Přejít na obsah


Fotka

Rodenstock Rodragon?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
21 odpovědí na toto téma

#1 tomaspekny

tomaspekny

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 7 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 31 srpen 2020 - 16:19:57

Dobrý den - ahoj,

mám magnifax 4 a sháním nějakou 105 objektiv do zvětšováku. Poradíte prosím? Děkuji


  • 0

#2 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 31 srpen 2020 - 17:52:38

Do M4 lze "vmontovat" v podstatě jakýkoliv zvětšovací objektiv... (Event. s redukčním kroužkem)

Záleží na tom, jaký formát negativu hodláte zvětšovat a jakou kvalitu požadujete.

Běžný tří-čtyřčočkový objektiv 105 mm je určen primárně ke zvětšování ze svitku 6x9cm, samozřejmě je použitelný i pro menší formáty, ale pak se těžko dosahuje většího zvětšení.


  • 0

#3 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 31 srpen 2020 - 20:34:26

Neskryva sa odpoved na dotaz zakladetela tohto vlakna vo videu nizsie?



:D


  • 0

#4 Ctvrtek

Ctvrtek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 191 příspěvků(y)
  • LocationŽatecko
Reputace: 83

Publikováno 31 srpen 2020 - 20:46:23

:-P  :-P  :-P


  • 0

#5 tomaspekny

tomaspekny

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 7 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 31 srpen 2020 - 22:27:00

Ale tak jinak, jasně otázka správně formulována by měla znít takto: Mám Magnifax 4 a mám i 105 objektiv na zvětšování 6x9 negativu. Řeším teď že bych si rád pořídil Rodenstock 105 ale je více druhů a já se v nich moc neorientuji. Nevěděli byste mi poradit jak se zorientovat v Rodenstocku a to včetně ceny?


  • 0

#6 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 31 srpen 2020 - 22:37:07

Takovej jako vlastně prostě rétor :-D


  • 0

#7 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 31 srpen 2020 - 23:14:19

Ale tak jinak, jasně otázka správně formulována by měla znít takto: Mám Magnifax 4 a mám i 105 objektiv na zvětšování 6x9 negativu. Řeším teď že bych si rád pořídil Rodenstock 105 ale je více druhů a já se v nich moc neorientuji. Nevěděli byste mi poradit jak se zorientovat v Rodenstocku a to včetně ceny?

Nedávno jsem někde viděl tabulku Rodenstock objektivů, zítra ji pohledám. 

Z hlavy si jejich označení nepamatuju, dělali hromadu modelů kompenzovaných na různá zvětšení. Na černobílou v běžných formátech budou v pohodě všechny. 

S cenou moc neporadím, v poslední době je móda šroubovat všemožný objektivy na digitály, tak podražily. 

Kdysi běhaly fámy, že Anarety S a Meogony prodávala meopta na rebrandování. Ale spolehlivě to ověřený nemám. 


  • 0

#8 tomaspekny

tomaspekny

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 7 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 31 srpen 2020 - 23:59:09

 

Ale tak jinak, jasně otázka správně formulována by měla znít takto: Mám Magnifax 4 a mám i 105 objektiv na zvětšování 6x9 negativu. Řeším teď že bych si rád pořídil Rodenstock 105 ale je více druhů a já se v nich moc neorientuji. Nevěděli byste mi poradit jak se zorientovat v Rodenstocku a to včetně ceny?

Nedávno jsem někde viděl tabulku Rodenstock objektivů, zítra ji pohledám. 

Z hlavy si jejich označení nepamatuju, dělali hromadu modelů kompenzovaných na různá zvětšení. Na černobílou v běžných formátech budou v pohodě všechny. 

S cenou moc neporadím, v poslední době je móda šroubovat všemožný objektivy na digitály, tak podražily. 

Kdysi běhaly fámy, že Anarety S a Meogony prodávala meopta na rebrandování. Ale spolehlivě to ověřený nemám. 

 

Děkuju


  • 0

#9 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 1 září 2020 - 04:09:42

http://www.rodenstoc...43-62__8230.pdf


  • 0

#10 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 1 září 2020 - 08:18:57

Anebo tady http://www.prograf.r...larging_en.html


  • 0

#11 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 1 září 2020 - 09:42:35

Ale tak jinak, jasně otázka správně formulována by měla zonít takto: Mám Magnifax 4 a mám i 105 objektiv na zvětšování 6x9 negativu. Řeším teď že bych si rád pořídil Rodenstock 105 ale je více druhů a já se v nich moc neorientuji. Nevěděli byste mi poradit jak se zorientovat v Rodenstocku a to včetně ceny?

Otazka je polozena spravne.

Iba som skodoradostne poukazal na hriechy mladosti :)
... a v duchu recesie predznacenym Rodragonom som pokracoval.
Mam Rodagon S 150 mm, a ak by sa naskytla prilezitost, vrelo ho odporucam. Da sa odvodit, ze i 105-ka posluzi rovnako dobre. Mal som APO Rodagon N 80 mm, viem posudit kvalitu aj takehoto objektivu, je to to najlepsie, co mozes mat, ovsem 105-ka stoji za hranicou rozumnej volby amatera. Nemajuc vtedy iny objektiv, zvacsoval som 80-kou aj 6x9  :) .
Opakovalo sa to tu vela krat, vsetky objektivy v dobrom stave vyhoveju (do rozmeru 20x30) a rozdiely v cene su tak velke.
Odporucenie je, vyskusat vsetky, zacal by som mozno Meogonom, povaluje sa v kazdom slusnom bazary. Kvalitou je na tom asi ako Rogonar, osobne by som uprednostnil ceske zlato. A zapozical by som si ten APO Rodagon N ...
Pocet ciarociek v tom nehladaj. Maly ubytok svetla ku krajom u tych lacnejsich objekivov sa casto velmi dramatizuje, casto k tomuto javu prispieva nevhodny kondenzor, ci maly difuzor. Teda konstrukcia zvasovaku.
Aprops ani Axomat, ani Opemus, ani Manifax kondenzor v pripade pouzitia farebnej hlavy Meocolor nepouzivaju. Farebny film predpoklada difuzny zdroj svetla.


  • 0

#12 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 1 září 2020 - 09:52:43

A nespustil by oko ani z Compononov. Zrovna vidim na e-bay par kuskov za cenu priemernej whisky.


  • 0

#13 lubo

lubo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 166 příspěvků(y)
  • LocationSoľ
Reputace: 4

Publikováno 1 září 2020 - 10:20:59

Zdravím.Priživím sa aj ja na tejto téme.

Mam Magnifax 4,negatív 6x7.Anaret 105-chcem zväčšeniny 40x50 cm.

Chcem kupiť niečo ostrejšie ako Anaret-v ponuke je:Componon S 100/5,6**Rodagon 5.6/105**APO Rodagon N 4/90**--ktorý by ste odporúčali zo svojej praxe?

Vďaka.


  • 0

#14 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 1 září 2020 - 11:12:20

Kterýkoli z nich je skvělá volba. Ale já osobně šel do Rodagonu WA 4/80 - má to 2 výhody - jednak z formátu 6x7 dostaneš na základnu asi i těch 40x50 (zkracuje o 30% nutný výtah hlavy) a jednak je to už investice do budoucna, až půjdeš do formátu 6x9, který zvládá bravurně... Tož tak, Luigi :shock: P.S. Když jsem kupoval WA 4/80 tak mě němec napálil a objektiv má lece roztmelenou čočku (posudek p. Kociána). Dá se s tím zvětšovat, ale raději jsem si pořídil nový. A tak ten "roztmelený" nabízím na zkoušky za 200,- Kč a poštovné. Kdyžtak napiš S.Z. Zdařec Luigi


  • 0

#15 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 1 září 2020 - 12:38:22

Rozhlédl jsem se po portálech bazarů  a  spadla mi brada údivem nad  rostoucími cenami slušné zvětšovací optiky.    Jestli to takhle půjde dál,  tak potěš koště. Na tohle  valorizace důchodu  stačit nebude.    Anebo, jak říká Láďa Hruška:   Nemáš-li na APO Rodagon, vraž do toho Belar.

 

Ale  vážně:  Jak mistr Keko praví (jako vždy, správně), Componony-S  jsou  též výborné.  


  • 1

#16 vejfuk

vejfuk

    Nováček

  • Předplatitel
  • 468 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 132

Publikováno 1 září 2020 - 13:00:51

To řiká Babica :D I ty Anarety je potíž sehnat za slušnou cenu. A u Pazderů nemaj ani ty, plnou vitrínu Belarů.


  • 0

#17 tomaspekny

tomaspekny

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 7 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 1 září 2020 - 13:04:08

 

Ale tak jinak, jasně otázka správně formulována by měla zonít takto: Mám Magnifax 4 a mám i 105 objektiv na zvětšování 6x9 negativu. Řeším teď že bych si rád pořídil Rodenstock 105 ale je více druhů a já se v nich moc neorientuji. Nevěděli byste mi poradit jak se zorientovat v Rodenstocku a to včetně ceny?

Otazka je polozena spravne.

Iba som skodoradostne poukazal na hriechy mladosti :)
... a v duchu recesie predznacenym Rodragonom som pokracoval.
Mam Rodagon S 150 mm, a ak by sa naskytla prilezitost, vrelo ho odporucam. Da sa odvodit, ze i 105-ka posluzi rovnako dobre. Mal som APO Rodagon N 80 mm, viem posudit kvalitu aj takehoto objektivu, je to to najlepsie, co mozes mat, ovsem 105-ka stoji za hranicou rozumnej volby amatera. Nemajuc vtedy iny objektiv, zvacsoval som 80-kou aj 6x9  :) .
Opakovalo sa to tu vela krat, vsetky objektivy v dobrom stave vyhoveju (do rozmeru 20x30) a rozdiely v cene su tak velke.
Odporucenie je, vyskusat vsetky, zacal by som mozno Meogonom, povaluje sa v kazdom slusnom bazary. Kvalitou je na tom asi ako Rogonar, osobne by som uprednostnil ceske zlato. A zapozical by som si ten APO Rodagon N ...
Pocet ciarociek v tom nehladaj. Maly ubytok svetla ku krajom u tych lacnejsich objekivov sa casto velmi dramatizuje, casto k tomuto javu prispieva nevhodny kondenzor, ci maly difuzor. Teda konstrukcia zvasovaku.
Aprops ani Axomat, ani Opemus, ani Manifax kondenzor v pripade pouzitia farebnej hlavy Meocolor nepouzivaju. Farebny film predpoklada difuzny zdroj svetla.

 

Děkuju Děkuju !!!!!! :)


  • 0

#18 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 1 září 2020 - 18:48:17

Rozhlédl jsem se po portálech bazarů... ale no tak pánové, cožpak nevzpomínáte na doby nedávno minulé? Já jsem si kdysi pořizoval zvětšovací optiku za sumu (u jednoho kusu) odpovídající výšce měsíčního příjmu. O snímací nemluvě - to byly mnohonásobky. Tak neplačme nad rozlitým mlékem...

A teď trochu vývaru ode dna. Už dvacet let melduji - a situace je pořád stejná - El-Nikkory - xy mm - f/ xy N. Cenově dostupná kvalita, optickým výkonem mírně/znatelně převyšující německé ikony. 


  • 0

#19 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 1 září 2020 - 19:04:33

Neskryva sa odpoved na dotaz zakladetela tohto vlakna vo videu nizsie?

Keko, ty sadisto! Tohoto učitele národů, jsem už viděl, z pudu sebezáchovy na něj zapomněl... Teď - po 3 minutách videa, zděšeně prchám před sebevraždou!  Mám rovněž Magnifax s barevnou hlavou - který, jak je řečeno, ohrožuje život lidstva - a začínám nový život na Papui - Nové Guineji, doufaje, že budu humánně sežrán!!!


  • 0

#20 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 2 září 2020 - 13:13:29

http://www.photocorn...a.com/1061.html

Cim viac sosoviek v objektive, tym je rovnomernejsie osvetlenie po celej premietanej ploche. Teda, aspon umysel vyrobcu bol taky.


  • 0

#21 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 901

Publikováno 2 září 2020 - 13:47:43

Vážený kolego, KIME, neprošacované klienty do kolektivního hromadného vývaru obvykle nedávají. Truchlivý osud uvázlého poutníka v Melanesii může být přínosný i pro místní ( již silně prořídlou ) komunitu vyznavačů přírodních vyvolávačů, získávaných z divoce rostoucí geneticky příbuzné liany Vanilla planifolia. Při manipulaci má silný dermatózní účinek, ale jako vyvolávač fotocitlivé emulse je fotochemicky perspektivní. Domorodci jsou uvyklí na přírodní stravu rostlinného původu, získávanou z vlastní produkce. Importované konzervy, přijíždějící dožít v divočině, konzumují výhradně z rituálních pohnutek. Ukořistěné díly z Magnifaxu by mohly posloužit jen pro antropologický výzkum tělesné výšky novorozenců, jako posuvné měřítko. Přepočet údajů exposičních čísel na tělesnou výšku ve stopách výrobce uvádí na tabulce na zadní straně světelné skříně. Objektiv poslouží náčelníkovi kmene k pokročilému způsobu rozdělávání rituálního ohně, případně jako pomůcka pro osobní hygienu, jako zvětšovací lupa k lovu obtěžujících kožních parazitů. Rodenstock v sestavě 6 čoček ve čtyřech skupinách je u místního domorodého obyvatelstva již tradičně oblíben... 


  • 1

#22 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 2 září 2020 - 17:16:52

 

Ale tak jinak, jasně otázka správně formulována by měla zonít takto: Mám Magnifax 4 a mám i 105 objektiv na zvětšování 6x9 negativu. Řeším teď že bych si rád pořídil Rodenstock 105 ale je více druhů a já se v nich moc neorientuji. Nevěděli byste mi poradit jak se zorientovat v Rodenstocku a to včetně ceny?

Otazka je polozena spravne.

Iba som skodoradostne poukazal na hriechy mladosti :)
... a v duchu recesie predznacenym Rodragonom som pokracoval.
Mam Rodagon S 150 mm, a ak by sa naskytla prilezitost, vrelo ho odporucam. Da sa odvodit, ze i 105-ka posluzi rovnako dobre. Mal som APO Rodagon N 80 mm, viem posudit kvalitu aj takehoto objektivu, je to to najlepsie, co mozes mat, ovsem 105-ka stoji za hranicou rozumnej volby amatera. Nemajuc vtedy iny objektiv, zvacsoval som 80-kou aj 6x9  :) .
Opakovalo sa to tu vela krat, vsetky objektivy v dobrom stave vyhoveju (do rozmeru 20x30) a rozdiely v cene su tak velke.
Odporucenie je, vyskusat vsetky, zacal by som mozno Meogonom, povaluje sa v kazdom slusnom bazary. Kvalitou je na tom asi ako Rogonar, osobne by som uprednostnil ceske zlato. A zapozical by som si ten APO Rodagon N ...
Pocet ciarociek v tom nehladaj. Maly ubytok svetla ku krajom u tych lacnejsich objekivov sa casto velmi dramatizuje, casto k tomuto javu prispieva nevhodny kondenzor, ci maly difuzor. Teda konstrukcia zvasovaku.
Aprops ani Axomat, ani Opemus, ani Manifax kondenzor v pripade pouzitia farebnej hlavy Meocolor nepouzivaju. Farebny film predpoklada difuzny zdroj svetla.

 

Ospravedlnujem sa za male chybky.

Nemam Rodagon S, ale iba Rodagon, nie je to 150-ka, ale 135-ka.

(A nie je to objektiv, ale zehlicka  --- zartujem).


105-ka Meogon neexistuje, ale existuje taky Anaret. Uz si to skratka nepamatam a zistujem, ze pamat je hned po ociach najmenej spolahlivy organ. Niektori pani pochybuju o spolahlivosti este inych organov, ale povdzme, ze tie nie su tak typicky potrebne k fotografickemu zivotu.

Ked sa Anaret 105 pricloni na F8, dava pekne vysledky. Aspon CB urcite.

Doplnam, ze po objektivoch sa tuzi, postacia vsak vacsinou tie, co tak-nejak minaju moju osobu ... Ak som vytazenym printeristom, kupim si samozrejme konstrukciu
6 - 4.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních