Přejít na obsah


Fotka

Vyber zvacsovaka

Meopta zvacsovak

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
145 odpovědí na toto téma

#51 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 2 říjen 2020 - 22:23:48

Trpělivost, ono se to podaří. Co třeba nejbližší kovošrot (sběrný dvůr), máš tam dohodu za co dostanou flašku rumu? Zvětšovák, rámečky, chemie, misky atd....


  • 0

#52 PetrL

PetrL

    Nováček

  • Předplatitel
  • 99 příspěvků(y)
  • LocationMokropsy
Reputace: 69

Publikováno 3 říjen 2020 - 09:41:28

Som si vsimol "some blemishes".. size nejake flaky na optike... ktovie kolko  a ake velke..

 

To ses asi překouk', za názvem jsou 3 hvězdičky, což dle popisu znamená: *** EXCELLENT CONDITION WITH LITTLE TO NO WEAR


  • 0

#53 pepo007

pepo007

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 40 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 3 říjen 2020 - 11:52:31

Ano, vsimol som si, ze kazdy objektiv ma ten isty popis :)

 

Otazka znie, ci si vybrat:

1.

https://www.secondha...75mm-f4-5-lens/

 

Vacsia svetelnost, osvetlena stupnica ale mensia opticka kvalita

 

2.

https://www.secondha...on-s-80mm-f5-6/

mensia svetelnost, neosvetlena stupni ale lepsia opticka kvalita...


  • 0

#54 Jorge

Jorge

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 297 příspěvků(y)
Reputace: 19

Publikováno 3 říjen 2020 - 12:08:29

Světelnost je nepodstatná vlastnost zvětšovacích objektivů. Objektiv rozhodně šestičočkový, to splňuje ten Componon. Já bych ale v tomto ohnisku dal rozhodně přednost EL-Nikkoru.


  • 0

#55 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 3 říjen 2020 - 20:40:33

S tím Compononem budeš mít vystaráno, na stupnici si zvykneš. Oproti Anaretu za 900,- tohle smysl dává. Při Tvém praktickém zvětšení naprosto v pohodě, objektiv zvětšováku nebude slabé místo procesu. :-)


  • 1

#56 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 5 říjen 2020 - 08:26:17

Ten Componone je naprosto vyhovující - mám ho taky a neosvětlená stupnice nevadí.


  • 0

#57 pepo007

pepo007

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 40 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 8 říjen 2020 - 14:42:38

Nakoniec som kupil Schneider Kreuznach 80 5.6 Componon-S. Dik PetrL za tip. Dobre zabalene, v perfektnom stave za 3 pracovne dni(Inac v krabicke od Rodenstock-u)... Necham si vyrobit dosticku so zavitom M39. Este mozno podotazka  ohladom filtrov, vyzera, ze filtre ktore idu pod objektiv (su na nejakom drziaku) , je omnoho lahsia manipulacia s nimi, ako tie do suflika a aj mensia sanca na poskodenie. Ako to vidite vy? Dik


  • 0

#58 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 8 říjen 2020 - 15:42:35

Nakoniec som kupil Schneider Kreuznach 80 5.6 Componon-S. Dik PetrL za tip. Dobre zabalene, v perfektnom stave za 3 pracovne dni(Inac v krabicke od Rodenstock-u)... Necham si vyrobit dosticku so zavitom M39. Este mozno podotazka  ohladom filtrov, vyzera, ze filtre ktore idu pod objektiv (su na nejakom drziaku) , je omnoho lahsia manipulacia s nimi, ako tie do suflika a aj mensia sanca na poskodenie. Ako to vidite vy? Dik

Davat cokolvek medzi objektiv a priemtnu je degradovanie obrazka.
Ja mam Kodak polymax, ale presne z tohto dovodu ich nepouzivam.


  • 0

#59 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 816 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 266

Publikováno 8 říjen 2020 - 15:46:10

ako pise keko. Farebna hlava alebo suflik na filtre.. :) Dosticku si zozen original kedze sa otaca pre 50mm a pre 80mm. Pazdera ich mal 

 

Trebars aj tu je nieco https://foto.bazos.c...-fotokomory.php


  • 0

#60 danz

danz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 432 příspěvků(y)
  • LocationHavířov / Karviná
Reputace: 192

Publikováno 8 říjen 2020 - 19:57:57

ako pise keko. Farebna hlava alebo suflik na filtre.. :) Dosticku si zozen original kedze sa otaca pre 50mm a pre 80mm. Pazdera ich mal 

 

Trebars aj tu je nieco https://foto.bazos.c...-fotokomory.php

 

Pepo má Opemus 5, ta miska v inzerátu je na Opemus 6


  • 0

#61 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 816 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 266

Publikováno 8 říjen 2020 - 21:02:35

no ved ja som ani nepisal, ze to je presne ona. Ale velmi sa podoba na tu co mam ja v opemuse 5a. 


  • 0

#62 danz

danz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 432 příspěvků(y)
  • LocationHavířov / Karviná
Reputace: 192

Publikováno 8 říjen 2020 - 21:09:49

Mám doma Opemus 5 i 6, tak případně můžu zkusit, ale pokud se nepletu, tak je tam rozdíl a nepůjde misku z Op6 použít do Op5


  • 0

#63 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 8 říjen 2020 - 21:49:45

Opemus 6 - 7,75 mm


  • 0

#64 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 18 říjen 2020 - 13:27:32

 

A neměl bys náhodou navíc misku (resp. destičku) se závitem M39 do Axomatu 4? Potřebuju tam narvat Nikkor-EL a mám jenom tu základní destičku s prťavým závitem.

Musím se doma podívat. Jak se mi toho za ty roky doma sešlo víc, tak nemám přehled.

Obávám se ale, že Axomat 4 mám pouze s originální miskou. Protože fotím prakticky takřka středoformát, tak mě zajímají misky se závitem M39 pouze do Opemusu a Magnifaxu. Večer kouknu a napíšu.

100% mám pro Opemus 5, ale musím vyzkoušet, jestli je použitelná na Axomat 4. Plus je otázkou, zda výška misky bude kompatibilní s Axomatem 4 (s ohledem na zaostření).

 

Jinak tady byla dostupná (ale asi už není):

https://www.paladix....php?adid=612116

 

Ahoj,

včera jsem dostal darem Opemus 5a a tak se táži, zda máš ještě tu misku se závitem M39 (snad je pro 5 i 5a stejná)?


  • 0

#65 pepo007

pepo007

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 40 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 18 říjen 2020 - 14:55:12

Tak som sa dostal k tomu opemusu 5 , co som kupil, rozobral som ho a vycistil. Jednu vec by som sa rad opytal ctenej spolocnosti, vymenil som obycajnu ziarovku za LED podla doporucenia z ineho fora - OSRAM Parathom 5.5W 4000K. Nasledujuce dilemy by som rad keby som vyriesil:

1, Zvacsovak ma (asi sa to vola) kondenzor alebo pomerne velka lupa. Kedze ziarovka je mliecna, bude mi ho treba?

2. Je tam tepelna ochrana vo forme skla nad suflikom s filtrov. Kedze ziarovka ma mali vykon, bude mi ho treba?

 

Takisto pokial by trebalo rozptylit svetlo zo ziarovky este viac, mozem miesto toho skla dat mliecny plast. Samozrejme mi este zmakci svetlo ale druhej strane prach ma bude menej trapit..

 

Ako to vidite vy?

 

Dakujem


  • 0

#66 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 120 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 18 říjen 2020 - 19:37:44

kondenzor nechat - usmernuje tok (smer) svetla.. nezalezi, jestli je zarovka matna nebo leskla

tepelny filtr asi uz potreba neni, ale nevim, proc by ti tam mel vadit


  • 0

#67 danz

danz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 432 příspěvků(y)
  • LocationHavířov / Karviná
Reputace: 192

Publikováno 18 říjen 2020 - 20:00:44

Ahoj,

včera jsem dostal darem Opemus 5a a tak se táži, zda máš ještě tu misku se závitem M39 (snad je pro 5 i 5a stejná)?

 

 

Aho Salo,

sorry, pár týdnu po té komunikaci se mi ozval do SZ jiný zájemce a tak jsem mu tu misku daroval. Přeji štěstí se sháněním misky.

Dan


  • 0

#68 danz

danz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 432 příspěvků(y)
  • LocationHavířov / Karviná
Reputace: 192

Publikováno 18 říjen 2020 - 20:01:33

Tak som sa dostal k tomu opemusu 5 , co som kupil, rozobral som ho a vycistil. Jednu vec by som sa rad opytal ctenej spolocnosti, vymenil som obycajnu ziarovku za LED podla doporucenia z ineho fora - OSRAM Parathom 5.5W 4000K. Nasledujuce dilemy by som rad keby som vyriesil:

1, Zvacsovak ma (asi sa to vola) kondenzor alebo pomerne velka lupa. Kedze ziarovka je mliecna, bude mi ho treba?

2. Je tam tepelna ochrana vo forme skla nad suflikom s filtrov. Kedze ziarovka ma mali vykon, bude mi ho treba?

 

Takisto pokial by trebalo rozptylit svetlo zo ziarovky este viac, mozem miesto toho skla dat mliecny plast. Samozrejme mi este zmakci svetlo ale druhej strane prach ma bude menej trapit..

 

Ako to vidite vy?

 

Dakujem

 

Nech tam obojí.


  • 0

#69 Druidena

Druidena

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 1 listopad 2020 - 21:20:51

Modrý ještěr!

 

Poté, co jsem se téměř vzpamatoval z krádeže mého Dursta 670VC, jsem si opatřil za rozumný peníz Opemuse 6 s klasickou kondenzorovou hlavou. Budu si muset tedy opatřit navíc MG filtry: Béčko nabízí ty klasické fomácké ve formátu 8,9x8,9 cm. Rozumím tomu dobře, že jsou do Magnifaxe a do Opemuse si je člověk přistříhne na cca 7x7?

 

Děkuji a dobré světlo!


  • 0

#70 danz

danz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 432 příspěvků(y)
  • LocationHavířov / Karviná
Reputace: 192

Publikováno 1 listopad 2020 - 23:08:48

Modrý ještěr!

 

Poté, co jsem se téměř vzpamatoval z krádeže mého Dursta 670VC, jsem si opatřil za rozumný peníz Opemuse 6 s klasickou kondenzorovou hlavou. Budu si muset tedy opatřit navíc MG filtry: Béčko nabízí ty klasické fomácké ve formátu 8,9x8,9 cm. Rozumím tomu dobře, že jsou do Magnifaxe a do Opemuse si je člověk přistříhne na cca 7x7?

 

Děkuji a dobré světlo!

 

Ahoj,

vybral jsi správně - ten menší rozměr 8,9 x 8,9 - do Magnifaxe už potřebuješ ty větší 15,2x15,2cm. A přistřihnout na míru.

Já zvažuji, podle dříve zde publikovaných názorů, si je i dát mezi 2 sklíčka.

Dan


  • 0

#71 suky57

suky57

    Nováček

  • Předplatitel
  • 194 příspěvků(y)
  • LocationValassko
Reputace: 83

Publikováno 2 listopad 2020 - 00:19:37

Do Magnifaxe 3 pouzivam Ilford filtry 15x15 zastrizene na 12x12 - v supliku beze skel. Pocatecni investice sice vetsi nez u Fomy, mam ale alespon konzistentni casy osvitu (resp. u grade 3.5+ dvojnasobny). 


  • 1

#72 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 2 listopad 2020 - 08:43:57

Mě se osvědčilo filtry přistřihnout a  zalaminovat, přežijí to v pohodě. S ilfordy je nesrovnatelně pohodlnější práce.


  • 1

#73 Druidena

Druidena

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 2 listopad 2020 - 10:04:18

Aha, díky za reakce. Rozumím tomu tedy správně, že s těma ilfordíma filtrama se (kromě ultra tvrdé) změnou gradace nemění čas osvitu? Mají i jiné výhody?
  • 0

#74 suky57

suky57

    Nováček

  • Předplatitel
  • 194 příspěvků(y)
  • LocationValassko
Reputace: 83

Publikováno 2 listopad 2020 - 14:12:13

Aha, díky za reakce. Rozumím tomu tedy správně, že s těma ilfordíma filtrama se (kromě ultra tvrdé) změnou gradace nemění čas osvitu? Mají i jiné výhody?

 

hlavni vyhoda je, ze mas samostatny filtr pro kazdou 1/2 gradacniho stupne, nemusis tedy kombinovat (skladat) vice filtru. 


  • 1

#75 danz

danz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 432 příspěvků(y)
  • LocationHavířov / Karviná
Reputace: 192

Publikováno 2 listopad 2020 - 15:28:12

Aha, díky za reakce. Rozumím tomu tedy správně, že s těma ilfordíma filtrama se (kromě ultra tvrdé) změnou gradace nemění čas osvitu? Mají i jiné výhody?

 

Ano, tak jak to psal Suky - do gradace 3,5 je stejný osvitový čas a pro vyšší gradace 2x

Přesně proto zvažuji koupit Ilfordí filtry (i když jsou fakt drahé).


  • 1

#76 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 2 listopad 2020 - 15:54:07

Doporučuji koupit z druhé ruky filtry pod objektiv přímo z UK, dokud nejsou zavedena cla kvůli brexitu. Je jich tam k dispozici dost. Nebál bych se ani chybějícího držáku filtrů (to je častý případ), dají se totiž pohodlně položit i na rámeček původně určený pro červený filtr.


  • 2

#77 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 2 listopad 2020 - 18:01:48

Ono si to drobnou korekci expozice většinou vyžádá, ale nejsou to násobky osvitu. Další výhoda je větší odolnost ilfordu, snese vodu. 


  • 1

#78 Druidena

Druidena

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 2 listopad 2020 - 21:10:35

Všem díky za komenty. Ještě jeden dotaz bych měl: Opemus 6 jsem koupil s takovými těmi černými plechovými rámečky na kinofilm. Potřeboval bych ale ještě sklíčka na 6x6. Kde to nejlíp sehnat?


  • 0

#79 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 120 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 2 listopad 2020 - 21:38:23

pokud to chces hned (nechces cekat na aukra, bazose apod.), tak na ebay jsou k dostani.

rekl bych, ze to tam mas vystavene tento eshop z UK https://www.thedarkr...5dc8702cb&_ss=r

 

ale s postou uz to prijde na tolik penez, za kolik se prodava bazarove ten Opemus 


  • 1

#80 Ivan Kozlík

Ivan Kozlík

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 116 příspěvků(y)
  • LocationZnojemsko Jemnicko
Reputace: 50

Publikováno 2 listopad 2020 - 22:05:51

zväčšovacie prístroje

zde nakupuju co v čr není- za koruny- napr. dortový klín, skla magnifax 2 atd


  • 3

#81 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 778 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 364

Publikováno 3 listopad 2020 - 18:59:09

Áno, komplet sortiment na Kaiser za fajn ceny.
Minulý týždeň som si bol po novú misku na objektív, originál balenú a tuším 12 Eur (?). Takisto AN sklá, rámiky, atď.
Ceny neporovnateľné napr. s LightQ.
  • 0

#82 pepo007

pepo007

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 40 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 4 listopad 2020 - 10:19:32

Zdravim,

ako som pisal predtym mam Opemus 5 so suflikom na filtre. Manipulacia s filtrom mi pride nesikovna a lahko sa moze poskodit, preto som si nechal urobil 12 suflikov z 3D tlaciarne, kde umiestnim kazdy filter natrvalo, tak vlastne len menim sufliky. Ked bude to hotove, mal by som mat aj subor pre 3D tlaciaren, takze dajte mi vediet, keby ste mali zaujem (teda pokial mate Opemus 5 alebo ktore maju podobny suflik).


  • 1

#83 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 120 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 4 listopad 2020 - 15:51:54

fikane. a matne sklo budes mit v kazdem z nich nebo ho budes prehazovat pri kazde vymene supliku?
  • 0

#84 Druidena

Druidena

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 5 listopad 2020 - 09:29:52

Ještě jeden filtrační začátečnický dotaz: když ty ilfordí MG-filtry stříháte na požadovaný rozměr, necháváte ten levý horní roh s bílou číslicí filtrace, aby byla jednoduše zřejmá, nebo může nějak ovlivnit obraz a jde naopak pryč? Díky!


  • 0

#85 danz

danz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 432 příspěvků(y)
  • LocationHavířov / Karviná
Reputace: 192

Publikováno 5 listopad 2020 - 11:50:37

Nechat, nevadí to. Pokud máš pod filtrem navíc ještě difuzní matné sklíčko, tak tím spíše.


  • 1

#86 suky57

suky57

    Nováček

  • Předplatitel
  • 194 příspěvků(y)
  • LocationValassko
Reputace: 83

Publikováno 5 listopad 2020 - 12:25:24

... i bez matneho sklicka. Jednak je ve svetelnem toku kondenzor, druhak pokud zvetsujes z kina / 6x6, tak zvetsovaci objektiv nevykresluje pouzitelne celou plochu, takze co je (vlevo nahore) v supliku muze byt celkem jedno. 


  • 1

#87 Druidena

Druidena

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 5 listopad 2020 - 22:39:53

V návodu na Op6 jsem ještě objevil, že se objektivy 50 a 80 mm mají upevňovat do kroužku každý jinak. Je to nějak zásadní informace, nebo to jen ovlivňuje dosah minimálního zaostření? Na kino mám Rodenstock 50 a na svitek Schneider 100 (v záloze Anaret 80). Moc díky předem za poznámky!


  • 0

#88 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 120 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 5 listopad 2020 - 23:48:35

to zaostreni to ovlivnuje zasadne .. bez toho otoceni nezaostris nejaky standardni rozsah zvetseni

nedavno jsem tady nekde ve vedlejsim tematu resil, ze nam v opemusu nesla ani za nic otocit ta miska, ktera tam je origo. Tak jsem vytah jinou (nizsi) z Axomatu a ta uz sla. Tak pozor na to.

Přiložený soubor (y)


  • 1

#89 Druidena

Druidena

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 6 listopad 2020 - 10:28:50

Aha, to by mě nenapadlo. Měchový výtah ostření je cca 10 čísel, tak jsem myslel, že 1 navíc nebude nijak zásadní. V návodu je to napsáno strašně zmatečně: píšou, že 80 má být do talířku zašroubována do jeho vypuklé strany a 50 obráceně, ale na ilustrační fotce je právě 50 zašroubována do vypuklé.

 

Omluvte úroveň mých technických znalostí stejně jako mluvy, ale rozumím to mu správně, že 80 (nebo 100) má zůstat víc zalezlá v měchu, kdežto 50 má více (a směleji) trčet směrem k zákl. desce?

 

Díky! Jdu to do komůrky ozkoušet.


  • 0

#90 Notorius

Notorius

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 762 příspěvků(y)
Reputace: 233

Publikováno 6 listopad 2020 - 10:55:07

 

 

Omluvte úroveň mých technických znalostí stejně jako mluvy, ale rozumím to mu správně, že 80 (nebo 100) má zůstat víc zalezlá v měchu, kdežto 50 má více (a směleji) trčet směrem k zákl. desce?

 

 

Je to přesně naopak.


  • 1

#91 Druidena

Druidena

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 6 listopad 2020 - 11:03:36

 

 

 

Omluvte úroveň mých technických znalostí stejně jako mluvy, ale rozumím to mu správně, že 80 (nebo 100) má zůstat víc zalezlá v měchu, kdežto 50 má více (a směleji) trčet směrem k zákl. desce?

 

 

Je to přesně naopak.

 

Díky, ušetřil jsi spoustu času :)


  • 0

#92 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 6 listopad 2020 - 11:54:26

 

 

 

 

Omluvte úroveň mých technických znalostí stejně jako mluvy, ale rozumím to mu správně, že 80 (nebo 100) má zůstat víc zalezlá v měchu, kdežto 50 má více (a směleji) trčet směrem k zákl. desce?

 

 

Je to přesně naopak.

 

Díky, ušetřil jsi spoustu času :)

 

Kolko casu je vytiahnut misku, presrobovat objektiv z druhej strany a vratit misku do zvacsovaku?
Viem, ze team F1 by to dal za 4 sekundy :)


  • 0

#93 Druidena

Druidena

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 6 listopad 2020 - 14:42:00

Jak stálo v J. da Cimrmanovi: “Hlavně, že jsem se dozvěděl pravdu!” Vědění je moc a pravidlo oproti experimentům přináší klid do duše. Ty moje sqosty 9x13 až 13x18 to vyrobí snad tak i onak (případně i když budu objektiv přidržovat pod měchem ručně. Formuli nazdar!
  • 1

#94 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 901

Publikováno 6 listopad 2020 - 19:10:37

Vážený kolego, druideno, Jára da Cimrman dle nejnovějších výzkumů zvětšoval ve speciálním rámu pomocí tenkých gumových svazků Fy. Goodyear, symetricky upevněných na zvětšovanou fotografii klipsy, napínaných za pomoci 32 houslových ladících kolíčků rozmístěných po jeho obvodu. Dle pečlivě 32x laděného tónu

vznikl vytažením formát A1, A2, A3, A4 , jež byl následně certifikován patentovým úřadem do soupisu norem C§K Monarchie. S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik  


  • 1

#95 svasek

svasek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 61 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 12 leden 2022 - 20:29:41

Ahoj,

 

zvažuji, že bych si v budoucnu zařídil temnou komoru. Zkušenosti mám zatím pouze s vyvoláváním fotek v pronajaté komoře. Takže jsem měl připravenou chemii i zvětšovák.

 

Jako největší problém vidím pořízení zvětšováku. Jelikož bych chtěl zvětšovat z formátu 6x9 (Zeiss Ikonta 520/2), tak mi po nastudování zdejšího fóra připadají použitelné pouze zvětšováky řady Magnifax s objektivem 105 mm. (když nepočítám zahraniční výrobce)

Zároveň bych potřeboval, aby zvětšovák podporoval vkládání multigradačních filtrů nad negativ. Používal bych multigradační papíry Foma.

Zvětšeniny bych dělal do rozměru 40x30.

 

Bohužel si již nepamatuji, jaký typ zvětšováku a objektivu jsem používal.

 

Co byste doporučili?  

A dají se dnes vůbec ještě v ČR sehnat?

Projel jsem všemožnou inzerci a v nabídce jsou spíše muzejní kousky. Což by mi v principu nevadilo, ale je otázka, zda podporují vkládání filtrů, antinewton skla a jaké mají objektivy.

 

Díky za vaše případné postřehy.

 

Vašek


  • 0

#96 danz

danz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 432 příspěvků(y)
  • LocationHavířov / Karviná
Reputace: 192

Publikováno 12 leden 2022 - 21:40:29

Vašku, potřebuješ přesně to, co píšeš - Magnifax.

Nevím, kde bydlíš, ale pan Vavřík má v Kamrlíku (v Ostravě) právě krásný nepoužívaný Magnifax 4 z mého pohledu za super cenu.

Je tam samozřejmě šuplík na multigradační filtry (15x15cm, tj. ty větší od Fomy nebo od Ilfordu).

Ty se dají u něj také koupit.

Případně mám doma sadu fungl nových (ještě ani nekrácených do Magnifaxu), kterou jsem nestačil použít, protože mám doma 2 zvětšováky a na Magnifax jsem si nakonec koupil sadu filtrů Ilford pod objektiv. Tu bych pustil za 90% ceny nových.


  • 0

#97 svasek

svasek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 61 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 12 leden 2022 - 22:23:06

Díky za info.

 

Koukal jsem na jeho stránky, ale nabídku tam nemá, takže jsi tam byl asi osobně, že?

 

Jsem z Čelákovic, takže zhruba 350 km od Ostravy  :mrgreen:

 

Máš ponětí, jaký je k němu objektiv a jestli jsou součástí i ta antinewton skla?

 

Super cena je kolik?

 

Předpokládám, že filtry se umisťují nad negativ a nemají tedy vliv na kvalitu pozitivu.

Je to tak?


  • 0

#98 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 120 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 12 leden 2022 - 22:46:45

Vtipne je, ze se nekdo zacne zajimat o "nesehnatelny" magnifax a ve stejny den se na paladixu objevi 2 kusy za hezke ceny i se 105tkami :)

On je Magnifax je dobry ve verzi 4 i 3. Oba maji supliky na (MG) filtry. Co se mi zda v dnesni dobe temer nesehnatelne, tak jsou to AN skla na MG4 (a pak samozrejme mikroposuv). Tak to je dobre si ohlidat, pac 6x9 beze skel (nebo alespon toho horniho) se dost dobre delat neda.


  • 0

#99 svasek

svasek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 61 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 13 leden 2022 - 05:41:09

Mikroposuv je dobrý k čemu? AN skla jdou i na Mag. 3?  Jaký zásadní rozdíl je mezi Mag. 3 a 4? Anaret 105 je OK objektiv?


  • 0

#100 danz

danz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 432 příspěvků(y)
  • LocationHavířov / Karviná
Reputace: 192

Publikováno 13 leden 2022 - 10:25:18

Mikroposuv je dobrý k čemu? AN skla jdou i na Mag. 3?  Jaký zásadní rozdíl je mezi Mag. 3 a 4? Anaret 105 je OK objektiv?

 

Ta nabídka na Paladixu je velmi dobrá, pouze asi chápu že u Magnifaxu 4 jsou pouze plechové vložky (bez skel) do 6x6, což by ti nestačilo.

U pana Vavříka je Magnifax 4 s kondenzorem (objektiv nevím, ale předpokládám, že se 105) a se skly. Cena do 4000 pokud si pamatuji dobře (jako nový). Kdybych neměl Magnifax 3A (a ještě k tomu 2x, jednou na ND), tak jej okamžitě beru. U pana Vavříka osobní návštěva, třeba po předchozí diskusi přes telefon.(už tam třeba ten Magnifax není, byl jsem tam naposledy mezi svátky). Pan Vavřík je analogový dobrodinec, asi tak.

Mikroposuv - viz diskuse nebo návod zde na TK.

Ad objektiv - vůbec bych nepřemýšlel, jestli je dobrý nebo ne. Myslím, že do začátku je rozhodně dobrý. A hlavně se dá bez problému koupit jiný třeba Rodagon nebo Componon-S. 


  • 1





Také označené jedním nebo více z těchto klíčových slov:Meopta, zvacsovak

1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 1 návštěvníků, 0 anonymních