Přejít na obsah


Fotka

Úvahy nad nejideálnějším fotoaparátem na světě


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
41 odpovědí na toto téma

#1 Machin

Machin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 77 příspěvků(y)
  • LocationUH
Reputace: 5

Publikováno 2 prosinec 2020 - 16:53:04

Zdravím všechny, určitě se mnozí nudíme, vymýšlíme blbiny a tak. Pojďme si tak trošku zauvažovat. Na digitální půdě sem tam občas vyleze nějaká inovace (nedávno např. francouzský foťák PIXII, nebo Leica Monochrome). V analogovém světě moc inovací není. Spíše žádná. jak by vlastně mohl vypadat takový nejideálnější filmový foťák na světě, který by se blížil naprosté dokonalosti? Byli byste třeba rádi za nějaký prvek z digitálu, který by se dal aplikovat na analog? Jak by podle vás takový dokonalý foťák vypadal?


  • 0

#2 HCST

HCST

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 095 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 555

Publikováno 2 prosinec 2020 - 17:03:19

Tak určitě by na jeho přenos bylo potřeba víc lidí a ty dva a půl metrové plan filmy by mi dal někdo zdarma
  • 0

#3 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 798 příspěvků(y)
Reputace: 2 155

Publikováno 2 prosinec 2020 - 17:03:54

mne by stacila funkce aby se pri namacknuti spouste ozvalo

.

to jako vazne chces toto odfotit?

 

.

usetrilo by se hodne materialu


  • 1

#4 HCST

HCST

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 095 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 555

Publikováno 2 prosinec 2020 - 17:08:01

mne by stacila funkce aby se pri namacknuti spouste ozvalo
.
to jako vazne chces toto odfotit?
 
.
usetrilo by se hodne materialu



  • 0

#5 HCST

HCST

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 095 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 555

Publikováno 2 prosinec 2020 - 17:08:18

:)
  • 0

#6 vlkm

vlkm

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 202 příspěvků(y)
  • LocationPraha - Klánovice
Reputace: 87

Publikováno 2 prosinec 2020 - 17:35:22

Jsem skromny, stacila by velikost negativu 30x40 a vaha pod 3 kg.


  • 1

#7 Ivanovicz

Ivanovicz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 492 příspěvků(y)
  • LocationLiberecko
Reputace: 110

Publikováno 2 prosinec 2020 - 20:13:48

Uvítal bych "dvojfilmový" foťák. Do zrcadlovky by se založily dva kinofilmy, třeba jeden černobílý, druhý barevný, a během focení by se dalo mezi nimi přepínat, podle potřeby. Nebo by se mohlo dát fotit v režímu, kdy se dofotí jeden a plynule přejde na druhý, takže je k dispozici 72 snímků bez přerušení.

Vím, že sice existují jakési "stěny" u některých středoform. foťáků, ale to není ono. Tohle by byla lepší vychytávka. Asi by se to muselo řešit tak, že při přepnutí filmu by se jeden zavinul do kazety a ten druhý by se odvinul na pozici, kde se naposledy přestalo fotit.


  • 0

#8 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 2 prosinec 2020 - 20:52:00

Mne stačí akýkoľvek, len nech je plne funkčný


  • 1

#9 Machin

Machin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 77 příspěvků(y)
  • LocationUH
Reputace: 5

Publikováno 2 prosinec 2020 - 21:05:15

Uvítal bych "dvojfilmový" foťák. Do zrcadlovky by se založily dva kinofilmy, třeba jeden černobílý, druhý barevný, a během focení by se dalo mezi nimi přepínat, podle potřeby. Nebo by se mohlo dát fotit v režímu, kdy se dofotí jeden a plynule přejde na druhý, takže je k dispozici 72 snímků bez přerušení.

Vím, že sice existují jakési "stěny" u některých středoform. foťáků, ale to není ono. Tohle by byla lepší vychytávka. Asi by se to muselo řešit tak, že při přepnutí filmu by se jeden zavinul do kazety a ten druhý by se odvinul na pozici, kde se naposledy přestalo fotit.

Přesně tohle mě také napadlo. Jinak s tím, aby se plynule navázalo na další film si lehce poradíš i sám, ale ne v rámci 72 políček, protože tolik jich kazeta nepojme, ale stačí střihnout jiný film (např. ten barevný) a nadlepit ho na konec černobílého a nově navinout. Takže šlo by to spojením metráží.

 

Mě ještě napadlo třeba mít každé políčko separé (nastříhané v nějakých podavačích) a používat ne film, ale políčka. A vždy založit dle volby (jiné iso, čb/barva).


  • 0

#10 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 901

Publikováno 2 prosinec 2020 - 21:13:18

Vážení kolegové, na svůj vysněný, nejideálnější foťák na světě, pečlivě uložený pod vlastní postelí ve vlastnoručně vyrobeném kufru, vypouštím každou noc své toxické bojové plyny, chránící jej i mne před stařeckou korozí. Usínáme spolu oba sladce s pocitem vlastní dokonalosti. S pozdravem: "Prašivý Jezevec" Erik

 

Přiložený soubor  images.jpg   7,95K   10 Počet staženíPřiložený soubor  images.jpg   7,95K   10 Počet stažení

Přiložený soubor (y)


  • 1

#11 Horenak

Horenak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
  • Locationsever a východ Čech, jihovýchod NDR
Reputace: 221

Publikováno 2 prosinec 2020 - 21:31:54

Jen na okraj - ideální je adjektivum, které už se stupňovat nedá.


  • 2

#12 Horenak

Horenak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
  • Locationsever a východ Čech, jihovýchod NDR
Reputace: 221

Publikováno 2 prosinec 2020 - 21:40:19

A v tomto smyslu jsou pro mě ideální - tedy jen v myšlenkách existující - všechny aparáty, na které nemám. Tohle bude mít společného většina z nás.


  • 0

#13 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 2 prosinec 2020 - 21:59:18

Ideální by byla mluvící kazeta, co po zasunutí do zad řekne "Než vytáhneš šíbr, zavři závěrku ty jelito blbý!"

Celkem by mi to ušetřilo za materiál :-)


  • 1

#14 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 3 prosinec 2020 - 02:04:43

Když snít, tak pořádně!

 

Dámy a pánové, přivítejte Flexaret VIII Super Automat !

 

Dvouoká zrcadlovka.

 

Film 120, možnost volby formátu 6*6 , 6*4,5 , 6*2 panorama (před přetočením, zároveň se uvnitř přestaví masky u filmu a v hledáčku).

 

Hledáček šachta s fresnelkou a asférickou lupou + sportovní, uživatelsky výměnný za hranol s dioptrickou korekcí.

Hledáčkový objektiv f/1,4 pro přesné ostření.

 

Snímací objektiv Meogon New 80mm projektovaný i na použití předsádek 35-50-105-135-150-210 mm a makropředsádky. 16 lamel clony, při 80mm až do f/64.

Sluneční clony kevlar, uvnitř černěné nanobarvou.

Na přání možnost zástavby objektivů typu triplet, dagor, vysocesvětelný gauss.

 

Přední standarda s pohyby shift a tilt.

 

Závěrka mechanická 1/500 - 1s B a T , synchrokontakt s možností rádiového odpalu blesku. Možnost vícenásobné expozice.

 

Spoušť jemná mechanická s možností spuštění přes BT. Běžný závit na drátěnku. Drátěnka nezlomitelná a nevytahatelná.

 

Vestavěné filtry UV - B - G - YG - Y - O - R - IR - N16

Při zařazení filtru se automaticky upraví expozice podle spektrální charakteristiky použitého filmu a Šwary. Kalibrační data pro filmy bude dodávat výrobce na základě vlastních měření pro název materiálu-citlivost-šarže. Výzvy na doplnění databáze filmů se budou rozesílat na ručně zvětšovaných pohlednicích s motivy Meopta Přerov (sbírka pohlednic bude časem nabývat na ceně a zároveň zajistí práci českým fotografům).

Výzvy pro aktualizaci software nebudou existovat, SW bude z výroby bezchybný.

 

Na okraj filmu se exponuje sériové číslo aparátu, jméno majitele a pořadové číslo záběru, do mezery mezi políčky expoziční údaje, korekce, filtr, datum a čas.

Měření expozice 64 zónové, nebo bod 3%. Připojitelná sonda pro měření na matnici pro zonálníky

 

Zadní dvířka uživatelsky výměnná za systémová pro instax 6*6.

 

Plně mechanický chod je možný.

Akumulátor pro elektroniku je uživatelsky výměnný, nahraditelný i AA články.

 

Stativový závit 1/4", vodováha.

 

Široká nabídka pokovení a potahů.

Gravírování dle objednávky.

 

Obal a brašna Cordua + Nomex s paměťovou pěnou, ladící s potahy aparátu.

 

Všechny řemeny neklouzavé a netlačivé.


  • 2

#15 vejfuk

vejfuk

    Nováček

  • Předplatitel
  • 468 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 132

Publikováno 3 prosinec 2020 - 08:49:59

Čas jenom 1/500?! Co kdyby se v Meoptě pochlapili a vyvinuli centrální závěrku která je schopná dejme tomu 1/4000? Pak bych to bral..
  • 0

#16 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 3 prosinec 2020 - 08:51:28

Machin, existujú fotoaparáty, ktoré robia 72 políčok na knofilm

Střibrokaz, takýto fotoaparát by som nechcel, mal by som už všetko a čo by mi ešte ostalo na zháňanie?


  • 0

#17 Ivanovicz

Ivanovicz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 492 příspěvků(y)
  • LocationLiberecko
Reputace: 110

Publikováno 3 prosinec 2020 - 13:30:07

V analogové budoucnosti samozřejmě nebudou chybět filmové materiály nevídaných, vzrušujících vlastností.

Muzea vzniklého z kdysi mastotodontního podniku Foma se ujme parta mladých nadšenců ze skupiny Temnákomora a obnoví v něm výzkum, vývoj a výrobu nových fotografických materiálů.

 

Ve spolupráci s Ústavem anorganické chemie Akademie věd České republiky vyvine multigradační černobílý film Variopan s rozlišením 10000 č/mm. Gradaci tohoto filmu je možno ovlivňovat předosvitem filmového políčka UV zářením v multigradační jednooké zrcadlovce Meopta JZ-50 MG před vlastní expozicí snímku. Novější model, JZ-56 MG, který lze v současné chvíli zakoupit v bazarech za zlomek původní ceny, umožňuje plynulé místní řízení gradace filmu kdekoliv v rámci políčka. Tento model mimo jiné umožňuje různě exponovat jednotlivá místa filmového políčka, takže fotograf již nemusí být nadržený nadržovat v temné komoře. Podložka Variopanu je také extrémně škrabuvzdorná, dokonale prachuodpudivá a žáruvzdorná do teploty tání stříbra.

 

Skvělé vlastnosti tohoto černobílého filmu uchvátily masy mladých i starých bez rozdílu pohlaví, do té míry, že si nechávali vyoperovávat své 20terapixelové implantované kamery a zatoužili vnímat fotografie a okolní svět svýma biologickýma očima. Lidé zatoužili po svobodné, analogové, ničím a nikým nekontrolované, neřízené, nefiltrované a necenzurované obrazové informaci.

 

Ale ani menší bráška černobílého filmu, film barevný, nezůstal pozadu. Zatímco výrobci digitálních fotoaparátů, kromě neustále ad absurdum rostoucího počtu terapixelů, již neměli co nabídnout, nový barevný film Fomacolor Tetrax poskytl tetrachromatický záznam barev. Kromě červeno-, zeleno- a modrocitlivé vrstvy přibyla ještě žlutocitlivá. V součinnosti s tetrachromatickým fotopapírem Fomacolor PM Tetrax jste tak získali extrémně věrné podání barev.

Fomacolor Tetrax však již dvacet let není vyráběn a byl překonán novým barevným filmem Fomacolor Color. Přízvisko Color naznačuje, že film neskládá výsledný odstín z několika pevných barev, jako tomu bylo dříve, ale danou barvu skutečně reprodukuje. Kromě brilantních, zářivých barev, shodných se skutečností, tento film poskytuje rozlišení 5000 č/mm, řiditelnou multigradaci v multigradačním fotoaparátu a nově také řiditelnou citlivost pomocí předosvitu infračerveným zářením.

 

Vítězné tažení těchto filmů Foma způsobilo krach všech světových výrobců digitálních fotoaparátů a hrozil zánik a úplné zapomnění řemesla digitální fotografie. Podnik Foma proto ve své blahosklonnosti a osvícenosti vybudoval poblíž Hradce Králové Muzeum digitální fotografie. Tento skanzen s živými figuranty vybavenými funkčními dobovými digitálními fotoaparáty pečuje o udržení povědomí o této vyhynulé technologii a je otevřen celoročně. Zvláštní atrakcí je pak každoroční průvod městem, zvaný "Selfíčkáři". Náctiletí figuranti procházejí městem vždy 15. července vybaveni funkčními replikami takzvaných smartphonů nejrůznějších značek a modelů. Těmito smartphony pak během chůze digitálně fotografují sami sebe, za což jim lidé z publika hážou storublové bankovky.


  • 3

#18 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 901

Publikováno 3 prosinec 2020 - 13:52:33

Vážený kolego Ivanoviczi, hlásím se jako dobrovolník na recyklační třídící linku - pohyblivý pás, před speciální drtič digitálních fotoaparátů a smrtfounů. Mzdu vůbec nežádám, o donesenou stravu tibetského žebravého mnicha se naopak podělím. Pracovní doba 20 hodin 365 dnů v roce bez nároku na dovolenou samozřejmostí. Spánek po 4 hodiny denně je pro dospělého muže zcela dostačující. S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik


  • 1

#19 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 3 prosinec 2020 - 14:07:41

 


 

Mě ještě napadlo třeba mít každé políčko separé (nastříhané v nějakých podavačích) a používat ne film, ale políčka. A vždy založit dle volby (jiné iso, čb/barva).

 

 

planfilm je rovný a většinou tuhý, dá se v přípravku potmě nařezat a vkládat do kinofilmového fotoaparátu v temném rukávu, každý záběr zvlášť

položí se do filmové dráhy a zaklapne opatrně víko

jistěže je to slepá cesta, až cimrmanovské řešení, ale je to možné udělat

= co máš druhů planů, můžeš mít různých kinozáběrů

úspěšně jsem odzkoušel, ale radši tedy vkládám kinofilmy 


  • 0

#20 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 3 prosinec 2020 - 15:11:54

No, protože chci k tématu přistoupit nejoptimálněji. Musím vyjádřit přesvědčení, že nejideálnější fotoaparát dokáže stvořit jen nejdokonalejší člověk. V našem případě jede jen o jediný exemplář. Až ten sestrojí fotoaparát, kupř. "VK1A Globalalfaomegaeko", bude to náš hledaný přístroj!


  • 0

#21 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 901

Publikováno 3 prosinec 2020 - 15:30:45

Vážení kolegové, pokud spatříte na veřejnosti očipovaného jedince, chránícího své dýchací cesty kostkovaným vzorem - Bayerovou rouškou, na film určitě nefotí .....  :cool:

S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik


  • 2

#22 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 4 prosinec 2020 - 08:55:21

Idealny aparat asi nevymyslime, ale idealnu kombinaciu existujucich apartov ano:
- Sinar P2
- Hasselblad 500C/M
- Nikon FM (alternativne Leica MP)
+ multimeter od Gossenu
+ Tri-X


  • 0

#23 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 4 prosinec 2020 - 09:13:12

A mozno niektory z tychto k tomu:

 

IWM-CH10845_F24_205195676.jpg


  • 0

#24 mars

mars

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 169 příspěvků(y)
  • LocationČeské Budějovice
Reputace: 94

Publikováno 4 prosinec 2020 - 17:25:10

Tak ideální fotoaparát je samozřejmě malý, lehký, skladný a nenápadný, asi jako Rollei 35, dobře se drží, asi jako Fuji GSW690, má rychlý a spolehlivý dálkoměr jako Leica, umožňuje pohodlně komponovat na velkou matnici, aspoň jako Magnola, umožňuje pohyby jako kardan a samozřejmě je vybaven zoom objektivem s velkou světelností a rozsahem, ovšem poskytujícím kresbu á la Summicron (na vyžádání ovšem krásně měkkou). Je plně manuální, nikdy se neporouchá, je celokovový a nepronese se v batohu na celodenním výletě.


  • 0

#25 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 5 prosinec 2020 - 10:47:17

mně by se líbil nikon f2 s nikkorem-o 1:4 2.1cm, ale předělaný na 6x4,5. prostě předimenzovaný krásný tělo se zrcadlem na svitek, který mi umožní použít i povedeného deriváta biogonu


  • 0

#26 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 5 prosinec 2020 - 14:07:11

mně by se líbil nikon f2 s nikkorem-o 1:4 2.1cm, ale předělaný na 6x4,5. prostě předimenzovaný krásný tělo se zrcadlem na svitek, který mi umožní použít i povedeného deriváta biogonu

Ano a dve kolecka, aby si to mohol clovek odtiahnut do ciela.
Haha, takto poctivo sa stredny format nikdy nerobil, nebolo by ocele na auta, na mosty, na tanky :D


  • 0

#27 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 5 prosinec 2020 - 15:27:51

tak s mamčou rb67 se také dají zatloukat stanové kolíky... :-)


  • 0

#28 Machin

Machin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 77 příspěvků(y)
  • LocationUH
Reputace: 5

Publikováno 24 červenec 2021 - 21:22:32

Tak jsem tu objevil velmi zajímavé nápady. Inspirativní počtení! ;-) Mimochodem, ještě mě tak napadlo. Občas si postesknu, že nemohu jednu scénu vyfotit naprosto stejně na ČB i barvu zároveň. Samozřejmě nejeden by řekl "nos dva foťáky", ale s takovým řešením bych nikdy nezachytil scénu totožně.

 

Proto úvaha č. 2 - ocenili byste takový foťák, který by dokázal přepínat jeden či druhý film, případně "zkopírovat" obraz na oba filmy zároveň v jeden okamžik? ;-)


  • 0

#29 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 24 červenec 2021 - 21:53:54

to je výzva, já si vždycky vzpomenu na autoreverse u tape deck nakamichi 

když tohle dokázali s kazetou, tak udělat dvojitej nestereo aparát by taky jistě šlo  a byla by to frajeřina mít barvu i nebarvu během jedný exposice

za mně ano, bral bych

:)


  • 0

#30 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 901

Publikováno 25 červenec 2021 - 08:22:52

Vážený kolego, RHx, jak dokládám na svém příspěvku, datovaném dnem 2.12.2020, Vámi předestřený záměr realizuji třemi zcela identickými systémy Linhof Bi 4x5inch v černobílé, barevné a IR verzi zobrazení. K synchronnímu odpálení používám speciální akustický spínač, ovládaný bouchnutím nedostatkového papírového pytlíku na 2 kg, předem nafouknutého, rázným máchnutím rozpažených pazour v tzv. "Rozhodující okamžik" hlasitým výbuchem destruovaného. Neekologické, stresující okolí, ale technicky naprosto dokonalé. S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik


  • 0

#31 Bob van Sikorski

Bob van Sikorski

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 574 příspěvků(y)
  • LocationPoděbrady
Reputace: 116

Publikováno 26 červenec 2021 - 13:02:37

Nic ideálního, ideálnějšího, nejideálnějšího mezi fotoaparáty neexistuje, protože 100 lidí = 100 názorů. Můj je už po léta tento: potřebuju něco, co mi neumožní střílet 1000 fotek za hodinu bez žádných dodatečných nákladů, protože pak jsem línej, říkám si, že to cvaknu 20× a pak si doma vyberu nejlepší verzi a na to nikdy, zdůrazňuji NIKDY nedojde. Dodnes mám celkem 2000+ fotek z let 2011 a 2012 z dovolených v Albánii a Slovinsku, kterými jsem se neprobral, neprotřídil je, neudělal exporty z RAWu, nemám je nikde v albu. Prostě je jich moc a já nemám chuť se jimi probírat. Ostatně před pár měsíci jsem na ně náhodou narazil a dnes už jsou i technicky zastaralé (a že jsem fotil 10Mpix APS-C zcadlovkou, ne kompaktem) a chuť mě opouští o to víc.

 

Bohužel je na mě ale i příliš velký formát. Zkoušel jsem to, mám 9x12 Voigtlandera a ano, občas se na něco bude hodit, ale majoritu focení si s ním nedokáži přestavit. Nejvíc se mému ideálu z běžně dostupných věcí blíží 6x9 proto, že je to 8 políček na film (celkem rozumná míra omezení versus finančních nákladů), navíc to můžu prohnat zvětšovákem, který mám a který nezabírá sám pro sebe místnost v baráku.

 

Ideál by pak ležel v ještě trochu přísnějším pásmu, někde kolem 4 políček na pás filmu. Takže zhruba na úrovni 6x12 až 6x17. Z dostupných přístrojů řekněme kombo Technorama 617 + Super-Angulon XL 5,6 / 90 anebo se jednoho dne pochlapit a konečně si vyrobit adaptér svitkového filmu na ten 9x12 Voigtlander, kde byl mohl ve výsledku tvořit ~6x11 negativy a tudíž tak trochu falešná panoramata. To by mi možná vyhovovalo nejvíce.

 

Ale ideál je často spíš o tom, že ho nikdy nedosáhnete. Uvidím.


  • 0

#32 Bob van Sikorski

Bob van Sikorski

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 574 příspěvků(y)
  • LocationPoděbrady
Reputace: 116

Publikováno 26 červenec 2021 - 13:04:04

tak s mamčou rb67 se také dají zatloukat stanové kolíky... :smile:

No, každý kdo ji měl v ruce jistě potvrdí, že je to hodně bytelný přístroj, ale tohle by byl přeci jen nevratný proces :-D.


  • 0

#33 Oliver

Oliver

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 71 příspěvků(y)
Reputace: 45

Publikováno 26 květen 2022 - 17:57:43

priatelia

pre môj momentálny zámer a môj štýl fotenia je tento ideálny !

arca Swiss 4x5, S-K 90mm, širokouhlý mech, guľová hlava

Kodak 320 TXP, D 76, 1+2, 33 min

u mňa v škole mám stále dostatok modelov

sú to veci nedávno fotené, výber asi tak zo 60-tich portrétov

jedna scéna, jedny kulisy, jedno denné osvetlenie

je to v knižnici

Přiložený soubor (y)


  • 4

#34 Mirkoh

Mirkoh

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
  • LocationKlátova Nová Ves ( okres Partizánske)
Reputace: 16

Publikováno 7 červen 2022 - 00:02:01

Ja by som uvítal taký, čo by pri blesku pripomenul: Ty ... , máš čas 1/30? Veľa záberov som takto už skazil. Nuž, vek robí svoje...


  • 0

#35 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 7 červen 2022 - 23:20:33

Co se týče zkažených záběrů, hodila by se mi mluvící spoušť s hlasem Šmoka: "Ani to nemačkej, bude to sračka."

:-D


  • 3

#36 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 901

Publikováno 8 červen 2022 - 07:25:46

Vážený kolego, Stříbrokazi. Mluvící spoušť s hlasem Jána Šmoka: "Ani to nemačkej, bude to sračka." Výborný nápad, šetřící mnoho cenného materiálu před jeho nenávratným zničením osvitem. Výhoda VF kamery je právě v existenci matnice, kde je možné v klidu a beze spěchu přemýšlet chvíli o tom, zda-li je budoucí snímek v monochromatické transformaci natolik visuálně ohromující, že jej stojí za to uskutečnit, či je to právě ona sračka, kterou fotografický proces nijak nevylepší. Malé a též středoformáty jsou principiálně odsouzeny dotáhnout onu sračku do stadia negativu, aby mohla býti uzřena. Zkušení obrazoborci nosí při sobě formátovou šablonu, jež svým výřezem o rozměru aktivního obrazového pole budoucího negativu, ( nikoli materiálové plochy formátové ), s jejíž pomocí posuzují cvrkot okolo a dokáží zkušeně odhadnout obrazový potenciál určitého výseku reality. Pak teprve nastupuje mechanická práce se strojem. Je to mnohem racionálnější, než výroba visuálních sraček...

S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik  


  • 0

#37 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1 122

Publikováno 8 červen 2022 - 13:10:13

Co se týče zkažených záběrů, hodila by se mi mluvící spoušť s hlasem Šmoka: "Ani to nemačkej, bude to sračka."

:grin:

.... proboha, néééé... to bych si nezafotil :)


  • 0

#38 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 044 příspěvků(y)
Reputace: 362

Publikováno 19 leden 2023 - 10:57:19

Líbil by se mi foťák, který by měl závěrku, měření a ovládání jako Canon F1 včetně celého mechanického provedení, jen by na tom byl napevno montován objektiv Canon 35 mm 1:2. Mohl by to být dálkoměr – to čistě kvůli snížení rozměrů a hmotnosti, protože jinak mne je dálkoměry spíš rozčilují. A v černém provedení, prosím, aby se to mohlo v rozích krásně ošoupat do té zlaté mosazi. Pro střední formát už ideální fotoaparát existuje, tedy Rolleiflex F. A pro velký formát taky, tedy americký dřevák Zone VI 4x5.
  • 0

#39 Patrik

Patrik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 76 příspěvků(y)
Reputace: 36

Publikováno 28 leden 2023 - 06:54:08

Pro me by bylo idealni, kdybych si navzdy a presne pamatoval, co jsem videl svym vlastnim okem a kdykoli jsem si takove obrazy mohl vyvolat zpet presne takove, jake byly, kdyz jsem je videl. To je pro me ideal.


  • 0

#40 danz

danz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 432 příspěvků(y)
  • LocationHavířov / Karviná
Reputace: 192

Publikováno 28 leden 2023 - 20:41:59

Pro me by bylo idealni, kdybych si navzdy a presne pamatoval, co jsem videl svym vlastnim okem a kdykoli jsem si takove obrazy mohl vyvolat zpet presne takove, jake byly, kdyz jsem je videl. To je pro me ideal.

 

Black Mirror jsi sledoval ? :)


  • 0

#41 Patrik

Patrik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 76 příspěvků(y)
Reputace: 36

Publikováno 28 leden 2023 - 21:02:50

 

Pro me by bylo idealni, kdybych si navzdy a presne pamatoval, co jsem videl svym vlastnim okem a kdykoli jsem si takove obrazy mohl vyvolat zpet presne takove, jake byly, kdyz jsem je videl. To je pro me ideal.

 

Black Mirror jsi sledoval ? :)

 

Slysel jsem o nem, ale ... vzpominam, ze jsem videl snad jeden dil nebo dva... Byl tam muj idealni fotak? :)


  • 0

#42 danz

danz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 432 příspěvků(y)
  • LocationHavířov / Karviná
Reputace: 192

Publikováno 29 leden 2023 - 17:18:14

 

 

Pro me by bylo idealni, kdybych si navzdy a presne pamatoval, co jsem videl svym vlastnim okem a kdykoli jsem si takove obrazy mohl vyvolat zpet presne takove, jake byly, kdyz jsem je videl. To je pro me ideal.

 

Black Mirror jsi sledoval ? :)

 

Slysel jsem o nem, ale ... vzpominam, ze jsem videl snad jeden dil nebo dva... Byl tam muj idealni fotak? :)

 

 

Koukni S01E03


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních