

Publikováno 5 leden 2021 - 17:23:20
Publikováno 6 leden 2021 - 18:14:21
Toho nováčka nad avatarem tu maj i lidi co tu jsou víc než 13let
nevím podle čeho se to upravuje, ale podle délky členství to zřejmě nebude
Publikováno 4 únor 2021 - 11:29:23
Taky se zmíním slovíčkem k výběru SF jednooké zrcadlovky:
Ač díky několik let trvající obstrukci zvané G.A.S. majitel a občasný (páč dobré svitky jsou čím dál vzácnější a dražší) uživatel několika různých věhlasných SLR SF kousků, jako Fuji GX680 (+skla od 50 do 180mm), Rolleiflex SLX a 6008 (+skla od 40mm do 150mm), z nostalgie pořízené sovětské Hassykopie, tedy Kiev88, jsem si nechal nyní v Novém Jičíně udělat kompletní servis Pentacon Sixe a několika objektivů k němu a zajásal jsem převelice, když jsem včera nasadil 120/2,8 MC Biometar a šel ho jemně procvakat. I tiše srdce mé zaplesalo! závěrka si to jen ševelí, žádná rána do čela od zrcadla, ostření plynulé a lehoučké, skla jako nová, clona (o které jsem si původně myslel, že z toho mého exempláře je vykuchaná) rychlá a krásně kulatá, žádné bolení ve slábnoucích rukou, je to jen přeci o polovinu lehčí kombo než např. Rolleiflex SLX se 150mm Sonnarem.
Díky převeliké, pane Jardo Blažku, Vy jste mi po 40 letech vrátil důvěru ke stroji od soudruhů z NDR, budu tedy s ním pravidelně fotit a chovat se k němu jemně jako novorozeněti, aby byl bezvadně funkční zase pár let.
Publikováno 4 únor 2021 - 23:21:52
Kurnik já mu ho musím taky poslat.....
Publikováno 5 únor 2021 - 13:00:53
Troska odo mna.
Mal som niekolko rokov RZ67 s 140/4.5. Potom som to vymenil za Rollei 6008 integral 2, 50/4(zeiss), 150/4 (zeiss), 80/2.8. K tomu som mal 9mm mezikruzok. Vascina fotenia zahrnala portrety a priroda.
Porovnanie:
RZ67
Vyhody:
- 6x7 format mi prisiel velmi prijemny na moje ucely
- kvalita obrazu velmi dobra
- pomerne prijemna cena za zostavu
- svetly hladacik
- manualny posun filmu (bateria dlhsie vydrzi)
- pomerne velky vyber objektivov a prislusenstva
Nevyhody:
- pomerne masivny pohyb zrkladla
- gold dust v objektive (sposobeny systemom, akym je pohanana uzavierka z fotoaparatu), objektiv som mal cisteny
- pomerne masivne telo s objektivom, pri ostreni sa meni celkova dlzka
- obcas po stlaceni spuste nebolo mozne natiahnut spust a posunut film
- clonka na filmovy box sa moze lahko stratit
- mechanicku uzavierku treba obcas servisovat kvoli zmene casov (vsetky pruzinky
Neskor som si kupil rollei a zistil som ze pre mna 6x6 je perfektny format (aj na prirodu)
Rollei 6008 Integral 2
Vyhody:
- kompaktne telo
- objektivy su hermeticky uzavrete, elektricky ovladane
- uzavierka je riadena procesorom, velmi presna, nie je potrebna udrzba
- objektivy Zeiss alebo Scheider
- filmovy box ma vstavanu clonku, nemoze sa stratit
- filmove vlozky, kde sa zaklada film su symetricke, nemusite vymienat cievku ked vkladate film
- 1/3 stopy pre zmenu clony a casu, velky rozsah casov (od 1/1000s (ak je podporavane objektivom) po 30s)
- ostriaci kruzok ma pomerne dlhu drahu, umoznuje presne ostrenie
- svetelny hladacik
- kompenzacia expozicie
- priorita clony
- mala zmena dlzky pocas ostrenia (vascina objektivov interne ostrenie)
- velmi dobra ergonomia
- moznost upravy paramerov fotoaparatu (viz. Rollei master control unit) https://www.leicasho...sku32566-2.html
- v chlade velmi dobre funguje (skusane pri -24C), ma doplnok, ktory ma konektor do fotaku na jednej strane spojene kablikom s konektorom pre baterku na druhej, ktory si mozte dat do vrecka na vetrovke
- meranie expozicie plosne, bodove a kumulativne body
- TTL blesk
Nevyhody:
- drahsie telo a doplnky
- mensi vyber doplnkov
- pomerne nestadardna bateria, pokial sa strati vela kapacitu je treba ju poslat na renovaciu, cca. 150 USD(na ebay), nedoporucujem vymeni za iny typ akumulatorov, pretoze treba vymenit aj nabijacku
- krehka nabijacka (uz dvakrat sa mi oddelila cievka z plosneho spoja)
- drahe dialkove (ked som ho naposledy stratil, dal so som 120 USD za pouzite)
- pomerne tazke telo
- vydrz baterie ocakavajte v max. v desiatkach snimkov
Vascinou som fotil na diaky a merania expozicie bolo dobre u oboch pristrojoch
Publikováno 28 květen 2021 - 15:10:35
Hasselblad je dost obtížné servisovat. Osobně bych se mu vyhnul, ač jsem s tímto systémem mnoho let pracoval. Pokud by jste se pro Hasselblad přeci jen rozhodl, pak doporučuji 501CM a sehnat si 3.5/100CF.
Než RZ, tak raději RB. Bývá vcelku bezproblémová. Všechna jejich skla od docela slušně kreslí. Na RZ i RB mi vadí pouze jejich pomalost, včetně prodlevy mezi stiskem spouště a expozicí.
Z těchto aparátků mám nejraději AP67. S objektivy 2.4/105 nebo 2.8/165 odvede parádní práci. Ze všech zmíněných podává nejlépe prostor a má tonalitu spíše připomínající 9x12cm.
Je rovněž nejspolehlivější. Jeho nevýhoda je docela slušný kopanec zrcadla a to i u verze II, kde slibují zlepšení. Moc nekoná a nepočítejte, že ze 105mm udržíte z ruky cokoli pod 1/125. Se 165mm počítejte se základním časem 1/250. Teda pokud nejedete s bleskama v aťasu. Tam tato nevýhoda samozřejmě zmizí.
Dosud AP67 II provozuji s takřka kompletní sadou objektivů (chybí mi ta 800 a 1000mm). Hasselblady jsem pro nespolehlivost raději prodal.
Publikováno 3 červen 2021 - 10:17:35
Hmm, pro me by byla celkem zasadni otazka (tedy u formatu 6x7), zda fotim casteji "na vysku", ci "na sirku". V tomto pripade je, tusim, pohodlna pouze Mamiya, ktera ma otocna zada, podobne jako velkoformaty. Je diky tomu ovsem vetsi. Ja osobne bych tyhle velke mrchy drzet "na vysku" moc dlouho nechtel. I na stativu je to pruda. U ctverce to odpada pochopitelne.
Co mam tak ulozene v pameti: S kym jsem se bavil a pouzival Hasseblad na vice nez obcasne amaterske cvaknuti, tak se ho zbavoval pro absolutni nespolehlivost. Casto skoncili u RZetek.
Vlkou vyhoda do studia u Mamiye RZ spociva v tom, ze si muzete pripravit nabite kazety predem a ty potom rychle menit, coz umoznuje sviznou praci. U portertu a mody to muze byt obcas dulezite. Ja takto obcas asistoval (nabijel a podaval kazety) a mimo Bronicy GS nikdo jiny kazety nema (zvazte, zda byste treba nepotreboval vymenit rozfoceny svitek v prubehu prace). Bronica GS je nejmensi systemova zrcadlovka na 6x7 mimochodem, ale je to i diky absenci otocnych zad, takze viz vyse. Jinak Bronica je vyborny system, ne nedarmo sveho casu "workhorse" svatebnich fotografu ve statech. Mel jsem ERTSI sposledni verzi obejktivu (PE) a nebylo co vytknout.
Ja jinak stredoformat mimo srdecnich Rolleiflexu (doporucuji) opustil. Pro muj styl foceni (ted spise nefoceni) nema smysl.
Jeste pridam dabelskou poznamku, zda nezvazit uz neco pekneho v "nejmensim" velkoformatu, napr.
Linhof https://www.ebay.de/...0QAAOSwKrhgpRdC
Horseman https://www.ebay.de/...CLK|clp:2047675
Ma to pohyby, vymenne kazety na 6x6, 6x7, 6x9, pochopitelne kazety na plany, synchro diky centralnim zaverkam do 1/500 (pro obvykly Copal velikosti 0) . Opravite a seridite si to sam (vse mechanika) a velikostne je to casto mensi, nez zminovane stredoformatove stroje. Objektivu na vyber hromady, vcetne predvalecnych kdyz byste si k tomu nechal udelat ostrici kulisu.... Nevyhoda, pokud nebudete ostrit a komponovat na matnici, je paralaxa hledacku, ale to by u mody a portretu nemuselo hrat takovou roli.
Publikováno 3 červen 2021 - 16:13:56
mam uz zkusenosti se vsemi temi systemy s aplikaci pro portret. Kdyz pominu 6x6, tak v 6x7 je pomerne zasadni nutnost zohlednit horizontal/vert. pouziti a foceni z vysky oci..
Je asi jasne, ze pro foceni z ruky (ve vysce oci) se hodi spise ten P67 standardne s hranolem - pokud k nemu clovek ma grip (alespon plastovy na strane spouste), tak vertikalni komponovani neni problem.
U Mamiye jsou otocna zada supr, na stativu se ve vertikalnim formatu pracuje 10x lepe nez s P67, nicmene pro foceni z ruky ve vysce oci je nutny prism a to se rovna +1kg!!! a to uz trochu problem je a pak je asi taky dobre mit grip, protoze jinak se ta krabice fakt chyta dost blbe.
Publikováno 3 červen 2021 - 16:21:31
jo a jeste jedna zasadni (portretni) vyhoda je mech u Mamiye
u P67 pouzivam closeup predsadku, ale je to mozna trochu (opticky) kompromis s ohledem na rychlost prace - versus mezikrouzek
u Mamiye tohle netreba resit
takze je to takove + - / - + na obou stranach
jeste co se tyce optiky - objektivy Mamiye mi prijdou podanim naprosto "bezcharakterne" dokonale,
pricemz ze skel P67 leze opravdu zajimavejsi "feel"
Publikováno 3 červen 2021 - 16:58:32
Jeste pridam dabelskou poznamku, zda nezvazit uz neco pekneho v "nejmensim" velkoformatu, napr.
Linhof https://www.ebay.de/...0QAAOSwKrhgpRdC
.....
Ma to pohyby, vymenne kazety na 6x6, 6x7, 6x9, pochopitelne kazety na plany, synchro diky centralnim zaverkam do 1/500 (pro obvykly Copal velikosti 0) . Opravite a seridite si to sam (vse mechanika) a velikostne je to casto mensi, nez zminovane stredoformatove stroje. Objektivu na vyber hromady, vcetne predvalecnych kdyz byste si k tomu nechal udelat ostrici kulisu.... Nevyhoda, pokud nebudete ostrit a komponovat na matnici, je paralaxa hledacku, ale to by u mody a portretu nemuselo hrat takovou roli.
Cítím povinnost vyjádřit se k této mírné odbočce.
Linhof T 70 jakkoli úžasný a futuristický, univerzální stroj - pro focení portrétu a módy má poněkud jednostranné možnosti.
Když pominu, že je konstruován pro optimální focení s dálkoměrem na výšku, je třeba upozornit, že z ruky s ním, delší než krátkou dobu, dokáže pracovat jedině Chuck Norris. (Je to s rukojetí, nabitou kazetou a lehčím objektivem, přeci jen nějakých cca 3,5+ Kg, poměrně neskladné hmoty - což je zhruba o kilo víc než má Mamiya RZ67 se zády, objektivem a šachtou). Paralaxa je však automaticky vyrovnávána rámečky v hledáčku.
Pakliže by fotograf využíval ve studiu výhradně stativ, je dobrou volbou ale na dynamické focení se nehodí. Ze stáje Linhof je pro tyto potřeby lepší, lehčí a "ergonomičtější" ST IV i když je při změně formátu pomalejší a paralaxu musí vyrovnat fotograf ručně.
Publikováno 4 červen 2021 - 14:49:12
U Mamiye jsou otocna zada supr, na stativu se ve vertikalnim formatu pracuje 10x lepe nez s P67, nicmene pro foceni z ruky ve vysce oci je nutny prism a to se rovna +1kg!!! a to uz trochu problem je
a pak je asi taky dobre mit grip, protoze jinak se ta krabice fakt chyta dost blbe.
To samé nebo horší (hmotnost do ruky) bude asi platit i pro Fuji GX680, že? Jen ji zmiňuji pro úplnost, taky středoformát, kde jde otočit záda o 90° a nepotřebuje předsádky a mezikroužky.
Publikováno 4 červen 2021 - 17:12:45
U Mamiye jsou otocna zada supr, na stativu se ve vertikalnim formatu pracuje 10x lepe nez s P67, nicmene pro foceni z ruky ve vysce oci je nutny prism a to se rovna +1kg!!! a to uz trochu problem je
a pak je asi taky dobre mit grip, protoze jinak se ta krabice fakt chyta dost blbe.
To samé nebo horší (hmotnost do ruky) bude asi platit i pro Fuji GX680, že? Jen ji zmiňuji pro úplnost, taky středoformát, kde jde otočit záda o 90° a nepotřebuje předsádky a mezikroužky.
Predsadky a medzikruzky potrebuje, vytah je obmedzeny.
Publikováno 4 červen 2021 - 18:00:05
Predsadky a medzikruzky potrebuje, vytah je obmedzeny.
Ten aparát nemám a navíc jsem to nemyslel, jako že je nepotřebuje vůbec (asi tedy spíš extension rails), ale podle této tabulky a pokud základní kolejnice má 60mm mi přijde, že na portrét to asi stačí i při dost velkém detailu. http://www.dannyburk...s_extension.htm Se 135mm se dostane někam kolem 1:3, se 100mm na 1:2.
Nebo to chápu nějak špatně?
0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních