Přejít na obsah


Fotka

Opemus 5 a Anaret 4.5/50 - jak dostat 35mm film na 30x40 na desku?

Opemus Anaret 4.5/50 30x40

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
86 odpovědí na toto téma

#1 BlackTea

BlackTea

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 32 příspěvků(y)
Reputace: 15

Publikováno 12 January 2020 - 20:04:58

Zdravím všechny přátele temnokomorníky,

 

měl bych na zkušenější kolegy dotaz. Mám Opemus 5, objektiv Anaret 4.5/50. Chtěl bych dělat obrázky z filmu 35mm na papír 30x40 na desce, ale ani při poloze přístroje nejvýš na tyči objektiv při zaostření nekreslí obrázek 30x40, ale obrázek menší, odhadem je to cca 24x35?

 

Jsem schopen promítnout obraz 30x40 "na podlahu", ale velký problém je v tom, že moje temná komora je koupelna, kde pak není k hnutí a zvětšování je pak dost nekomfortní. Existuje nějaký fígl, jak docílit toho, aby se dalo zvětšovat s uvedeným přístrojem z filmu 35mm 30X40 na desku?

 

Tyč je originální, ta, co se vejde do krabice.

 

Napdlo mě prostě nadstavit tu tyč dole cca o 10 cm, resp. dát nějaký dřevěný hranol pod držák tyče. Ale pokud existuje nějaké elegantnější řešení?

 

Díky za odpovědi, popř. mě někam nasměrujte, pokud to tady bylo řešeno.

 

Adam


  • 0

#2 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,034

Publikováno 12 January 2020 - 20:21:17

Kolkokrat za zivot chces robit 30x40cm fotografie? Uz ten Anaret nemusi byt uplne koser.
Tyc sa da upevnit na konzolu v stene. Dostatocne daleko od steny. Chce to trosku babrania sa s kolmicami na priemetnu, ale ide to.
Druha z moznosti je otocit hlavu a premietat na stenu. Opat, ak najdes sposob, ako zabezpecit kolmice, potom staci mat na stene nakreslenych par ciar, papier sa da prilepit aj zuvackou. Sikovnejsi macher si zhlobi plochu krabicu, na priemetni navrta dierky a pripoji na vyvevu ...
No ak ti ide o dve fotografie, urcite je v blizkosti niekto, kto to ma vyriesene.


  • 1

#3 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 13 January 2020 - 09:09:09

Ešte jedna možnosť je, otočiť tyč zväčšováku o 180 stupňov, položiť na kraj stola, nezabudnúť zaťažiť dosku, napr. knihami, vedrom či hrncom vody a podobne  a zväčšovať na zem, respektíve na nejaký stolček a podobne, podľa potreby. Takto som to bežne robil, keď som chcel veľké zväčšeniny. Okrem otočenia tyče s hlavou nepotrebuješ vlastne žiadne iné úpravy. Neskúšal som maximálne zväčšenie, ale určite to bude dosť veľké.


  • 0

#4 BlackTea

BlackTea

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 32 příspěvků(y)
Reputace: 15

Publikováno 13 January 2020 - 13:49:16

Ahoj, díky, promítat na stěnu nebo na podlahu mi jde (na podlaze jsem vyvolal už pár papírů 30x40), ale chtěl jsem to vyvolávat na desce kvůli většímu komfortu:-)) Tak asi to vypadá zatím na ten nádstavec z kusu dřeva:-)


  • 0

#5 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 13 January 2020 - 15:25:33

Rodagon - Componon WA 40 - 60 mm

Bezpochyby nákladnější řešení, ale pokud budete zvětšovat častěji na formát cca 30x40cm, volil bych toto.


  • 0

#6 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,281

Publikováno 13 January 2020 - 15:54:40

mám obavy,  že  i s  WA40   u Opemusu při standartní konfiguraci  (na základní desku)   to na formát 30x40cm  bude  velmi  obtížné, ne-li nemožné,   vezmu-li v potaz  velmi častou nutnost  řešit kompozici  ještě mírným zvětšením a ořezem  (2/3 negativ, 3/4 papír).     Stativ a zvětšovák se obvykle kupuje na 3x, že...


  • 0

#7 BlackTea

BlackTea

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 32 příspěvků(y)
Reputace: 15

Publikováno 13 January 2020 - 16:46:06

No, to máte pravdu:-) Já jsem měl předtím AXOMAT.....:-)))) Koupil jsem si Opemus 5, protože jsemchtěl dělat 6X6. No a zrovna k tomuhle Opemusu ten adaptér nebyl - tak mám okýnko 6X6 vyřezané z modelářské balsy...no a vidíte, teď 30x40 a problém.

 

Tak pošilhávám po Kaiserovi, pokud se toho někdo bude v Německu chtít zbavit:-)))))))))))) Takže to by byl ten třetí, a snad už finální zvětšovák.


  • 0

#8 Honza

Honza

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 274 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 13 January 2020 - 18:35:48

U Opemusu 6 otáčím tyč zvětšováku o 180 stupňů (u Opemusu 5 by to mělo jít taky) a podle potřeby zvětšovák ještě něčím podložím a zatížím desku. Takto jsem z malého stolečku dělal zvětšeninu 50 x 60 cm. Zvětšovací objektiv nemám Anaret, ale trochu lepší. 


  • 0

#9 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,281

Publikováno 13 January 2020 - 20:43:52

No, to máte pravdu:-) ................  Takže to by byl ten třetí, a snad už finální zvětšovák.

ten třetí  bude  Durst,  LPL  či Jobo na  5x4", pokud  člověk bude trochu skromnej.

:-)


  • 0

#10 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 14 January 2020 - 10:58:10

...když bude člověk trochu neskromnej, pořídí zvětšovák Leitz


  • 2

#11 BlackTea

BlackTea

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 32 příspěvků(y)
Reputace: 15

Publikováno 23 January 2020 - 15:20:50

Je doma Kaiser VP 6001:-)))) Je trochu vidět, že Meopta designovala zvětšováky tak, aby šly vyrábět jako vedlejší produkt sléváren a skláren.

 

Ten Kaiser je designovaný tak, že má sloužit individuálnímu spotřebiteli - german engineering...lol.

 

Moc se mi líbí ta jednoduchost a robustnost konstrukce + hlava jezdí po té hranaté tyči na takovém mechanismu, který připomíná ovládání protiletadlového kanónu - takové vintage kolečko, holt v tom mají východní sousedé asi zkušenosti.


  • 0

#12 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2,080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 28 January 2020 - 13:39:33

Tady jedno řešení   https://www.ebay.co....zEAAOSwtAhdYUWY


  • 0

#13 BlackTea

BlackTea

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 32 příspěvků(y)
Reputace: 15

Publikováno 28 January 2020 - 17:09:10

No to mě nenapadalo:-))


  • 0

#14 RomanSkrivanek

RomanSkrivanek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 10 příspěvků(y)
  • LocationPraha 9
Reputace: 4

Publikováno 22 February 2020 - 11:10:06

Dobrý den... Sice pozdě, ale radu mám: Stačí otočit misku objektivu obráceně a uděláte zvětšeninu mnohem větší...
  • 0

#15 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,034

Publikováno 22 February 2020 - 11:41:26

Dobrý den... Sice pozdě, ale radu mám: Stačí otočit misku objektivu obráceně a uděláte zvětšeninu mnohem větší...

Overene prispievatelom? :)


  • 0

#16 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,281

Publikováno 22 February 2020 - 17:15:05

Dobrý den... Sice pozdě, ale radu mám: Stačí otočit misku objektivu obráceně a uděláte zvětšeninu mnohem větší...

Vážně? 


  • 0

#17 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 22 February 2020 - 18:23:41

Dobrý den... Sice pozdě, ale radu mám: Stačí otočit misku objektivu obráceně a uděláte zvětšeninu mnohem větší...

To jako objektivem dovnitř ?

:-o


  • 0

#18 patriot

patriot

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 109 příspěvků(y)
Reputace: -7

Publikováno 22 February 2020 - 18:36:30

Pokus o vtip? Ztrácíš glanc, chlapče!


  • -1

#19 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,034

Publikováno 22 February 2020 - 20:17:26

Prepac priatelu,
Ale co ziskas tym, ze obratis misku naopak. Myslim - nejake zovseobecnenie. Nejaky rozbor.


  • 0

#20 RomanSkrivanek

RomanSkrivanek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 10 příspěvků(y)
  • LocationPraha 9
Reputace: 4

Publikováno 22 February 2020 - 22:17:04

Měl jsem úplně stejný problém jako kolega...na op5 +50/4,5belar na plný výtah nešlo zaostřit... Když otočíte misku, zmenšite vzdálenost mezi objektivem a negativem a tím se dostanete do ostrosti... Omlouvám se všem těm, které jsem si natřel na chleba po vašich ctěných veleradach!!!
  • 2

#21 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 22 February 2020 - 23:25:55

No jo, úskalí internetovejch debat, chjo....

Původní dotaz, jak dostat 30*40 na základní desku z kina, BlackTea vyřešil naprosto systematicky nákupem Kaisera, Gratuluju a závidím ! (Ikdyž Axomat na základní desku 30*40 dal, byť prostor pro ořez byl minimální.)

 

Správná pozice misky u meopťáků se tu už párkrát řešila, stačí hledat, nebo se zeptat, nic nového a odpověď obratem. A každému kdo čet od zvětšováku návod je zřejmá.

Miska k filmu - základní poloha, miska od filmu - malá zvětšení. (princip mezikroužku... ) Proč taky konstruovat měch delší, než je nutno. 

Při otočení misky objektivem dovnitř (belary a malý anarety by se měly vejít) by jsme mohli zkrátit vzdálenost film-hlavní bod objektivu, takže by mohl ostřit za nekonečno a navíc by se blbě clonilo. (o kompenzaci optických vad nemluvě)

 

Mimochodem, nevíte někdo, jestli se zvětšováci konstruovali tak aby zaostřili na nekonečno ? Teoreticky se daly zvětšovákem promítat diáky, prakticky to bylo nanic, ale furt to není nekonečno. Zkoušet to nebudu, jen úvaha. Ono při těch malejch vzdálenostech hlavní bod-film to k nekonečnu utíká rychle.  


  • 0

#22 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 22 February 2020 - 23:49:27

Ještě doplním, ať předejdeme ezoterickejm debatám o nekonečnu.

Za nekonečno se při zaostřování považuje tisícinásobek ohniskové vzdálenosti objektivu. Pro 50 mm je to 50 metrů, pro 24 mm je to 24 metrů a tak dále...

 

Výpočty přes průměr rozptylového kroužku po mě nechtějte, stopro se to dá někde najít :-)


  • 0

#23 patriot

patriot

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 109 příspěvků(y)
Reputace: -7

Publikováno 22 February 2020 - 23:50:18

Misku jsem otáčel už mnohokrát, strkat objektiv do zvětšováku mne však nikdy nenapadlo. Jsi borec, Stříbrokazi! 


  • 0

#24 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,034

Publikováno 23 February 2020 - 01:15:03

Měl jsem úplně stejný problém jako kolega...na op5 +50/4,5belar na plný výtah nešlo zaostřit... Když otočíte misku, zmenšite vzdálenost mezi objektivem a negativem a tím se dostanete do ostrosti... Omlouvám se všem těm, které jsem si natřel na chleba po vašich ctěných veleradach!!!o

Akurat, ze to si si asi konecne otocil tu misku konecne spravne. Objektivy s malou ohniskovou vzdialenostou  maju ohnisko kratsie, ako da na nekonecno zaostreny zvacsovak. Preto mala meopta riesenie s vypuklou dostickou - ludovo miskou - a ta sa zkladala vypuklou castou von pre objektivy 80mm a smerom dovnutra pre objektivy 50 mm.
Tvoja rada znie, zaloz misku spravnou stranou ... To je v navode asi na 9-tej stranke.

Ale ani tvoja rada neriesi povodny problem, ze ako urobit na priemetnu rozmer 30x40cm, ked 24x30cm urobit ide. Ide urobit 24x30 znamena, ze bude vysledok ostry.

Pokial si pamatam tvoj dotaz z predchadzajuceho obdobia, tak sa vsetci vsemozne dotazovali v principe na to iste: Ci si si spravne poskladal vsetky sucasti zvacsovaku.
Takze si si nikoho nenamazal ...


  • 0

#25 RomanSkrivanek

RomanSkrivanek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 10 příspěvků(y)
  • LocationPraha 9
Reputace: 4

Publikováno 23 February 2020 - 06:47:43

Mohl to být přesně ten problém,na který se ptal blacktea...mohl mít obráceně misku... Koko ty starej egoisto... Ty jsi to celou dobu věděl!!! Ale ptáš se jestli to mám ověřené...Sis vygooglil návod od Meopty a teď tu na mě machrujes...
  • 0

#26 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,222 příspěvků(y)
Reputace: 901

Publikováno 23 February 2020 - 07:21:05

Vážený kolego, Opemus 5, výrobní číslo 814118, vyroben 2.3.1978, se mi podařilo získat dne 18.4.1978 v prodejně Drogerie, Dolní ul. 96, 850 01 Havlíčkův Brod. Byl původně zamluven, ale dotyčný zájemce neměl patrně dost peněz v hotovosti, a tak se Velké štěstí usmálo na "Starého Jezevce". Šťasten jsem odnášel papírový kufr

s nevýslovným pocitem technického blaha na duši. Vedoucím prodejny byl tehdy orthodoxní Skaut ze staré školy, p. Erwin Štáfl. Jedním gestem srovnal všechny babky ve frontě, když zájemci předváděl zrcadlovku Pentacon Six TL slovy: "Buďte zticha, to vaše "Namo" si můžete koupit jinde, ale Pán kupuje F O T O A P A R Á T !!! Ticho, jak v kostele.....  Tím začala má Foto-Odyssea. Následoval šestičočkový Meogon f 5,6/60. Stál tehdy 1080,- Kč, což byla celá moje měsíční výplata.... Následně jsem i zjistil, že nejde našroubovat do nosiče objektivu ( misky ), která měla závit M 23,5x0,5 a Meogon vyžadoval kroužek M39x1.Poté jsem řešil stejnou otázku: Jak v poloze základního nastavení tyče dosáhnout plný formát 30x40cm na průmětně. Vyřešil jsem to dubovým hranolem se dvěma šrouby a frézovanou dutinou pro původní pevný upevňovací šroub patky tyče, který se utahoval trubkovým klíčem. Zvětšovák mám dodnes, je to již neskutečných 42 let a stále živá vzpomínka na Bratra Erwina. Díky!

S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik


  • 2

#27 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,034

Publikováno 23 February 2020 - 13:21:18

Mohl to být přesně ten problém,na který se ptal blacktea...mohl mít obráceně misku... Koko ty starej egoisto... Ty jsi to celou dobu věděl!!! Ale ptáš se jestli to mám ověřené...Sis vygooglil návod od Meopty a teď tu na mě machrujes...

Nie, nie som egoista.
Skor by som povedal, ze prvy svoj Opemus 5 som dostal uz v roku 1976. A navod som si precital, pretoze moji rodicia fotografiu nikdy nerobili.
Ale vratme sa k otazke. Ako pomoze tvoj objav spravne zalozeneho objektivu vyzvacscovat kinofilm Axomatom a Anaretom 50 na zakladnu dosku?
Ja sa tu teraz nesnazim rozputat sebestrednu komunikaciu o mojej bozskosti a neomyselnosti, naopak, snazim sa, aby ti neunikla podstata diskutovaneho problemu.
Mier :)


  • 3

#28 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,034

Publikováno 23 February 2020 - 13:25:59

Inak google pouzivam velmi casto, ja uz si zas tak dobre nepamatm.
Zlozenie a miesanie napr Pyrocat HD si pamat nemusim, je na internete.
Kym polozim dotaz, napred sa pokusim na Googly zistit, ci ten problem niekto uz neriesil.
Ale to je len taky moj zvyk.


  • 0

#29 RomanSkrivanek

RomanSkrivanek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 10 příspěvků(y)
  • LocationPraha 9
Reputace: 4

Publikováno 23 February 2020 - 18:04:10

Bavíme se o op5 ne Axomatu... S 50 objektivem...na op5 miskou dolu na plný výtah nejde zaostřit...s miskou nahoru je zvětšení přes desku.
  • 1

#30 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 23 February 2020 - 18:27:25

Ano, proto je to miska a ne deska.

Když se pokusíš naopak o nejmenší promítnutý obraz, budeš misku otáčet, prodlouží to výtah objektivu.

S Ax5 i Op6 při 50mm objektivu, dosáhneš na desku podobné zvětšení (lin cca 10*), mají stejně dlouhou tyč.


  • 0

#31 patriot

patriot

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 109 příspěvků(y)
Reputace: -7

Publikováno 23 February 2020 - 19:18:51

Ano, proto je to miska a ne deska.

Když se pokusíš naopak o nejmenší promítnutý obraz, budeš misku otáčet, prodlouží to výtah objektivu.

S Ax5 i Op6 při 50mm objektivu, dosáhneš na desku podobné zvětšení (lin cca 10*), mají stejně dlouhou tyč.

Takže nosná informace jest ta, že Ax i Op6 mají stejně dlouhou tyč. Tak toto je naprosto senzační, nevím jak jsem mohl bez této skutečnosti, v blažené nevědomosti, žít. Děkuji uctivě za rozšíření obzoru, budu si to nadosmrti pamatovat. 


  • 0

#32 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 23 February 2020 - 19:34:14

Tohle nemá cenu.

 

PASS


  • 2

#33 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,034

Publikováno 23 February 2020 - 20:18:14

Obavam sa, ze kazdy si tu mele svoju, ale uplne mimobeznu pravdu.
:D
Mam doma DeVere 504, Opemus 5 i Opemus6 a kazdym viem urobit 30x40cm ostru fotografiu. Pravda, Opemusom 5/6 sa to da vtedy, ked otocim tyc a premietam zo stola na zem. Presnejsie, mam na to taky znizeny stolik.
A, to mi  verte, obdivujem kazdeho, co si najde chvilku casu, rozbali fidlatka, misky, pooblieva steny vyvojkou a ustalovacom,  skuli po tme na maskovaci ramik a gumuje ho nosom v marnej snahe to cele zaostrit.
Pekny vecer :D


  • 0

#34 patriot

patriot

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 109 příspěvků(y)
Reputace: -7

Publikováno 23 February 2020 - 20:42:27

Obavam sa, ze kazdy si tu mele svoju, ale uplne mimobeznu pravdu.
:D
Mam doma DeVere 504, Opemus 5 i Opemus6 a kazdym viem urobit 30x40cm ostru fotografiu. Pravda, Opemusom 5/6 sa to da vtedy, ked otocim tyc a premietam zo stola na zem. Presnejsie, mam na to taky znizeny stolik.
A, to mi  verte, obdivujem kazdeho, co si najde chvilku casu, rozbali fidlatka, misky, pooblieva steny vyvojkou a ustalovacom,  skuli po tme na maskovaci ramik a gumuje ho nosom v marnej snahe to cele zaostrit.
Pekny vecer :D

Nedá mi to, abych nepoinformoval. Mám stařičký Opematus bez misek a dalších jakýchkoliv fičur. Mohu potvrdit, že na velikosti/délce (tyče zvětšováku)  opravdu nezáleží. My staří temnokomorníci, v půtkách tužení, si umíme poradit.

Hezký večer přeji.


  • 0

#35 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 23 February 2020 - 21:28:26

Jednoznačne:! Opemusom 5 ani 6 a Anaretom 4/50 fotku 30x40 na základnú dosku neurobíš, a všetko kecanie okolo toho je len mlátenie prázdnej slamy. Základna otázka predsa znela, či sa dá urobiť fotka na základnú dosku objektívom 4/50 a zväčšovákom Opemus 5, alebo som zabudol čítať.


  • 1

#36 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 23 February 2020 - 23:50:39

MEA CULPA

 

Tak sem vyhrabal fotky a přeměřil je. Jsou na papírech 30*40, ale ne na spad, ale s okrajem na slintačku a bílým rantlem na ořez. Nějakejch 26*38 

 

Omlovám se, na spadávačku 30*40 tito zvětšováci nedaj.


  • 0

#37 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,034

Publikováno 24 February 2020 - 00:10:25

MEA CULPA

 

Tak sem vyhrabal fotky a přeměřil je. Jsou na papírech 30*40, ale ne na spad, ale s okrajem na slintačku a bílým rantlem na ořez. Nějakejch 26*38 

 

Omlovám se, na spadávačku 30*40 tito zvětšováci nedaj.

A to ani nebudeme pripominat, ze celosvetovo 30x40 je presne 305x406 mm :D


  • 0

#38 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 24 February 2020 - 00:25:44

 

MEA CULPA

 

Tak sem vyhrabal fotky a přeměřil je. Jsou na papírech 30*40, ale ne na spad, ale s okrajem na slintačku a bílým rantlem na ořez. Nějakejch 26*38 

 

Omlovám se, na spadávačku 30*40 tito zvětšováci nedaj.

A to ani nebudeme pripominat, ze celosvetovo 30x40 je presne 305x406 mm :D

 

Jo, na obálce od papírů píšou 30,5 * 40,6 cm   dat XII 1997 

To je let, asi už se ze mně stává lignit, hnědý uhlí a kdo ví kam to povede ... :-)


  • 0

#39 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,034

Publikováno 24 February 2020 - 08:45:48

Kodak?


  • 0

#40 joey

joey

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 53 příspěvků(y)
  • LocationSK-ZH
Reputace: 13

Publikováno 24 February 2020 - 13:05:01

K Opemus 5 sa vyjadriť neviem, lebo ho nemám, ale Opemus 6 + Color hlava III + APO Rodagon 2,8/50 + 30x40 rámik Meopta dá z kinofilmu zväčšeninu 30x40 cm s polcentimetrovým okrajom úplne bez problémov.

Aj istou rezervou na orez.

Normálne na základňu, bez otáčania a iných telocvikov.

Miska je vypuklou stranou do zväčšováku.

Toľko mojich 5 centov a osobná skúsenosť, snáď som pomohol.


  • 0

#41 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,034

Publikováno 25 February 2020 - 08:18:27

K Opemus 5 sa vyjadriť neviem, lebo ho nemám, ale Opemus 6 + Color hlava III + APO Rodagon 2,8/50 + 30x40 rámik Meopta dá z kinofilmu zväčšeninu 30x40 cm s polcentimetrovým okrajom úplne bez problémov.

Aj istou rezervou na orez.

Normálne na základňu, bez otáčania a iných telocvikov.

Miska je vypuklou stranou do zväčšováku.

Toľko mojich 5 centov a osobná skúsenosť, snáď som pomohol.

Tak to mas dobre :)
Pre vsetkych, co sa im to nepodari, zvacsovak ide otocit uplne jednoducho. Podla mna jednoduchsie, ako poalat SMS.
Pokial to mas takto super aj stym Anaretom, mohol by si sem uverejnit jednu info:
Daj do zvacsovaku kinofilmove policko, maskovaci ramik odloz, na zakladnu dosku zavscovaka daj kusok bieleho papiera, negativ zaostri a odmeraj velkost premietnuteho policka.
Ja doma Anaret nemam, alebp som ho dakomu venoval, alebo niekam zapadol. Ale mam Anaret S a Komuranon, obe 50-ky a vyskusam to na Opemus 6 tiez.


  • 0

#42 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,034

Publikováno 25 February 2020 - 08:30:09

http://www.photocorn...a.com/1061.html


  • 0

#43 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2,080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 25 February 2020 - 09:35:14

......................
Ja doma Anaret nemam, alebp som ho dakomu venoval, alebo niekam zapadol. Ale mam Anaret S a Komuranon, obe 50-ky a vyskusam to na Opemus 6 tiez.

K Opemus 5 sa vyjadriť neviem, lebo ho nemám, ale Opemus 6 + Color hlava III + APO Rodagon 2,8/50 + 30x40 rámik Meopta dá z kinofilmu zväčšeninu 30x40 cm s polcentimetrovým okrajom úplne bez problémov.

Aj istou rezervou na orez.

Normálne na základňu, bez otáčania a iných telocvikov.

Miska je vypuklou stranou do zväčšováku.

Toľko mojich 5 centov a osobná skúsenosť, snáď som pomohol.

 

Vytáhl jsem Axomat 4 a dostal se na desce max na rozměr cca 25x39 cm. S objektivem El-Nikkor 4/50 


  • 2

#44 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 816 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 266

Publikováno 25 February 2020 - 10:51:51

Tak ked inak nedate, skusim dnes vytiahnut aj ja, moj Opemus 5a aj s Anaretom. Aj misku otocim. Nech zistime, ze Keko ma opat pravdu.


  • 0

#45 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 816 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 266

Publikováno 25 February 2020 - 19:17:52

Tyc na maxime, negativ z Pentaxu ME Super:

 

s Anaretom 4.5/50mm 

 

27.5cm x 39.5 cm

 

s Meogonom 2.8/50mm

 

28.7cm x 41.5cm


  • 0

#46 patriot

patriot

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 109 příspěvků(y)
Reputace: -7

Publikováno 25 February 2020 - 19:24:16

Tyc na maxime, negativ z Pentaxu ME Super:

 

s Anaretom 4.5/50mm 

 

27.5cm x 39.5 cm

 

s Meogonom 2.8/50mm

 

28.7cm x 41.5cm

A co na to Keko a co Jan Tleskač???


  • 0

#47 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,034

Publikováno 25 February 2020 - 20:37:57

Keko si dal nacas, pretoze nemohol najst Opemus 5 :(

Potom vytiahol Opemus 6, ale vo farebnej hlave bola prasknuta halogenka, musel teda najst celu hlavu s kondenzorom.
Potom sa pasoval s dostickou - miskou, spekuloval, preco sa tam ta recessed dosticka neda strcit priehlbnou donutra . A tak zacal hladat dalsiu dosticku, s ktorou to slo. (Pripominam, ze dosticka z Opemus 5 ma mensi priemer a nefunguje ani nahodou,)
Potom musel vymontovat redukciu z d39 na ten mensi, kym zohnal blicky a kladivo, nechapavo krutil hlavou. Napokon zistil ze, to ide do vyskrutkovat dvoma ukazovakmi a dvoma palcami.
Musel najst obe dve 50-ky ktore si den pred tym na pokus nachystal.
A ked uz bol hotovy, musel este pohladat zvinovaci meter z Hornabchu.
Skratka kovbojka.
Nakoniec zalozil film, zaostril a zmeral.
A tak zistil, ze Opemus 6 so spravnou dostickou (tou menej recessed), spravne nasadenou, obe 50-ky (Anaret S a Komurano S 3,5/50) na priemetni cele kinofilmove policko v maske pre 6x6 vyzvacsuju (+/- nejaky ten milimeter) 32x47 cm.
To je pre Keka prijemne osviezenie.
Skratka ospravedlnujem sa vsetkym za tu cast mojich vyrokov, ktorymi som spochybnil, tuto moznost ...
Idem to este rozdychat :D
(Zase, na druhej strane, som si nikdy nerobil tazku hlavu z vlastnej dolezitosti :D )


  • 1

#48 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,034

Publikováno 25 February 2020 - 20:38:53

A myslim, ze to ma tak podobne aj Jan Tleskac.


  • 0

#49 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 25 February 2020 - 20:59:47

A blicky jsou sikovky, žejo ?


  • 0

#50 patriot

patriot

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 109 příspěvků(y)
Reputace: -7

Publikováno 25 February 2020 - 21:05:22

A myslim, ze to ma tak podobne aj Jan Tleskac.

Jan Tleskač by oprášil vědomosti nabyté v základní škole, uchopil nějaké měřítko( třeba skládací metr), přeměřil min/max obrazovou a předmětovou vzdálenost. Optickou mohutnost objektivu by nezjišťoval, byla dána, taktéž požadované zvětšení. Dosadil do jednoduchého vzorečku a vypočítal potřebnou předmětovou vzdálenost. Jak prosté! 


  • 0





Také označené jedním nebo více z těchto klíčových slov:Opemus, Anaret, 4.5/50, 30x40

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních