Přejít na obsah


Fotka

Tri-X pruhy na filmu


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
12 odpovědí na toto téma

#1 honza33

honza33

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 17 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 12 leden 2020 - 18:36:35

Zdravím všechny a moc prosím o radu. Nafotil jsem první film na Canon A-1, co jsem si pořídil z Japonska a naexponoval jsem na něj jeden Kodak Tri-X. Po vyvolání jsem zjistil, že na půlce filmu mám přes celou plochu pruhy (viz fotka). Jelikož je to první film nafocený na ten foťák, nevím, zda je úplně v pořádku, ale měl by být. Nenapadá vás, kde je problém? Zda ve foťáku nebo je chyba při vyvolávání? Vyvolávám ve starém Plastiku. Pruhy jsou až na druhé půlce filmu, proto si říkám, že kdyby byl foťák netěsný, pruhy jsou po celé délce. Mě napadá špatné nasoukání do vývojnice, ale vidím to prvně. 

 

Moc děkuji.


  • 0

#2 honza33

honza33

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 17 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 12 leden 2020 - 18:37:52

Nejak nevidím ten obrázek, tak vložím jako odkaz: https://pasteboard.co/IPECefX.jpg

 

IPECefX.jpg


  • 0

#3 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 12 leden 2020 - 21:44:40

Někde Ti tam fouká světlo, kazetu od kodaku bych neobviňoval, tak buď foťák, nebo vývojnice. Otestuj si to odstřižkem papíru (35mm pásek) po celý filmový dráze a jeden závit ve vývojnici, přenést na sluníčko, otáčet a pak vyvolat. Ono se ukáže odkud světlo vane. 


  • 0

#4 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 12 leden 2020 - 22:12:36

Nejak nevidím ten obrázek, tak vložím jako odkaz: https://pasteboard.co/IPECefX.jpg

 

IPECefX.jpg

Tak toto je uplne jasny pripad, ze bol osvetleny zalozeny film. Skratka, na chvilu boli otvorene zadne dvierka na aparate. :)
Nikdy nedavaj svoj aparat do ruk cudzim ludom.


  • 0

#5 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 12 leden 2020 - 22:13:52

Aha, tak sa ospravdelnujem, pozrel som si to este raz, a az take zrejme to nie je :D


  • 0

#6 honza33

honza33

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 17 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 13 leden 2020 - 06:30:30

On právě fotoaparát neopustil moje ruce. Podle ostatních vláken tady by to mohlo být špatné těsnění kolem dvířek fotoaparátu, je pravda, že se místy drolí, tak to zkusím přetěsnit. Ale pořád je to jenom pokus, takže kdyby někdo věděl víc, nebo měl nápad, budu rád. Nakonec jsem se ještě pořádně díval na ten film a nepatrné pruhy jsou i na první půlce, ale na té druhé jsou mnohem výraznější (viz foto výše).


  • 0

#7 honza33

honza33

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 17 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 13 leden 2020 - 06:36:20

Je pravda, že jak píše Stříbrokaz, vypadá to na špatnou vývojnici - pruhy jsou po celém filmu, ale mnohem výraznější jsou na místech, kde byl film ve vývojnici blíž okraji, směrem do středu jsou menší. Mezi políčky ve fotoaparátu bylo různé pauzy, tak bych předpokládal, že v případě foukání světla do fotoaparátů budou pruhy strádavě tmavší a světlejší podle toho, jak dlouho film "stál na místě". No uvidíme, zkusím postupně odstraňovat proměnné problému a snad to přijdu. Jenom doufám, že foťák špatný nebude, to by mě moc mrzelo. Díky všem za postřehy.


  • 0

#8 honza33

honza33

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 17 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 30 leden 2020 - 13:31:32

Původní problém s netěsností fotoaparátu jsem vyřešil výrobou a nalepením EPDM mikroporézní pěny, díky moc za pomoc.

 

Teď jsem však na některých fotkách objevil vodorovné světlé pruhy v horní části fotek (viz přiložená fotka). Většinou je to u těch, které mají nahoře jasné souvislé plochy (světlá obloha a podobné). Nenapadá někoho, čím by to mohlo být teď? Chyba ve foťáku (možná závěrka), vyvolávání (špatná agitace - nepřeklápím, ale točím tyčinkou) nebo skenování (?), .. 

 

Moc děkuju za jakoukoliv radu. :) 

 

 


  • 0

#9 honza33

honza33

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 17 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 30 leden 2020 - 13:32:01

https://pasteboard.co/ISmkOxm.jpg


  • 0

#10 mars

mars

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 169 příspěvků(y)
  • LocationČeské Budějovice
Reputace: 94

Publikováno 30 leden 2020 - 14:19:13

Jen tip... Nízká hladina vývojky ve vývojnici?


  • 0

#11 mars

mars

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 169 příspěvků(y)
  • LocationČeské Budějovice
Reputace: 94

Publikováno 30 leden 2020 - 14:20:24

Jen tip... Nízká hladina vývojky ve vývojnici?

Sorry, to je blbost... :-/


  • 0

#12 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 30 leden 2020 - 14:41:30

za A:   do labyritů  (drážek) zadních dvířek  naprosté většiny kovových  fotoaparátů  se   těsnění nelepí,  ale  pouze  natlačí.   Nalepené těsnění po jeho degradaci  dostat ven  je  opruz  doprovázený  řadou nevybíravých výrazů toho,  na koho to  zbyde.

za B:   na pozitivu bílý (na negativu černý,  osvětlený)  kraj obrazového pole:    pokud  je osvětlen  souvisle i okraj filmu na straně,  kde ten  černý pruh na negativu je,  asi i s perforací,   může to být  pořád netěsnost dvířek,   křivá dvířka (jejich lem dostatečně  nezapadnul do drážky na těle  s  vloženým těsněním z měkké černé uzavřené pěny  (PUR, Neopren apod.) .  

Pokud  jsou oba okraje  filmu  s perforací  po vyvolání a ustálení  čiré,  čisté,   pouze  s  vyvolaným signováním výrobce filmu,   a  černý pásek se objevuje  pouze  na  okraji  obrazového políčka,   pak  důkladně zkontrolovat  závěrku -  možná  nezavírá korektně.   Jeptišku,  s otevřenými či sundanými dvířky  namířit  proti silnému zdroji světla,  nechat si zvyknout oči na tmu  a  hledat,  kde to světlo fouká. 


  • 0

#13 honza33

honza33

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 17 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 30 leden 2020 - 17:41:33

za A:   do labyritů  (drážek) zadních dvířek  naprosté většiny kovových  fotoaparátů  se   těsnění nelepí,  ale  pouze  natlačí.   Nalepené těsnění po jeho degradaci  dostat ven  je  opruz  doprovázený  řadou nevybíravých výrazů toho,  na koho to  zbyde.

za B:   na pozitivu bílý (na negativu černý,  osvětlený)  kraj obrazového pole:    pokud  je osvětlen  souvisle i okraj filmu na straně,  kde ten  černý pruh na negativu je,  asi i s perforací,   může to být  pořád netěsnost dvířek,   křivá dvířka (jejich lem dostatečně  nezapadnul do drážky na těle  s  vloženým těsněním z měkké černé uzavřené pěny  (PUR, Neopren apod.) .  

Pokud  jsou oba okraje  filmu  s perforací  po vyvolání a ustálení  čiré,  čisté,   pouze  s  vyvolaným signováním výrobce filmu,   a  černý pásek se objevuje  pouze  na  okraji  obrazového políčka,   pak  důkladně zkontrolovat  závěrku -  možná  nezavírá korektně.   Jeptišku,  s otevřenými či sundanými dvířky  namířit  proti silnému zdroji světla,  nechat si zvyknout oči na tmu  a  hledat,  kde to světlo fouká. 

Díky za reakci, podle všeho to opravdu vypadá na nějakou závadu na závěrce, pruhy jsou pouze na políčku, mimo něj je film v pořádku. To je sice ta horší varianta, ale zase to vypadá, že je to jenom při nějakých časech závěrky. 


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních