Přejít na obsah


Fotka

Přilepený baryt


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
7 odpovědí na toto téma

#1 Machin

Machin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 77 příspěvků(y)
  • LocationUH
Reputace: 5

Publikováno 16 červen 2020 - 10:45:24

Zdravím všechny, měl bych dotaz, máte někdo nějaký fígl na odlepení barytů ze skla? Asi jsem je měl moc mokré a lepidlo ze slintačky steklo lehce pod papír. existuje na to nějaký fígl? Nerad bych strhl podklad. Díky moc.


  • 0

#2 lukas.erba

lukas.erba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 309 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 118

Publikováno 16 červen 2020 - 10:47:21

pomaličku žiletkou...nebo to celé hoď na 20 minut do vody a lepenka se sama odlepí, znova napni..


  • 0

#3 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 16 červen 2020 - 11:13:57

jak píše Lukáš.   pokud je to zatečeno moc daleko  a žiletka  lepidlo od skla neodškrábne,   namočit celé i se sklem  do  vody...    mírně vlažné,   nikoli horké.   Očistit od  odmočené slintačky,   dvakrát  proprat,  nechat okapat  a napnout na dobře očištěné suché sklo  znovu. 


  • 0

#4 hajkys

hajkys

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 404 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 105

Publikováno 19 červenec 2021 - 22:08:04

dobré rady... co se týče prevence přilepování, ono jsem zjistil že taky záleží na typu slintačky.

 

Měl jsem jednu a ta měla lepidlo, co se neroztékalo, takové hodně želatinové skoro, to byla pohádka.

 

Pak došla a já musel koupit jinou. No a to byla jízda, furt jsem na to nemoh přijít, co je blbě. Byl jsem zvyklý lepit hodně mokré papíry vyloženě namočenou slintačkou, no a to byl konec. Takže papíry teď nechávám okapat poměrně hodně, na skle jsou ještě vláčné, ale válečkem už z nich nic nedostanu. Slintačku pouze navlhčuju jedním otřením o mokrou houbu - pokud se přiloží hned, na sklo se bezvadně chytne (musí být opravdu čisté a opravdu přiložit během pár vteřin, páska rychle osychá) a na papír zcela bezvadně také. Pokud se mi někdy páska částečně odlepí, tak většinou z papíru, ze skla méně často.

 

Je lepší nechat schnout ve vodorovné poloze, svislá svádí k zatékání lepidla pod papír, pokud náhodou něco přehlédnu a zůstane mi tam více vody.

 

No a ještě jeden trik - občas jsem dohlazoval pásku vyloženě nehtem ke hraně papíru, aby i samotná hrana papíru byla v kontaktu s páskou (páska vlastně kolmo na sklo). No už to nedělám, protože tohle mi dost často způsobí drobné přilepení, to lepidlo prostě tou hranou difunduje líp. Pásku uhlazuju pouze svrchu na papíru a na skle, a tloušťka papíru ve finále způsobí, že páska těsně u hrany není přilepená na sklo, vytvoří to takový šikmý přechod. S tím se mi papíry nepřilepí nikdy, pokud tedy nepodělám něco jiného.

 

Tož tak, slintání zdar a pevné nervy!!


  • 1

#5 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 20 červenec 2021 - 08:57:15

deset různých způsobů na namočení lepící pásky jsem vyzkoušel a nejlepší mi přišel válečkový systém

znáte mandl?

https://cs.wikipedia...ubor:Mangle.jpg

tak místo dřevěných válců dva malé molitanové, malířské, správně namočené a správně k sobě přitlačené (vyzkoušet) válečky

pásku jimi pomalu protáhnete a lepidlo se akorát namočí a nesetře

za předpokladu, že z barytu otřete v inkriminovaném místě vodu, co by tam byla navíc, tak lepidlo nikdy pod snímek nezateče a tento se nežádoucím způsobem nikdy nepřilepí ke sklu

válečky možno situovat horizontálně-spodní může z misky nabírat vodu při otáčení i vertikálně, tam namáčíte ručně

 


  • 0

#6 hajkys

hajkys

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 404 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 105

Publikováno 20 červenec 2021 - 09:00:51

bezva nápad s těmi válečky, to si zkonstruuju, hlavně mě na tom láká to automatický namáčení, ta houba totiž postupně vytejká a já jsem hrozně pohodlnej na to aby mě to neštvalo chodit ji pořád navlhčovat :)))

díky za tip!


  • 0

#7 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 122 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 20 červenec 2021 - 12:10:03

Souhlas s tím, že záleží na druhu slintačky - některé mají to lepidlo opravdu nějaké více roztékající se. Ale naopak jsem zažil i takové, které ho měly asi málo a často se to odlepovalo.

A to s tím projížděním nehtem u samotné hrany printu je právě taky špatná praxe, kvůli které si člověk dostane to lepidlo pod print a pak se to přilepí.. takže tlačit pokud možno tlačit na pásku jen po jejiích okrajích a méně nebo vůbec na tom předělu. Z toho důvodu jsem taky fanda spíše širších pásek.


  • 0

#8 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 20 červenec 2021 - 16:36:12

bezva nápad s těmi válečky, to si zkonstruuju, hlavně mě na tom láká to automatický namáčení, ta houba totiž postupně vytejká a já jsem hrozně pohodlnej na to aby mě to neštvalo chodit ji pořád navlhčovat :)))

díky za tip!

nezapomeň udělat možnost seřídit vzdálenost válečků od sebe 

váleček se po lepidle odvaluje, funguje to dobře

k motorovému pohonu  jsem se nakonec nedostal, ale bylo by to luxusní, odvíjení motorkem na tlačítko, napájení powerbankou

(modeláři mají "pohony" na sklápěčku apod)

https://www.s-hobby....-pro-lr-634.htm

na jiný stroj jsem sehnal takový pohon slabší asi za tři stovky, funguje skvěle - nebo motorek grilu za stovku tam dát


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních