Přejít na obsah


Fotka

Proč vlastně fotíte analog (film, deska, cokoli....)? Podělte se o pocity, historii, zkušenosti, důvody...co Vám to přináší?

proč film deska baryt sklo rc podložka analog digitál Flexaret Minolta

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
188 odpovědí na toto téma

#151 rica

rica

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 206 příspěvků(y)
Reputace: 94

Publikováno 25 May 2020 - 08:04:20

 

 

tých emočných prečo na film je X.... praktický je minimálne jeden : neriešim bordel na snímači !!!!!!


Ale smítka a prach na negativu :smile:

 

.... to ma tak nes_ere ako na snímači - ľahšie sa to z negatívu odstraňuje a navyše na každom snímku máš iný bordel ( ak už ) tak je to pestrejšie :)

 

 

To je ale krása, parádní nože! Můžeš si nafotit Šmokovo cvičení "nůž anticoro" (musel sem napsat něco o focení, jinak bude Ban-án jak vanilkovej rohlíček)

 

 

 

Stříbrokazy díky !!! ... zadarilo sa vtedy, všetky pakety sa mi v ohni spojili, pri kalení nič nepr_asklo  - -- ešte puzdra  spraviť:((  


  • 0

#152 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,222 příspěvků(y)
Reputace: 901

Publikováno 25 May 2020 - 19:22:59

Soráč, ale prasosnící srnomil  sem patří míň, než poznatky z krystalografie v metalurgii.

 

A politika se na TK netahá.

Vážený kolego, Stříbrokazi, věnujme se cele klasickému procesu založenému na fotocitlivých solích stříbra, homogenizovaných v elastické hmotě, zvané želatina. Bez krystalických mřížek, srmomr.dů a obzvláště fotogenických prasomil.m. Obecná inklinace k pixelomr.ům je na tomto klasicky zaměřeném fóru nežádoucí, jako kudličkoví kaliči. Politika, ta sem jako vizuální vřed samozřejmě nepatří. Prosím, pokud máme ještě CO PSÁT, pišme o klasickém fotografickém postupu, Jestli ne,

je žádoucí se na to konečně VY.RAT! S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik


  • 0

#153 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 25 May 2020 - 21:13:58

 

Soráč, ale prasosnící srnomil  sem patří míň, než poznatky z krystalografie v metalurgii.

 

A politika se na TK netahá.

Vážený kolego, Stříbrokazi, věnujme se cele klasickému procesu založenému na fotocitlivých solích stříbra, homogenizovaných v elastické hmotě, zvané želatina. Bez krystalických mřížek, srmomr.dů a obzvláště fotogenických prasomil.m. Obecná inklinace k pixelomr.ům je na tomto klasicky zaměřeném fóru nežádoucí, jako kudličkoví kaliči. Politika, ta sem jako vizuální vřed samozřejmě nepatří. Prosím, pokud máme ještě CO PSÁT, pišme o klasickém fotografickém postupu, Jestli ne,

je žádoucí se na to konečně VY.RAT! S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik

 

V pohodě milý Jezevče, jde jen o přátelské pošťuchování (Moravané pro to mají krásný výraz štengrování).

 

Stále máme o klasice co psát, stále se objevují milí začátečníci kterým trpělivě odpovídáme. 

A stále děláme vlastní pokusy.

A že jsou fotografové zvědaví lidé, které zajímají zajímavé věci i mimo obor je fakt. (Sociologicky to kdysi zpracoval pan Škoch, skvělý fotograf).

 

Mír a neberme se moc vážně, těch co propadli vlastní důležitosti jsou dějiny plné.


  • 0

#154 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 816 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 266

Publikováno 26 May 2020 - 17:29:54

Niektory ten bordel na snimaci, alebo na filme znasaju horsie. Ale niektory ho vnimaju ako umenie:-) rovnako na vystupe. Urcite by sa ale nasla priama umera medzi tymto pocitom a odvahou na internete.
  • 0

#155 Mirkoh

Mirkoh

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
  • LocationKlátova Nová Ves ( okres Partizánske)
Reputace: 16

Publikováno 21 July 2020 - 02:15:38

Prečo analóg? Určite aj pre návrat k mladosti. Vysnívaný fotoaparát ( vzhľadom na ekonomické možnosti rodičov Smena) - prelom 70/ 80-tych rokov. Potom fotokrúžok a možnosť požičať si Practicu super TL. Občas od príbuzných požičaný Zenit. Axomat 5 kúpený za výplatu na brigáde vo vtedajšej NDR. Samozrejme, občasná výroba fotiek za  1 Kčs, aby bolo na materiál. Potom splnenie sna - skúsiť farbu. A tak v 89-tom, keď ešte  neboli fotografi ochotní učiť tomuto umeniu, som objavil v knižici" Berevnou fotografii pro každého"  od p. Tomáška.  Pomohla k relatívne slušným výsledkom. Takmer prúser na vojne, keď sa chalani pofotili na "najmodernejších" tankoch T-72, ja som im vyvolaný film podal na strážnicu, kde ho našiel deveťák. Mesiac pred prevratom som mohol byť špión...

90 - te roky už veľmi nepriali. Axomat som dal preč a v podstate som nefotil.

Túžba znovu sadnúť do komory prežívala až do minulého roku. Nemám nič proti digitálu, ale človek chce fotku, ktorá má niečo do seba. Tak som si poriadil Yashicu FX D. Celkom slušná, len mi vadí jej uzávierka - bez batérie nefunguje. Následne Pentacon, darovaný Flexaret. Aj akýsi plnoautomat na polici je, ešte neodskúšaný.  Za fľašu pálenky ( kvalitnej) Opemus 5, ale človek poškuľoval po Magnifaxe. Zohnal som za veľmi dobrú cenu, neskôr aj Color3. A tak som zas chlapec, ktorý objavuje nové veci. Za tie desaťročia prišli MG papiere - aha, s nimi sa robí trochu inak. Vo farbe RA4 - s výsledkami som spokojný. Dokonca som prvý krát v živote vyvolával procesom C 41. Nie je to tak náročné, len dodržať teplotu a časy.

A tak som sa vrátil ku krásnej záľube. Netrúfam si svoje výsledky nejako prezentovať, ale človek z nich má radosť. A poteší, keď sa páčia aj iným. Trebárs keď si neterka svoju čb fotku cvakla do mobilu, aby sa mohla hneď pochváliť kamarátke. Ale som na začiatku. V tomto procese je veľa premenných, ktoré človek späť neovplyvní. Učí sa systémom pokus - omyl. A samozrejme, hľadá informácie na internete. Teraz hlavne na tomto fóre. Techniky, postupy, materiály.. Ako exponovať v konkrétnych podmienkach. Určite, expozimeter veľa napovie, ale ako zisťujem, aj správne meranie je umenie..

Baví ma byť po 40 rokoch opäť začiatočník, pretože mnohé si pamätám, ale oveľa viac toho ešte stále neviem. Učím sa a je to veľmi zaujímavé..

Rozpísal som sa - ale prečo klasika? Málokto vie zdôvodniť svoju záľubu. Baví ma to. A myslím si, že je dobre, ak aj v tejto digitálnej dobe sú stále ľudia, ktorí to neodmietajú, ale zaujíma ich, ako zachovať aj nedigitálny postup.


  • 13

#156 Kankrla

Kankrla

    Nováček

  • Předplatitel
  • 210 příspěvků(y)
Reputace: 40

Publikováno 21 July 2020 - 14:32:02

Mirkoh - díky za krásné vyznání.

Míra


  • 0

#157 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 21 July 2020 - 23:51:41

Mirkoh: Jsi tady správně, Vítej na Temný !

 

Málokto vie zdôvodniť svoju záľubu. - Nedávno mi kolega vysvětloval, že není třeba na film fotit, stačí pluginy do editoru a dodá to tu filmovou charakteristiku. Tak jsem se ho zeptal, proč si kroutí prsty na kytaře a utrácí za trsátka, když si v apce na telefonu můžu našmatlat třeba synfoňák a ještě to prohnat AI aby to znělo jako Beethoven. že prej tomu nerozumím, tak ať do toho nekecám. :-) 


  • 0

#158 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 22 July 2020 - 08:56:25

+ ten uchu lahodící zvuk závěrky mé Bessy. To stojí zato procvakat i bez filmu. A jdu na ní...


  • 1

#159 vejfuk

vejfuk

    Nováček

  • Předplatitel
  • 468 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 132

Publikováno 22 July 2020 - 10:59:20

Mě se hrozně líbí zvuk závěrky Ihagee Exy, kde závěrka je samotné zrcátko, včera jsem jí poprvé vytách na světlo a procvakal na Smíchovském nádraží Kentmere 100 z výprodeje. Nejkratší čas 150, víc člověk nepotřebuje, unikátní páčkový volič časů, šachtový hledáček a polo-automatický Tessar z Exakty. V jednoduchosti je síla. Love it.
  • 1

#160 hajkys

hajkys

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 403 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 105

Publikováno 22 July 2020 - 11:59:22

Mirkoh: Jsi tady správně, Vítej na Temný !

 

Málokto vie zdôvodniť svoju záľubu. - Nedávno mi kolega vysvětloval, že není třeba na film fotit, stačí pluginy do editoru a dodá to tu filmovou charakteristiku. Tak jsem se ho zeptal, proč si kroutí prsty na kytaře a utrácí za trsátka, když si v apce na telefonu můžu našmatlat třeba synfoňák a ještě to prohnat AI aby to znělo jako Beethoven. že prej tomu nerozumím, tak ať do toho nekecám. :smile: 

 

příkladná nahrávka a smeč :DD


  • 1

#161 rica

rica

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 206 příspěvků(y)
Reputace: 94

Publikováno 22 July 2020 - 19:37:43

 - Nedávno mi kolega vysvětloval, že není třeba na film fotit, stačí pluginy do editoru a dodá to tu filmovou charakteristiku. ..

Kolega je evidentne obyčajný amatér a má ešte čo doháňať... načo pluginy ??? kamoš - dosť pokročilý digitalista - ma odrovnal tvrdením, že zrno filmu a šum senzoru je vlastne to isté !!!


  • 0

#162 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 22 July 2020 - 20:37:44

A ten digitalista je CCDista nebo CMOSista? Že prej CMOS nemá to podání barev jako CCD...


  • 0

#163 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 22 July 2020 - 21:00:54

To mohu potvrdit, jen díky vlastnictví přístroje Leica M9 mají mé výtvory unikátní barevnost :D


  • 0

#164 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,222 příspěvků(y)
Reputace: 901

Publikováno 22 July 2020 - 22:46:23

Vážení kolegové, na slunné pasece je klid, ptáci řvou napumpovaní testosteronem, koronaviroví regulovčíci honí samostatně zcela neživotaschopné viry ve sněmovních komisích plácačkami na mouchy jak o život, na oddělených poličkách se k sobě tulí sety objektivů systémových zrcadlovek, chráněni proti mezifiremnímu incestu, mladá "Jezevcová" pilně smýčí prachová zrnka a škrobí babičkami háčkované dečky pod Rolleiflex a Leicu IIIf, prozpěvujíc žertovnou píseň o tiše prdící abatyši, či mojí Jechali Kozaki, jechali domoj, vstretili děvočku s pizdoj maloj. Idyla, kterou nenaruší ani v zadumání a vyděšeně civící mobilisovaný úchyl, potutelně se usmívající čemusi, aniž by si uvědomoval, že našlápl sandálou v bílých ponožkách do kupky, po generace denně shromažďovaného rodinného trusu. Ano i na Slaným vrchu to žije, závěrky tiše cvakají a pixelům je vstup na vlastní nebezpečí nedoporučován. Nenechte si prosím zasírat vlastní mozkové závity nevhodnými organickými mazivy metabolického VIP původu ! S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik


  • 0

#165 rica

rica

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 206 příspěvků(y)
Reputace: 94

Publikováno 23 July 2020 - 04:45:42

A ten digitalista je CCDista nebo CMOSista? Že prej CMOS nemá to podání barev jako CCD...

CMOSista.... riešiť u neho farbu nemá zmysel, má starý TNT monitor čiže studené podanie farieb, a aby to dohnal tak v PP saturuje ako blázon :( Na hoc aj mierne skalibrovanom monitore sa to nedá pozerať, ale u neho na TNTčku OK :) ... ale všetci okolo neho sú blbci, len on to má zmaknuté !?!

 

Teraz vážne - keby fotil na ČB film a neriešil pi... okolo digi, tak je z neho skvelý fotograf !!! a ešte zopár takých poznám..


  • 0

#166 vejfuk

vejfuk

    Nováček

  • Předplatitel
  • 468 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 132

Publikováno 23 July 2020 - 09:22:25

To je to co mě na digitálistech štve nejvíc, ta šílená post-produkce v počítači, že z tý fotky udělaj radioaktivní omalovánky hadr. Dobrý sluha ale zlý pán ten Photoshop, Lightroom.
  • 0

#167 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 23 July 2020 - 09:25:34

Ne každý je takový.


  • 1

#168 vlkm

vlkm

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 202 příspěvků(y)
  • LocationPraha - Klánovice
Reputace: 87

Publikováno 23 July 2020 - 11:45:04

No a nejsou ty photoshopy jen trochu lepsi stetce pro kolorovani fotografii? Jsem se vcera docetl v rozhledech fotografa amatera, jaky je to straslivy nevkus a kyc to kolorovani. To se psal rok 1924.


  • 0

#169 hajkys

hajkys

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 403 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 105

Publikováno 23 July 2020 - 12:12:06

Jo, pohled roku 1924 je supr. V době rozšiřování filmu, který začal vytlačovat desky/suchý desky, se psalo, že teď vlastně může fotit každej, kdo má do prdele díru, a že tím kvalita fotografie půjde strašně dolů. Druhou takovou revoluci udělaly kinofilmové přístroje, pak digitály a po nich to dotáhly specificky mobily na úplně novej level. Co bude dál? Oční implantáty napojený na Skynet? :)

 

Nicméně, fotoaparát dostupný širší populaci nevyhnutelně vede ke snižování průměrné úrovně, ale vůbec to podle mě neznamená, že by vznikalo méně těch kvalitních fotografií, než dřív (v absolutních počtech).

 

Každá technologie má svoje pro svoje motivy. Astrofoto bez digitálního snímače by bylo pořád ve vědeckém pravěku. A na druhou stranu kouzlo motivu podpořeného odpovídající technikou (třeba tisky, kolodium, klasický stříbrný papír..) je zase nedosažitelné jinak (a hlavně je zbytečné toho dosahovat jinak, že).


  • 0

#170 hajkys

hajkys

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 403 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 105

Publikováno 23 July 2020 - 12:14:24

To mohu potvrdit, jen díky vlastnictví přístroje Leica M9 mají mé výtvory unikátní barevnost :D

jo, bílé světlo může obsahovat všechny barvy, takže jsi vlastně maximalista :D


  • 0

#171 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,778 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 364

Publikováno 23 July 2020 - 13:03:24

No a nejsou ty photoshopy jen trochu lepsi stetce pro kolorovani fotografii? Jsem se vcera docetl v rozhledech fotografa amatera, jaky je to straslivy nevkus a kyc to kolorovani. To se psal rok 1924.

 

Ako sa na Záhorí hovorí: "Cícící to cící" :)


  • 0

#172 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,034

Publikováno 23 July 2020 - 13:42:02

No a nejsou ty photoshopy jen trochu lepsi stetce pro kolorovani fotografii? Jsem se vcera docetl v rozhledech fotografa amatera, jaky je to straslivy nevkus a kyc to kolorovani. To se psal rok 1924.

Samozrejme. Ked zvolis farby v rozsahu AdobeRGB, moze byt vysledkom kolorovania nevkusny gyc.
No a potom este miesat farby s presnostou na 16 bitov.
:D


  • 0

#173 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,222 příspěvků(y)
Reputace: 901

Publikováno 23 July 2020 - 15:17:12

"teď vlastně může fotit každej, kdo má do prdele díru, a že tím kvalita fotografie půjde strašně dolů."  :)

 

 

V tomto okamžiku pravděpodobně došlo k přelomu v estetickém vnímání fotografického obrazu a vznikla revoluční umělecká vlna tzv. Dírkové fotografie. S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik


  • 0

#174 stanleyb7

stanleyb7

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 111 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 42

Publikováno 23 July 2020 - 15:54:54

 

"teď vlastně může fotit každej, kdo má do prdele díru, a že tím kvalita fotografie půjde strašně dolů."  :)

 

 

V tomto okamžiku pravděpodobně došlo k přelomu v estetickém vnímání fotografického obrazu a vznikla revoluční umělecká vlna tzv. Dírkové fotografie. S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik

 

Absolutní nadšenci provozují dírkovou fotografii zásadně spolknutím filmu požadovaného rozměru a následným vystavením Múládhára čakry Slunci na požadovanou dobu (dle rozměru pinhole) exponují. Poté, vypitím instantní kávy s vitamínem C a sodou provedou vyvolání, které vypitím citronády s přesným časovým odstupem přeruší. Pak již následuje jen defekace do zatemněného nočníku s ustalovačem a důkladné (opravdu důkladné!) praní...


  • 2

#175 faajn

faajn

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 411 příspěvků(y)
  • LocationOstrava-Wroclaw
Reputace: 79

Publikováno 23 July 2020 - 17:00:37

...
  • 0

#176 suky57

suky57

    Nováček

  • Předplatitel
  • 194 příspěvků(y)
  • LocationValassko
Reputace: 83

Publikováno 18 September 2020 - 12:44:14

Fotit jsem zacal cca pred deseti lety -- na digital. O analogu jsem tehdy vubec nepremyslel. Tim ze skoro nic (doslova) nevidim, tak moznost komponovat zaber pres displej pro me byla schudna cesta, jak zacit fotit. Postupem casu jsem zacal obcas produkovat i fotky, ze kterych jsem mel radost a po dalsim case jsem si uvedomil, ze misto na displej koukam do hledacku, ve kterem sice skoro nic nevidim, nicmene na zaklade znalosti sveho fotoaparatu, toho co 'vidim' bezne ocima, uhlu drzeni , ... vlastnejsem do jiste miry schopen odhadnout, co na zaberu uvidim. No a pak se stalo nekolik veci

1) na svatebni ceste jsem vyfotil asi 800 fotek a to zdlouhave trideni (zvlast pri velkem zvetseni ktere na monitoru pouzivam) se ze zabavy zacalo promenovat v otravu,

2) zacal jsem premyslet nad tim, ze je vlastne strasna skoda kdyz si vymyslim a nakomponuju zaber, manualne si nastavim cas a clonu na zaklade svetla, ktere vidim a pak tuhle realnou praci promenim v souhrn jednicek a nul ... Tim ze pracuji v IT je tenhle pocit jeste umocnen ... 

3) Tata se zbavoval starych kramu mezi nimiz bylo nejake vybaveni do komory, stary Zenit 11 s Helios 58.

 

Tak jsem si rekl, proc to nezkusit ... Ten pocit, kdyz mi z vyvojky lezla prvni fotografie bylo neco, na co bych opravdu nechtel nikdy zapomenout. A kdyz po ususeni drzim v ruce unikatni fotografii ... Jasne, spousta veci se mi nedari - o zaostrovani zvetsovaku se mi obcas zdava, stejnetak kdyz zpetne zjistim, ze na vyvolane fotce je videt neco, co se mi pri vkladani do zvetsovaku nalepilo na film ... Tak film ocistim, fotku udelam znovu a mam z ni o to vetsi radost ... 


  • 2

#177 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,798 příspěvků(y)
Reputace: 2,155

Publikováno 21 September 2020 - 18:48:22

jak presunout stary flekaty film z mrazaku do pergamenu a jeste se tedy pokud nedam 3-4 piva zbavit par gramu tuku?

.

xpan / flekopan f21 1984 / ilford dd-x


  • 1

#178 pepo007

pepo007

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 40 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 21 September 2020 - 22:01:41

Zdravim , ja som fotil na strednej, otec mi pozical Zenit - vow.. To bolo nieco.. Potom som na fotenie zanevrel a objavil fotenie znovu - kupil som si Zenit 212K co je novodoby plastak, latkova uzavierka, ale stalo ma to cca. 1900 korun slovenskych aj s postovnym.. Dokonca ja nejakey ten diak som nafotil, a potom to uz pokracovalo klukatou cestou, od 35 mm k 6x7 potom 6x6 , neskor 4x5 a aj 8x10. Ospravedlnujem sa, ale aj nejaky ten digital bol na ceste...

Co dnes mi chyba je moznost sa pozret zacinajucim na to , ako ma vyzerat dobra fotka.

Ked sa presuniem do 80/90 rokov (pred digitalom) ked ste sa chceli nieco o fotografovani dozvediet boli len dve moznosti (z technickeho hladiska, ludia su specialny pripad)  bud casopisy alebo knihy. Vzhladom na to, ze dostat fotku do tlacenej podoby vyber fotiek bol narocny, umelecky riaditel (teda duafm, ze som spravne prelozil art director) bolo velke sito a ked sa malo nieco vytlacit, zvycajne to stalo za to...

Dnes hlavnu informaciu najdete na internete. Ale mnozstvo obrazkov je take obrovske , ze je velmi tazke najst nejaky web a vediet (ked zacinate), ze ako ma fotka vyzerat... Ak mate stastie, niekto Vam prezradi mena ako Adams, Bresson, Weston a vy zacnete na spravnom mieste. Alebo ak najdete spravne forum.. Ale to vsetko sa lahko strati v informacnom sume... Ja dufam, ze film este bude existovat nejaky cas (zatial to tak vyzera) a umozni mi to , comu hovorim filmova predohra (Odfotit, vyvolat pripadne nazvacsovat) a potom pride vrchol ked spozorujete co ste dostali...


  • 0

#179 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 22 September 2020 - 09:35:31

klíčové může být dnes setkání s klíčovou osobou, nikoli bloudění po webech

já začínal před šestnácti léty a to bylo fajn, digi bylo v plenkách, taky na srazy chodili, ale neměli si moc o čem povídat, skupina filmařů byla výrazně širší

tak jsem mohl číst i konzultovat přímo nad hotovými snímky mnohokrát ročně

dneska už takových setkání ubylo, taky vlasů, zase roků přibylo, no furt se něco děje


  • 0

#180 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,222 příspěvků(y)
Reputace: 901

Publikováno 22 September 2020 - 18:18:08

Vážený kolego RHx, staří bardi, k nimž jsme vzhlíželi s obdivem odešli do tzv. "Věčných Lovišť". Pravděpodobnost setkání s osobou, ověšenou klasickým fotografickým aparátem na film, se rovná pravděpodobnosti zasažení bleskem přírodního původu za jasného a slunečného dne. S hyperaktivním poddruhem tzv. "Číslicovce skalního" se lze hojně setkat nad strmými propastmi, kde v exaktickém záklonu nejistě pózuje na erozí silně narušeném geologickém podloží, opovrhujíce gravitačním zákonem. Kyselý škleb jej často provází až do příjezdu obecního koronera, který vyhodnotí hbitě diagnosu prostřednictvím datového přenosu. Učinnou metodou, jak nezblbnout, se jeví studium nepočetné cizojazyčné literatury, psané autory, jejichž snahou bylo exaktní zkoumání možností klasického procesu, nikoli diletantské fušování řemesla za účelem nezdaněného zisku množiny těch, kteří hbitě zaměnili krumpáč a lopatu za číslicový zázrak, nevyžadující sebemenší duševní potenciál, velice vzácně se v této kategorii dosud úspěšně přiživujícími. Připravovaná drastická opatření proti zákeřnému viru, přenášeném pixelovým aerosolem definitivně zamezí exponencionálně probíhajícímu procesu pixelového proměřování. Softwarový doplněk, pro odstraňování roušek na xichtu, umožňující zároveň využití celé knihovny elektronického šklebu v celé škále od Mony Lisy po bradavicemi zdobenou Ježibabu je nyní absolutním hitem elektronických zásilkových obchodů. Velmi se těším na okamžik, kdy budu opět po 10 letech úředně portrétován na "Vofčanku" za dodržení všech pravidel "Velkého Plukovníka" tj. Protřít oči Savem, projít lavorem s kyselinou chlorovodíkovou 38%, po dobu komposice snímku 10 min nedýchat a potlačit tělesný třes a srdeční puls. Podpis nebude již pro tento účel vyžadován, vzorek DNA a otisky prstů obou nohou bez ponožek, jej dokonale nahradí. Finální desinfekce na elektrickém křesle, skvělém vynálezu Th.A. Edisona, vylepšeném o plechový kýbl s nasyceným roztokem uhličitanu draselného, do něhož jsou úředně povoleny i bavlněné ponožky neutrální černé barvy jen završí po předchozím anatomickém měření a vážení vnitřních orgánů vystavení zmíněného dokladu totožnosti. Již nemohu dospat, kdy třesoucí se pazourou tento nejzabezpečeněnší digitální škvár budu moci obřadně uložit poblíž vlastní zadnice. S pozdravem Všem číslicově nezkvašeným mozkům: "Starý Jezevec" Erik


  • 0

#181 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,377 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1,122

Publikováno 22 September 2020 - 18:41:08

A jaký je rozdíl mezi číslicově nebo analogově zkvašeným mozkem?


  • 0

#182 Shimpan

Shimpan

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 90 příspěvků(y)
Reputace: 22

Publikováno 22 September 2020 - 18:47:57

Vážený kolego RHx, staří bardi, k nimž jsme vzhlíželi s obdivem odešli do tzv. "Věčných Lovišť". Pravděpodobnost setkání s osobou, ověšenou klasickým fotografickým aparátem na film, se rovná pravděpodobnosti zasažení bleskem přírodního původu za jasného a slunečného dne. S hyperaktivním poddruhem tzv. "Číslicovce skalního" se lze hojně setkat nad strmými propastmi, kde v exaktickém záklonu nejistě pózuje na erozí silně narušeném geologickém podloží, opovrhujíce gravitačním zákonem. Kyselý škleb jej často provází až do příjezdu obecního koronera, který vyhodnotí hbitě diagnosu prostřednictvím datového přenosu. Učinnou metodou, jak nezblbnout, se jeví studium nepočetné cizojazyčné literatury, psané autory, jejichž snahou bylo exaktní zkoumání možností klasického procesu, nikoli diletantské fušování řemesla za účelem nezdaněného zisku množiny těch, kteří hbitě zaměnili krumpáč a lopatu za číslicový zázrak, nevyžadující sebemenší duševní potenciál, velice vzácně se v této kategorii dosud úspěšně přiživujícími. Připravovaná drastická opatření proti zákeřnému viru, přenášeném pixelovým aerosolem definitivně zamezí exponencionálně probíhajícímu procesu pixelového proměřování. Softwarový doplněk, pro odstraňování roušek na xichtu, umožňující zároveň využití celé knihovny elektronického šklebu v celé škále od Mony Lisy po bradavicemi zdobenou Ježibabu je nyní absolutním hitem elektronických zásilkových obchodů. Velmi se těším na okamžik, kdy budu opět po 10 letech úředně portrétován na "Vofčanku" za dodržení všech pravidel "Velkého Plukovníka" tj. Protřít oči Savem, projít lavorem s kyselinou chlorovodíkovou 38%, po dobu komposice snímku 10 min nedýchat a potlačit tělesný třes a srdeční puls. Podpis nebude již pro tento účel vyžadován, vzorek DNA a otisky prstů obou nohou bez ponožek, jej dokonale nahradí. Finální desinfekce na elektrickém křesle, skvělém vynálezu Th.A. Edisona, vylepšeném o plechový kýbl s nasyceným roztokem uhličitanu draselného, do něhož jsou úředně povoleny i bavlněné ponožky neutrální černé barvy jen završí po předchozím anatomickém měření a vážení vnitřních orgánů vystavení zmíněného dokladu totožnosti. Již nemohu dospat, kdy třesoucí se pazourou tento nejzabezpečeněnší digitální škvár budu moci obřadně uložit poblíž vlastní zadnice. S pozdravem Všem číslicově nezkvašeným mozkům: "Starý Jezevec" Erik

Pokud byste se 11.9. tohoto roku vyskytoval na Labské louce, mohl jste mne vidět, kterak ověšen klasickým filmovým aparátem pořizuji záznam tamní situace. Nicméně se necítím být lepším fotografem, fotím-li na film, spíše bude rozhodovat výsledek než pracovní postup. Už od mých mladých let mi byl vštěpován názor, že za kvalitu fotografie může hlavně fotograf, nikoli postup, jakým bylo fotografie dosaženo.

 

Přeji krásný podzim plný barev

 

Shimpan


  • 0

#183 Tomas80

Tomas80

    Nováček

  • Předplatitel
  • 38 příspěvků(y)
  • LocationSlovensko
Reputace: 7

Publikováno 22 September 2020 - 19:39:03

Človeka určite veľmi ovplyvní detstvo, priestor kde vyrastá s kým vyrastá.... Odkedy si pamätám, tak ma doma obklopovalo vždy množstvo kníh podstatne väčšie ako mali v iných rodinách, za sklom bol odložený Kodak Retina (30.te roky), otec mal v skrini Prakticu LLC a Flexaret VII, ktoré sa brávali na všetky výlety, vychádzky do lesa, v inej skrini bol odložený zväčšovák a náhodne po šuflíkoch kopec fotiek, negatívov....

To bolo pre mňa nejaké prirodzené prostredie, od mala ma fascinovalo keď mi otec dovolil stlačiť spúšť a zvuk ako to zrkadlo pri sklopení tresne v tej Praktice si budem navždy pamätať  :-P

Takže časom som občas niečo odfotil aj ja, otec mi ukázal ako sa dá vyvolať čiernobiely film, ako sa zväčšujú fotky, do rodiny pribudla Praktica MTL5... a celkom ma to bavilo, ba vlastne ma to bavilo dosť.

Neskôr prišiel trošku útlm, fotil som veľmi sporadicky, prišlo šialenstvo digitálnych fotoaparátov, ktorému som zo začiatku odolával, lebo tie v cenách dostupných smrteľníkom rozhodne neprinášali výsledok, ktorý som si predstavoval pod pojmom fotografia. Vývoj išiel rýchlo dopredu a digitál za ktorý dal známy asi 80 tis. vtedajších korún slovenských zrazu po troch rokoch robil fotky horšie ako môj mobil čo som si kúpil  :mrgreen:

Vtedy som nefotil takmer vôbec, oženil som sa, dieťa na ceste, to bol prvotný impulz k začatiu opäť fotiť aspoň v tej čisto dokumentačnej podobe, keďže som si nevedel predstaviť, že by moje dieťa nemalo od narodenia fotky keď ja ich mám v albumoch desiatky, alebo stovky... Takže vtedy som začal opäť ale už na digálnu zrdkadlovku.

Zistil som, že fotenie ma zaujíma a baví ešte stále a čím ďalej tým viac som vyberal z vitrínky dedovu Retinu, občas poťažkal Prakticu po otcovi až som nakoniec niekde narazil v predajni na kinofilm, kúpil, vylovil dakde "moju" prakticu mtl5 a už ma to nepustilo... Dal som opraviť u pána Matunáka druhú Prakticu, rozhýbal Flexaret, dal si opraviť aj Kodak Retinu po dedovi...

Moje fotografie určite za veľa nestoja (myslím, že som za život videl dosť naozajstných fotografií aby som to vedel posúdiť), že zo mňa nebude umelec viem dávno, ale snažím sa aspoň "remeselne" sa zdokonaľovať. Naďalej fotím aj na digitálnu zrkadlovku, ale veľmi často je pri nej v brašni pribalená filmová zrkadlovka. Stal som sa pravoverným Nikonistom, takže popri DSLR sa v brašni nosieva obvykle nejaká F80ka, občas aj dve  :mrgreen:  prípadne moja milovaná F90x (ja fakt neviem čo na nej vidím, už mám tri...)... obzvlášť odporúčam F90 na výlety do prírody, v prípade potreby sa ňou dá zatĺcť stanový kolík, umlátiť medveď v kroví a potom ešte odfotiť trofej...  :mrgreen:  

Farbu si dávam robiť vo fotolabe (Vrátny Trenčín), čierobiele volám v kúpelni... dva roky som postupne zháňal veci aj na pozitívny proces, teraz už zvažujem ako panelákovú kúpeľnu pretvoriť na fotokomoru...

Takže najbližší cieľ (na veľa mesiacov vopred) po strašne veľa rokoch zvládnuť vytvoriť fotku vlastnými rukami pod zväčšovákom... 

A môj dlhodobý tajný sen je, že keď už občas trápim ten 90ročný Kodak, aby raz kvalitatívne tie fotky vyzerali tak ako ich vidím v albume spred 80-90 rokov po mojom dedovi... ale to ešte bude chcieť veľa skazených metrov filmu, veľa litrov vývojky... ale že sa to raz podarí bude dúfať stále...


  • 1

#184 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,222 příspěvků(y)
Reputace: 901

Publikováno 22 September 2020 - 20:23:13

Vážení kolegové, od útlého dětství jsem se pohyboval v malebném romantickém prostředí sběrného dvora. Těžko Vám mohu sdělit, s jakou vášní a radostí jsem na své zaprášené kovadlině ( v ochranných brýlích a s olověnou zástěrou, sepnutou rezavým řetězem s nádhernými blankytně modrými ploutvemi v bílých ponožkách velikosti 12,5 ) lehce klepal dvanáctikilovým kladivem do rozkošných kapesních drahokámků, které patřily k ozdobám V.I.P. kabelek. Přicházeli i zájemci z vyšších společenských vrstev, přinášející potají své úžasné statisícové DSLR zrcadlovky, poté, co zjistili krutou pravdu, že intelektem nedosahují ani zlomek paměťové kapacity sériových katet SDHC Ultra IV, Series 17. Neprodejný šrot, doposud okázale reklamou propagovaný a mentálně lehce retardovanými kupci stále žádaný, pozbývá veškerého smyslu do okamžiku, kdy nastává přelomový krok v oblasti fotografie: Fotografování bez fotografického přístroje, využívající fotografickou paměť autora. Od této chvíle se stávají v praxi doposud využívaná zařízení nepotřebnými šunty, předurčenými do tavící pece pekelné. Lehce cvaknete vlastním umělým chrupem a je to tam, vážení! Žádné výstavy a již žádné dražby obtížně recyklovatelných, chemií kontaminovaných papírů, definitivní konec hektolitrů toxických chemikálií, splachovaných po 24. hodině tajně do WC. Ani pixel, ani lithium, pouze svěží větřík v čisté hlavě, listující paměťovými záznamy nekonečné archivační kvality. Váš čas nadešel, produkty umělého pixelového kvašení !!! Uvolněte místo ve svých fotobrašnách a nacpané bankovkami je předejte s hlubokou omluvou vkleče svým vlekle ekonomicky strádajícím rodinám. Roztrhejte své úžasné kablíky k inteligentním nabíječkám, dejte své úžasné DSLR objektivy na pískoviště dětem na hraní, čas se nachýlil. Pokrok, ani prd nezastavíš. S pozdravem : "Starý Jezevec" Erik

p.s. pro Shipmana : Vysvětlení zmatených pojmů : Číslicový elektronický záznam obrazu není fotografie, je to číslicový elektronický záznam obrazu, ne fotografie !!!!


  • 2

#185 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,798 příspěvků(y)
Reputace: 2,155

Publikováno 22 September 2020 - 20:51:20

co takhle za fotografii povazovat jen to co dopravdy dopadne na citlivou vrstvu?

.

odmitejme aby sa manipulovalo s tym jak to dolehlo, zadne zvecsovani, zadne roztahovani stribra od prirozeni


  • 0

#186 pepo007

pepo007

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 40 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 22 September 2020 - 21:32:28

Zaujimava poznamka o definicie fotografie. Taky Adams bol velky puntickar co sa tyka spracovania negativu a nastadnej tvorby fotiek, kdezto Bresson si dokonca ani sam filmy nevyvolaval a vlastne len co nafotil, bez velky zmien preniesol na fotky. Pre nejakymi rokmi som sa zacal zaujimat o dialkomerne pristroje, jeden profesional , ktory fotil na Nikon techniku, tu predal a kupil si Leicu. Hovoril, ze zrazu ma viacej dobrych snimkov z kazdeho kinofilmu. Pretoze vdaka manualnemu sposobu  (Nikon mal AF a aj motorove previjanie) viac rozmysla o kompozicii a urobi menej snimkov. Asi to ma nieco do seba, digital umoznuje fotit rychlejsie a ked produkujete tolko snimkom nie je mozne udrzat kvalitu percentualne vzhladom k monzstvu. Mate limitovany cas, za ktory cely proces viet spravit a preto sa menej venujete kompozicii ako takej. Takisto clovek je tvor lenivy a necha veci robit za neho.. Mensina k tomu pristupuje inac, snazi sa vychutnat a viac sa sustredit na samotne dielo a jeho obsah. Preto sa mi paci velky format, tam sa to da skutocne precitit a a nakonci dna je najlepsie naplnenie z celeho procesu a nie nevyhnutne vysledok.

Hovori ze v sucastnosti dominuje na webe forma nad obsahom, presne naopak ako to bolo v jeho zaciatok. Podobna paralela mozno plati aj na fotografiu...


  • 1

#187 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,222 příspěvků(y)
Reputace: 901

Publikováno 23 September 2020 - 11:11:47

Vážený kolego, pepo007, zvolená cesta velkého formátu je dle mého názoru optimální. Pokud vezmeme v úvahu základní rozměry negativů formátu 9x12cm máme zde obrazově aktivní plochu 83,5 x 115mm. V případě U.S. formátu 4x5in je obrazově aktivní plocha 94,4 x 120mm, pro formát 5x7in máme obrazově aktivní plochu 120x170mm, u formátu 8 x 10in, tzv. Standard Print  který je neoddělitelně s příslušným negativem považován za jakýsi etalon pro posouzení veškerých parametrů pro hodnocení fotografického snímku. Aktivní obrazová plocha negativu formátu 8x10in je 197 x 249mm. Lze bez výhrad souhlasit s pohledem kolegy milosm, preferujícím přímý kontakt negativu. K řízení kontrastu jsou v některých velmi specifických postupech používány i filtrové folie, vkládané mezi negativ a kontaktní papír, čímž bývá dosaženo velmi zajímavých kombinací výsledné tonality kontaktní metody kopírování. Pokud zohledníme i "největší ze středoformátu" , formát 6x9cm s aktivní plochou obrazu 58x81mm, lze i s tímto formátem negativu kalkulovat pro výsledný tzv. Standard Print 


  • 0

#188 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 23 September 2020 - 14:20:12

dle mého je velký formát optimální jak na co. ne, že by to s ním nešlo, ale jsou situace, kdy je vhodnější menší formát. velkého formátu jsem nikdy nedosáhl, ale mám malý velký formát, umožňující mi práci jako s velkým formátem, a nejednou se mi při krajinaření stalo, že jsem byl příliš pomalý... při krajinaření! ano, asi to bude rukama, ale rozhodně bych nezatracoval menší formáty a nemyslím si, že by graflex rb byl ultimátním řešením mého problému


  • 0

#189 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 24 September 2020 - 06:19:16

Vážený kolego RHx, staří bardi, k nimž jsme vzhlíželi s obdivem odešli do tzv. "Věčných Lovišť". Pravděpodobnost setkání s osobou, ověšenou klasickým fotografickým aparátem na film, se rovná pravděpodobnosti zasažení bleskem přírodního původu za jasného a slunečného dne.......... "Starý Jezevec" Erik

vážení kolego eriku, je tomu již některý rok, ale vzpomenu jedné příhody

byla taková výstava o lodi, co na první plavbě natrefila ledovec, celá rodina natěšeni v královéhradeckém salonu sedli jsme na dráhu a jeli do matičky stověžaté

ouha, trmácení, fronty a vůbec to byl takový hromadný zážitek, jaké nevyhledávám

skoro by se dalo říct ústy klasika: "je to běs, je to běs"

na začátku prohlídky dostal návštěvník palubní lístek a na konci se mohl podívat do seznamu, zda přežil

zcela umdlen ke konci prohlídkové trasy složil jsem svoje kosti pod černobílý portrét nějaké babičky

po chvíli hledím na to jméno a na svůj palubní lístek a byla to přeživší! jak jsem byl potěšen, člověk se sveze lodí, ta jde ke dnu a on se dožije vysokého věku

pln euforických pocitů jsem se chystal sebrat poslední síly na dokončení prohlídky když tu oko mé ostří, tehdy ještě zrakem v lepší kondici a vedle mně stál mladík s mechanickým nikonem na krku

soudím, že byl v těch davech turistů i jiných vesničanů jediný, tak jsme tam tak stáli a klábosili, já měl dvojočku a on toho nikona

jestli se dá takový chlapík ještě potkat nevím, neviděl jsem jeho palubní lístek


  • 2





Také označené jedním nebo více z těchto klíčových slov:proč, film, deska, baryt, sklo, rc podložka, analog, digitál, Flexaret, Minolta

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních