Přejít na obsah


Fotka

Zcela průhledný negativ po volání ve starším R09

r09 fomadol

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
45 odpovědí na toto téma

#1 kocmonosy

kocmonosy

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 24 duben 2020 - 20:47:31

Ahoj,

 

dlouho to tu čtu, skvělé fórum!, ale až teď přicházím z dotazem, a bohužel to rovnou není zrovna nic pozitivního ( ;-) ).

Právě jsem z tanku vyndala dva úplně průhledné negativy. Obojí Fomapany 200, volané ve Fomadonu R09 (1+25) pět minut, ustálené Fomafixem. Na tuhle kombinaci jsem zvyklá a volám v ní běžně, vždycky bez problémů.

 

Shodou okolností byly zrovna oba filmy z testování nových fotoaparátů, a u obou by asi mohlo být na místě jim trochu nevěřit (Werra a Zenit E), ale vážně pochybuju, že by úplnou náhodou z obou zároveň vylezly prázdné filmy, nehledě na to, že kdyby byly přesvícené nebo naopak úplně neexponované, jsou asi spíš černé, resp. bílé, než zcela čiré/transparentní.

Navíc v obou případech nad perforací úplně chybí značení.

 

Důležité je asi podotknout, že ten R09 už byl trochu starší (pár měsíců) a na dně zkrystalizovaný, ale v obdobně "jetém" už jsem vyvolávala dřív a nikdy se to na výsledku nijak nepodepsalo.

 

Je možné, že v určitou chvíli prostě vývojka "přepne" a přestane fungovat? Očekávala bych, že se spíš začnou zhoršovat výsledky, než že to najednou prostě úplně přestane pracovat.

 

Díky moc za rady a R.I.P. 72 políček :(


  • 0

#2 kocmonosy

kocmonosy

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 24 duben 2020 - 20:57:00

Ještě teda doplním, že "starší pár měsíců" znamená třeba dva, možná tři, což mi nepřijde zas tak moc, podle internetu by měl i bez Protectanu vydržet dýl. Rozumím tomu, že na prodejně to může být různě dlouho, ale předpokládám, že se to počítá od prvního otevření.


  • 0

#3 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 24 duben 2020 - 21:11:25

oba aparáty procvakat proti světlu s otevřenými dvířky bez filmu a podívat se na fungování závěrky při různých časech

potom s nějakým starým normálně založeným filmem vyzkoušet převíjení, procvakat zase s otevřenými dvířky

ta vývojka tohle může udělat, třeba mě se to stalo a od té doby ji nepoužívám 

před použitím vývojky u které neznám její kondici - nejdřív ji vyzkoušet 

nebát se pro vyzkoušení těla - aparátu exponovat jen několik záběrů - třeba 6-10 různými časy závěrky a potmě ustřihnout a vložit do tanku, nemusí se exponovat film celý 

hodně zdaru!


  • 0

#4 petrkohout

petrkohout

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 170 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 52

Publikováno 24 duben 2020 - 21:17:53

Tvoje analýza je přesná, moc možností není. Jestli je R09 nefunkční se dá zjistit snadno. Vyvolej kousek filmu třeba i neexponovanýho a podívej se. A jestli funkční bude, tak se ti povedlo nejdřív ustálit a pak vyvolat. Neptej se mne jak to vím
  • 0

#5 kocmonosy

kocmonosy

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 24 duben 2020 - 21:33:06

oba aparáty procvakat proti světlu s otevřenými dvířky bez filmu a podívat se na fungování závěrky při různých časech

potom s nějakým starým normálně založeným filmem vyzkoušet převíjení, procvakat zase s otevřenými dvířky

 

Tohle dělám s novým přístrojem vždycky a minimálně ten Zenit je OK. U Werry to je trochu diskutabilnější, ale i kdyby byla špatná, tak si myslím, že zůstanou minimálně ty značky na perforaci...

 

Tvoje analýza je přesná, moc možností není. Jestli je R09 nefunkční se dá zjistit snadno. Vyvolej kousek filmu třeba i neexponovanýho a podívej se. A jestli funkční bude, tak se ti povedlo nejdřív ustálit a pak vyvolat. Neptej se mne jak to vím

 

Zkusila jsem s kouskem filmu. Nestalo se vůbec nic. Takže vývojka prostě přestala pracovat? Barvu nijak výrazně nezměnila, krystalů na dně ani není nijak závratně moc a jak říkám, otevřela jsem jí možná dva měsíce zpátky... Nerozumím tomu :-/ To budu teď ten test asi dělat raději vždycky, ale nechápu, že se mi to doteď nikdy nestalo a to jsem s R09 vyvolala desítky filmů a kolikrát byla ještě mnohem starší a tmavší. A mluvím samozřejmě o koncentártu, roztok nerecykluju.

A vím jistě, že první byla vývojka a až pak ustalovač, dělala jsem to před chvílí a mám to stále v živý paměti :)

 

Jinak díky moc oběma.


  • 0

#6 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 24 duben 2020 - 22:02:09

Ahoj KOCMONOSY, vítej na Temný!

 

Chcípnutí foma R09 tu postihlo víc lidí, mě taky. F R09 není Rodinal, bohužel, hlavní rozdíl je v nečekaném chcípnutí. (Řekl otec Fura a to bylo moudro dnešního dne)


  • 0

#7 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 24 duben 2020 - 22:17:43

Starý Rodinal a Agfa R 09 (moc pěkná hnědá lahev s gumovým špuntem a šroubovacím víčkem) byly nesmrtelné do poslední kapky mezi krystaly v zarostlé lahvi. Asi při výrobě došlo k nějaké chybě/úspoře/optimalizaci a výdrž šla do psí p....e

Recept na rodinal je známý, paraaminofenol nedostupný. 

Pokud Ti vyloženě nejde o rodinalové zrno a hranové jevy, najdou se i jiné vývojky s báječnou ekonomikou a stabilitou provozu s regenerátory.

Vývojky s vitaminem C  (Xtol, Excel) umí chcípnout taky.


  • 0

#8 petrkohout

petrkohout

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 170 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 52

Publikováno 25 duben 2020 - 06:52:19

Myslím, že děláš všechno správně, včetně zacházení s R09. Já nejsem znalec této vývojky a snad se tady někdo ještě vyjádří. Pro mne je to záhada, ale to by mně nebránilo běžet pro novou a používat ji s důvěrou jako předtím.
P.S. Až po odeslání jsem si všiml, že kolega už sem verdikt napsal...
  • 0

#9 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 626 příspěvků(y)
Reputace: 74

Publikováno 25 duben 2020 - 07:38:20

Tento případ to nebude.Průhledný film mohu získat i tím že udělám záměnu napřed ustalovač pak vývojka.Filmy po opici raději nevolat. :wacko:


  • 0

#10 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 25 duben 2020 - 08:26:46

no to je taky možnost

chce to hodně barevně i druhově odlišné nádoby na klíčové chemikálie, aby to člověk zvlád i se zbytkáčem

pátrám v paměti, stalo se ledaco, ale zaměnit vývojku s ustalovačem ještě ne

ťuk ´tuk na dub 


  • 0

#11 kocmonosy

kocmonosy

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 25 duben 2020 - 08:44:15

Pokud Ti vyloženě nejde o rodinalové zrno a hranové jevy, najdou se i jiné vývojky s báječnou ekonomikou a stabilitou provozu s regenerátory.

Vývojky s vitaminem C  (Xtol, Excel) umí chcípnout taky.

 

A co tedy ta dnešní Agfa 09 nebo Adox? Jsou na tom se spolehlivostí lépe?

Teď jsem koupila ID-11, tak uvidím, jak moc mi to zrno bude chybět... LQN mě třeba moc nenadchnul. S ničím dalším zkušenosti zatím nemám.

 

 

Pro mne je to záhada, ale to by mně nebránilo běžet pro novou a používat ji s důvěrou jako předtím.

To mi právě bude dělat trochu problém. Asi úplně nechci vývojku, která může kdykoliv chcípnout...

 

 

Tento případ to nebude.Průhledný film mohu získat i tím že udělám záměnu napřed ustalovač pak vývojka.Filmy po opici raději nevolat. :wacko:

Jak už jsem psala výše, k tomuhle zcela určitě nedošlo, první šla vývojka, až potom ustalovač. Lahve jsou odlišené, opici jsem neměla ;-) a původní příspěvek jsem psala těsně po volání, nedlouho po zašroubování ustalovače, takže jak padlo, měla jsem to v živé paměti.


  • 0

#12 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 626 příspěvků(y)
Reputace: 74

Publikováno 25 duben 2020 - 09:22:41

Jo psala já to přehlídnul.Pak je ještě možnost první ponoření do přerušovací lázně.

Tento případ to nebude.Průhledný film mohu získat i tím že udělám záměnu napřed ustalovač pak vývojka.Filmy po opici raději nevolat. :wacko:

Jak už jsem psala výše, k tomuhle zcela určitě nedošlo, první šla vývojka, až potom ustalovač. Lahve jsou odlišené, opici jsem neměla ;-) a původní příspěvek jsem psala těsně po volání, nedlouho po zašroubování ustalovače, takže jak padlo, měla jsem to v živé paměti.

 


  • 0

#13 kocmonosy

kocmonosy

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 25 duben 2020 - 09:40:23

Jo psala já to přehlídnul.Pak je ještě možnost první ponoření do přerušovací lázně.

 

Místo přerušovače používám vodu, jedu vždy stejný vzorec vývojka - voda - ustalovač - voda. Tentokrát se to nestalo, ale do budoucna - kdybych tedy z nějakého důvodu začala vodou, tak bude výsledek taky čirý negativ?


  • 0

#14 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 25 duben 2020 - 10:04:30

 

Jo psala já to přehlídnul.Pak je ještě možnost první ponoření do přerušovací lázně.

 

Místo přerušovače používám vodu, jedu vždy stejný vzorec vývojka - voda - ustalovač - voda. Tentokrát se to nestalo, ale do budoucna - kdybych tedy z nějakého důvodu začala vodou, tak bude výsledek taky čirý negativ?

 

Pokud to bude voda - vývojka - voda - ustalovač-voda, tak to bude vvolání s přednamáčením (presoak). Film vyjde. O užitečnosti/zbytečnosti presoaku se už vedlo hoooodně debat, já přednamáčím jen výjimečně u nálezových filmů. 

K těm ostatním rodinalům - nevím, nezkoušel jsem je.

Recept na hrubozrnnou vývojku se určitě najde, bude hodně alkalická.


  • 0

#15 PetoG

PetoG

    Nováček

  • Předplatitel
  • 274 příspěvků(y)
  • LocationTrebišov (SK)
Reputace: 40

Publikováno 25 duben 2020 - 12:17:49

Ak ti na filme neostalo nič, tzn. že ani čísla na okraji perforácie, má to na tričku vývojka. Latentný obraz na filme sa totiž nefunkčnosťou vývojky nepremenil na kovové striebro, a tak na filme vlastne všetky halidy striebra zostali tak, ako na začiatku. A keďže úlohou ustaľovača je odstrániť halidy striebra, tak sa vlastne ustaľovačom všetky odstránili a z tanku tak vyšla čistá podložka.


  • 2

#16 faajn

faajn

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 411 příspěvků(y)
  • LocationOstrava-Wroclaw
Reputace: 79

Publikováno 25 duben 2020 - 13:34:46

Plně souhlasím s verzí PetoG.

Mě se stalo kdysi tohle...špatně jsem založil film a myslel si že na něj fotím..a fotím...krásné fotky by to jistě byly :-P nicméně film zůstal v kazetě....poté následovalo vyvolání. Negativ krásně čirý, jediné co jsem vyvolal byla čísla políček. Kdybys měla tu smůlu a oba fotoaparáty byly natolik špatné, že by na film nic nepustily, po vyvolání bys viděla alespoň ty čísla.

 

Variantu ustalovače před vývojkou jsi sama pevně vyloučila...to by dopadlo stejně..naprosto čistý film bez čísel.

 

ID11 je dobrá vývojka, myslím že budeš spokojená a určo ti takhle  náhle neumře.

 

Otázkou nicméně zůstává jestli tuhle nejkritičtější fázi tvorby riskovat použitím i kdyby jen 2-3 měsíce staré vývojky. Tady osobně doporučuji nešetřit a raději vždy namíchat čerstvou. Když už občas využiji nějaký čas ležící namíchanou vývojku, vždy nejdřív vyzkouším funkčnost. Je to prosté, rychlé a máš pak jistotu. 

Pozitivní proces můžeš opakovat stále dokola, na negativní máš pokus pouze jeden.


  • 0

#17 Notorius

Notorius

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 762 příspěvků(y)
Reputace: 233

Publikováno 25 duben 2020 - 13:58:36

 

 

Jo psala já to přehlídnul.Pak je ještě možnost první ponoření do přerušovací lázně.

 

Místo přerušovače používám vodu, jedu vždy stejný vzorec vývojka - voda - ustalovač - voda. Tentokrát se to nestalo, ale do budoucna - kdybych tedy z nějakého důvodu začala vodou, tak bude výsledek taky čirý negativ?

 

 

K těm ostatním rodinalům - nevím, nezkoušel jsem je.

Já ano. Po různých peripetiích s Calbe atd. jsem skončil u Adox Rodinal, konkrétně toto: https://www.befoto.c...vyvojka-500-ml/

Mám ji otveřenou víc než rok, zatím jsem skoro v polovině a jede pořád stejně. A to už netěsnila v době nákupu, což mě nemile překvapilo při transportu z obchodu(doma jsem ji přelil do staré AGFA flašky).


  • 0

#18 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 626 příspěvků(y)
Reputace: 74

Publikováno 25 duben 2020 - 14:53:00

O chybějícím značení tu píše to nebude závěrka

 

Navíc v obou případech nad perforací úplně chybí značení.


  • 0

#19 pepafotograf

pepafotograf

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 764 příspěvků(y)
  • LocationJablůnka 397
Reputace: 333

Publikováno 25 duben 2020 - 15:37:44

Léta používám Agfa R09 One Shot,prodává třeba Béfoto za 420,-Kč...Koncentrát skladuju běžně v lednici,funguje naprosto spolehlivě do poslední kapky,nebo lépe řečeno-nikdy se mi nestalo,že by náhle umřel! Ubývající vývojku dávám do menších lahviček-shodou okolností do bývalých dvěstěpadesátek po Orwo R09,žádný plyn ani jiný zástřik jsem v životě nepoužil...


  • 0

#20 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 626 příspěvků(y)
Reputace: 74

Publikováno 25 duben 2020 - 16:10:47

Nejedná se náhodou o metráž?Tam značení není.

 

O chybějícím značení tu píše to nebude závěrka

 

Navíc v obou případech nad perforací úplně chybí značení.

 


  • 0

#21 Janim

Janim

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 41 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 5

Publikováno 25 duben 2020 - 16:30:20

Foma R09 mi zdechla téměř přesně po dvou měsících. Opět se mi vyplatilo hodit do namíchané vývojky odstřižek filmu .. když do tří minut nezačne vydatně černat, hodí se vývojka k použití jako čistič odpadu.


  • 0

#22 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 120 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 25 duben 2020 - 19:40:06

ještě teď se mi do očí derou slzy po mém failu s těžce vydřenými 6ti plany 4x5 vyvolanými naráz v jobotanku ve Foma R09 :((

podivné bylo, že jsem tehdy použil ze 2 načatých lahviček R09 tu novější - a ta byla dead, přičemž ta druhá, ve které bylo snad i více krystalů, fungovala

 

nicméně já na Fomu R09 zanevřel a místo toho si koupil 1l Kodak HC110 a jsem spokojený


  • 0

#23 petrkohout

petrkohout

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 170 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 52

Publikováno 25 duben 2020 - 20:06:06

Je pro náhlou smrt R09 nějaké vysvětleni?
  • 0

#24 faajn

faajn

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 411 příspěvků(y)
  • LocationOstrava-Wroclaw
Reputace: 79

Publikováno 25 duben 2020 - 20:28:48

Je pro náhlou smrt R09 nějaké vysvětleni?


Foma :)
  • 1

#25 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 25 duben 2020 - 21:37:25

To, co mi odešlo se jmenovalo foma R09 new

Optimalizace nákladů ? Nebo chyba?


  • 0

#26 petrkohout

petrkohout

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 170 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 52

Publikováno 26 duben 2020 - 06:09:01

Je pro náhlou smrt R09 nějaké vysvětleni?

Foma :)
Zkusil jsem si to nastudovat z dostupných zdrojů a vypadá to, že dnešní fomadon R09 dělá někdo jiný, prodává se pod více značkami. Občas umře jakákoli značka, teď myslím ty nové receptury. Názor, že spolehlivá je jen značka Agfa, se opírá a víru, že to je originální receptura. K té se ale hlásí i Adox. Ale ty informace od výrobců jsou vždycky jakoby vytržené z kontextu a nejsou jednoznačné, takže se nedá vyloučit, že se to stáčí všechno z jednoho zdroje. Nikdo neříká co je jeho zdroj.
Podezřelé indicie jsou:
1. Doba mezi přípravou pracovního roztoku a voláním delší, než cca 1 hodina
2. Lahvička s koncentrátem je z nesprávného plastu, propouští vzduch stěnami a dojde k degradaci hydroxidu
3. Znečištění při přelévání, odměřování
4. Nesprávný postup - zde diskutovaná záměna fixu a vývojky.
Fakt jsem nenašel indicie, že za to může Foma.
Lidi, mně to láká zkusit si to a přijít tomu na kloub !

P.S.
5. Nízké teploty vedou k vytvoření krystalů a účinná látka vypadne z roztoku
  • 0

#27 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 26 duben 2020 - 09:06:43

O své zákulisní spolupráci nám asi výrobci na potkání vyprávět nebudou, že.


  • 0

#28 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 26 duben 2020 - 09:27:07

O své zákulisní spolupráci nám asi výrobci na potkání vyprávět nebudou, že.

To je taka vec ... Ani zvucne znacky nevyrabaju vsetko vlastnymi rukami. Znama CPAC, ci nemecky TETENAL misali chemiu pre ovela chyrnejsie znacky. Vedia dodrzat kvalitu, postupuju podla patentovaneho postupu, vedia kvalitne zabalit. Kazdopadne, producentom a za kvalitu ruci majitel znacky.
A to sa netyka iba chemie.  Znamy vyrobca fotoaparatov Minolta vyrabal v mexickej tovarni fotoaparaty pre Kodak. Teda tie lepsie modely. Ine zas vyrabal v Cine atd. Ked si zoberiete taky VolksWagen, kolko z toho auta vyrobi samotny VW? No, asi to nakoniec zmontuje, mozno vyrobi svoj motor. Ale McLaren to nie je.


  • 0

#29 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 816 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 266

Publikováno 26 duben 2020 - 09:37:13

Adox sa dusuje ze Adox Rodinal je podla Agfa receptury. https://www.adox.de/...rodinal-adonal/


  • 0

#30 Vojta

Vojta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 380 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 26 duben 2020 - 11:30:01

Já bych zkusil nafotit jenom kousek filmu, v tom Zenitu (jestli závěrka cvaká, tak na filmu něco být musí). Minimálně začátek filmu je osvícený.

Namíchat nový ustalovač - pro jistotu a vyzkoušet to ještě jednou. Jestli je to opravdu vývojkou.

Krystalky v R09 mám taky a funguje. Dřív tam nebývaly, nevím co to je. Ale funguje mi roky bez Protectanu v původní netěsnící lahvičce.

Agfu Rodnal, tu nejnovější než původní Agfa skončila, jsem měl rád. Mělo by to být to v odkazu od duuriho. Má světlejší barvu.


  • 0

#31 petrkohout

petrkohout

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 170 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 52

Publikováno 27 duben 2020 - 21:39:40

Je pro náhlou smrt R09 nějaké vysvětleni?

Foma :)
Zkusil jsem si to nastudovat z dostupných zdrojů a vypadá to, že dnešní fomadon R09 dělá někdo jiný, prodává se pod více značkami. Občas umře jakákoli značka, teď myslím ty nové receptury. Názor, že spolehlivá je jen značka Agfa, se opírá a víru, že to je originální receptura. K té se ale hlásí i Adox. Ale ty informace od výrobců jsou vždycky jakoby vytržené z kontextu a nejsou jednoznačné, takže se nedá vyloučit, že se to stáčí všechno z jednoho zdroje. Nikdo neříká co je jeho zdroj.
Podezřelé indicie jsou:
1. Doba mezi přípravou pracovního roztoku a voláním delší, než cca 1 hodina
2. Lahvička s koncentrátem je z nesprávného plastu, propouští vzduch stěnami a dojde k degradaci hydroxidu
3. Znečištění při přelévání, odměřování
4. Nesprávný postup - zde diskutovaná záměna fixu a vývojky.
Fakt jsem nenašel indicie, že za to může Foma.
Lidi, mně to láká zkusit si to a přijít tomu na kloub !
P.S.
5. Nízké teploty vedou k vytvoření krystalů a účinná látka vypadne z roztoku
6. Kvalita vody.
  • 0

#32 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 27 duben 2020 - 23:47:20

 

O své zákulisní spolupráci nám asi výrobci na potkání vyprávět nebudou, že.

To je taka vec ... Ani zvucne znacky nevyrabaju vsetko vlastnymi rukami. Znama CPAC, ci nemecky TETENAL misali chemiu pre ovela chyrnejsie znacky. Vedia dodrzat kvalitu, postupuju podla patentovaneho postupu, vedia kvalitne zabalit. Kazdopadne, producentom a za kvalitu ruci majitel znacky.
A to sa netyka iba chemie.  Znamy vyrobca fotoaparatov Minolta vyrabal v mexickej tovarni fotoaparaty pre Kodak. Teda tie lepsie modely. Ine zas vyrabal v Cine atd. Ked si zoberiete taky VolksWagen, kolko z toho auta vyrobi samotny VW? No, asi to nakoniec zmontuje, mozno vyrobi svoj motor. Ale McLaren to nie je.

 

Jojo, řetězce dodavatelů, jejich subdodavatelů, překupníků a subdodavatelů subdodavatelů - to pokusy s finálním produktem neodhalíme. A navíc to budou "firemně interní" informace.

Ani ten McLaren nemá vlastní železárny a doly :-)

 

@petrkohout : "Ale ty informace od výrobců jsou vždycky jakoby vytržené z kontextu a nejsou jednoznačné, takže se nedá vyloučit, že se to stáčí všechno z jednoho zdroje. Nikdo neříká co je jeho zdroj," Zcela souhlasím.

 

Tvých 6 bodů jsou postupy na zvorání filmu, většinu jsem jich ověřil :-) a jiné taky.

 

Na kvalitu vody Orwo R09 citlivé nebylo, při ředění 1+50 fungovalo ve vodovodní.


  • 0

#33 petrkohout

petrkohout

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 170 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 52

Publikováno 28 duben 2020 - 10:40:18

Stříbrokaz:

“Tvých 6 bodů jsou postupy na zvorání filmu, většinu jsem jich ověřil :-) a jiné taky”

A ani nejsou specifický jen pro R09, viď? :-)
  • 0

#34 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 28 duben 2020 - 13:04:06

Stříbrokaz:

“Tvých 6 bodů jsou postupy na zvorání filmu, většinu jsem jich ověřil :smile: a jiné taky”

A ani nejsou specifický jen pro R09, viď? :smile:

Ne, jsou obecnějšího rázu. :-D

Žeby to bylo rukama ?


  • 0

#35 kocmonosy

kocmonosy

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 2 květen 2020 - 20:18:24

Nejedná se náhodou o metráž?Tam značení není.

Kdepak, metráž to nebyla.

 

 

ještě teď se mi do očí derou slzy po mém failu s těžce vydřenými 6ti plany 4x5 vyvolanými naráz v jobotanku ve Foma R09 :((

podivné bylo, že jsem tehdy použil ze 2 načatých lahviček R09 tu novější - a ta byla dead, přičemž ta druhá, ve které bylo snad i více krystalů, fungovala

 

To mi právě přišlo divný, že jsem úspěšně vyvolala už v mnohem starších a zkrystalizovanějších kusech, ale zjevně je ten Fomadon dost nevypočitatelný. A jinak soucítím!

 

 

 2. Lahvička s koncentrátem je z nesprávného plastu, propouští vzduch stěnami a dojde k degradaci hydroxidu

 

Koncentráty skladuju v původních lahvičkách od výrobce.

 

 

Já bych zkusil nafotit jenom kousek filmu, v tom Zenitu (jestli závěrka cvaká, tak na filmu něco být musí). Minimálně začátek filmu je osvícený.

Namíchat nový ustalovač - pro jistotu a vyzkoušet to ještě jednou. Jestli je to opravdu vývojkou.

Krystalky v R09 mám taky a funguje. Dřív tam nebývaly, nevím co to je. Ale funguje mi roky bez Protectanu v původní netěsnící lahvičce.

Agfu Rodnal, tu nejnovější než původní Agfa skončila, jsem měl rád. Mělo by to být to v odkazu od duuriho. Má světlejší barvu.

 

Zkusila jsem Zenit s novým filmem v nový vývojce a vše je v pořádku, takže není pochyb o tom, že na vině byla opravdu ta R09.
Přijde mi zvláštní, že tobě funguje R09 roky (pokud tedy myslíš Fomadon) a mně (a zjevně nejen mně) chcípnul po dvou měsících, nějak si nedovedu vysvětlit, na čem to závisí.

 

 

Každopádně díky všem za odpovědi a rady! Test s kouskem filmu před voláním zařazuju do itineráře. Teď jsem testovala ID-11 a všechno je zase OK, až jí spotřebuju, sáhnu po tom Rodinalu od Adoxu nebo Agfy. Fomadon poněkud ztratil moji důvěru.


  • 0

#36 Vojta

Vojta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 380 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 3 květen 2020 - 08:01:46

Ano, mám Fomadon. Druhou lahvičku v pořadí, ale vyrobenou už před cca 7 lety. Používám to jen výjimečně.


  • 0

#37 faajn

faajn

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 411 příspěvků(y)
  • LocationOstrava-Wroclaw
Reputace: 79

Publikováno 3 květen 2020 - 10:19:48

Kocmonosy:
Najdi si jednu...dvě vývojky a u těch zůstaň. ;)
Osobně používám na zrno právě ID 11 a na jemné Microphene případně Ilfotec LC29 (koncentrát) = rychle namícháno bez čekání na dokonalé rozpuštění krystalů a hlavně vždy čerstvá lázeň. A při dobrém skladování vychází cenově velice dobře.


  • 0

#38 petrkohout

petrkohout

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 170 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 52

Publikováno 3 květen 2020 - 11:44:06

Kocmonosy napsala: “ Koncentráty skladuju v původních lahvičkách od výrobce.”

Já jsem si myslel. Jenže jsou názory, že bychom právě tohle dělat neměli. Jsou to většinou obaly, které nechrání koncentráty dostatečně. Moje R-09 od Fomy je v lahvičce z PE, který vzduch bohužel dost propouští. Možná že by její přelití do skla bylo bezpečnější . Balení verze označené AGFA (One Shot) je ve fólii, která se dá vyrobit ve vrstvách a může těsnit koncentrát mnohem líp. A navíc umožňuje minimalizovat čili vytlačit zbytkový vzduch, když koncentrátu ubývá. Říkám si, proč to dávají do tak nepohodlného obalu? Možná je to jen marketing, možná je to proto, že ten obsah vevnitř zase tak moc nesmrtelný není.
  • 0

#39 faajn

faajn

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 411 příspěvků(y)
  • LocationOstrava-Wroclaw
Reputace: 79

Publikováno 3 květen 2020 - 12:17:09

Práškové vývojky skladuju po namíchání odhadem tak měsíc v plastových nádobách od Kaiseru (ty nemačkací) později použiju jen když udělám zkoušku s kouskem negativu a případně přefiltruju přes papír, punčošku a pod.

Koncentráty přelévám hned po zakoupení do reagenčních láhví vhodného objemu a po každém odběru dosypu skleněnky, aby bylo vývojky až po okraj hrdla. Konkrétně LC29 už mám takhle přes rok a půl a stále vše naprosto v pohodě ;)

Ještě si dovolím doporučit na nákup všemožného vybavení (láhve, skleněnky, chemie, ochranné pomůcky, ....) obchod Verkon. Ceny docela přijatelné a výběr opravdu královský. Zboží dorazilo vždy perfektně zabalené. Jen u té chemky je potřeba nakupovat na ičo. 


  • 1

#40 petrkohout

petrkohout

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 170 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 52

Publikováno 3 květen 2020 - 15:27:55

@ faajn: hledám pěkný kámen, kam bych mohl vytesat co jsi napsal. Nemám, tak si to aspoň uložím do mobilu :-)- Dík!


  • 0

#41 Vojta

Vojta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 380 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 4 květen 2020 - 08:15:32

Některé plasty vzduch propouští. Na plastové rozvody vody se dělají návleky z nepropustné fólie, aby se voda uvnitř neokysličovala (zvýšení korozivního potenciálu, atd.).

PETka ale vzduch nepropouští, jinak by se nápoj v ní zkazil. Ilford nebo Kaiser dělá lahve na vývoky také z plastu a asi by nepoužívali propustný plast, aby se vám zkazila jejich vývojka.

Já bych na plasty zase tolik nenadával.

Na lahvičkách od Fomy minimálně netěsní víčko. Už jen pro to má smysl přelít Fomadon do skla. V některých lékárnách vám prodají tzv. lékovky z hnědého skla. Od té doby, co lékárny v Čechách skoupily dvě firmy, jejichž hlavním zájmem je prodávat potravinové doplňky, je to ale bída.


  • 0

#42 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 4 květen 2020 - 08:47:59

ano v lékárnách je to horší

v hradci žádný problém, máme laboratorní potřeby v hořické ulici

co nemají seženou


  • 0

#43 stanleyb7

stanleyb7

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 111 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 42

Publikováno 4 květen 2020 - 09:08:21

Rodinal skladuji v kartuších s Luer Lock uzávěrem. Prostě koupím, vše natáhnu do tří 100ml kartuší, uzavřu Luer Lock uzávěrem. Při dávkování nasadím "jehlu", potom zase uzávěr. Žádný vzduch, pohodlné dávkování.


  • 0

#44 Tomas80

Tomas80

    Nováček

  • Předplatitel
  • 38 příspěvků(y)
  • LocationSlovensko
Reputace: 7

Publikováno 4 květen 2020 - 12:00:23

Moje skúsenosti z minulého roka, nakúpil, prípadne zamiešal som nejakú chémiu, niečo vyvolal a potom som sa z viacerých dôvodov nedostal k vyvolávaniu pár mesiacov (asi pol roka) a keď som sa k tomu vrátil, tak som (našťastie) najprv robil pri každej skúšku na prúžku filmu:

 

- Fomadon LQN, fľaštička kúpená, odobraté na volanie dvoch filmov, potom asi 6 mesiacov odložená, po tých 6 mesiacoch úplne mŕtva, prúžok filmu ani nereagoval...

- Foma Retro special developer - vývojka namiešaná, rozdelená do štyroch plastových fľašiek naplnených po vrch, dôkladne uzavretých, tri neboli použité vôbec, z jednej odobraté na volanie... po pol roku tá poloprázdna úplne funkčná, dve nepoužité úplne funkčné, tretia nepoužitá totálne mŕtva... 

- Fomadon R09 - fľaštička nájdená niekde vzadu v skrini, spotrebovaná do polovice, otvorená musela byť určite dva roky, už bola rok po záruke dokonca, bez kryštálov, už som s ňou smeroval do koša ale skúsil som ju otestovať na prúžku filmu a čuduj sa svete, bez problémov funkčná.... čo ma prekvapilo, lebo už som zažil, že mi R09 spravila kryštáliky a umrela do troch mesiacov od otvorenia...


  • 0

#45 kapros1

kapros1

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 568 příspěvků(y)
  • LocationJenčice
Reputace: 360

Publikováno 4 květen 2020 - 21:11:12

Já mám špatnou zkušenost i s Adox Rodinalem. Koupil jsem si s kamarádem na půlku. Už jsme dědkové a on dost nemocný a už toho tolik nenaděláme. Já ten svůj mám ve skleněné lahvi pod parafinovým olejem. Už to tu někde mám publikovaný jak to vypadá. 

No a po necelém roce Rodinálek odmítal vyvolávat. Hned jsem na to kamaráda upozornil a vyvolal neúspěšně také kousek zkušebního filmu. Tak za ty prachy už ne! Vrátil jsem se k Foma R09. 

 Už bude mít taky rok. A před několika dny jsem volal dva filmy. A výsledek jak u čerstvé. I když už u dna taky nějaký kal sedá. Když jsem to tlačil do odměrného válečku tak šel po skle tenký tmavý proužek v jinak světle hnědé kapalině. 

Chce to prostě být opatrný a mít po ruce kousek zkušebního filmu. Jinak můžete přijít o světové výtvarné dílo :-)


  • 2

#46 Dynlik

Dynlik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 47 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 9 květen 2020 - 22:07:32

Zdravím. Dneska jsem vyvolal fomapan 100 (kino) v cca. 2 roky otevřeném fomadonu R09. Vývojku jsem vyzkoušel kouskem filmu, ten ztmavnul. Pro jistotu jsem film máchal o 2 minuty déle (11), stejně to bylo marné - slabé krytí, nedovolaný negativ (i počátek pásu je přinejlepším tmavě šedý). Vypadá to jako by vývojka pošla v půlce vyvolávání.
Stalo se to někomu? Podle toho, co se tu píše, jsem se domníval, že R09 prostě volá všechno, nebo nic - evidentně chybně...
Díky za odpověď.
PS.: Ta láhev je vážně strašná.
  • 0





Také označené jedním nebo více z těchto klíčových slov:r09, fomadol

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních