly dobré (vlastně jsem se v minulosti jednou nebo dvakrát nechal odradit neúspěchem)... aby byl film v rovině, aby byl paralelně se senzorem atd., ale od té doby co jsem to vychytal mě ani nenapadlo zapínat scanner... Z bubnového scanneru jde asi dostat víc, i na mém procesu je jistě co zlepšovat, ale pragmaticky viděno jsem teď spokojený, protože celý ten proces scannování je tak rychlý a pohodlný, že v skoro ani žádný není... prostě ten pás filmu pod dslr doslova protáhnu a 37x cvaknu a hotovo...


  • 1

#14 DavidCz

DavidCz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 121 příspěvků(y)
Reputace: 143

Publikováno 11 listopad 2019 - 21:26:45

 

 

Ahoj, dělám teď sestavu na "skenování" pomocí digitálu Olympus - dle tohoto článku: https://www.olympusp...igital-formats/  . Popis jak to ten člověk dělá je v druhé polovině článku. Vypadá to slibně. Olympus OM-D umí v hi-res režimu snímky v rozlišení 8160x6120 px. Jedná se o skládanou expozici (skládá to foťák a vyplivne RAW cca 120 MB). Ve výsledné fotce je podivuhodně nízká úroveň digitálního šumu (zkoušel jsem to). Jsem zvědavý, jak mi to bude "skenovat" svitek 6x6..

 

Přičemž 8160px tak leda na střední formát a i na ten to bude stačit bohatě... Na 35mm by to byl absolutní overkill bych řekl... Já scannuju na Nikon D800, 35mm na DX, páč víc nemá smysl a 6x9 na FX....

 

 

co je všechno pěkné, ale kde koupit adapter na 6x6, resp. 6x9, našel jsem jen na 35,mm...

 

např. https://www.ebay.com...SAAAOSwJAVdqts9

 

 

Nepotřebuješ žádný adaptér... já mám LED prosvětlovací pult... na ten položím kus skla, na kterém mám nalepené "koleje" z lepenky tak aby vytvořila dráhu pro film, můžeš si tak udělat 135 i 120... Na to nějakou podložku (osvědčily se mi např. staré krabičky od diáků) abych získal vzdálenost mezi filmem a objektivem, na to položím foťák a jedu... Je to celé docela improvizované, chtěl bych tu štábní kulturu ještě vylepšit, ale funguje to dobře... až zas budu scannovat, nafotím a postnu to sem...


  • 0

#15 Phill

Phill

    Nováček

  • Předplatitel
  • 116 příspěvků(y)
  • LocationJihlava
Reputace: 12

Publikováno 11 listopad 2019 - 21:40:08

Na bazoši je teď Nikon Coolscan IV ED (LS-40 ED) za 7300,-


  • 0

#16 Frankiess

Frankiess

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 42 příspěvků(y)
  • LocationČeský Těšín
Reputace: 3

Publikováno 11 listopad 2019 - 22:23:27

Ahoj, dělám teď sestavu na "skenování" pomocí digitálu Olympus - dle tohoto článku: https://www.olympusp...igital-formats/ . Popis jak to ten člověk dělá je v druhé polovině článku. Vypadá to slibně. Olympus OM-D umí v hi-res režimu snímky v rozlišení 8160x6120 px. Jedná se o skládanou expozici (skládá to foťák a vyplivne RAW cca 120 MB). Ve výsledné fotce je podivuhodně nízká úroveň digitálního šumu (zkoušel jsem to). Jsem zvědavý, jak mi to bude "skenovat" svitek 6x6..


Přičemž 8160px tak leda na střední formát a i na ten to bude stačit bohatě... Na 35mm by to byl absolutní overkill bych řekl... Já scannuju na Nikon D800, 35mm na DX, páč víc nemá smysl a 6x9 na FX....

co je všechno pěkné, ale kde koupit adapter na 6x6, resp. 6x9, našel jsem jen na 35,mm...

např. https://www.ebay.com...SAAAOSwJAVdqts9

Koupíš ho tady: https://microsites.l...om/digitaliza/'> https://microsites.l...com/digitaliza/ pokud nechceš improvizovat.. ten led panel prodává Škoda..


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • 0

#17 Runner

Runner

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 203 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 19

Publikováno 12 listopad 2019 - 13:53:38

tohle ja 5000 je myslím hodně fajn

 

https://www.paladix....php?adid=583287


  • 0

#18 FPL

FPL

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 283 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 43

Publikováno 12 listopad 2019 - 18:46:36

Ja pouzivam starsi verzi tohoto: http://skier.com.tw/...ent&isPage=true
Přiložený soubor  DDA751C1-EC3D-4F83-AB38-BE9128E4B3A0.jpeg   87,45K   5 Počet stažení
  • 1

#19 spam82

spam82

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 28 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 12 listopad 2019 - 21:13:51

software by som si dovolil riesit prioritne, z osobnej skusenosti doporucujem VueScan, vypluje to v "tife" funguje i s postarsim skenerom pod "win mac i linuxom" sam som ostal prekvapeny vystupom i rychlostou skenovania v zavislosti na "software" Vue Scan pouziva vlastny ovladac ... 

 

moj "obycajny skener" CanoScan 8800 f ktory vyrobca davno odpisal a ovladace pre Win 10 su z win 8.1 ukazal co v nom je, cena je cca 80$ a ked som videl rozdiel medzi softwarom od canonu ktory bol dodany so skenerom a tymto ..

tak som tych 80$ zaplatil a zacal skenovat znovu ... v pripade zaujmu by slo poslat vzorky skenov

vsimol som si ze nepises nic o formate ???

 

(mimoto najlepsi skener podla mna je zvetsovak a kvalitny objektiv v nom ...)


  • 0

#20 lukee

lukee

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 265 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 13 listopad 2019 - 09:08:44

Tu je ten držák od Nikonu: https://store.nikon....WD304AW/details


  • 0

#21 Qulck

Qulck

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 146 příspěvků(y)
Reputace: 32

Publikováno 13 listopad 2019 - 09:36:17

Tu je ten držák od Nikonu: https://store.nikon....WD304AW/details

 

Za kus plastu docela zlodějská cena :-D


  • 0

#22 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 13 listopad 2019 - 10:56:07

víš,  jak je to  drahé,   opajcovat  již dávno vymyšlené a za pár šupů  vyráběné,  a  opatřit to  slovutnou značkou Nikon?  :-D


  • 0

#23 scavenger176

scavenger176

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 14 listopad 2019 - 10:46:20

Děkuji za odpověď vážená komunito, scanner od Nikonu by samozřejmě byl nejlepší (sám celý život jedu pouze na nikonu - digitál i analog), ale chci něco nového "s papírem". Nicméně, měl jsem možnost si skusit práci s Plustek OpticFilm 8200i SE a musím říct, že práce s ním není špatná a výstup přesně splňuje moje požadavky. Sice není nejlepvnější, ale asi do toho půjdu. Dobrá volba?


  • 0

#24 Qulck

Qulck

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 146 příspěvků(y)
Reputace: 32

Publikováno 14 listopad 2019 - 11:13:30

Děkuji za odpověď vážená komunito, scanner od Nikonu by samozřejmě byl nejlepší (sám celý život jedu pouze na nikonu - digitál i analog), ale chci něco nového "s papírem". Nicméně, měl jsem možnost si skusit práci s Plustek OpticFilm 8200i SE a musím říct, že práce s ním není špatná a výstup přesně splňuje moje požadavky. Sice není nejlepvnější, ale asi do toho půjdu. Dobrá volba?

 

Mám Plustek 8100, který je podle mě totožný kromě odstraňování prachu. Negativy zvládá v pohodě, akorát mi v přiloženém Silverfastu chybí pár možností úprav, nejvíc asi úprava lokálního kontrastu (něco jako clarity). Byť si můžu samozřejmě scan upravit v photoshopu nebo lightroomu, už to není tak pohodlné a trochu se to protáhne. Diáky to moc nezvládá, chce to malinko přeexponovat, aby dokázal zobrazit stíny, pak je to ale zase nic moc na promítání.


  • 0

#25 scavenger176

scavenger176

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 14 listopad 2019 - 11:33:48

Počítám s tím, že Photoshop tak jako tak používat budu a z jednoho filmu většinou nebudu skenovat všechny fotky. Každopádně až to budu mít, tak můžu hodit nějakou uživatelskou recenzi a nějaké postřehy.


  • 0

#26 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 14 listopad 2019 - 11:39:20

Nechtěl jsem tu do toho dialogu lézt,  páč  jsem  divnej patron,   mám  jak  dva "nej" 35mm skenery od Minolty,   tak  Nikon LS50, a schovávám si je  opět na dobu,  kdy budu  bez fotokomory (navíc nemám  ještě digitalizovaný svůj archív bar.negativů a diáků,  to  čeká na můj odchod do penze).    Jestli je nyní k mání  LS40  za 7300  nebo  Minolta DS IV za  5000,    neváhal bych.   Nesrovnatelně  lepší  než  cokoli,  o čem tu již šla řeč. 


  • 0

#27 Glerin

Glerin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 157 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 10

Publikováno 14 listopad 2019 - 14:26:47

Souhlasím s jirin_ol, na kinofilm sice nefotím, ale měl jsem tu čest se jmenovaným Plustekem 8100 a výsledná kvalita sice špatná není, ale dost mě štvala práce s držákem negativu. Spousta lidí s tím asi nemá problém, ale třeba ta Minolta je v tomhle mnohem lepší.


  • 0

#28 FPL

FPL

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 283 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 43

Publikováno 14 listopad 2019 - 18:58:01

S temi drzaky je to problem vsude. Pro lepsi obojetne scannery (jako je treba Epson V7xx/V8xx) se daji poridit lepsi ramecky od betterscanning a pro velky Nikony je nejlepsi nekde na eBay ulovit FH-869GR (pozor, je nutne aby u toho byly originalni masky).
  • 0

#29 Runner

Runner

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 203 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 19

Publikováno 14 listopad 2019 - 20:51:23

Nechtěl jsem tu do toho dialogu lézt,  páč  jsem  divnej patron,   mám  jak  dva "nej" 35mm skenery od Minolty,   tak  Nikon LS50, a schovávám si je  opět na dobu,  kdy budu  bez fotokomory (navíc nemám  ještě digitalizovaný svůj archív bar.negativů a diáků,  to  čeká na můj odchod do penze).    Jestli je nyní k mání  LS40  za 7300  nebo  Minolta DS IV za  5000,    neváhal bych.   Nesrovnatelně  lepší  než  cokoli,  o čem tu již šla řeč. 

Tu minoltu mám, takže vím co je to za gerét. Paráda. Větší rozlišení ani netřeba na kinofilm,, páč to jen nafukuje data....


  • 0

#30 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 15 listopad 2019 - 07:35:33

 

Tu minoltu mám, takže vím co je to za gerét. Paráda. Větší rozlišení ani netřeba na kinofilm,, páč to jen nafukuje data....

 

Vůbec  když  našinec zjistí,  že  "rozlišení" je  mnohých skenerů jen  pojmem marketingovým,  jemuž  mnozí uživatelé uvěří... do té doby,  než zjistí,  že  skutečné rozlišení je podstatně nižší,   ten  zbytek jedniček a nul jsou jen  pixely bez kresby.  Minoltě a Nikonu se v těchto případech věřit dá,  i když  to má ještě kousek rezervy. :-)


  • 0

#31 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 15 listopad 2019 - 10:12:20

Mno vono pak nejde ani tak o rozlišení, ale o barevnou škálu, že.. :)


  • 0

#32 samusko

samusko

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 501 příspěvků(y)
Reputace: 149

Publikováno 15 listopad 2019 - 10:54:51

este ja by som pridal par postrehov. Treba brat aj do uvahy tieto veci:

  1. pocet filmov skenovanych rocne, ci to nei je lepie scanovat v labe a budeto lacnejsie
  2. trvanie scanu 36 polickoveho filmu
  3. co potom s nascanovanymi obrazkami (publikovat na nete, tlac, etc.)

ja osobne si myslm, ze radsej odniest do labu a mas pokoj. Ja usetrim cas, niekto si zarobi love(aj ked asi malo), win-win


  • 0

#33 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 778 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 364

Publikováno 15 listopad 2019 - 12:46:41

Ako užívateľ Minolty 5400, Scan dual III, Elite F-2900, Acer Scanwit 2740, HP G4050 a niektorých ďalších príležitostne by som ešte dodal:
Ak kupovať starší skener, tak nech má najazdené čo najmenej. A radšej LED ako CCFL (zháňajte 15 rokov starý náhradný diel, z neexistujúcej Minolty).

P.s. SCSI sa dá rozbehať aj pod W7 (32bit) a ak nie, dualboot na XP. A hneď je väčšia ponuka a lacnejšie skenery.
  • 0

#34 Phill

Phill

    Nováček

  • Předplatitel
  • 116 příspěvků(y)
  • LocationJihlava
Reputace: 12

Publikováno 15 listopad 2019 - 16:32:36

Neměl bych do toho moc kecat páč mám naskenováno asi 20 filmů na mém Nikon LS40. Takže howno zkušenosti. Ale myslím, že ho můžu s klidným svědomím doporučit. Ten podavač na 6 políčkový pásky filmu fakt dost urychlí práci. Samozřejmě pokud máš nastříháno na 6. :)

Co asi může hrozit, u tohoto typu, je zaprášený zrcátko ale podle informací na netu by neměl být takový problém ho nechat vyčistit.


  • 0

#35 DavidCz

DavidCz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 121 příspěvků(y)
Reputace: 143

Publikováno 23 listopad 2019 - 23:57:15

 

 

 

Ahoj, dělám teď sestavu na "skenování" pomocí digitálu Olympus - dle tohoto článku: https://www.olympusp...igital-formats/  . Popis jak to ten člověk dělá je v druhé polovině článku. Vypadá to slibně. Olympus OM-D umí v hi-res režimu snímky v rozlišení 8160x6120 px. Jedná se o skládanou expozici (skládá to foťák a vyplivne RAW cca 120 MB). Ve výsledné fotce je podivuhodně nízká úroveň digitálního šumu (zkoušel jsem to). Jsem zvědavý, jak mi to bude "skenovat" svitek 6x6..

 

Přičemž 8160px tak leda na střední formát a i na ten to bude stačit bohatě... Na 35mm by to byl absolutní overkill bych řekl... Já scannuju na Nikon D800, 35mm na DX, páč víc nemá smysl a 6x9 na FX....

 

 

co je všechno pěkné, ale kde koupit adapter na 6x6, resp. 6x9, našel jsem jen na 35,mm...

 

např. https://www.ebay.com...SAAAOSwJAVdqts9

 

 

Nepotřebuješ žádný adaptér... já mám LED prosvětlovací pult... na ten položím kus skla, na kterém mám nalepené "koleje" z lepenky tak aby vytvořila dráhu pro film, můžeš si tak udělat 135 i 120... Na to nějakou podložku (osvědčily se mi např. staré krabičky od diáků) abych získal vzdálenost mezi filmem a objektivem, na to položím foťák a jedu... Je to celé docela improvizované, chtěl bych tu štábní kulturu ještě vylepšit, ale funguje to dobře... až zas budu scannovat, nafotím a postnu to sem...

 

 

https://youtu.be/8iKvd0ZSpog

 

Takhle to pak vypadá v praxi.

 

Přiložený soubor (y)


  • 0

#36 Lubajs

Lubajs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 319 příspěvků(y)
  • LocationPdy
Reputace: 65

Publikováno 24 listopad 2019 - 11:05:26


....

Takhle to pak vypadá v praxi.

 

 

Díky za pěkné ilustrační video. :-P

 

Nakonec jsem koupil od Lomography držák filmů, funguje to výborně, na stativ si dám Canona D5, makrokroužky, vyrobil jsem si podsvětlovací pult (já trubka jsem se nepodíval k číňanům, že se to tam dá snadno a levně koupit už hotové :mad: ), připojím foťák on-line do LR, aby se s tím dobře pracovalo a pak už jen přecvakám film, jde to rychle a pro mé účely je kvalitativně výsledek dobrý. :cool:

 

 


  • 0

#37 vejfuk

vejfuk

    Nováček

  • Předplatitel
  • 468 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 132

Publikováno 24 listopad 2019 - 11:40:38

Já jsem si pořídil Canon 8800F jetý z Anglie přes eBay plus držáky jsem musel dokoupit ještě a maká suprově. Ale podle toho co jsem se zde dočetl tak se vyplatí investovat do lepšího skenovacího softu. Ok tedy.


  • 0

#38 Glerin

Glerin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 157 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 10

Publikováno 24 listopad 2019 - 19:32:30

 

 

https://youtu.be/8iKvd0ZSpog

 

Takhle to pak vypadá v praxi.

 

 

Ten výřez z toho skenu je dost podivnej, ne? 


  • 0

#39 scavenger176

scavenger176

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 25 listopad 2019 - 14:16:14

Zdravím, dávám nějaké postřehy z používání Plustek 8200 SE. Celkově jsem s ním velmi spokojený, výstup v plné kvalitě (7200 DPI) se skenuje poměrně dlouho a má necelých 200 MB, což mi tolik nevadí, protože fotky potom nasypu do Lightroomu, potahám si tam, co potřebuji, vyexportuji do JPG a TIFF smažu. Práce s ním je jednoduchá a pohodová přes VUESCAN. Náhled je taky supr věc - je to naskenované celkem rychle a náhled se dá rovnou uložit (třeba jde o fotku, kterou nepotřebujete v plné kvalitě, ale přesto si jí chcete uložit), filtr na podlačení zrna a infrafiltr na nečistoty jsou super věc, ale nedoporučuju je nastavovat na vysokou úrověň, je to stejné jako u digitální fotky - ztrácí se detaily. Za mě mohu doporučit, akorát ta cena by mohla být nižší.

 

Zde dávám ukázku naskenovaného materiálu (Itálie je vyvolaná ve fotolabu a zbytek jsem vyvolával svépomocí doma)

 

https://mirek-vl.raj...z/SCAN_Negativ/


  • 0

#40 FPL

FPL

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 283 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 43

Publikováno 25 listopad 2019 - 20:57:10

DavidCz: Co za mezikrouzek je v te sestave ve videu?

Jinak asi nejdal, kam se dokazu dostat s prefocovanim, je tohle: http://www.fpl.cz/7d/bwsample.jpg
  • 1

#41 Lubajs

Lubajs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 319 příspěvků(y)
  • LocationPdy
Reputace: 65

Publikováno 25 listopad 2019 - 22:15:36

DavidCz: Co za mezikrouzek je v te sestave ve videu?

Jinak asi nejdal, kam se dokazu dostat s prefocovanim, je tohle: http://www.fpl.cz/7d/bwsample.jpg

 

Super, mohu vědět, sestavu kudy k téhle kvalitě?


  • 0

#42 DavidCz

DavidCz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 121 příspěvků(y)
Reputace: 143

Publikováno 25 listopad 2019 - 23:43:39

DavidCz: Co za mezikrouzek je v te sestave ve videu?

Jinak asi nejdal, kam se dokazu dostat s prefocovanim, je tohle: http://www.fpl.cz/7d/bwsample.jpg

 

Jsou to tyhle mezikroužky: https://www.amazon.d.../dp/B07VD8GS1D/

 

Tvůj scan - velmi solidní práce, víc z toho filmu dostat nejde... Tvůj setup by mě taky zajímal, hlavně jaké sklo? Máš to dokonale ostrý z rohu do rohu, já mám ty rohy trochu máznuté ;-)


  • 0

#43 DavidCz

DavidCz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 121 příspěvků(y)
Reputace: 143

Publikováno 26 listopad 2019 - 00:06:08

 

 

 

https://youtu.be/8iKvd0ZSpog

 

Takhle to pak vypadá v praxi.

 

 

Ten výřez z toho skenu je dost podivnej, ne? 

 

 

Máš recht, bylo to rychle vybrané, ne nejlepší kvalita co jde a výřez taky nebyl šťastně zvolený (už trochu mimo hloubku ostrosti :-/ )... Reparát zde:

 

Příklad 1:

https://i.ibb.co/CvK...vD/DA20098.jpg 

 

Příklad 2:

https://i.ibb.co/9rTNHKb/DA20073.jpg


  • 0

#44 FPL

FPL

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 283 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 43

Publikováno 26 listopad 2019 - 18:25:47

DavidCz: Jo aha, me zmatla ta dratena spoust - z toho uhlu pohledu to vypadalo jako kabel, ktery vede i do mezikrouzku, takze jsem si rikal jestli to neni nejaka modernejsi verze BR-6 krouzku.

Ta ukazka je nafocena se Sony A7R4 (v pixel shift 4 rezimu) s makro sklem Laowa 100/2.8.
Ale to byl jen takovy experiment v ramci kratkeho testovani toho fotaku - obvykle pouzivam Nikon D850, ktery na tohle v pohode staci.
  • 0

#45 spam82

spam82

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 28 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 27 listopad 2019 - 00:52:32

pridam i ja trochu svojho sumu  :-) z canonu 8800f na 4800 DPI, prvy sum fp4 6x6 a druhy sum delta 400 v kine


  • 0

#46 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 27 listopad 2019 - 08:56:50

K tomu Canonu bych podotknul, že nemá cenu skenovat na víc jak 2400 DPI, jelikož fyzicky se ten skener nedostane nad 1800 DPI. Nastavení vyššího DPI tedy pouze vede k tomu, že se zvětšuje objem výstupních souborů, které ale reálně neobsahují víc informací než soubory skenované na 2400 DPI. Je to vysvětlováno na mnoha webech, kde se skenování těmito flatbed skenery probírá.


  • 0

#47 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 27 listopad 2019 - 08:58:19

Ale výsledky z toho máš pěkné.

Sám používám 9000f MkII s dodávaným softwarem a u černobílých negativů jsem spokojený.


  • 0

#48 Cepo

Cepo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 74 příspěvků(y)
Reputace: 22

Publikováno 27 listopad 2019 - 19:15:27

Som spokojný s Plustek Opticfilm 8100 (Čo je rozlíšením to isté ako Opticfilm 8200) - Držiak negatívu síce nie je ktovie čo - ale dá sa to vyriešiť dvomi obyčajnými štipcami z každej strany ktoré negatív dostanú do úplnej roviny (relatívne). Za tie peniaze sa nedá asi kúpiť skener čo kinofilm naskenuje lepšie, teda nový skener.


  • 0

#49 FPL

FPL

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 283 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 43

Publikováno 28 listopad 2019 - 10:58:13

K tomu Canonu bych podotknul, že nemá cenu skenovat na víc jak 2400 DPI, jelikož fyzicky se ten skener nedostane nad 1800 DPI. Nastavení vyššího DPI tedy pouze vede k tomu, že se zvětšuje objem výstupních souborů, které ale reálně neobsahují víc informací než soubory skenované na 2400 DPI. Je to vysvětlováno na mnoha webech, kde se skenování těmito flatbed skenery probírá.

I v tomto pripade bych scanoval na 4800 DPI. Detailu to pravda neprida, ale ten vetsi objem dat (7.5 vs 30 MPx) umozni pohodlnejsi post proces a predevsim retuse.


  • 0

#50 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 28 listopad 2019 - 15:38:46

Rozumím, v tom případě ano.

Já postproces neprovádím. Stačí mi, co vyleze ze skeneru.


  • 0





Také označené jedním nebo více z těchto klíčových slov:skener

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních