Přejít na obsah


Fotka

Suttonův systém

Sutton Lippmann

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
1 odpovědí na toto téma

#1 Imago

Imago

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 52 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 8 listopad 2020 - 15:33:42

Zdravím vás na tomto fóru jako nováček.

Již delší dobu se zabývám amatérským navrhováním jednoduchých optických systémů a zkoumáním technik historické fotografe.
Adaptoval jsem Suttonův objev vodní čočky tak, abych všechny podmínky co nejvíce zdokonalil.

Ve svém výsledku, sférický symetrický objektiv promítá obraz na polosférickou plochu negativu tak, jak je tomu u lidského oka.
Navrhl jsem objektiv o světelnost f4 ohniskové délky 63,6 mm. Při této světelnosti by objektiv měl mít rozlišení 400LP/mm v každém místě polosférického negativu. Negativ by byla akrylová hemisféra s panchromatickou vrstvou emulze o vysokém rozlišení. Během procesu vyvolání by bylo možné dodáním stříbra do vývojky překlopit negativ do pozitivu. Konečný produkt by tedy byl pozitivní obrázek vykreslený v hemisféře, který by bylo možné buď prohlížet si, anebo je promítnout pod hemisférickou kopuli.

Systém by nepotřeboval závěrku vzhledem k pomalé vysokorozlišující emulzi,osvit by odpovídal času od několika vteřin do několika minut.
Z hlediska krajinářské fotografie by dle mého názoru bylo možné získat velice zajímavé výsledky.

Pokusně bych rád tímto způsobem vytvořil i Lippmannovu barevnou fotografii, což je proces, u kterého barvy nevznikají optickým smísením základních barev, ale interferencí povrchu emulze.

Připojuji obrázek s některými daty navrženého objektivu.

 

 

Přiložený soubor (y)


  • 5

#2 hajkys

hajkys

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 403 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 105

Publikováno 19 červenec 2021 - 21:39:56

Pane kolego, trochu to tu zapadlo, asi tu na tomto fóru není mnoho lidí zabývajících se optickými návrhy, jak to tak vypadá. Vy optiku studujete? A co je to za SW, který používáte? Mne to tedy vždycky fascinovalo, ale bohužel jsem nebyl s to proniknout do takovýchto tajů matematiky, která se v optice používá.

 

Co to všechno umí zohlednit? Kromě závislost indexu lomu na vlnové délce - jsou tam k dispozici knihovny různých materiálů? A třeba analýza ohledně přesnosti výroby?

 

A nakonec - jak by přesně vypadalo promítání hemisféry na hemisféru? To by asi nemohl být "normální" objektiv? 


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních