Přejít na obsah


Fotka

Krakenuv zonalni system


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
5 odpovědí na toto téma

#1 suky57

suky57

    Nováček

  • Předplatitel
  • 194 příspěvků(y)
  • LocationValassko
Reputace: 83

Publikováno 2 October 2020 - 16:20:09

Ahoj,

 

parkrat jsem tady na foru natrefil na zminku o Krakenovu zonalnim systemu. Co jsem ale pochopil, tak Kraken se tu v poslednich letech uz moc nevyskytuje. Je KZS nekde popsany, pripadne mohl by ho nekdo zkusit popsat? 

 

Diky moc

 

s;

 

 


  • 0

#2 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 2 October 2020 - 20:11:14

to už je drahně let

co si tak vybavuju, tak mistr v tu dobu fotografoval opuštěné domy a různá zákoutí, stylizovaná i nalezená

jednou o tom vyprávěl na srazu přítomným, někde mám i fotografie z přednášky

těžko vzpomenout, ale v podstatě z toho vyplývalo měřit expozici vždy s ohledem na stinné partie, kde má být ještě kresba, takže obecně známé zásady

jestli tam bylo i zaklínadlo nevím, jen vím, že občas kreslil trvalým, nebo bleskovým světlem během dlouhých expozic do partií, kde bylo světla málo


  • 0

#3 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 2 October 2020 - 22:14:14

Také jsem tenkrát poslouchal.

 

Byl to zvláštní víkend. Snědli jsme ovci, nedaleko hořelo a v Polsku spadlo Tůčko. K ovci se přiznávám, v požáru a smolenské katastrofě prsty nemám.

 

Zaklínadlo ,to tam bylo: "Exponuj na stíny, vyvolávej na světla!"

     Je to prastará magie z úsvitu stvoření fotografie. První mágové vyvolávali skleněné otochromatické  desky v málo rapidních vývojkách a provolání světel (aby to úplně nezčernalo) kontrolovali v průhledu proti petrolejové lampě s červeným očouzeným stínítkem. To dnes obecně nejde, používáme vyvolávání s časovou kontrolou.

Důležité bylo: "Jeden foťák, jeden měřák, jeden film, jedna vývojka jeden papír. Jestli se nepletu, tak Pentax 67, Foma 100, Foma excel, papírv foma baryt lesk N. Exponovat bohatě, vyvolávat lehce.

Z takhle zpracovaných filmů se dobře zvětšuje. 

 

Bez magie, a vyplývá to z grafů v datasheetech fomy: F200, volaná na Gama 0,55 se exponuje na 100 a v excelu vyvolává 5,5min při 20°C.

 

Jestli sem ještě Kraken nakukuje, tak milíře a sérii panenky mám furt v hlavě.

 

Krakene Bééééé :smile:


  • 5

#4 suky57

suky57

    Nováček

  • Předplatitel
  • 194 příspěvků(y)
  • LocationValassko
Reputace: 83

Publikováno 2 October 2020 - 22:29:44

:-) 


  • 0

#5 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 2 October 2020 - 23:26:26

no jen mistr sám dovedl celé ty stati o exponometrii shrnout takhle krátce a výstižně

já už si to nepamatuju takhle dobře, asi jsem užíval pěnivé nápoje přehršelně už během přednášky


  • 0

#6 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,222 příspěvků(y)
Reputace: 901

Publikováno 3 October 2020 - 05:30:32

Vážený kolego Krakene, nastal čas s odstupem poslat místní silně prořídlou sirotčí komunitu opět se vší bujarou rázovitostí do pr..le. Nastartuje to imunitní systém a též vybudí nostalgické vzpomínky na světlejší okamžiky temné reality. Co je s naším, tak vzdáleným kolegou Bořkem, duší vzácnou se srdcem na dlani, což je dnes vzácné. Bořku, příteli, ozvi se, prosím ! Sirotci temnoty, podejte nám zprávu z Vašich soukromých exilů, nazrál čas k okysličení místní stále méně početné aktivní komunity !!!!!!!!!

S pozdravem z lehce zaprděné temné nory, provoněné česnekem a ranním švitořením stále obecně legislativou tolerovaného prozpěvování Mis."Mladé Jezevcové" Váš "Starý Jezevec" Erik


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních