Přejít na obsah


Fotka

Smáčedlo


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
78 odpovědí na toto téma

#51 Vojta

Vojta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 380 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 27 April 2020 - 09:42:15

Musím se opravit, ale kapky na filmu zanechaly nenápadné stopy. Pod lampou to bylo vidět. Vyzkoušel jsem kápnout IPA na konec filmu a udělá to světlou mapu.

Nevím čím to je, možná za to mohou látky zůstávající v želatině z praní kohoutkovou vodou. Takže bubliny potřeba jsou.


  • 0

#52 Skorec

Skorec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 306 příspěvků(y)
  • LocationÚstí nad Labem
Reputace: 75

Publikováno 27 April 2020 - 10:03:35

Jak napsal Lubajs...Cituji:Hlavně z toho nedělat vědu, o nic jiného nejde.
A s tím jarem má pravdu. Také to tak léta dělám...
  • 0

#53 Vojta

Vojta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 380 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 27 April 2020 - 12:28:58

ORWO F905 nemám, ale Viktor Leštič z JZD "CHOVATEL" Ondřejov by tu byl. Památný ročník 1989.

Bohužel jen na pozitivy.

Přiložený soubor (y)

  • Přiložený soubor  lesk.JPG   65.89K   6 Počet stažení

  • 0

#54 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,034

Publikováno 27 April 2020 - 14:34:48

Flak/mapy po vode su iba zo strany podlozky. A z tej strany idu utriet. Staci makka handricka, co nepusta chlpy a Ajax/Clean. Z asi metrovej vzdialenosti nastriekam male mnozstvo cistiaceho roztku na handricku a tou potom prejdem jednym smerom po povrchu podlozky. Ak je vsetko spravne, roztok sa temer okamzite odparuje. Film je polozeny na makkom podklade (u mna obrus na jedalneskom stole), idealne bez nedelneho menu vsiaknute do textilu.

Zverstvo?
Film oskenovany nevykazuje ziadne poskodenie, pri zvacsovani som tiez nic nepozoroval.


  • 0

#55 lukykoutny

lukykoutny

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 8 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 0

Publikováno 11 October 2020 - 14:34:30

Ahoj všem! :) 

 

Nechci zakládat nové vlákno, tedy se táži zde a doufám, že někdo ze znalých zareaguje:

 

Vyvolávám barevné negativy C-41 od Tetenalu a po vyvolání a usušení v horkou sprchou "navlhčené" koupelně mi zůstávají - na rozdíl od ČB filmu - zaschlé skvrny a mapy na negativu. Tuším, že u ČB mi výrazně pomáhá používání Mirasolu 2000. Nikde jsem ale nenašel, zda se dá použít i na barevné negativy? Všude se píše, že je vyloženě na ČB filmy, ale - opravdu by barevnému negativu jeho použití uškodilo? Při nejhorším použiji kapku jaru, samozřejmě, ale když už Mirasol mám, říkal jsem si, že by bylo fajn ho spotřebovávat i na C41 vyvolávání. :))

 

Díky předem za reakci!


  • 0

#56 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,034

Publikováno 11 October 2020 - 16:20:28

Farebne filmy sa susia pri podstatne vyssej teplote. Skus sa pohrat s roznymi koncentraciami. Plati, ze menej stabilizatora je vacsinou viac.


  • 0

#57 lubo

lubo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 167 příspěvků(y)
  • LocationSoľ
Reputace: 4

Publikováno 9 November 2020 - 18:11:07

Kodak Photo-Flo -chcem leštiť foto na skle-aký pomer a aky čas je odporúčaný na namáčanie v zmáčadle po vypraní?

Vďaka.


  • 0

#58 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,034

Publikováno 9 November 2020 - 23:28:35

Predpokladam, ze chces lestit leskly baritovy papier.
Zacal by som odporucanym pomerom.
Pre filmy sa pouziva 1:200. Ale vyskusaj od 1:50 po 1:400.
Cas vyskusaj, 2 - 3 min by mohli stacit.
Photo-Flo by som si ale schoval na filmy.


  • 0

#59 lubo

lubo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 167 příspěvků(y)
  • LocationSoľ
Reputace: 4

Publikováno 10 November 2020 - 11:29:36

Photo Flo necham na filmy-mam Fotonal,ale su tam nejake zrazeniny/je ešte v zaruke/.Je niečo vyslovene na barytovy papier?

Vďaka.


  • 0

#60 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,282

Publikováno 10 November 2020 - 12:11:37

Držím palce.  

Já  už vzdal pokusy  vyleštit  moderní barytové papíry z produkce nejmenované fabriky v Hradci K,   ač jsem na ně zkoušel i mnoho desítek let zaručené a fungující recepty na "ten správný nálev", nikdy jsem na nich  dokonalý lesk  nedostal.   A tak  pro leštění  používám  pořád ještě  skvělé  35 let staré papíry  Forte Bromofort,   když  stejně staré  papíry Neobrom a Brom Extra  (vše nízká gramáž - polokarton)  už  nenávratně  příliš závojují,   na těžkých barytech už  jen  vzácně  papíry  Kentmer  VC Fineprint,   které se  též bohužel již  nevyrábějí.  Skvěle se leštily i polokartony od soudruhů z NDR, velice dobře i Varycon FB papíry ze Zagrebu,  buď  té  fabrice země lehká,   i  starší Seagull Oriental...  Ovšem jak jsem zjistil ze současných nabídek e-shopů,   většina výrobců již asi přešla u FB papírů na  tzv.  "natural gloss"  povrch,   který  je  krásný  při usušení  emulzí nahoru při napnutí na sklo  (klasická slintačka),   ale  mé  pokusy o jejich leštění v uplynulých několika letech nedopadly  dobře -  vysvětluji si to tak,  že  ten  papír,  na kterém je  emulze nanesena,  není  dostatečně  hustý a hladký pro  dokonalé leštění na chromu  teplem  či  emulzí na sklo za studena,  povrch je přímo stvořen pro  sušení emulzí ven. 

Až vyhraju v lotynce,   třeba zkusím i moderní Ilford lesklé papíry,  jestli je Ilford  ještě vůbec dělá. 

Na zrcadlovém skle  jsem leštil naposledy někdy  v polovině 70.let minulého století.   Pracná příprava skla  byla  nutná (salmiak, methylalkohol,  volská žluč...)  

Dnes  leštím na  bubnové leštičce  s chromovaným bubnem,   před  rozehřátím  akorát  přeleštím  jemným čistým bavlněným hadrem,  stačí nadýchnout,   pokud  tam  drží  od  předchozího leštění  nějaká  čmouha  či rantlík od vysušeného zbytku smáčedla s vápnitou vodou,   tak  isopropylalkohol si svou povinnost udělá...   a vhodné papíry  před  leštěním  jen krátce,   cca 1-2 minuty, namočím  do  roztoku  smáčedla a vody v poměru 1+200 (ORWO F905).

Jak bych dopadl  s pokusem  vyleštit moderní, těžký a silný, FB papír na skle dnes,  si netroufám   odhadnout. 

Proto  držím palce,  a  budu zvědav na  zprávu o výsledku,   přeji,  aby byl  dobrý!


  • 0

#61 lubo

lubo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 167 příspěvků(y)
  • LocationSoľ
Reputace: 4

Publikováno 10 November 2020 - 13:00:23

Možno to bolo šťastie nováčika,ale kombinacia Foma Retrobrom+Fotonal+nove plexi=dokonalý lesk.

Teraz som skúsil Fomatone MG class+Fotonal+umyte plexi/sklo vyleštené Sitolom/=drobné kazy na pár miestach/plexi/,na sklo si trúfnem až večer/pripada mi to prilepené/.

Zajtra skúsim s Adox Adoflo II,možno zmaturujem.

 


  • 0

#62 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,282

Publikováno 10 November 2020 - 13:53:19

Fakt je,  že  papír  Retrobrom  jsem  ještě v komoře neměl.   Takže netuším,  jestli  vrstva želatinové emulze  je  silnější a kvalitnější a  pro leštění se hodí víc než  Fomabrom. 


  • 0

#63 lubo

lubo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 167 příspěvků(y)
  • LocationSoľ
Reputace: 4

Publikováno 11 November 2020 - 15:22:37

Fomabrom  skusim nabuduce.

Fomatone MG class+Fotonal+umyte plex=na druhy pokus-dokonaly lesk.      Adox Adoflo II som nepoužil,nechávam to až budem zúfalý/100ml  za 11 eur s dopravou sa mi zdá trošku drahý na pokusy/.

Fomatone MG class+Fotonal+sklo/leštene Sitolom/=ako zrastene so sklom.

 

Vie niekto poradiť-ako dlho to držať vo vode a či sa to da  odmočiť?

Vďaka


  • 0

#64 lubo

lubo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 167 příspěvků(y)
  • LocationSoľ
Reputace: 4

Publikováno 11 November 2020 - 15:29:02

Fomabrom  skusim nabuduce.

Fomatone MG class+Fotonal+umyte plex=na druhy pokus-dokonaly lesk.      Adox Adoflo II som nepoužil,nechávam to až budem zúfalý/100ml  za 11 eur s dopravou sa mi zdá trošku drahý na pokusy/.

Fomatone MG class+Fotonal+sklo/leštene Sitolom/=ako zrastene so sklom.

 

Vie niekto poradiť-ako dlho to držať vo vode a či sa to da  odmočiť?

Vďaka

 

 

Postup s plexi mám od užívateľa  nfoto - hlavne jemu patri moja vdaka.

  nfoto nfoto

  • 0

#65 danz

danz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 437 příspěvků(y)
  • LocationHavířov / Karviná
Reputace: 210

Publikováno 17 December 2020 - 22:43:15

Praktický dotaz - koupil jsem teď Mirasol a chci jej používat na poslední oplach negativů před sušením.

Výrobce udává doporučený poměr 1+400, což by bylo 2,5ml na 1 litr.

Častokrát jsem už slyšel doporučení (a bylo to zmíněno i výše v tomto vláku) - pár kapek smáčedla na litr. To je ale podstatně méně než 2,5ml.

 

Teď před svátky budu vyvolávat cca 10-12 svitků v průběhu několika dnů. Moje představa je, že si připravím 1l destilky se Mirasolem - jeden "nálev" na celou dávku. Potom vyliju.

Mám tam fakt dávat 2,5ml???

 

Myslím, že jsem to naposledy s Fotonalem trochu přehnal (takové neexaktní kapání přímo z lahvičky = asi více než dost) a zůstávaly mi na negativech mapy.

Díky za rady.


  • 0

#66 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,282

Publikováno 18 December 2020 - 09:22:32

Dodrž to,  co  říká  manuál výrobce smáčedla,  a  uvidíš sám.  

Tip:

Nedoporučuji moc ten  nálev  přelévat  z  lahve do nádoby,  ve které budeš prát,  a  zpět  do lahve,  napění to  a  ta pěna pak dělá bordel, navíc  nalít to  do lahve je opruz  s  čekáním na to,  až pěna v lahvi sedne,  aby se to dalo  dolít  všechno. 

Já  na poslední praní  filmů se smáčedlem používám  plastový těsně uzavíratelný kelímek  od  kilového  smetanového jogurtu (nejen,  že ten jogurt mám rád,  ale  za rok se těch kelímků nasbírá až at),   po  použití  víčkem těsně  uzavřu  a  šmytec,   do lahve to nepřelévám,   žádná pěna, žádné bublinky.   Když to chci temperovat na  těch  22 st (moje teplota všech lázní pro negativy),  šup do mikrovlnky,   pár  vteřin  a  připraveno.


  • 1

#67 vejfuk

vejfuk

    Nováček

  • Předplatitel
  • 468 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 132

Publikováno 18 December 2020 - 10:46:57

Na to s tou pěnou sem teď v posledních pár dnech přišel sám, Svatá pravda. Jelikož taky mám problémy se stopama na kinofilmu (jenom kinofilmu, svitku je je to šumák), tak zkouším Kekův recept z předchozí stránky - Kodak PhotoFlo v poloviční koncentraci, IPA do 10% objemu a to vše v destilce. Bohužel stopy furt sou přítomny pokud film před zavěšením nesetřu mezi prsty.

Jakej bordel od tý pěny konkrétně myslíte? Jinak ten nápad se smáčedlem aby se nemuselo přelívat je dobrej, jen budu muset vymyslet nádobu kterou je možno temperovat ve vodě, majkro vejv v komoře nemám.
  • 0

#68 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,282

Publikováno 18 December 2020 - 10:57:39

i ten plastový kyblík se  dá  temperovat postavením  do  teplé(studené) vody dle potřeby. 

Bordel s pěnou mám na mysli jednak  při přelévání sem tam,   jednak  to,  že  pokud  se  vytáhne z lázně příliš napěněné  (většinou moc velká koncentrace smáčedla  a  divoké šmrdlání  cívkou s filmem v lázni),  a  dobře se to neotřepe,   můžou i na pověšeném filmu zůstat bublinky,   na filmu po zaschutí  mohou zůstat viditelné zaschlé okraje  těchto bublinek (zvláště poté,  pokud  není  voda se  smáčedlem  naprosto čistá a zbavená minerálů, např. tvrdá voda z vodovodu).


  • 0

#69 suky57

suky57

    Nováček

  • Předplatitel
  • 194 příspěvků(y)
  • LocationValassko
Reputace: 83

Publikováno 18 December 2020 - 11:33:27

111 / 131 MG lestim na KOVOS lesticce s chromovanym plechem. Pred lestenim namacim na 2min do roztoku vody a Fotonalu - pomer tezko rict, namocim prst do smacedla a pak do misky (plastova, 24x30 s 1l vody) s vodou, promicham a pockam nez se nahreje lesticka (v te dobe uz nepozoruji zadny naznak bublinek). 

S lestenim nemam problem -- vse je krasne leskle a papiry jdou z plechu krasne sejmout (neprichytavaji se). 

 

Jediny problem, ktery jsem pozoroval byl zpusoben tim, ze jsem nevytlacil vsechnu vodu z pod fotografie (vznikla bublinka mezi plechem a fotkou). 


  • 0

#70 danz

danz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 437 příspěvků(y)
  • LocationHavířov / Karviná
Reputace: 210

Publikováno 18 December 2020 - 13:39:23

Dodrž to,  co  říká  manuál výrobce smáčedla,  a  uvidíš sám.  

Tip:

Nedoporučuji moc ten  nálev  přelévat  z  lahve do nádoby,  ve které budeš prát,  a  zpět  do lahve,  napění to  a  ta pěna pak dělá bordel, navíc  nalít to  do lahve je opruz  s  čekáním na to,  až pěna v lahvi sedne,  aby se to dalo  dolít  všechno. 

Já  na poslední praní  filmů se smáčedlem používám  plastový těsně uzavíratelný kelímek  od  kilového  smetanového jogurtu (nejen,  že ten jogurt mám rád,  ale  za rok se těch kelímků nasbírá až at),   po  použití  víčkem těsně  uzavřu  a  šmytec,   do lahve to nepřelévám,   žádná pěna, žádné bublinky.   Když to chci temperovat na  těch  22 st (moje teplota všech lázní pro negativy),  šup do mikrovlnky,   pár  vteřin  a  připraveno.

 

Super. Čeká mě teď nějakých 12 svitků, budu to zpracovávat po dávkách - 3 svitky najednou v JOBO tanku (1540 - na jedné cívce mi chybí ta červená zarážka ...) a vedle toho pár svitků v Plastimatkách, takže cca 4-5 svitků najednou. Nejprve dokončím ty v JOBO tanku, do něj namíchám Mirasol a destilku a potom nechám pro další svitky. Po použití sliju do 1l láhve od destilky. Nejpozději do týdne (to snad stihnu všechno vyvolat) pak vyliju do odpadu.

Díky za zpětnou vazbu. 


  • 0

#71 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,282

Publikováno 18 December 2020 - 13:51:46

Já bych  smáčedlo v tanku nemíchal.     Pokud  ten tak potom  důkladně  nevymeješ   teplou vodou,   tak   se můžeš  divit,  že ti  vývojka  při dalším volání bude pěnit.  Proto mám lázeň se smáčedlem   odděleně a do tanku to neleju.   Do  té lázně  v extra nádobě  přenesu  pouze 1 cívku s filmem.      Tu po 2 minutách vytáhnu,  vytřepu do  vany,  do nádobky  se smáčedlem  vrazím další cívku s filmem,   nechám 2minuty máčet - mezitím  pověsím  ten první film,  atd.atd.   

Pokud  bys chtěl do tanku se smáčedlem  dát  3 cívky se svitky,   musel bys tam nalít  alespoň 1,5l   lázně.   

...

a za mě už dost...  každý má svůj rozum. 


  • 0

#72 Ctvrtek

Ctvrtek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 191 příspěvků(y)
  • LocationŽatecko
Reputace: 83

Publikováno 20 December 2020 - 14:38:36

Praktický dotaz - koupil jsem teď Mirasol a chci jej používat na poslední oplach negativů před sušením.

Výrobce udává doporučený poměr 1+400, což by bylo 2,5ml na 1 litr.

Častokrát jsem už slyšel doporučení (a bylo to zmíněno i výše v tomto vláku) - pár kapek smáčedla na litr. To je ale podstatně méně než 2,5ml.

 

U toho Mirasolu léta dodržuji doporučení dávkování od výrobce a cajk. Jak negativ, tak papír.

Jen si to nelej do vývojnice :) :)


  • 0

#73 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 20 December 2020 - 20:38:04

Není problém v tom protahování? Ono ani smáčedlo pěnit nemá, že. Tedy nemáme ho napěnit. Já to celá léta smáčel v Orwu, které bylo z pravěku, konzistence soplu. Teď mám cca 3 roky Mirasol a výsledky stejné. Metoda - i s cívkou film ponořím do smáčedla, lehce zapumpuji, nechám cca minutu, před vytažením znovu zapumpuji. Smáčedlo z filmu pěkně steče, protáhnu mezi prsty, zavěsím. Nikdy jsem mapy neměl a to mám vodu tvrdou, že chybí málo by rozbíjela poháry pod kohoutkem...
  • 0

#74 vejfuk

vejfuk

    Nováček

  • Předplatitel
  • 468 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 132

Publikováno 20 December 2020 - 22:05:23

Ono taky bude rozdíl jestli se film protáhne mezi prsty nebo ne. Toho sem si teď vším při sušení Kentmeru. Nikdy předtím sem neprotahoval mezi prsty, ty co sem protah sou jak víno, ty co ne maj mapy a to sem použil Kekův recept - PhotoFlo 200,IPA a destilka. Asi budu opatrně protahovat.
  • 0

#75 MICHAL

MICHAL

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 335 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 20 December 2020 - 23:46:53

Běžně protahuji mezi prsty. Nedávno jsem si zřejmě silnějším stisknutím nadělal šmouhu na negativu. Možná jsem měl málo rozmáchaný pazoury.Používám smáčedlo a nikdy se mi nestalo, aby voda 100% sjela, vždycky musím stírat! Někdo kdysi popisoval jak mu voda krásně sjede. Nevíte co to asi používal? Já používám Tetenal Mirasol a musím stírat!


  • 0

#76 beluna

beluna

    Nováček

  • Předplatitel
  • 197 příspěvků(y)
  • LocationPraha, Pardubice
Reputace: 59

Publikováno 21 December 2020 - 06:09:59

KODAK Photo-Flo 200
  • 0

#77 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 21 December 2020 - 11:05:38

naležato

každý film suším mírně šikmo na ležato natažený v poloze na výšku, pak to sjede, kapka max může zůstat na úplném okraji mimo záběr 

není to můj nápad, ale děkuji zaň, tehdy před léty asi p. černík, nebo kdo mi to poradil

a kodakové smáčedlo, mirasol jsem vyřadil


  • 0

#78 danz

danz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 437 příspěvků(y)
  • LocationHavířov / Karviná
Reputace: 210

Publikováno 21 December 2020 - 13:42:11

Poslední dva večery jsem zpracoval celkem 7 svitků.

V Mirasolu, ředění dle doporučení výrobce, tj. těch 2,5ml na 1l.

Dle doporučení jsem na závěr před zavěšením 2x protáhl svitek miskou. 

Žádné mapy.

Isopropylalkohol tedy odkládám na případné další pokusy.


  • 0

#79 Kankrla

Kankrla

    Nováček

  • Předplatitel
  • 210 příspěvků(y)
Reputace: 40

Publikováno 21 December 2020 - 21:17:18

Kino máchám v co nejsprostším jaru, ocáknu cívku a pověsím. Věším (děkuji Otčečasu!) vodorovně. Mám pod stropem přidělané háčky z vázacího drátku, na konci filmového pásu připnu nějaké vhodné závažíčko, aby film visel pěkně svisle.

Svitek pouze vyperu a pověsím též vodorovně. Abych ho mohl na ty háčky pověsít, koupil jsem za 2-3 stovky děrovací kleště.

Mapy nemám. Teda teď je už nemám. 


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních