Přejít na obsah


Fotka

Thiokyanatan draselný


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
8 odpovědí na toto téma

#1 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 10 listopad 2020 - 14:26:37

Chcem sa opýtať znalých chémie, chemikov alebo aj amatérov, ako by sa dal znovu spráškovať Thiokyanatan draselný (KCNS). Ten je veľmi hygroskopický a vlastne je vlhký a na povrchu sa tvorí kvapalina. Je pravda, že to používam tak ako je, len sa s tým horšie pracuje. Navážiť 0,8 gramu kvapaliny je dosť pracne. Pokúšal som sa niečo s tým urobiť, zamedziť prístupu vzduchu a tak, ale nič nezabralo, stále sa tvorí ta kvapalina. Ak sa dobre pamätám, tak už mám druhú fľašu, a aj tá staršia bola tekutá a nikdy tá chemikália nebola v práškovom stave. Má s tým niekto skúsenosť?


  • 0

#2 Kjuba

Kjuba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 170 příspěvků(y)
Reputace: 16

Publikováno 10 listopad 2020 - 14:50:30

Já by jsem se o to ani nesnažil. Je jednodušší použít nový sypký materiál a ten skladovat tak, jak se mají hygroskopické látky správně skladovat.

Ono jediný použitelný způsob je pokusit se to tepelně vysušit, ale toto bych nedoporučoval, kvůli termickému rozkladu za uvolnění nebezpečného sirovodíku. Ten je vysoce toxický a hořlavý.

Jiné chemické metody by asi připadaly v úvahu, ale je to jistě neekonomické řešení.
  • 0

#3 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 10 listopad 2020 - 14:52:59

Zkušenost  stejnou :-D (rhodanid je mrcha hygroskopická).

když mi první  před  12 lety koupená sklenička  díky netěsnému víčku  zvodnatěla,  radil mi  starý chemik   zahřívání ve vakuu,  a po odparu vody z rozpuštěného rhodanidu jej rychle zchladit (pořád ve vakuu) a  pak dobře uzavřít.  

Připadlo mi to tak  komplikované, neb  nejsem  ani zkušeným,  ani  dobře pro takovéto laborování vybaveným,  kutilem chemickým,   že jsem se na to vyprdl  a  pro  ten  účel,  na který KSCN používám,  možná i zbytečné se s tím trápit.   Do  poslední závěrečné lázně,   v níž  koupu  papíry,  jimž  chci  trochu prodloužit životnost   prostě  nedávám  špetku  suchého,  ale  tři špetky  mokrého.    Naštěstí ten  mokrý už  mi  dávno došel  a  ten, co jsem koupil  později,   je  uzavřen v dobře těsnícím  kelímku  a  už asi  3 roky je ve stavu suchých krystalek,   když to otvírám  a nabírám na váhu,  raději nedýchám :-D


  • 0

#4 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 10 listopad 2020 - 16:44:32

Skúšal som niekoľko rôznych balení, ale nič nepomohlo, a tak dávam ten tekutý, len si musím nájsť niečo, koľko ho v tomto stave asi mám dávať. Mám ho ešte asi pol kila, tak škoda vyhodiť, a zatiaľ som nezaregistroval, že by malo vplyv na výsledný obraz. Asi skúsim dávať dvojnásobné množstvo, neviem, koľko tej vody tam asi tak je. Ja to používam hlavne do prvej vývojky jak u čb inverzie, tak aj do farebnej E6, a ako som už písal, nezaregistroval som nejaké problémy. Možno keby sa tie filmy zobrali na nejaké prístroje, možno by niečo objavili, ale voľným okom nič.


  • 1

#5 Vojta

Vojta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 380 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 10 listopad 2020 - 18:05:23

Někdo hydroskopické látky odměřuje na objem.

Někde (asi Paspa) doporučovali udělat z toho rovnou roztok, jenže z půl kila by toho bylo asi moc.

Taky z něj mám hroudu a to jsem se snažil po odvážení vyfoukat vzduch Protectanem.


  • 0

#6 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 11 listopad 2020 - 07:18:33

Skúšal som niekoľko rôznych balení, ale nič nepomohlo, a tak dávam ten tekutý, len si musím nájsť niečo, koľko ho v tomto stave asi mám dávať.

porovnat si molární hmotnost  suchého - bezvodého,  a   pentahydrátu? 


  • 0

#7 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 11 listopad 2020 - 08:55:58

To by mohlo pomôcť, musím pohľadať a porovnať


  • 0

#8 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 11 listopad 2020 - 09:28:32

bezvodý 97,181 g/mol,  pentahydrát 187,26 g/mol  .    

tudíž jednoduše -  2x tolik.    Při  té  nepatrné špetce, co se do první vývojky dává,   nějaká   tisícinka +-  vůbec nehraje  roli. 


  • 2

#9 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 11 listopad 2020 - 10:52:04

Jirko vďaka, ono zväčša sa to pohybuje do 1 gramu u E6 ktorú ja používam (FV32 0,8), len u ORWO ide 6 gramov. Tak skúsim dať dvakrát a uvidíme. Ešte asi urobím jednú vec, odvážim, natiahnem do injekčnej striekačky, aby som vedel, koľko to je objemovo a asi tak budem dávkovať, ako hovoríš nejaká tisícinka nehraje rolu.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních