Přejít na obsah


Fotka

Nezriedený ustálovač


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
72 odpovědí na toto téma

#1 luciaheribanova

luciaheribanova

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 28 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 2

Publikováno 23 květen 2020 - 14:46:13

Ahoj temnokomorníci!

 

Už je to nejaký čas, (pár rokov) kedy som intenzívne vyvolávala filmy.

Teraz som začala znova.

Pošťastilo sa mi ustáliť prvé dva filmy koncentrovaným ustálovačom FOMA. Je to veľký problém?

V akom pomere mám teraz tento ustálovač riediť?

 

Dakujem za pomoc.

Lucia


  • 0

#2 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 638 příspěvků(y)
Reputace: 1 302

Publikováno 23 květen 2020 - 15:37:36

mate poskodene (vyblednute...) negativy?  ked nie tak dobre... treba ich riadne vyprat. a ked ano, tak to tiez uz je za nami.

 

foma pre koncentrat fomafix udava 1+5 a 3 min. semtam nie je zle prestudovat technicky list... :)


  • 1

#3 luciaheribanova

luciaheribanova

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 28 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 2

Publikováno 23 květen 2020 - 16:58:12

ano, preto som písala, že v akom pomere mám TERAZ tento ustálovač riediť :)

dala som 1:3 a uvidíme

naštastie som ich prala oba celkom dlho, cez 10 minút, ešte nevediac čo som spôsobila, ale prečo som nenariedila ustálovač hneď/ neprečítala si návod- pamätala som si (chybne) že sa ustálovač neriedi a moj drive na vyvolanie tých filmov bol tak silný, že keby som čakala, múza by odišla ( aj vyvolávať filmy je umenie a vyžaduje správne naladenie)  :-P  :mrgreen:


  • 0

#4 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 23 květen 2020 - 17:00:20

Ahoj Lucia, vítej na Temný

 

Ty filmy vypadají dobře, nebo mají závoj, fleky a jiné podivnosti ? Pokud jsou v pořádku nechal bych to být, pokud ne,tak si zopakovat ustálení (se správným ředěním ) ,klidně na světle, a praní.

Ustalovač funguje správně při koncentracích 15-40 % thiosíranu (pokud se nepletu).

 

Ustalovač nařeď podle návodu a poznač si, že už udělal 2 filmy.

 

Ať se daří!


  • 1

#5 luciaheribanova

luciaheribanova

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 28 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 2

Publikováno 23 květen 2020 - 17:05:29

Prvý film má závoj.

Dakujem!


  • 0

#6 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 23 květen 2020 - 18:34:58

Prvý film má závoj.

Dakujem!

Zkus ho ustálit znovu, dvojitá doba v ustalovači Ti obraz nesežere.

Volání filmů beru za řemeslo, na zvětšování je už naladění vhodné, občas prostě není den D. :-)


  • 0

#7 luciaheribanova

luciaheribanova

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 28 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 2

Publikováno 25 květen 2020 - 17:01:08

Ďakujem. Pre mňa je to remeslo aj cit v jednom. Obom sa učím.
Áno, beriem to tak, že je to proces.. niekedy sa nezadarí :)
  • 0

#8 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 25 květen 2020 - 17:38:21

Jak dopad film, ustálilas ho podruhé ?


  • 0

#9 luciaheribanova

luciaheribanova

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 28 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 2

Publikováno 26 květen 2020 - 15:18:57

Jak dopad film, ustálilas ho podruhé ?

Ano, ale bude to aj tankom- cievkou. Zistila som ze ku koncu volania/ ustalenia, uz film je dole z cievky. A to som opatrna ked s nim hybem.

Navynuty bolo urcite spravne. Ale je to uz stary tank. Kusok na cievke je ulomeny.


  • 0

#10 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 638 příspěvků(y)
Reputace: 1 302

Publikováno 26 květen 2020 - 17:34:38

mila Lucia, vidim, ze mate rada zbojnicku romantiku, vyrobca udava riedenie pre ustalovac 1+5, Vy 1+0, alebo v lepsom 1+3, z cievky Vam vypadava film, no pekne, ale nemyslim si, ze taka cesta vedie vyslovene k uspechom (sice aj to je pravda, ze kazdemu nieco ine znamena to slovo...).  tuhy ustalovac (nadmerne ustalenie) viac ci menej ucinkuje na vyvolany film devastacne, a hybat s tankom treba aj trosku prudsie, lebo to sa vola agitacia (nie bolsevicka...), s ktorou regulujeme pri vyvolani kontrast, alebo v nehybnom tanku moze ostat bublina... dobry tank kupite za lacno (napr. velmi dobry je tento Kaiser http://www.kaiser-fo...ige.asp?nr=4297  , par evry kludne investujte do vybavenia. ked budete mat dobry vercajk, tak s takym elanom sa Vam otvori uplne iny svet :)


  • 2

#11 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 26 květen 2020 - 18:17:15

Zbojnická romantika:-)

 

Příliš koncentrovaný thiosíran naopak ustaluje špatně, proto jsem radil znovu ustálit.

Ten Kaiser je osvědčená vývojnice, rozhodně nekupuj Plastimatku z bazaru, je i zadarmo drahá.


  • 1

#12 Vojta

Vojta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 380 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 26 květen 2020 - 20:15:11

Mně se osvědčilo, napsat si na lahvičku např. ustalovače ředění přímo v ml.

Potřebuji půl litru - já mám raději trochu rezervu, ředění 1:5, tak si napíšu fixou na lahev 90ml + 450 ml.

Používám +/- to samé, ale pak když jednou za čas něco změním, zůstává mi někdy autopilot (rád se u práce zamyslím). Proto když používám občas např. jiný film, je dobré když si napíšu, co budu dělat: Ředění, teplota, čas... 

Pokud je film pokažený, někdy je lepší ho vyhodit. Záleží na situaci.

 

A mít dobrý tank a neprat se s tím, to je velké plus. Mě občas zlobí Jobo a někdy jsou to nervy.


  • 1

#13 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 26 květen 2020 - 21:08:43

Vlastně používám na lahev s ustalovačem ještě jeden hint. Když namíchám čerstvý, tak na flašku nalepím kus papírové pásky a na tu udělám fixou tolik čárek, kolik má vydržet filmů. A když jdu volat, škrtnu tolik čárek, kolik toho mám právě dělat. Jednoduchý, blbovzdorný a na první pohled jasný. Napadlo mě to kdysi u piva při pohledu na lístek :-)

Ke konci životnosti si otestuju trochu ustalovače po vylití z tanku na kousku filmu. Pro jistotu, Jodid draselný na testy mi už došel. 


  • 1

#14 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 147 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 27 květen 2020 - 09:28:54

Taky tak, akorát místo lepící pásky mám samolepku se 17-ti políčky kam čmrkám čárky. Plus na to ještě mám indikační papírky pro obsah stříbra, tuším že při 7g/l má ten ustalovač ještě pořád fungovat, ale na těch 7g sem se po 17-ti filmech dle DS od Fomy nikdy nedostal.

 

Obyč plastová 1l láhev z mléčného xxPE od destilky. Dobře těsní, do hrdla se dá strčit i hadice z tanku UPB. Jen je třeba skladovat v takové láhvi ustalovač ve tmě.


  • 0

#15 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 27 květen 2020 - 12:50:10

A kdo nemá tmu, ani tmavou lahev, ten si ji omotá alobalem. 

U ustalovače to není zas tak kritický.


  • 0

#16 belco

belco

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 104 příspěvků(y)
  • LocationPartizánske, SK
Reputace: 7

Publikováno 28 květen 2020 - 05:54:30

A kdo nemá tmu, ani tmavou lahev, ten si ji omotá alobalem. 

U ustalovače to není zas tak kritický.

 

Ako tmave flašky zvyknem pouzivat PET flase od jedneho nemenovaneho energetickeho napoja, s objemom 1L. Su uplne cierne a stoji to par šušnov, bežne dostupne v nakupnych centrach. 


  • 0

#17 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 818 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 269

Publikováno 28 květen 2020 - 12:03:33

mam presvietnu flasu od destilky a ziaden problem..ustalovac funguje. 


  • 1

#18 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 28 květen 2020 - 13:06:47

Kúp si litrik vínka, s paňmamou si urob pekný večer a máš fľašu na ustaľovač. Len pozor, treba tie šrubovacie. Mám aj zopár fliaš od dentakrilu. Tie sú hnedé a fajn.


  • 0

#19 samusko

samusko

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 501 příspěvků(y)
Reputace: 149

Publikováno 28 květen 2020 - 13:43:18

Kúp si litrik vínka, s paňmamou si urob pekný večer a máš fľašu na ustaľovač. Len pozor, treba tie šrubovacie. Mám aj zopár fliaš od dentakrilu. Tie sú hnedé a fajn.

sokoliku, podla mna davat hocijaku chemiu do flias od potravin/pijatiky nie je zdraviu prospesny napad.


  • 3

#20 Tomlib

Tomlib

    Nováček

  • Předplatitel
  • 98 příspěvků(y)
  • LocationLiberec
Reputace: 45

Publikováno 28 květen 2020 - 17:06:47

 

Kúp si litrik vínka, s paňmamou si urob pekný večer a máš fľašu na ustaľovač. Len pozor, treba tie šrubovacie. Mám aj zopár fliaš od dentakrilu. Tie sú hnedé a fajn.

sokoliku, podla mna davat hocijaku chemiu do flias od potravin/pijatiky nie je zdraviu prospesny napad.

 

Taková thiosíranovice nebo hůře metolovice s pyrokatechinovicí není myslím nejzdravější pití. :-P


  • 0

#21 Vojta

Vojta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 380 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 28 květen 2020 - 17:34:57

Lahev od vína je nevhodná, protože má úzké hrdlo. Na ustalovač je dobrá taková lahev, do které jde vrátit ustalovač přímo z tanku plným proudem.

Jinak to asi musíte přelít do odměrného džbánku, pak do tanku, zpátky do odměrky a z ní pak do láhve (nedejbože trychtýřem). No a pak umývat nádobí.

To je práce navíc :-)


  • 1

#22 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 28 květen 2020 - 20:24:49

Lahev od vína je nevhodná, protože má úzké hrdlo. Na ustalovač je dobrá taková lahev, do které jde vrátit ustalovač přímo z tanku plným proudem.

Jinak to asi musíte přelít do odměrného džbánku, pak do tanku, zpátky do odměrky a z ní pak do láhve (nedejbože trychtýřem). No a pak umývat nádobí.

To je práce navíc :smile:

Pořídit dva trychtýře, jeden na vývojku, druhý na ustalovač - to není nic nedostupného. Pak i užší hrdlo není překážkou.


  • 1

#23 belco

belco

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 104 příspěvků(y)
  • LocationPartizánske, SK
Reputace: 7

Publikováno 29 květen 2020 - 06:11:07

Lahev od vína je nevhodná, protože má úzké hrdlo. Na ustalovač je dobrá taková lahev, do které jde vrátit ustalovač přímo z tanku plným proudem.

Jinak to asi musíte přelít do odměrného džbánku, pak do tanku, zpátky do odměrky a z ní pak do láhve (nedejbože trychtýřem). No a pak umývat nádobí.

To je práce navíc :smile:

 

By ma zaujimalo, z akeho dôvodu je potrebne preliat ustalovač plnym prudom do flašky? Ja ho normálne nalejem späť do odmerky a potom lievikom do do flašky.


  • 1

#24 beluna

beluna

    Nováček

  • Předplatitel
  • 197 příspěvků(y)
  • LocationPraha, Pardubice
Reputace: 59

Publikováno 29 květen 2020 - 08:28:26

Reagenční láhve. Široké hrdlo, pevné borosilikátové sklo, chemická odolnost, nízká pravděpodobnost záměny s lahví archivního vína. Jen do toho člověk musí investovat.


  • 0

#25 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 29 květen 2020 - 09:15:52

 

Kúp si litrik vínka, s paňmamou si urob pekný večer a máš fľašu na ustaľovač. Len pozor, treba tie šrubovacie. Mám aj zopár fliaš od dentakrilu. Tie sú hnedé a fajn.

sokoliku, podla mna davat hocijaku chemiu do flias od potravin/pijatiky nie je zdraviu prospesny napad.

 

Pravda, ale je to stále lepšie riešenie ako do plastovej fľaše, a že treba prelievať z tanku niekde a potom do fľaše? prečo? Dám si lievik a nelievam priamo do fľaše, a hadica od UPB do fľaše vojde.


  • 0

#26 luciaheribanova

luciaheribanova

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 28 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 2

Publikováno 1 červen 2020 - 18:43:23

Uff, milí páni, Ďakujem Vám za obsažné pomenúvanie problematiky.

Ej! že ste sa vy tu rozpísali. Človek je chvíľku preč z internetu, a už tu naňho vyskočí množstvo správ.

Zbežne som si prešla vaše príspevky, a v mnohých zhliadam pomocnú ruku. Takže super.

Som rada, že sa tu rozpútala takáto diskusia, asi sa budem menej hanbiť a zásobovať toto vlákno aj inými mojimi dotazmi ( ktoré som pôvodne považovala za smiešne a nechávala si ich pred hanbou sveta u seba) 

 

____________________

Milý jmpetzval! 

 

Som pankáčka, povedzme si takto na rovinu.

Má to svoje výhody, aj nevýhody. No, prikláňam sa k tým výhodam. A ostatné sa doúčam.

Našťastie, to ostatné ide doučiť, ale zistila som, že prirodzená vášeň pre život, a s ním spojené (občas)?, nespútané konanie, ku prospech sily ducha umenia sa naučiť nedá, Hmmm

No pekne, no pekne. Určite nie, ale aj určite áno, rovnováha je odpoveď.

Momentálne sa na svojej fotografickej ceste učím všetko od začiatku!

Aj keď som sa už pár rokov dozadu pár rokov intenzívne venovala tmavej komore, vtedy mi to akosi bolo zoslané z neba!

Vždy sa mi všetko podarilo, aj ked to bolo už dopredu predurčené ( z technického hľadiska na neúspech) ''slepé kura k žitu''.

 

Nastáva vyrovnávanie tvorivej časti- s tou remeselnou.

A idem si to pekne od podlahy, veľa toho kazím, robím mnoho chýb, predtým bol môj pomer 36 vydarených snímkov z filmu. Teraz z 5 filmov, možno dva zábery, čo sa dajú.

Ano, nie som ako vy, páni, ale preto som sem prišla do vlákna na temnú, aby som tu s Vami zdieľala a najmä sa učila remeslu.

 

Prosím, buďte so mnou trpezlivý. 

Teším sa!


  • 0

#27 luciaheribanova

luciaheribanova

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 28 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 2

Publikováno 1 červen 2020 - 18:57:55

Na ten tank, čo ste poslali link, to sa dá kúpiť kde? Nejaký SR/ČR OBCHOD?


  • 0

#28 luciaheribanova

luciaheribanova

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 28 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 2

Publikováno 1 červen 2020 - 19:02:55

https://www.prolaika...p-3457839.xhtml

toto je ono??

 Viem. Prolaika. Ok tak, mi dajte link na iný obchod, ak poznáte. :))


  • 0

#29 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 1 červen 2020 - 23:36:02

Punker. Nikdy pankáč.

Sid byl nevinnej!

 

Jak se naučíš vidět chyby na svojí práci, chytá Tě řemeslo a jsi na cestě projít podsvětím. Jen tak se můžeš vrátit jako Gandalf Bílý. 

Staré přísloví říká: "Eine film, eine bild."

 

Za dotazy se nestyď (nehanbi), pokud jsou k věci, tak obohatí obě strany. Vymýšlet odpověď Ab ovo, a nebejt ukecanej, to dost třídí myšlenky. Není špatných otázek.

 

"Je potřeba k někomu chodit na švestky" - Sudek

 

A neděkujte pořád. (schválně, odkud cituji ?)


  • 0

#30 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 2 červen 2020 - 06:13:32

Ač mi prošlo rukama  za posledních 50 let mnoho tanků,   tak mi  nejvíce vyhovují  tanky Paterson. (mám pár z původní řady System 4, tak i  z novější Super System 4,   velikosti od 1kino po  5kino/3svitky,   delší už mi nevleze na rotačku Ilford).

např.:

https://www.befoto.c...universal-tank/

https://www.befoto.c...ad-reel-single/

a celý sortiment Paterson tanků u oveček:  https://www.befoto.c...=1&tab=producer

samozřejmě,  Kaiser nemá špatné tanky,        u ovečky se dá koupit  i  tank  AP komplet s dvěma cívkami na kino,   cena příznivá,  není to vůbec špatný tank,   cívky  má podobně jako Kaiser  s usnadněným založením filmu.   https://www.befoto.c...ne-2-civek-p97/


  • 0

#31 luciaheribanova

luciaheribanova

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 28 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 2

Publikováno 2 červen 2020 - 07:28:07

Ač mi prošlo rukama  za posledních 50 let mnoho tanků,   tak mi  nejvíce vyhovují  tanky Paterson. (mám pár z původní řady System 4, tak i  z novější Super System 4,   velikosti od 1kino po  5kino/3svitky,   delší už mi nevleze na rotačku Ilford).
např.:
https://www.befoto.c...universal-tank/
https://www.befoto.c...ad-reel-single/
a celý sortiment Paterson tanků u oveček:  =1&nofollow=1&tab=producer]https://www.befoto.cz/vyvolavaci-tanky/#producer[155]=1&nofollow=1&tab=producer
samozřejmě,  Kaiser nemá špatné tanky,        u ovečky se dá koupit  i  tank  AP komplet s dvěma cívkami na kino,   cena příznivá,  není to vůbec špatný tank,   cívky  má podobně jako Kaiser  s usnadněným založením filmu.   https://www.befoto.c...ne-2-civek-p97/


Ďakujem Jirinol.
Vyvolávam filmy od Vás. Našla som ich po 6 rokoch, nevyvolané v šuflíku.
  • 0

#32 luciaheribanova

luciaheribanova

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 28 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 2

Publikováno 2 červen 2020 - 07:32:49

Punker. Nikdy pankáč.
Sid byl nevinnej!
 
Jak se naučíš vidět chyby na svojí práci, chytá Tě řemeslo a jsi na cestě projít podsvětím. Jen tak se můžeš vrátit jako Gandalf Bílý. 
Staré přísloví říká: "Eine film, eine bild."
 
Za dotazy se nestyď (nehanbi), pokud jsou k věci, tak obohatí obě strany. Vymýšlet odpověď Ab ovo, a nebejt ukecanej, to dost třídí myšlenky. Není špatných otázek.
 
"Je potřeba k někomu chodit na švestky" - Sudek
 
A neděkujte pořád. (schválně, odkud cituji ?)


Človek by mal ďakovať neustále. Myslím že to je kľúč k životu v miery.
V citáte máte slovíčko ďakujem.
  • 0

#33 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 2 červen 2020 - 07:39:12


Ďakujem Jirinol.
Vyvolávam filmy od Vás. Našla som ich po 6 rokoch, nevyvolané v šuflíku.

 

:-)  ani  netuším,   kde jste k nim přišla,  buď mi selhává paměť,  nebo  to šlo přes bratislavské kolegy,  které i tímto pozdravuji.  Nechť se Vám  daří skvěle vyvolat i tyto filmy. 


  • 0

#34 luciaheribanova

luciaheribanova

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 28 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 2

Publikováno 2 červen 2020 - 07:46:15

Ďakujem Jirinol.
Vyvolávam filmy od Vás. Našla som ich po 6 rokoch, nevyvolané v šuflíku.


:-)  ani  netuším,   kde jste k nim přišla,  buď mi selhává paměť,  nebo  to šlo přes bratislavské kolegy,  které i tímto pozdravuji.  Nechť se Vám  daří skvěle vyvolat i tyto filmy.

Selhává paměť Ak mne neselhava, tak sme sa aj stretli osobne.
Ano, bola som súčasťou atelieru na Štefánikovej ulici, v Bratislave.
  • 0

#35 luciaheribanova

luciaheribanova

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 28 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 2

Publikováno 2 červen 2020 - 07:47:00

;-)O:-)
  • 0

#36 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 2 červen 2020 - 07:48:56

Lucia,  máš  vzkaz...  Dík.


  • 0

#37 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 638 příspěvků(y)
Reputace: 1 302

Publikováno 2 červen 2020 - 14:28:49

Uff, milí páni, Ďakujem Vám za obsažné pomenúvanie problematiky.

Ej! že ste sa vy tu rozpísali. Človek je chvíľku preč z internetu, a už tu naňho vyskočí množstvo správ.

Zbežne som si prešla vaše príspevky, a v mnohých zhliadam pomocnú ruku. Takže super.

Som rada, že sa tu rozpútala takáto diskusia, asi sa budem menej hanbiť a zásobovať toto vlákno aj inými mojimi dotazmi ( ktoré som pôvodne považovala za smiešne a nechávala si ich pred hanbou sveta u seba) 

 

____________________

Milý jmpetzval! 

 

Som pankáčka, povedzme si takto na rovinu.

Má to svoje výhody, aj nevýhody. No, prikláňam sa k tým výhodam. A ostatné sa doúčam.

Našťastie, to ostatné ide doučiť, ale zistila som, že prirodzená vášeň pre život, a s ním spojené (občas)?, nespútané konanie, ku prospech sily ducha umenia sa naučiť nedá, Hmmm

No pekne, no pekne. Určite nie, ale aj určite áno, rovnováha je odpoveď.

Momentálne sa na svojej fotografickej ceste učím všetko od začiatku!

Aj keď som sa už pár rokov dozadu pár rokov intenzívne venovala tmavej komore, vtedy mi to akosi bolo zoslané z neba!

Vždy sa mi všetko podarilo, aj ked to bolo už dopredu predurčené ( z technického hľadiska na neúspech) ''slepé kura k žitu''.

 

Nastáva vyrovnávanie tvorivej časti- s tou remeselnou.

A idem si to pekne od podlahy, veľa toho kazím, robím mnoho chýb, predtým bol môj pomer 36 vydarených snímkov z filmu. Teraz z 5 filmov, možno dva zábery, čo sa dajú.

Ano, nie som ako vy, páni, ale preto som sem prišla do vlákna na temnú, aby som tu s Vami zdieľala a najmä sa učila remeslu.

 

Prosím, buďte so mnou trpezlivý. 

Teším sa!

 

 

 

mate taky dojem, ze nie som s Vami trpezlivy?   len v dobrom, som chcel povedat trosku lyricky, co teraz napisem celkom prozaicky, ze predpis je predpis. tu neexistuje vlastna vola, sloboda myslienky alebo zbytocne filozofovanie. len pokora k remeslu. alebo, ak existuje, tak neocakavajte korektny vysledok. ... alebo je cesta experimentovania. tu ale treba podlozit vysledkami, faktami.

 

tank: vidite, kolko ludi, tolko chuti. je to tento tank, tu ma iny nazov...  https://www.befoto.c...ne-2-civek-p97/, predava to aj https://fotomaterial...avaci-tank.html   (len trosku pomiesali fotky...)

preto som Vam odporucal tento typ, lebo na rozdiel od tanku Paterson, civeka ma na zaciatku sirsiu zavadzaciu cast pre film. moje dlhorocne pedagogicke skusenosti hovoria, ze hlavne zaciatocnici maju to velmi radi. ale v podstate je to jedno, da sa zvyknut na hocico. len aby ste nepracovali s chybnym vybavenim.

 

pankacka? :)

 

 

 

 

.

 

.


  • 0

#38 luciaheribanova

luciaheribanova

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 28 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 2

Publikováno 2 červen 2020 - 15:48:09

 

Uff, milí páni, Ďakujem Vám za obsažné pomenúvanie problematiky.

Ej! že ste sa vy tu rozpísali. Človek je chvíľku preč z internetu, a už tu naňho vyskočí množstvo správ.

Zbežne som si prešla vaše príspevky, a v mnohých zhliadam pomocnú ruku. Takže super.

Som rada, že sa tu rozpútala takáto diskusia, asi sa budem menej hanbiť a zásobovať toto vlákno aj inými mojimi dotazmi ( ktoré som pôvodne považovala za smiešne a nechávala si ich pred hanbou sveta u seba) 

 

____________________

Milý jmpetzval! 

 

Som pankáčka, povedzme si takto na rovinu.

Má to svoje výhody, aj nevýhody. No, prikláňam sa k tým výhodam. A ostatné sa doúčam.

Našťastie, to ostatné ide doučiť, ale zistila som, že prirodzená vášeň pre život, a s ním spojené (občas)?, nespútané konanie, ku prospech sily ducha umenia sa naučiť nedá, Hmmm

No pekne, no pekne. Určite nie, ale aj určite áno, rovnováha je odpoveď.

Momentálne sa na svojej fotografickej ceste učím všetko od začiatku!

Aj keď som sa už pár rokov dozadu pár rokov intenzívne venovala tmavej komore, vtedy mi to akosi bolo zoslané z neba!

Vždy sa mi všetko podarilo, aj ked to bolo už dopredu predurčené ( z technického hľadiska na neúspech) ''slepé kura k žitu''.

 

Nastáva vyrovnávanie tvorivej časti- s tou remeselnou.

A idem si to pekne od podlahy, veľa toho kazím, robím mnoho chýb, predtým bol môj pomer 36 vydarených snímkov z filmu. Teraz z 5 filmov, možno dva zábery, čo sa dajú.

Ano, nie som ako vy, páni, ale preto som sem prišla do vlákna na temnú, aby som tu s Vami zdieľala a najmä sa učila remeslu.

 

Prosím, buďte so mnou trpezlivý. 

Teším sa!

 

 

 

mate taky dojem, ze nie som s Vami trpezlivy?   len v dobrom, som chcel povedat trosku lyricky, co teraz napisem celkom prozaicky, ze predpis je predpis. tu neexistuje vlastna vola, sloboda myslienky alebo zbytocne filozofovanie. len pokora k remeslu. alebo, ak existuje, tak neocakavajte korektny vysledok. ... alebo je cesta experimentovania. tu ale treba podlozit vysledkami, faktami.

 

tank: vidite, kolko ludi, tolko chuti. je to tento tank, tu ma iny nazov...  https://www.befoto.c...ne-2-civek-p97/, predava to aj https://fotomaterial...avaci-tank.html   (len trosku pomiesali fotky...)

preto som Vam odporucal tento typ, lebo na rozdiel od tanku Paterson, civeka ma na zaciatku sirsiu zavadzaciu cast pre film. moje dlhorocne pedagogicke skusenosti hovoria, ze hlavne zaciatocnici maju to velmi radi. ale v podstate je to jedno, da sa zvyknut na hocico. len aby ste nepracovali s chybnym vybavenim.

 

pankacka? :)

 

 

 

 

.

 

.

 

Moje písanie bolo samozrejme s istou dávkou humoru :) aby nám tu na tom svete bolo veselo.

som vďačná za prínosné rady.


  • 0

#39 luciaheribanova

luciaheribanova

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 28 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 2

Publikováno 2 červen 2020 - 17:49:44

ten Tank, Paterson, dá sa s ním aj vyvolávať za pomoci preklápania.

Kedže ste spomenuli túto značku, a potom tú druhú, o Jobo viem, rozhodujem sa, ktorý teda kúpiť?

Má ešte niekto skúsenosti/ porovnával?


  • 0

#40 luciaheribanova

luciaheribanova

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 28 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 2

Publikováno 2 červen 2020 - 17:52:00

ten Tank, Paterson, dá sa s ním aj vyvolávať za pomoci preklápania.

Kedže ste spomenuli túto značku, a potom tú druhú, o Jobo viem, rozhodujem sa, ktorý teda kúpiť?

Má ešte niekto skúsenosti/ porovnával?

Za pomoci preklapávania- s otáznikom.

?

 

Tank AP- uvádzajú že - Ano.

Paterson- Neviem

Jobo- Ano

 

Ako je to s Paterson?


  • 0

#41 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 2 červen 2020 - 18:28:56

Paterson ANO - od toho je tam ta placatá čepice uljanovka...

Kdo to tam stojí na rohu ulice?

Zrzavý vous a placatá čepice...


  • 1

#42 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 2 červen 2020 - 20:55:19

Za pomoci preklapávania- s otáznikom.

 

Ne preklapávania, ale preklápania. Překlapávání versus překlápění. (Aneb jak se nečekaně hodí být Husákovo dítě :-D )

 

Prakticky všechny současné vývojnice jsou překlápěcí, mají těsnění a pružné víčko, tak netečou (skoro, no jo) při překlopení vzhůru nohama. A toto překlápění se používá na promíchávání (kdo chce bejt světovej, tak agitaci) roztoků vůči filmu během procesu. Poslední nepřeklápěcí vývojnice, co jsem měl v ruce byla Plastik (nikoli Plastimat), měla trn s kolečkem co otáčelo cívkou, muselo se točit proti směru navinutí filmu, jinak se vymotal. Prostě pakáreň. Nikdy víc.

Kup si nějakou moderní, za ty nervy to stojí.


  • 1

#43 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 2 červen 2020 - 20:56:32

Paterson ANO - od toho je tam ta placatá čepice uljanovka...

Kdo to tam stojí na rohu ulice?

Zrzavý vous a placatá čepice...

Hele, horory až po 22. hodině !


  • 1

#44 Tomas80

Tomas80

    Nováček

  • Předplatitel
  • 38 příspěvků(y)
  • LocationSlovensko
Reputace: 7

Publikováno 3 červen 2020 - 10:57:42

Tú vývojnicu Paterson mám, ako bolo už uvedené, preklápanie samozrejme ide, preklapávanie som ešte neskúšal :-) Aj keď musím povedať, že pri prvom volaní tesní úplne bez problémov ani kvapka, ale pri druhom a ďalšom sa mi občas stalo že pustila nejakú kvapku (určite ale netečie), ale zrejme je to tým, že to viečko bolo mokré a vtedy tak dobre nepriľahne... Tiekla mi len raz, ale to bolo tým, že som nasádzal viečko, zatlačil ho na polovicu, do toho niekto zazvonil pri dverách, keďže som tam práve nalial ustaľovač tak som vybehol pozrieť kto to je, kým som sa vrátil samozrejme som videl vývojnicu uzatvorenú, len som zabudol, že nie tak úplne.... :-) 

 

Stříbrokaz: Plastik bol prvý tank, v ktorom som vyvolával ešte ako dieťa spolu s otcom :-) Doteraz ju mám, ale už nepoužívam...


  • 1

#45 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 3 červen 2020 - 11:27:06

Něco z kroniky dosud nenapsané:

Mně se  kdysi (asi kolem r. 1990?)  podařilo  Paterson tank prekliapnúť.   Tak mocně jsem s ním kliapol  na stůl,  abych vypudil možné bublinky z filmu, přehnal jsem to se silou úderu,  takže jsem jej vlastně prekliapnul, tank puknul,  vlastně prasknul,  aby si to někdo nepletl s efektem pukavce.   A jak napotvoru to byl ten vysokej, na 5 cívek,   pro který jsem si v r. 1974 jel stopem až do Bratislavy do prodejny foto-kino pod michalskou vežou.  A podobně jako Neckář za kytáru kvůli tobě,  za tu vývojnici jsem dal  celý tátův plat i s přídavky na děti.    Nezbylo mi nic jiného než  prasklou hranu dna i puklinu na boku zalepit epoxidem a prosichr ji  oblepit pevnou montážní páskou.    A mám a používám ji dodnes!


  • 3

#46 samusko

samusko

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 501 příspěvků(y)
Reputace: 149

Publikováno 3 červen 2020 - 11:48:11

ten Tank, Paterson, dá sa s ním aj vyvolávať za pomoci preklápania.

Kedže ste spomenuli túto značku, a potom tú druhú, o Jobo viem, rozhodujem sa, ktorý teda kúpiť?

Má ešte niekto skúsenosti/ porovnával?

Lucia,  chod do Prolaiky, kup si ten Paterson a vyvolavaj.

Aby ti to netieklo, tak si vsimni, ze deklik je taky makky, poddajny. Ked nalejes vyvojku, tak ho silno v strede stlac, tym vytlacis trochu vzduchu z vyvojnice a vytvoris v nej podtlak. Nic nevytecie.


  • 2

#47 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 3 červen 2020 - 12:22:50

Ja nic na dekliku nepretlacam. Vyvojnicu drzim v pravej ruke, na ruke je g. rukavica, co z vyvojnice vytecie je zanedbatelne. Ignorovat tesnost sa da u vsetkych preklapacich vyvojnic.
Zoaznam preklapacich vyvojnic, u ktorych som (ne)tesnost ignoroval je: Jobo, Kinderman, AP, Paterson, "Nikon"(teda vsetky plechove vyvojnice, Plastomat, Rowi ...


  • 1

#48 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 3 červen 2020 - 12:27:47

Plastimat samozrejme :)

Takze si treba kupit podla miestnej dostupnosti. U mna vitazi Jobo 1520 UniTank.


  • 0

#49 luciaheribanova

luciaheribanova

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 28 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 2

Publikováno 3 červen 2020 - 13:22:12

veľmi sa smejem. vďaka páni, ste všetcia velmi milí.

 

teraz fór na záver:

 

Lucia vyvolávala filmy v tom plastovom tanku s tou otočnou paličkou.

v ne-protismere, filmy sa zvynuli dole. Neúspech- 1,2,3,4.

 

Včera, vyvolanie prebehlo úspešne, a nejak intuitivne som začala otačať do druhého smeru. 

No, po preplachu už bolo jasné že ten film je dole.

Rýchlo som zašla do tmavej miestnosti, dala si koroňácke rukavice, otvorila tank a naliala ustálovač.

a rukou som ho všemožne ustálovala a točila s ním. ( ako váleční fotografi, keď večer vyvolávali filmy, vo svojich vojenských prilbách).

 

Podarilo sa mi ho aj navynut znova na cievku a druhu polovicu ustalit regulerne.

Dalej pranie.

A vysledok je brilantný.

 

Prešla som ohňom. Nasleduje ďalší level- nový tank.


  • 1

#50 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 3 červen 2020 - 14:28:17

...

 

 

A vysledok je brilantný.

 

Prešla som ohňom. Nasleduje ďalší level- nový tank.

On ten tak funguje, ak sa "otocnou palickou" netoci prilis vehementne.

Staci jemne do jednej strany a potom jemne do druhej.
Dovod, preco je preklapacia vyvojnica lepsia, tkvie v tom, ze v tanku "s otocnou palickou" je film obtekany chemiu laminarne a iba jedny smerom. Toto ma za nasledok vznik bromidovych pruhov. Takych jednym smerom posunutych duchov.

Ale potesi, ze sa nam tu rozrastol zastup chemickych zavislakov.
Gratulujeme.

Mimochodom, nik zo skusenejsich sa tu nenaucil vyvolavat, ze by neurobil ni chybicku.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních