Přejít na obsah


Fotka

Prodlužování času vyvolávání se stářím vývojky


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
41 odpovědí na toto téma

#1 derossi

derossi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 154 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 3

Publikováno 18 únor 2020 - 11:25:00

Předem bych se chtěl omluvit, že otravuju a možná dokonce už po několikáté zavádím to samé téma, ale nějak si nemohu pomoci a to, ať hledáním nebo nějakými ještě složitějšími psychickými procesy; prostě si nemůžu pomoc.

 

Vrtá mi hlavou jak je to s prodlužováním času vyvolávání u vývojek jako je třeba ID-11 nebo Microphen. Na příbalovém letáku píšou, že po každém filmu se má přidat 10% volacího času. Ale co když vyvolávám dva filmy najednou. Je to tak, že když vyvolám dva filmy, tak další volání bude už jako kdybych volal film třetí a ty první dva počítám jako první. Nebo už bych měl při tom prvním volání prodlužovat, protože mám v tanku filmy dva.

 

Asi ta moje otázka je úplně blbá, ale nějak se nemohu zbavit toho neustálého brouka v hlavě. Tak se ještě jednou omlouvám a taky díky.


  • 0

#2 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 18 únor 2020 - 11:28:52

a jak jsi vyvolával  a  prodlužoval časy doposud? 


  • 0

#3 derossi

derossi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 154 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 3

Publikováno 18 únor 2020 - 11:32:56

Volal jsem vždy jenom jeden film, ale teď se mi toho navalilo trochu víc, tak mně to vrtá hlavou.

 

Doteď jsem jel podle návodu: první film doporučený čas; druhý film doporučený čas + 10 %, třetí doporučený čas + 20%, atd. jak to bylo v návodu. 


  • 0

#4 stanleyb7

stanleyb7

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 111 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 42

Publikováno 18 únor 2020 - 11:51:33

Dle mého názoru je to o vyčerpanosti vývojky. Takže bych to spíše bral jako: původní čas  navýšený o počet ve vývojce již vyvolaných filmů x 10 %. Alespoň já to takto používám pro ID11 stock, bez problémů.


  • 0

#5 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 18 únor 2020 - 12:00:12

Důležité je,  jestli  jsi měl opakovaně  dobré výsledky,   s +- fousek  stejné krytí i kontrast  u prvního i  xtého filmu. 

Když jsem dříve vyvolával  ve stocku D76  nebo  A49 pro opakované vyvolávání,   tak  pokud  to bylo více filmů  najednou v jednom  tanku,   tak  jsem  odhadl  střední hodnotu prodloužení.   Jakž takž  to vycházelo.

Např: 

čerstvá vývojka -   3 filmy v tanku:   základní čas * koeficient (1,0+1,1+1,21)/3=1,1,  prodloužil jsem o 10%,  tj. pro základní čas  10 minut  vyšel čas cca 11.

ale raději jsem ještě půlminutu přidal.

další tank - 3 filmy:   základní čas * koeficient   (1,33+1,46+1,61)/3=1,47   prodloužil jsem čas o 50%,  pro základní čas 10 minut vyšel čas cca 15 minut. 

atd.

Ale  při  delší přestávce  mezi  seancemi  se na tohle naprosto přesně  spoléhat  nedá,   po měsíci  ten  víc jak z poloviny  jetý stock  už býval  poněkud  slabší,   vyvolávací zkouška  z  kouskem filmu to jistí.  


  • 1

#6 Janim

Janim

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 41 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 5

Publikováno 18 únor 2020 - 12:21:01

U stocku ještě pozor na jednu věc. Jde o to, kolik z toho stocku nalijete do vývojnice. Aby v ní bylo dost vyvolávací látky pro dva filmy.

Jinak ano, platí, že každý! film vyčerpává stock. Volání dalšího je třeba prodloužit podle počtu filmů ve stocku již vyvolaných (případně vyvolané plochy filmu podle tabulek).


  • 0

#7 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 120 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 18 únor 2020 - 14:33:12

a ještě další pozor - málokdo volá várky v 1 litru chemie, nýbrž to má rozděleno do nějakých 0,5 l dávek. Zejména pokud si někdo míchá sám nekonfekční vývojky, popř. vytváří stocky z tekutých koncentrátů (např. pro barvu).

 

Takže počítejte, že 1 film vám polovinu množství stocku vyčerpá 2x tolik, než je poučka pro celý litr, takže prodlužovat by se mělo +20% času / film a vydatnost roztoku pak bude taky omezená na polovinu kusů filmů.

 

Jinak to roky bez problémů průměruju nějak tak, jako Jirinol... logicky a s citem.


  • 0

#8 stanleyb7

stanleyb7

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 111 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 42

Publikováno 18 únor 2020 - 14:44:21

a ještě další pozor - málokdo volá várky v 1 litru chemie, nýbrž to má rozděleno do nějakých 0,5 l dávek. Zejména pokud si někdo míchá sám nekonfekční vývojky, popř. vytváří stocky z tekutých koncentrátů (např. pro barvu).

 

Takže počítejte, že 1 film vám polovinu množství stocku vyčerpá 2x tolik, než je poučka pro celý litr, takže prodlužovat by se mělo +20% času / film a vydatnost roztoku pak bude taky omezená na polovinu kusů filmů.

 

Jinak to roky bez problémů průměruju nějak tak, jako Jirinol... logicky a s citem.

 

Tož já to vždycky slívám zpět do 1L (resp. 2L protože volám ve 2L Jobo 2000). Taky proto, že se o D76/ID11 se říká, že až další filmy jsou ve stocku vyvolané opravdu dobře.


  • 1

#9 Nicole

Nicole

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 142 příspěvků(y)
Reputace: 14

Publikováno 18 únor 2020 - 15:56:15

Dělám to tak, že do kádinky naliji vždy potřebné množství nepoužitého stocku - kolik je potřeba na vyvolání daného počtu a délky filmů ve vývojnici a doplním na potřebný objem použitým stockem. Čas neprodlužuji, jakmile už výsledky nejsou ideální, zvýším podíl nepoužitého stocku. Takový modifikovaný replenisment :D Asi to není úplně košer, ale mi to vyhovuje.


  • 0

#10 Janim

Janim

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 41 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 5

Publikováno 18 únor 2020 - 21:14:04

Dělám to tak, že do kádinky naliji vždy potřebné množství nepoužitého stocku - kolik je potřeba na vyvolání daného počtu a délky filmů ve vývojnici a doplním na potřebný objem použitým stockem. Čas neprodlužuji, jakmile už výsledky nejsou ideální, zvýším podíl nepoužitého stocku. Takový modifikovaný replenisment :D Asi to není úplně košer, ale mi to vyhovuje.

Jasně, já takhle točím jednu lahev stocku excelky k naprosté spokojenosti už něco přes tři roky :D ..  viz. http://www.temnakomo...excel/?p=535389


  • 0

#11 Nicole

Nicole

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 142 příspěvků(y)
Reputace: 14

Publikováno 18 únor 2020 - 21:30:26

 

Dělám to tak, že do kádinky naliji vždy potřebné množství nepoužitého stocku - kolik je potřeba na vyvolání daného počtu a délky filmů ve vývojnici a doplním na potřebný objem použitým stockem. Čas neprodlužuji, jakmile už výsledky nejsou ideální, zvýším podíl nepoužitého stocku. Takový modifikovaný replenisment :D Asi to není úplně košer, ale mi to vyhovuje.

Jasně, já takhle točím jednu lahev stocku excelky k naprosté spokojenosti už něco přes tři roky :D ..  viz. http://www.temnakomo...excel/?p=535389

 

Tak já to mám trochu jinak, nemíchám čerstvý stock do celého objemu, ale jen do objemu, který aktuálně potřebuji použít.


  • 0

#12 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 18 únor 2020 - 22:22:05

Dělám to tak, že do kádinky naliji vždy potřebné množství nepoužitého stocku - kolik je potřeba na vyvolání daného počtu a délky filmů ve vývojnici a doplním na potřebný objem použitým stockem. Čas neprodlužuji, jakmile už výsledky nejsou ideální, zvýším podíl nepoužitého stocku. Takový modifikovaný replenisment :D Asi to není úplně košer, ale mi to vyhovuje.

Je to kóšer: Tímto osvědčuju průběh volání. :D


  • 0

#13 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 626 příspěvků(y)
Reputace: 74

Publikováno 18 únor 2020 - 23:00:13

Stock  jde taky namíchat s pivem :) pak ta hlava :wacko:


  • 0

#14 derossi

derossi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 154 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 3

Publikováno 19 únor 2020 - 12:30:41

Stock  jde taky namíchat s pivem :) pak ta hlava :wacko:

Nevím, nevím. Zkoušel jsem míchat Stock s pivem, ale moc to fungovalo. Únava, jak se mi zdálo, se spíše zvyšovala a vyvolávání obrázků bylo s přibývajícím stockem a pivem mdlejší a mdleší až na filmu nezůstalo skoro nic. :-)


  • 0

#15 derossi

derossi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 154 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 3

Publikováno 19 únor 2020 - 12:38:47

Mnohokrát děkuji za všechny odpovědi, nevím jestli je to tím stockem, ale zase mi v hlavě vyskočily následující otázky:

 

Mohu poprosit jirin_ol o vysvětlení následujících matematických vzorců.  (1,0+1,1+1,21)/3=1,1; (1,33+1,46+1,61)/3=1,47. Jsou jenom ilustrativní, nebo to znamená, že u třetí filmu místo 20 % 21%? V mém příbalovém letáku je doporučených 20 % stejně tak proč 1,33 a ne 1,30 a proč 1,46 a 1,61.

 

Pak jsem se chtěl zeptat testem se myslí, ustřihnout film vyvolat, prohlédnout a pak přidávat, nebo ubírat čas?


  • 0

#16 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 19 únor 2020 - 13:15:48

Jen můj pohled a názor:

 

- matematické vzorce jsou jen matematické vzorce. 

100%+10% ze 100%= 110% = 1,1

110%+10% ze 110%= 121% = 1,21

121%+10% ze 121% = 133,1% = 1,331

atd.

- jestli procenta,  nebo  koeficient,   jedno jest pro výsledek. 

- procento  či  desetinky procenta rozdílu  nemá žádný  měřitelný  ani  viditelný efekt na filmu ani pozitivu.

 

- testem myslím to,  že  si nafotím v obdobných světelných podmínkách stejným aparátem, na který jsem fotil "ostré filmy"  pár snímků,   v  temné komoře ten kousek odstřihnu,  ve vývojce,  kterou si  jist  již nejsem, vyvolám,  nechám uschnout  a porovnám  s  předchozím  vyvolaným filmem,   jestli nemá  rozdílné krytí  atd....    jedna kazeta mi vyjde obvykle na  5-6  takových testů.  Jestli  takový  testík  ukáže  výrazný rozdíl  oproti předchozímu,  dobře vyvolanému,  jako  že je  podvolaný,   slabě krytý,   kontrast  mizerný,   pak je  s vývojkou asi něco  špatně  a  raději  už  s ní nepokračuji. 

 

Ale mé názory nemusí být ani pravdou,  ani dogmatem všeobecně platným, že. 

 

Beztak už  mnoho let  nevyvolávám  filmy  v neregenerované vývojce opakovaně  s prodlužováním času,   ale vývojky z rodiny D76 a jejího příbuzenstva  apod. regeneruji.   Přináší to určité  výhody... ale to je zase jiná story,  nebyla by to přímá odpověď na tvou celkem jasnou otázku. 


  • 0

#17 derossi

derossi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 154 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 3

Publikováno 19 únor 2020 - 15:11:22

Aha, tak to mě nenapadlo. To je tedy vždy 10 % z předcházejícího času. Já to chápal tak, že druhý film 10 % doporučeného, třetí film 20 % doporučeného, takže by to bylo 1 +1,1 +1,2.

 

Zajímavé vlastně je to pak třeba u desátého, to myslím je maximum, které výrobce povoluje mi vychází  2,357948 a já jsem myslel, že je to 1,9.

 

Znamená to tedy, že čím déle tím lépe?


  • 0

#18 Janim

Janim

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 41 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 5

Publikováno 19 únor 2020 - 15:48:02

Ilford uvádí pro ID-11 po 10% ze základního času, nikoli z předchozího ..  Tedy +10% u druhého až +90% u desátého filmu. Viz. https://www.digitalt...derfilmdevs.pdf  


  • 1

#19 rica

rica

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 206 příspěvků(y)
Reputace: 94

Publikováno 19 únor 2020 - 15:59:48

___ a to mi starí TK bardi z okolia hovoria, že to moc komplikujem ____  :shock:


  • 0

#20 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 120 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 19 únor 2020 - 16:38:53

aha, tak ten Ilford mi to trochu ujasnil... doposud jsem to taky prodlužoval tak, jako Jirinol.

Nicméně nikdy jsem se nedostal na hraniční limity vývojky (nemám problém vylít litr po 6 ti filmech, kde je oproti ilfordovu datašítu úlet jen 10%, což často ulítnu i tím, že nalévám/vylévám pomaleji nebo rychleji vývojku do/z tanku, ve kterou chvíli mačkám stopky atd., že.

 

o D76/ID11 se říká, že až další filmy jsou ve stocku vyvolané opravdu dobře.

 

 

říká se hodně věcí a mnohé z nich budou asi pravda :) 

já v souvislosti s touto vývojkou ctím pravidlo "nechat nějakou dobu po namíchání (ideálně alespoň 24h) odstát, než se v ní začne volat"

a pak tak nějak tuším, že použitý stock už nikdy nebude mít takovou trvanlivost, co neodpaněný (a předpokládám, že čím víc použitý, tím pak může být degradace rychlejší).


  • 0

#21 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 626 příspěvků(y)
Reputace: 74

Publikováno 19 únor 2020 - 17:52:05

aha, tak ten Ilford mi to trochu ujasnil... doposud jsem to taky prodlužoval tak, jako Jirinol.

Nicméně nikdy jsem se nedostal na hraniční limity vývojky (nemám problém vylít litr po 6 ti filmech, kde je oproti ilfordovu datašítu úlet jen 10%, což často ulítnu i tím, že nalévám/vylévám pomaleji nebo rychleji vývojku do/z tanku, ve kterou chvíli mačkám stopky atd., že.

 

o D76/ID11 se říká, že až další filmy jsou ve stocku vyvolané opravdu dobře.

 

 

říká se hodně věcí a mnohé z nich budou asi pravda :)

já v souvislosti s touto vývojkou ctím pravidlo "nechat nějakou dobu po namíchání (ideálně alespoň 24h) odstát, než se v ní začne volat"

a pak tak nějak tuším, že použitý stock už nikdy nebude mít takovou trvanlivost, co neodpaněný (a předpokládám, že čím víc použitý, tím pak může být degradace rychlejší).

Co se pamatuju tak se to na vývojku psalo že se má nechat 24 hodin stát a pak teprve volat.Na jednosložkový ustalovač ne na tech dvojsložkových to možná bylo taky?Dnes nevím proč už se to tam neuvádí?


  • 0

#22 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 20 únor 2020 - 00:39:57

 

aha, tak ten Ilford mi to trochu ujasnil... doposud jsem to taky prodlužoval tak, jako Jirinol.

Nicméně nikdy jsem se nedostal na hraniční limity vývojky (nemám problém vylít litr po 6 ti filmech, kde je oproti ilfordovu datašítu úlet jen 10%, což často ulítnu i tím, že nalévám/vylévám pomaleji nebo rychleji vývojku do/z tanku, ve kterou chvíli mačkám stopky atd., že.

 

o D76/ID11 se říká, že až další filmy jsou ve stocku vyvolané opravdu dobře.

 

 

říká se hodně věcí a mnohé z nich budou asi pravda :)

já v souvislosti s touto vývojkou ctím pravidlo "nechat nějakou dobu po namíchání (ideálně alespoň 24h) odstát, než se v ní začne volat"

a pak tak nějak tuším, že použitý stock už nikdy nebude mít takovou trvanlivost, co neodpaněný (a předpokládám, že čím víc použitý, tím pak může být degradace rychlejší).

Co se pamatuju tak se to na vývojku psalo že se má nechat 24 hodin stát a pak teprve volat.Na jednosložkový ustalovač ne na tech dvojsložkových to možná bylo taky?Dnes nevím proč už se to tam neuvádí?

 

Při vyvolávání negativu víc není líp, narůstá strmost a tím práce při zvětšování.

D76 byla původně vymyšlená pro filmový průmysl, odolnost ovladatelnost časem volání, velké objemy tanků, kilometry kinofilmu, snadná regenerace a dobrá ekonomika provozu, laciné chemikálie. Čerstvě nasazená trochu blbne, jako všechny z její rodiny (10 deka siřičitanu, trocha vyvolávačů a něco alkálie, ono to časem bude pufrovat a protizávojovat.) Proto se v jejich variantách pro malé vývojnice upravoval pufrační systém (D76d borax/kys. botirá) .

 

Staré pravidlo "lžíci staré do lahve čerstvé" platí. Nebo vhodit ústřižek materiálu na půl hodiny, tušímže to barevný proces měl v popisu. A minilaby měly starter pro nové lázně.

Odstátí vývojky na 24h má více dobrých důvodů. Oxidační splodiny z rozpouštění ji stabilizují, neochotně rozpustné látky (benztriazol, exotické vyvolávače) dostanou čas na rozpuštění a nečistoty klesnou ke dnu. "Po 24h opatrně slít od ssedliny, případně sfiltrovat."

 

Filtrovat čerstvě nasazenou vývojku je Blbost.

 

U ustalovačů jde jen o to oddělení nečistot z roztoku,


  • 1

#23 vejfuk

vejfuk

    Nováček

  • Předplatitel
  • 468 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 132

Publikováno 20 únor 2020 - 01:12:32

No, nedávno sem vznášel dotaz proč se mi špatně vyvolal film a jak to teď čtu tak mi došlo že to bylo vymáchaný v naprosto čerstvý vývojce ID-11. Možná až moc čerstvý...

 

http://www.temnakomo...vacku/?p=535642


  • 0

#24 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 20 únor 2020 - 01:47:28

Hmm, možná jo.

Je to vidět i při zvětšování, pozitivní vývojka na začátku spěchá a jinak blbne (a to má šanci oxidovat přes celou hladinu misky).

Je to další proměnná, co se dá odstranit, časem to vychytáš, neboj! 


  • 0

#25 derossi

derossi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 154 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 3

Publikováno 21 únor 2020 - 11:29:15

Ještě mě napadlo, když se snažím provádět výše zmíněný test, abych zjistil ideální čas na vyvolávání, jak dlouhé jsou optimální kroky. Jsou to minuty, půlminuty, vteřiny?

 

Každopádně ještě jednou moc díky za otázky.


  • 0

#26 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 21 únor 2020 - 16:22:32

Aby ste mali nad cim rozmyslat, sucasna D-76 bude asi hodne modifikovana ...
V povodnom recepte sa hydrochinon pri tom pH, ktore stock po zamiesani ma, nijako neprejavi. Postupne sa vsak alkalita mierne dviha az do okamihu, ked sa do vyvolavania hydrochinon zapoji.
Sucasna D-76 takto nepracuje.
Aby ste mohli pouzivat D-76 trosku premyslenejsim sposobom, bude potrebne si nastudovat dokument j78 , kde sa okrem ineho pozorny citatel dozvie, ze inak sa vyvolava, ked sa pouzije stock bez regeneracie a inak v regeneracnom rezime. Pre obe metody je samostatna sada odporucenych vyvolavacich casov a treba brat na zretel, ze v pripade pouztia D-76 v regeneracnom rezime, je potrebne pracovny roztok "nastratovat". Ano, ak sa pouzije lyzica stareho do litra noveho, nie je to startovaniu nepodobne. Co vsak dalej? Bez regeneracie?

Dlhodoby uzivatel, ako som ja (Volam sa Vlado Petras a .... vyvolavam v D-76) vsak casom trosku zlajdaci a vzdiali sa od akychkolvek analytickych uvah ... Ved T-Maxy stovky, co v tom v sucasnosti macham expirovali pred 5 rokmi. A tak ubaram, ci pridavam cas iba na zaklade vysledkov z toho posledneho volania a verte, cely ten galon D-76 je dostatocne velky na to, aby taky jeden T-Maxik pohol vyvolavacim casom.
Ostatne aj spominana D-76 uz expirovala - este v casoch ked elektricky mali v predu iba jedno svetlo.
ID11 je trosku odlisna a ja verim, ze existuju puristi, co ju uprednostnuju.
Ale vyskusajte porovnat vysledky cerstvo namiesanej D-76 a D-23, skuste najst jeden rozdiel. Teda jeden je, ale skuste este jeden.


  • 1

#27 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 901

Publikováno 21 únor 2020 - 19:13:26

Vážený kolego, Keko, díky za přínosný příspěvek, týkající se D-76. Regenerace byla předurčena zejména pro závěsné velkoobjemové tanky a velké kapacity filmů. Běžné ruční tanky s pracovním objemem cca 300ml ji mohly stěží využít. Tropické balení v konzervě pro objem 600ml pracovního roztoku, z dob počátků "Žlutého bobra", jež se objevilo v prodejní síti Foto-Kino, nezasažené ekologickým šílenstvím, vykazovalo velmi rovnoměrné výsledky a díky přísadám nevyžadovalo nijak speciální čistotu rozpouštěcí vody. Čas pro vyvolání optimálně exponovaného filmu v poměru kontrastu 1000 : 1 v neředěném roztoku D-76 byl doporučen na 9min. U kontrastnějšího osvětlení v poměru 10,000 : 1 bylo doporučováno ředění v poměru 1: 1, s časem vyvolávání 5min. Obsah Kodalku byl ve standardní navážce 2g, v regenerátoru 20g pro 1000ml vývojky. Metol ve vývojce 2g, regenerátor 3g, Hydrochinon ve vývojce 5g, regenerátor 7,5g. Udávaný rozsah časů pro neředěný roztok vývojky od 4 do 8min. Korekce pro stanovení doby vyvolání filmu teplotní a již výše zmíněná procentuální, dle počtu zpracovaných filmů. S přihlédnutím k velkokapacitnímu provozu byl D76R dodáván většinou výhradně ve velkém balení. Rozvažovat jej nemělo žádný větší smysl. Z hlediska ostrosti byla zkušenými chemiky s použitím velmi čistých zdrojů pro klubové použití míchána ve větším objemu FX 1 G.W.Crawley (Brit. Journ.) pro kategorii velmi ostrých vývojek, předurčených pro velká zvětšení výstavních fotografií a problematický Pot. Iodide 0.001% 5ml, s referenčním vyvolávacím časem 15min. Jako třetí vývojka, s vynikající rovnoměrností a ostrostí byl Emofin Blue od Tetenalu, který byl výrazně dražší, ale měl neskutečnou kapacitu, převyšující doporučení výrobce. Při jeho použití se vyplatilo využít jednu samostatnou nádobu stejného typu vývojnice a bez potíží pouze film přeložit z nádoby s roztokem A do nádoby s roztokem B. Vše byla rutina se stopkami a kvalitním přesným teploměrem. Ideální pro větší ploché filmy byl tekutý koncentrát HC-110, který bylo možné modifikovat do množství zásobních roztoků v různém ředění. Z dnešního pohledu ideální vývojka, využívaná hojně Anselem Adamsem na jeho slavných workshopech. Dnešní doba tvoří zásadní dilema i v situaci, kdy si mám čistě vyprat svoje, ve stálém okruhu rodiny pravidelně a navzájem měněné trenky. Greta si pere spoďáry na splavu, po vzoru bláznivé Viktorky čistě ekologicky, v souladu s přírodou. My jsme nuceni vyvolávat ve vývojkách, které jimi už dávno svým složením nejsou. Je to stejné, jako spát s nafukovací pannou.... Ohýbači pixelů prát nemusí, chodí v jedněch trenkách od jara do zimy a pouze je dobíjejí... S pozdravem Všem sirotkům, vyznavačům vod a zelenajících se strání přeji dobré světlo do okamžiku, než vykvete opět v tzv. "Zatuchlé Kotlině" Žluté zlato. Letos to bude zřejmě již v počátku máje. "Starý Jezevec"

Erik 


  • 1

#28 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 21 únor 2020 - 22:54:26

Ještě mě napadlo, když se snažím provádět výše zmíněný test, abych zjistil ideální čas na vyvolávání, jak dlouhé jsou optimální kroky. Jsou to minuty, půlminuty, vteřiny?

 

Každopádně ještě jednou moc díky za otázky.

Hele, Derossi a co se nebabrat v prodlužování a vydat se cestou regenerátorů ?

Snadno by ses mohl zahrabat do úvah "prodloužím čas o 4,321 sekundy přesně při 20,000 °C nestačilo by 4,123 s ? Silně exponovaný film mi vývojku vyčerpá víc, co s tím ?" A tak dále....

Kdežto regenerace je pohoda, namícháš si flašku vývojky a flašku regenerátoru. Během vyvolávání filmu si z lahve regenerátoru odkápneš předepsané množství do lahve na pracovní vývojku a tím, cos vylil z vývojnice doplníš na původní objem. A až spotřebuješ flašku regenerátoru, vyleješ to a namícháš oba roztoky čerstvé, jen tak pro sichr, jistota je kulomet.(vím, že to jde tahat dál, ale takhle dáš na dvě litrový flašky vývojka + regenerátor kolem 50ti filmů) Akorát první film obětuješ, ale testovací film bez nároků na kvalitu vyvolání se vždycky najde (ostří mi foťák na nekonečnu, funguje ta předsádka, vinětuje sluneční clona ....)

Takhle odstraníš další proměnnou a máš spoustu prostoru na pokusy s teplotou a časem ( 10min/18° není jako 8min/22°)

 

 P.

 

edit: slovosled.


  • 0

#29 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 22 únor 2020 - 08:16:11

p.s.  první film v nové násadě neobětuješ,   když z předchozí dlouho regenerované vývojky  do nově připravované násady    zamícháš půldecko   a  pak to  teprve doleješ celé  na litr.  To, že  novou násadu  připravíš  podle této praxe  vlastně  na  950ml,  nikoli na 1000ml,   nehraje  praktickou roli.     Mnohokrát a hodně dlouho  ověřeno.


  • 0

#30 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 22 únor 2020 - 11:07:27

950 vs 1000 ml, to je rozdiel 5%.
Pre predstavu - cas vyvolavania 8 min je vlastne 480 s. Teda 5% je asi 24 sekund.
Ten rozdiel nie je zas taky maly.
Poucenie z toho ale plynie, ze ked to robis takto systematicky a opakovatelne, postupne prisposobis ostatne parametre vyvolavania. Presne v duchu : "Vidim, ze to mam mmalo kontrastne, pridam na case a na kinetike."

Urcite si treba uvedomit, ze casy vyvolavania udavane napr. Kodakom su mienene ako startovacie, urcene pre zvacsovanie na zvacsovacich pristrojoch s difuznou hlavou. Pokial je takto vyvolany film pre kondenzor prilis strmy, je potrebne na vyvolani i na kinetike ubrat. A to az o 15%. Pre predstavu - 15% na 8 minutach rozdiel skoro 1,5 minuty.

Kto ma jeden (povedzme dva) oblubeny film, ma za sebou vsetky experimenty s roznymi vyvojkami, casmi a kinetikami, ma jeden zvacsovak, velmi rychlo dokaze upravit vyvolavaci cas pre majstrovske zvacsovanie na papier s pevnou, normalnou gradaciou.

 

Mrzute pre mna je, ze na ten moj zvacsovak uz dlhsie sada prach :(


  • 1

#31 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 22 únor 2020 - 17:13:25

Keko,   málokdy  si  dovolím ti  v  čemkoli oponovat,   tady však (vůči sdělení v řádku 2. a 3. Tvého příspěvku)  vyjímečně  ano.   Jestliže  vývojku D76 naředíš 1+1,   jaký zvolíš vyvolávací  čas?  Bude tam přímá  úměra tak,  jak  jsi naznačil? 


  • 0

#32 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 22 únor 2020 - 17:30:53

Keko,   málokdy  si  dovolím ti  v  čemkoli oponovat,   tady však (vůči sdělení v řádku 2. a 3. Tvého příspěvku)  vyjímečně  ano.   Jestliže  vývojku D76 naředíš 1+1,   jaký zvolíš vyvolávací  čas?  Bude tam přímá  úměra tak,  jak  jsi naznačil? 

Samozrejme, ze umera tam je, hoci nie priama.
Ale vsetko hadam vysvetluje riadok 4 :)
Su nejake pravidla pre vypocet casu pre riedenim upravene vyvojky, ale tie platia pre kazdu vyvojku odlisne.
A ano,  mas parvdu v tom, ze napr borax v D-76 udrzi pH tak dobre, ze riedenim sa cas prilis nepredlzuje. Preto priznavam, ze 5% v mnozstve zamesovej vody nie je to iste ako 5% v skrateni casu.
Hoci clovek moze mat detailne vedomosti o tom, co a ako funguje, plati, ze dobra prax a neustale overovanie su najlepsia cesta k uspechu.
Staci takto?


  • 0

#33 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 22 únor 2020 - 18:50:29

Stačí,   nakonec  tu  teorii a výpočty  stejně neřeším (nemám na to ani vzdělání ani erudici),   souhlasím naprosto se dvou poslední větou :-D


  • 1

#34 derossi

derossi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 154 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 3

Publikováno 25 únor 2020 - 19:35:49

Pokoušel jsem se sehnat ten regenerátor vývojky D-76R a všude mi řekli, že není k sehnání. Nevíte, kde bych ho sehnal. A ještě jsem se chtěl zeptat, existují nějaké regenerátory pro ID-11 a Microphen.

 

Díky.


  • 0

#35 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 25 únor 2020 - 20:04:41

Pokoušel jsem se sehnat ten regenerátor vývojky D-76R a všude mi řekli, že není k sehnání. Nevíte, kde bych ho sehnal. A ještě jsem se chtěl zeptat, existují nějaké regenerátory pro ID-11 a Microphen.

 

Díky.

Davide, jedno balení Kodak D-76R pro 5l by bylo k mání kousek od Tebe. Pravda, balení sice originál a nenačaté, ale s obsahem ne úplně sypkým. Ale nemyslím, že by to na to experimentování nebylo použitelné. 


  • 0

#36 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 25 únor 2020 - 21:01:43

Pokoušel jsem se sehnat ten regenerátor vývojky D-76R a všude mi řekli, že není k sehnání. Nevíte, kde bych ho sehnal. A ještě jsem se chtěl zeptat, existují nějaké regenerátory pro ID-11 a Microphen.

 

Díky.

http://www.temnakomo.../?hl=regenerace


  • 0

#37 derossi

derossi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 154 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 3

Publikováno 25 únor 2020 - 21:19:15

 

Pokoušel jsem se sehnat ten regenerátor vývojky D-76R a všude mi řekli, že není k sehnání. Nevíte, kde bych ho sehnal. A ještě jsem se chtěl zeptat, existují nějaké regenerátory pro ID-11 a Microphen.

 

Díky.

Davide, jedno balení Kodak D-76R pro 5l by bylo k mání kousek od Tebe. Pravda, balení sice originál a nenačaté, ale s obsahem ne úplně sypkým. Ale nemyslím, že by to na to experimentování nebylo použitelné. 

 

 

Tak to já se budu muset někdy stavti, že bych experimentoval.


  • 0

#38 derossi

derossi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 154 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 3

Publikováno 25 únor 2020 - 21:22:42

 

Pokoušel jsem se sehnat ten regenerátor vývojky D-76R a všude mi řekli, že není k sehnání. Nevíte, kde bych ho sehnal. A ještě jsem se chtěl zeptat, existují nějaké regenerátory pro ID-11 a Microphen.

 

Díky.

http://www.temnakomo.../?hl=regenerace

 

Já jsem si tohle vlákno už pročítal a problémem pro mě je, že nic z toho nemohu sehnat a když kliknu na odkaz, ta mě to píše "NOT FOUND". A taky jsem se, omlouvám se, vyjádřil špatně, když jsem psal "existují nějaké regenerátory pro ID-11 a Microphen", měl jsem na mysli, kde se dají sehnat.  


  • 0

#39 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 25 únor 2020 - 22:01:02

aha,   odkazy....

tak zkusím jinak:  

http://jeffreysoper.com/node/110

s Kodak D76d a jejím  "optional replenisher",  vhodným i pro T-Max  či  Delta filmy,    mám  celkem dlouholeté a dobré zkušenosti.  

Originál Kodak D76R,  který ti nabízí LuzJi,   už  se pravděpodobně  nedělá  a neprodává,   takže  dnes  to  vidím  už  jen  na domácí navážku a míchání.  Kdo na tohle laborování  je,  to má jednoduché,  kdo nemůže či nechce  chemikálie skladovat,   vážit si je,   má snad  už jen jednu možnost,  nechat si to nachystat od někoho poblíž,  kdo to  dělá  a pro přátele připraví.   Tím si tu nechci dělat reklamu,  ono to leckoho pobuřuje :-)


  • 1

#40 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 20 březen 2020 - 21:24:25

Kolegové! Prosím, pomozte! Viděl a četl jsem to zde na fóru někde správně, že někdo prodlužoval vyvolávací dobu v D76 u emulzí s plochými krystaly o 35% ?
Autore! Přiznejte se! (Keko ?, jestli ne, tak prosím promiňte)
  • 0

#41 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 20 březen 2020 - 22:37:15

Ja som to nebol :)
Ale dalo by sa to pochopit, spravne vyvolany film v D76 je trosku redsi, ako by si oko prialo.
Ak trosku potiahnem vyvolanie, film za cenu straty casti dobrych vlastnosti stmavne.
Dost zavisi aj na zvacsovaku.


  • 0

#42 pignon

pignon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 442 příspěvků(y)
Reputace: 31

Publikováno 17 duben 2020 - 21:31:47

poprve jsem vyzkousel D-76dj. Po natestovani, to pri mojem zpusobu expozice vychazi foma 100@100 5 a pul minuty pri klasickem preklapeni a 21 st. C. Maco 400 pet@400 14 min. 21 st. a preklapeni pul min. a pak 2x kazdou min. Mimochodem ten film je neustale ve skvele kondici a to celych 10 let byl jen v chladnicce a ne v mrazaku.
Musim, rict, ze me hodne vyvojka prekvapila. Nikdy jsem ji ve stocku nepouzival a proto jsem ji zavrhl. A atomal byl forever. Nyni musim prehodnotit. Proti atomalu maji fotky jakoby vetsi stavu, ale i tak jsou takove sametove. Oproti redeni 1:3 je to nebe a dudy. Jo a vyvojku regeneruji, tudiz neprepocitavam zadne casy. V litru jsem uz vyvolal 8 filmu a zatim jede jak z praku. Diky Jirinolovi za D76dj
  • 2




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních