Přejít na obsah


Fotka

Cívky 16mm


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
19 odpovědí na toto téma

#1 Fotograf

Fotograf

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 192 příspěvků(y)
  • LocationBlansko
Reputace: 8

Publikováno 28 listopad 2019 - 21:49:30

Zdravím,dají se jako promítací a skladovací cívky použít cívky na kterých jsem fim koupil?Většinou je to u mě tak,že co jedna cívka filmu,to jedno téma,takže je pro mě nejvýhodnější skladovat filmy takto,protože jedna 30m cívka stojí u Wittnera asi 19 eur,což je skoro jeden fomapan 100 16mm.Ale pár 120m cívek by se mi taky hodilo.Pokud by je někdo měl na prodej,nebo věděl o obchodě kde by jedna cívka stála třeba jen stovku,bylo by to super.U Wittnera stojí jedna cívka 25 eur,což je pro mě za jednu cívku dost.Pokud by někdo měl ještě zaváděcí pás 16mm,pár metrů bych koupil.

Ještě přeskočím k vyvolávání inverze,protože když vyvolám film,tak části,které mají být průhledné,jsou flekaté,nevíte čím je to způsobené?Bělím dostatečně.


  • 0

#2 Rybinin

Rybinin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 549 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 29 listopad 2019 - 02:11:51

Proč by se neměly dát použít? Napadá Tě jediný důvod? :)


  • 0

#3 Fotograf

Fotograf

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 192 příspěvků(y)
  • LocationBlansko
Reputace: 8

Publikováno 29 listopad 2019 - 16:04:19

Spíš jsem myslel,jestli v kameře a na promítačce je stejně velký trn na cívky,promítačku jsem ještě neměl doma,prodejce ji přivezl až dneska.
  • 0

#4 Fotograf

Fotograf

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 192 příspěvků(y)
  • LocationBlansko
Reputace: 8

Publikováno 29 listopad 2019 - 16:08:43

A když vyvolán film,některá místa na filmu,hlavně ty co mají být tmavá,jsou světlá a zrnitá,tipnul bych že mám v běliči málo kyseliny sírové.Dávám na litr 33ml akumulátorové.
  • 0

#5 PetoG

PetoG

    Nováček

  • Předplatitel
  • 274 příspěvků(y)
  • LocationTrebišov (SK)
Reputace: 40

Publikováno 29 listopad 2019 - 23:07:57

Zdravím,dají se jako promítací a skladovací cívky použít cívky na kterých jsem fim koupil?Většinou je to u mě tak,že co jedna cívka filmu,to jedno téma,takže je pro mě nejvýhodnější skladovat filmy takto,protože jedna 30m cívka stojí u Wittnera asi 19 eur,což je skoro jeden fomapan 100 16mm.Ale pár 120m cívek by se mi taky hodilo.Pokud by je někdo měl na prodej,nebo věděl o obchodě kde by jedna cívka stála třeba jen stovku,bylo by to super.U Wittnera stojí jedna cívka 25 eur,což je pro mě za jednu cívku dost.Pokud by někdo měl ještě zaváděcí pás 16mm,pár metrů bych koupil.

Ještě přeskočím k vyvolávání inverze,protože když vyvolám film,tak části,které mají být průhledné,jsou flekaté,nevíte čím je to způsobené?Bělím dostatečně.

16mm cievky ti viem dať, ale len tie najväčšie.


  • 0

#6 Fotograf

Fotograf

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 192 příspěvků(y)
  • LocationBlansko
Reputace: 8

Publikováno 30 listopad 2019 - 12:43:15

Děkuju,ale potřebuju jenom 120m cívky.
  • 0

#7 Fotograf

Fotograf

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 192 příspěvků(y)
  • LocationBlansko
Reputace: 8

Publikováno 30 listopad 2019 - 12:45:05

Hlavně potřebuju vědět,proč místa na filmu,které jsou ve stínu,jsou světlé a chovají se trochu jako negativ.
  • 0

#8 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 30 listopad 2019 - 20:05:36

Jedna sa o solarizáciu filmu, teda o osvetlenie filmu počas vyvolávania, skôr, ako bol film vybielený v druhej inverznej lázni. Buč ti tečie svetlo do tanku, alebo do komory, keď si otvoril tank.


  • 0

#9 Fotograf

Fotograf

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 192 příspěvků(y)
  • LocationBlansko
Reputace: 8

Publikováno 1 prosinec 2019 - 13:35:25

Já si spíš myslím,že je to tím,že jsem otevřel tank ještě před dokončeným bělením.


  • 0

#10 Fotograf

Fotograf

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 192 příspěvků(y)
  • LocationBlansko
Reputace: 8

Publikováno 1 prosinec 2019 - 13:38:54

A nebo krátce bělím,bělím manganistanem 5g/l 2min,budu bělit radši 2min 40s a tank otevírat až po úplném uběhnutí času.


  • 0

#11 anry44

anry44

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 387 příspěvků(y)
Reputace: 13

Publikováno 1 prosinec 2019 - 16:30:34

A nebo krátce bělím,bělím manganistanem 5g/l 2min,budu bělit radši 2min 40s a tank otevírat až po úplném uběhnutí času.

Kolego,můžeš vyvolávací proces blíže specifikovat?


  • 0

#12 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 1 prosinec 2019 - 18:22:09

Bieliš 2 minúty? Hm, a ty sa divíš, že to máš zle? Foma uvádza 5 minút. A ešte dotaz, máš v bieliči aj kyselinu sírovú?

Ja osobne tank otváram až vtedy, keď vyberám cievku z tanku a dávam ju do bielej nádoby na reexpozíciu.


  • 0

#13 Fotograf

Fotograf

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 192 příspěvků(y)
  • LocationBlansko
Reputace: 8

Publikováno 6 prosinec 2019 - 20:58:46

Ohledně bělení,pokud bych bělil při koncentraci manganistanu 5g/litr a 20st. 5 minut,emulze by vesele odplavala do odpadu,osobně vyzkoušeno.

Ale to už je jedno,místo pseudopokusů jsem si radši koupil fomáckou vyvolávací sadu a budu se striktně držet návodu.

Foma v sadě uvádí reexpozici 2x30s,zdá se mi to málo.A platí tento údaj,tj.reexpozice 30s z každé strany,i když mám dvě cívky s filmem nad sebou?Cívky budou samozřejmě ve vodě a v bílé nádobě.


  • 0

#14 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 6 prosinec 2019 - 22:27:16

Ja Fomu reexponujem 2 minúty z 1 metra, v prípade dvoch cievok po minúte otočím

Foma vo svojom datasete uvádza 5g manganistanu draselného a 10g kyseliny sírovej a 5 minút pri 20 stupňoch. To odplavenie emulzie má na svedomí skôr teplota. No a aby si nemal problém z odplavovaním emulzie, zožeň si dvojchroman draselný a nemusíš kontrolovať teplotu, a emulzia  ti určite neodplave


  • 0

#15 Fotograf

Fotograf

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 192 příspěvků(y)
  • LocationBlansko
Reputace: 8

Publikováno 6 prosinec 2019 - 23:43:55


V datasheetu je sice uvedených 5g a 5min,ale dichromanu.Alespoň v tom datasheetu,který jsem našel já.
A ještě by mě zajímalo,jak dlouho koncentráty ve Foma setu vydrží po otevření,za předpokladu že budou opětovně vzduchotěsně uzavřeny a skladovány na temném a chladném místě.
  • 0

#16 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 7 prosinec 2019 - 08:49:02

Hm, Foma set nepoužívam, len raz sa mi dostal do rúk, tak som ho využil, a tam bol manganistan, tak som neriešil a počítal s tým, že aj v návode je manganistan. Pripadá mi to trochu mimo, keď v návode je dvojchroman a v sade je manganistan. Ten mám dodnes kdesi odložený, myslím, že je to 8 sáčkov?

Ináč k životnosti setu, vývojku by som neskladoval, buď využiť v deň otvorenia, maximálne do dvoch-troch dní. Ja zvyšok, ak nevyužijem hneď po otvorení, tak prelievam do liekoviek až po hrdlo, a vtedy mi vydrží tak dva mesiace, maximálne (LQR) Ostatné lázne by mali vydržať tak pol roka, tam sa v podstate nemá čo pokaziť. kyselina sírová, pyrosiričitan draselný a ustaľovač.


  • 0

#17 Fotograf

Fotograf

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 192 příspěvků(y)
  • LocationBlansko
Reputace: 8

Publikováno 7 prosinec 2019 - 12:19:16

Taky mi to připadá zvláštní,když v sadě je na 100% manganistan a v datasheetu je uveden dichroman.Ale je to tak.
  • 0

#18 Fotograf

Fotograf

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 192 příspěvků(y)
  • LocationBlansko
Reputace: 8

Publikováno 7 prosinec 2019 - 12:20:00

Ale je to tak,jsem chtěl napsat
  • 0

#19 Fotograf

Fotograf

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 192 příspěvků(y)
  • LocationBlansko
Reputace: 8

Publikováno 7 prosinec 2019 - 12:21:23

Můj dichroman?autocorrect se zase vyřádil.
  • 0

#20 Fotograf

Fotograf

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 192 příspěvků(y)
  • LocationBlansko
Reputace: 8

Publikováno 7 prosinec 2019 - 12:50:37

Pardon,ten mobil na kterém jsem to psal je jaksi divnej.Po přidání příspěvku jsou v příspěvku napsané samé nesmysly,ale když to kontroluju na počítači,tak je to v pořádku.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních