Přejít na obsah


Fotka

Nezriedený ustálovač


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
72 odpovědí na toto téma

#51 luciaheribanova

luciaheribanova

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 28 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 2

Publikováno 3 June 2020 - 18:05:55

 

...

 

 

A vysledok je brilantný.

 

Prešla som ohňom. Nasleduje ďalší level- nový tank.

 

Mimochodom, nik zo skusenejsich sa tu nenaucil vyvolavat, ze by neurobil ni chybicku.

 

Som myslela že vsetcia ste sa takí uzasní už narodili :-P


  • 0

#52 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,034

Publikováno 3 June 2020 - 18:26:56


 

Som myslela že vsetcia ste sa takí uzasní už narodili :-P

 

No, to sa samosebou rozmie,
Vsetci sme uzasni, lebo sme to skusili a nebali sa robit chyby.
A niektorym z nas siblo natolko, ze sa neboja skusat nemozne. Tam uz byva uspechu za naprstok.
Pamataj, cesta je ciel.


  • 0

#53 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 3 June 2020 - 22:57:19

 


 

Som myslela že vsetcia ste sa takí uzasní už narodili :-P

 

No, to sa samosebou rozmie,
Vsetci sme uzasni, lebo sme to skusili a nebali sa robit chyby.
A niektorym z nas siblo natolko, ze sa neboja skusat nemozne. Tam uz byva uspechu za naprstok.
Pamataj, cesta je ciel.

 

No, já se tak nenarodil.

Ale jednou jsem vypadnul z kočárku (možná na hlavu), z hraček sestavil vývojnici a zkazil svůj první fomapan. Od té doby se zlepšuji a kazím čím dá tím víc filmů za nesmyslných nákladů. Ale děsně mě to baví!

 

Áno, jsom šíbnutý. ( šalený ?)


  • 0

#54 luciaheribanova

luciaheribanova

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 28 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 2

Publikováno 4 June 2020 - 07:53:46

Ste uzasni chlapi. Len tak dalej.

:-)
  • 1

#55 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,281

Publikováno 4 June 2020 - 08:53:17

Dědci to od pankačky rádi slyšej, takové drbání po bradou.  :-D


  • 1

#56 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 30 November 2020 - 08:56:02

Nechcem otvárať nové vlákno, tak to dám sem, však to asi aj sem patrí.

Prvý krát som použil Fomacky Fomafix, pri riedení 1:5 (1,7dl voda do litra), ustaľovanie 5 minút, pranie prietokom vody 10 minút. Všetko je vlastne v poriadku, film je ustálený OK.

Chcem sa opýtať tu prítomných, ktorí Fomafix používajú častejšie, ako má vyzerať film po ustálení Fomafixom. Doteraz som používal klasický kyslý ustaľovač, teda thiosíran a pyrosiričitan draselný alebo ustaľovač s pyrosiričitanom sodným. Som zvyknutý, že film po ustálení je čiernobiely. Teraz po použití Fomafixu má film na pohľad hnedé zbarvenie, taký hnedý nádych, je to OK, alebo som urobil niekde chybu. Dostali sa mi do rúk dve fľaše, a na E6 ich nevyužijem, tak som myslel, že časť použijem aj na čb negatív.


  • 0

#57 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 30 November 2020 - 09:15:11

Janko praní 15minut při teplotě vody >15°C. Pokud byla chladnější, tak 30 minut. Já to nechávám tak 20minut vždy prát a teplotu vody mám nastavenou okolo těch 20°C. Fomapan kinofilmy mají normální namodralou barvu podložky a inverzní filmy pak čirou, zatím jsem se nesetkal s hnědým nádechem. U hnědých fleků myslím píše literatura nedostatečné vyprání po ustálení.


  • 0

#58 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 30 November 2020 - 10:05:15

Hm, pral som to vodou s teplotou cca 22 stupňov prúdom cez hadicu s prietokom asi dva litre za munutu. Tak neviem, skúsim to ešte preprať, alebo dám ešte na pár minút do kyslého ustaľovača. Film je síce čb, ale keď pozriem na emulznú stranu pod uhlom cca 45 stupňov, tak má taký hnedý nádych, čo po kyslom ustaľovači som si nevšimol. Fľaky to nemá, je to pekne súvisle .


  • 0

#59 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,281

Publikováno 30 November 2020 - 12:26:50

Janko,   doplňující dotaz:  v čem jsi ten film vyvolával? 


  • 0

#60 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 30 November 2020 - 17:31:48

Diafinka vážená, podľa receptu tu na TK, už si nepamätám od koho,  (Dubraro?) 3+3 minúty pri cca 22 stupňoch cca minútu preplach vodou, potom Fomafix 1:5 5 min a následne pranie 10 minút tečúcou vodou. Dva filmy, Foma 100 exponovaná ako 200ASA a Foma 400, obidva z metráže.  Vývojka je čerstvo navážená, prvé dva filmy a je to už 16 navážka 0,6 litra. Bez problému.

Zisťujem, že Diafinka, teda aspoň tá vážená, ktorú používam už niekoľko rokov okrem iného, je pre film Foma 400 nevhodná. Asi sa u tohto filmu vrátim k Microphenu. Je to síce v poriadku, ale, mne sa to nepáči, ten film v Microphenu je proste podstatne iný.


  • 0

#61 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,281

Publikováno 30 November 2020 - 17:48:06

Janko, jestli ta domanico delanico diafinka  barví stříbro a emulzi,  netuším.    Jestli ten tekutý fomafix obsahuje pyrosiřičitan (disiřičan)  sodný či draselný,  taky netuším.    Ale  je to rychloustalovač z thiosíranu amonného,   jestli má zásaditou či kyselou reakci,   nevím...  ale  pokud  neobsahuje  pyrosiřičitan,   nemusí tak dobře  odbarvovat  emulzi  natónovanou vývojkou, jako to umí klasický kyselý ustalovač.      Takže pokud  ti  ta diafinka emulzi filmu a vyvolané stříbro  obarví lehce do  okrova či hněda a  ten rychloustalovač to  neodbarví,   pak to  nemusíš považovat za vadu, ale  vlastnost.   (Jen můj laický názor, nemám teď  čas ani chuť šňupat v  recepisech toho či toho)


  • 0

#62 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 1 December 2020 - 09:28:29

Jirko, myslím si to isté, myslím že vyprané to je dosť, v návode je 6 minút ja som pral 10 prúdom vody. Tú Diafinku používam už niekoľko rokov, 5-6 (momentálne 16 navážka 0,6l), ale vždy som používal klasický kyslý ustaľovač s pyrosiričtanom draselný, poprípade ustaľovač s pyrosiričitanom sodným, (toho mám viac) a nikdy to nemalo takýto nádych, takže si tiež myslím, že je to tým, že ustaľovač nie je kyslý.

Čo sa týka tej Diafinky, plne mi vyhovuje na filmy s citlivosťou okolo 100ASA/21DIN (Foma, Kodak, Agfa, ORWO, Svema a neviem čo ešte), ale ňou vyvolané filmy vyšších citlivosti sa mi nepáčia, sú také akési mdle, nie je to proste tak "pekné", ako v Microphene, alebo napríklad v Metolale, ktorý tiež občas používam (železná zásoba). Je ešte jedna výnimka z filmov 100ASA v Diafine, a tou je Fuji Acros. Aj pri vyvolaní 4+4 minúty to nie je ono, proste mne sa táto kombinácia nepáči..


  • 0

#63 Lubajs

Lubajs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 319 příspěvků(y)
  • LocationPdy
Reputace: 65

Publikováno 1 December 2020 - 10:07:51

S Fomafixem mám teď párkrát dost zvláštní zkušenost, když je za půlkou použitelnosti ve smyslu objemu ustálených filmů, tak mi film po ustálení a vyprání přijde jako lehce mléčně zakalený.

 

Po namočení filmu do čerstvého ustalovače tak na minutku, dvě a nového vyprání je krystalicky čistý, tak nevím čím to je, ale pro jistotu měním ustalovač někde v polovině jeho výtěžnosti. :mad:


  • 0

#64 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 1 December 2020 - 10:29:54

Ten Fomafix, ktorý som použil bol čerstvo namiešaný z originálnej fľaše otvorenej asi pred dvoma týždňami, odobraté z nej cca 80 ml na ustaľovač pre E6.


  • 0

#65 Ivanovicz

Ivanovicz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 492 příspěvků(y)
  • LocationLiberecko
Reputace: 110

Publikováno 2 December 2020 - 12:30:35

Ta hnědost se mi stala během nesčetných vyvolávacích pokusů s Fomapanem R. Používám vždy Fomafix. Vyvolal jsem kus Fomapanu R v čerstvě otevřeném Foma GD-L, ustálil ve fomafixu a film vyšel neutrálně zbarvený, což se mi líbilo. Další pokus o pár dní později s toutéž vývojkou (s novým pracovním roztokem samosebou) a ustalovačem ale dopadl nahnědle. Nevím, kde došlo ke změně. Je pravdou, že při ustalování už většinou nestojím na vartě, někam si odejdu a "za chvíli" se jakože vrátím. Jednou jsou to čtyři minuty, jindy osm, když se někde zapomenu. Možná, že přeustálenost může být taky problém. Ale každopádně Fomafix je schopen dát neutrální čerň. Ještě je třeba zjistit, za jakých podmínek. Foma doporučuje pohyb ve všech fázích procesu, tj. i během ustalování, tedy předepsané časy platí pro pohyb a danou teplotu i u ustalovače.


  • 0

#66 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 2 December 2020 - 12:59:59

Ja osobne ustaľujem rovnako ako vyvolávam, teda 2-3 preklopenia každú minútu (Plastimatka) u klasického kyslého ustaľovača si dovolím v druhej polovici už až tak presne ten čas dodržiavať.


  • 0

#67 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,034

Publikováno 2 December 2020 - 14:25:09

Chcem povedat, ze ustalovac nie je vecny. Sulfurizuje. Za tym ucelom sa jeho kyslost pyrosiricitanmi zvysuje tak, aby k sulfurizacii nedochadzalo.
Existuju este zasadite ustalovace (TF-3, TF-4), ktore maju sice slabu zivotnost, ale predsa podsatatne vyssiu, ako ma tzv plain ustalovac - teda cisty thiosiran, jeho zivotnost je iba niekolko hodin.
Zvlastnym pripadom su ustalovace s thiosiranom amonnym, ktore v koncentrovanej podobe maju podstatne dlhsiu zivotnost, ako zriedene.
Amonne thiosirany byvaju hlavne v rychloustalovacoch, ale hlavne v ustalovacoch pre farebny proces, kde kyslej zlozky je tak malo, ze farbivo neposkodia.
Ak mate zaujem o thiosiranovy ustalovac bez drahych zloziek, je tu Agfa Fixer 304

  • Voda asi 52°C           –  750 ml;
  • Sodium Thiosulfate      –  200 g;
  • Ammonium Chloride       –   50 g;
  • Potassium Metabisulfite –   10 g;
  • Voda do                 - 1000 ml.

 

Chlorid amonny stoji 8 € za kilo, thiosiran 3 € za kilo.


  • 0

#68 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,281

Publikováno 2 December 2020 - 14:44:08

Keko,     k  tomuto  recepisu (AGFA 304)   mám  jeden dotaz:  

Reakcí  thiosíranu sodného a  chloridu amonného vznikne  thisíran amonný (to je  skvělé),   a  jako  odpad  docela velké množství chloridu sodného. 

Je známý vliv  chloridu sodného na stříbro  v emulzi? 


  • 0

#69 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,034

Publikováno 2 December 2020 - 15:56:58

Keko,     k  tomuto  recepisu (AGFA 304)   mám  jeden dotaz:  

Reakcí  thiosíranu sodného a  chloridu amonného vznikne  thisíran amonný (to je  skvělé),   a  jako  odpad  docela velké množství chloridu sodného. 

Je známý vliv  chloridu sodného na stříbro  v emulzi? 

Ano, ten je znamy, NaCl podobne, ako ine latky, rozpusta AgBr. Ale velmi pomaly. Pre nas bezvyznamne.
NaCl sa zvykne davat do vyvojky, kde ovplyvnuje rast a tvar striebornych zrn, ale dal by sa vyuzit samostatne aj ako ustalovac.
Znama je konbinacia kafenolu a chloridoveho ustalovaca, co by ekologickeho sposobu spracovania filmov.

 

V chemii to byva tak, ze pocas rozpustania latok vo vode dochadza k ich disociacii. Teda akoby volnemu rozkladu na aniony a kationy. Mozno teda uvazovat  o vsetkych konbinaciach anionov a kationov, teda cast z nich vytvori chlorid sodny, cast chlorid amonny, thiosiran sodny i thiosiran amonny ...
Vysledny kompozit je zavisly od elektronegativity jednotlivych zloziek a ochoty tvorit spolu "nieco".
Pozrite si zlozenie mineralky, vzdy su tam spomenute zvlast aniony a zvlast kationy.


  • 0

#70 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 2 December 2020 - 16:01:34

No, pokud je to ustalovač pro barvu, tak tam NaCl nevadí, jde o to odstranit všechno stříbro. A ustalování v kuchyňské soli je pomalé. Sůl jako rozpouštědlo stříbra ve vývojkách (Perceptol a pod) jede v redukčním prostředí, ustalovač v oxidačním.


  • 0

#71 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 2 December 2020 - 19:22:39

O tom Agfa Fixer 304 sme sa už myslím niekde bavili. Používal sa taktiež v recepise pre farebnú inverziu ORWOCHOROM, číslo si nepamätám. Toho som sa tedy namiešal. Ale nikdy som ho nepoužil v čb procese, nenapadlo ma to. Kyslý ustaľovač mám stále namiešaný minimálne dva litre, totiž jeden používam len výhradne pre negatívny proces a druhý pre inverzný proces. Nebudem meniť a ďalej ho budem používať.


  • 0

#72 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,034

Publikováno 2 December 2020 - 21:56:13

Preco je "m" a "n" na klavesnici vedla seba?
Des!


  • 0

#73 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,281

Publikováno 2 December 2020 - 22:17:49

Pre nas bezvyznamne.

Děkuji,  to jsem potřeboval slyšet.   :-)

 


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních