Přejít na obsah


Fotka

Fomapan 100 - kam až pushovat? (koronovirální diskuze :)

fomapan 100 push process

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
39 odpovědí na toto téma

#1 dropsyy

dropsyy

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 11 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 26 březen 2020 - 16:13:28

Zdravím všechny, co nemají z důvodu karantény roupama co dělat :smile:

 

Kdesi jsem dávno tomu vyhrabal recepis pro vývojku RAF Pyro, kterou se dá velmi pěkně pushovat svitkový fomapan 100 až na citlivost 800. Asi by se ledaskdo ozval proč to, když jsou i onačejší filmy, ale já si zase říkám proč ne. Když mám stovky hromadu a je to snad asi  nejlevnější svitek u nás na trhu. A hlavně je to fomapan, a jak říkal Vašek Klausů kdysi dávno ve zlatých devadesátkách, jedině ekonomický nacionalismus má smysl (nebo něco v tomto duchu).

 

Tedy téma... kam až se dá obstojně pushovat fomapan 100? Aby to bylo zajimávější..nefotím jen na svitek, ale také na kinofilm a tam je ta otázka vzhledem k cenám filmů na trhu ještě zajímavější. Fomapan 100 v metráži je celkem levný.

 

Originál nahoře zmíněný recepis na RAF Pyro na kinofilmu vůbec dobře nevychází. Co snese svitek, je už na kinofilm prostě příliš. Zkoušel jsem si namíchat vlastní vývojku, abych se dobral nějakého pěkného výsledku a mohl pushovat fomapan 100 aspoň na ISO 400 a výše.

 

Kam jste nejvíc kdo dotlačil Fomapan 100? A v čem? Podělíte se o zkušenosti?

 

Já se zatím dobral po deseti různých zkouškách a drobných úpravách receptury k výsledku - viz příloha. Výsledek je ještě pořád dost kontrastní, ale je fakt, že bylo i dost kontrastní světlo a scéna - slunce svítí proti kameře stromy jsou v hlubokém stínu, silnice proti tomu velmi dobře nasvícená... Oboje jsou skeny z laciného plochého skeneru Canon 9000 @ 4800 DPI.  Bez úprav, jen přeuložené do JPG z TIFF.


 

Přiložený soubor (y)


  • 0

#2 vejfuk

vejfuk

    Nováček

  • Předplatitel
  • 468 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 132

Publikováno 27 březen 2020 - 00:04:21

Tohle je Foma 100 @ 400, 35mm. Vymáchaná v Rodinalu 1+50 14 minut.

Přiložený soubor (y)


  • 0

#3 Bob van Sikorski

Bob van Sikorski

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 574 příspěvků(y)
  • LocationPoděbrady
Reputace: 116

Publikováno 27 březen 2020 - 09:18:59

Já ho dotlačil na 1600, fotil jsem noční oblohu (asi 33 minut expozice) a volal véééélmi dloluho, jen už nevím jestli v Excelce nebo Rodinalu. No, vyšlo z toho kontrastní mraveniště, ale překvapivě atmosférické. Na běžné focení je to ale už krutě za limitem toho materiálu :-).


  • 0

#4 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 27 březen 2020 - 09:39:27

Tady nedávný článek o pushnutí na 800: https://kosmofoto.co...an-olympus-xa2/

Podle mě mu to vyšlo poměrně dobře.

 

A tady push na 1600: https://kosmofoto.co...an-olympus-xa2/

 

Kosmo Foto Mono je rebrandovaná F100.


  • 0

#5 dropsyy

dropsyy

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 11 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 27 březen 2020 - 11:27:16

Děkuji za příspěvky.

 

Ten rodinal 1:50 vážně jen 14 minut? Na  digitaltruth je pro tohle ředení uvedeno 8-9minut pro citlivost 100 a 21,5minut pro citlivost 200. Nicméně výsledky máte pěkné.


  • 0

#6 dropsyy

dropsyy

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 11 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 27 březen 2020 - 11:28:13

A děkuji za odkazy ... to rozhodně pročtu :)


  • 0

#7 vejfuk

vejfuk

    Nováček

  • Předplatitel
  • 468 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 132

Publikováno 27 březen 2020 - 13:29:59

Jo, těch 21 minut se mi zdálo nějak moc, o Digitaltruth obecně platí co je psáno to je dáno, ale nejsou tam žádný výsledky ke srovnání. Já se ještě řídím podle FilmDev a obě stránky porovnávám. Třetí seshora, s tou americkou vlajkou.

 

https://filmdev.org/..._id=1003&page=7


  • 0

#8 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 798 příspěvků(y)
Reputace: 2 155

Publikováno 27 březen 2020 - 16:37:35

legenda pravi ze kdyz je na fotaku nebo expozimetru nastavena hodnota 400 tak mam film exponovany jako 400

.


  • 0

#9 dropsyy

dropsyy

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 11 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 27 březen 2020 - 17:38:58

milosm:  No, legenda praví... úplně nevím, jak to zapadá do kontextu tohoto tématu teď (nejspíš jen moje nepochopení), ale poznámka je to trefná. Nastavit citlivost na expozimetru (či fotoaparátu) a jen tak cvakat samozřejmě nestačí. Exponometrie je jiná kapitola a jiná diskuze :))


  • 0

#10 dropsyy

dropsyy

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 11 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 27 březen 2020 - 17:41:36

vejfuk: Devchart beru také jen orientačně. Je pravda, že bez obrázků to není ono. Ale s těmi obrázky jeden stejně pořád neví, jak autor skutečně měřil expozici a jak moc se dá avizované citlivosti věřit.


  • 0

#11 dropsyy

dropsyy

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 11 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 27 březen 2020 - 17:44:41

Mno...na každý pád, lahvičku rodinalu od Agfy tu ještě mám. Tak to zkusím schválně porovnat - těch 14 minut 1:50 v rodinalu na citlivost 400 vs 400 v mojí vývojce. To budou další balkonovky :-)


  • 0

#12 vejfuk

vejfuk

    Nováček

  • Předplatitel
  • 468 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 132

Publikováno 27 březen 2020 - 19:11:33

Pak právě nezbývá nic jinýho než si to zkusit sám :) Na FilmDev sem našel i fotky Fomy 100 @ 400 v Rodinalu 1+50 a právě těch 20 minut a 30 sekund, v poznámce ale uvádí že zhruba od půlky překlápí 4x každý 2 minuty a to už je rozdíl oproti každý minutě.

 

https://filmdev.org/recipe/show/10066

 

Jinak příspěvek od milosm taky moc nechápu, v obecný rovině má samozřejmě pravdu :D 


  • 0

#13 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 28 březen 2020 - 02:16:22

Další legenda mluví o derivacích, tangentách a strmostech.

 

:-)

 

Tady jsou Ti tabulkv nanic, ale zase můžeš získat zajímavý Low-key.

Dělej si poznámky, ať máš proces opakovatelný až Ti to jednou bude vyhovovat.


  • 0

#14 Dynlik

Dynlik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 47 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 6 květen 2020 - 09:19:25

Zdravím. Po roce jsem otevřel fotokomoru a zjistil, že jsem zapomněl i to málo co jsem věděl před tím...

Právě před rokem jsem nafotil Fomapan 100 (kinofilm) nejspíš naprosto blbým způsobem - na iso 100 (už to je push, ne?) a v nepříliš světlém interiéru - ve výsledku to předpokládám odpovídá spíše iso 200.

Potřebuji poradit která vývojka lépe využije citlivost filmu při zachování ne moc kontrastních výsledků (na filmu jsou především obličeje), popřípadě kolik přidat na vyvolávání.

K dispozici moc nemám - Fomadon R09, D76 (Foma) stock a univerzální vývojka (otázka je, kolik jich přežilo  :mrgreen: ).

Dále se bojím toho, jak moc stihl za rok zdegradovat latentní obraz na filmu...

Díky za odpovědi.


  • 0

#15 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 6 květen 2020 - 09:25:41

Ne, nafotil jsi 100ASA film na 100ASA. Ani pull, ani push. Nafoť Fomapan100 na 400ASA a pak prodluž dobu volání, to bude push +2EV. Nafoť Fomapan100 na 25ASA a pak zkrať dobu volání, to bude pull -2EV.

 

https://thedarkroom....d-pulling-film/ viz krásná tabulka dole.


  • 0

#16 Dynlik

Dynlik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 47 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 6 květen 2020 - 09:37:25

Díky za odpověď.

Já jen odhadem vycházel z toho, že fomapan 100 má prý reálnou citlivost cca. 50 a zároveň si matně pamatuji, jak jsem při focení ubíral asi 1/2 EV, abych získal přijatelný exp. čas.

Takže když uvažuji fomapan 100 jako iso 50, fotil jsem ho jako 100 a ještě při expozici ubíral 1/2 EV, tak by to podle tabulky mělo dělat push +1.5 EV. Omlouvám se, jestli se pletu.

PS.: Uvědomuji si, že můj postup při exponování filmu byl přinejmenším podivný...


  • 0

#17 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 6 květen 2020 - 10:31:09

No já jednou fotil Fomapan200 na 125ASA a vyvolával to jako 200ku, negativy mi potom přišly takové hutnější. Prostě ten film to zvládne, ale jako nominální citlivost beru tu co udává výrobce.


  • 0

#18 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 6 květen 2020 - 11:38:39

Ja Fomu 100 kinofilm aj zvitok fotím ako 200 ASA a vyvolávam v Diafine a mne to vyhovuje.


  • 1

#19 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 6 květen 2020 - 11:46:29

Teoreticka maximalna citlivost filmu by mohla siahat k 50 000 ASA. Musel by sa tak vyrobit a muselo by sa s nim zvlastne i zaobchadzat. Toto som si kdesi precital a nechal za sebou odviat vetrom.
Az kym som nenasiel realny film, ktory za zvlastnych okolnosti ide exponovat a potom PUSHnut az na EI 50 000. Je to TMax P3200. Neviem, ako ten novy, ale stara verzia mala v manuali predpis spracovania na EI 25 000. Kde kto to na 50 000 vyskusal... No to je taka citlivost, ze sa v noci da Boing osvetlit iba svieckami postavenymi na pristavacej ploche (no...s prizmurenymi ocami). Kodak k tomu odporucal vyvojku T-Max Developer. Povedzme, ze pre spionazne ucely je to pouzitelne. Zaujimava je reakcia ludi, co T-Max P3200 skenovali. Odpor, zdesenie, odmietnutie. My, co sme si urobili fotografie, ci uz zo skenov, ci na papier pod zvacsovakom, s podivom sme ocenili, ze povedzme 12 500 este ide pozorovat bez vrasok na cele. Ale to je samozrejme otazka vkusu, zameru, pouzitia.
Co s takym Foma 100? Ja neviem, ale zacali sme tento film predavat, tak ma po 30-tich rokoch zacina trosku mikat, ci by som pred smrtou nemal vyskusat lahodku z dielne Foma. Co sa mi moze stat? Vacsina mojho fotenia konci v kosi preto, lebo som objavoval dalsiu cestu, ktora nikam nevedie. Som majstrom v objavovani slepych uliciek. Nie ze by som nevedel urobit remeselne poctivu fotografiu. Ale slepe ulicky zacinaju byt dolezite pre drazdenie tych synaps, ktore udrzuju kognitivne schopnosti mojho mozgu. Skoda iba, ze pamat zlyhava a tak sa casto najdem v tej istej ulicke i niekolkokrat. Tak to ma potesi, lebo si spomeniem a to je ako ked je pekne rano a ja pod stromom pijem kavu, vtaciky ma veselo povzbudzuju.
Ja uz sa nemusim hanbit, ked nieco pohnojim. Nie som ako profesor - chirurg, ktory kvoli reputacii neoperuje pripady, kde je sanca povedzme iba 15%. Pacient umrie a mne pribudne palec dole. Na moje chyby nik neumiera.
Tak ma teda laka Foma 100, vezmem asi kinofilm a sam vyskusam, no dajme tomu EI400, pre zaciatok. Ked uz nic ine, iba potvrdim, ze uctu v dnesnej dobe maju vsetci ti, ktori sa vyrobe filmom venuju. Lebo v tom nie je ekonomika, ale srdce.


  • 5

#20 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 901

Publikováno 6 květen 2020 - 14:22:38

Vážený kolego, Keko. Z hlediska imunologického jsem byl včleněn do kategorie cituji: "Z hlediska obecné promořenosti zařazen do kohorty imunologicky naivní". S přihlédnutím k nerealizovatelné kariéře komerčního chemika s explosivní tendencí mohu s naprostým klidem a pocitem sociální vyrovnanosti poslat autora tohoto, tak sofistikovaného zobecnění s naprostým klidem DO PRDELE ! Netuším, kdo tyto podivné studie financuje, kdo je jejich zadavatelem. Beru na hrb 4550g VF Linhof - Bi 

a rozvážným krokem kráčím do vyprahlé polopouště kvetoucího "Kotelního zlata", vybaven oprašovacím mopem na objektivy, rouškami obalenými kazetami, vlastními pazourami zhotovený ALU kufr o váze 8000g, robustním Manfrottem 058/029 o váze 7500g. Celkem 20050g váhy, poutané k U.S.Army "ALICE" s bederákem. K tomu

Egri Vlassky Rizling 0,75l Varsányi Pincészet č. šarže 5 997906 105012 a samozřejmě žluté filtry na Schneider Super Angulon 8/121 a Angulon 5,6/210 conv. 12/380, což je neostré, jak ona již výše zmíněná oblast pod částí bederní Homo Photographicus. Kodak TX 320 formátu 4x5" byl se vší pečlivostí bezpečně uložen v kazetách.

Emigrace do světů, slovy jen obtížně popsatelných, zlaté brýle U.S.A. - Carrington Co. 1899 a krochnu v podpaží. S pozdravem: VIRU ZDAR ! "Starý Jezevec" Erik 


  • 6

#21 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 6 květen 2020 - 21:48:50

Teoreticka maximalna citlivost filmu by mohla siahat k 50 000 ASA.

 

Jo, také jsem to slyšel, pokud právě jeden foton rozbije jedno centrum citlivosti, dojde se zhruba k této hodnotě. Ale s definicí citlivosti to moc společného nemá. Je to výsledek úvahy na ose sloučenina-krystal-porucha mřížky-centrum citlivosti-krystal-zrno-shluk zrn.  Možná jsem něco vynechal, celé to bylo dost spletité a neelegantní.

Přišlo mi to jako odpověď na otázku z publika "A pane profesore, jaká je nejvyšší možná citlivost?"

 

Dnes už by to asi neobstálo.

 

Hodně zdaru s pokusy "jak málo světla stačí nad závoj"


  • 0

#22 MartinHrubos

MartinHrubos

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 28 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 11 květen 2020 - 12:29:50

Dávno som fotil Fomapan 100 ako 800 v nočnom interiéru. Viz fotky. Z poznámok som vyčítal že pri 20st.C a 1:50 to bola hodina v Rodinale. Detaily o agitácii si už nepamätám.

 

 

Přiložený soubor (y)


  • 1

#23 matobabetak

matobabetak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 126 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 18 březen 2021 - 10:34:28

chcel by som skusit fomapan 100 exponovat ako 400, mam ich dost v zasobe. mam ale LC29  1+19 a nenasiel som cas ...neskusal niekdo  ? 


  • 0

#24 iuliuzz

iuliuzz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 433 příspěvků(y)
  • LocationBítovany
Reputace: 216

Publikováno 18 březen 2021 - 11:46:09

Jak to myslíš, že máš jen lc29 1+19?

Jinak v téhle vývojce bych žádnou stovku nepushoval a asi ani nevyvolával normálně, to udělá kontrastní negativ snad ze všeho kromě retropanu;)


  • 0

#25 matobabetak

matobabetak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 126 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 20 březen 2021 - 09:38:08

a co by si doporucoval ? dostal som lc 29 zadarmo, bezne si miesam ID11 sam ale teraz skusam nove kombinacie


  • 0

#26 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 816 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 266

Publikováno 20 březen 2021 - 11:51:15

LC-29 sa da miesat velmi dobre..je to "zrieiedena" forma HC-110..Da sa dohladat tabulka přepočtu..a potom mas casov a casov:)


  • 3

#27 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 20 březen 2021 - 12:54:57

D76/ID11.

Co ine? Foma 100 nema placate krystaly. Smelo do nej ID-11-kou.


  • 0

#28 Daniela

Daniela

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 197 příspěvků(y)
  • LocationPraha - Jižní čechy
Reputace: 22

Publikováno 20 březen 2021 - 17:09:04

FOMU 100 ve svitku jsem bez potíží exponovala na 400 a zpracovala v HC-110 ředění B a výsledek se mi zamlouval.


  • 1

#29 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 626 příspěvků(y)
Reputace: 74

Publikováno 20 březen 2021 - 19:32:45

Fora na tohle téma už tady byli.Kdysi v muzeu jsem potřeboval citlivější film a neměl ho po ruce.Fomapan 100 jako 400 kinofilm.Foceno ze stojanu bez bez blesku voláno ve Fomadon p .Jen tak pro zajímavost nastroje který tam  jsou lepeny ze sirek i ta lod kromě houslí.

Přiložený soubor (y)


  • 1

#30 iuliuzz

iuliuzz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 433 příspěvků(y)
  • LocationBítovany
Reputace: 216

Publikováno 20 březen 2021 - 20:33:45

a co by si doporucoval ? dostal som lc 29 zadarmo, bezne si miesam ID11 sam ale teraz skusam nove kombinacie

Doporučoval bych následovat rady kolegů, já to nikdy nezkoušel - osobně bych to asi vyvolal ve stocku Microphenu (kterého mám zadarmo doma hromadu zase já); no pokud bych měl zadarmo LC29 a Fomapanu kilometry, asi bych se s tím naučil žít. Bejt tebou, vyfotím si na zkušební film sekvence dejme tomu na 200-400-800, rozstříhám a vyvolám ve svojí id11 a lc29, nástřel časů na Digitaltruth (tam jsou dokonce časy pro 3200:) a jinde. A až to usušíš a zkušeným okem zhodnotíš, uděláš následně to samé s prodlouženým, nebo zkráceným časem.. Lc29 jsem nedoporučoval proto, že mi přišlo, že dokáže světla dost překrejt, alespoň teda při doporučených časech, vždycky jsem pak časy radši zkracoval. Taky záleží na tom, jestli děláš kino nebo svitek (ten trochu větší kontrast snese).

Jestli si ale mícháš vývojky sám, můžeš zkusit nějakou tutovku z receptářů pánů Macka a Paspy, nebo od Kulhánka.

 

FOMU 100 ve svitku jsem bez potíží exponovala na 400 a zpracovala v HC-110 ředění B a výsledek se mi zamlouval.

A prodlužovalas čas? Na jak dlouho? Na Digitaltruth mají uvedeno 11,5 min., toho bych se asi bál..

 

 

Fora na tohle téma už tady byli.Kdysi v muzeu jsem potřeboval citlivější film a neměl ho po ruce.Fomapan 100 jako 400 kinofilm.Foceno ze stojanu bez bez blesku voláno ve Fomadon p .Jen tak pro zajímavost nastroje který tam  jsou lepeny ze sirek i ta lod kromě houslí.

Kamenný housle - coool;)


  • 0

#31 Daniela

Daniela

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 197 příspěvků(y)
  • LocationPraha - Jižní čechy
Reputace: 22

Publikováno 25 březen 2021 - 13:58:39

Pardon dlouho jsem tu nebyla doplním FOMA 100 na 400 vyvoláno v HC-110 ředění B, čas dle digitruth byl 11:30 minut

 

výsledek se mi zamlouval, byla to krajinka. viz. scan negativu bez úprav.

 


  • 0

#32 Daniela

Daniela

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 197 příspěvků(y)
  • LocationPraha - Jižní čechy
Reputace: 22

Publikováno 25 březen 2021 - 13:59:50

jo a fotka mi zmizla z příspěvku.... poradí někdo jak ji tam přiložit?? 


  • 0

#33 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 626 příspěvků(y)
Reputace: 74

Publikováno 25 březen 2021 - 18:02:43

Už to tady bylo řečeno.Vpravo dole kliknout na..použít rozšířený editor.Vlevo dole vybrat soubor pak připojit soubor.Až bude nahraný tak se dole objeví malinký obrázek.Pokud někdo už nemá kapacitu tak se nenahraje.Bývá u lidí co nejsou předplatitelé a mají jí omezenou .Mělo by se tam objevit ...překročili jste nahrávací...

jo a fotka mi zmizla z příspěvku.... poradí někdo jak ji tam přiložit?? 

 


  • 0

#34 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 626 příspěvků(y)
Reputace: 74

Publikováno 7 duben 2021 - 10:06:32

Ještě jsem našel v archívu foma 100 jako 1600 iso.Voláno ve Fomadonu P foceno na kinofilm.Čas se mě nepodařilo dohledat.

Přiložený soubor (y)


  • 0

#35 dodoxbb

dodoxbb

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBanská Bystrica
Reputace: 215

Publikováno 18 duben 2021 - 08:08:55

Včera som vyvolával kamarátke svitok Fomapan 100, pushnutý na ISO800. V D76, riedenej 1:1 som to volal 22 minút, teplota 21,5 stupňa v rotačnom procesore. Výsledok je podľa oka celkom dobre použiteľný, film je krytý tak akurát a asi by sa dal bez problému nazväčšovať. Je maličko kontrastnejší, zrno bude podľa lupy zrejme dosť výrazné.


  • 0

#36 MIC

MIC

    Nováček

  • Předplatitel
  • 241 příspěvků(y)
Reputace: 212

Publikováno 8 květen 2023 - 11:38:05

Zdravím kogyně a kolegy. Fomapan 100 z metráže pushovaný na 800. Máchaný ve vlastní dvoulázňovce. K soudu předkládám lineární scan negativu. Na malý formát celkem dobré, nemyslíte?

Přiložený soubor (y)


  • 5

#37 fotograf302

fotograf302

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 174 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 1 červen 2023 - 19:46:40

Dobrý den, je to úchvatné. A copa to je za vývojku? :shock:


  • 1

#38 MIC

MIC

    Nováček

  • Předplatitel
  • 241 příspěvků(y)
Reputace: 212

Publikováno 2 červen 2023 - 05:33:15

Dobrý den, je to úchvatné. A copa to je za vývojku? :shock:


Děkuji kolego.Pojmenoval jsem to MP271. První lázeň je postavena na metolu a pyrogalolu pH 6,6 a druhá na sodě a siřičitanu sodném s benztriazolem pH 10. Ustaluji to výhradně v TF2. Z ekonomických důvodů nakupuji jen metráž z Fomy ISO 100. Ale protože je u nás 99% dnů větrno tak potřebuji krátký časy. Expozici měřím na nejtmavší místo.Nebo podle toho co chci mít na fotce. Detaily a více fotek z testu muzu poslat do SZ
  • 0

#39 MIC

MIC

    Nováček

  • Předplatitel
  • 241 příspěvků(y)
Reputace: 212

Publikováno 9 červen 2023 - 16:12:00

Z dlouhé chvíle a hnusnýho počasí otestoval jsem Fomapan 100 na ISO 3200, 1600 a 6400. V podstatě jsem pouze odexponoval na kliku v temné komoře a nechal to hodinu ležet v té MP271, kdy druhou lázeň jsem nechal jen 14 minut. Expozice jsou v pořadí 3200,1600,1600,6400.

lineární scany negativu

Přiložený soubor  F100@1600@3200@6400_MP271_60min-14min011.jpg   32,53K   3 Počet stažení

Přiložený soubor  F100@1600@3200@6400_MP271_60min-14min009.jpg   34,43K   2 Počet stažení

ISO 3200 (určen bílý i černý bod dle 12 bodové škály)

Přiložený soubor  F100@1600@3200_MP271_60min-14min007.jpg   200,63K   2 Počet stažení

ISO 1600 (určen bílý i černý bod dle 12 bodové škály)

Přiložený soubor  F100@1600@3200@6400_MP271_60min-14min012.jpg   130,04K   2 Počet stažení

 

ISO 6400 chtělo určitě krapet víc času v první lázni. Možná dalších 60 minut:) 


  • 2

#40 MIC

MIC

    Nováček

  • Předplatitel
  • 241 příspěvků(y)
Reputace: 212

Publikováno 10 červen 2023 - 09:55:54

A jen tak cvičně jsem včerejší pokusy s Fomapan 100 hodil ráno na Fomaspeed Variant ( Fomabromu by mi bylo líto). Foceno na Praktica BC1 se zoomem Prakticar 35-70

 

1) Fomapan 100@1600 MP271 1-60min 2- 14 min, osvětlení pouhých 50lux takže na F11 to dalo 1/2 sec. Ale pro noční street to bude velice levná zábava (pokud se někdy dostanu na nějakou street :D)

Přiložený soubor  F100@1600_MP271_60min-14min_FSV_001.jpg   147,25K   2 Počet stažení

 

2) Fomapan 100@3200 MP271 1-75min 2- 14 min, osvětlení cca 24k lux na f 5,6 jsem exponoval na automatiku z ruky. I s tímto by se určitě za lepších podmínek něco vyvádět dalo. Fotka je ořez z cca 13 násobného zvětšení 24x36mm

Přiložený soubor  F100@3200_MP271_75min-14min_FSV_001.jpg   86,78K   1 Počet stažení

 

Přeji krásný den všem !


  • 0





Také označené jedním nebo více z těchto klíčových slov:fomapan 100, push process

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních