Přejít na obsah


Fotka

Smáčedlo


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
78 odpovědí na toto téma

#1 Vojta

Vojta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 380 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 19 duben 2020 - 11:13:14

Rád bych se poradil. Celou dobu co fotím, mě smáčedla zlobí. Nejdřív Foma nechávala fleky, pak Ilford v litrovém balení snad pro nějaké megalaby.

Poslední roky používám Tetenal Mirasol a po necelém roce přestane fungovat a nepění.

Zkusil jsem ho nalahvičkovat do malých lékovek a nalít až po hrdlo a nepomohlo to ničemu.

Pak mi vadí každý rok vylévat skoro celou lahvičku do záchoda. A také to ředění 1:400 je dost nepohodlné.
Peru v odstáté kohoutkovce a na konec film několikrát protáhnu v nádobce s destilkou do které kápnu Mirasol.
 
Tak mě napadlo, že bych používal pouze oplach v destilce. Přišel bych o antistatic efekt, možná i nějakou protiplísňovou přísadu.
 
Při zvětšování antistatické přípravky nepoužívám, nechávaly mi čmouhy, pouze mikrovlákno a balónek se štětcem. Proto bych nechtěl, aby film lepil prach.
 
Nemáte nějaké alternativní nápady?
Díky.
 
 

  • 0

#2 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 19 duben 2020 - 11:33:43

co líh? zkoušel ho někdo?

mně mirasol sice pění, mám ho snad 8 let, ale v poslední době mi občas nechá takovou malou mapu


  • 0

#3 Lubajs

Lubajs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 319 příspěvků(y)
  • LocationPdy
Reputace: 65

Publikováno 19 duben 2020 - 12:36:29

Jar Lemon, krásně voní a funguje báječně :-P


  • 1

#4 Vojta

Vojta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 380 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 19 duben 2020 - 14:47:03

...a Pentaxista používal leštidlo do myčky.

 

No já myslel něco přeci jen víc pro foto (nejlépe k mání v BéFotu) a nebo jen destilku.

 

A s tím jarem, tak v jednom předrevolučním časopisu byl článek, že za komárů bylo smáčedlo nedostatkovým zbožím. Tak tam udělali test alternativ, jestli to neobsahuje např. abraziva a tak.

Vyhrál to nějaký šampon, licenční Schwartzkopf, akorát byl dražší než smáčedlo od ORWA, ale alespoň byl (občas :-).


  • 0

#5 Lubajs

Lubajs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 319 příspěvků(y)
  • LocationPdy
Reputace: 65

Publikováno 19 duben 2020 - 15:30:36

...a Pentaxista používal leštidlo do myčky.

 

No já myslel něco přeci jen víc pro foto (nejlépe k mání v BéFotu) a nebo jen destilku.

 

A s tím jarem, tak v jednom předrevolučním časopisu byl článek, že za komárů bylo smáčedlo nedostatkovým zbožím. Tak tam udělali test alternativ, jestli to neobsahuje např. abraziva a tak.

Vyhrál to nějaký šampon, licenční Schwartzkopf, akorát byl dražší než smáčedlo od ORWA, ale alespoň byl (občas :smile:.

já  jsem starší ročník a zažil jsem to, nikde nebylo, i ten Jar byl poměrně nedostatkové zboží, ale jako smáčedlo fungoval skvěle, tak jako funguje i dnes, jen si musíš vybírat takový ten klasický bez přídavných sajrajtů na ruce atp.

 

Hlavně z toho nedělat vědu, o nic jiného nejde... :-P :-P


  • 0

#6 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 19 duben 2020 - 18:06:54

Používám smáčedlo co jsem v 90tých letech koupil s fotokroužkem. Litrová flaška, výroba JZD Ondřejov :-) funguje dodnes.

Leštidlo do myčky bude asi kyselý, kvůli vápenitejm usazeninám, ale při ředění kapka na vývojnici se to ztratí.

On se nějaký saponát bez přídavných zázraků najde.

Definitvní smáčedlo jsem dostal na podzim ve špitále, na oplach stehů. Čištěná voda, trocha desinfekce a pěnidla. Z filmu  to steklo parádně, zasychalo beze zbytku. Chtěl jsem si to objednat, ale cena byla kolem 300 Kč za třetinkovou lahvičku. Nejsem škrt, ale 300 za oplach jednoho filmu nedám. Jméno toho oplachovadla zjistím časem.  


  • 0

#7 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 19 duben 2020 - 18:07:15

A Pentaxista používá leštidlo do myčky nádobí stále...
Furt si myslím, že hlavním problémem ošetření vypraných filmů je množství smáčedla a kvalita vody. V Třinci je voda fest dobrá, měkká, čistá. Takže do vývojnice cca 1 ml smáčedla, 10-15x “zapumpovat” spirálou a po vynětí filmu ze spirály na chvíli podržet film jakoby při prohlížení, ale jedna ruka o půl metru výše, druhá o půl metru níže. Neprotahovat ani v kleštích, ani mezi prsty! Zavěsit do bezprašného prostředí.
Vše.
  • 1

#8 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 19 duben 2020 - 18:22:16

Jo, kleště, asi nejlíp vyhozený peníze za vybavení :-D

Už je nemám ani schovaný.


  • 1

#9 Vojta

Vojta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 380 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 19 duben 2020 - 19:11:52

Já tu moc měkkou vodu nemám. Proto používám na závěr destilovanou vodu, kvůli spotřebě cca půl deci.

V malé hranaté mističce a film tím protáhnu. Pak stejně jako Pentaxista.

Když jsem dělal v laborce, nádobí se po umytí opláchlo demivodou a bylo krásně čisté.

Je fakt, že z myčky je nádobí také pěkně leskoskvoucí.

 

Navíc jsem se naposled s Mirasolem trochu ukápnul (dal toho tam víc) a na filmu je táhlá mapa. A přitom na leštění fotek se to používá desetkrát koncentrovanější.

Mirasol vyleju, vyzkouším jen destilku i destilku s leštěnkou. Tu máme doma a myčka jí udržuje v čerstvosti.


  • 0

#10 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 19 duben 2020 - 19:39:16

No, ten půllitr destilky (teda demivody) mě nezabije a po praní vykapu plastimatku a film, do vývojnice kápmu tři kapky smáčedla kapátkem (dali mi ho kdysi v lekárně s kapkama do uší a furt funguje) zaleju půlčíkem destilky, vnořím cívky a dál stejně, jak to popsal Pentaxista.

Při leštění se voda od fotky dost intenzivně vyháněla válečkem, moc ji na emulzi nezbylo. (Vždycky mě fascinovala volská žluč v historických receptech, ale svůj žlučník si s dovolením nechám :smile: )

Ono je to při ředění 1+500 jedno, ale je leštěnka do myčky kyselá ?


  • 0

#11 fotograf302

fotograf302

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 174 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 19 duben 2020 - 20:21:26

Dříve jsem používal jar, jenže moc pěnil a nechával mapy. No, takže už také používám leštidlo do myčky, takové z nejmenované drogerie, jejíž název začíná na D a končí na M. Opakovaně vkládám cívku do vývojnice a vyjímám. Poté vyndám z cívky film a protáhnu jej mezi prsty. To je špatně? Pak nechám viset kolmo. Je lepší neprotahovat prsty a zavěsit šikmo?
  • 0

#12 Skorec

Skorec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 306 příspěvků(y)
  • LocationÚstí nad Labem
Reputace: 75

Publikováno 19 duben 2020 - 20:32:29

Zavěsit kolmo a neprotahovat v prstech. To je tak akorát dobré na vytvoření drátů. :mrgreen:


  • 0

#13 belco

belco

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 104 příspěvků(y)
  • LocationPartizánske, SK
Reputace: 7

Publikováno 20 duben 2020 - 06:30:04

Ja uz 3 rok pouzivam Fomacke zmačadlo, jedna, dve kvapky do pol litra destilovanej vody nejaku minutu v tom necham mačat celu cievku filmu, vytrepem v tom, aby sa vytvorila mierna pena. Potom pred susenim, iba 1x zotrem film medzi prsty

a nemam s mapami ziadny problem. Za 2 hodiny mam suchy film.


  • 0

#14 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 20 duben 2020 - 07:14:00

Já vyměnel Fomácké smáčedlo za Mirasol a na některých filmech se objevily mapy i tak. Teď nevím, jestli se jich zbavím opětovným vypráním. Přitom smáčedlo ředím homeopaticky podle návodu (odměřuju ho injekční stříkačkou dle objemu vývojnice).


  • 0

#15 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 20 duben 2020 - 07:45:38

Mnohokráte se tohle již za posledních 45 let, co  si pamatuji,  řešilo.

Za mlada jsem používal smáčedlo buď Fomapon,  nebo ORWO F905.    Když jsem fotíval svatby, moto- či autozávody,  pionýrské tábory apod,  a bylo nutno co nejrychleji filmy vyvolat, usušit fénem a nazvětšovat,  aby ještě než se lidi rozejdou od  stolu,  či rozjedou,  měli  hotové fotky do hrsti za papírky vybrané bez EET do kapsy,  do nádobky s naředěným smáčedlem jsem přilil trochu formaldehydu a více než trochu levného metylalkoholu,   za pár minut suché a bez fleků :-).   Naštěstí jsem  pár let takové praxe přežil.  

 

Před 16 lety,  kdy jsem začal po několikaleté pauze na film opět fotit,  jsem zjistil,  že  Fomapon  ani  F905 k mání  už není,  koupil jsem lahev  Ilfotolu a tento po měsíci byl plný soplů a šlemu, děs a hrůza na filmech a pocit  zbytečně vyhozených peněz,   naštěstí se  v té době objevil inzerát na prodej  zbylého fotomateriálu z likvidovaného velkého fotolabu,  a od té doby  opět  ORWO F905  získal česné místo v mé komůrce.  

 

Na závěrečné smáčení  filmů  používám již několik let  půllitrovou plastovou nádobku s těsnícím víčkem,  ve které se prodávají  bramborové, vlašské saláty a podobné pochutiny,  destilka s příslušným malým množstvím F905 (400ml) + Isoprophylalkoholem (100ml)   po závěrečném praní  filmů  v něm  s mírným pohybem v ní 1-2 minuty pobude a  rovnou lehce otřepnout pověsit na šňůru,  nikde ani bublinka,  kapka či jiný fragment po zaschnutí. Krásně čisté filmy z toho lezou.   Obsah nádobky  měním  cca po 20 filmech.   Za těch pár kaček  vražených do isopropanolu mi to stojí (kupuji ho jednou za rok  ve větším množství celkem levně spolu  s  další  nutnou chemií na vývojky a ustalovače ve velkoobchodním e-shopu, bohužel jeho cena  díky  hnusotě,  která přehlcuje  masmédia už několik týdnů,  v této době  narostla o 265% :-(  ).  


  • 2

#16 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 20 duben 2020 - 08:07:44

No vida, IPA mám doma, tak ho zkusím do smáčecího roztoku taky přidat. Díky za tip.


  • 0

#17 dravec

dravec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 327 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 187

Publikováno 20 duben 2020 - 09:01:13

Já po počátečnim zklamání ze smáčedla používám už leta nakonec jenom dvě lázně čistý destilky. Po vyprání film nechám pár minut v první destilkový lázni, pak vyleju a nahradim novou destilkou, zas na třeba na 1-2 minuty s občasnym pohybem. Jsem s tim spokojenej. Spotřeba destilky neni nijak závratná, ale je fakt, že k ní mam snadnej přístup zadarmo.


  • 1

#18 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 20 duben 2020 - 10:48:06

Ja dám 5ml Fomáckeho zmáčadla na liter destilky, a v tom máčam filmy cca minútku, potom pretriem opatrne rozmočenou jelenicou. Robím tak už 40 rokov a funguje to bez problémov. Po cca pol roku až po roku, keď sa mi zdá, že už málo pení vylejem a urobím nový


  • 0

#19 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 20 duben 2020 - 12:21:46

Koupil jsem si flašku leštidla na nádobí, W5 z Lidlu. No, tak sem to zkusil, v tom smočit film.......nechcete někdo leštidlo? Myčku nemám, je mi k ničemu.


  • 0

#20 Vojta

Vojta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 380 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 20 duben 2020 - 12:24:03

Vliv různých druhů alkoholu na povrchové napětí vody

1 metanol, 2 etanol, 3 isopropylalkohol, 4 butanol-2, 5 pentanol-2, 6 hexanol-1

 

 

Podle této tabulky by mělo bohatě stačit cca 8 - 10 procent IPA.

Takže ideální smáčedlo pro použití destilované vody by mělo obsahovat isopropylalkohol, saponát, protiplísňovou přísadu, antistatickou přísadu a něco na stabilizaci obrazu.

Moc nechápu, co se v tom kazí, Ilford dokonce doporučuje zastříknout Protectanem.

 

 

Přiložený soubor (y)


  • 0

#21 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 22 duben 2020 - 05:36:29

Nakadah
To mě zaujalo...! Co Vám nefunguje?
  • 0

#22 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 22 duben 2020 - 06:03:11

No to smáčedlo, s destilkou fleky. Tak sem se vrátil k Fomatolu, ředění jako na RTG filmy a bez fleků. Smáčedlo W5 namíchané v destilce po týdnu zasmrádlo, Fomatol může klidně i měsíc ležet namíchaný a nic.


  • 0

#23 Vojta

Vojta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 380 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 22 duben 2020 - 08:26:51

Prošel jsem knihovnu a o smáčedlech skoro nic. Jen Eihorn píše 2g saponinu na litr. Zásobní roztok 50g do litru. A pak poznámka: 10 ml zásobního roztoku do litru vývojky zabraňuje vzniku bublinek. To by se mohlo hodit. Když jsem na začátku používal Rodinal, vodu z kohoutku a překlápění po minutě, dělaly se mi občas na horní straně svitkového filmu tmavší skvrnky. Tenkrát mě to někdo radil, že jsou to bublinky vzduchu a ať přidám saponát do vývojky. Dnes bych doporučil odstátou vodu, ale když někdy zrovna není...

 

Na lahvičce Tetenalu není datum expirace, příbalový leták nikde k nalezení, na netu akorát bezpečnostní list.

Expiraci udává jedině Ilford, 1/2 roku žádná sláva.

Ani u Kodaku jsem nepochodil, jen v USA diskuzích poznámky typu: Používám lahvičku z osmdesátých let a jede jako za mlada.

Amaloco A10 také nic.

Ani Foma nepíše expiraci. Tam je i mínus za používané netěsnící lahvičky.

 

Domácí variantou je: 1) jen destilka 2) destilka se saponátem bez aroma 3) destilka s 1/10 isopropylalkoholu 4) leštidlo do myčky nearomatizované, obsahuje IPA, sapon a slabou kyselinu - to by snad vadit nemělo.

 

Nakonec mě zaujalo něco, co jsem přehlédl, protože to vypadalo jako pitíčko pro děti. Ilford začal dělat Simplicity starter kit a tak je k dostání Ilfordí smáčedlo v menším množství. Expiraci jsem nezjistil, protože Ilfordí stránky fungují jen způlky. Stojí 90 Kč, tak to na zkoušku koupím.

 

Pokud byste, prosím, věděli, jakou expiraci má smáčedlo Kodak, Foma, nebo to Amaloco, naapište prosím. Nebo kdyby někdo věděl, co se do toho dává.

 

P.S. Hledání na netu se díky googlu stává neštěstím. Hledá hlavně to, co se prodává. Stránky výrobců také labirint.


  • 0

#24 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 22 duben 2020 - 17:54:08

Nakadah
To mě nenapadlo.
Vyperu film "pumpováním" a opakovanou výměnou vody ve vývojnici, do poslední lázně cmrndnu zmiňovaný 1 ml W5, 30x zapumpuju a hotovo. Lázeň neskladuji.
Fleky - téměř jistě buď příliš mnoho smáčedla (=leštidla) nebo hodně tvrdá voda. Když jsem pobýval v HK nebo ve Veselí nad Moravou, tam flekatělo všechno, voda se musela kousat...! Když jsem do kýblu studniční vody v Kroměříži nasypal hexametafosforečnan, ráno byla v kýblu "vápenná voda". Snad by se tím dal i vymalovat chlév.
  • 0

#25 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 22 duben 2020 - 20:02:21

Kodak Photo Flo 200 v polovicnej koncentracii + IPA do 10% objemu, to vsetko v destilke.

 

Po prani (3 - 5 minut pomocou Jobo Cascade tj asi 20 az 30 litrov vody z vodovodu) a potom diabolsky mix Photo Flo/IPA/H2O aspon minutu, ano pumpovat cievkou vo vyvojnici.
 

Zmes Photo Flo/IPA/H2O vydrzi viac, ako mesiac, ale pri tej cene? Ja sa priznam, som taky bordelar, ze ked podozrievam, ze neviem co v tej flaske je, vylievam.

Mozno to nie je odpoved na vsetky otazky, ale obcas to zafunguje. Ked nie je IPA, staci Photo Flo. K farebnym filmom treba prikvapkat fornaldehyd. Radsej v rukaviciach.

Zmacadlo moze zacat smrdiet z odplavenej emulzie. Emulzia je vydatna strava pre jednoduche organizmy.


  • 1

#26 Vojta

Vojta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 380 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 22 duben 2020 - 22:29:17

Děkuj, Keko, za odpověď, ale jde mi i o to, jaká je trvanlivost Photo-flo.

Jde mi totiž o to, že pokud je trvanlivost např. 1 rok a mně ten půllitr vydrží 20 let, tak buď budu plýtvat, a nebo používat prošlou chemii. V druhém případě je to otázka. Smáčedlo má víc funkcí a to že ještě pění neznamená, že je něco víc než kapka jaru.

Z mého pohledu buď podle návodu +/-, a nebo samo domo.

Na tom Tetenalu není trvanlivost, ale po necelém roce nepění a dělá čmouhy. Už mám čtvrtou lahvičku a skoro plnou jí leju do h.. a jdu otírat z filmu dráhu od slimáka. To si radši vystačím s lázní destilky + sapon či IPA.


  • 0

#27 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 22 duben 2020 - 22:54:31

Aha :)
Photo-Flo 200 ma na stitku vyrazeny datum expiracie. A to moje ma 2015-04.
Ked je teraz apri l(dube) 2020,, potom ma presne 5 rokov po expiracii. A to ono ma expiracnu lehotu aspon 2 roky.
Funguje bajecne. 5 rokov teda mozem potvrdit.


  • 0

#28 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 23 duben 2020 - 06:29:09

Používám ORWO F905 vyrobený v letech  1974-1979 (dle štítků na krabicích s lahvemi). No fault. 


  • 0

#29 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 23 duben 2020 - 19:08:21

Nedalo mi to a dnešní tři filmy (PAN100@50, volané v mutaci D76d a standardně vyprané) jsem smáčel ve stejné kohoutkové vodě a leštidle W5, Adoflo a ORWO 905 (z doby, kdy faraoni zadávali veřejnou doutěž na pyramidy).
Úplně skvostně sjela voda s 905, pak W5 a Adoflo odtékalo nejméně ochotně a nejméně pravidelně.
Zítra zkusím ještě přimíchat IPA.
  • 0

#30 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 23 duben 2020 - 19:34:39

No vida, IPA mám doma, tak ho zkusím do smáčecího roztoku taky přidat. Díky za tip.

Voda, alkohol a saponát, to je jak složení Okeny. :smile:

Pamatujete na rychlosušení filmů v lihu? regeneroval se cukrářskou želatinou. (technickej denaturák nebrat)

Kulhánek má smáčedlo zás.roztok 2g saponin+ voda do 1l jako poslední vypírací voda. A 50g saponin na 1l, přidat 10ml na 1l vývojky pro zamezení vzniku bublin. Jestli se nepletu, tak dnes emulze obsahují právě proto nějaké povrchově aktivní látky (proto párkrát použitá vývojka pění)

A to se fakt někde nedá vyhrabat průmyslové smáčedlo? Co třeba lijí optici do ultrazvukových čističek? Dokonce to i odmašťuje a fleky jsem po tom nezaznamenal.


  • 0

#31 mvrba

mvrba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 142 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 13

Publikováno 23 duben 2020 - 19:56:48

Orwo F905 používám také - díky Jirinolovi a také vše v pohodě.

Ani jsem netušil, že to je takový historický materiál :))


  • 0

#32 Vojta

Vojta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 380 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 23 duben 2020 - 20:57:35

Vývojka mi pěnila, když jsem tank jen ledabyle opláchl od smáčedla při minulém vyvolávání.

Stačí trocha a vývojka pak bublá :-)

 

IPA se používá v ofsetu pro snížení povrchového napětí smáčecího roztoku. Protože se začalo řešit, že to tiskař celou směnu inhaluje, snížila se koncentrace na 5 procent.

To znamená, že i pět procent IPA bohatě sníží kapilaritu (lépe je 8 - 10 viz tabulka). Druhou věcí je, že se IPA odpařuje rychleji než voda, film rychleji dosychá. Na diskuzích nekteří lidé používají koncentrace i 1:1, tak to snad filmu neubližuje (sušení alkoholem filmům naopak neprospívá). Také se IPA používá na čištění filmů.

 

Myslím že saponát zastane stejnou funkci, že IPA není potřeba.

 

Snížení povrchového napětí je ale jen jedna z funkcí smáčedla. A to že to pění nemusí znamenat, že látka pro např. stabilizaci obrazu je funkční. Pak se takový přípravek rovná neparfémovanému jaru.

Tetenal vyloženě přestane pořádně pěnit, u Ilfordu si to nepamatuji, ale myslím že se mi na něm také něco nezdálo (zákal, puch...)

 

Jediným problémem saponátů je, že v sobě mají parfém a kdo ví co ještě. Leštidlo do myčky se vyrábí i bez aroma.

 

Kodak Flo by na tom měl být podobně jako ORWO, někteří mají lahvičku ještě po dědovi a funguje jim to. Pak je ale otázkou, proč je tam datum expirace. Jestli tam nejsou i látky, které mají omezenou životnost.

A nebo je to jenom pro to, aby se to víc kupovalo.


  • 0

#33 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 23 duben 2020 - 22:34:20

JJ, udržovat vývojnici čistou je základ. A jak se v ní něco usadí, stačí pokus s inverzí a je jak nová :-)

 

Vývojka sice bublá, ale při nalívání/překlápění/průjezdu pokrývá film rovnoměrně. Proto někteří výrobci nedoporučují přednamáčení filmu. 

IPA bude paralelní cesta, těžko se při doporučeném ředění komerčních smáčedel do roztoku dostane v zajímavé koncentraci. (BTW: nějak se nemůžu rozhodnout, jestli bych radši celou směnu vdechoval IPA, nebo meťák:-) )

 

Takže saponát, nebo 8 až 50 % izopropanolu. Na gramodesky se používá ředěná IPA se saponátem.

 

Sušení alkoholy se používalo ve spěchu, přecijen fén umí ohřát želatinu do ztekucení.

 

Stabilizace obrazu, co to vlastně je? U barvy stabilizace barviv, ok. Ale co stabilizovat v čb ?

 

Utvrzení želatiny bude fajn, v čb bonus, u vysokoteplotního C41 asi nutnost. Výborný je na to formaldehyd, navíc pomůže s ochranou proti plísním, bakterkám a jinejm breberám. Poznal by se podle mrtvý ryby na obrázku a bezpečnostním listu jak od Jiráska. Ale životnost neomezená. 

 

Antistatika - na to moc nevěřím, aby fungovala, musela by zanechat povlak. V podstatě aviváž, nebo kondicionér na vlasy. Silany. (kadeřnice s tím podváděly)

 

Zkoušel jste někdo hledat smáčedla na SDS, nebo MSDS ? 

 

Expirace musí být snad i na hnědém uhlí. 

 

Až mi dojde smáčedlo, pokud tou dobou budu v kondici dojít do drogerie a udržet myšlenku, začnu leštičem do myčky.

 

Víte někdo co používají optici v těch čističkách?


  • 0

#34 Vojta

Vojta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 380 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 24 duben 2020 - 08:19:52

Kodak Photo-flo

 

Proti skvrnám a stékancům od vody.

Použitelné pro svadnější aplikaci retuše filmů a papírů.

Není určeno pro procesní roztoky.

Nedávat do voka.

Používejte pro smáčedlo separátní nádobu.

Pracovní roztok používat týden.

 

propylene glycol

Ethoxylated octylphenol

pH 7

 

Ilford Ilfotol

 

Obsahuje povrchově aktivní látky.

Antistatický.

Použitelné na čištění optiky.

Trvanlivost 3 roky bez vzduchu, rok v poloplné láhvi.

Pracovní roztok 1 týden.

 

isotridecanol, branched, ethoxylated

2-phenoxyethanol

pH 7

 

Foma Fotonal

 

Obsahuje povrchově aktivní látky a látky pro stabilizaci obrazu.

Při sušení za vyšší teploty zvyšuje lesk materiálu.

 

Rokafenol N8 - Éter polyoxyetylenalkoholu olejového

Rokanol O18 - Éter polyoxyetylen nonylofenolu

pH 6-6,5

 

 

Tetenal Mirasol

 

1+400 Antistatické antibakteriální smáčedlo.

1+40 Pro leštění barytů

 

ethoxylated

Siloxan Polyalkylenoxidcopolymer

 

Konzervační a antibakteriální látky:

5-chloro-2-methyl-4-isothiazolin-3-one

2-methyl-2H-isothiazol-3-one

Ph 8


  • 0

#35 Vojta

Vojta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 380 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 24 duben 2020 - 08:31:50

V chemii se příliš nevyznám, ale Ethoxylated je předpokládám alkohol a podle té tabulky, kterou jsem dával nahoru, jsou alkoholy s daleko vyšší smáčivou účinností než IPA.

Pak by bylo přidávání IPA zbytečné.

Co se myslí tou stabilizací obrazu nevím. Možná to vytvoří nějaký film, který chrání emulzi.

Antistatická složka tam být může, některé filmy, zvlášť barva z labu, byly jak magnet. V nejhorším se dá přidělat plech z leštičky k topení a filmy vytahovat z blán na tom.

 

Koupím Ilford v pitlíku, tam by měl jít vymáčknout vzduch a mělo by to přes rok vydržet. Stojí to nějakých 90 Kč.


  • 0

#36 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 24 duben 2020 - 08:41:16

alkohol nepředpokládáš správně.

Ethoxylated octylphenol  je   smáčedlo -  např. obchodní název Triton X

v žádném konfekčním smáčedle pro foto není líh ani IPA.  Pouze  smáčedlo a sem tam u někoho něco navíc jako antibakteriální a protiplísňové přísady,  či antistatická přísada (?   -  alespoň dle vlastní reklamy)


  • 0

#37 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 24 duben 2020 - 09:02:02

Jsem chemický nedouk, takže empirie:
Roztok smáčedla (“regulérně namíchaného”) někdy zanechá na zavěšeném filmu kapku (!), která dosychá později, zatímco týž roztok s přimíchaným špiritusem kapky nedělá. Tak jsem to viděl v praxi...
  • 0

#38 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 24 duben 2020 - 09:30:58

proč zůstává na konci pindíka kapka? 


  • 1

#39 mvrba

mvrba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 142 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 13

Publikováno 24 duben 2020 - 10:41:47

Jirinole,

prosím o názornou ukázku někdy na srazu


  • 0

#40 Tob

Tob

    Nováček

  • Předplatitel
  • 290 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 66

Publikováno 24 duben 2020 - 10:48:29

Když ovšem budete užívat roztok s přimíchaným špiritusem, možná z ukázky nic nebude, jak pravil Pentaxista


  • 0

#41 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 24 duben 2020 - 11:10:53

proč zůstává na konci pindíka kapka? 

Aby si vedel, ako si medzicasom zostarnul. Cim starsi borec, tym vacsia kvapka/kapka.


  • 1

#42 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 24 duben 2020 - 11:16:01

alkohol nepředpokládáš správně.

Ethoxylated octylphenol  je   smáčedlo -  např. obchodní název Triton X

v žádném konfekčním smáčedle pro foto není líh ani IPA.  Pouze  smáčedlo a sem tam u někoho něco navíc jako antibakteriální a protiplísňové přísady,  či antistatická přísada (?   -  alespoň dle vlastní reklamy)

Triton X je mimoriadne intenzivne zmacadlo a nie je sucasou iba Photo-Flo, ale myslim aj Mirasol ... Bezne sa pouziva v laboratoriach Triton na "lýzu buniek na extrahovanie proteínov alebo organel alebo na permeabilizáciu membrán živých buniek". Neviem, co to znamena, ale som hrdy, ze tom mam doma :D


  • 1

#43 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 24 duben 2020 - 12:23:29

Aby si vedel, ako si medzicasom zostarnul. Cim starsi borec, tym vacsia kvapka/kapka.

 

 

hmm,    v tomto případě nevolám  "jen houšť a větší hapky",  neb  permanentní kapka už je dost otravná  pro všechny. 


  • 0

#44 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 24 duben 2020 - 12:23:50

kapky,  ne hapky... sorry


  • 0

#45 Vojta

Vojta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 380 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 24 duben 2020 - 12:53:15

Já se to domníval pro to, že v datashitu byl název: 2-(2-[4-(1,1,3,3-Tetramethylbutyl)phenoxy]ethoxy)ethanol.

Přišlo mi to příliš dlouhé, tak jsem použil podle CAS jiný název, stejný jako má Ilford. Je to Triton x100.


  • 0

#46 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 24 duben 2020 - 13:19:17

takže pouhé nedorozumění, pardon.

já reagoval na sdělení "Ethoxylated je předpokládám alkohol"

 

jen  pro  doplnění,  zopakuji,  na co  tu  již upozornili jiní -    alkohol  (ať již jedovatý metanol,  ve  kterém se  s přídavkem formaldehydu praly filmy  kdysi  dávno za krále klacka před  drastickým rychlosušením horkým fénem,  když se ještě na opatrnost s používáním jedů ve  fotoprocesu  kašlalo,   nebo  etanol,  kterého je škoda likvidovat jinak než pitím,   či  isopropanol)   ochotně  nahradí  v emulzi vodu,   proto  film  po takové koupeli  rychleji a rovnoměrněji schne,  díky  bleskurychlému odpařování těchto těkavých alkoholů.  

Nejsem chemik,  a podobně jako pan Pentaxista mohu jen převzít jeho slovo "empirie", viděl jsem to  v praxi, u starých rafanů v tom nejlepším smyslu slova, ve fotokomorách,  připravujících snímky pro  výrobu štočků  pro zítřejší tisk,   vyzkoušel  a  od té doby pravidelně či nepravidelně používal  -  dnes  si nehraju s metanolem a formaldehydem,  ale  IPA  se osvědčuje,   smáčedlo  do  té koupele filmů dávám  nejen pro snížení povrchového napětí vody,  ale  taky proto,  že to mnou používané smáčedlo ORWO F905 (a dokonce i to  v současnosti  ve stejné firmě, i když dnes tato má již jiný název, vyráběné) obsahuje  protiplísňové a antibakteriální přísady,  dle  sdělení pracovníka obch. oddělení firmy Filmotec ve Wolfenu. 


  • 0

#47 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 24 duben 2020 - 15:55:36

  ... ochotně  nahradí  v emulzi vodu,   proto  film  po takové koupeli  rychleji a rovnoměrněji schne ...
 

 

Ja by som si dovolil upozornit na jeden doleziti fakt. Ak je IPA v koncentracii 5%, nema sancu urychlit schnutie. IPA vsak vyrazne upravuje povrchove napatie, zamedzuje tak tvorbe kvapiek, ktore po zaschnuti zanechaju mapu ...

Takto som to pochopil ja, nemusi to byt pravda. Moja skusenost s urychlovanim susenia po kupeli v 50% roztoku denaturovaneho liehu je, ze ak sa lieh odpari skor a na filme zostavju ostrovceky vlhkosti po vode, vedie to ku katastrofe.


  • 0

#48 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 24 duben 2020 - 18:02:50

 

  ... ochotně  nahradí  v emulzi vodu,   proto  film  po takové koupeli  rychleji a rovnoměrněji schne ...
 

 

Ja by som si dovolil upozornit na jeden doleziti fakt. Ak je IPA v koncentracii 5%, nema sancu urychlit schnutie. IPA vsak vyrazne upravuje povrchove napatie, zamedzuje tak tvorbe kvapiek, ktore po zaschnuti zanechaju mapu ...

Takto som to pochopil ja, nemusi to byt pravda. Moja skusenost s urychlovanim susenia po kupeli v 50% roztoku denaturovaneho liehu je, ze ak sa lieh odpari skor a na filme zostavju ostrovceky vlhkosti po vode, vedie to ku katastrofe.

 

s denaturovaným lihem mám též  blbé zkušenosti ještě z pradávna.    lák na filmy mám,  jak jsem již výše uváděl,   v 500ml nádobce,  z toho 100ml je IPA.   Steče všechno okamžitě a  schne to rychle bez ostrůvků vlhkosti a bez kapiček či fleků.   To je vlastní zkušenost  za poslední cca  4 roky.    Teď to bude horší,  litr IPA dnes nestojí  79 Kč jako vloni,  ale  4x tolik, a zásoba se tenčí.   :-(


  • 0

#49 Vojta

Vojta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 380 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 26 duben 2020 - 12:28:26

Poslední film (svitek) jsem na závěr 3x protáhnul v 50 ml destilky + 4 ml isopropylalkoholu.

Pak jsem ho nechal okapat a pověsil. Na spodním konci filmu se hromadilo zřetelně méně vody než při posledním praní v nefungujícím smáčedle.

Nicméně kapky se tvoří a zůstávají na filmu. Po zaschnutí je film beze stop.

Dosychání želatiny je v této koncentraci podobné jako bez IPA.

Bubliny by tomu ještě trochu pomohly, protiplísňová substance taky, ale dá se to i tak.

 

Leštidlo do myčky ve mně nakonec důvěru nevzbudilo.


  • 0

#50 Popmar

Popmar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl
Reputace: 87

Publikováno 26 duben 2020 - 19:21:49

Lestidlo W3 z Lidlu .. naprosto bez problemu!


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních