Přejít na obsah

Fotka

"Teče" do foťáku světlo?

• Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
4 odpovědí na toto téma

#1 JanProchazka

JanProchazka

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 30 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 11 květen 2020 - 14:19:47

Dobrý den,

používám foťák Mamiya RB67. V poslední době se mi už dvakrát stalo, že mám na negativu v jednom a tom samém místě od kraje ke kraji pruh. Fotka je exponovaná normálně, jen samozřejmě je přes ní ten pruh. Není to vždy stejná intenzita a někde to není vůbec. Předpokládám tedy, že do kazety "teče" světlo. Zkoušel jsem vyměnit planžetu, jestli to není tím, ale nepomohlo to. Při posledním filmu jsem ani neměnil objektiv, jen střídal na výšku a šířku (otočením kazety). Zkoušel jsem koukat do otevřeného foťáku a z druhé strany kolem kazety svítit baterkou, zda nenajdu to místo, kudy to dovnitř leze... Ale nic jsem nezjistil. Napadá vás nějaké řešení? Případně nějaký účinnější test, jak zjistit, zda je kazeta v pořádku či do ní "teče"? Nebo je to možná rukama, mám ten stroj chvíli... Díky moc za radu! 

1589203145_foto.jpg

• 0

#2 Nimrod

Nimrod

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 216

Publikováno 11 květen 2020 - 14:47:54

já to zjišťoval tak, že jsem pod ochraným světlem ustříhl kusy světlocitlivého papíru, které jsem rozmístil do kazety, následně ji zavřel a dal na několik dní za okno na jižní stranu. poté vyvolal a koukal, zda-li uvidím náznak něčeho jiného než sněhobílého papíru

nicméně, pokud nemáš pro sd záda, tak to asi bude chtít vyměnil těsnění. jestli je takové ublemcané a rozpadající se, tak je to tutovka http://aki-asahi.com...-seal/index.php

• 0

#3 JanProchazka

JanProchazka

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 30 příspěvků(y)

Publikováno 11 květen 2020 - 15:15:56

Jsou to záda PRO S, verze na 220 film, místo kterého pochopitelně dávám 120. A jak na to tak koukám, vykazuje to přesně ty znaky, co popisuješ: je to takové ulepené...

• 0

#4 Nimrod

Nimrod

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 216

Publikováno 11 květen 2020 - 15:33:13

objednej sadu z japonska a kup líh. pomocí uchošťourů namočených v lihu se zbavíš starého těsnění, může pomoci i párátko. a pak hurá lepit nové těsnění. jde to velmi dobře, když se nepovede přilepit na první pokus, jde ještě odlepit, pokud jsi ho moc nepřimáčkl. dělal jsem asi 4 záda

• 0

#5 JanProchazka

JanProchazka

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 30 příspěvků(y)

Publikováno 11 květen 2020 - 17:06:23

Děkuju, raději to svěřím odborníkovi. Trápil bych se s tím hodiny a výsledek by možná dopadl všelijak...

• 0

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních